Naar cabarets in de Jordaan. Met margarine-bereiding geknoeid. Berichten in enkele regels Fabrieksdirecteur en Controleur gearresteerd. Op alle mogelijke wijzen werden de. bepalingen ontdoken. De Rotterdamsche politie onderzocht al ge- ruimen tijd klachten over de hoedanigheid van,'de door de N.V. Handels Maatschappij Rijlant te Oud-Beierland geleverde margari ne. In samenwerking met de politie van Oud Beierland en den Crisis Accountantsdienst had een uitgebreid onderzoek plaats, dat ge leid heeft tot arrestatie van den directeur van die fabriek, den 33-jarigen D. S. en van den Rijkscontroleur D. L., 56 jaar, die thans te Zwartewaal in dienst was. Eerstgenoemde is in het Huis van Bewaring te Dordrecht ingesloten. Den ander heeft men op vrije voeten gesteld, nadat proces verbaal is opgemaakt. Genoemde maatschappij heeft een fabriek welke tot dusver vergunning had voor het vermengen van margarine A. Deze margarine moest bestaan uit 25 pCt. roomboter en 75 pCt. margarine B. De margarine B. is uitsluitend te krijgen uit fabrieken die vergunning hebben voor het maken van onvermengde margarine. De vergunning van de genoemde maatschappij bevatte tevens, dat zij gedurende eenige da gen van de week mocht mengen en dat er in totaal een vastgesteld kwantum mocht worden gemaakt. De directeur is echter al dadelijk na het in werking treden van de Cri- siswet begonnen veel grooter kwantums te maken. Eerst begon hij met roomboter aan het mengsel te onttrekken, zoodat hij dé ter beschikking gestelde roomboter voor grootere partijen margarine kon gebruiken. Deze methode liep vast toen bij onderzoek bleek dat het percentage roomboter onvol doende was. S, kreeg een waarschuwing en begon nu op andere wijze de knoeierijen voort te zetten. Het mengen moest geschieden onder toe zicht van den Rijksambtenaar. Het stond dus vast bij het onderzoek dat S. de medewer king'van den betrokken ambtenaar had. Dit bleek inderdaad juist. Telkens als er vet in de machine werd gedaan, iets wat niet mocht, keek de ambtenaar den anderen kant uit. Bovendien waarschuwde hij de directie, als er extra controle zou komen. In ruil voor zijn hulp kreeg de ambtenaar van den directeur gratis benzine voor zijn dienstauto, terwijl deze van het Rijk vergoeding van 7 cent per kilometer incasseerde. Toen de betrokken- ambténaar zou worden: verplaatst, 'had S. al voorzorgsmaatregelen genomen, die maakten/ dat hij van den opvolger niet afhankelijk zou zijn. Wanneer n.l. de nieuwe ambtenaar na de toegestane fabricagedagen de machines af sloot, stelde S. deze even later met een val- sche sleutel weer in werking. Het bedrijf werd zoo rustig voortgezet, dan echter met een mengsel van boter, margarine en vet. Ten slotte wist S. nog de banderolle-controle te ontduiken, ofschoon hij natuurlijk veel meer fabriceerde dan was toegestaan. Voorts wist S. door allerlei manipulaties in zijn boekhouding de controle op zijn admi nistratie te verschalken. Omdat S. bang was voor de scherpe controle van Rotterdam zorg de hij ervoor dat zijn vervalschte margarine zooveel mogelijk naar kleine plaatsen in West Noord-Brabant ging. De directeur S. en de contr.oleeur L. hebben bij het verhoor bekend de knoeierijen en de valschheid in geschrifte en het zich als amb tenaar laten omkoopen te hebben bedreven. F amilie-telef oon-gesprelcken met Indië. Vijftien gulden per drie minuten. Een Aneta-telegram uit Bandoeng meldt: De P.T.T.-dienst overweegt om de Zater dagmiddagen en Zaterdagavonden te bestem men voor het voeren van familietelefoon-ge- sprekken tot een prijs van f. 15 per drie mi nuten. De openstelling hiervan kan binnen kort worden verwacht. GOEBKOOPE MARGARINE VOOR GEDEELTELIJK WERKLOOZEN. De Crisis-Zuivelcentrale heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden naar aanleiding van de vraag, welk standpunt moet worden ingenomen bij de distributie van onvermengde margarine ten opzichte van gedeeltelijk werkloozen, die gedurende eenige dagen van de week in loondienst -werken en gedurende dé overige dagen van de week steun van overheidswege ontvangen. Deze personen kunnen alleen voor den tijd, gedu rende welken zij steun ontvangen, voor het verkrijgen van onvermengde margarine in aanmerking komen. Amsterdamsche politie gaat bekeuren. Bij niet voldoen aan de nieuwe voorschriften voor motorrijtuigen. De Amsterdamsche politie is tot nu toe te gen de overtreders van de nieuwe bepalingen van het Motor- en Rijwielreglement voor mo torrijtuigen waarschuwend opgetreden. Thans deelt de hoofdcommissaris te Amster dam echter mede, dat aangenomen kan wor den, dat het publiek voldoende gelegenheid voor het aanbrengen of wijzigen van een en ander heeft gehad en dat mitsdien van he den af, in voorkomende gevallen, bij overtre ding proces-verbaal zal worden opgemaakt. Conversie op groote schaal te Amsterdam? Voorstellen van B. en W. tot een bedrag van 175.000.000. Offerblokkendief had succes. Politie meent hem echter op het spoor te zijn, Gisterennacht heeft zich een tot nu toe onbekend persoon toegang verschaft tot den R.K. Parochiekerk St. Hubertus te Genhout (bij Beek). Alle offerblokken, waarvan de inhoud bestemd was voor den bouw van een nieuwe kerk, zijn gelicht. De inhoud moet van beteeken is zijn geweest. Het onderzoek van de politie gaat in een bepaalde rich ting. De verliezer in arrest gesteld. Verdachte verdwijning van ruim 10 mille. Naar wij vernemen heeft -de politie te Zwijndrecht, inzake het verliezen van pl.m. f 10.800, dor den concierge van de Boeren leenbank al-daar, zoodanige bezwarende feiten verzameld, dat de Justitie heeft gemeend hem in voorloopig arrest te moeten stellen, teneinde een en ander nader te onderzoe ken. Passagier stootte zijn hoofd. Daarom maakte K. L. M.-toestel een tusschenlanding. Maandagmiddag heeft het KXM.-toestel „Leeuwerik" op het militair vliegveld Soes- terberg een tusschenlanding gemaakt. Ondanks het stormachtige weer werden de dienstén van de K.L.M. Maandag normaal uitgevoerd. De „Leeuwerik" kwam met een aantal passagiers van Kopenhagen. Tenge. volge van de remous stootte een der passa giers in de kabine van het toestel het hoofd en uit voorzorg werd besloten een tusschen- landig op Soesterberg te maken. De K.L.M. was draadloos gewaarschuwd en had per vliegtuig van Schiphol uit een dok ter naar Soesterberg gezonden. Toen de „Leeuwerik" landde, stond de dokter te wachten en de passagier... trad hem lachend tegemoet. De dokter behoefde geen genees kundige hulp te verleenen. Alle passagiers gingen kort daarop met de 'Leeuwerik weer [verder naar Schiphol» B. en W. van Amsterdam hebben den raad een voordracht doen .toekomen, waarin wordt voorgesteld oni' feeds nü alle leeningen der gemeente, die een hoogere rente dan 4 pet dragen, aflosbaar te stellen, opdat te zijner tijd tot conversie kan worden overgegaan. Het totale nominale bedrag van de voor vervroegde aflossing in aanmerking komende leeningen beloopt na aftrek van de verplichte aflossingen op 1 Nov. 1934 rond f 175.000.000 en wel: f 298.77-0 a 5 pet., f 5.796.043 a 4 7/8 pet., f 27.050 a 4 3/4 pet. f 5,003.600 a 4 5/8 pet., 158.438.869 a 41/2 pet., f 33.975 a 4 3/8 pet. 5.40Ö.600 a 4 1/4 pet. B. en W. meehen de verwachting te mogen uitspreken, dat ook deze leeningen binnen niet te langen tijd zullen kunnen worden om gezet in een of meer' leeningen van een lager rentetype. Eeneinde in staat te zijn, van de zich even tueel voordoende mogelijkheden gebruik te maken, achten zij het gewenscht, dat de raad reeds thans besluit, deze leeningen aflosbaar te stellen en ter voorziening in de daarvoor noodige geldmiddelen een of meer nieuwe lee ningen aan te gaan. In het bureau Warmoesstraat te Amsterdam zijn ingesloten een tweetal personen, welke verdacht worden van diefstal van rijwielen. Zij zijn -door de Centrale Recherche in samen werking met de politie te Utrecht, aldaar ge arresteerd. Het echtpaar, verdacht van brandstichtin; in hun woning aan de Vrolikstrat te Amster dam, en deswege onlangs gearresteerd, is weer op vrije voeten gesteld. Op 3 November a.s. hoopt de heer !H. T. Tal 80 jaar te worden'. De heer Tal is een bekend Amsterdammer, die niet a-lleen meer dan 40 jaren de makelaardij heeft uitgeoefend maar ook in Joodsche kerkelijke zaken een groot aandeel heeft gehad. In de Akerstraat te Hoensbroek werd een zekere J. Görtzen,. afkomstig uit Heerier- Heide door een auto aangereden. Met zware verwondingen werd het slachtoffer opgeno men en naar het St. Jozef Ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij is overleden. Maandagmiddag 'is de wielrijdster mej. M. Bak op de Loolaan te Apeldoorn door een auto gegrepen én tegen den wég geslingerd. 1-Iet slachtoffer werd in hoogst zorgwek- kenden toestand naar het Gemeente Zieken huis vervoerd. In de Plantage Kerklaan te Amsterdam is Maandagmiddag een jongen -onwel ge worden. Hij werd naar het Joodsche Zieken huis overgebracht, waar hij later is overleden. In een onbewaakt oogenblik wist het 11,2- jarig meisje Adriana R. in de ouderlijke wo ning aan de Bonistraat in Den Haag, op een stoel te klimmen, welke voor een geopend raam -op de 2e étage stond. Het kind viel uit het venster op straat, doch liep wonderlijk ;enoeg, geen letsel op. Jonge Liberalen contra de particuliere wapenindustrie. Stelselmatige pogingen om den vrede te ondermijnen. Op voorstel van den Bond van Jonge Libe ralen heeft de Internationale Unie van Jong-Liberale vereenigingen de volgende motie aangenomen: De Internationale Unie. juicht van harte het onderzoek toe, waaraan de gedragingen van de particuliere wapenindustrie in de Vereenigde Staten worden onderworpen, ver klaart zich solidair met de Engelsche libe ralen, die een soortgelijk onderzoek ook in Engeland wenschen; dringt er met den mees ten klem op aan, dat spoedig allerwegen af doende maatregelen zullen worden getroffen tegen den ergerlijken misstand, dat pogingen tot bevordering van den vrede stelselmatig worden ondermijnd, door invloedrijke, groepen die al dan niet met oirbare middelen, de wereld uit eigen belang helpen afglijden naar de nieuwe catastrophe. NIEUW ORGAAN VAN „PATRIMONIUM". Het v-erbamdsb es tour van „Pa/feri-monium." heeft toesloten binnenkort een popular ver- spreidingsargaan te doen -verschijnen, dat aan vanteelijik in een oplaag van 190.000 exempla ren het licht zal zien en in eersten aanlag diaor de afdeelingen van het Vertoond, later ook in- plaatsen,waar geen afdeelingen gevestigd zijn en waar men contact kan krijgen, verspreid zal worden. Brutale berooving te Amsterdam. Vertegenwoordiger een tasch met geld ontrukt. Maandagavond te omstreeks half acht liep een 52-jarige vertegenwoordiger van een vleeschwarenfabriek in de P-ieter Aertzstraat te Amsterdam. Hij hield een tasch, waarin zich een bedrag van f 200 bevond onder den arm geklemd. Plotseling kwam een man op hem af, liep tegen hem aan en ontrukte hem de tasch. De dader zette het onmiddellijk op een loopen. De bestolene heeft hem nog een oogenblik nagerend, doch moest dé achter volging opgeven. Het was op dat oogenblik zeer stil op straat. De bestolene is daarop naar het zich in dezelfde straat bevindende politiebureau gegaan en heeft aangifte ge daan van deze brutale berooving. Een sijra- lement van den dader kon hij echter niet opgeven, hij gaf slechts énkele gegevens, waaraan de politie weinig heeft. Resoluties tegen de wapen- fabricage. Door de algemeene vergadering van „Volken bond en Vrede" te behandelen. Naar aanleiding van hetgeen in dé enquête commissie vain den Amerikaanschen Senaat aan het daglicht is getreden aai' zake de parti culiere wapen f abri Ciatie en wapenhandel, heb ben de afdeelingen Den Haag én Haarlem van de vereenigi/mg voor 'Volkenbond - en Vrede voorgesteld aaii de agenda 'der op 27 October a.s. te 's Gravenhiage te toomden algemeene vergadering toe te voegen de bespreking van een tweetal ontwerp -resoluties betreffende dit ontwerp. In de eerste resolutie wordt voorgesteld dat de Volfcentoomds'vereenigingen in de verschillen de landen oip het instellen van een diergelijke enquête in eigen land zullen aandringen; dat de Nederlandsche regeering zal worden ver zocht het tot stand komen van een interna tionale regeling betreffende de waipenfabricage en handel te bevorderen; dat de Nederland sche wetgeving op de vervaardiging en den handel van wapenen en munitie zal worden aangevuld en uitgebreid. In de tweede resolutie wordt het hoofdbe stuur verzocht de noodiige maatregelen te wil len treffen opdat zoo spoedig mogelijk de re sultaten van het in de Ver. Staten ingestelde onderzoek -hier 'te lande op ruime schaal zullen worden bekend gemaakt. Uitvoer van groenten naar Frankrijk. Tot 15 Maart 1935 invoerverbod opgeheven. ER ZIJN NOG GEHEIME DISTILLEER DERIJEN. Maandagmiddag hebben Rijksbelasting ambtenaren en gemeente-politie een inval ge daan in de woning van C. J. Stevens, aan den Rijksweg te Weerselo, wegens vermoeden, dat zich in zijn perceel een geheime distilleerderij zou bevinden. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want na een. nauwkeurig onderzoek slaag de men er inderdaad in een complete distillatie inrichting aan te treffen, alsmede een hoe veelheid alcohol. Een en ander is in beslag ge nomen. De Commissie voor den uitvoer van versche groenten >en fruit naar' Praiiicrljk^maajkt- --.be- keiid, dat het Framsclie invoerverbod v-oor -ver; sche groenten uit Nederland gedurende het tijdvak 15 October 193415 Maart 1935 is op geheven. De aan Nederland voor het vierde kwartaal van 1934 toegekende' contingenten bedragen voor uien; 385.000 K.G., voor chöux en chou- orornte niihiil, voor andere groenten 700.009 K.G. Voor deze contingenten worden door die Fian sche regeering aan de Fransche importeurs invoervergunningen afgegeven, welke echter alleen geldig zijn, indien -bij inklaring in Frankrijk tevens een Nederlandsch uitvoerce-r- tifieaat kan worden overgelegd. Nederlandsche exporteurs kunnen op dez-e uitvoeroertifioaten aanspraak maken ioi even redigheid van de hoeveelheid uien en andere veirsche groenten, welke zij in het tijdvak 15 October31' December 1931 voor eigen reke ning naar Frankrijk hebben uitgevoerd. Zij dienen zich daartoe té wenden tot den secre taris der commissie, m-r. L. Naemöller, Java- te 's Gravenhage, tel. 112128. Bij Tilly Kalkhoven" en Bleeke Bet' Zooals Parijs zijn „Caveaux des Halles" heeft, Londen zijn Chinatown en New-York zijn negerkwartier Harlem, heeft Amsterdam zijn Jordaan, waar de menschen, die genoeg heiblben van het zitten in de cafés op het Leid- sohe- en het Rembrandtplein, eens wat an ders kunnen zien. Hier in de cabaretjes kun nen ze aan één tafel zitten met pindamanne tjes en Jordaanbewoners. Hier treden geen beroepsartisten op maar jongens en meisjes uit de Jordaan verheugen hier de bezoekers met hun soms geestige grapjes en liedjes. In de Tuinstraat voor het cabaret van Tilly Kalkhoven, die de Jordaners vol trots „DeHol- landsche Mistenguett" noemen, al is de ca- pricieuze Tilly veel jonger dan de Fransche revue-ster, verdringen zich de menschen. Ve len komen er in elegante auto's aan. Men ziet er da-mees met bontjassen en vrouwen met een schort, mannen met een chique cos- tuum en anderen in hemdsmouwen met een pet op. Er Is geen plaats in het rookerige kroegje, maar er dringen steeds nog meer bezoekers binnen. Alles schuift dichter bij elkaar en zij vinden ook nog ergens een Buiten staan tal van petjesmannen met hun meisjes en kijken, wie er binnen gaat. Zij luisteren buiten de deur naar de muziek eni het vroolijke lachen. Het orkest slechts twee man maakt lawaai voor tenminste tien.. De gasten zingen luidruchtig de refrei nen mee van de Hollandschs, Engelsche, Fransche en Duitsche liedjes. Kostelijk „Par- lez-moi dumour" op zijn Jordaansch! Iedereen mag hier binnen komen en iedereen mag hier optreden, alleen geen beroepsartisten. Zij zijn natuurlijk graag geziene gasten, maar hun talenten demonstreeren mogen ze niet. Dat duldt Tilly niet. Het Jordaansch is erg leuk, wanneer het door echte Jordaners wordt gesproken. Dan heeft het zooiets gemoedelijks. De Jordaners zijn eigenlijk erg vriendelijke menschen en kunnen met de vreemde bezoekers, die zich goed bij hen weten aan te passen, heel goed opschieten. Alles zingt het refrein mee van het oude liedje: „Ik heb witte, ik heb rooie radijs", dat de lichtblonde Tilly, het beste paard van stal in één uur tijds drie keer „op verzoek" moet zingen. En onderwijl babbelt ze met haar brutale Jordaansche mondje tegen iedereen, die niet meezingt. Wie Tilly kent, zingt dan al liever mee. Het is hier zoo heerlijk ongegeneerd. Het orkest zegt vrijuit, dat het dorst heeft. De meisjes vragen wildvreemde menschen om een sigaret. Dat is Jordaansch, u moet er even aan wennen. Als g-ehier komt en meezingt, wordt ge beschouwd te behooren bij de groo- te familiede Jordaners. „Tilly zing1 nog wat!" Harry, jij moet ook wat zingen, gilt een stem. En Tilly en Harry laten zich niet lang uitnood-igen en doen, wat men van hen verlangt; want ze zijn geen be roepsartisten. U kunt hier uren zitten en studies maken, Menschen komen en gaan, menschen van elk ras en uit alle maatschappelijke kringen. Hier gedragen ze zich allen gelijk; want Tilly duldt geen verschillen. Ze praat tegen ;eder- een vriendelijk en heeft voor allen een harte lijk glimlachje; zelfs voor de pindamannetjes die haar bewonderend nakijken. En er heerscht zoo'n drukte, dat je je eigen woorden nauwelijks kunt verstaan, maar er is stemming en vroolijkheid. Iedereen is hier vroolijk bij „De Hollandsche Misten guett". Het kroegje heeft een echt Jordaansch cachet. Dc muren zijn met schrille kleuren beschilderd en de menschen zijn druk en het is alles zoo primitief. Maar als je ergens heen wilt gaan, waar je geen kennissen wilt zien, mag je hier toch niet komen; want Tilly is nu zeer in trek en iedereen komt ei' thans. Onze bekende artisten Willen hier blijkbaar Jor daansch leeren; ze doen er tenminste hun best voor. Journalisten maken hier studies en Jord&ners zitten er yol bewondering naar te kijken en vragen steeds weer; „Ben ik er ook bij?" Ze willen zoo dolgraag in de krant. En Tilly heeft al een liedje gemaakt op degenen, die van het Rembrandtplein naar de Jordaan gevlucht zijn; want de blonde Tilly zorgt steeds voor originaliteit. Buiten moet je door een ketting van men schen breken en daarna nog door een dozijn wachtende chauffeurs. En nadat je precies twaalf keer „dank U' 'hebt gezegd, sta' je ein delijk rustig op straat. Overal staan troepjes menschen. Je moet nog een paar keer je siga rettenkoker voor den dag precies gezegd voor den nacht halen en dan ben je bij de „Bleeke Bet" aangekomen, het pas geopende Jordaan-cabaret in de Egelantierstraat. Hier zwaait Dé Kalkhoven zijn scepter. Ook hier stroomt het publiek uit alle streken binnen en ook hier giert men van het lachen, Maar hier is het veel mondainer en lang zoo origi neel niet. Hier voel je zoo de vreemdelingen industrie bij elk hapje. Er zijn ook inderdaad meer vreemdelingen dan Jordaners, maar dat komt, omdat het hier iets duurdèr is. Wie beide kroegjes wil bezoeken, die raad ik aan, eerst naar de „Bleeke Bet" te gaan en daarna naar „Tilly" dan leert ge misschien het best kennen, wat Jordaansch is. Jor daansch is namelijk, zijn zorgen bij zingen en vroolijkheid te kunnen vergeten. Het is werkelijk een wonder, dat deze menschen, bij de meeste van wie de honger op het gezicht staat geschreven en die in huizen wonen, die wij allen als onbewoonbaar zouden verklaren, nog kunnen lachen. Ik bedoel niet Tilly en de andere artisten, ma-ar een groot gedeelte van de Jordaansche bezoekers en degenen, die bui ten staan. Ze allen willen eens voor een uurtje hun ellende vergetën en daarvoor liever een paar dagen niets eten. Dat is Jordaansch, iets, wat wij, die uit een andere wereld zijn, nooit zullen begrijpen. Hier lachen en vrien delijkheid en daar grenzelooze ellende. Dit vergeten de meesten van ons, die hier met de Jordaners vroolijk zijn, En de Jordaners zijn trotseh en maskeeren hun armoede voor de vreemdelingen, die hun wijk bezoeken om zich te amuseeren. Dat is te Parijs, té Londen en te New-York hetzelfde. En dat kunt ge met bewondering vaststellen, als ge eens met open oogen een uitstapje' naar de Jordaan maakt en na een wandeling door de donkere straten in de gezellige kroegjes terecht komt. META HELEN JACOBS, Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 16 October. Uit het hoofdartikel, geteekend Sw.: Jongelingen, kiest u slechts een vrouw die verstandig en daarbij deugdzaam is, die een huishouden goed weet te be sturen en zich door haar zachtaardig heid onderscheidt. Schoonheid verwelkt, met geld is niet alles te koop; maar een vrouw die u liefheeft, al verschilt ze met u in verstand of rijkdom, zal u ge lukkig maken. En u, waarde lezeressen, die u een gids wilt kiezen op de hobbe lige baan des levens, ziet niet alleen naar een mooi voorkomen, naar deftige afkomst, naar beschaafde manieren en een flinke maatschappelijke positie, maar ziet ook voornamelijk naar het gedrag, naar het karakter van uw aan staanden echtgenoot. Doch, wat praat ik? De liefde maakt de menschen blind, en ziet ge ook anders zoo spoedig den splinter in het oog eens anders, als die andere uw uitverkorene is, al had hij of zij ook een balk in het oog als de wiek van een molen, gij zoudt dien niet zien en zoolang er huwelijken gesloten zullen worden, zullen er ook zijn die zingen of althans zuchten: Och, was ik maar niet getrouwd. Twee kerken door den bliksem getroffen. Die te Noord-Scharwoude geheel afgebrand. Tijdens een hevig onweer, dat Zondagavond boven onze provincie woedde is te Alkmaar de bliksem geslagen in deaa toren van de Sint Doiminicuskerik aan de Laat. Voorbijgangers ontóeiktsn dien brand tegen halfeen en -alarmeerden de -brandweer die spoedig daarna met volledig materieel ter plaatse verscheen. Dank zij haar spoedig en doortastend optreden k-on de aangerichte schade beperkt blijven tot een groot gat, vlak onder het kruis op de torenspits, op de plaats, waar de bliksem was ingeslagen. De schade in de kerk beperkte zich tot eenige waterschade. Kerk te Noord Scharwoude ook getroffen. De bliksem trof -ook de Ned. Herv. Kerk te Noord Sctoarwoude, die geheel afbrandde. De brandweer ston-d machteloos tegenover, bet vuur, zoodat de kerk totaal afbrandde. Mem heeft geen pogingen -gedaan -om assistentie te -krijgen wan de brandweer van omliggende ge meenten. De kerk bevatte een kostbaren preekstoel met beeldhouwwerk uit de zestiende eeuw; de banken en bijbels dateeren van begin 1609. Onderhandelingen te Batavia stokten weer eens. Over het vervoer van bauxiet. Japan wilde alles hebben, Aneta meldt uit. Batavia? Naar de Java- Bode me-dedéelt. hJebbenj dé Japansche en Nederlandsche delegaties be sprekingen gehouden over de verdeieling van het vervoer v-an bauxiet, afkomstig van de Bil- liton-Mij., bestemd voor de Japansche aluimi- nium-industnie. Aanvankelijk stokten de on- derhandeliragen en kon geen -beslissing wor den gemoanen, daar zoowel de N-ederliandsiche als de Japansehe scheepvaart elk 199 pet. van het vervoer eisohte. De Nederlandsche delegatie besloot aan de regeering voor te stellen de verscheping gelij kelijk te verdeden. De Japansche delegatie deed de toezegging dat zij het -oordeel hieromtrent aan bevoegde Instanties te Tokio zou vragen. f 75 millioen tekort op Indië's begrooting-1935. Aneta meldt uit Batavia; Na verschillende wijzigingen en aanvullingen laat de geheel-e -begrooting van Ned.-I-ndië voor 1935 e;en te kort van f75.909.999. FEDERATIE OM HET ZUIDEN BETER TE VERDEDIGEN. Te Eindhoven is een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der plaatselijke comi tés, welke zijn opgericht ter verkrijging van een betere preventieve weermacht in het Zuiden. Aanwezig waren afgevaardigden uit Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Venlo, Roer mond en Maastricht. Zaterdag a.s. zal een federatie der zuidelijke comités worden gesticht. Ontevreden bloemenkooplui. Ongeregeldheden op de veiling te Amsterdam. Onder de détail-handelaren in bloemen, dié hun waren inslaan in de nieuwe markthallen te Amsterdam, is het op het oogenblik geen pais en vree. Zij moeten behalve een entree- jaart, welke als legitimatie dient en die f 10 per jaar kost ook 3% van het bedrag van hun aankoop aan de directie van de markt beta len. Zij wenschen nu of de f 19 of de 3% ver vallen te zien. Maandag is het tamelijk rumoe rig toegegaan bij de veiling. Een bepaalde ca tegorie stuurde het er op aan, de aankoop on mogelijk te maken. Dit gelukte in zooverre, dat er maar zeer weinig en tegen uiterst lage prijzen, werd gekocht, meest door bloemen- handelaren uit de Zaanstreek, doch ook een enkele Amsterdammer deed een serieus bod, zeer tot verontwaardiging van de demonstran ten. Een oogenblik kwam het nog tot handtas telijkheden, doch de politie greep spoedig in. Maandagavond heeft men getracht bij en kele koopers bloemen en vazen te vernielen. Na één geslaagde poging werd een tweede door de politie verijdeld. Deze zou voor heden speciale ordemaatregelen treffen,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2