WINTERBLOUSES. KEUKENGEHEIMEN. REGENDAGEN. HOE DRAAG IK MIJN SHAWL? Vele jaren lang was de blouse het stiefkind der mode; maar sinds de taille weer op nor male hoogte is, zijn rok en blouse in de plaats van de deux-pièces getreden. Ieder nieuw sei zoen brengt ons weer eenige aardige vondsten op het gebied der blouses en jumpers. Nu iedereen schermt met bezuiniging en derge lijke dingen, zien we zelfs de blouse op on- officieele feesten en in theaters, waar ze ge dragen op een zwart satijnen rok, een heel mooi avondtoilet kan vormen. Het materiaal voor den avond is meestal kant of crêpe geor gette. Maar ook de tafzij wordt veel aange wend, zoowel in effen als in geruite uitvoe ring. Onze afbeeldingen toonen achtereenvol gens: een klassieke overhemdsblouse, die vooral geschikt is voor jonge, sportieve figuurtjes. Aan iedere zijde loopen eenige plooien, die tot in de taille doorgestikt zijn. Een klein lak- strikje geeft het geheel iets pikants. Het ma teriaal is effen toile. In het midden toonen we een nieuwe mid dagblouse uit marine-kleurig crêpe marocain. De opgestikte volants aan de blouse herhalen zich op gelijke hoogte aan de mouwen. Het schootje en de kraag bestaan eveneens uit volants. De derde blouse, die vervaardigd is van groene jersey, gelijkt in materiaal en in snit veel op een-pullover. Het opstaande kraagje, de knoopen en de ceintuur zijn in een con- trasteerende kleur gekozen. Voor het jonge meisje is de blouse van kant zeer geliefd. De pofmouwen van het hier af gebeelde model zijn in raglanmodel ingezet, De halsopening is afgewerkt met een strik. De vijfde blouse is van groot geruite taf- zijde. De mouwen hebben de grootste ruimte om de ellebogen. De plooitjes in de taille ma ken een ceintuur overbodig. De blouse van gestreepte tricot Is zeer prac- tisch. De breede pas is schuin verwerkt, daar door ontstaat een zekere levendigheid. De knoopjes zijn in een afstekende tint gekozen. In plaats van ceintuur is een koord om de taille gebonden. Het witte piquékraagje is los opgezet en kan dus telkens door een schoon vervangen worden. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. No. 290: mantelpakje dat, gemaakt van dikke wollen stof, uiterst geschikt is, om den winter door, gedragen te worden, Een leuke shawl er onder geknoopt, geeft het geheel iets fleurigs en jongs. De sluiting bestaat uit, twee overslaande slipjes met een gesp. De rok heeft een diepe voorplooi. Benoodigd materiaal: 3,50 meter Voor 130 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 0.70 ets, per stuk. No. 384: elegante damesmantel van angora- stof. De eenvoudige bontkraag kan, desge- wenscht. los op den mantel gedragen worden. Benoodigd materiaal: 3.50 meter van J.30 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 0.55 ct. per stuk. ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van het verlangde patroon, maar tevens de ge- wenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz. te vermelden. Gelieve verder naam en adres duidelijk op te geven; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. No. 287: bijzonder mooie middagmantel van fijne wollen stof. De garneering bestaat uit een randje bont langs hals en mouwen. Prijs van het patroon: 0.55 ct. per stuk. Benoodigd materiaal: 3.50 meter van 130 c.M. breedte. No. 292: sportief mantelcostuumpje van tweed met een vischgraatwerkje., De door gestikte rand van het manteltje zet zich voort in de rok Dè rok heeft ook van achteren een plooi. Benoodigde stof: 3.50 Meter van 130 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 0.70 ct, per stuk. Evenveelkoek 2e eieren 1 ons), 1 ons bloem, 1 ons sui ker, 1 ons boter, een snuifje zout, wat vanille- merg of geraspte citroenschil. Roer de boter met de suiker, het zout en het vanillemerg of citroenrasp schuimig, voeg een voor een de eieren toe en daarna, bij kleine hoeveelheden tegelijk, de gezeefde bloem. Blijf roeren, tot het beslag mooi luchtig is geworden. Besmeer een langwerpige of ron de blikken vorm (of bij gebrek hieraan, een blank trommeltje) met boter, vul hem met het beslag en bak de koek gedurende drie kwartier in een warme oven. Neem de koek uit den vorm en laat haar bij voorkeur eenige uren liggen alvorens haar te snijden en te ge bruiken. Bestuif haar eventueel met gezeefde poedersuiker of bestrijk haar aan alle zijden met een laagje abrikozenjam en bedek dit laagje met wat dun glazuur ,dat verkregen wordt door gezeefde poedersuiker aan te men gen met eenige druppels kokend water. Deze patronen zijn tegen de aangegeven prijzen in alle maten te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na Macaronïsoufflé (4 personen); 150 gr. macaroni, 25 gr. boter, 20 gr. bloem 2 1/2 d.L. melk, wat zout, 3 eieren, 1 ons ge raspte oude kaas. Kook de in stukjes gebroken macaroni ruim kokend water met zout gaar (ongeveer 1/2 uur). Bereid intusschen de saus door de boter met de bloem roerende te verwarmen langzamerhand, onder voortdurend roeren, de melk toe te voegen, op smaak af te maken met wat zout, en de saus enkele minuten te laten doorkoken. Giet het water van de maca roni af, roer er de saus door, de eidooiers, de geraspte kaas en op het -laatst de zeer stijf geslagen eiwitten. Besmeer een vuurvasten schotel met boter, vul hem met de macaroni en laat hem in een heete oven gedurende 20 minuten souffleeren. Dien het gerecht on middellijk voor, om het inzaken te voorkomen, Kalfsoesters met roomsaus (4 personen) 1 pond kalfsoesters, zout, 1 ei, paneermeel, 1 ons boter, 1 d.L. room. Wasch en zout de kalfsoesters, dompel ze geklopt ei en wikkel ze daarna in paneermeel, bak ze gedurende 10 minuten in de heete boter gaar en lichtbruin. Breng de oesters over op een verwarmden schotel. Meng de room aan met een deel van de heete boter, voeg ze dan langzaam bij de overige boter blijf roeren, zoodat schiften van de room wordt vermeden. Laat de jus zachtjes door koken totdat ze gebonden en gelijkmatig van kleur is, en giet ze dan op den schotel over de 'kalfsoesters. A-& In de eerste dagen van September zeiden wijWe hebben geen mooie zomer gehad, eind Juli en geheel Augustus waren wel droog, maar koud, en we willen toch wel wat warmte hebben. Maar nu is het half October, en dat besliste „geen mooie zomer" is onder de voet geloo- pen door een prachtstuk van een nazomer zooals vrijwel ongekend was. Natuurlijk hadden de meesten van ons toen geen vacantie meer, maar met zulk verrukke lijk weer aan het werk zijn, is plezierig ge noeg, en er is daardoor dan ook heel wat langer van den zomer genoten dan de meeste jaren het geval is. Maar in de laatste week zijn we nu toch wel definitief in de herfst beland: storm, regen, wilde en felle onweersbuien met hagel, een gure temperatuur, dit alles laat geen twijfel meer over of we gaan met een flink vaartje op den winter af. Nu is het waar, dat de koude en regen niet zoo hinderlijk zijn, omdat de duisternis zoo vroeg invalt: de gordijnen dicht en het licht op en we sluiten het gure, onstuimige weer buiten. Daardoor hebben de avonden in den winter hun eigen bekoring, en hoewel wij ons in September altijd voorstellen, dat de vroeg invallende duisternis ons allerminst aangenaam zal zijn, wanneer het eenmaal zoo ver is en het weer is regenachtig en guur. dan zijn de donkere middagen nog zoo kwaad niet en zij verhoogen de gezelligheid van ons huis. Op één ding moeten wij ons echter wel degelijk opnieuw instellen, en dat is op den regen-Zondag. Wat kunnen wij met zoo'n zomerschen Zondag al niet voor heerlijks be denken: alle mogelijke sporten, wandelen, fietsen, autorijden, een picnic organiseeren en allerlei andere prettige plannetjes maken. Maar nu is dat voor een goed deel afgeloopen, en hoewel er aan andere sporten wordt ge daan, die beter bij den winter passen, een regen-Zondag kan ook die in de war sturen. Fietsen is bij regen en harde wind ook geen aangenaam tijdverdrijf meer, en zelfs wandelen raakt op den achtergrond, tenzij men er een pakje op aantrekt en er niet tegenop ziet, zoo nu en dan drijfnat te wor den. Dus moeten wij ons instellen op de winter- sche Zondagen in huis, en hoewel dat door velen heelemaal geen onaangenaam denk beeld is, toch zijn er nog altijd menschen genoeg, die dat als een schrikbeeld zien aan komen. Zij kennen maar één manier om den Zondag door te brengen, n.l. met uitgaan, en wanneer dat niet kan, voelen zij zich aller- onbehagelijkst. Zij beginnen maar met lang in bed te blijven, dan is de ochtend tenminste gedeeltelijk om, wanneer zij beneden komen, zij zijn te landerig om veel werk van hun toilet te maken, loopen den heelen dag op pantoffels, doen na de koffie een middag dutje uit verveling, hangen verder rond in een stoel met een krant of een boek, eten bijna- niets van louter lusteloosheid, gaan weer vroeg; naar bed om den dag maar om te krijgen, en beklagen zich Maandagsmorgens, dat zij zoo slecht geslapen hebben, wat na tuurlijk alleen komt doordat zij geheel en grondig waren uitgeslapen. Zoo'n verveel-Zondag is echter niet alleen iets van volwassenen, sommige kinderen heb ben daartoe ook neiging wanneer zij hun ge dane spelletjes en sports in de buitenlucht door den regen zien belemmerd. Nu is het de moeilijkheid om in een derge lijk gezin, in een atmosfeer van grauwe ver veling weer de noodige spanning te brengen, Soms ziet vader er kans toe om moeder en kinderen uit hun lamentabele stemming te halen, soms is het moeder die man en kroost nieuw leven weet in te blazen met het be denken van leuke en gezellige dingen om in huis te doen; erger wordt het wanneer het heele gezin landziekig en verveeld rondhangt en niemand voldoende energie heeft of wil hebben om de stemming weer op peil te bren gen. Het is dan de taak van een der ouders, om zichzelf uit dat neerdrukkende gevoel naar boven te werken en de onder nul gezakte stemming weer omhoog te brengen. Gemak kelijk is dat meestal niet want een mensch of kind in een landerige stemming is niet neigd, om ook maar het geringste te onder nemen. Degene die daarin verandering wil brengen, moet zoo enthousiast zijn, dat hij of zij zelf met een van de geopperde planne tjes begint, in de meeste gevallsa zal het niet lang duren of de belangstelling bij de anderen is gewekt en daarmee tegelijkertijd de ver veling verdreven. Maakt echter niet de fout, dat het gezin per sé op een regendag gezamenlijk wat moet op touw zetten om de verveling te ver drijven: wanneer die er nog niet is. worden de huisgenooten wellicht uit iets zelf gehaald waaraan ze juist zelf zoo fijn bezig waren, en dan is de stemming zeker bedorven, zij het dan op een andere manier! E. E. J.—P. Nog altijd, nog veel meer dan we ons soms zoo oppervlakkig denken, wordt er gesproken over menschen met wie je wel en met wie je niet om kan gaan. En nu heb ik nog niet eens het „standenverschil" op het oog, dat bij vele menschen nog zoo'n groote rol speelt. Nee, ook bij menschen die tot vrijwel denzelfden stand behoor en komt dat elkaar mijden en negeeren eiken dag voor. En wel van fatsoensoogpunt uit. Vooral vrouwen zijn gauw klaar om te zeg gen: nee, nu ze zóó doet, nu ze zich zoo raar gedraagt wil ik niet meer met haar omgaan. Je bent dan al gauw geneigd te vragen: waar om niet, ben je bang dat ze invloed op je heb ben zal, sta je zelf zoo weinig stevig in je schoenen? Of doe je het om de menschenn Maar dat is dan toch al heel klein. Maar eens gaf een vrouw me hierop ten antwoord: ik doe 't om de kinderen. Als ze hier komt, komt ook in aanraking met de kinderen en ik wil mijn kinderen niet met ideeën als die van haar groot brengen. Dat is tenminste een argument. Als kinderen opgroeiend in de rustige, vrien delijke sfeer van een goed huwelijk, een goed gezin dan willen we wel heel graag dat ze dit goede huwelijk en dit goede gezin als het nor male zien en blijven zien, dat ze zich geen an dere toekomst kunnen denken dan zelf ook Zeep. Over heel de wereld wordt jaarlijks ongeveer 4.700.000.000 K.G. zeep gefabriceerd: hiervan levert Europa alleen 2.500.000.000 K. van de Europeesche landen is ons land de grootste zeepverbruiker en wel met 11,1 K. per hoofd en per jaar. Het minst wordt bruikt in Bulgarije, dat maar 2 K.G. per hoofd per jaar gebruikt. De Amerikanen zijn even groote zeepverbruikers als wij, Neder landers. Een duur telefoongesprek. Een Engelsche dame, die sinds korten tijd in Canada ver toefde, kreeg heimwee naar haar familie Londen. Ze wilde graag hun stem eens weer hooren en vroeg een telefoongesprek met hen aan. Het gesprek duurde maar 5 minuten, maar het had de dame aardig opgewekt. Deze opgewektheid zal echter wel aardig verminderd zijn, toen haar de rekening gepresenteerd werd, want dit gesprek kostte maar eventjes f 240.—. Rare feestkleedijIn Parijs is onlangs een feest gegeven waar de genoodigde versche nen in costuums van blik, papier, rubber, glos en porselein. Een kostbaar maal. Een der Indische vorsten kwam laatst tot de vreeselijke ont dekking dat witte mieren doorgedrongen wa ren in zijn schatkamer en daar voor meer dan 1 millioen gulden aan bankpapier hadden op gegeten, zoo'n gezin te hebben. Alles wat ze te hooren krijgen over scheidingen, liefde Duiten een huwelijk, en zoo meer, moet het abnormale blijven, dat wat buiten hun kring ligt, wat voor hen niet in aanmerking zal komen, Ik kan me voorstellen dat ouders zoo den ken. Het kind moet in het rechte spoor blijven dat volgens hen naar geluk zal voeren. Een sterke scheiding tusschen goed en kwaad moet het kennen, een hechte moraal. En daarom zetten ze hun huis niet open voor hen die tegen die moraal zondigden. Ze zijn bang hun kinderen met de zonde vertrouwd te maken. Er is dan zeker een goede kans dat de kin deren werkelijk in het spoor van de ouders treden, dat de eens geleerde moraal hen staande houdt zelfs al trekt hun aanleg andere richtingen uit. Maar het is ook niet meer dan een kans. Want als het kind grooter wordt komen tóch de andere invloeden. En er is ook een groot gevaar. Het gevaar dat deze kinderen kleine menschen zullen worden. Menschen die elke afdwaling van wat zij als het pad der deugd beschouwen „slecht" noemen, geen begrip en geen liefde hebben voor menschen die een beetje anders zijn dan zij. Het gevaar van de bekrompen heid loert om den hoek. Waren de ouders be krompen? „Nee", zegt de moeder, „zelf ver oordeel ik niet, als ik alleen was zou ik mijn gezelschap niet zoo zorgvuldig kiezen. Maar om de kinderen Ja, het is zeker niet makkelijk kinderen groot te brengen in het goede en naar het goede wat wij voor hen wenschen. Maar als we hen tot menschen op willen voeden moe ten ze toch in de eerste plaats „menschelijk" zijn. En we moeten er niet voor terug schrik ken ze ook met het minder mooie van het men- schen-leven kennis te doen maken. Want de kans is toch wel heel groot dat het on-maat schappelijke zich op de een of andere wijze in hun later leven zal dringen. Hoe vreemd zullen ze daar dan tegenover staan. Hoe zullen ze misschien eens schrikken van eigen on-maat- schappelijke gevoelens. Alle begrip van goed en kwaad dat niet uit het hart opwelt is meer een handicap dan een steun in het leven. Dat werkelijke diep-menschelijke begrip van goed en kwaad om daar de kinderen in op te voeden is een moeilijke maar schoone taak. En gaat m.i. niet samen met het liefdeloos weren van on-maatschappelijken uit uw huis. BEP OTTEN. Shawl en ceintuur, geknipt uit een oude zo merjurk, verleenen het zointerjurkje een nieuw aspect. Sinds de shawl voor het eerst verscheen, heeft ze telkens meer en meer aanhangsters gekregen. Was liet eerst een eenvoudige be schutting tggen de koude, die om den hals "aan in den mantel verdween, al spoedis twam men tot de ontdekking welk een deco ratief element hij in de kleeding was en men wilde er niet meer van buiten. Hij werd steeds bonter en verschillen der; verscheen in alle mogelijke stofsoorten enwat voor de huisvrouw van het grootste belang is, voor weinig geld kan men tegenwoordig reeds al leraardigste shawls krijgen. mantel- of japonkraag zoo niet verdrongen, toch wel voor een groot deel vervangen heb ben. Het voordeel is, dat men hem telkens weer anders kan drapeeren langs de hals opening. Met een weinig fantasie kan men zelfs het meest eenvoudige kleedje een per soonlijk cachet geven. De schetsjes geven u eenige ideeën, wat de nieuwste manieren zijn om een shawl te dragen. De shawl wordt onder den mantel door- gehaald. Wie er slank genoeg voor is, kan de shawl breed om de schouders drapeeren en hem van voren door een ring halen. Een lange smalle shawl wordt als een wijde lus om den hals gelegd en de strik wordt op zij met een broche of een nieuwerwetsche clip aan de japon vast- gestoken. De vierkante shawl ivordt losjes om de schou ders gedrapeerd en van voren met een ring vastgehouden. Als een groote lus ligt de shawl om den hals en wordt op zij met een clip bevestigd. Heel vlot is de shawl, waarvan het eene einde met een knoop achter het bovenste knoopsgat van de japon vastgehouden wordt en de rest over den anderen schouder naar beneden hangt. Vanzelfsprekend kan de shawl zoo gebonden zijn, dat het accent op den rug valt hetzij de knoop, hetzij de driehoek. De shawl ivordt achter een knoopsgat vast gehouden, terwijl het andere eind losjes over de schouders hangt. 1 Het behoeft dan ook volstrekt geen verwon- dering $8 wekken, dat de shawls Het eenvoudige driehoekje op den rug is altijd gedistingeerd. Knoopt men bovendien nog een q?.int"ur van hetzelfde materiaal om, dan heeft -men een garnituurtje, dat niet alleen bijzonder aar dig staat, maar ook zeer practisch is, omdat het de aandacht van het desnoods onmoderne japonnetje afleidt. Nog een tip: voor dit garnituurtje behoeft u zich niet expres nieuwe stof aan te schaffen. Uit een zomerjaponnetje, dat we om een of andere reden niet meer kunnen dragen, wor den de beste stukken geknipt en verwerkt, tot het boven omschreven garnituur, om er een niet al te mooi winter jurk je mee op te knap pen. En u zult verblijd een „lieve vriendin" hooren vragen: „Wat, alweer een nieuwe ja* pon?/' J

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7