HET NIEUWE AVONDBLAD Drukkersexpositie. 19e JAARGANG No. 300 WOENSDAG 24 OCT. 1934 NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus V/a cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuilgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer 115 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel J meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepuDliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN De tongvangst op de Noordzee Nederland neemt een belangrijke plaats in. Het spreekt'vanzelf, dat de wetenschap zich ook heeft beziggehouden met het leven van de zeetong (solea vulgaris), dit voor de vis- scherij op de Noordzee en elders zoo belang rijke vischje. Daar IJmuiden na de Engelsche Oostkust- havens, een der belangrijkste tonghavens langs de Noordzee is en deze vlschsoort ook voor onzen handel van groote beteekenis is, zullen velen gaarne iets naders omtrent dit in den regel dure vischje vernemen, dat niet al leen zeer smakelijk is maar bovendien de eigenschap heeft, dat het weinig losse graten heeft, waardoor het gaarne op tafel gezien wordt. Een der kenmerken van de tong is, dat de oogen, evenals die van de meeste anders plat- visschen rechts staan. (Alleen de tongschan. d.w.z. de geel-bruin-achtige soort, die in hoofdzaak bij IJsland gevangen wordt, heeft de oogen links) Een typisch kenmerk is de bijna ronde zwarte vlek aan de punt van de borstvin aan de rechterzijde. I-Iet belangrijkste hulpmiddel voor' de be paling van den leeftijd zijn de schubben. In den winter vormt zich op de schub een met behulp van een microscoop duidelijk zicht bare smalle ringvorming, welker verandering de natuuronderzoekers in staat stelt, den leef tijd en natuurlijk ook den groei te bepalen. Groei en gewicht heeft men als volgt vastge steld: 1 j. 8 c.M., 2 j. 19 cM, 54—55 gr., 3 j. 24—26 C.M., 109—129 gr.. 4 j. 28—30 c.M., 169—237 gr. 5 j. 30—34 c.M, 214—313 gr., 6 j. 32—36 C.M., 262—397 c.M., 7 j. 33—38 c.M. Dit zijn gemiddelde gewichten, waarbij de verschillen voornamelijk veroorzaakt worden door het verschil in groei bij de geslachten. De vrouwelijke visschen zijn in den regel iets grooter dan de mannelijke. Zoo gaan bijv. in een pond slechts twee 3-jarige vrouwelijke tongen tegen drie mannelijke van denzelfden leeftijd. In het Kattegat en de Oostzee is de groei langzamer dan in de Noordzee. De tongen zijn geslachtsrijp als ze een lengte hebben van 27—28 c.Md.i. op 4-, meestentijds echter op 5-jarigen leeftijd. In den winter houden de tongen zich in liet diepe water op, trekken in het voorjaar naar het ondiepe water om in den loop van den zomer (de groote) of van de herfst (de kleine) weer terug te keeren Froefvaiigsten leverden gemiddeld de vol gende hoevelheden per uur op: 20 M. 210—40 M. 40 M. diepte Jan.-Maart 2 7 27" Juni-Juli 77 47 1 Sept.-Oct. 29 97 2 Bij Helgoland verschijnen ze van Maart af, bereiken op de vlakke zandgronden de groot ste dichtheid tegenn den praaitijd in Mei, om na Juli weer langzamerhand op de diepere slij.kgronden te trekken, waar ze in Augustus de rijkste vangsten opleveren. Naar den rijkdom per jaargang worden on derscheiden Aim: Jaarg. 1922 1923 1927 1928 Middelmatig: Jaarg. 1921 1925 1929 1931 Rijk: Jaarg. 1924 1926 1930 193-2 De goede jaargangen 1924—1926 veroorzaak ten een belangrijke stijging der vangsten in de jaren 1926r—1929; in 1930 daalden de aan voeren belangrijk, om daarna weer toe te ne men. Wegens de goede jaargangen 19291932 worden de vooruitzichten voor de tongvissehe- rij van thans en in de naaste toekomst gun stig geacht. Ook de algemeene toestand van het tongen- bestand wondt niet ongunstig geacht. Welis waar zijn de door den oorlog gespaarde jaar gangen, vooral de oudere, sedert 1924 wegge- vischt, evenals daar, waar de visscherij aan bepaalde plaatsen gebonden is, zooals bij de Engelsche zeilkustvisscherijmaar desondanks zijn de totale aanvoeren gestegen. Een ver standige bevissching der tong-gronden is ech ter geboden en om deze reden bepleiten de zee- onderzoekers invoering van een minimum- maat van 24 c.M. Evenzoo dient de vernieti ging van deze kostbare visch door de pufvis- scherij verboden te worden. Van de totale tongvtsscherij heeft Engeland ongeveer het derde deel (ca. 3000 ton), in Ne derland, Frankrijk en Spanje wordt per jaar 1000 tot 2000 ton aangevoerd, in Duitschland slechts 150 ton, van weke hoeveelheid door de trawlers slechts 2 pet. wordt aangevoerd- Over de verschillende vanggebieden ver deeld, bedraagt de opbrengst: Noordzee 4424 ton, Golf van Biscaye 1486 ton, Iersche Zee 1224 ton, Engelsch Kanaal 1041 ton, Portugal- Marokko 907 ton, Schotland en Ierland 570 ton, Skagerrak-Kattegat 98 ton. OPGEPAST. De Commissaris van Politie der Gemeente Veisen deelt in het algemeen belang het na volgende mede. De Commissaris van Politie te Groningen geeft iedereen, doch speciaal winkeliers, grossiers en autoverhuurders in overweging geen zaken te doen met Albertus de Wit, ge boren te Groningen 30 Januari 1912, wonende aldaar, Ernst Casimirlaan 58a, alvorens bij hem inlichtingen in te winnen. De Wit reist per auto het geheele land door en tracht ver tegenwoordiger te worden en toezending te krijgen van z.g. depot-goederen. De zeeman leerde dansen. Op de Marine-Academie van 1750. Een bezoeker van de Marine Academie te Batavia woonde in bovengenoemd jaar eens een aantal lessen bij, welke aan de jeugdige pikbroeken gegeven werd. Deze bestonden o.m. ook uit danslessen, die zij van een opper- c'onstabel-majoor ontvingen. Deze dansmees ter instrueerde hen het gratievolle menuet te dansen en commandeerde dit tot groote ver bazing en hilariteit van den toeschouwer op de volgende manier: „Geeft acht! Een pas bakboord, twee passen stuurboord, een pas volle kracht achteruit, stop, buiging voor de groote mast", waarop hij dan op dezelfde wijze weer begon. Aan het einde commandeer de hij „lekko (let go) anker", waarna de. les afgelocpen was! Onderwijs in paardrijden, schermen, artille rie, adat, en andere vakken als zeevaartkunde, Maleisch enz., werd er gedoceerd. Alleen het leeren zwemmen vond men voor den zeeman overbodig! RUSSISCHE ZENDING SAVOND In aansluiting op ons bericht van 15 Oct. j.l., melden wij, dat de Russische Zendings avond, die in het Koning Willemshuis zou worden gehouden, niet zal worden geleid door Pastor W. Fetler, maar door de secretaresse van het Genootschap voor Nederland, mej. A. M. Ubbink, die vijf maanden op het Zen- dingsveld in Oost-Europa heeft doorgebracht. Zij heeft gelegenheid gehad om daar eens na der met de omstandigheden en toestanden bekend te raken en het werk van nabij mo gen zien. De zusters Alexander zullen op dezen avond hun medewerking verleenen en enkele liede ren ten gehoore brengen. Ze hebben in Am sterdam geregeld medegewerkt aan de evan gelisatie-avonden. De lezing van mej. Ubbink zal door licht beelden worden toegeticht. NIEUWE DUITSCHE TRAWLER VAN STAPEL GELOOPEN. Van de werf van de Bremer Vulkan te Vegesach is van stapel geloopen de voor rekening van de Hoehseefischerei Pust ge bouwde stoomtrawler Zieten. De afmetingen van dezen trawlers zijn: lengte over alles 54 Meter en breedte 8.40 Meter. De waterver plaatsing bedraagt 900 ton. de snelheid 12 mijl. Het schip heeft den Maiersteven en is uitgerust met de modernste installaties. Verder liep van de Unterweser A. G. te Wesermünde-Lehe van stapel de voor reke ning van de Hoehseefischerei Nordstern A.G. Wesermünde-Fischereihafen 'gebouwde stoom trawler Uranus en van de Seebeck-Werft te Bremershaven de stoomtrawlers J. Hinr. Wil- helms, aldaar gebouw voor rekening van de reederij Carl Kampf, Wesermünde. TREIN IN PLAATS VAN AUTO. Ook naar Duitschland vond nog geregeld een belangrijk vervoer van vlsch per auto uit Denemarken plaats. Binnenkort zal hierin verandering komen; de spoorweg zal n.l. trachten het verloren terrein te herwinnen. Dagelijks zal een visch- trein loopen van Esbjerg naar Pattburg, het Duitsche grensstation in Sleeswijk-Holst-ein, die daar aansluit aan den nachtsneltrein naar Hamburg, zoodat de Deensche visch tij dig in Hamburg aan de markt komt. Ongetwijfeld zal deze nieuwe verbinding het autoverkeer ten deele uitschakelen. VISCHBERICHT AMSTERDAM. Aangevoerd door 2 motonbotters benevens consigna ti ezen dingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, de Ruyterkade Amsterdam. Besomming der botters 206242. Handschol per kist 9—11. Kleine schol 6.50, Schar 1.802,40. Tarbot 55 cent. Groote tongen per K.G. 1,10-1,20. Middel tongen per K.G. 0.901.05. Kleine tongen per K.G. f 0.951. Uit de hand verkocht op het buitenter rein: Aal per pond 3035 cent. Bot per pond 2325 cent Versche bokking per 100 stuks 11.25 Harde bokking per 100 stuks 1,251,50. Garnalen per 12 1/2 K.G. f 2'2,25. Spiering 4—6 cent. ZEEHONDEN IN THE WASH Ook in Engeland houdt men zich bezig met het vraagstuk aangaande de wenschelijkheid van vernietiging van zeehonden in het be lang van de visscherij. Van de zijde der natuur- en dierenbescher ming wordt de systematische vernietiging de zer waterbewoners ernstig bestreden. Op een onlangs gehouden vergadering van de Vereeniging tot behoud van de Fauna van het Keizerrijk te Londen werd het plan, een massa-vernieling uit te voeren van de rob ben in The Wash, de bekende inham in de Oostkust van Engeland met behulp van met machinegeweren gewapende motorbooten met klein bestreden. Een der leden verklaarde, dat het nog nooit bewezen was, dat de robben schade aan de visscherij in The Wash hadden veroorzaakt. Een ander lid verklaarde, dat op het laboratorium te Lowestoft van het mi nisterie voor Openbare Gezondheid de magen van 12 robben waren onderzocht. Het eenige dat men hierin vond waseen krab. Vroeger kregen robben jagers in Lincolnshire een premie van tien shilling voor eiken ge- dooden zeehond, maar later is deze premie in getrokken. UITVOERING P. A. L. V. U. Een goed begin. Voor een stampvolle Thalia-zaal gaf cle Ar beiders Tooneelvereeivging PALVU haar eer ste voorstelling in het seizoen 1934-'35. PALVU heeft voor dezen winter een drietal werken van Herman Heijermans op het reper toire, waarvan we Dinsdagavond het eerste, het blijspel Robert, Bertram Comp., bij woonden, De regisseur, de heer H, van Dokkum, sprak het openingswoord. Naast een hartelijk wel kom zeide de heer Van Dokkum, dat het hem verheugde, dat de zaal zoo uitstekend gevuld was, mede gezien de tijdsomstandigheden. Ook herdacht spr. het sterven van den groo- ten arbeiderstooneelschrijver in November 1924. Om dezen te eeren heeft PALVU ge meend dit seizoen uitsluitend werken van dezen Nederlander ten tooneele te voeren. De klucht Robert en Bertram eischt een uitgebreide rolbezetting, zoodat PALVU ge heel haar werkend-ledental in actie moest brengen. Robert en Bertram! Bekende klanken voor allen, die in hun jeugd van de avonturen dezer guiten genoten. Ook de grooten hebben zich met de apen streken dezer combinatie kostelijk geamu seerd. Meijermans schreef: 't stuk speelt in den modernen tijd. Sommigen zouden meenen, dat het dus heden ten dage vrij verouderd zijn zou. Daar in hebben velen zich echt-er vergist. De satyre op financieele misstanden, welke den diepe ren ondergrond van de handeling vormt, is, gelijk de regisseur reeds aanstipte, ook op het heden van toepassing (Stavisky, etc.). Robert, een bankklerk maakt in de gevan genis kennis met den pas-aangekomen zak kenroller Bertram. Zij sluiten een compagnon schap, weten uit te breken en trekken de wereld in. Telkenmale ervaren zij de waar heid van het spreekwoord: grooten stelen en kleinen stelen, doch grooten stelen het meest. Via allerlei kronkelwegen komen zij bij een brulloftsdiner in een groot hotel terecht en daar slaat elk der compagnons op zijn ma nier z'n slag: Robert in het groote en Ber tram in het kleine. Hoe hun „deugden" beloond worden erva ren we dan in het laatste tooneel. Het eerste bedrijf, dat door een suggestief cel-decor, één ter linker- en ter rechterzijde der scène uitmuntte, pakte door het geestige spel der a.s. compagnons het. pu bliek reeds onmiddellijk. Vnl. de rol van Bertram was in bekwame handen. Door zijn welbespraaktheid en grol len had hij de lachers op zijn hand. De meer philosophise!) uitgevallen Robert gaf van zijn niet gemakkelijke en door haar wijsgeerig- heden ondankbaarder rol een aardige ver tolking. Alleen jammer, dat de uitspraak der vreemde woorden (sous-pieds, groom etc.) er nog niet wat beter afkomt. In 2 mogen we den tooneelbouwer hulde brengen voor het keurige tooneel dat het Interieur van een restaurant voorstelt. Hier merkten we een gedistingeerde baron (v. Dokkum) op, die in den bankier (Boer- sma) een waardige tegenspeler vond; beiden harmonieerden volkomen met de figuren, 2oo als de schrijver zich die gedacht had. Dit waren prachtig geschminkte aristocratische typen, correct in houding en spraak. De vrouwelijke rollen, de freule en Mag- dalena werden op charmante wijze door de dames De Waal en Ter Haar vertolkt. De ober .(Bonke) en zijn staf van kellners zorgden voor de vereischte sfeer, een sfeer waarin de vindingrijkheid van Bertram als de Italiaansche Vicomte het hoogtepunt be^ reikte. PALVU's auditorium heeft verscheidene malen op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven, dat het van Heijermans' satyre ten volle genoot. Oogenschijnlijk onbeteekenende scherts kreeg door het kalme spel van compagnon 1 en het grollige dito van no. 2 diepere beteekenis. En zeker hebben allen dit doorgrond. Het stuk had luiden bijval, die welverdiend was. W. OPHEFFING VAN SCHOOL C. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, kon binnenkort een voorstel van B. en W. worden verwacht tot opheffing met in gang van 1 November a.s. van school C. Thans blijkt, dat dit bericht juist is, immers de agen da voor de a.s. Dinsdagavond te houden Raadsvergadering vermeldt als punt 7: Op heffing der openbare lagere school C en in verband hiermede overplaatsing en op wacht- geldstelling van een leerkracht, alsmede wijzi ging der Verordening regelende het openbaar lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. RAYMOND POINCARé's UITVAART. De stoet op weg naar de Notre Dame. Op den achtergrond het Panthéon. (Te Utrecht wordt een groote drukkerstentoonstelling gehouden De drukker dankt in droeven druk, Zoo schreef eenmaal een dichter, En, vergeleken bij dien tijd, Werd hem de druk niet lichter. Hij drukt nog steeds en onder diruk Van zorgen in zijn zaken, Hij kan nog altijd heel veel druks, Maar weinig drukte maken. Zijn vak is een bijzonder vak, Men moet hem druk werk geven, Op dat hij drukwerk maken kan En z-onder druk kan leven. Hij drukt van alles, wat men wil, Het zal hem altijd lukken, Alleen de crisis die hem drukt, Vermag hij niet te drukken. Thans woa'dt zijn werk tentoongesteld, Gij zult hem zeer vereeren, Wanneer gij eens bekijken gaat, Wat hij kan produceeren. En als 'gij er dan zijt geweest. Kunt gij ervan gewagen, Niet slechts hoe hard, maar ook hoe schoon De druk is dezer dagen. P. GASUS. Hout voor Veisen. Het Nederlandsche stoomschip Bussum is van Archangel bij de papierfabriek te Veisen aangekomen met een gedeeltelijke lading pa pierhout. Het schip had van te voren te Am sterdam en Zaandam balken gelost. Vlootvermindering Het stoomschip Kennemerland van den Kon. Hollandschen Lloyd, dat nog onder Nederland sche vlag van hier via Gdynia naar Rio de Janeiro vertrok, heeft na aankomst aldaar de Nederlandsche vlag gestreken. Het schip is namelijk aangekocht door de Companhia Car- bonifera Rio Grandese aldaar. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD Er wordt een openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden op Dinsdag 30 Oc tober 1934, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Aangaan van een geldleenmg groot 480.000.—. 2. Belastingzaken 3. Ingekomen stukken en mededeeling. 4. Aanbieding van begrootingen voor 1935. 5. Financieele besluiten. 6. Wijziging der verordening op de heffing van leges ten behoeve der gemeente Veisen. 7. Opheffing der openbare lagere school G te IJmuiden en in verband hiermede over plaatsing en opwachtgeldstelling van een leerkracht, alsmede wijziging der verordening regelende het openbaar lager onderwijs, uit gebreid lager onderwijs en buitengewoon la ger onderwijs in de gemeente Veisen, 8. Verleenen van vergunning tot het aan leggen van een weggedeelte. 9. Aangaan van een gemeenschappelijke re geling met de Raden der gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin, be treffende het ontwerpen en vaststellen van een streekplan. 10. Advies op het verzoek van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Schul pen" te Wijk aan Zee en Duin om vergunning tot het aanleggen van wegen over een terrein te Veisen. 11. Verkoop van grond. 12. Advies op het verzoek van de Midden standscentrale voor Veisen e. o. om invoering van een ventverbod. 13. Afsluiting voortuinen Kennemerlaan. TOONEELUITVOERING TAVIDO De tooneelclub Tavido, onderafdeeling van de H.O. Vereeniging „de Gieteling" geeft Don derdagavond een uitvoering in „de Prins", waaraan door de I-I. O. Kunstkring muzikale medewerking zal worden verleend. Tavido voert ten tooneele „De Nalaten schap", blijspel in 3 bedrijven door H. van- Esmond, onder regie van den heer A. H. Holt- slag. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. A- Kruisde Winter, d., Eiland 55, IJmuiden; A. H. Heeremans—Hoogeveen. z„ Driehuizerkerkweg 52, Veisen; A. Schong— Zwart, d., Pi'. Krugerstraat 30, IJmuiden; M. BruinVisser, d„ Kon. Wilhelminakade 6, IJmuiden; M. Snel—van den Bogaerde, d., Kalverstraat 176, IJmuiden; J. A. van den BoogaardJansen, z.; Roggeveenstraat 28, IJmuiden; M. de BotBroekmeulen, d. En gelen. Overleden: H. van Hezel, 71 j., echtgenoot v. L. Buijs, Schaepmanlaan 17, Veisen, Grietje Verheul, 90 j., wed. van J, Jaarsveld, Pr. Hen drikstraat 38, IJmuiden. SANTPOORT Scott (links) en Campbell Black, die in hun Groene Komeet de race Londen—Melbourne wonnen. Het bouwen van een landhuisje te Ber gen is opgedragen aan den aannemer D. Koopman te Santpoort.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1