STA TEN-GENERAAL GEEN „STEMMINGSVOLLE DAG Bescherming van leerlingen. Een motieKrijger aangenomen. Werkloosheid daalde iets. In de week van 2429 Sept. De zomerwerkloosheid vanaf 1929. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 24 t.m. 29 September 1934 het aantal leden van inge volge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen bedroeg 571.800, waar van 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei t.m. November worden geen gegevens ontvan gen aangaande de werkloosheid van de ver eenigingen van landarbeiders. De werkloos heid onder de overige 489.200 verzekerden be droeg in genoemde periode 25.6 pCt. tegen 26.4 pCt. in de week 3 t.m. 8 September. In de overeenkomstige verslagweek van het vo rige jaar bedroeg de werkloosheid 24.1 pCt. Om een vergelijking mogelijk te maken van de zomerwerkloosheid in de laatste jaren volgt hier een opgave van het gemiddelde werkloosheidspercentage, ontleend aan de persberichten over de periode April t.m. Sep tember van elk der jaren 1929 t.m. 1934: 1929 2,7 pCt.; 1930 5.7 pCt.; 1931 11.3 pCt.; 1932 25,3 pCt.; 1933 24,8 pCt. 1934 25.4 pCt. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 September 1934 in totaal 333.090 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 314.126 mannen. Hiervan waren werkloos 309.430 personen, waaronder 295.788 mannen. Op 8 September 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 329.754. Hiervan waren werkloos 306.101 personen, waaronder 292.837 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden is sedert 8 September 1934 gestegen met 3.336, het aantal werkloozen met 3.329. In vergelijking met het overeenkomstige tijd stip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven werkzoekenden een stijging aan T,an rond 23000 personen. SPOORWEGEN BLIJVEN BEZUINIGEN. Met ingang van 1 November a.s. zal de zesde afdeeling van den dienst der Exploita tie der Ned. Spoorwegen te Utrecht H.G.B, (gebruik en beheer van het person en materi- eel) komen te vervallen. Uit bezuinigingsoog punt zullen de werkzaamheden van die af deeling gevoegd worden bij die der eerste af deeling van den Dienst. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDERS. In de te Utrecht gehouden jaarlijlcsche al- gemeene vergadering van de Vereeniging van den Christelijken handeldrijvenden en in dustrieelen middenstand zijn tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heeren E. Willinga te Leeuwarden en K. Meima te de Bilt, direc teur van. het bureau der vereeniging. Op. voorstel van het,.hoofdbestuur werd be sloten, spoedig aan de leden van de Tweede Kamer, een adres ,te zenden inzake, hetwets ontwerp tot belasting van besloten vennoot schappen. Bladriet vrij van Omzet belasting. De betrokken gemeentebesturen, welke het adres om bladriet als dekkingsmateriaal voor bloemlbollen vrijgesteld te 'krijgen van omzet belasting, mede onderteekenden, hebben be richt ontvangen, dat bladriet voor dit doel alsnog is gerangschikt onder de van Omzet belasting vrijgestelde artikelen. BARNSTEEN AAN DE NOORDFRIESCHE KUST GEVONDEN. WYK, 18 October (V.D.) Een inwoner van Wyk heeft in de Waddenzee bij Lange- ness stukken barnsteen van aanzienlijke af metingen gevonden. Stoomschip zou zijn gestrand. Sleepboot en reddingsboot konden echter niets vinden. Onjüiste waarneming? Donderdagmiddag te omstreeks half twee zou benoorden het eiland Schiermonnikoog aan de Oostzijde van het Borkummer Rif een groot stoomschip, metende ongeveer tiendui zend ton zijn gestrand. Het schip zou draad loos om hulp hebben gevraagd. De sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen voer on middellijk ter assistentie uit, evenals de red dingboot van het eiland Borkum, De „Insu- linde", de reddingboot van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij te Oost- mahorn, welke zich voor het doen van hydro- graphische peilingen buitengaats bevond, werd draadloos van de stranding in kennis gesteld en naar de opgegeven plaats gediri geerd. Te omstreeks zes uur kwam te Oostmahorn een radiobericht van de „Insulinde" binnen, d.at men het schip niet heeft kunnen vinden. De „Insulinde" is daarop naar de haven van Borkum gevaren om daar informaties in te winnen. Zoowel de sleepboot „Holland" als de red dingboot „Insulinde" zijn in den loop van den «.vond naar hun standplaatsen overrichter- zake teruggekeerd, om dat zij op de aange duide plaats geen gestrand schip hebben kun nen ontdekken. Men neemt derhalve aan, dat de mededee- ling inzake de stranding, welke niet van het schip zelf, doch van het kustwachtstation op het eiland Rottummeroog afkomstig was, op een verkeerde waarneming heeft berust, hetgeen zou zijn toe te schrijven aan het slechte zicht tengevolge van de hevige regen buien. Ook acht men de mogelijkheid niet uitge sloten, dat er inderdaad een schip aan den grond is geloopen, doch dat dit op eigen kracht weer is vlot gekomen» Een vraag van onzen gezant te Parijs. Mag, in een beschavingscentrum als Parijs, een groot Nederlandsch studiegebouw, met name het „Julianahuis", dat sinds bijkans vijf jaren in aanbouw is, wegens geldgebrek onvoltooid blijven? Deze vraag stelt zich ieder rechtgeaard Nederlander, die te Parijs een blik slaat op de z.g. „Cité Universitaire", dat uitgestrekte complex van gebouwen van alle natiën, be stemd tot goedkoope huisvesting van studie- lustigen, en tevens, althans in ons geval, tot schepping van een nationaal instituut van cultureele en economische voorlichting. Die zelfde vraag stel ik thans aan al onze land- enooten. Hoog torent, op den hoek dei- gemelde „Cité", het „Ju-lianahuis" irnet zijn zeven ..verdiepingen, het kloeke werk van architect Dudok voorwerp tevens ..van bewondering onder de jon gere Fransche .bouwkundigen. ..Schijnbaar vol tooid, echter al léén uiterlijk herbergt ons ..Huis weliswaar .reeds een twintig tal Nederland- .sche jonge meis jes, waarnaast 'n tiental Fransche want juist dit contact zoek-en wij met op zet doch tallooze aanvragen om huisvesting moeten voorshands, helaas! afgeslagen wor den, om-dat de inwendige afbouw, in het bij zonder van de afdeeling voor jonge mannen, wegens gebrek aan fondsen gestaakt dreigt te worden, zoodat van de honderd kamers, die het gebouw omvatten zal, dusver niet meer dan dertig bewoonbaar zijn. Mag dit zoo blijven? De crisis heerseht, wij weten en voelen het, zij belet het vragen om ruime bedragen, maarv-ele kleintjes maken één groote. Met dankbaarheid mag ik vermelden, dat de Re-geering, overtuigd dat 's lands eer en belang den afbouw vorderen, ons haar geldelijken steun heeft toegezegd, mits van particuliere zijde in gelijke mate worde bijgedragen. Vandaar de vorming van het groot Nationaal Comité, wijdvertakt in gewestelijke en plaatselijke comité's met het doel op zeer verschillende wijzen kleine be dragen bijeen te zamelen. Een hartelijk en dringend beroep wordt dan ook alom in den lande -gedaan op allen, die iets gevoelen voor onzen naam in een der grootste beschavingscentra van de wereld. Moge dat beroep niet ver-geefsch blijken en moge, als gevolg daarvan, het „Julianahuis", midden onder de meerendeels voltooide, bouwen van 28 landen, eindelijk en officieel geopend kunnen worden.- Jhr. Dr. J. LOUDON SURPRISE VOOR DEN HEER F. F. DE BOER. Een in dezen tijd zeker niet te versmaden bedrag van 4985 roepyen, in Nederlandsch geld circa f 2600, wacht den heer F. F. de Boer, die in 1921 te Kandy op Ceylon moet zijn geweest en wiens tegenwoordige woonplaats onbe kend Is. (Adv. Ingez. Med.) Rente van 50% per jaar. Overtreding der Geldschieterswet. De rechtbank te Amsterdam behandelde Donderdag voor den eersten keer een over treding der geldschieterswet. Een geldschieter heeft zich te verantwoor den wegens het feit, dat hij in het tijdvak van 1 Maart 1933 tot November 1933 zonder van gemeentewege te zijn toegelaten, het toeroep van geldschieter heeft uitgeoefend. Verdachte stelde ter beschikking van een zijner klanten twee geldswaardige papieren nl. 7 1/2 pet. Jezuïten-Boedapest obligaties; de cliënt verplichtte zich toen, den verdachte vijftig cent voor informatie'kosten en onge veer f 12-3 in wekelijksChe termijnen van vijf gulden terug te geven. Aan een door verd. aan zijn cliënt opgegeven adres wisselde de cliënt de twee obligaties in tegen een bedrag van ongeveer f 111 of f 113. De deskundige, de accountant M. Pimentel heeft over deze zaak een rapport uitgebracht en een onderzoek in de boeken ingesteld. For meel aldus deskundige heeft verdachte effec ten op erediet verkocht, welke effecten onmid dellijk verzilverd werden. De rente bedraagt practisch 50 pet. per jaar. Naar de m-eening van deskundige vallen de manipulaties van verdachte onder artikel 2 der geldschieterswet. De"Officier van Justitie eischte f 250 boete subs. 10 dagen hechtenis en één maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van -drie jaar. De verdediger concludeerde tot niet-ontvan- kelijkheid en ontslag van rechtsvervolging subs, vrijspraak, GEHEIME DISTILLEERDERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Door den rijksveldwachter van Nieuwer- brug en den gemeenteveldwachter van Riet veld is Donderdagmiddag in samenwerking met eenige commiezen een inval gedaan in de boerderij van den heer M. onder de gemeente Rietveld, daar het vermoeden bestond, dat zich aldaar een geheime distilleerderij be vond. Bij onderzoek bleek dit juist te zijn en M. en een medeplichtige uit Gouda, werden op heeterdaad betrapt. Reeds waren eenige liters alcohol vervaardigd. De geheele instal latie en de drank werden in beslag genomen. Tegen M. en zijn medeplichtige, die beken den. werci proces verbaal opgemaakt. AARDAPPELEN TE DUUR ALS VOLKSVOEDSEL. Verzoek om de crisïsheffing te laten vervallen. In een druk bezochte vergadering van de Vereeniging van burgemeesters en secretaris sen voor Gouda en Omstreken werd, Ha uit voerige bespreking besloten aan den Minister, van Economische Zaken te verzoeken, te be vorderen, dat de crisisheffing op de aard appelen zoo spoedig mogelijk komt te ver vallen. Dit verzoek steunt op de overweging, dat bij de steeds doorgevoerde verlaging van steunuitkeeringen en loonen, d>e voorziening van dit volksvoedsel in de komende winter maanden groote bezwaren met zich mee zal brengen. Kassier verduisterde 18.000 Hij knoeide met spaarbank boekjes. Drie jaar tegen hem geëischt. De Bossche rechtbank behandelde Donder dag de strafzaak tegen den 33-jarigen kas sier der Boerenleenbank te Beugen, die tus- schen 1929 en 1933 f 18.000 van d'e Bank had verduisterd en op 30 December 1933 een val- sche kwitantie voor de terugbetaling had op gemaakt en onderteekend. Verdachte had o.a. naast de echte nog an dere spaarboekjes gehouden, boekte grootere bedragen dan waren uitbetaald en bedragen, die in het geheel niet waren betaald. Bij de inspectie door de Centrale Boerenleenbank te Eind-hoven kwamen de fraudes aan het licht. De verdachte bekende het feit, doch kon niet zeggen, waar het geld is gebleven. Wegens verduistering en valschheid in ge schrifte eischte de Officier van Justitie, mr. Dubois, drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. K. N. I. L. M. In de algemeene vergadering van aandeel houders van de N.V. Konink. Nederlandsch- Indïsehe Luchtvaart Maatschappij werden de balans en de winst en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden waren de heeren E. Ben- nin-k, Ir, J. E. F. de Kok en W. Labohm, die als leden van den Raad van Commissarissen werden herkozen. De heeren P. E. Tegelberg en Jhr. H. L. Quarles van Ufford hadden in verband met hun aftreden als directeur resp. der Stoom vaart Maatschappij „Nederland" en Zeehaven en Kolenstation „Sabang" hun mandaat als commissaris beschikbaar gesteld. In hun plaats werden gekozen de heeren A. F. Bronsing en H. Smitt. In verband met het aftreden van den heer Dr. C. J. K. van Aalst als president van de Nederlandsche Handel Maatschappij legde deze zijn functie als voorzitter van den Raad van commissarissen neer en werd in diens plaats gekozen de heer mr. D. Crena de Iongh. Het volgens rooster aftredende lid van den Raad van bestuur, de lieer H. Jacobsen werd als zoodanig herkozen. De teerketel kookte over. Schade te Schimmert grooter dan aanvankelijk gemeld. Omtrent de brand bij de N.V. „Geruisch- looze Weg" te Schimmert kan nog worden medegedeeld, dat de brand ontdekt is door een waker. Het teer in de ketel kookte over, waar door het in aanraking kwam met het onder liggende vuur. De kokende vloeistof geraakte in brand. Een en ander gebeurde in zeer kor ten tijd, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De waker waarschuwde de arbeiders, die op 200 meter afstand in verschillende wagens hun nachtrust genoten. In allerijl werd een tweede ketel met zakken en zand afgedekt in de hoop, deze voor het vernielende vuur te sparen. De wind was gunstig en zelfs een stroomijt, die vlak bij den brandenden ketel stond, kon behouden blijven. De werkzaamhe den van d-e N.V. „Geruischlooze Weg" vonden, plaats buiten de bebouwde ko-m van Schim mert, aan den weg Valkenburg-Beek. Veel materiaal, dat bij den brandenden ketel was opgestapeld werd me-de een prooi der vlam men. Momenteel is het niet mogelijk de werk zaamheden voort te zetten. Indien men geen reserve-materiaal genoeg ter beschikking heeft zal dit van elders moeten worden aangevoerd. De schade wordt op ruim 2000 gulden geschat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TWEEDE KAMER TECHNISCHE HERZIENING DER ZIEKTEWET. AMENDEMENTEN KOMEN EN GAAN. 's-Gravenhage, 18 Oct. Het was heden in de Kamer allesbehalve een „stemmingsvolle" dag.Dit houdt geenszins kritiek in op onze afgevaardigden. Integen deel het strekt hun tot eer, dat zij het niet noodeloos op hoofdelijke stemmingen lieten aankomen. Zoo was allereerst reeds een enkele voor zitterlij ke tik met den hamer voldoende om vast te stellen, dat men het wetsontwerp tot bescherming van schoolkinderen tegen be smetting door leerkrachten had aangeno men, terwijl hetzelfde gebeurde met de, trou wens hoogst onschuldige, motie-Krijger inzake het kanaal in. de richting Almelo. -Maar ook daarna kwam slechts hoogst zel den de oplezing der namen van de aanwezi gen, die dan „voor" of tegen" hadden te zeg gen voor. En toch ontbrak het waarlijk niet aan een regen, wat zeg ik, aan een zee van voorstellen. Want een bijkans ontelbare reeks van amendementen op het aanhangige voor stel tot wijziging der ziektewet kwam ter tafel, om echter voor een zeer groot gedeelte er weer vrij fluks te verdwijnen.! Het betrof hier oen technische verbetering en aanvulling dezer sociale verzekeringswet, die nog onder Tahna, dus in het voor-oorlog- sche tijdperk, tot stand kwam. echter pas in 1939 hi werking trad. De met die regeling in de praktijk opgedane ervaring toonde aan, niet dat men hier te doen had met een min der goed opgezette wet wijlen Talma was een te kundig man om zich daaraan schuldig te maken doch met een stel bepalingen, die in de gegeven omstandigheden, nu zij een maal tot uitvoering kwamen, bepaalde ver anderingen en aanvullingen noodig bleken te hebben. Het betrof hier dus een louter technische herziening. Daarop zij even -de nadruk ge legd, omdat dit feit onmiddellijk verklaart waarom we over dit onderwerp zeer kort moe ten zijn. Waren we het niet, -dan vreezen we, dat het de lezers al heel gauw zou gaan dui zelen .aangezien zij uit den aard der zaak -met de technisch-legislatieve kwesties, die bij een dergelijke wet een rol spelen weinig vertrouwd zijn en ook kunnen zijn. Juist omdat het in dezen alleen ging om een revisie van technischen aard, moest de Mi nister van Sociale Zaken, terecht, van den aanvang af het standpunt innemen, dat elk amendement waaraan een principieel kantje zou vastzitten, thans verboden waar was. Dit heeft hij dan ook getrouwelijk gedaan. Niettemin bleef het aantal wij ziigings-voor stellen nog legio, want de Kamer telt wel die- gelijk verschillende leden, die op het gebied van sociale verzekeringswetgeving het klappen van den zweep aardig kennen. Zij konden dus hun lust om het nog wat mooier of beter te maken dan de Minister voorstelde, naar har telust bot vieren. Dat deden zij ook, maar te vens waren zij zoo verstandig om vrijwel tel ken male, wanneer Minister Slcxtemaker de B-ruïne, die trouwens soms ook wel tot over neming van amendementen bereid bleek, met eenige kleun van redenen een amendement bestreed, tot intrekking over te gaan. Dit ver klaart, dat het slechts zelden tot een stem ming kwam en dan gebeurde het nog meer dan eens, dat de dames en heeren het met op staan en zitten afdeden, wat trouwens over het algemeen gerust meer kan gebeuren! Zoo ware het b.v. toch eigenlijk overbodig geble ken als hoofdelijke stemming had plaats ge vonden over het door Mr. Korten-horst (R. K.) en 'diens partijgenoot v. d. Fott verdedigde voorstel, dat dienen moest om zonder veel vor men van proces in geval iemand zond-er goede gronden -in beroep zou g-aan van een beslissing in zake toekenning van ziekengeld, dit appel als ongegrond ter zijde te stellen. Beide afge vaardigden betoog den, dat n.l. vrij dik wijls al te lichtvaar dig geappelleerd wordt. Daarom moest de wet op dit punt strenger zijn. De heer Kupers Os. d.) toonde echter .met sprekende cijfers aan dat het met het veel vuldig op lichtv-aar- p Kim(are dige wijze in appel p - - gaan heusch zoo'n vaart niet loopt. Toen :ok de Minister bezwa ren tegen dit amendement ontwikkeld had', ^tonden wel geteld, alleen de beide verdedigers van het amiendemienit pal.... overeind: het was dus niet twijfelachtig, dat het geen meer derheid had! De heeren Kupers en Kortemhiorst mochten -bij dit puint van imeening verschillen, roerend eens waren zij het, dat er iets dient te gebeu ren tegen -het -misbruik dat vereenigingen, die niet als representatieve werkgevers- of werk nemersorganisaties te besicbouwe-n zijn, toch als ibedrijfsvereeniginjgen worden toegelaten. Mr. Kortenhiorst (R. K.) gebruikte in dit ver band zelfs, niet zonder grond, het harde woord „parasieten". Ook de Minister is er zich van bewust dat In dit opzioh-t eer van een te veel dan van een te weinig gesproken kan worden en wil gaarne het bedoelde euvel bestrijden. Dat komt echter beter bij de wij ziging der Ongevallenwet aan de orde. Dus kreeg de heer Kupers het verzoek nog even geduld te oefenen. Wat deze zal doen; alweer verdween er zoodoende een amende ment van het tooneel. Ditzelfde gebeurde ook, doch pas na verwer ping met 52 tegen 21 stemmen, met het voor stel van Mevr. de Vrie-s-Bruin (S. D.) om niet «alleen t. a. v. de gehuwde maar ook voor de niet gehuwde vrouw, zwangerschap en beval ling met ziekte gelijk te stellen. Wel had de Kamer in 1929 anders beslist, doch tevens had ze toen, op aanstichten van Mr. Aalberse (R.K.) als haar oordeel kenbaar gemaakt, dat er dan bij een afzonderlijke regeling iets voor de ongehuwde zwangere of bevallen vrouwen diende te geschieden. En daarvan was niets gekomen. Viel Mevr. Mr. Bakker-Nort haar s. d. col lega bij, Mr. Aalberse vond dat het amende ment, met welks inhoud hij overigens ook niet accoord kon gaan, een stuk over den techni schen schreef ging. Dit laatste was ook de meening van den Minister, die zelf in 1929 het door de dames voorgeschrevene denkbeeld was toegedaan en dat wel op grond van argu menten aan Talma ontleend. Maar nu de Ka mer bij die gelegenheid eenmaal principieel beslist had, dat een dergelijke bepaling niet in de Ziektewet moest worden opgenomen, kon men bij deze technische herziening niet tot revisie van die beginsel-beslissing overgaan. Met dit laatste verklaarde ook Mr. Joekes (V. D.) zich accoord, waarna het amendement alleen de stemmen kreeg van de sociaal-de mocraten, van den communist de Visser en van de zich te midden harer fractie in een isolement bevindende Mevr. Bakker-Nort. Over de andere amendeerings-pogin-gen mag hier verder het stilzwijgen bewaard. Men schoot zoo vlug op, dat de behandeling vandaag afliep en er vervolgens nog een paar andere wetsontwerpen (o.m. betreffende wij ziging der Nederlandsch-Indische Conversie- leeningwet 1934) onder den hamer gingen. Tot 6 November kunnen de afgevaardigden hun tijd nuttig besteden met bestudeering der begrooting 1935 en om frissohe krachten op te doen voor de begrootings-veldtocht die dan begint, met als inzet het algemeen politiek debat. E. v* R. „VRIJ WAT GOEDS ZAL VERLOREN GAAN." Prof. Huizinga over de nieuwe spelling De bekende Leidsche hoogleeraar in de fa culteit der Letteren en Wijsbegeerten, prof. dr. J. Huizinga heeft den heer A. H. Höweler te Hilversum een open brief over het spellings- vraagstuk gezonden. „Niet, omdat ik", aldus prof. Huizinga, „een practische en gave oplossing zou weten, maar omdat het mij voorkomt, dat in breede krin gen het gewicht en de neteligheid van het vraagstuk niet ten volle worden onderkend". De schrijver van den Open brief vindt iets sympathieks in het feit, dat minister Mar- chant de zaak heeft ter hand genomen, doch als de veste van de oude spelling zal vallen zal er naar zijn meening zeker vrij wat goeds ver loren gaan. 1. Het schriftbeeld der Nederlandsche taal zal onduidelijker worden. Het is algemeen be kend, dat men lezende geen letters opneemt, zelfs geen woorden, maar heele zinsneden. Aan dit psychologisch proces van opnemen komt een zekere mate van gedifferentieerdheid in het schriftbeeld ten goede. Deze differentiee- ring kan natuurlijk te ver gaan. In onze taal bestaat zulk een welkome differentieering in het contrast e-ee, o-oo, s-sch, alles ónderschei den, die, in vele gevallen op zichzelf niet meer redelijk, het herkennen van het geschreven woord vergemakkelijken. Dit geldt met name, bij de overmaat van e's, die onze schrijftaal eigen is, van de onderscheiding e-ee. Men zegge niet: dat is een kwestie van wennen. Het uni formeeren van de e zal een positief prijsgeven van een nuttig onderscheidingsmiddel betee- kenen. Men maakt het schriftbeeld eentoniger en daardoor minder licht toegankelijk. 2. Het gevoel voor den bouw der taal, toch al betreurenswaardig zwak ontwikkeld en on voldoende gekweekt, zal schade lijden. Ik be paal mij tot één voorbeeld. Men zal in het vervolg krijgen Duits naast Pruisisch (dit laatste dank zij 's Ministers goedertierenheid, die aan het afschuwelijke -ies geen toegang af). Het gevoel voor de functioneele gelijk waardigheid der uitgangen -sch en -isch sterft daarmee af. Allerkostbaarste taalmiddelen worden prijsgegeven. Weer beperk ik mij. Men zal bij het gebruik van den vorm der zich hebben te richten „naar het beschaafde spraakgebruik". Het beschaafde spraakgebruik kent der alleen in staande uitdrukkingen. Met andere woor den: der verdwijnt als algemeen gangbare vorm, en daarmee wordt ons de gelegenheid om een opeenhooping van van de 's naar belie ven door der te voorkomen, ontnomen. Gevolg:] stijlverslapping. De Engelsche stijl is op ver mijding van een herhaald of the ingesteld, de onze kan waarlijk geen enkele af zakking in de richting van het vulgaire verdragen. Met ver bijstering heb ik onlangs vernomen, dat het Nederlandsche episcopaat zich heeft laten belezen, om in het gebed de woorden „Moe der Gods" door „Moeder van God" te doen vervangen. Indien ik Katholiek was, zou het mij genoeg zijn, om zoo spoedig mogelijk te verhuizen naar een land waar de uitdruk kingsvorm van mijn geloof voor dergelijke in- grepen gevrijwaard was. 4. Het Nederlandsch wordt (dit ïs natuur* lijk een bijkomstig argument) minder begrij pelijk voor vreemden. Tot nu toe kon de vreemdeling met eenige kennis van het Duitseh uit onze geschreven taal meer of min wijs worden. Daarbij diende hem tot steun de cor-. respondentie van Nederlandsch -e -ee, -o -oo, met Duitseh -e -ei, -o, -au, evenzoo van ge schreven -sch in visch enz. met Duitseh -sch. Deze steun wordt hem ontnomen, wij isoleeren onze. taal iets meer. Ik herhaal: het is een ar gument van geringe beteekenis, maar een ar gument niettemin. Ziehier eenige nadeelen van' het nieuwe stelsel. Bij het nazien van een drukproef heb ik mij er onlangs rekenschap" van gegeven, of ik de spehing-Marchant zou kunnen gebrui ken. De conclusie was: volstrekt niet. In mijn schrijfgewoonten bezig ik voortdurend allerlei vormen als levend taalmiddel, die het nieuwe systeem verbiedt; den voor den accusatief, bij wijlen zelfs uwe en eene wegens den klank. Men zal mij blijven tegenwerpen: maar het onderwijs argument, de moeite, die er nutte loos (heet het) aan al die rudimenten van een vroegere taalphase wordt besteed! Ik erken, het gewicht van het onderwijsargument, maar beslissend acht ik het niet. Wordt de bedreiging van een algemeen overgaan tot de spelling-Marchant niet afge wend, dan zal, vrees ik, de Minister zelf nog eens zijn daad berouwen. Zij, die voor hun persoonlijk gebruik de oude spelling niet kun nen opgeven, zullen op den duur plaats maken, voor een geslacht, dat niet anders dan de nieuwe regels heeft geleerd. Maar de radicale vereenvoudigers zullen zich lang niet allen onderwerpen, en -ies en -lik en 'n en ie (van dat ie) zullen als hongerige wolven voor de poort blijven staan, totdat zij nog eens open lat. Gelukkig de talen, waar als in het Fransch en Engelsch, de uitspraak zoo ver van de schrijfwijze is afgeweken, dat aan spelling hervorming nauwelijks ernstig kan worden gedacht. Muller-concern wordt gereorganiseerd. Tweede vergadering neemt besluiten. Donderdagmorgen heeft te Rotterdam de vergadering plaats gehad van de 5 pet. obli- gatielhoudeïs 1923 ten laste van Wm. H. Müller's Co. Algemeene Mijnbouw Maat schappij ter behandeling van de bekende re- constructievoorstellen. Met algemeene stemmen werden ze aange nomen. Daarna vond de vergadering plaats, even eens de tweede van de 5 pet. Obligat-iehou- ders 1909 ten laste van de N.V. Wm. H. Mül ler's en Co. Tijdens de discussies werd ge vraagd welke salarissen de leiding van de vennootschap zal ontvangen. De heer Wal- rave Boissevain, voorzitter van den Raad van Advies deelde mede, dat de heer en imevr.Kröl- ler hooflzakelijk aansprakelijke vennooten zijn en ook onder de nieuwe regeling zul len blijven. Ha besprekingen werden zij be reid gevonden concessies te doen. Voorts werd nog gevraagd, voor welk bedrag üi 1928 de schilderijen van den heer Kröller aan een familielid van hem waren verkocht. Medegedeeld werd, dat dit voor ruim f 2.000.000 was gebeurd. Bij de stemming werden de reconstructie- voorstellen met 241 tegen 3,6 stemmen aan genomen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2