0L !fck BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES RUDI WEET ZICH TE HELPEN. WILDE KATTEN. DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. M nil in 11 nil. Zooals ik jullie verleden week schreef, zou de voorzitster van het Damescomité van den Bazar ten bate van de T. B. C. me voor jullie, als antwoord op jullie bazarimzending, een briefje schrijven. Het briefje heb ik ontvan gen en het hieronder laten afdrukken. IJmuiden-Oost, 16/10, '34. Beste Rubriekertjes, Nu allé drukte van de Bazar ten bate der T. B. C. Bestrijding voorbij is, komen wij jul lie hartelijk danken voor de snoezige dingen, die wij van jullie mochten ontvangen. Dat was werkelijk een vreugde toen het pakje van de rubriekertjes werd opengemaakt. Wat kunnen jullie netjes handwerken! en wat waren die sleutelhangertjes netjes uitgezaagd en beschil derd. Weten jullie wel, dat op den eersten middag van de Bazar direct al verkocht is van jullie inzending? Me dunkt, dat er ook met extra zorg en ijver is gewerkt voor dit sympathieke doel. Mooi van jullie om, zóó jong, mee te helpen ziekte en lijden te verlichten. Wij danken jullie hartelijk hoor en wen- echen jullie veel succes toe in dit werk! Met vele groeten HET DAMES-COMITé. Beste KOZ AKKENHOOFDMANJe moet eerst het voorwerpje dat je op het hout ge- teekend hebt afmaken. Is het geheel klaar, dan beginnen we aan iets anders. Vergeet a.s. Woensdag je figuurzaagbeugel niet. Heeft Truusje al twee tandjes? Voor die kleine schat mag je ook iets maken. Dag Kozakkenhoofd- man. Best NAAISTERTJE. Gelukkig dat je moeder weer beter is en jij door je vacant-ie haar wat kunt helpen, al is het alleen maar door op de kleintjes te passen. Die Annie is altijd maar aan het kcopen. Ze was anders wel gelukkig met haar lot. Wat heeft ze met de vijf cent gedaan die ze van je gekregen heeft? Wil je m'n groeten aan je moeder doen? Dag Naaistertje. Lieve KOMIEK. Nikkertje n is precies een echt nikkertje. Wat heeft hij een donker •bruine oogen en een donkere krullenbol. Hij lijkt niets op je of op Gretha. Antje B. is dus je vriendinnetje. Jullie boft met een week herfstvacantie, maar als jullie vacantie reeds een week om is, begint de mijne. Bestel je te gen dien tijd mooi weer voor mij? Best hoor. Dag Komiek. Beste VERGEETMEINIET. Meisje wat ben je aan het raden. Maar je weet reeds vooruit dat je vader je niet helpt. Er komt dit jaar nog een pretje dat is alles wat ik je op je briefje omtrent het feestje kan mededeelen. De meester was zeker wel blij met je hulp? Prettig dat je een kistje van den kruidenier krijgt. Van de klosjes gaan we iets voor de Kerstdagen maken. Dag Vergeetmijniet. Lief BOSCH VIOOLTJE. Er waren geen 60 maar 96 kinderen bij elkander. Heb ik niet veel vriendinnetjes en vriendjes? Leuk zooveel konijntjes. Mag je broertje ze allemaal hou den? Zorgt hij goed voor ze? Binnenkort zal ik je moeder een briefje schrijven en op haar brief antwoorden. Wil haar nu maar vast m'n groeten overbrengen. Dag Boschviooltje. Lief KRULLENKOiP'JE. Je werk heb ik gekocht. Je moet al de wolresten en 36 cent mede brengen. Fijn hè, zoo'n nieuw werkje. Je vacantie is dus weer voorbij. IJfeen, mijn va cantie moet nog komen. Beterschap met je verkoudheid. Dag Krullenkopje. Best KLAVERTJE VIER. Zoo heb jij 1.1. Woensdag drie dagen Herfstvacantie gekre gen? Heb je veel buiten gespeeld of was het je te koud? Je hebt dus, als ik goed1 geteld heb, 3 broertjes en 2 zusjes. Het kleintje heeft reeds 2 tandjes? Dat heeft Kozakkenhoofdman me ook al geschreven. Dag Klavertjevier. Lief GOUD VINKJE. Je vindt het zeker wel prettig een klein zusje te hebben? Jij bent 11 jaar en je zusje 4 maanden. Jullie scheelt dus heel veel in leeftijd en kan je als zijnde zooveel jaar ouder, goed op haar passen en voor haar zorgen. Je treft het niet erg met je vacantie. Regen en nog eens regen, Tot a.s. Woensdag. Dag Goudvinkje. Best MEIKEVERTJE. Ja vriend, de dagen gaan heel vlug voorbij, mij vaak veel te vlug. Dus jij vindt ons clubwerk nog steeds fijn en bent blij als het Woensdag is? Dat vind ik prettig, 'k Hoop dat Annie weer spoedig be ter is. Dag Meikevertje. Best Tom Mix. Je bericht was voor mij wel een beetje te- ïeurstellend hoewel i'k het toch ook heel pret tig vond te vernemen, dat je niet door ziiiekte, maar door uitstedigheid verhinderd wias. L.l. Woensdagmiddag heb ik met je zuster, Dini haai* moeder, je zwager, Dini haai: vader en jie vader kennis gemaakt. Je vader heeft dus het grootste deel van je werk gemaakt? Dat gebeurt iojp de club niet, daar moet je alles zooveel mogelijk zelf doen. We zijn 1.1. Woens dag bezig geweest met het overnemen van de door mij ontworpen teekendng en hebben daarna de teekening op het hout gebracht. A.s. Woensdag beginnen we met zagen. Ver geet je je beugel niet. Dag Tom Mix. Goeden middag Astertje. Je b'ent van harte welkom en ik hoop dat je een trouw vriendinnetje van me wordt. Vinden je broer en zus dat ik zoo lief voor de rubriekertjes ben? Dat is wel mogelijk, maai de rubriekertjes zijn ook allen heel lief voor mij en doen graag met alles hun best. We hebben het altijd heel prettig met elkander. Tot Woensdag. Dag Astertje. Goeden middag- Diók Trom. Ondanks dat Blikoortje werk gekregen heeft en dus niet meer school gaat, blijf je toch z'n vriend. Dat is prettig zoowel voor Blikoortje als voor je zelf. B. is ook een, uitstekend vriendje voor je. Het is een vriendelijke, be leefde jongen die altijd op school en op de club z'n best deed. 'k Hoop dat je net zoo netjes als B. gaat schrijven. Dag* Dick Trom. Lief Goudbtondje. De titel van het, door Je geleende boek, is heel mooi en ik kan heel goed begrijpen dat je dacht, dat het een mooi boek zou zijn. Het Is je echter tegengevallen evenals het niet [krijgen van Herfstvacantie. Toch geloof ik. dat je, gezien het reigenachtige weer niet veel gemist hebt dooi' .geen vrijaf gekregen te hebben. Dag Goudblond je. Best Roza Fluweeltje. Je tante dacht zeker dat het St. Nicolaas- feest was inplaats van haar verjaardag? Een doos met allerlei kleine pakjes en fopperijtjes verwacht men eerder met St. Nicolaas, dan met een verjaardag. Dag Fluweeltje. Lief Nikkertje. Je mag van naaan veranderen hoor. Zwart kopje vind ik aardig. Voor je handwerk heb ik 1.1. Woensdag gezorgd-. A.s. Woensdag kan je dus beginnen. Dag Nikkertje. Lief Zonnetje. Jullie zijn ook gauw aan den beurt niet het spel. 'k Denk a.s. Woensdag over een week. We moeten vlug aanleer en, om op tijd klaar te zijn. Den opstellenwedstrijd laat ik nog wat rusten. Alles met elkander heb ik op het oogienblik heel druk wenk met m'n vriendin netjes en 'vriendjes en kan er momenteel geen wedstrijd bij nemen. Jammer dat je je beurt verloren hebt. Voortaan maar beter opletten. Dag Zonnetje. Lief Zonnestraaltje. Je werk wordt snoezig niet? We zullen voor de vulling de voordeeligste manier uitzoe ken. A.s. Woensdag mag je een hiokvulling maken en kan je zien hoe het geheel wordt. Ja er zijn heel veel kinderen en steeds krijg alk nieuwe aanvragen. Diag Zonnestraaltje. Beste Zus. Ja, je weaik schiet flink op. Prettig niet? Je bent zeker wel blij met je kaplaarzen? Ze ko men nu uitstekend te pas. Ik vind kachelva- cantie zoo onmodeirin en daarom spreek ik al tijd van Herfstvacantie. Ada heeft jullie ge loof i'k, heel veel geleerd. Dag Zus. Beste- Pietje Pelle. Wel vriend dat vind ik aardig van je me steeds zoo'n mooi verhaal te schrijven en ik dank je er wel voor. Je maakt zoo je korte briefjes goed, 1.1. Woensdag was je door ver boudheid verhinderd? 'k Hoop je Woensdag weer te zien. Dag Pietje Pelle. Lieve Juliaantje. Je vraagt me aan je moeder ook eien, briefje in de rubriek te schrijven -en je schrijft me bovendien, dat jie moeder het heusch wel goed vindt. Ik kan echter niet 'Op je verzoek in gaan. Stel je voor als ik aan alle anioeders van m'n rubriekertjes in de ikrant mioest gaan schrijven? 'k Zou er een nachtrust voor moie- ten opofferen. Het zou dan geen kindenru briek meer zijn maar een Moe der-Kinderru briek. Stel je voor zeg? Dag Juliaantje. Goeden middag Winterkoning. De kennsim.ak.ing met ons clubwerk is. .je dus goed -bevallen? Dat wist ik wel vooruit. Je moeder zal heusch trots op je zijn als je met St. Nicolaas je haar, door je zelf vervaar digd presentje geeft. Dag Winterkoning. Lief Sneeuwklokje. Ja, je 'broertje mag ook een vriendje van me worden. Je moet hem met het schrijven van een briefje maar even 'helpen. Op de club m,oet hij van 2.00 tot 3.30 komen. Diaig Sneeuwklokje Goeden middag Kaboutertje. Ik dank je voor het mooie gedicht. Waar heb je het uitgehaald of geleerd? Woensdag hoop ik je weer te zien. Dag Kaboutertje. Welkom Asschepo etster Je bent van harte welkom en ik hoop dat je een trouw vriendinnetje van me wordt. Voor het St. Nicolaasspe-1 n.l. „St. Nico laas» avond" heb ik de kinderen reeds uitgezocht. Dag Assohepoetster. Goeden middag Doornroosje. Je zus mag a.s. Woensdagmiddag medekoi- mien. Inidien ze werk heeft laat ze het dan me debrengen en breng'zeif al je wolresten mede die je nog bezit. Verder spreken we Woensdag wel af. Dag Doornroosje. Lief Ranonkeltje. Over Freekje kom ik eerst wel even met je moeder spreken. In je trui -heb ik geen erg ge had. Ik had het ook zoo verbazend volhandig niet zooveel meisjes die met werk geholpen moesten- worden. Jammer dat de vacantie zoo letterlijk in het water valt hè? Tot Woensdag, Dag Ranonkeltje. Beste Moeders hulp. Flink zoo meisjelief ,help jij je moeder maar. Prettig dat je nog een moeder hebt en haar van dienst kunt zijn. A.s. Woensdag zal ik wol voor je -mede brengen. Dag Moeders hulp. Best Madeliefje. Ja, het kleedje is niet zoo heel erg gemak kelijk, anaar dat is niets. Je moet ook iets door leeren en daaraan -heb 'ik juist dat patroon voor je uitgezocht. Je mag Woensdag* je poe- sie album medebrengen en wil ik er graag in schrijven. Wil je me volgende week nog even aan je verjaardag herinneren-.? Dag Madeliefje. Lief Poppenimoedertje. Je -hebt dus nog eenïge extra prettige da gen te goed. Een verjaardag van een zusje en een verjaardag van ©en zuster. Ja het was ge zellig 1.1. Woensdagmiddag. Je ziet het „hoe meer zielen, hoe meer vreugd". Toe Woensdag. Dag Popp'enmoedertje. Lief Keukenpjrinsesje. Prettig dat je de Woensdagmiddagen tegen woordig zoo eng prettig vindt en graag naar de club gaat. Denk je a.s. Woensdag om je werk? Dag Keukeniprinsesje. Beste Lobelia. Ja je broertje zal het heel prettig vinden dat je vacantie hebt. Je kunt hean nu echt gezel schap houden. -Gaat hij nog iets vooruit? Prettig dat 'hdj nog al veel speelgoed heeft, de dagen duren hem, -al spelend, niet zoo lang.1 Na de St. Nioolaasdrukte schrijf ik een wed strijd uit. Dag Lobelia. Lief Meidoorntje. Je he-bt dus een gezellige vacantie gehad? Dat vind ik prettig om te hooren. Dus Wild zang en Jennie hebben je tasch terugge bracht? We vonden haar met het wegzetten van -de tafel en stoelen. Jennie wilde de tasch graag bij je brengen wanneer ze, om op haar school te komen, langs je 'huis zou gaan. Van voordrachten leeren, houden de meeste kin deren en vind ik het zelf ook altijd heel prettig. Dag Meidoorntje. Lief Vuurvlindertje. Ik dank je hartelijk voor je mooie teekening Wil je a.s. Woensdag Herti, je hond mede brengen om hem mij te laten zien? Maar waar moet ik hem dan verder laten? Ik heb hond jes genoeg in het clublokaal, maar dan hond jes op twee beentjes. Laat je viervoeter maar thuis, ik zal he-m toch wel eens zien. Grappig dat Herti drie maal per jaar jarig is. Dat vindt hij zeker wel fijn? Een kluif lijkt Herti dunkt me wel. Doe je m'n groeten aan je va der en zuster. Dag Vuurvlindertje. Lief FILMSTERRETJE. Voor de grootste meisjes heb ik een spel met versierde bogen. Hierin komen verschillende passen voor w.o. de slingerpas. Het is een alleraardigst gezicht, wanneer het geheel goed en in de maat ver loopt. Het spelletje „St. Nicolaasavond" is ook snoezig, vooral als de kleintjes het goed doen en lief zingen. Breng Woensdag de door je be doelde zijde maar mede. Doe je m'n groeten aan je tante en oom? 'k Geloof dat je oom een beetje graag plaagt, is het niet? Dag Film sterretje. Lief SPARRETJE. Verlang je zoo naar sneeuw om baantje te kunnen glijden? Het is ook wel een prettig werkje, vooral met een heele boel kinderen en dan vlug achter elkan der. Wat doe je met je kastanjes en eikels? Weet je wat ik er mee deed toen ik ongeveer zou oud was als jij nu bent? Ik maakte er onder hn'n vaders leiding paardjes en boertjes van. Gebruikte lucifers en stokjes uit m'n korfvlechtdoos deden dienst voor armen, bee- nen, pooten enz. Een groote winterwortel werd uitgehold en vier even groote dikke plakjes wortel deden dienst als wielen. Met lange spelden bevestigde ik de wielen aan de bak. Draadjes haakgaren gebruikte ik om de paardjes in te spannen. Eenmaal bezig zijnde bedacht ik steeds meer grappige combinaties. Vertel je me eens wat je met de kastanjes en eikels doet? Prettig hoor. Dag Sparretje. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Zeg hoe vind je de negerpop worden? Leuk, niet? Wat zal je kleine'zus daar fijn mee kunnen spelen. Ik vind het kindje een echte schat en zou het heel graag bij me thuis willen hebben. Krijg ik het kindje van je? Ik zal er heusch heel goed voor zorgen en het snoezig' kleeden. Wan neer breng je Jannie bij me? Of houd je haar liever zelf en moet ik me maar tevreden stel len met haar zoo nu en dan te zien en bij m'n bezoek bij je thuis, haar even uit haar wiegje te nemen? Tot zien. Dag Boodschapstertje. Beste VERKENNER. Ja het was 1.1. Woensdagmiddag weel* echt gezellig. Ben je thuis ook met figuurzagen bezig? Je tante heeft dus haar verjaardag Zondags gevierd. Je hebt zeker wel een prettigen dag gehad? Heb je geen Hêrfstva'cantie gekregen? Tot Woensdag. Dag Verkenner. Beste WILDZANG. Ook al lata van keel pijn gehad? Er zijn heel veel kinderen die verkouden zijn of keelpijn hebben. Gelukkig zijn het kwaaltjes die van zelf wel weer ver dwijnen. Breng Woensdag je wol maar mede, ik zal voor een cartonnen sterretje en rijgnaald zorgen. Of de vaders en moeders mogen komen, wanneer we de voordrachten en speelliedjes kennen? Meisjelief, ik mag niets vertellen en als ik iets niet mag doen, dan doe ik het niet. Ik ben altijd heel gehoorzaam. Nu tot Woens dag. Dag Wildzang. Beste JENNIE. Ik zal voor de wol zorgen. Vind je lila en paars niet mooi? Ik wel, veel mooier dan blauw. We kunnen dan de strook jes om de andere haken n.l. lila, paars, lila, paars, enz. Tenslotte haken we alle strookjes met gele zijde om. Breng je zelf een grove haaknaald mede? Je zuster mag wel komen, wanneer ze er lust in heeft. De Bazar ten bate van de T.B.C. heeft bruto f 2600 opgebracht. Een mooi bedrag vind je niet? Heb je het briefje van het damescomité aan de rubrieker tjes gelezen? Tot Woensdag. Dag Jennie. Beste WIM GROEN. Ik heb reeds een vriendje die Indiaantje heet en daarom raad ik je, kies een anderen schuilnaam. Er zijn er nog genoeg te bedenken. Hoe vind je.„Henge- laartje", „Roodborstje", „Kieuterke"? Enfin ik hoor nog wel hoe je nieuwe schuilnaam luidt. Dag Wim. Best GOUDVLINDERTJE. Ja, ik vond het ook heel jammer dat de wafeldoekjes er nog niet waren. Ik heb ze direct na het beeindigen van den clubmiddag besteld, maai* de grossier is wat langzaam met afzenden. A.s. Woensdag hoop ik ze echter te hebben. Je moet me bin nenkort nog maar eens aan je verjaardag her inneren. Ik plaats je dan in de verjaardagen rubriek. Tot Woensdag. Dag Goudvlindertje. NIKKERTJE II. Zeg vriend wat heb jij je briefje onduidelijk geschreven. Ik kon, on danks m'n vier oogen, er niets van lezen, 'k Hoop dat je volgende briefjes veel beter zullen zijn. GOUDAPPELTJE. Meisjelief, je was feite lijk te laat met je briefje. De briefjes moeten Donderdagsmorgens uiterlijk 9 uur aan liet bureau, Kennemerlaan, bezorgd zijn of 's mid dags uiterlijk 2 uur aan mijn huis, Roggeveen- straat 27. Wil je er voortaan aan denken? Dag Goudappeltje. AAN M'N RUBRIEKERTJES EN M'N VRIEND BLIKOORTJE. Jullie kent allen m'n vriend Blikoortje wel? Blikoortje is heel erg gelukkig geweest en daar ben ik blij om. Hij is pas van school gekomen en heeft nu reeds een werkkring gevonden. Hij is op kantoor en vindt liet heel prettig. Blikoortje is altijd één van m'n trouwste vrien den geweest en ik kreeg altijd keurig ver zorgde, zeer goed gestelde briefjes van hem. Op kantoor zal hij heusch z'n weg wel vinden. Blikoortje, als rubriekertje heb je me verlaten, maar ik hoop dat we elkander nog vaak zullen spreken en dat ik dan steeds goede berichten van je verneem. Ook op de Handelsavond school wensen ik je veel succes, mooie rap porten en geregelde overgang. Namens al m'n vriendinnetjes en vriendjes wensch ik je van harte geluk met je spoedig gevonden werk kring. Dag Blikoortje. Tot ziens. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. „Weten jullie, waar ik vanmiddag naar toe ga?" riep Peter, toen de bel van twaalf uur gegaan was. Twintig jongens keken hem vol verwachting aan. „Ik ga met mijn vader naai de internationale tennis we ds-trij-dien op het stadion." Allen omringden hem nieuwsgierig. Alleen Rudi bleef treurig in zijn bank zitten. Hij zou dolgraag naar de wedstrijden gegaan zijn. Urenlang stond hij achter het hek van de tennisvelden In de buurt van school te kij ken. Vaak vergat hij heelemaal naar huis te gaan; daar kreeg hij dan een leelijk standje, omdat hij een half uur en soms wel een uur te Iaat was. Hij wist al een heeleboel af van netballen, „outballen", enz. En nu moest hij het meemaken, dat Peter, die van al deze din gen geen verstand had naar de internationale wedstrijden ging en hij niet. Rudi's ouders waren blij, dat ze hun drie kinderen te eten konden geven. De gulden, die de goedkoopste plaats voor den wedstrijd kostte, zouden ze Rudi met geen mogelijkheid hebben kunnen geven. Op dezen vrijen middag slenterde Rudi tre-u- De soorten van het geslacht en van de fa milie der katten zijn alle teengangers onder de verscheurende dieren. De katten onderschei den zich door kracht, snelheid, door behendig heid in beweging, valschheid en list in de blik en overrompelende spoed in den aanval. De eigenaardige kenmerken der katten vindt men in de tanden en klauwen. Haar tanden zijn scherp en krachtig, daar de snijtanden klein, maar de hoektanden zeer groot en scherp zijn en op dolken gelijken en de kiezen met hun scherpe randen als de bladen van een schaar werken. De kracht van het gebit der katten ligt vooral in de kortheid der kaak en in de bijzonder dikke slaapspieren, welke bijna den geheelen schedel bedekken en aan den kop een bolvormige gedaante geven. Merkwaardig is ook de bouw der klauwen; deze zijn scherp en sikkelvormig en kunnen ingetrokken worden, zoodat ze bij het sprin gen en loopen nooit slijten; maar steeds scherp blijven. Tot het geslacht der katten behoort o.a. de leeuw, de tijger, luipaard, panter, ja guar, lynx en verschillende soorten van wilde katten. Alle katten voeden zich in wilde staat met het vleeseh en bloed van gedoode dieren. Ze behooren alle tot de nachtdieren, die overdag slapen; maar in de schemering op roof uit gaan. Ze leggen zich dan in hinderlagen om de buit met een snelle en zekere sprong te be machtigen. Ze probeeren den halsslagader van hun prooi door te bijten. Bij dag zijn ze.schuw en lafhartig, maar wanneer ze aangevallen i worden, verdedigen ze zich met behendigheid en hardnekkigheid. De eigenlijke katten on derscheidt men in de wilde kat en de huiskat. De wilde kat bewoont de dichte bergwouden van Europa, voornamelijk de Karpaten. Ze wordt grooter dan de huiskat; haar lichaam is wel eens 70 tot 60 c.M. lang en haar staart 30 c.M. De pels is grijs; de kater is daarbij eenigs- zins roestkleurig, de kat meer aschgrauw met donkere vlekken, die aan kop en staart af zonderlijk staan, maar op het lichaam banden en om de staart ringen vormen. De wilde kat vertoeft bij dag in holle boom-en, waar zij zich plat op de buik op een dikke tak neerlegt, zoo dat ze onzichtbaar is voor degene, die zich on der de boom bevindt. Bij nacht echter gaat ze op roof uit, klautert en springt uitstekend en vermoordt al wat onder haar bereik komt, zoo als ha-zen, konijnen, muizen, vogels en zelfs kleine reekalfjes. Al is ze gewond, toch verdedigt ze zich met volharding en aLs ze door een schot is getrof fen, laat ze den boom niet los. In April of Mei krijgt het wijfje vier tot zes „blinde" (d.w.z. dat ze de oogen negen dagen groten houden* jongen, welke ze met den bek van de eene plaats naar de andere sleept en met leeuwen moed beschermt. Geen dier van het woud waagt de wilde kat aan te vallen, zelfs de vos ontwijkt haar en ze is opgewassen tegen de grootste honden. De wilde kat is zeer scha delijk voor de jacht. E. H. rig door de straten. Telkens moest hij er aan denken, dat Peter nu op een tribune zat en naar wereldberoemde spelers keek. Hij kwam langs de gewone tennisbanen; maar ze leken hem zoo armoedig. Hij ging verder. Tenslotte kwam hij terecht in een onbekende straat, waar hij een groot tennisveld ontdekte. En spoedig was hij heelemaal verdiept in het spel. Peter was vergeten. Hij koos heftig partij voor een der spelers, een slanke jonge man. Over één ding alleen ergerde hij zich. Dat was over de ballen jon gen van de spelers. De jongen kroop als een slak. Dat men ook hard hollen kan, dat scheen hij niet te weten. „Ik zou vlie gen," dacht Rudi. Plotseling hoorde hij den slanken jongen man roepen: „Hallo, mijnheer de Wit. Is er niet een andere ballen jongen vrij? Klaas kan niet meer. Hij holt al den heelen middag." „Op het oogenblik niet; maar over een half uur is er een vrij," antwoordde mijnheer de Wit. Rudi kreeg een idee. „Zal ik zoolang de ballen rapen, tot de an d-ere jongen komt?" riep hij tegen den speler. Deze keek verbaasd om, zag Rudi en zei vrien delijk: „Goed jongen; we kunnen het eens probeeren. Klaas hier heeft het al den heelen middag gedaan. Die is doodmoe," Zoo kwam Rudi voor de eerste maal van zijn leven op een tennisveld. Hij wilde meteen beginnen; maar eerst moest hij de tennisschoe nen aantrekken, die Klaas hem leende. Toen holde hij zoo vlug hij maar kon, heen en weer, raapte de ballen op en gaf ze den speler op 't juiste oogenblik goed in de hand. De slanke heer was erg tevreden met z'n nieuwen ballen- jongen. Toen na een half Uur de ander er was, zei de heer tegen Rudi: „Eigenlijk is het jam mer, dat je weggaat joiigen. Je hebt goed je best gedaan!" en hij klopte Rudi op de schou der. Rudi speet het nog meer, dat zijn bezig heid als ballen jongen al afgeloopen was. Hij' werd nog éénmaal moedig: „Als U wilt," zei hij, „toom ito graag nog eens ballen rapen voor U." „Goed, als je tijd en zin hebt, kun je nog wel eens een half uurtje onze jongens al- lossen," Trots ging Rudi naar huis. Peter vertelde den volgenden dag van de we»di«< strijden. Gespannen luisterde Rudi. Toen ver telde hij, dat hij ballenj-ongen geweest was. En daarmee maakte hij nog meer indruk op de klas dan Peter. Een paar dagen later ging hij weer naar hefc tennisveld. De slanke heer was er en liet hem een half uur ballen rapen. Ze namen afscheid als g-oe-de vrienden. Toen Rudi voor de derde maal op het veld! verscheen, riep zijn groote vriend de pachter, mijnheer de Wit. Mijnheer de Wit gaf Rudi een hand. „Ik heb al van je gehoord-, vent, zei hij vriendelijk. „Je bent een flinke ballenjon gen. Wat zou je er van zeggen, als je geregeld kwam. Natuurlijk niet voor niets" Rudi knikte stralend. Ze kwamen overeen, dat Rudi drie maal in de week na vieren zou komen. Rudi's ouders vonden het goed. En bij de eerstvolgende internationale wedstrijden kocht Rudi een plaats van zijn eigenverdien- de geld en zat naast Peter op de tribune. D. V. Z. Wist je dat? Een normaal ontwikkeld mensch spreekt gemiddeld 12 millioen woorden per jaar en knipt ruim 90 millioen maal met zijn oogen in dienzelfden tijd. Verre-weg het gemakkelijkst is het weerge ven van een speciaal type, door den nadruk te leggen op de dingen, die voor ons begrip on afscheidelijk er mee verbonden zijn. Zoo is een professor altijd mager, heeft een bril en een kaal kruintje. Wie dus een professor wil teekenen moet deze „kenmerken" in geen geval vergeten, als hij wil, dat een ander met'één o-ogopslag kan zien, wat er voorgesteld is. Onze illustratie toont eenige andere voor beelden: Een veldwachter. (Dienstpet en groote hangsnor). Booze vrouw. (Afstootend uiterlijk, glad haar met een „toet"). Een recruut, (Beetje dom gezicht, een kepi) Engelscb officier (Platte pet, streng afzicht, recht snon«t-j,e.) Padvinder. (Groote hoed). Deze voorbeelden hebben julile nu wel dui delijk d-oen worden, wat ik precies bedoelde met de woorden: ieder type heeft zijn eigen kenmerken. En nu maar aan den gang! Eerst de hier aangegeven voorbeelden goed teekenen en dan probeeren zelf iets te verzinnen. OOM KEES

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 10