HET NIEUWE AVONDBLAD L Delicatesse-film. 19e JAARGANG No. 299 DINSDAG 23 OCTOBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(ei zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank ié Schiedam. VELSEN Adres inzake een ventverbod B. en W. zouden alleen door de omstandig heden gedwongen maatregelen willen nemen. Den 10en December stelde de Raad in han den van B. en W. om advies een adres van de Middenstands-Centrale voor Velsen en Om streken om „invoering van het ventverbod met vergunningsstelsel in dien zin, dat ventver gunningen in onze gemeente alleen kunnen worden verleend aan bonafide en reëele ge vestigde kooplieden, doch niet aan gelegen- heidsventers". Het is niet de eerste maal, aldus B. en W„ dat een soortgelijk adres werd ontvangen. Den 16 April 1929 kwam bij den Raad in behan deling een schrijven van „Onderling belang", vereeniging van winkeliers en handelaren in aardappelen, groenten en fruit, met verzoek een verordening in het leven te roepen om het venten in deze gemeente door elders gevestig de personen tegen te gaan. B. en W. stelden toen voor, hierop afwijzend te beschikken, omdat door het treffen der ge vraagde regeling geen gemeentelijk belang zou worden gediend, Den 7 Mei 1933 werd door den Raad zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig dit ad vies besloten. In het onderwerpelijk adres worden de vol gende motieven voor het invoeren van een „ventverbod met vergunningsstelsel" genoemd: 1. ook de handeldrijvende Middenstand lijdt ernstig onder de gevolgen van de crisis; 2. de overstrooming van de gemeente met alle soorten venters en gelegenheidskooplie den van buiten ondermijnt de positie van den handeldrijvenden middenstand ernstig; 3.. voor een economische en hygiënische warendistributie bestaat door het optreden van de gelegenheidskooplieden "geen behoefte; 4. de gelegenheidskooplieden beteekenen voor een geregelde behoeftebevrediging een gevaar. B. en W. willen deze bezwaren puntsgewijs bezien. Het onder 1 aangevoerd is niet onjuist te noemen. Het onder 2 genoemde motief kunnen B. en W. niet zoo zwaar nemen als adressante, hoe wel zij erkennen, dat, door de verminderde werkgelegenheid, meer dan anders, verschil lende personen als venter optreden om te trachten op die wijze zichzelf te redden en niet om steun te behoeven aan te kloppen. B. en W. stellen zich de vraag of het geen groot voordeel kan zijn voor verreweg het grootste deel der ingezetenen, dat de vrije concurrentie blijft bestaan. Wanneer er op zekere tijden overvloedige aanvoer is van bepaalde goederen, waardoor de marktwaarde gering wordt, is het dan niet te prijzen, dat ook onze ingezetenen daarvan .zooveel mogelijk profiteer en? Dit kan voor een belangrijk deel slechts geschieden door venters, omdat de prijzen volgens B. en W. anders veelal te hoog blijven. Men mag ook niet vergeten, dat het op nemen van een verbod tot venten met de mo gelijkheid van het verleenen van vergunnin gen, niets anders ka?i beteekenen, dan dat aan een ieder, die het beroep van venter in een andere gemeente uitoefent, hier een ventver gunning moet worden afgegeven, omdat anders tegenover de vele personen uit deze gemeente, die met het venten van visch enz. elders hun brood verdienen, zonder tivijfel tegenmaat regelen zullen worden genomen. Het effect van een verbod zal dus niet van die beteekenis kunnen zijn, welke adressante zich voorstelt. Het argument onder 3 aangevoerd kan ge voegelijk buiten beschouwing worden gelaten omdat dit niet terzake dienende is. Het bezwaar in punt 4 genoemd komt B. en W. onjuist voor. Uit de praktijk is hier nimmer gebleken, dat aan dit argument eenige waarde kan worden toegekend. Hoewel uit het vorenstaande blijkt, dat B. en W. niet gevoelen voor de inwilliging van het verzoek, meenen zij geen afwijzend advies te moeten uitbrengen, omdat aangrenzende gemeenten wel een soortgelijke bepaling als de gevraagde hebben vastgesteld en onze ge meente daardoor wel gedrongen wordt in een richting, welke B. en W. op zich zelf volkomen onjuist vinden. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag stonden aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 441 bouwvakarbeiders, 340 metaalbewerkers, 37 houtbewerkers, 44 kantoorbedienden, 14 huis bedienden. 320 man visscherijpersoneel w.o. 101 havenarbeiders, 603 losse en fabrieksar beiders en 266 in overige beroepen, verder be neden den leeftijd van 18 jaar: 5 bouwvak arbeiders, 17 metaalbewerkers, 10 huisbedien den. 1 visscher, 35 losse en fabrieksarbeiders en 4 overige beroepen. Het totaal der ingeschreven werkzoekenden bedroeg derhalve 2144. „HET WITTE KRUIS". „Het Witte Kruis" vraagt onze aandacht voor een bijzondere regeling, Wie zich met 1 November a.s. als lid opgeeft tegen een mi nimum-contributie van f 2 per gezin per jaar ontvangt een bewijs van lidmaatschap dat het geheele jaar 1935 geldig is. Dit lidmaatschap geeft recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters, op gratis ge bruik van verpleegmaterialen en op verlaagd tarief bij opneming in een herstellingsoord. Het lidmaatschap van deze nuttige instel ling behoort thuis in elk gezin, ook zij die eventueel van de diensten van „Het Witte Kruis" geen gebruik zouden maken, behooren ..Het Witte Kruis" te steunen. Ên dat kunnen zij niet beter doen dan als lid toe te treden. Gymnastiekvereeniging „Sparta". Feestuitvocring ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan organiseert bovengenoemde vereeniging een feestuitvoering op Zaterdagavond 27 October in gebouw Concordia. Onder leiding van de heeren J. van Geel en G. Boeke zal een uit vijftien nummers bestaand programma wor den uitgevoerd. Tevens bestaat gelegenheid tot felicitatie. BEROEPSCHRIFT INGEVOLGE DE DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat op Woens dag 7 November 1934, des namiddags te 2 uur, in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef 3, te Haarlem, een openbare vergade ring van Gedeputeerde Staten zal worden ge houden ter mondelinge behandeling van het beroepschrift van A. J. G. Siemons, eehtge- noote van A. Mol, tegen het besluit van Bur gemeester en Wethouders van Velsen d.d. 20 Maart 1934, houdende intrekking van de ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor perceel Groeneweg 51 te IJmuiden. Deze afkondiging geschiedt, krachtens be schikking van Gedeputeerde Staten, op de wijze als is aangegeven in de. ingevolge ar tikel 203 der Gemeentewet voor deze ge meente vastgestelde verordening, regelende de afkondiging van plaatselijke verordenin gen. MANNENKOOR DE EENDRACHT. Het bestuur van het mannenkoor De Een dracht deelt mede, dat door omstandigheden de repetitie niet a.s. Dinsdag, doch Woens dagavond zal plaats vinden. MET PENSIOEN. De hoofdbrugwachter van de Velser spoor- Drug de heef C. Jansen gaat na 29 jaar bij de spoorwegen in dienst te zijn geweest, 1 November a.s. den dienst met pensioen ver laten SANTPOORT SANTPOORT—GRAAF WILLEM (6—1). Santpoort heeft haar eersten thuiswedstrijd gewonnen. Aanvankelijk liet zich dit niet aanzien, want de Hagenaars attaqueerden in de eerste minuten hevig. Na 15 minuten gaf Ninaber zijn club de leiding. Kort daarna werd een voorzet van Kaldenbach onhoud baar ingekopt. Rust 20. Ook na de rust was Santpoort het sterkt en wist achtereenvolgens door Kaldenbach, Gerrits en Ninaber uit een penalty te scoren (50). Toen pas maakten de Hage naars op inderdaad fraaie wijze een verdiend tegenpunt (5—1). Nadat Gerrits nog een bui tenspel doelpunt had gescoord, bracht De Jong den stand op 61. IJMUIDEN BINNEN GESLEEPT. Door de KW 74 werd binnen gesleept de KW 65, die door een defecte keerkoppeling niet meer op eigen kracht kon voortkomen. DE DUITSCHE STOOMTRAWLERVLOOT. De Duitsche stoomtrawlervloot bestond op 1 October jl. uit 333 eenheden, verdeeld als volgt: Wesermünde 96, Bremerhaven 27, Nor denham 3, „Nordsee" Cuxhaven 108, „Nord- see" Wesermünde 66, Hamburg-Altona 33. In den loop van deze en de volgende maand worden vier nieuwe trawlers aan de vloot van Wesermünde toegevoegd. DUITSCHE HARINGSTATISTIEK. Op eind September bedroeg de aanvoer van pekelharing in Duitsche havens ruim 411000 kantjes, aangebracht door 169 schepen in 637 reizen. De aanvoer was 100.000 kantjes groo- ter dan op hetzelfde tijdstip in 1934 AANVOER VAN VERSCHE HARING. De Cornells de Boer IJm. 268 is binnen met 650 kisten versche haring. De Victor IJm. 400 voerde 400 kisten aan. CONCOURSSUCCES. Op het solistenconcours dat de Hillegomsche Harmoniekapel ter eere van het 40-jarig be staan gegeven heeft kwam onze plaats-ge noot, de heer H. Groenendijk, bes-fbasblazer van het Chr. Harmoniecorps Wilhelmina in de 3e afdeeling solisten uit. Hij behaalde met 134 punten een eersten prijs. De jury bestond uit de heeren Marinus Adam, directeur van de Hillegomsche Kapel en Jos. de Klerk, bei den te Haarlem. D.C.IJ.-NIEUWS. Dinsdagavond zullen de onderlinge jubileum wedstrijden worden voortgezet. Donderdagavond ontvangt D.C.IJ. I voor de hoofdklassecompetitie N.D.B. de eerste klasser D.S.T.O. uit Amsterdam. D.C.IJ. zal verschij nen met de volgende spelers: B. Dukel, Ligt- hart, Leyte, Suik, Diederiks, J. Kramer, H. Schaap, F. Basstra, J. Smit en A. Kraai. (In een Amsterdamsche bioscoop worden ivekelijks korte films ver toond, waarin het bereiden van bepaalde gerechten in klank en beeld ivordt gedemonstreerd door een leerares van een huishoud school) Op het punt van variatie Is de bioscoop paraat, Zelden is er een programma, Waarop geen surprise staat. En de bioscoopbezoeker In de hoofdstad, hoeft voortaan. Als het uit is, ook al niet meer Onbekookt naar huis te gaan. Beter kon men wel niet kiezen, Volgende de politiek, Dat men de programma's opstelt, Naar den smaak van het publiek. Men ziet bakken, braden, stoven, Maar men hoort ook, wat men eet, Jammer, dat men 't niet kan ruiken, Dan was het finaal compleet. Lippen likkend, watertandend, Ziet en hoort men 't filmpje aan, In de zaal zijn vele magen Die een beetje knagen gaan. Ga, wanneer het vet der aarde U wat schaars wordt toebedeeld, Bioscopieus dineeren, Zij 't alleen in klank en beeld. RIJWIELDIEFSTAL. Een Inwoner van IJmuiden (O.) heeft aan gifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel dat hij geplaatst had voor een perceel in de Ja cob van Heemskerkstraat. Nadat hij eenige minuten in dat perceel was geweest, was het karretje verdwenen. Kruiser vertrokken. De Duitsche kruiser Schleswig-Holstein is gistermorgen, na een verblijf van vier dagen in de hoofdstad, weer naar zee vertrokken met bestemming naar Kiel. Voor Haarlem's Politierechter. GROOT EN KLEIN HOLLAND De Uiver zweefde voort op haar metalen vleugelen hoog over bergen en bosschen, woestijnen en zeeën, dag en nacht, bestuurd door twee energieke mannen, die de wereld zouden toonen wat Holland op luchtvaartge bied vermag. Dat was Groot Holland. Bij den politierechter hoorden we, hoe groo- te menschen scholden op politiemannen, die hun plicht doden en hoe andere groote men schen mekaar over een schuttinkje heen be laagden, hoe nog weer andere groote men schen ruiten vernielden of klappen uitdeel den. Dat was Klein Holland. 't Was vandaag ldappendag. „Je hebt de tros niet goed vastgelegd", had de wachtsman, die bij afwezigheid van kapi tein en bemanning het opperbevel over een schuit voerde, tegen den walknecht gezegd. De walknecht antwoordde op z'n walknechts en bedoelde: „Ge vergist U, wachtsman; ik heb de tros op de juiste wijze aangebracht; het spijt me als U daarin met mij van mee ning verschilt". Jammer genoeg zijn de wal knechts niet zoo beleefd en uitvoerig in hun repliek, maar ze zeggen het kort en bondig en dat had nu weer tengevolge, dat de wachtsman van de schuit stapte en den wal knecht een slag op het gezicht gaf, waarop hij er prompt één terug kreeg. Omdat de wachtsman begonnen was, moest hij terecht staan en hij kreeg nog f 5 boete boven den klap, dien hij reeds ontvangen had. Een slager uit Zandvoort had een concur rent uit Noordwijk en hij vernam van een klant, dat de Noordwijker gezegd zou hebben, dat het vleesch van den Zandvoorter niet deugde, wat, volgens hem een grove leugen was. Om te voorkomen dat de Noordwijker nog meer van dergelijke leugens zou vertellen gaf de Zandvoorter hem een paar klinkende vuistslagen, hetgeen zooals de Zandvoorl ter beweerde, uitstekende resultaten had op geleverd, want eerstens zou de Noordwijker huilende hebben geroepen: „Ik zal het niet meer zeggen!" en voorts zou hij liet ook niet meer gezegd hebben. „Hij is, verklaarde thans, de Zandvoorter voor den politierechter, niet anders te gene zen dan dat je hem afdroogt". Dit viel bij den rechter evenwel in geen goe De start van de „Uiver" voor de Melbourne-race. de aarde, want deze gaf te kennen, dat als de slager er zulke geneeswijzen op na hield, de justitie ook over geneeswijzen beschikte om den slager van zijn klapziekte te genezen en toen krabbelde de slager gauw wat terug, blijkbaar niet verlangend om met de rechter lijke geneeswijze kennis te maken. Nu was het natuurlijk van belang om te weten of de Noordwijker werkelijk het Zand voorter vleesch in discrediet had willen brengen: de Noordwijker stak zijn twee vingers in de hoogte en bezwoer, dat hij het niet gedaan had, maar de Zandvoorter zei, dat het wel zoo was en de rechter stelde de zaak uit, om later de getuigen te hooren, te gen wie de Noordwijker zich oneerbiedig over het vleesch van den ander zou hebben uitge laten- Toen kwam er een bakker, die zijn vrouw in de Zaanenlaan een klap had gegeven. Daar was wat aan vooraf gegaan. Er zal wel een heeleboel aan vooraf zijn gegaan, maar de onmiddellijke aanleiding was dan, dat de vrouw om 9 uur 's avonds haar woning had verlaten, nadat haar man al om 7 uur was vertrokken en dat zij toen haar vier kleine kinderen op zich zelf had laten passen. „Een buurvrouw zou weieens luisteren", zei ze en de politierechter was over die moeder lijke zorg slecht te spreken, 't Was al één uur in den nacht toen zij nog niet thuis was, maar over de Zaanenlaan fietste en haar echtge noot haar daar tegen kwam. Hij was van oordeel, dat ze nu het verdere van den nacht ook maar op de Zaanenlaan moest blijven en hij wou haar van de fiets trekken. Deed hij dit niet, dan was zij misschien eerder thuis dan hij en mogelijk moest hij dan de Zaanen laan opzoeken, als zij de deur sloot, 't Was toen bij die fietstrekkerijdat zijn hand het gelaat der vrouw min-streelend beroerde. „Zijn jullie nu weer verzoend?" vroeg de rechter en de monden zegden ja. Niemand mag zijn vrouw slaan, dus de bakker ook niet, maar met het oog op de ver zoening en de omstandigheid dat als de bak ker boete krijgt, de vrouw eraan moet meebe talen, kwam hij er met drie gulden af. Toen stond er een uit IJmuiden terecht, die zijn buurvrouw een stomp tegen den schouder gegeven had.. Dat was maar niet zóo gebeurd, doch daaraan was een geanimeerd debat voorafgegaan, dat verband scheen te houden met een staking; de gebruikelijke woorden maffers en ballen gehakt waren al thans weer aanwezig. Het had hierbij gevoeglijk kunnen blijven, want partijen die naast elkaar wonen, waren door een 'n paar meter hooge schutting van elkaar gescheiden en ze hadden elkaar over die schutting de ballen gehakt kunnen toe werpen. Maar de juffrouw die blijkbaar ha&r vijand graag in de oogen zag, zette een kist tegen de schutting en klom er op, zoodat men op haar de regels uit „Gijsbrecht van Am- stel" kan toepassen: „Ze stak met hals en hoofd Gelijk een steile toren en spitse, Boven 't volk en alle hoofden uit". En zie, dat was nu haar ongeluk, want nu kon de vuist des buurmans haar schouder treffen, zoodat zij van haar kist tuimelde. Buurman had ook nog een bus met koe mest door haar open staand raam in haar keuken geworpen, wat de netheid en de at mosfeer in de keuken niet ten goede kwam, maar daarvoor stond hij nu niet terecht, 't Was alleen voor de stomp, die de juffrouw van haar verheven voetstuk had doen tuime len en daarvoor kreeg hij 10 boete, schoon hij zei, dat hij 't niet gedaan had en de juf frouw meineedig was. HIJ ZAT OP ZIJN STOEP. In de Kalverstraat niet in Amsterdam maar in Velsen of IJmuiden Oost zooals het daar heet, zat een caféhouder op zijn stoen. 't Was zomer, dus er was niets buitengewoons aan. 't Was toen wat rumoerig in die Kalver straat, wat in verband stond met steunverla ging en bij het café, waar de caféhouder van den zomeravond zat to genieten, groepten menschen samen. Er kwamen een paar poli tiemannen, die, als men weet, op volksverza melingen niet gesteld zijn en sommeerden het publiek tot doorloopen, waaraan het.ge volg gaf. maar de caféhouder bleef op zijn stoel zitten. De politie-inspecteur was van oordeel, dat de caféhouder ook moest ver dwijnen en gaf hem de keus in huis te gaan of de straat uit. De caféhouder deed noch het een noch het ander, maar bleef op zijn stoel zitten en de inspecteur, die meende dat de stoep ook openbare weg was, greep de man beet, die zich daarop verzette en nu voor weerspannigheid terecht stond. Mr .van Dam, de verdediger, zei, dat in de politieverorde ning van Velsen werd gesproken van op den weg en langs den weg, Met een foto van het huis toonde hij aan ,dat de weerspannigheid langs dien weg was gepleegd en omdat de dagvaarding sprak van op den weg, vroeg hij vrijspraak. De politierechter was het er mee eens. DE BIJ MILDENHALL ONTSNAPTE NEDERLANDER IN ARREST. De jeugdige Nederlander Johannis van Lee die Zaterdag uit het politiebureau van Croy don vliegveld is ontsnapt, is Zondagmorgen in Hydepark te Londen gevonden, waar hij naar een redenaar stond te luisteren. Hij werd naar het Wallington-politiebureau gevoerd, waar hij zou blijven, tot hij heden naar huis zou worden gezonden. Scott in de „Cornet", RECEPTIE AUG. KIEHL. De tooneelspeler Aug. Kiehl die 26 October a.s. tachtig jaar wordt, zal dien dag recipiee- ren in café Neutraal te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1