HET NIEUWE AVONDBLAD Orde op rijm. 19e JAARGANG No. 292 MAANDAG 15 OCT. 1934 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/ol onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vteschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien betaelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls ls niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank Schiedam. Een Open Brief. De „Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Spelling" heeft een „Open Brief aan de Nederlandsche Pers" gecomponeerd, waarin zij erop aandringt dat wij de spelling-Mar- chant in ue dagbladen zullen invoeren. Zoo als de lezer weet hebben wij dat tot dusver niet gedaan omdat bijna alle dagbladen een afwijzend advies van het bestuur van de Ver eeniging de Nederlandsche Dagbadpers aan vaard hebben. Het leidende argument in dit advies was, dat de regeering zelf in de Staats courant en in alle andere officiëele stukken de spelling-de Vries en te Winkel handhaaft. Zoolang de regeering zelf op twee gedachten hinkt, zoolang zij niet ten volle haar maat regel doorvoert en ons dagelijks haar stukken in de ouds spelling doet toekomen, gaan wij niet tot de nieuwe over. Zij schijnt de beslis sing in de zaak aan anderen te willen over latendaar gaan wij niet mee accoord. Het is haar taak te regeeren, niet de onze. Wij voelen ook niets voor de kans, binnen af- zienbaren tijd voor een nieuwe partiëele wijzi ging gesteld t-e worden. Als Den Haag de knoop nu doorhakt, zullen wij erkennen dat de zaak beslist is en daarnaar handelen. Dit is door schrijver dezes al in een vorig artikel in deze rubriek naar aanleiding van het advies van de N. D. P. betoogd. Het standpunt is zeer duidelijk, en de Vereeniging tot Vereen voudiging van onze Spelling had zich beter tot de regeering kunnen wenden met het ver zoek, haar nieuwe spelling in haar eigen krant en haar eigen stukken toe te psasen, dan zou de Nederlandsche .dagbladpers ongetwijfeld ook volgen. Inplaats daarvan wendt zij zich tot ons. Het is haar goed recht, en we zullen haar Open Brief allemaal met belangstelling lezen. Maar een handig betoog is het niet. De Vereeniging gelooft blijkbaar niet aan onze argumenten en schuift ons andere, van niet zeer verhef fend gehalte, in de schoenen. Ik citeer de vol gende passages uit haar Open Brief: „Misschien was het mogelijk geweest, een kortere weg te kiezen, al staat het te bezien of in dat geval alle groote bladen het onmiddel lijk aangedurfd zouden hebben, de ontstem ming van tal van oudere abonnés te trotsee- ren". ,.Op geprikkeldheid van het publiek moet men voorbereid zijn, maar de practijk bewijst dat deze meestal niet van lange duur is". „Wij zijn dus overtuigd dat menig blad, zon der al te groote schade en zonder al te groot verzet van de lezers, de overgang naar de nieuwe spelling zou kunnen wagen". „Wellicht zullen er bladen zijn, die,, ondanks de goede wil van redactie en uitgevers, door het conservatisme van hun lezers of uit vrees voor concurrenten gedwongen worden, voor- loopig de oude spelling te handhaven". Ik geloof dat de Vereeniging tot Vereenvou diging van onze Spelling beter had kunnen zwijgen dan ons dezen brief te sturen. Haar veronderstelling dat de dagbladen niet tot de nieuwe spelling zijn overgegaan uit vrees voor hun lezers en voor concurrenten is onjuist. Ik heb geen van mijn collega's, noch op ver gaderingen waar wij het onderwerp bespra ken, noch in gesprekken die wij erover had den, ooit deze vrees hooren uiten. Bovendien zijn we niet vreesachtig. En met reden. Geen enkel dagbladartikel verwerft ooit de volle instemming van alle lezers hoe zou dat ook kunnen? en het overkomt alle dagbladen vaak dat zij tegen de meening van een deel van hun lezers, soms zelfs tegen die der meerderheid, ingaan. Voor het overige is het niet erg netjes van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging, dat zij ons verkapte motieven toeschrijft die wij nooit geuit nebben. Op zoo'n basis is het slecht wisselen-van-gedach ten. Men moet beginnen met eikaars argu menten als de inderdaad-bedoelde motieven te aanvaarden. Ter vereenvoudiging van de discussie, en ook vanwege de goede manie ren. Het komt mij voor dat de Vereenigin; met dezen brief niet anders bereikt heeft dan de dagbladen te prikkelen. Dat is geen vereenvoudiging van de zaak. Het is niet slim, en mij spijt het. R. P. VELSEN Noodlottig verkeersongeval. Twaalfjarige jongen overreden en gedood. Zaterdagmiddag is op den betonweg naar Amsterdam, ongeveer 11/2 K.M. buiten het dorp Velsen een noodlottig ongeval geschied. Een 12-jarige jongen, D. genaamd, en wonen de in Velsen-Noord, stak op een fiets gezeten den weg over. Hij zag niet, dat met groote snelheid een auto naderde. Daar de jongen onverwacht overstak kon de bestuurder van de auto, die afkomstig is uit Bloemendaal- niet tijdig genoeg stoppen. De knaap werd door de auto gegrepen en een eind mee ge sleurd. Onmiddellijk werd dr. de W. te Velsen ge waarschuwd, doch het bleek, dat de jongen reeds overleden was. Het verminkte overschot werd naar het Antonius-ziekenhuis overge bracht. DE LOONEN VAN DE GEMEENTE WERKLIEDEN. Burgemeester en Wethouders hebben thans bekend gemaakt een verordening tot regeling der loonen van de gemeentewerklieden, zooals deze 2 October j.l. werd gewijzigd. In deze verordening is thans opgenomen een artikel, regelende den kindertoeslag. Volgens dit artikel genieten de werklieden voor hun wettige of gewettigde, zoomede voor de uit een De Oostenrijksche regeering heeft besloten ter nagedachtenis van den vermoorden bonds kanselier een Dolifuss-postzegel uit te geven. vroeger huwelijk van hun echtgenoot gespro ten kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, die zij op den len Januari van het jaar bezit ten een kindertoelage van 2 1/2% van het loon met een minimum van f 50 doch slechts indien en voor zoover deze meer dan vier in getal zijn en alleen voor deze meerdere. De loonregeling voor de verschillende loon- klassen is als volgt; I. Plantsoenarbeider, straatreiniger, grond werker f 24f 30 per week. II. Ontsmetter, voerman, opperman, fitter- grondwerker, chauffeur, plantsoenarbeider- wegwerker f 26f 32. III. Tuinman, timmerman, schilder, metse laar, hulp-stratenmaker, gas- en waterfitter, le voerman f 28f 34. IV. 2e Machinist-waterleiding, doodgraver, meterhersteller-fitter, chauffeur, bankwer ker, stratenmaker f 30f 36. Chef-fitter, le machinist-waterleiding, fit- ter-magazijnmeest-er, timmerman-magazijn meester f 33f 39. De in den staat genoemde maxima worden bereikt door 6 één-j aarlijksche verhoogingen van f 1 per week. De gemeentereiniging in 1933. Schoon te houden straatopper vlakte bijna Vz millioen M2. Nieuw middel voor stofbestrijding. In het verslag van den toestand der ge meente over het jaar 1933 wordt o.a. het volgende vermeld over de gemeentereini ging: Bij het bedrijf waren onder leiding van den directeur in functie: 1 voorman, 1 oelt- baas-, 1 eerste voerman, 7 voerlieden. 13 straatreinigers (waarvan 1 tevens ontsmet ter) 4 chauffeurs (waarvan 1 chauffeur bankwerker en 1 tevens ontsmetter). Het rollend materieel bestond uit 8 vuil- wag-ens, 2 weerenwagens, 3 tankwagens, 1 beerzuigmachine, 1 slangenwarge.n, 3 modder wagens, 1 veegmachine, 2 driewillige wagens 2 sproei-auto's, 4 vuilnisauto's, 17 handveeg wagentjes, 9 zandstrooimachines enz. Het levend materiaal bestond uit vier paar den, die aan onderhoud f 2805.97 hebben ge kost. De gemiddelde kosten per paard en per dag bedroegen: in 1931 f 2.01, in 1932 f 2.01 en in 1933 f 1.92. De gewone dagelijksche veegdienst werd door 17 werklieden uitgevoerd. Elke veger had een bepaalde wijk, die hij geregeld diende schoon te houden. De meeste werden één, of tweemaal per dag geveegd, zoodat alles er steeds behoorlijk zindelijk uitzag. De oppervlakte van de schoon te houden straten is in 1933 vermeerderd met 7830 M2. en bedraagt thans 479.206 M2. Aan huisvuil werd opgehaald 11805 M3. met paard en wagen, 2141.15 M3 met Ford: 7420.50 M3. met Chevrolet-truck. Totaal werd opgehaald 37490.25 M3. tegen 37466.5 M3. in 1932. Het huisvuil werd dadelijk gestort in de daarvoor bestemde schuiten, welke gelegen waren in de stortplaats te IJmuiden en voor den steiger bij de belt te Velsen. Het wegvoeren van het vuilnis is opgedragen aan W. van Zutphen te Beverwijk voor f 0.75 per M3. In 1933 werd hiervoor uitbetaald f 17380.50 Het sproeien van straten geschiedde slechts op 24 dagen, waarbij o.a. gebruikt werd 3800 K.G. chloorcalcium en 616 M3. water Het aantal sproeivullingen bedroeg 176 Mer cedes-Benz a 35 M3. Behalve van chloorcalcium werd ook ge. bruik gemaakt van loogemulsie, een afvalpro duct van de papierfabriek te Velsen. Deze emulsie kon gratis geladen worden aan de fabriek en daarna zonder verdere bewerking of menging gesproeid worden. Na het sproeien was het echter noodzakelijk, de tank met water na te spoelen, om aantasting van het materiaal te voorkomen. De resultaten waren zeer bevredigend. Even als met chloorcalcium werd op grindwegen een stofbindende laag verkregen die gerui- men tijd stofvrij bleef. Vooral de Brederood- scheweg bleef door deze besproeiing goed stof vrij. De koste nvan zandstrooien bij gladheid en sneeuwruimen bedroegen f 1740.86. In het asphixiatietoestel werden 595 dieren afgemaakt n.l. 21 door de politie opgevangen honden en 409 door particulieren gebrachte katten. De kosten van den Reinigingsdienst hebben bedragen: in 1931 f 127.244.23 of f 2,99 per inwoner, in 1932 f 109.063.48 of f 2.53 per inwoner en in 1938 (vermoedelijk) f 102.650.36 of f 2.35 per inwoner. (Te Wolfeiibüttel is een prijsvraag gehouden, om de politieverorde ningen, die wegens haar ingewik kelde wettelijke taal niet gelezen worden, op rijm te zetten). Ook hier is het des burgers plicht, Dat hij op elk moment, Al valt de taak hem ook niet licht, De wet, waarmee men orde sticht, In heel haar strekking kent. Dat zou misschien ook nog wel gaan, Wanneer althans de wet, Voor ieder duidlijk te verstaan, (Want wie begint er anders aan) Voor ons werd neergezet. In Wolfenbüttel kwam men met Een lumineus idee. Daar werd de plaatselijke wet Geheel en goed op rijm gezet, Zoowat een week gelêe. Dat is nog niet zoo gek gedacht, Al ken 'k de wet niet, die Op goede gronden wordt geacht, Dat zij zich door gedachtenpracht Goed leent voor poëzie. Toch is het wel een nuttig ding, En wel in deze lijn, Het spreekt, dat een verordening Na zulk een taal-veredeling Niet ongerijmd kan zijn. IJMUIDEN De contingenteering in België van Ostende en die van Zeebrugge. die bin nen kort geopend zal worden, aan onze visch- handelaren groot gemak van werken bieden, mag verwacht worden, dat zij zich binnen kort tot de hoogte van hun vreemde mede dingers opgewerkt zullen hebben. Veel van hetgeen de heer Verschelde over de toestanden in België heeft gezegd, kan ook op net IJmuidensche visscherij bed rijf worden toegepast. Zuinigheid, nieuwe werkwijzen, aanvoer van de gewensehte verscheidenheid voor wat betreft het visscherijbedrijf, meer zorg besteden aan zijn verpakking voor wat betreft den vischhandelaar, het zijn alle mid delen die ook voor IJmuiden zouden beteeke- nen de eerste stappen'op den weg naar ver betering. DERDE REIS VAIsi HET HOSPITAAL-KEKK- SCHIP „DE HOOP". Op de derde reis van het Hospitaal Kerk schip „De Hoop" werden in totaal behandeld 133 patiënten, waarvan 90 in volle zee en 43 in de haven van Scarborough. In het hospitaal werden opgenomen totaal 7 patiënten waarvan 5 chirurgische gevallen en 2 interne. Deze patiënten werden of genezen ontslagen of naar hun huisdokter verwezen, terwijl een naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ging. Ook deze maakt het thans goed. Ziekten met doodelijken afloop kwamen niet voor. De verdeeling naar den aard der ziekten is als volgt: Chirurgische gevallen 102 (18 tandheelkun dige), interne gevallen 14, oorziekten 7, oog ziekten 5, huidziekten 5. In een geval werd uitsluitend radiographisch advies gegeven. Naar de herkomst der sche pen wordt het aantal gevallen als volgt ver deeld: van Scheveningen 85. van Katwijk 30, van Vlaardingen 6, van IJmuiden 1, van De Hoop 6, van Emden 1. van haven in Engeland 4 (dit waren meest chirurgische gevallen; één tandextractie). Grootsche plannen van Buurtver. IJmuiden Centrum. De gewensehte beperking van den invoer bereikt. trekken met bestemming naar Rotterdam en Amsterdam. Sloopschepen. Het stoomschip Grofcius, vroeger aan de Stoomvaart Mij. Nederland behoord hebbend doch eenige jaren geleden aan een scheeps- slooperij te Pernis verkocht, is thans weer door verkocht aan de slooperij te Hendrik-Ido- Ambacht. Kolenaanvoer. Het Britsche stoomschip Hetton is van New Castle aangekomen met een lading kolen vioar de Hoogovens. AANRIJDING Zaterdagmorgen is een met visch beladen vrachtauto van den heer P. v. d. Toorn alhier in de Breesaapstraat in aanrijding gekomen met een vrachtauto van het Koelhuis IJsvries. De auto van den heer v. d. Toorn werd ernstig beschadigd, o.a. was de motor ontzet. Ook de auto van IJsvries liep ernstige schade op. De vrachtauto van den heer v. d. T. had voop rang, doch de chauffeur van de andere auto kan een aanrijding niet meer voorkomen. De visch uit de aangereden vrachtauto werd overgeladen in een vrachtauto van den heer Goedhart. Deze auto met dezelfde lading visch is aan de Zuidzijde ook nog in aanrij ding geweest, doch hier liep het niet zoo ernstig af. k TOONEEL. De tooneelvereeniging Het Masker onder lei ding van den heer W. N. Brouwer geeft op Za terdag 27 dezer een uitvoering in Het Wapen van Velsen. Opgevoerd zal worden het blijspel „Zenuwpatiënten" van G. Nielen. ONTSLAG EN INKRIMPING. Aan de papierfabriek hebben Zaterdag 7 ar beiders van de buitenploeg ontslag gekregen. Bij de Amst. Ballast Mij alhier wordt nog maar 5 dagen per week gewerkt. Binnenkort groote reclame-campagne. Terwijl voor het eerste halfjaar de gemid delde invoer van visch in België in de basis jaren gemiddeld 9.012.800 K.G. bedroeg, werd in het eerste halfjaar van dit jaar slechts 6.678.800 K.G. ingevoerd, waaronder 1.658.565 K.G. sprot, die noodzakelijk moest worden in gevoerd, daar deze vischsoort den vorigen winter heeft ontbroken. Voor de maanden Juli en Augustus was de invoer in de basisjaren 3.678.000 K.G., de in voer in Juli en Augustus 1934 bedroeg slechts 1.290.700 K.G., w.o. 374.000 K.G. paling. Wanneer men nu overweegt, dat de hande laren nog een invoervergunningstaxe moeten betalen, die sedert Februari j.l. reeds 3 mil lioen francs heeft opgebracht, dan blijkt dui delijk welk een vérstrekkende bescherming het Belgische visscherijbedrijf geniet. Het bovenstaande is ontleend aan de rede van den heer R. Verschelde, vertegenwoordi ger van den Belgischen minister van Ver keerswezen bij de plechtige uitreiking van de leerbeurzen aan de visschersjongens te Ostende. Het is te hopen, zoo zeide de heer Verschelde verder, dat onze visscherij daarvan zal gebruik weten te maken om haar positie te verster ken. Door zuinig te zijn en nieuwe werkwij zen te beproeven, die tot gevolg hebben, dat de visch in een beteren toestand aan den wal wordt gebracht, door er voor te zorgen, zoo veel mogelijk de gewensehte verscheidenheid van visch aan te brengen, kan de visscher den handelaar helpen. Door steeds meer zorg aan zijn verpakking te besteden kan de visch handelaar veld winnen op de binnenlandsche en buitenlandsche markten. Nog deze week, aldus de heer Verschelde, werd mij door een vertegenwoordiger van een voornaam buiten- landsch verbruikscentrum verklaard, dat de vreemde visch nog dikwijls wegens de betere presentatie de voorkeur geniet. Nu de onlangs geopende nieuwe vischmijn Men verzoekt ons opname: Het bestuur van de Buurtvereeniging IJmui- den-Centrum hield een vergadering in Café- Restaurant De Bijenkorf. Na verschillende in terne aangelegenheden kwam in bespreking- het besluit der ledenvergadering, een reclame campagne te organiseeren. Eenige bestuursleden waren reeds informa- torisch opgetreden. Na langdurige bespreking besloot men binnenkort een buitengewone re clamecampagne te houden. Het geheel z-al groot.sch van opzet worden. Het zal een lettel-prijsvraag worden, echter ge heel afwijkend van de puzzles, die men ge woonlijk ziet. Het spreekt vanzelf, dat het koopend pu bliek hier groote voordeelen zal hebben. Het staat reeds vast. dat deze campagne ge weldig zal inslaan, daar de prijsvraag buiten gewoon interessant is. Over enkele dagen zullen nadere mededee- lingen worden gedaan. Dinsdag a.s. wordt een buitengewone leden vergadering gehouden in 'Hotel Nummer Een. Het bestuur hoopt, dat morgenavond alle leden aanwezig zullen zijn. Scheepvaartbeweging. In d>e afgeloopen week kwamen hier binnen 60 stoomschepen en 12 motorschepen, tezamen 72 schepen tegen 73 schepen in de week te voren. Naar zee vertrokken 56 stoomschepen en 11 motorschepen, tezamen 67 schepen te gen 76 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 139 schepen of 10 schepen minder dan in de voorlaatste week. Opgelegde schepen. Zaterdag waren te Rotterdam 17 schepen opgelegd, van welke 6 onder buitenlandsche vlag. Schade hersteld. Het stoomschip Eemiland heeft de schade hersteld en is 12 dezer van Walvischibaai ver- Studieconferentie V, D. B. Prof. Kranenburg over de corporatieve gedachte. Decentralisatie van wetgeving. „LEVE DE EENHEID VAN SPANJE". Een demonstratie in de straten van Madrid tegen de afscheiding van Catalonië. De Vrijzinnig Democratische Bond hield op 13 en 14 October haar eerste studiecon ferentie in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Het aantal deel nemers was zeer groot; de opgeven overtrof fen de plaatsruimte, zoodat velen moesten worden afgewezen. Eerste inleider was prof, mr. R. Kranen burg, die Zaterdagmiddag de conferentie opende met een referaat, waaraan wij net volgende ontleenen: Het Hoofdbestuur van den V.D.B. heeft als algemeen onderwerp voor deze eerste studie conferentie gekozen ,,Het Nationaal-Socia. lisme en de corporatieve gedachte", omdat de N.S.B. met de corporatieve gedachte vlagt, en daaraan voor Nederland haar grootste aantrekkingskracht moet ontleenen. Spr. gaat na. wat de publicaties van de N.S.B. daaromtrent inhouden. Dat is niet veel en dan nog zeer vaag. Men maakt er zich af met een verwijzing naar en een vrijwel slaafsche copie van instellingen van het Ita- liaansche fascisme. De algemeene gedachte wordt echter aldus uitgedrukt, dat het bestaande kiesrecht ver dwijnen moet, dat het geheele arbeidende volk wordt georganiseerd in corporaties van arbeiders en werkgevers, in landbouw, in dustrie handel, verkeer en vrije beroepen en deze dus grondslag moet vormen voor de vertegenwoordiging! Immers, zoo zegt men, ieder, die in een bepaalde corporatie is opge nomen, is op het gebied, dat deze corporatie bestrijkt, in meerdere of mindere mate des kundig Met ziet daarbij echter over het hoofd, dat deze deskundigheid eindigt bij de grenzen van het beroep of bedrijf. De actueele vraagstukken der moderne staatkunde gaan daar uiteraard geheel buiten: buitenlandsch en koloniaal beleid, verhouding van den staat tot het onderwijs, de verhouding van den stata tot zijn onder- deelen, provincie en gemeente, eveneens het huwulijksrecht, het familierecht, het erf recht, het strafrecht en welke onderwerpen men maar kiest. Spr. gaat dan de Italiaansche regeling na, volgens welke per saldo de Partij zelve de samenstelling der vertegenwoordiging daad werkelijk vast in de hand houdt, en be spreekt tevens de verschuiving in de be voegdheden van wetgevende, rechtelijke en uitvoerenden macht in het fascistische bestel De corporatieve vertegenwoordiging is de vlag voor een zuiver persoonlijk bewind; aan de vertegenwoordiging is de ruggegraat ge broken Spr. stelt daartegenover het systeem in het vrijz. dem. werkprogram opgenomen, betreffende de decentralisatie van wetge ving Door het beginsel van decentralisatie van wetgeving, wordt, wat er juist is in de cor poratieve gedachte, inderdaad verwezenlijkt aan bijzondere deskundigheid en speciaal be lang wordt zeggenschap gegeven, echter binnen de grenzen van die deskundigheid en dat belang Aan verschillende bezwaren tegen het parlementarisme, die -op zichzelf niet opgerechtvaitligd zijn, kan hierdoor worden tegemoetgekomen. Daarvoor is niet noodig de Nederlandsche vrijheid op te offeren.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1