HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 296 VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers sljn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 8000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Ultkeerlngen krachtem deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank M Schiedam. IJMUIDEN GEREF. EVANGELISATIE JEUGDGEBOUW De Evangelisatiecommissie van de Gerefor meerde Kerk verzoekt plaatsing van het vol gende. Het voormalige café „Het Wapen van Vel gen" in de de Wetstraat is door de Evange lisatiecommissie van de Geref. Kerk ingericht voor Jeugdgebouw. Hier worden jongens en meisjes gezellig en nuttig beziggehouden; de jongens met handenarbeid, figuurzagen, hout snijwerk enz.; de meisjes met handwerken en naaien. Elke jongens- en meisjesclub begint met het vertellen van Bijbelsche geschiedenis. Daarna mogen onze jongens en meisjes onder goede leiding allerlei nuttige voorwerpen lee- ren maken. Iets nieuwe in ons werk is de cursus: ver stelnaaien voor meisjes. We meenden, dat hieraan groote behoefte bestond. De meisjes, die dezen cursus wenschen te volgen moeten 13 jaar oud zijn en daarboven. Eiken Maandagavond om half 7 wordt de cursus verstélnaaien gehouden voor meisjes van 13 tot 16 jaar; op Maandagavond om 8 uur wordt dezelfde cursus gehouden voor meisjes boven 16 jaar. De samenkomsten dragen een gezellig ka rakter en wanneer het aantal deelneemsters te groot wordt, zullen we splitsen. Ieder mag zich voor deze samenkomsten aanmelden aan het Jeugdgebouw. Voor de volledigheid vermelden we even de uren en dagen waarop de jongens en meisjes verwacht worden: Maandagavond half 7: Meisjes van 1316 jaarverstelnaaien Maandagavond 8 uur: meisjes boven 16 jaar verstelnaaien. Dinsdagavond half 7: Jongens tot en met 11. jaar. Dinsdagavond 8 uur: Jongens van 13—16 j. Woensdagmiddag om 4 uur: Meisjes van 8- 12 jaar: Handwerken. Woensdagavond half 7: Jongens van. Il ls jaar. Jongens van 12—14 jaar die er voor gevoe len mee te zingen in het te vormen knapen koor kunnen zich daarvoor aangeven aan het gebouw. Verder zullen er iedere maand twee licht beeldenavonden gehouden worden: één voor onze jongens en één voor onze meisjes. Ten slotte geldt van al onze samenkomsten, dat ieder daar van harte welkom is.. DAMCLUB IJMUIDEN. De onderlinge competities werden Dinsdag voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: B. DukelH. Schaap 2—0, Laros—van Straten 2—0, RasKlinge 0—2, S- Postma—Visser 0—2 De Jong—Engelhart 2—0. P. Smit—v. d. Heijde 1—1. Schager—Meijer 2—0. Kramer—v. d. Velde 2—0. Diederiks—Ligthart 2—0. Basstra Bais 2—0. SouvereinPost 2—0, H. Buis— Outenaar afgebr. C. BuisA. J. Visser 0.2, F. Dukel—T. Postma 0—2, G. Postma—Vrijhof afgebr. Koetsier—Ott 1—1, Suyk-G. Postma 2—0. v. d. Sluisvan der Gaag 2—0, Broek- Outenaar 0,—2. De stand der onderlinge competities luidt als volgt: le klas: C. Suyk 4 gesp. 7 pnt. B. Dukel 4 gesp. 4 pnt. Schaap 4 gesp. 4 pnt. J. Smit 2 gesp. 3 p. Basstra 2 gesp. 3 pnt. Kramer 2 gesp. 3 - pnt. Leyte 1 gesp. 2 pnt. Diederiks 2 gesp. 2 pnt. Ligthart 2 gesp. 1 pnt. Kraai 3 gesp. 1 pnt. v. d. Velde 5 gesp. 2 pnt. Bais 1 gesp. 0 pnt. Ongetwijfeld heeft C. Suyk hier een mooie voorsprong. Tweedie klas: De Jong 2 gesp. 4 pnt. Ott 3 gesp. 4 pnt. Souverein 3 gesp. 4 pnt. F. Dukel 4 gesp. 4 pnt. T. Postma 3 gesp. 4 pnt De Beurs 3 gesp. 3 pnt. Post 3 gesp. 3 pnt. G. Postma 1 gesp. 1 pnt. Vrijhof 2 gesp. 1 pnt. Engelhart 3 gesp. 1 pnt. Koetsier 3 gesp. 1 pnt. „ZENUWPATIËNTEN". Zooals wij reeds hebben gemeld, geeft de toon eel vereeniging „Het Masker" Zaterdag 27 October a.s. een tooneeluitvoering in „Het Wapen van Velsen". Het Masker heeft voor deze eerste voorstelling in dit seizoen het op- voeringsrecht verkregen van „Zenuwpatiën ten", vroolijk spel in 3 bedrijven van Gerard Nielen. „ONS ZEEWEZEN". Het October-nummer van „Ons Zeewezen' opent met een beschrijving van het maken van een zeekaart en wel in Indië, S. de H. vervolgt zijn artikel over de Nederlandische Torpedobooten en behandelt ditmaal de A. B. C. Booten. L. C. Vrijman brengt ons het slot van een reis van een Fraiischen Pater naai de Fransche eilanden van Amerika in het be gin van de 18e eeuw. Verder bevat het fraai geïllustreerde num mer een Marineschets van E. van Ever-dingen en een beschrijving van den eenzamen voor post van onze Noordelijke Wadidenfcust, het eiland Rottumeroog. LANG ONDERWEG. 'Van Haarlem naar Umuiiden is feitelijk niets meer dan een stap. De autobus en de trein doen er resp. iets meer en iets minder dan een &alf uur over, tenzij er iets bijzonders geschiedt, wat slechts zelden meer voorkomt. Tante Po-s do-et er natuurlijk iets langer over, maar een -brief 'reist toc-h ook, tenzij er iets bijzonders geschiedt in eenig-e uren vaai de brievenbus in Haarlem maar den geadres seerde. Behalve de briefkaart, die voor ons ligt. Deze werd Vrijdag 12 October in Haarlem- Station gepost en werd eerst j.l. Woensdag bezorgd en wel per speciale bode - met de (excuses van Tante. OPMARSCH DER WERELD IN THALIA. Het nieuwe programma van Thalia is ditmaal wel buitengewoon interessant: Opmarsch der wereld" is de eerste hoofd film, een film van maatschappelijken strijd van een drietal generaties Standisch. De eenige dochter van Thomas B. Ogden, een vermogend bankier te New York hield zielsveel van 'n employe op har vaders bank, Roger Stan-dish. Doch Ogd-en achtte een der gelijk huwelijk beneden zijn stand, hij ver bood hen den omgang met elkaar en ont sloeg den jongen Roger. Toen kwam de groote crisis van 1873. Ook het bankhuis Ogden viel, d-och de oude heer kwam den schok niet te boven. Hij stierf en als al zijn bezittingen waren verkocht en zijn schulden betaald, bleef zijn dochter Caroline niets over dan haar verloofde en haar on wankelbaar vertrouwen in de toekomst. Zij weet ook Roger te bemoedigen en hem zijn wilskracht terug te geven; zij besluiten te trouwen en naar hét Westen te trekken. Daar in Nebraska zal ook hun nieuwe toekomst liggen. Als zij op hun bootreis in de nabijheid van Fort Allen zijn gekomen, worden zij echter' door roovers overvallen en Roger Standisch geraakt door een revolverschot hoogst ernstig gewond. Bewusteloos wordt hij binnen gedra. gen in een huis, dat de eigenares, Mathilde Blake, een hotel tracht te noemen. Dezj Mathilde, verruwd, tusschen de onbeschaafde emigranten, heeft echter een hart van goud,, en uiterlijk opstandig en vol verzet, neemt zij hen heiden liefderijk op. Haar echtgenoot, dokter Daniël Blake, volmaakt passend in de verruwing van het Westen, is een bekwaam arts, die onmiddellijk Roger opereert. Caro line, is echter doodsbang: de dokter is dron ken en ook al verklaart hij plechtig, reeds dronken te zijn geweest sinds hij met de hoogste onderscheiding promoveerde, stelt haar dat tusschen al deze vreemde menschen in bet geheel niet gerust. Doch enkele maan den later, als Roger herstellende is, heeft zij zich gewend en zooveel mogelijk hij haar omgeving aangepast. Beiden zijn gaan houden van deze slechts uiterlijk ruwe men schen en weer herleeft hun vertrouwen in de toekomst. Doch dan wordt Fort Allen opnieuw door roovers overvallen, en mevrouw Blake beroofd van haar laatste kasgeld. De berustende houding der bevolking is Roger Standisch echter te machtig; hij snelt naar buiten en wekt de inwoners op tot verzet. Zelf moet hij, nog te zwak, de achtervolging opgeven, maar zijn moed heeft tot gevolg dat de ban dieten een bestraffing volgens Westersche gewoonte ontvangen. Jammerend over haar verloren geld, eischt Mathilde een goeden veiligheidsdienst, en Caroline, die onmiddellijk vooruitziet, voegt eraan toe: „En een goede bankinstelling" Standish begrijpt haar; door Caroline's toe vallige ingeving, ligt plotseling zijn taak voor de toekomst nu scherp omlijnd voor hem. Heel bescheiden en met gebrekkige midde len wordt de „Standish Bank" gesticht, maai de bevolking staat wantrouwig tegenover het bewaren van geld d-oor anderen. Doch Mathilde laat de twee moedige werkers niet in den steek; zij is de e-erste, die geld deponeert op de Bank. Doch nauwelijks is het kleine bedrag voor haar ingeschreven, of Dr. Blake dringt met groot gevolg de Bank binnen. Hij heeft zijn kameraden op den man af gezegd, hoe hij over een Bankinstel ling denkt, en welk groot belang zij voor een plaats beteekent. Hij had goed gezien, want Standish Bank groeit snel; de welvaart in Fort Allen neemt zichtbaar toe, en zelfs een spoorlijn wordt aangelegd. Doch ook het gezin Standish is gegroeid en als de eerste trein feestelijk wordt opge wacht, zijn daar ook een zoontje en een dochtertje Standish hij tegenwoordig. Helaas wordt het feest tot een rouwdag, daar door een noodlottig ongeval Dr. Blake en de kleine Standish door den trein worden gegrepen en overreden. Mathilde neemt nu haar intrek bij de fa milie Standish en jaren gaan voorbij in toe nemende welvaart. Eindelijk breekt de dag aan, waarop de eenige dochter trouwt met Warren Lennox, een bediende aan de Stan dish Bank. Doch Roger heeft te veel ver trouwen gehad in zijn schoonzoon, en door diens -onvoorzichtigheid is Standish Bank een der eerste slachtoffers in dej crisis van 1892. Warren Lennox, die geen moed en wilskracht genoeg bezit om het noodlot in de oogen te zien, doodt zichzelf op het oogen. blik -dat e-eh kleinzoon, Roger, wordt geboren. Opnieuw vecht Standish, trouw terzijde ge staan door "Caroline, voor hun behoud, met datzelfde onwankelbare vertrouwen in de toekomst, waarmede zij reeds vroeger vochten en overwonnen. En weer heeft Standish goed gezien, weer komen betere tijden en nog krachtiger en welvarender dan tevoren treedt Standish' Bank in de periode van opbloei en herstel te voorschijn. De kleine Roger ontwikkelt zich snel, hij is een echte Standish, een wel ker, -een volhouder, -die onverzettelijk recht op zijn doel afga-at. ,;Gitta entdeckt Ihr H-enz" met Gitta Alpar en Gustav Fröhlich; de tweede film, is bekend genoeg. De beroemde zangeres heeft haar heele talent in deze film gelegd en ongetwijfeld zal deze film hier, evenals overal elders ten zeerste bewonderd worden. DE KENNEMER ZANGERS. Naar het 'best/uur van de Man nemza-n gver eeniging „De Kennemer Zangers" ons mede deelt, zal -binnenkort weer een begin worden gemaakt met het houden van de repetities, -onder leiding v-an den heer P. Grin Jr. De repetitie-avond is gesteld op Dinsdiaig i-n het 1-okaal van den heer Demime-rs. Voor candidiaat-leden verstrekt de heer J. Timmer, Willebrardstraat 107 alle gewensehte inlichtingen. DE NEDERLANDSCHE ZEEVISSCHERIJ IN AUGUSTUS. Gedurende de maand Augustus in de Ne derlanlsche havens aangevoerd 11.836.000 K.G. zeevisch, waarvan 8. 703.000 K.G.. haring. De waarde bedroeg f 1.59.000, waarvan f 999.000 haring. SANTPOORT R. C. BREDERODE Het programma voor Zondag luidt: Beverwijk 4Breder ode 1 12 uur Brederode 2V, S. V. 6 10 uur Bloemendaal 3—Brederode 3 2 uur D. W. O. jun.Brederode jun. 2 uur Zaterdagmiddag 3 uur wordt gespeeld V. S. Y. adsp.-Brederode adsp. 3 uur VELSEN TOONEELFONDS VARA-INSTITUUT Het winterprogramma van het Tooneelfonds Vara-Instituut bevat drie interessante avon den. Op Donderdag 1 November treedt in de Bioscoop de Pont op het politiek cabaret De Notenkrakers onder leiding van A. M. de Jong en Ru Mulder. Donderdag 13 December wordt in Thalia opgevoerd de revue „Circus der Wereld" en Donderdag 28 Maart komen De Jonge Spelers in Thalia met Tijl Uilenspiegel. JEUGDFANFARECORPS KINDERVREUGD. Het Jeu-gdf-anfiareoorps van Kindervreugd geeft a.s. Zaterdagavond een uitvoering in Concordia. Mede-werking w-ordt ver-leent door Hoogoven Kunstkring. Roemers Band zorgt voor balm/uziek. Het nieuwe Albertkanaal in België is in gebruik genomen. De inwijding geschiedde door koning Leopold en koningin Astrid, die een boottocht maakten op het traject Lanaye—Neerhaeren. Openbare vergadering „Buracprop". Rede van den heer Paul Kiës. Gisteravond heeft in de Bioscoop „de Pont" een vergadering plaats gehad, georganiseerd door het „Buracprop", waarin als spreker op trad de heer Paul Kiës, die tot onderwerp had: „In de Branding, geen fascisme of com munisme, maar socialisme". Voordat de heer Kiës tot behandeling van zijn onderwerp over ging, sprak eerst de heer Van Hameien, die de aandacht vestigde op den open brief gericht aan den Kringleider der N.S.B. Deze heeft, evenals de heer Tusenius, als fijnproever te kennen gegeven, dat hij niet in een kerk een debat wenschte aan te gaan. „Buracprop" heeft hen daarom uitgenoodigd dan maar in een Bioscoop te komen debateeren. Hierop is door deze heeren geantwoord dat zij alleen met fatsoenlijke menschen willen debatteeren. Dat de fatsoenlijkheid bij hen slechts een be grip is, heeft de heer Tusenius meer dan eens bewezen bij de behandeling van zijn arbeiders. De heer van Hameien toont dit aan met voor beelden en feiten. Dat hij weinig voor den' arbeider en arbeiderskinderen gevoelt, heeft de heer Tusenius aldus de heer van Hame ien in de practijk meer dan eens bewezen. Rede van den heer Kiës. Spreker zeide, dat als we nu moeten spreken over fascisme wij dit nu beter kunnen doen dan anderhalf jaar geleden. Wij kunnen nu een beter overzicht geven. Toen stonden velen in twijfel of het fascisme niet was hetgeen men noodig had. Wij kunnen echter zeggen van neen. Daarom voert het N.V.V. en de S.D. A.P. tegen het fascisme een weldoordachte actie. Wij roepen het volk toe: blijf u zelf. Daarom willen wij een dam tegen dit verkap te militairisme opwerpen. Voor anderhalf jaar werd met intense belangstelling gekeken naar het Oosten hoe het zich daar ontwikkelde. Wij kunnen nu een balans opmaken, en thans roepen wij Hou „zee als volk, om het geweld van het fascisme buiten de deur te houden. Als er is vrij te maken van den druk, die heer- schende is, dan hebben wij dit zelf als arbei ders te doen gelijk Marx het ons al reeds lang voor jaren heeft toegeroepen. Als wij nu de balans opmaken, zeide spreker, dan hebben wij te zien naar den druk van de Italiaansche dictatuur, den chaos in Oostenrijk en Duitsch- land. Als wij den toestand in Duitschland be zien, dan is er ellende waarbij de vraag op komt: hoe komen wij den winter door? Spre ker toonde dit met voorbeelden aan. O.a. las hij een verslag voor van de Kamer van Koop handel te Düsseldorf waaruit blijkt, dat er in den komenden winter een groote ellende staat te wachten. Hitier heeft als antwoord hierop S.A. mannen met kanonnen gezonden. Dit alles moet op een desillusie uitloopen. Hierna be sprak de heer Kiës de chaos van Oostenrijk. Door de houding van Dollfuss is het daar op een niet. gekende chaos uitgeloopen. Spanje noemde spreker een land van geestelijke ar moede,, een land dat honderden jaren onder c-lericale dictatuur heeft gezucht; het is daar op een anarchistische ellende uitgeloopen. Over Noorwegen sprekende, zeide de heer Kiës, dat daar waar het volk durft en kan denken, wij betere resultaten zien. Waar men denkt is geen plaats voor fascisme. Dit is dan ook de reden waarom volgens spreker, het fas cisme in ons land retour gaat. Wie practische politiek wil voeren spreekt niet hoe is het nu, maar ziet uit naar wegen om tot beter te 'komen. Wie het Nederland- sche volk op de wegen wil leiden, gelijk men het volk in Duitschland geleid heeft, die heeft het glad mis. Ons volk wil dit ook niet. Daarom is het fascisme reeds hier op den terugweg en is Mussert „iemand met de toekomst achter den rug". Vervolgens besprak de heer Kiës de houding onzer regeering en stond dan stil bij de huidige crisis. Voor zich zelf gelooft hij dat in 1932 de crisis het diepst is geweest, maar daardoor zijn wij nog niet uit dat diepste punt. Om hier uit te komen, hebben wij op de historie van ieder land op te bouwen voor den nieuwen tijd. Deze tijd is komend, zeide spreker, zooals wij dit zien. Spreker nam hierop het onplanmatige productiestelsel van thans onder de loupe. Hij kwam tot de conclusie, dat door dit stelsel de menschheid niet uit de diepte der crisis kan worden opgehaald. Deze crisis is die als een aardbeving die velen met vrees heeft bevan gen. Wij worden bewerkt door menschen met een plan dat door een stelletje op een Zater dagmiddag is uitgedacht. Maar dit helpt niet. Het. stelsel waaronder wij leven is verkeerd. Alleen het stelsel zooals de S.D.A.P. altijd heeft voorgestaan kan uitkomst brengen. Hierna besprak de heer Kiës het systeem van een democratische regeering en dat van een dictatuurstaat. Spreker is er van overtuigd, dat wie van Nederland een dictatuurstaat wil maken, hierdoor een burgeroorlog zal ontwik kelen. Hij is er van overtuigd dat honderden Nederlanders liever hun hoofd geven, dan onder dictatuur gebukt te gaan. Een dictatuur is in dezen tijd van ontwik keling niet denkbaar. Vervolgens stond spr. stil bij het kapitalisme en het militairisme, dat door zijn technische volmaking den onder gang der beschaving beteekent. Het kapita lisme is eveneens in zijn vervolmaking vast- geloopen. Wat zal nu komen? De doorbraak is gekomen in het denken ook bij de A.R. en R. Katholieken. Daarom wordt steeds de vraag gesteld: wat nu? Op naar het socialisme, zeide spreker. Nu alles wankelt moeten wij natio nale saamhoorigheid betoonen. Echter niet met het liberale kapitalisme. Wij willen op bouwen voor een nieuwe toekomst waarin plaats is voor onze jeugd. Wij hebben vader landsliefde, een liefde die een groote groep van onze medemenschen voor het pauperisme be waart; niet een kapitalistische vaderlands liefde, maar liefde voor den arbeider in ons vaderland, die thans als gevolg van de jaren gevoerde tactiek van het kapitalistisch stelsel ten onder dreigt te gaan. Met een opwekking tot de aanwezigen om mee te strijden en te werken opdat er door alle Nederlanders werk, arbeid en brood kan worden bekomen eindigde spreker onder luid applaus zijn, met aandacht gevolgde rede. Waar niemand het woord verlangde voor debat besteedde de heer Kiës op verzoek den beschikbaren tijd om de vergadering nog meer van het socialisme te vertellen. De heer Kiës sprak hierna over de vrijmaking der mensch heid. Toch heeft een vrijheid ook haar gren zen, zeide spreker. Er zullen in den socialisti- schen staat ook regelen moeten zijn, opdat dit tot geen bandeloosheid zal leiden. Wat betreft de gedachte van een corpora tieven staat, hierover is, zeide de heer Kiës, op een internationaal congres in Stuttgart in 1906 reeds gesproken door P. J. Troelstra. Deze sprak toen reeds over een corporatieve samen leving als overgang naar een socialistische samenleving. De heer Kiës besprak hierop de gedachte, zooals reeds toen door wijlen Troelstra werd uitgedragen. Vervolgens toonde hij het onder scheid tusschen een socialistische samenleving en een corporatieven staat zooals de N.S.B. die voorstaat. Na de rede sprak de heer L. van Hameien woorden van dank tot den heer Kiës voor zijn rede en tot de aanwezigen voor hun belang stelling. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Afdeeling Velsen bestaat 20 jaar. Op 14 November a.s. zal het 20 jaar zijn ge leden, dat de afdeeling Velsen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders werd opgericht. Dit jubileum zul gevierd worden met een feestavond voor de 'lieden met hun dames en genoodigden, die gehouden zal worden op 24 December a.s. Van het bestuur, bestaande uit de heeren E. Tijtsma, A. Slikker, IJ. Luttiik, D. Blok, J. Visser, B. van Dijk en F. Fiddeir zijn de heeren IJ. Luttïk en D. Blok van de oprichting af lid van de vereeniging, terwijl de heer Tijtsma reeds gedurende 10 jaren den voorzittershamer De afdeeling telt .thans 75 leden, d)Le allen werkzaam zijn aan die papierfabriek. WINTERPROGRAMMA NATUUR VRIENDEN-GROEP. Den leden van de Natuur vriendengroep staat voor den komenden wintel- een afwisse lend programma te wachten n.l. een bezoek aan de sluiswenken, aan bet gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf, aan het Teylers Mu seum te Haarlem, een wandeling naar Wijk aan Zee met bezoek aan het Paaschduin en ten slotte in de maand Februari bezichtiging van een der mailschepen der Mij. Nederland. „STIEFKIND" Zij die genoten hebben van het spel van den kleinen Buster Phelps in de onlangs in de Bioscoop de Pont vertoonde film „Pas op de Kleintjes" kunnen dezen filmartist in den dop thans bewonderen in „Stiefkind", als de kleine Billy Morley, zoon van dokter Robert Morley, wiens vrouw bij de geboorte van Billy is ge storven. Vreeselijk zijn de gevolgen van den slag. Zoozeer is de jonge dokter uit zijn evenwicht geslagen, dat hij de baby als oorzaak van den dood zijner echtgenoote beschouwt, en hij gaat zelfs zoo ver, dat hij de kleine niet wil zien. Het is hem onverschillig, dat de zuige ling opgenomen wordt door een oom en tan te, zeer eenvoudige menschen, die een handel in huisdieren drijven. Wat er aan waarde in het gezin ontbreekt, wordt vergoed door warme liefde, die zij het kind toedragen. Dokter Bob Morley is gezwicht voor den aandrang van een collega en is naar Europa gegaan om zich daar, onder leiding van een beroemden professor te specialiseeren op het gebied van kinderverzorging. 6 jaar later keert hij naar New York terug en verlooft zich met Martha Rogers, een jong, modern en egoïstisch meisje. Als de pleegouders de kleine Billy, thans 6 jaar, meenemen naar zijn vader, dokter Morley, wordt deze geheel ingenomen door het pittige ventje. De sympathie is wederkeerig, waardoor Martha's jalouzie ontwaakt. Alles wordt weer goed, als Martha hoort, dat Billy Morley's zoon is, en spoedig treden zij in het huwelijk. Als de kleine eenmaal bij hen in huis komt, ontstaan er vaak twisten. De crisis komt, als dokter Morley voor een ziektegeval buiten de stad ontboden wordt en Billy wil vluchten. In den tuin ziet hij, dat zijn moeder lastig ge vallen wordt door een man en Billy, in zijn instinct om de vrouw van zijn vader te helpen, schopt den man tegen de beenen. Deze geeft Billy een duw, de kleine komt ongelukkig te vallen en krijgt een ernstige hoofdwonde. Onmiddellijk naar huis ontboden hoort Morley van het geval en Martha biedt hem aan vrijwillig het huis te verlaten in de over tuiging, dat haar man na het gebeurde niet meer van haar zal kunnen houden. Bob over tuigt haar van het tegendeel en hij weet, dat voor de toekomst incidenten uitgesloten zijn als hij verneemt dat zijn vrouw, bij de transfusie, noodig voor de redding van het kind, een massa bloed gegeven heeft. De tweede hoofdfilm „Terug naar het Ge luk" laat de geschiedenis zien van den schoen fabrikant Karl Gruber en van zijn mislukt huwelijk.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1