HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes '19e JAARGANG No. 297 ZATERDAG 20 OCT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers S cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autóbusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mooht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN De Visscherij in 1933. Totale opbrengst ruim 183 millioen K.G. Evenals vorige jaren bevat het verslag over de vischerij gedurende het jaar 1933 een beknopt overzicht van de uitkomsten van de verschillende takken van visscherij. Verder maakt het melding van hetgeen in 1933 van Regeeringswege is geschied ter be vordering van de visscherij, alsmede van de in 1933 door de Rijksinstituten voor visscherij onderzoek en het Nederlandsche Visscherij - [Proefstation verrichte werkzaamheden onderzoekingen, terwijl ook eenige mede- deelingen zijn opgenomen omtrent den Dienst der Nederlandsche Haringcontrole. Algemeen overzicht. In het Algemeen overzicht worden de al gemeene uitkomsten van het visseherijbe- ürijf en de uitvoer van visch naar de ver schillende landen besproken, in het bijzon der die naar Duitschland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië. Hieruit blijkt, dat de uitvoer van visch en visscherijproducten .weder een belangrijken achteruitgang ver toont bij 193)2 vergeleken. Wat den achter uitgang van den uitvoer van gezouten haring betreft, wordt opgemerkt, dat die in hoofd zaak een gevolg was van het nog verder terugloopen van onzen haringuitvoer naar Duitschland. De achteruitgang van den uit voer van versche zeevisch was van nog veel «grooter beteekenis. De uitgevoerde hoeveel heid was minder dan de helft van die van het voorgaande jaar, terwijl de waarde een weinig hooger was dan de helft van de. waarde der in 1932 uitgevoerde versche zeevisch. Vooral naar België werd aanmerkelijk minder versche zeevisch verzonden, doch ook naar andere landen, o.m. Frankrijk en. naar Duitschland, was die uitvoer beduidend kleiner. Van de meeste der overige visscherij producten was de uitvoer, zoowel wat be treft de hoeveelheid (bruto) als de waarde, kleiner dan in 1932. De trawlvisscherij. Verder vermeldt het verslag, dat de toe stand van het trawlvisscherij be drijf zeer on bevredigend bleef als gevolg van de afzet- moeilijkheden en de lage prijzen, terwijl in het bijzonder te IJmuiden zich interne be drijfsmoeilijkheden voordeden, als gevolg van een staking, die het geheele IJmuider vis scherij bedrijf omvatte en ongeveer zeven maanden duurde. Om den invoer van versche, gekoelde of bevroren zeevisch uit het buitenland, die mede tengevolge van de staking in IJmuiden groote afmetingen had aangenomen, weer tot een meer normaal peil terug te brengen, werd deze invoer, met uitzondering van de haring aan het einde van het jaar geeontingenteerd en wel over het tijdvak van 1 December 1933 tot 1 December 1934 op 100 pet. van den ge middelden invoer in de jaren 1930, 1931 en 1932. De rechtstreeksche aanvoer door buiten- landsche visschersschepen werd op gelijke wijze beperkt. Noordzee haringvischerij, De Noordzee-haringvisscherij werd weder op beperkte schaal uitgeoefend. Echter wer den zoowel door de stoomloggers als dooi de motorloggers meer reizen gemaakt dan in 1932; de aanvoer van pekel, en steurharing was rond 73.000 kantjes grooter dan in het vorige jaar. De haringprijzen waren evenwel belangrijk lager, zoodat de geldelijke uit komsten aanmerkelijk beneden die van het vorige jaar bleven. In het najaar werd door de Regeering toen de haringprijzen tot een zeer laag peil ge daald waren, onder bepaalde voorwaarden ten behoeve van de reeders, die aangesloten waren bij de intusschen opgerichte Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij te 's Gravenhage, een crediet geopend van f 750.000, teneinde een gedeelte van de Engel- sche-walharing uit de markt te kunnen nemen en tijdelijk op te slaan. Voorts werdj om de haringprijzen op een behoorlijk peil te kunnen handhaven, de aanvoer van pekel- en steurharing hier te lande na 4 December verboden. Beugvisscherij Omtrent de beugvisscherij, die evenals de laatst voorafgaande jaren slechts met een klein aantal Vlaardingsche stoombeuger.- werd uitgeoefend, vermeldt het verslag, dat zoowel de vangsten als de geldelijke uit komsten van de eigenlijke beugvisscherij zeer onbevredigend waren. De visscherij op z.g. kolmaatjesharing van Mei tot Augustus lever- de betere vangsten op, (ruim 2500 kantjes meer dan in 1932) doch de prijs van de kolmaatjesharing was belangrijk lager dan in 193S, zoodat ook de geldelijke uitkomsten van deze visscherij voor de stoombeugers veel te wenschen overlieten. De visscherij in de afgesloten Zuiderzee (IJsselmeer) bracht, evenals die in de Zuid- Hollandsche stroomen en zeegaten over het geheel geldelijk minder op dan in 1932. De geldelijke uitkomsten van de visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en van die in de Lauwerzee en den Dollart waren over het geheel iets hooger dan in het vorige jaar. Met betrekking tot den toestand in het GEEN PUBLIEK BINNEN DE LIJNEN. Het bestuur van V. S. V. schrijft ons: Door het bestuur van den K. N. V. B. is aan ide vereenigingsbesturen met nadruk de order gegeven geen publiek binnen de omrastering van het speelveld toe te laten, ook niet na af loop van den wedstrijd. Wij doen derhalve een dringend beroep op onze bezoekers hiertoe mede te werken. Geschiedt dit niet dan moeten wij zeer tot ons leedwezen tegen de overtreders optreden. Wij deelen verder nog mede dat het den voorverkoopers streng verboden is na Zater dagavond nog plaatsbewijzen te verkoopen of af te geven. Zij die van onze laag gestelde prijzen voor den voorverkoop willen profitee- ren dienen zich derhalve tijdig van een plaats bewijs te ver-zekeren. BAAS BOVEN BAAS. Meldden wij gisteren, dat alhier was bin nengekomen de logger K.W. 31 met een vangst van 240 kisten versche haring, gevan gen in één nacht, de K.W. 3, die eveneens gisteren binnen was, heeft deze vangst nog overtroffen. Laatstgenoemde logger haalde in één schot 434 kisten uit het net, nadat de logger, die ongeveer een week in zee was, 70 kantjes pekelharing aan boord had. Het het oog op het enorme schot keerde de logger naar IJmuiden terug, waar voor de versche haring f 1500 werd besomd. De haring van de K.W. 31 werd niet op 20 mijl, doch op 35 mijl van IJmuiden ge vangen. Koning Peter bij de begrafenis van koning Alexander. oesterbedrijf in Zeeland wordt medegedeeld dat weliswaar de prijzen van de. consumptie oesters goed waren, doch dat de afzet gering was. De sterfte der oesters was aanmerkelijk minder dan in 1932. In het mosselbedrijf was de afzet groot, doch hier waren de prijzen bijzon-der laag Aan het einde van 1933 waren voor de zee- en kustvisscherij 3303 vaartuigen ingeschre ven met een bruto-inhoud van 298.527 M3 tegen 3820 vaartuigen met een brutie-inhoud van 322.715 M3. aan het einde van 1932. In 1933 zijn dooi' Nederlandsche visschers hier te lande in totaal aangevoerd rond 183.401.100 K.G. visch, schaal- en weekdieren, ter waarde van ruim f 15.344,600, tegen in 1932 rond 195.382.200 K.G. ter waarde van ■uim f 19.670.300. In deze cijfers zijn niet begrepen de vang sten der rivier- en binnenvisscherij, met uit zondering van de riviertrekvisschen. Uitgevoerd werd in 1933 aan visch, schaal en weekdieren voor een waarde van ruim 13.1 millioen gulden, tegen voor ruim 16.6 mil lioen gulden in 1932. KERKKOOR N. P. B.—DOOPSGEZ. GEM. In verhand met het 25-jarig jubileum van het departement van „Het Nut" is de pro- paganda-avond, welke het kerkkoor van den Nederlandschen Protestanten Bond—Doops gezinde Gemeente op 8 November a.s. houden zou, uitgesteld tot Donderdag 15 November a.s. school 183, Insingerschool 397, Chr. School Van Langeveldstraat 213, Da Costaschool 145, Chr. Nationale School (Santpoort) 117, totaal Prot. Christelijk onderwijs 2204; R.K. Jon gensschool IJmuiden 158, R.K. Meisjesschool IJmuiden 172, R.K. Jongensschool IJmuiden Oost 329, R.K. Meisjesschool IJmuiden-Oost 307, R.K. Jongensschool Velsen 172, R.K. Meisjesschool Velsen 240, R.K. Lagere school Driehuis 439, R.K. U.L.O.-school 98. Totaal R.K. lagere en U.L.O.-scholen 1915. Neutraal bijzonder onderwijs: Cort v. d. Lindenschol 142. Van het totaal aantal schoolgaande kin deren werd voor 4013 wel en voor 2942 geen schoolgeld betaald. Aan schoolgeld werd ontvangen voor het openbaar lager onder wijs f 13612.63 en voor het bijzonder L.O. f 18878.70. Een streekplan voor den IJmond-Noord. Gemeenschappelijke regeling voorgesteld met Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin. VELSEN Het schoolbezoek in onze gemeente. Voor 3000 kinderen werd in 1933 geen schoolgeld betaald. Het voorbereidend onderwijs werd geduren de 1933 gegeven aan 13 bijzondere bewaar scholen t.w.: Neutrale Bewaarschool Ciasembrootstraat met 253 leerlingen, Neutrale Bewaarschool Pr. Krugerstraat met 123 leerlingen, R.K. Fröbelschool, IJmuiden met 121 leerlingen. R.K. Bewaarschool, Driehuis met 70 leerlingen R.K. Bewaarschool Velsen met 146 leerlingen, R.K. Bewaarschool IJmuiden (Zeeweg) met 168 leerlingen, Insingerbewaarschool IJmui den met 180 leeringen, Mevr. van Tuyllbe- waarschool met 102 leerlingen, Chr. Bewaar school IJmuiden (Heidestraat) mpt 104 leerlingen, Maria Cornelia Fröbelschool Vel sen (Eendrachtstraat) met 60 leerlingen. Bij zondere Maria Bewaarschool, Velsen (Kerk plein) met 42 leerlingen, Fröbelschool „Uw Konikrijk Kome" Velsen met 92 leerlin gen, Bewaarschool te Santpoort met 39 leer lingen. Het totale aantal leerlingen der be waarscholen in onze gemeente bedroeg der halve 1500. Gedurende 1933 werden de openbare en bij zondere lagere scholen in de gemeente bij den aanvang van het schooljaar bezocht door 6955 leerlingen (in 1932: 7067) verdeeld als volgt: Openbare scholen: A 1 244, A II (Ulo) 206, C 150, D 236, D I 193, E 232, F 257, G 249, PI 472, J 245, K 125, B.LO.. 85, totaal 2894. Bijzondere scholen: Comitéschool 185, Groen van Prinsterschool 254, Marnixsehool 1198, Ds. H, W. Creutzbergschool 82, P. Ver- meulenschool 181, Julianaschool 249, Emma- HET NIEUWE VISCHDOK IN GRIMSBY. Hierboven plaatsen wij een „plattegrond" van het nieuwe vischdok te Grimsby, waarvan onlangs de officiëele opening plaats vond. De kosten van deze fraaie visschershaven, die de beschikbare wateroppervlakte meer dan verdubbeld heeft, bedroegen tusschen 1.600.000 p. st. en 1.700.000 p. st. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, met de Raden der gemeenten B'e verwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin een gemeenschappelijke regeling te treffen betreffende het ontwerpen en vaststellen van een streekplan voor het gebied dier gemeenten voor zoover dit is gelegen benoorden, het- Noordz eek an aal Bij het voorstel is gevoegd een toelichting, opgemaakt door de Vaste Commissie voor uit breidingsplannen in Noord Holland. Zij volgt hieronder: Toelichting. In de laatste kwarteeuw heeft zich in de streek benoorden den mond van het Noord zeekanaal een belangrijke industrieele ont wikkeling voltrokken, die van verstrekkenden hi vloed is geweest en zal blijven op het karak ter van de streek, terwijl niettegenstaande de weinig gunstige omstandigheden der laatste jaren op de mogelijkheid van een verdergaan de ontwikkeling moet worden gerekend. Daarnaast is ontwikkeling van het thans in deze streek nog in een beginstadium, verkee- rende fdrensiendoon te verwachten. De verbe tering van de verkeerswegen en verkeersmid delen (zooals in deze streek de eleotricifieatie van de spoorlijn, de aanleg van den Rijksweg AmsterdamVelsen, de verbetering van de pontverbindinig, de te verwachten omlegging van den Rijksweg VelserpontAlkmaar) maakt het women op grooten afstand van het werk steeds beter mogelijk. De neiging om in een landelijke omgeving of een aan natuur schoon rijke streek te wonen neemt meer en meer toe. De afschaffing van de forensenbe- lasting heeft een tot dusver bestaande belem mering weggenomen. Een sterke toeneming van de bevolking dei- streek is van deze veranderde omstandighe den het gevolg geweest en is, zoolang de eco nomische wereldgebeurtenissen niet een voor Nederland te ongunstige wending nemien, ook in de toekomst (in een meer of minder snel tempo) te verwachten. De bebouwing breidt zich dientengevolge allerwege uit. Het natuurschoon, waarvan het behoud aandacht vraagt, zoowel met het oog op het belang van de streek zelve, die immers voor een deel haar bloei dankt en zal danken, aan de aanwezigheid van natuurschoon (bad plaats, forensen), als in verband met de groeiende behoefte aan recreatiegebied, wordt èn door industrie èn door bebouwing meer en meer bedreigd. De bestaande wegen zijn voor het toenemen de verkeer onvoldoende en zullen dat in de toe komst in steeds hoogere miate worden. Een aantal hiermede verband houdende en in elkaar ingrijpende vraagstukken zullen, niet voor elke gemeente afzonderlijk, doch voor de streek in haar geheel, moesten worden onder het oog gezien en, voorzoover mogelijk, opgelost, teneinde de noodige grondslagen te verkrijgen, waarop de gemeentelijke uitbrei dingsplannen of herzieningen van die plannen, waaraan behoefte en hier en daar zelfs drin gende behoefte bestaat, tot welker vaststelling een deel der gemeenten zelfs sedert geruimen tijd wettelijk verplicht is en die niettemin we gens het ontbreken van die grondslagen thans niet kunnen worden opgemaakt, behooren te berusten om een harmonisch en organisch ge heel te doen ontstaan. Een door de gemeenten Beverwijk, Heems kerk, Velsen en Wijk aan Zee en Duin in on derlinge samenwerking op te maken gemeen schappelijk streekplan voor het gebied be noorden het Noordzeekanaal (waarbij uiter aard het verband met het gebied ten zuiden daarvan niet uit het oog wordt verloren) is het eenig middel om tot dergelijke behoorlijk gefundeerde uitbreidingsplannen te geraken. Weliswaar is nog steeds geen beslissing ge vallen over de omlegging van den Rijksweg, die een der belangrijkste onderdeelen van het streekplan zal komen te vormen, doch deze omstandigheid behoeft geen beletsel te zijn om reeds thans met het overleg over de sa menstelling van het streekplan een aanvang te maken, opdat nu die beslissing de vaststel ling zoo spoedig mogelijk plaats heeft en de totstandkoming van de wettelijk verplichte herziening van het uitbreidingsplain niet lan ger wordt opgehouden dan strikt noodzake lijk is. Het ligt voor de hand, dat de Vaste Com missie voor Uitbreidingsplannen in Noord- holland, die door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 30 December 1925 is ingesteld om het Provinciaal Bestuur en de gemeentebe- stutren van advies te dienen over de gemeen telijke uitbreidingsplannen en in het bijzomder over hun onderlingen samenhang en het ont- 1 staan van een goed gewestelijk geheel, in dit overleg betrokken dient te worden. Op verzoek van Gedeputeerde Staten zijn B. en W. reeds eenigen tijd geleden met de Commissie in overleg getreden over de te vol gen werkwijze. Een concept voor een naar het oordeel van B. en W. aanbevelenswaardige regeling voor een op grond van artikel 45 van de woning wet in te stellen streekplancommissie met ver tegenwoordigers der 4 betrokken gemeenten als leden, enkele'leden der Vaste Commissie als adviseerende leden en de beide betrokken Inspecteurs voor de Volkshuisvest.ing als me dewerkers, wordt hierna opgenomen. De aan het opmaken en vaststellen van het streekplan verbonden kosten hangen uiter aard samen met de keuze van den ontwerper. Wanneer de opdracht voor het opmaken van het plan zou worden verstrekt aan het bureau der Vaste Commissie een oplossing, die waar de Commissie in verband met haar taak over het noodige inzicht en over een aantal gegevens beschikt en reeds geruimen tijd haar aandacht aan de ontwikkeling van de ver schillende deelen der provincie, waaronder ook dit belangrijke gedeelte, heeft gewijd, aan bevelenswaardig lijkt zou dit een gunstigen invloed hebben op de kosten, alsook op den voor het opmaken van het plan benoodigden tijd. De kosten, bestaande uit salaris voor een teekenaai\ bureaukosten, eventueele kosten voor publicatie van kaarten en rapporten en voor wellicht noodzakelijke deskundige ad viezen, zijn teschatten op een bedrag van pl.m. f 4000,per jaar of omgeslagen overeenkoms tig artikel 16 van vorenbedoelde concept-rege ling op pl.m. f 0,15 per inwoner per jaar. Te verwachten is, dat de werkzaamheden niet langer dan 2 jaar zullen vorderen. De in het streekplan neergelegde grondsla gen en hoofdlijnen zullen dan in de gemeen telijke uitbreidingsplannen nader moeten worden uitgewerkt óm tezamen met hetgeen daarin verder behoort te worden geregeld, een duidelijk beeld te geven van de toekomstige ontwikkeling dei* gemeenten. Volgens de gemeenschappelijke regeling zal de Commissie, die wordt ingesteld en aan welke de voorbereiding en de vaststelling van het streekplan wordt opgedragen, den naam voeren van „Streekplan" iommissie voor den IJmond-Noord" en haki' zetel hebben ten Raadhuize te Beverwijk, Zij bestaat uit negen leden en zeven advi seerende leden, waarvan de Raad der gemeen te Velsen drie en de "Raad der drie andere ge meenten twee benoemen, alsmede drie resp. twee plaatsvervangers. Tot lid zijn alleen be noembaar de Burgemeesters en de leden van den gemeenteraad. CXCII. Het is nog steeds hetzelfde liedje: veel visch, maar niet de goede, d.w.z. niet die soorten, die de handel in de eerste plaats noodig heeft. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het niet goed is, dat er ook aanvoer is van haring en makreel, integendeel, maar als men alleen oog heeft voor de groote dros veelheden, die er worden aangevoerd en daarnaar een antwoord wil geven op de vraag, of er al of niet vol doende visch aangevoerd wordt, komt men tot onjuiste conclusies. Er wordt dus nog steeds veel te weinig visch aangevoerd. De prijzen zeggen dat reeds, Ka beljauw en de andere gevraagde soorten zijn voor de huidige omstandigheden veel te duur en nu is de laatste weken ook de tong de hoogte in gegaan, tot schrik en ontsteltenis van de Fransche exporteurs, voor wie trouwens toch al sedert geruimen tijd het vet van de soep is. Ook de exporteurs van grove visch, vooral zij die niet tegen een wagonnetje op zien, kunnen hunne zaken niet ontplooien zcoals zij dat gaarne zouden wenschen, waar door het ten eenenmale niet mogelijk is, de contingenten op te maken. Dit is trouwens niet van vandaag of giste ren. Ik heb hier voor mij het verslag over de visscherij gedurende het jaar 1933, een zeer leerzaam boekje. En volgens dat verslag werd in genoemd jaar naar Frankrijk uitgevoerd 2.327.000 K.G. zeevisch. Dat is maar eventjes 2 millioen K.G. minder dan het aan ons land toegewezen contingent, dat 3.800,000 K.G. gro ve en 5.600.000 K.G. fijne visch bedroeg. Met wat gunstiger omstandigheden, d.w.z. met wat ruimeren aanvoer zou onze export niet alleen naar Frankrijk, maar ook naar België veel grooter kunnen zijn. En een verruiming van den aanvoer zal voorloopig wel op zich laten wachten. Er zijn thans 8 trawlers in de vaart, waarbij het wel zal blijven. Natuurlijk komen straks de ha ring- en miakreeltrawlers de Noordzeevloot versterken, wat wel eenige verbetering be- teefcent, maar dat toch ook geen voldoende uitkomst brengt. Er kwam weer tamelijk veel haring aan, be halve van de trawlers ook van de loggers. De drifters worden daardoor natuurlijk minder gemist. Voor ons nationaal visscherij bedrijf is het wel van belang dat het geld in eigen por- temonnaie terecht komt. Dikke reizen bleven ook deze week niet achterwege. Veertien trawlers kwamen boven de 3000 ©ld.; daarvan besomden zes meer dan 4000 en één zelfs 5000 gulden. Dit was de kam pioene van de week de Gerberdina Johanna IJM 38, die Woensdag binnen was met 1400 manden visch, waarvan 875 makreel, de rest allerhande. Deze kolosale vangst was de oogst van een reis van 12 dagen. Ei- is dus nog wel visch in de Noordzee en onze visschers weten ze nog wel te vangen ook. Er wordt overigens nog druk roofbouw ge pleegd, getuige 't rapport van Dr. Tesch, uit gebracht op de 26e algemeene vergadering van den Permanenten Internationalen Raad voor het onderzoek der zee, in welk rapport dr. Tesóh het aantal in 1932 alléén door Neder landsche motor vaartuigen vernietigde onder- maatsche scholletjes op 350 milioen schat. Is het geen zonde? Wat een kapitaal is daar mee verwoest. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1