HET NIEUWE AVONDBLAD Petroleum tegen gas, gas tegen electra. 19e JAARGANG No. 294 WOENSDAG 17 OCT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2]/3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—6 regels (0.76. Elüe regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers gijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd •n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis Is niet noodlg. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H/A.V.-Bank t« Schiedam. De Groote Luchtrace. A.s. Zaterdag moeten de vliegtuigen starten voor de groote luchtrace LondenMelbourne. In Engeland hopen ze nog dat 't er vieren twintig zullen zijn, maar blijkbaar is dat wel een beetje erg optimistisch beschouwd, want dit aantal is nog lang niet te Mildenhall bij een en verscheidene Ameri'kaansche deelne mers zouden over den Oceaan moeten komen. Van de aanvankelijk verwachte grootsche luchtvloot, die den halven omtrek van den aardbol zou „om-racen", en die op zoowat zes tig vliegtuigen geschat werd, zal vermoedelijk hoogstens éen derde aan den start verschij nen. En dan zullen de helft van het aantal deelnemers Engelschen zijn. Tien Engelsche deelnemers staan blijkbaar vast op het pro gramma. De Italianen hebben zich en bloc teruggetrokken en de deelneming van het eenige ingeschreven Fransche vliegtuig is blijkbaar nog steeds onzeker. Het internatio nale karakter van de Groote Luchtrace heeft dus onder al dezen afval ook erg geleden. Voor de overblijvenden zal het een niet minder geweldige onderneming zijn. Het is wel te verwachten dat de Hollandsche piloten, gezien hun buitengewone ervaring op het grootste deel van het enorme traject, zich daarbij onderscheiden zullen. Als zij tenmin ste van pech bevrijd blijven, als de Fortuin hen een beetje wil toelachen en als het alle maal netjes in z'n werk gaat. Op dit laatste punt is het misschien overbodig, uitweidin gen te gaan houden. Men kan hoop distillee- ren uit het feit, dat de onderlinge geest bij de mannen-van-de-lucht over het geheel ge nomen beter is dan bij eenig ander interna tionaal gezelschap. Toch doet het feit, dat zij thans in een zoo geweldige race tegenover elkaar geplaatst worden, en de tegenwoordig als-maar-laaien de nationale hartstochten zich natuurlijk op iedere echte of vermeende onregelmatigheid zullen wei-pen, wel eenigen twijfel rijzen. Ook zijn er al bij voorbaat bezwaren gemaakt te gen sommige reglementsbepalingen. Laat ons' dus hopen dat het zonder ruzie moge afloonen. Internationale sportieve strijd is schoon, als die in volkomen sportleven geest gevoerd wordt. Dan kan de uitwerking zelfs heel heilzaam zijn. Maar als het tegendeel het geval is, worden die wedstrijden gevaarlijk in een toch al zoo overprikkelde samenleving. Wij hebben in dit jaar nu al het treurige échec beleefd van het wereldkampioenschap voetbal te Rome, en daarna de sportieve mis lukking van den grooten zeilwedstrijd Ame rika—Engeland, Rambow versus Endeavour. Twee trieste herinneringen. Moige de groote luchtrace niet de derde mislukking van 1934 wonden. Dit jaar heeft waarachtig al genoeg teleurstellingen en échecs op velerlei gebied gebracht. Het zou ook, als dit nu wéér misliep, eien zooveeiste slechte voorbode zijn voor de vol gende Olympische Spelen, die in 1936 te Ber lijn moeten worden gehouden en waaraan men op het oogenblik moeilijk kan denken zonder tegelijk de vraag te voelen opkomen: hoe kan dat ooit goed afloopen? Jammer dat zulk voorbehoud gemaakt moet worden bij het aankondigen van sportieve gebeurtenissen. Maar dat is nu eenmaal het onvermijdelijke gevolg van de dwaze en ge vaarlijke nationalistische zelfverheerlijking in zooveel landen die tenslottetoch niet buiten elkaar kunnen R. P. VELSEN Woningen van gemeente en bouwvereenigingen, deze omstandigheid thans geen gebruik moet worden gemaakt om tot verhuring dezer le- digstaande woningen te geraken". Hierop hebben B. en W. het volgende ge antwoord Bij de woningbouwvereeniging „Bloemen- daal-Noord" en bij de Algemeene Coöpera tieve Arbeiders-woningbouwvereeniging ko men geen leegstaande woningen voor. Huurachterstand bestaat bij „Bloemendaal- Noord" niet. Bij de Algemeene Coöperatieve Arbeiders- woningbouwvereeniging is de achterstand eenigszins hooger dan vroeger; van inhalen is in het algemeen geen sprake. De achter stand bedroeg (96 woningen) op 1 Juni jl. f 869.25 en op 1 October f 868,80; gemiddeld ruim f 9 per woning. Wat de woningbouwvereeniging „Velsen" en de Roomsch-Katholieke Woningbouwvereeni ging betreft, kunnen wij de volgende gegevens verstrekken Wonmgbouwvereen. „Velsen". (815 wonin gen). Vraag 1. De huurachterstand bedroeg: zl Mei 1034 f 13061,25 1 September 1934 f 13958,80 De achterstand is bij deze vereeniging zeer hoog (ruim f 17 per woning). Vraag 2. 1 September 1934 waren er 63 leegstaande woningen, waarvan de gemiddelde huur f 4.60 bedraagt, inclusief water. Vraag 3. De woningen verkeeren over het algemeen in bewoonbaren staat. Bij verhuur blijkt schil deren en behangen noodig, waarmede een be drag van f 75f 150 is gemoeid. Vraag 4. In de verschillende blokken worden gere geld enkele ledigstaande woningen geheel voor verhuring in orde gemaakt. In de bouwblokken Wijkeroog II en Wijker- oog ni zijn de trottoirs betegeld, bij de wo ningen zijn nieuwe schuurtjes gemaakt en ter onderlinge afscheiding der woningen nieuwe schuttingen aangebracht. Roomsch-Kathbl. vereeniging (320 wonin gen) Vraag 1. De huurachterstand bedroeg: 15 Juli 1934 f 396.95 15 September 1934 f 595,95 De achterstand is bij deze vereeniging al tijd zeer laag geweest (thans ongeveer f 1.60 per woning). In den laatsten tijd is er eenige - 7- Groote huurachterstand hij „Velsen". Vragen van de raadsleden F. P. Vermeulen en H. Homburg. De heer en F. P. Vermeulen en H. Homburg hebben tot B. en W. onder dagteekening van 4 September 1934, de volgende vragen gericht: le. Hoe groot, bij iedere bouwvereeniging af zonderlijk, de achterstand in de huurbetaling is van de woningen met Rijks- en/of Gemeen tevoorschot gebouwd, of deze achterstand nog steeds toeneemt, of dat op dezen achterstand wordt ingehaald; 2e. Hoe groot het aantal woningen is, van iedere bouwvereeniging afzonderlijk, gebouwd met Rijks- en/of Gemeentevoorschot, dat on bewoond staat, met vermelding van de huur prijzen, die het. laatst voor deze woningen werden betaald; 3e. Hoe het staat met het onderhoud van die leegstaande woningen en welke kosten daaraan moeten worden gemaakt alvorens deze opnieuw zouden kunnen worden ver huurd: 4e. Welke maatregelen zijn genomen, ol voorgenomen zijn te nemen, om tot verhuur van die ledigstaande woningen te geraken, hetzij door de bouwvereeniging uit eigen initiatief, hetzij op initiatief van burgemees ter en wethouders, hetzij door overleg tus- schen burgemeester en wethouders en de bouwver eenigingen 5e Of burgemeester en wethouders meenen, dat .door een redelijke huurverlaging de kans om tot verhuring der ledigstaande woningen te geraken, zoodanig zal stijgen, dat tot huur verlaging besloten zou behooren te worden; 6e Of burgemeester en wethouders niet van gevoelen zijn, dat de verhooging van de Per- goneele belasting zal leiden tot een grootere stijging doch dit behoeft nog geen reden geven tot bezorgdheid. Vraag 2. le September 1934 waren er 28 leegstaande woningen, waarvan de gemiddelde huur f 5.50 bedraagt, inclusief water. Vraag 3. Volgens den opzichter Is gemiddeld plim f 70 noodig om de woningen weer te kunnen verhuren Enkele woningen vereischten slechts eenig „witwerk". Vraag 4. Ten einde de verhuring gemakkelijker te maken, besloot het bestuur geen waarborg som (1 week huur) meer te vorderen en voor huurders-niet-leden het bezit van een aan deel ad f 25 niet langer verplichtend te stel len. In overleg met ons in April jl. de huur der bovenwoningen in de Kortenaerstraat verminderd met f 1 per week. Van de 14 bo venwoningen die destijds leeg stonden, zijn er thans 11 verhuurd. Vraag 4. In verband met de renteverlaging der bouw- voorschotten (naar 4 pet.) heeft eene alge meene huurverlaging plaats gehad, waarop de goedkeuring van het Departement van Sociale Zaken Is verkregen. De huurverlaging bedroeg In totaal voor de woningbouwvereeniging „Velsen" f 11505.56 en voor de Roomsch-Katholieke Woningbouwver eeniging, met Inbegrip van de reeds genoem de huurverlaging in April jl. f 2850.52. Vraag 5. Ontegenzeggelijk zou een verdere huurver laging de kans om tot verhuring der ledig staande woningen te geraken doen stijgen. Een dergelijke huurverlaging Ikan echter niet beperkt blijven tot de ledigstaande woningen, maar zou algemeen moeten worden toegepast. Opgemerkt wordt dat, ook al zouden alle woningen zijn verhuurd, alleen dan tot huur verlaging zou kunnen worden besloten, wan neer daartegenover ook de lasten met een zelfde bedrag waren te verminderen. Vraag 6. Waarschijnlijk zal de verhooging der Per- soneele belasting leiden tot een grootere vraag naar goedkoopere woningen. Op welke wijze van deze omstandigheid thans gebruik zou kunnen worden gemaakt om tot verhuring van de ledigstaande woningen te geraken, is ons niet bekend. Averechtsche resultaten van de gasprijs-verho oging. Ook in Velsen achteruitgang van het gasverbruik. Het was in onze jeugd feitelijk een eiken avond wederkeerende plechtigheid als, wan neer het groote licht was uitgegaan, de lamp in de huiskamer moest worden aangestoken. We hadden een fijne „lampe beige" zoo een met een soort tafeltje er in en met een dik buikig glas. Het was een lamp, die de trots was van de familie. En licht dat ze gaf! Maar vóórdat de lamp aan was kwam er nog al wat kijken, vooral wanneer de peer gevuld moest worden. Voorzichtig werd de zaak er uit gehaald. Denk om het glas! Een stukje krant werd op de tafel gelegd, want anders werd deze vet, de petroleumkan met de zuivere door de natuur (en niet zooals thans kunst matig) blauwgetinte petroleum werd ergens uit de keuken gehaald en het vullen kon be ginnen. Dan moesten eerst nog de pit en het glas schoongemaakt worden en dan kon het feest beginnen. Als de lucifers niet zoek of op wa ren, was het aansteken spoedig gebeurd. Van alles kon er dan nog gebeuren: de lamp kon gaan walmen, waardoor de kopjes op tafel, de gezichten om de tafel en de spullen op den schoorsteenmantel onder de zwarte vlokken kwamen; ook het glas kon knappen. Wel hing om den rand een haarspeld, tegen het knap pen, maar dit middel kon wel eens falen. Het was een zee van licht in de kamer. Al thans volgens de toenmalige begrippen. Thans zouden we er anders over oordeelen. Was er dan geen gas? hoor ik u vragen. Zeker, er was gas, maar niet bij ons in huis. Daar kwam het pas later, veel later. Op straat probeerden de flikkerende vlammetjes van de vleermuisbranders,' diè door den lantarenop steker met een soort flambouw waren aange stoken en door ons, dikwijls vlak achter hem werden uitgedraaid, de hobbelige keien te ver lichten. Het was niet veel lichter dan thans in de Mahustraat bijvoorbeeld en u moet maar eens gaan kijken, hoe het daar is. Later werd het beter, toen kwam het gas gloeilicht van Auer von Welsbach. Dat was nog eens 'n straatverlichting. Het gloeikousje verdrong ook in de huiskamer spoedig de oude „lampe beige". En het electrisch licht heeft op zijn beurt het gaslicht verdrongen. Het gas bleef echter voor de keuken zijn groote beteekenis behou den. Maar petroleum had afgedaan. Alleen ouderwetsche menschen behielden hun 2- of 3 pits stel, behandelden het als een reliqui, om dat je er zoo lekker op kon koken. En wat zien we nu gebeuren? We gaan terug. Terug naar het gaslicht in de kamer omdat het goedkooper is dan electra, terug naar de petroleum in de keuken, omdat dit goedkooper is dan gas. Het is een centenkwestie, maar is dit niet de grootste kwestie van den tegenwoordigen tijd? Het electra zou niet verdrongen worden door het gas, het gas niet door de petroleum, als de meeste gezinnen niet alle mogelijke zuinigheid aan den dag moesten leggen om de eindjes aan elkaar te knoopen. Men vergeet het ge mak van het knopje van het electrisch licht, men vergeet ook den reuk en de vettigheid van petroleum. Vanwege de centenkwestie. De techniek komt deze evolutie een handje helpen, is wellicht de oorzaak van deze ach- terwaartsche evolutie. Er zijn systemen van gasverlichting, die voor electra niet onderdoen, er zijn petroleum- toestellen als primus e.d. die wat hun verwar mingscapaciteit betreft, voor- gas niet onder doen. In den strijd tusschen gas en petroleum spe- N. S. B. en „Buracprop" Open brief aan den Kringleider. len twee belangrijke factoren een groote rol: de gasfabrikanten lees: gemeentebesturen, voor wie een gasbedrijf de laatste jaren al meer werd de traditioneele kurk, gingen den prijs van het gas verhoogen. Terwille van een sluitende begrooting. En de petroleum werd steeds goedkooper. Zoo kwam het criterium: de goedkoope pe troleum plus de techniek aan de eene zijde, het weliswaar aangename maar duurdere gas aan de andere zijde. De crisis deed een for- schen trap op de schaal van de petroleum en nu zien we in tal van gemeenten o.a. in Haar lem en Amsterdam een sterken achteruitgang van het gasgebruik en alle ijzerwinkels, wa renhuizen e.d. pousseeren de allernieuwste pe- troleumgas-toestellen. In Amsterdam bijv. is het gasverbruk reeds bijna 9% minder dan verleden jaar. En in Velsen? Ook hier is achteruitgang; nog wel niet veel maar het verbruik begint te minderen. In de eerste negen maanden van het vorig jaar werd door het gemeentelijk gasbedrijf afgeleverd 4.524.124 M3., in dezelfde periode van 1934 slechts 4.338.457 M3. of ruim 185.000 M3. min der, ondanks dat het aantal inwoners met ca. 500 toenam. Ook in onze gemeente is onder den druk van de crisis de gasprijs verhoogd. Het melkkoetje moest nog meer geven dan voorheen. Maar de steeds meer en meer verarmende bevolking, aangewezen als zij is op de grootst mogelijke bezuiniging vindt het welletjes. Zij werd zuinig en zocht naar een goedkooper substituut. En vond dat in de petroleum. Wij staan nog slechts aan het begin van de kentering. Maar de tijdsomstandigheden doen verwachten, dat het nog erger zal worden, dat het geringere verbruik de verwachte grootere winsten niet alleen zullen teniet doen, maar bovendien deze nog minder zullen maken dan vóór de verhooging: het averechtsche resul taat dus. Om dit te voorkomen is er slechts één mid del: verlaging van den gasprijs, niet alleen tot den laatsten prijs vóór de verhooging, maar daar beneden. Alleen dan kan de overheid, onze overheid, met kans op succes de con currentie van de petroleum bestrijden. Wat toch feitelijk ons aller belang is. As. Donderdag belegt het Bureau van Actie en Propaganda (Buracprop) tegen com munisme en fascisme in de gemeente Velsen een openbare verga-dering in de bioscoop de Pont met als spreker de heer P. Kiës over het onderwerp: „In de branding. Geen fas cisme maar socialisme!" In verband met deze vergadering heeft het Bureau zich met een open brief gewend tot den heer P. G. Kok, kringleider der N. S. B. In dezen brief wordt den kringleider in ken nis gesteld van deze vergadering en van het onderwerp: „U zult het zeker met ons eens zijn", zoo gaat het verder, „dat dit evenals „Is de N.S.B. Christelijk" een zeer belang rijk onderwerp is, om daarover wederzijds van gedachten te wisselen. Nu deze verga dering niet in een kerkgebouw, doch in een bioscoopzaal wordt gehouden, hopen en ver wachten wij, dat u of de heer Tusenius of een ander uwer medeleden van de gelegen heid tot debat, waarvoor u ruimschoots ge legenheid zal worden gegeven, gebruik zult maken", S. B. IJMUIDEN NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Evenals vorige ja-ren zal door die afdeeling Velsen /IJmuiden van het Nederlandische Roo- de Kruis wederom een cursus in Eerste Hulp -bij Ongelukken worden gehouden. Deze cur sus staat wederom onder leiding van den Arts-leider Dr. W. van Haselen. De cursus be gint Donderdag 25 October a.s. des avonds 8 uur in school H. aan den Wijk-aam-Zeeërweg. Er zijn nog een beperkt aantal plaatsen voor dames en heeren oipen. Mocht er nog liefhebberij voor bovenge noef den cursus bestaan, die gratis wordt gegeven, dan gelieve men zich aan te melden bij den secretaris der afdeeling, den heer L. Dijksen, Kennemerlaan 76, en wel des avonds na 7 uur. Ten behoeve van de dames-helpsters van het Nederlandsche Roode Kruis wordt dit jaar een cursus gegeven in elementaire verplegings kunst. Zuster Postema is bereid gevonden deze cursus te leiden. De eerste cursusavond vindt plaats in de bovenzaal van „Hotel Kermemer- hiof" aan het Kennemerplein op Donderdag 1-8 October ajs. des avonds 8 uur. DE WINTERLEZINGEN VAN „HET NUT". Evenals andere jaren organiseert het be stuur van het departement IJmuiden van Het Nut, een reeks winteravonden. Het* heeft het bestuur zeer veel hoofd brekens gekost, want het bestuur dient met zeer weinig inkomsten toch goede en nuttige avonden te geven. De urgentste vraag was, hoe komen we aan meer I-eden. Dit is nu juist het teerste punt de financiën. Het bestuur besloot tot een krachtproef: het heeft in de laatste algemeene ledenvergadering contributieverlaging aange kondigd. Voorwaar geen middel om de in. komsten te vergrooten zult u zeggen. En toch hoopt het bestuur juist door die verla ging, die niet malsch is n.l. een derde deel is er verlaagd dat er velen zullen zijn die zich aanmelden, vooral onder de vroegere leden, die wegens de hooge contributie heb ben bedankt, velen zullen zijn die in de Nutsgeleder-en zullen terugkeeren. Zooals men reeds uit het verslag in deze courant van de algemeene ledenvergadering heeft kunnen lezen, is dit vereenigingsjaar een bijzonder jaar en dient er ook een bij zonder goed programma te komen. Het ii n.l. 25 jaar geleden dat het departement werd opgericht en dat dient, al is het dan op zeer bescheiden wijze, met iets bijzonders herdacht te worden. De avond is reeds be paald, het programma gereed, doch er dient meer te zijn, n.l. de dubbeltjes om alles te bekostigen. Nu zijn dezer dagen de contributiekaarten verzonden. We rekenen er dan ook op dat niemand den bode terug zal zenden, met het steriotiepe gezegde: „Ik heb reeds bedankt", want onze schare is niet groot en dient niet nog meer te slinken; dat ware geen waardige herdenking van het vijf en twintig-jarig bestaan. WEDEROM BENOEMD. Bij K.B. is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.HB.S. te Velsen J. J. van den Berg. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: T. Ploeger—Mol, z., Ruysdaelstraat 16, IJmuiden; M. E. SchippersHanidgraaf, z., Pastoorsstraat 17, Santpoort; C. G. A. Wij kerKerkhof-f, d., Huygensstraat 98, IJmui den; G. Thomas—Broersen, d., Trompstraat 166, IJmuiden; A. HililekampGroen, d., Zan dersstraat 16, IJmuiden; A. M. Sandersde Groot, d„ Hoofdstraat 32, Santpoort; A. A. de W-aardBusse, d., de Ruyterstraat 53, IJmui den; A. van den Bos—Zwart, d., Bakkerstraat 12, IJmuiden; D. F. Klepper— Seheffer, z., d-e Weerdstraat 28, IJmuiden. Overleden: A. Heimsing, 67 j., echtgen. van S. A. M. Slicher, Vinkenbaan 17, Santpoort; G. J. W. Duin, 12 jaar, zoon van J. Duin, Ach ter Stationsweg 45, IJmuiden; M. Mossel, 43 jaar, echtgen. van A. de Koning, Olivier van vraag naar goedkoopere woningen en of van Noortsüraat 15, IJmuiden. De start van het Douglas-vliegtuig naar Engeland voor deelneming aan de Melbourne-race. De machine moest wegens een defect terugkeeren, doch is spoedig daarna voor de tweede maai gestart. GEEN PADVINDERS TROEP „BEVERWIJK". Reeds eenigen tijd was een groepje jongens te. Beverwijk bezig een padvinderstroep op to richten onder de Ver. „de Nederlandsche Pad vinders." Naar de districtscommissaris van het Noorderkwartier der vereeniging „De Ned. Padvinders" ons meldt, kan van oprichting dier troep te Beverwijk niets komen. Even wel kunnen voortaan jongens uit Beverwijk worden opgenomen in de afdeeling „IJmui den" en zij kunnen zich daartoe opgeven bij den groepsleider der afdeeling Jan Kos- telijklaan 21, Velsen. De afdeeling IJmuiden heeft haar troephuis in het park V-elsenbee-k en houdt daar iederen Zaterdagmiddag haar troepopkomsten. EEN ONAANGENAAME VERRASSING. Zooals wij reeds hebben gemeld is de Gorredijk IJm. 490 in verband met de lage haringprijzen, opgelegd. Toen nu gistermorgen de opvarenden zich op het schip begaven om hun bezittingen van boord te halen, kwamen zij tot de onaan gename ontdekking dat alle levensmiddelen die zich nog aan boord bevonden, gestolen waren. Alle sloten in pantry en logies waren verbroken. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag stonden als werkzoekende bij de Gem. Arbeidsbeurs ingeschreven: 396 bouwvakarbeiders, 326 metaalbewerkers, 42 kantoorbedienden, 16 huisbedienden, 34 houtbewerkers, 16 huisbedienden, 314 man visscherijpersoneel, 575 losse en fabrieksar beiders, 267 diverse beroepen; verder perso nen beneden den leeftijd van 18 jaar: 4 bouw vakarbeiders, 12. metaalbewerkers, 17 kan toorbedienden, 9 huisbedienden, 38 losse en fabrieksarbeiders, 6 overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2056. Motorkotter vermist. De in Esbjerg thuisbehoorende motorkotter Oo-me-t, welke 15 September j.l. van Huil naa? de visscherij vertrok zonder daarvan terug t® keeren en van welken dezer dagen op de Deensche 'kust een reddingsboei is aangespoeld wondt thans als verloren beschouwd. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip P. L. M. 20 is hier van Bona en het Zweedsehe stoomschip Run- marö van OxelÖsund aangekomen met erts. ,-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1