HET NIEUWE AVONDBLAD Wiener Waltz. 19e JAARGANG No. 298 MAANDAG 22 OCT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ïijn ingeschreven en verder op voorgaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van ©en hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij break van boven- en/ol onderbeen50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, traan- of autobusongëval5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank to Schiedam. Concentratie. Wat Karei Lotsy voor ons voetbal is, dat is Gerard J. Scheurleer, in ietwat milder toon, voor ons tennis: de psycholoog en concen trator. In mijn jeugd hadden we niet het flauwste vermoeden dat de sport ooit derge lijke psychiaters zou behoeven, en als iemand het ons doorspeld had zouden we hem* luidkeels uitgelachen hebben. Maar het is zoo geworden. Ver zijn de dagen van den eerste-iklas-voetballer, die het bestond jolig tegen zijn voorzitter te zeggen: „Jan, ik speel Zondag niet. Ik heb geen zin." Even ver zijn de dagen van den voorzitter, die daarop luch tig antwoordde: „Nou, dan laat je het. Kees, kun jij Soms Zondag mee?" Gij ziet, tegenwoordige eerste-, tweede-, derde-, vierde- en vijfde-klas voetballers, hoe misdadig het verleden van uw sport was. Als ik Karei Lotsy lees voel ik altijd neiging het Wilhelmus te gaan zingen, en als ik G. J. Scheurleer lees schieten mij de Haagsche ro mans te binnen, van Couperus, die als hij een lozing moest houden éen fauteuil op het po- 'dium liet zetten met een „mimi'tje" er naast u weet wel, zoo'n heel klein tafeltje met een slankhalzig vaasje er op, waarin éen or chidee. Hij kan zoo prachtig schrijven, die Scheurleer, over spelers die „mentaal loom" zijn en zich daardoor „niet geheel kunnen geven", waardoor „de concentratie faalt". In den euvelen tijd van mijn jeugd zouden wij gezegd hebben: „Word 'es wakker, luie blik sem" of iets dergelijks, en daarmee de ge spannen electrisch geladen sfeer van twee tot het uiterste kampende psyches wreedelijk hebben verstoord. Wat wisten wij van sport psychologie? Thans valt mijn oog op Scheurleer's be schouwing over een aanstaande finale om het kampioenschap van Engeland (overdekte ba nen) tusschen Bunny Austin en Jean Boro- tra (houder), en ik lees met die overgegeven aandacht, die de moderne sport-psychiater immer weet af te dwingen: „De verwachting is dat de atmosfeer gela den zal zijn. Beide spelers achten het aan zichzelf verschuldigd dezen wedstrijd te win nen. Het is altijd moeilijk tegen Borotra te spelen. Zijn persoonlijkheid is zoo sterk en zoo exuberant, zelfs als hij zijn mond houdt, dat het zijn tegenstanders uiterst moeilijk valt hun concentratie te bewaren. Austin is in zijn spel een en al concentratie zooals zijn academie-vriend Ollif vrij juist van hem schreef en toch is ook bij hem de maat ver leden jaar overgeloopen. De populariteit van Borotra, die juist altijd in Engeland zoo groot was, is in de laatste jaren door de vele klachten van zijn tegen standers wel aan het wankelen gebracht. Dat is jammer en bovendien onrechtvaardig, maar toch wel begrijpelijk. Een karakter als Borotra zal er zich nooit toe verlagen zijn te genstander opzettelijk uit zijn spel te bren gen door andere middelen dan hem door de regels van het lawntennisspel ten dienste staan. Maar' .hij zal nu om bij het Engelsche publiek iV.de gratie te blijven een deel zijner eigen concentratie moeten opofferen om die van Austin niet in de war te brengen, be strijd zal er des te spannender om wor den". Dit staat in de Tel., en ik vermoed dat alle lezers van het blad er door ontroerd moeten zijn. Stel u den toestand voor van den uit- bundigen Bask ik heb hem immer be schouwd als een der weinigen, die. nog wer kelijk heelemaal voor hun plezier spelen nu hij op grond van sportieve overwegingen gedwongen is „een deel van zijn eigen con centratie op te offeren". Het lijkt mij erg moeilijk. „Welk deel?" zal Borotra vragen. „En hoeveel percent? En hoe doe je het?" De hemel weet hoe je het doet; ik ben blij dat ik Borotra niet ben. In deze tijden schijnt het eenvoudiger krantenman te wezen of schoon dat ook niet zonder complicaties is dan beroemd tennisser. Wees nu eens zooals de arme Jean, die toch ook niet helpen kan dat „zijn persoonlijkheid zoo sterk en exuberant is, zelfs als hij zijn mond houdt", hetgeen den teergevoeligen Bunny in de war brengt. Wij in onzen laakbaren tijd zouden gezegd heb ben: „Jan, jé kunt 'm hebben, 't lijkt nogal een sloomeduikelaar". Niets daarvan in dezen tijd. Nu mag Jean zijn sterke persoonlijkheid niet bezigen om de minder sterke persoon lijkheid van Bunny van haar concentratie te berooven, en zijn zwijgende exuberantie moet' ie zeker omlaag schroeven Ach ach. Zou het zonder dit precieuse gedoe niet aardiger en vooral pootiger wezen? Het is maar zoo'n ouderwetsche gedachte, uit dien afkeurenswaardigen tijdNeemt u 't mij niet kwalijk. R. P. IJMUIDEN AANGEVOERDE HARING. In de afgeloopen week werden alhier de volgende vangsten haring aangevoerd. 14 Oct. KW 149 met 15 kantjes haring 37 4C5 105 30 43 250 15 130 480 159 43 17 151 337 18 20 383 69 225 - 19 104 19 110 273 3 70 20 57 340 97 319 Behalve al deze vangsten is bijna door alle loggers, nog een partij versche haring in de markt gelost geworden. BAREND VAN SPREEKENS GAAT OEFENEN. Naar wij vernemen zal Donderdag 25 Octo ber a.s., vermoedelijk des middags 2 uur een oefening worden gehouden met de strandred- dingboot Barend van Spreekens op het strand ten N. van de Noorderpier. Een inspecteur van het Duitsche reddingswezen zal deze oefening bijwonen. De oefening zal bestaan in het te water brengen van de boot, zoowel met behulp van den tractor als met paarden. Voor dit laatste wordt gebruik gemaakt van een zestal paar den van Wijk aan Zee. HARINGAANVOER. De aanvoer van haring in de Nederlandsche haringhavens t.m. 17 October bedroeg 429000 kantjes tegen 330225 kantjes in 1933, 310805 kantjes in 1932 en 487435 kantjes in 1931. SCHOOLVOEDING Mej. E. Vijlbrief, secretaresse van het Co mité voor Schoolvoeding schrijft ons: Hec comité beschikt thans over ruim 1500. Voorwaar een mooi bedrag, maar nog lang niet- voldoende om van Maandag 19 November af tot einde Maart 1935 geregeld de benoodig- de schoolmaaltijden te kunnen financieren. Voor deze financiering is het noodig dat iede re week opnieuw geld inkomt. Het geld zal ook inkomen wanneer het plan hiervoor door het comité uitgewerkt, kan worden ter hand genomen. Alles is klaar, alle materialen be langeloos voor het goede doel gedrukt, liggen te wachten op mannen en vrouwen, die over een weinig vrijen tijd beschikken en die mede willen werken aan de verwerkelijking van het doel, door het comité gesteld, n.l. het ver schaffen van warme maaltijden aan kinderen die dezen winter, door moeilijke financieele omstandigheden, waarin de ouders verkee- ren,, daaraan behoefte hebben. Er zijn door het comité reeds verscheidene middelen aan gewend )m deze personen te vinden, doch he laas, met te gering resultaat. Hieronder het plan van het comité: Geheel IJmuiden bevat pl.m. 7000 huizen. Rekent men nu dat daar van 6000 huizen bewoond zijn, aan moeten 6U00 huizen bewerkt worden. Melden zich nu 100 personen aan, dan krijgt ieder p..m. 60 huizen in een bepaalde straat voor zijn re kening. In ieder der 60 aangewezen huizen bezorgt de medewerker een circulaire (den inhoud van dit biljet vindt men hieronder af gedrukt). Eenige dagen na bezorging van de circulaire bezoekt men dezelfde 60 huizen met bonne tjes waarop „Kindervoeding 5 cent". Men houdt aanteekening van de huizen, waar men toestemming krijgt, iedere week terug te mo gen komen. Geregeld bezoekt men nu laatst genoemde personen. De bonnencommissie houdt iedere week in het centrum van IJmui den zitting, voor afdracht der gelden en uit reiking van bonnen. Het comité meent stel lig dat te IJmuiden wel 100 personen (man nen en vrouwen) zullen zijn die zich voor dit werk beschikbaar willen stellen. Geeft u s.v.p. spoedig op. Iedere week die verloren gaat, gaat ook verloren voor de inkomsten van de kas tot schade van onze kinderen. Opgaven worden ingewacht aan de stempellokalen, aan de courantenbureaux en schriftelijk bij de leden van de bonnencommissie. Mevr. A. van Veltlioven-Van Pel, Spilbergenstraat, mej. E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27 of bij den heer P. J. de Korte, Napierstraat 2. 6000 circulaires en 50000 bonnen liggen te wachten. Slechts door aller medewerking wordt het doel bereikt, tot heil van het kind, In de hieronder afgedrukte circulaire vindt men een nadere uiteenzetting van den bon nenverkoop. Wij hopen dat het comité met deze circulaire het beoogde doel zal bereiken. Nog nimmer heeft men in de plaatselijke bladen zoo vaak het opschrift „Schoolvoe ding" aangetroffen als in de laatste maanden, maar ook nog nimmer is deze voeding zoo dringend noodig geweest als zij -in den komen den winter zal zijn. De nood is in vele gezinnen nu reeds hoog. Laat men er zich toch in allen ernst reken schap van geven, wat het zeggen wil voor een kind, zonder of met onvoldoende voeding naar school te moeten. Behalve het schrijnend leed van het mo ment, zijn de gevolgen funest. Wat geeft het of men t.b.c. enz. bestrijdt en daarnaast het kind door ondervoeding vatbaar laat worden voor allerlei infectieziekten, die het later be letten den strijd om het bestaan aan te bin den? En de gelegenheid om te helpen, om den nood te lenigen, om het kind van het noodige goede voedsel te voorzien, is er. Laat men voor dit doel alle principes, waarnaar het kind niet vraagt en waardoor het kind niet gehol pen wordt, overboord werpen, terwille van het kind. Laat men alle godsdienstige- en politie ke scheidsmuren slechten en eendrachtig schouder aan schouder staan, in het belang van het kind dat hulp noodig heeft. En bo venal, laat men opofferingsgezind zijn. Binnenkort zal men een offer van u vragen. Men zal u verzoeken iedere week een bon van 5 cent (1/4 middagmaal) of een bon van 10 cent (1/2 middagmaal) te willen koopen. Wij vragen u beleefd maar dringend, stuurt de menschen niet van uw deur, maar koopt en geeft toestemming iedere week terug te mo gen komen. Indien u meent, dat- uw financiën deze uitgave niet toelaten, och herziet dan uw andere uitgaven. Wellicht wordt het u dan mogelijk, door het brengeo van een klein of fer de schoolvoeding met het koopen van bon nen te steunen. U helpt dan tevens het comité, dat geen moeiten spaart, om het gestelde doel te be reiken, waardoor onnoemelijk veel kinderleed en kinderellende wordt weggenomen. Voor het Comité: E. VIJLBRIEF (secretaresse) Voor de Bonnencommissie: Mevr. A. v. VELTHOVEN VAN PEL Mej. E. VIJLBRIEF P. J. DE KORTE (Te Weenen is in een boekwinkel een bundel van 200 walsen va7i Johann Strauss ontdekt, die 60 jaar geleden zijn uitgegevenmaar vol komen in het vergeetboek geraakt.) Er is een korte tijd geweest, Misschien een jaar zes zeven, Dat onze oude brave wals Voor altijd scheen verdreven. 't Was tango, charleston, foxtrot, steps, Naar Amerikaansche mode, Men walste slechts in Boston stijl, Zeer langzaam en slechts noode. Toen kwam de wals, de oude wals, Weer plotseling in eere, De oudren dansten haar nog best, De jeugd ging haar zelfs leeren. En, wordt aan rumba en aan fox De grootste plaats gegeven, De wals stijgt weer naar hooger rang En zal ze overleven. Nu komt het onverwacht bericht, Dat men in 't hart van Weenen, Tweehonderd walsen heeft ontdekt, Sinds zestig jaar verdwenen. Tweehonderd melodieën van Een vorst der componisten, Op 't vlotte Weener walsgebied, Dat is, wat wij nog misten. Vooruit dan, engagez vos dames, 't Is muzikaal in orde, Het is genoeg, meer dan genoeg, Om draaierig te worden. P. GASUS. Ernstig conflict in de N. S. B. De heer Tusenius legt zijn functie als gewestelijk leider neer. Naar wij vernemen is in den boezem van de opperste leiding der N.S.B. een ernstig con flict ontstaan en wel tusschen de heeren Tusenius en Geelkerken. In afwachting van de terugkomst van den leider Ir. Mussert heeft de heer Tusenius zijn functie als gewestelijk leider van Noord-Holland neergelegd. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit conflict niet anders opgelost kunnen worden dan dooruittreding- van een van genoemde heeren, zoodat de heer Mussert zal moeten kiezen. Dit conflict is als 't ware te beschouwen als een conflict tusschen de linker- en rechter vleugel van de N.S.B. Eerste reis van de Hampshire. Er zijn geen afstanden meer. De nieuwe trawler Hampshire van Grimsby is dezer dagen van zijn eerste reis terugge keerd. Toen -deze trawler voor het eerst van Grimsby vertrok om in het hooge Noorden te gaan visschen was het groote publiek van sommige details van de technische outillage van dezen mo-dernen trawler onkundig ge houden, zoodat met groote belangstelling de resultaten van deze maiden-trip werden afge wacht. Bij de terugkomst van de Hampshire bleek dat deze trawler de eerste in de wereld was uitgerust met een koel-methode, die het mo gelijk maakt, dat de temperatuur in het visch ruim constant een weinig boven de tempera tuur van smeltend ijs wordt gehouden. De vangst uit de Witte Zee was in zul'k een uit stekenden staat dat voor de schelvisch. die in den regel niet meer opbrengt dan 10 tot 12 sh. per kist niet minder dan 35 sh, werd betaald. De besomming bedroeg 1000 pd.st. De Hampshire was 23 dagen uit en legde in dezen tijd 3000 mijl af. Het spreekt vanzelf, dat deze trawler is uit gerust met een installatie voor draadlooze te lefonie. Dank zij deze installatie kon de 'be manning, terwijl de trawler bij het Beren eiland binnen den Noordpoolcirkel visschen - de was, op een afstand van 1360 mijl van Grimsby, de resultaten beluisteren van den proeftocht van het zusterschip Lincolnshire vóór de Humber. Het draadlooze bericht overbrugde den af stand tusschen de beide schepen in ongeveer 1/100 seconde! Haringaanvoer te overvloedig. Maximum-detailprijs gewenscht? DR. KARL MUCK, de beroemde Duitsche dirigent, die vooral met zijn Wagner-uitvoe ringen groote vermaardheid verwierf, wordt 22 October 75 jaar De overvloedige haringvangst ondanks de beperking van het aantal netten die gebruikt mogen worden heeft de aanvoer in de eerste week van October met ruim 100.000 kantjes doen stijgen boven den aanvoer op hetzelfde tijdstip hi 1933, aldus lezen we in „Toenade ring". Angstig vraagt men zich af of deze ruime vangsten niet de oorzaak zullen zijn van het ontijdig beëindigen van de teelt. Immers deze groote vangsten van onze schepen staan niet op zich zelf. Ook de buitenlandsche haring- visschers voeren veel meer haring aan dan 't vorig jaar. De prijzen zijn daardoor gedaald tot hoog stens de opvangprijzen door de stichting vast gesteld, indien ze door de stichting wordt overgenomen, en voor zoover dat niet wordt gedaan .aanmerkelijk daar beneden. Men zou nu mogen verwachten dat de ha ring nu voor den consument ook wel bijzonder goedkoop zou zijn. Dit is echter niet zoo. Men betaalt nog even zoo vroolijk 5 of cent voor een haring in den vischwinkel of aan de deur. De vraag is gewettigd of het niet op den weg van de regeering ligt. een maximum-prijs voor haring in den kleinhandel vast te stellen. Met de helft van den prijs die hier boven ge noemd wordt, blijft er nog een behoorlijke winstmarge over, terwijl zeer zeker -de omzet veel gr-ooter zou worden, De regeering, die door crisismaatregelen zooveel artikelen in prijs verhoogt tot ondersteuning van het be drijfsleven, zou hier ons kunnen helpen door een verlaagden prijs van verkoop dwingend op te .leggen, waardoor de bevolking geholpen zou worden aan goed en goedkoop volksvoed- sel en bovendien de uitoefening van het be drijf bevorderen. Met wat goeden wil zou hier o.i. wel wat te bereiken zijn, indien men niet wacht tot het te laat is, althans wat producent en consu ment ten goede zou komen. We hebben hoop dat de Nederlandsche Vis- scherij centrale haar aandacht hieraan zal schenken. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. De afdeeling IJmuiden-Velseh der Chr. Dem. hield een ledenvergadering. Besloten werd de contributie voortaan progressief te heffen, naar het inkomen der I-eden. Voorts o-m de actie dezen winter krachtig aan te pakken en nog deze of anders de volgende maand een openbare vergadering te houden, waarvoor het kamerlid H. S. van Houten als spreker gevraagd zal worden. Over de instelling van een verkiezings fonds zal op de volgende ledenvergadering beslist worden. R. K. TOONEEL. Zondag 28 October geeft de R, K. T-ooneel- vereeniging „Kunst zij ons doel" een uitvoe ring in het Patronaatsgebouw. Opgevoerd zal worden het tooneelspel „Crisis". CHR. HIST. KIESVEREENIGING. In de vergadering -der Ohr. Hist. Kiesver- eeniging te IJmuiden-Oost werden tot be stuursleden gekozen de heeren W. Bouman en P. de Jong. Het raadslid de heer J. E. Sluil ters, beantwoordde vele vragen van leden, waarvan de meeste gingen over de crisismaatl regelen in het bijzonder de steunverleening. GOUDEN JUBILEUM VAN DE R.K. KERK. Onder zeer groote belangstelling werd gis teren het gouden jubileum van de Parochie van St. Gregorius gevierd. De heele Parochie heeft met dilt jubileum meegeleefd en vele parochianen hadden ter gelegenheid van dit feest de vlag uitgestoken. Het feest begon met een algemeene H. Com munie, waarna te half elf een plechtige Heilige Mis gehouden werd, waarvan de intentie was dankbaarheid voor de vele weldaden en zege ningen, in de 50 jaar ondervonden. De H. Mis werd opgedragen door pastoor F. A. Keet, oud-pastoor der Parochie, geassi steerd door de oud-pastoors J J. Smeele en A. Koopman. Bij deze plechtigheid waren tal van parochianen aanwezig, die van de stich ting af deel uitmaakten van de Parochie. Zij hadden vóór in de kerk plaats genomen. Tijdens de Mis hield pastoor J. C. de Moei een feestpredicatie, waarin o.a. er op werd ge wezen, dat het gouden feest was een dank feest jegens God, die al dien tijd te midden der geloovigen had gewoond. Pastoor de Moei bracht dank aan de priesters, die in de Paro chie hebben gearbeid, ook aan de parochianen en hoopte dat deze hun dankbaarheid zouden blijven toonen door het volbrengen en het onderhouden van Gods geboden. Des middags half drie vond een plechtige kinderzegen plaats waarna te vijf uur Bisschop J. D. J. Aengenent werd inhaald. Dit geschiedde onder zeer groote belang stelling van de zijde der geloovigen. De Bis schop werd opgewacht door de Katholieke jeugdvereenigingen. In de meer dan volle kerk werd een Lof ge houden, tijdens hetwelk de aanwezigen dooi den Bisschop werden toegesproken. Des avonds 7 uur hield de Bisschop in een stampvolle kerk een Plechtig Lof. Nadat een der Paters Capucijnen een slotpredicatie voor de Missie had gehouden, sprak Bisschop Aenge nent de parochianen toe. Z. E. wenschte hen hartelijk geluk met het groatsche feest, waar van hij de beteeekenis in het licht stelde. Z. E. wees er o.a. op, dat het feest zulk een groote waarde had door de dankbaarheid 'der paro chianen, die op allerlei wijze tot uiting was gekomen. Ook de Bisschop sprak den wensch uit, daifc de parochianen die dankbaarheid zou den blijven toonen door te leven overeenkom stig de Goddelijke en Kerkelijke geboden. Met deze plechtigheid werd het op zulk een waardige wijze gevierde feest gesloten. TOONEEL-UITVOERING K.Z.O.S. De R.-K, Tooneelvereeniging „Kunst zij ons streven", regisseur de heer J. van Baar, zal Zondag 28 October a.s. een uitvoering in heb Patronaatsgebouw geven. K.Z.O.S. zal dan in eerste uitvoering opvoe ren een tooneelspel in 3 bedrijven van Jac. Ballings, getiteld „Crisis". COMMISSIE VAN ONDERZOEK TRAWLER- VISSCHERIJ BEDRIJF ONTBONDEN. Door den Minister van Economische Zaken is de bij beschikking van den toenmaligen minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw d.d. 16 Juli 1931 ingestelde commissie voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van den ongunstigen toestand, waar in het trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden ver keert en die tot opdracht had omtrent de uit komsten van dat onderzoek verslag uit te brengen en daarbij zoo mogelijk de middelen aan te geven welke zouden kunnen worden aangewend tot verbetering van dat bedrijf, ontbonden, onder dank betuiging voor de door haar bewezen belangrijke diensten, In deze commissie waren benoemd tot lid en voorzitter de heer R. G. Rijikers, laatstelijk tot leden de heeren A. B. Brouwer, W. Drop. dr. L G. Kortenhorst. mr. M. de Mos en J. Pol derman en tot secretaris de heer M. K. Hof stede. VELSEN Concert Kindervreugd. H. O. K. werkte op verdienstelijke wijze mede. In het gebouw Concordia gaf het Jeugd- fanfarecorps „Kindervreugd" een feestuit- voering ter eere van izijin 3-jarig bestaan. In dit jubileum, hoe gering in jaren het ook zij, ligt reeds een®;verdienste; wij denken daarbij aan de „downs" die het corps -door gemaakt heeft en de -moeite, welke het be stuur zich getroost heeft, dit veredelende ensemble bij elkander te houden. De jeugd ontbrandt snel, maar die liefde was bij de jongens niet bestendig. Toch heeft men deze moeilijkheden zoo goed mogelijk trachten te overwinnen. De heer L. van der Hoef, die den heer Jac. Schilp als dirigent opvolgde, heeft even als zijn voorganger, de leiding goed in han den. Toen de voorzitter van „Kindervreugd" het openingswoord sprak, was de zaala bevre digend bezet. De heer P. van Willigen heette allereerst het lid Paul Stapper, die maanden aan het ziekbed gekluisterd was, en thans weer aanwezig was, welkom. Namens de jongens bood spr. Paul, die altijd een ijverig blazer was, een boek aan terwijl Kinder vreugd een 3-maal „lang zal hij leven" speelde. Een alleszins sympathiek gebaar! De voorzitter memoreerde daarna dit 3- jarig jubileum en bracht de supporters van het Jeugdfanfarecorps dank voor hun steun. Kindervreugd blies een aantal fiksche mar- sch-en, die ons zeer goed konden voldoen. Pittig hoog koper, forschee trombones, veel belovende saxofoons vielen er te beluisteren en getuigenden van vooruitgang. Een fantasie van Werkman, hoewel tech nisch niet zwaar, was voor de blazers nog een te lange opgave; teekenen van vermoeidheid in den vorm van embouchure-moeilijkheden bleven niet uit. Alleraardigst klonken de Adèle-wals en.... het Sarie Marais. Wat kon er leuker en enthousiaster geblazen worden dan dit „volkslied"! Bravo boys. •De kleine Sylvia van der Hoef, gaf eenige vioolsoli. die bewezen, dat van haar veel verwacht kan worden. Het gezegde: „kleine kinderen hebben geen zenuwen", werd weer eens bewaarheid. Een goed ontwikkeld ge hoor en beheerschte streek. Het getuigde van een wijs inzicht van -den vader, dat hij dit „wonderkind-optreden" niet aanmoedigde. Dit zal Sylvia's muzikale ontwikkeling meer ten stade kamen dan het (natuurlijk) uitbundig applaus van het publiek. Aan toegiftjes ontkwam ze dan ook niet. 0.a. speelde ze nog Heykens Stan-dchen. De Hoogoven Kunstkring verleende aan het concert van de jeugdige blazers zijn medewerking. Het ensemble, dat onder den zelfden directeur staat, verscheen met een programma, dat zich trff-end aan de sfeer van -den avond aansloot. Een 6-tal werken van I-Ierold, Eilenberg, Noach, Ohlsen, enz., lag binnen het volle bereik van het orkest. De H. O. K. leek ons niet op voule sterkte, zoodat de klank van het orkest wat dun was. De Ezelsooren-Ouverture, Koning Midas, liet vlot ensemble spel hooren; strijkers en hout deden goed werk. Wij hooren de piston liever ongedempt; *het geluid was niet sordino en het vibrato niet op zijn gunstigst. De melodieuz-e Rhein-'Donau Potpourri oogstte terecht bij de luisteraars luiden bij val. Dit genre muziek ligt ten eenenmale den Hoogovenkunstkring veel beter dan het streng klassieke repertoire, waarin we H. O. K. wel eens hoorden. Ook al schenkt dit laatste aan de leden meer bevrediging, over de kwaliteit van het gebodene op dezen avond kunnen wij zeer zeker -met voldoening spreken. Het pu bliek hoorde -dit genre graag en het lag geheel binnen het bereik van H.O.K. Een verloting en een geanimeerd bal on der leiding van Roemers Band behoorden mede tot de attracties van dezen „Kinder- vreugd"-avond.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1