HET NIEUWE AVONDBLAD Proza en poëzie in het reddingswezen. 19e JAARGANG No. 302 VRIJDAC 26 OCTOBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 16 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ÏOOO— bij algeheele Invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; j 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongevai; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vtouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Ned. Ver. van Huisvrouwen. Lezing M. J. F. Ehrbecker. De afdeeling Velsen-IJmuiden der Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen had den heer M. J. F. Ehrbecker, hoofd eener school te Beverwijk, uitgenoodigd tot het houden van een lezing over het onderwerp „Vrijheid in de Opvoeding". Een 60-tal ouders, leden en niet-leden der afdeeling, was gisterenmiddag in het Gebouw voor Christelijke Belangen verzameld toen de afdeelings-presidente, mevr. P. de Boer- Harder, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom opende en den spreker in troduceerde. De heer Ehrbecker. die hoofd eener school te Beverwijk is, is iemand met rijke ervaring op paedagogisch gebied. Hij heeft het pro bleem, waarmede vele' ouders bewust of on bewust te kampen hebben, in een helder be toog uiteengezet, en zijn zienswijze betreffen de de beantwoording ervan gemotiveerd. „Sta ik mijn kinderen in den tegenwoordi- gen tijd niet te veel vrijheid toe?" is een vraag die allen die met de practijk der opvoeding te maken hebben, zich meermalen stellen. Kinderen, die reeds jong een zekere vrijheid genieten, groeien dikwijls tot flinker en zelf standiger menschen in de maatschappij op, dan zij, die steeds onder het wakend oog der •ouders staan. Dit overwegend zou men geneigd zijn de jeugd zoo veel mogelijk vrijheid te willen toe staan. Maar lijnrecht daartegenover staan de gevaren, die de jongeren in hun ontwikkeling zouden schaden; uitwassen dezer moderne maatschappij, waartegen zij door hun oner varenheid en onbekendheid niet zijn opgewas sen. Zoo ontstaat het dilemma: voor of tegen? De spr. oordeelde, dat een algemeen gelden de oplossing voor dit paedagogisch vraagstuk niet te vinden,is. Elk geval' diene men als óp zichzelf staand te bezien en te behandelen; opvoeding immers is geen „maak"-, doch veeleer „maat"-werk.,- Toch is het in dit verband mogelijk een richtsnoer aan te geven, waardoor die moei lijke gevallen in het algemeen behandeld en zoo noodig tot een goéd eindé gebracht kun nen worden. Spr. noemde b.v. allereerst langzamerhand meer en meer vrijheid aan het kind geven; 2e. het scherpen, van het onderscheidingsver mogen tusschen goed en kwaad; 3e. het brengen op een hooger geestelijk niveau; 4e. orde en beleefdheid bijbrengen. Ook de levenshouding der ouders is een allerbelangrijkste factor. Spr. haalt in dit verband Künkel's uitspraak „Moed is be smettelijk. doch angst ook" aan. De natuurlijke paedagogen, die de ouders toch zijn, behooren voor de kinderen een goed, betrouwbaar en fijn-reageerend eompas te zijn, waarmede zij de levenszee bevaren kun nen. In de pauze werd den leden het propaganda boekje voor het vischgebruik in de huishou ding met een serie recepten aangeboden. Na de pauze beantwoordde de inleider en kele gestelde vragen. VEEL BELANGSTELLING VOOR DE NOTENKRAKERS Naar wij vernemen bestaat er veel belang stelling voor den revue-avond, die het gezel schap „De Notenkrakers" onder leiding van A. M. de Jong en Ru Mulder Donderdag 1 November a.s. voor het Tooneelfonds Vara- Instituut geeft De bioscoopzaal De Pont, waar de uitvoering gegeven wordt, is reeds voor 3/4 besproken. Wij vernemen dat er voor de bezoekers uit IJmuiden speciale bussen naar Velsen zullen rijden, HET DOODEN VAN AAL. Eenige dagen geleden wees een onzer abon nee in een ingezonde nstukje op de wreede wijze, w&arop paling wordt „geslacht" door de palingventers. Naar aanleiding van dit stukje zendt de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren ons een brochure „Wenken voor het pijnloos dooden van kleine huisdieren". Voor het dooden van visschen wordt de vol gende handeling aangeraden: Men bedwelme met een kraehtigen slag op den op een vaste onderlaag liggenden kop en snijde dan dat lichaamsdeel af: Wanneer de visch bestemd is om met den kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelminr de wervelkolom achter den kop door. Pas daarna mogen visschen worden ontschuhd. Men vatte ze aan met een drogen doek en be- handele ze overigens als andere visschen, Nooit legge men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid er afgetrokken worden als ze nog levend zijn. Wat het slachten van aal betreft, zal me nigeen zich met den schrijver van het inge zonden stukje aan de wijze waarop dit ge schiedt, geëergerd hebben. Of het echter mo gelijk is, een slachtwijze in te voeren over- komstig de wenken van de „Dierenbescher ming ".^betwijfelen wij. Deze is voor de paling- handelaars te omslachtig. Alleen van een wettelijk voorschrift onder controle van de inspecteurs der vereeniging verwachten wij eenig succes. Zoolang echter een dergelijk voorschrift niet bestaat zal de aal wel "op de gebruikelijke wijze geslacht worden. „DE WRAAK VAN Mr. WONG" Mr. Wong „De Wraak van Mr. Wong" is de titel van de hoofdfilm van het nieuwe programma van Thalia. Hieronder de korte inhoud. China Town, het Chineezenkwartier van San Francisco, was reeds gedurende vijftien jaar de grootste Chineezen nederzetting in het buitenland. Zijn veertigduizend inwoners waren vereenigd in verschillende geheime bonden, die ,,Tongs" genaamd werden en elkander voortdurend bestreden. In den loop der jaren is China Town totaal veranderd. Doch achter het masker van het moderne leven verbergt zich nog steeds het duizendjarige onvergankelijke China. Hop Li, lid van de machtige Lem Sing Tong, is vermoord. Volgens de wet der bloedwraak, die onder de Tongs heerscht, kan deze moord slechts door den dood van den moordenaar gewroken worden. Wong Low Get, de „wreker" van de Lem Sing Tong, heeft door zijn aanvoerder Nag Hong Fah den naam vernomen van den moor denaar. Het is Sun Yat Ming, de beste vriend van Wong. En toch moet Wong in verband met zijn geheim ambt uit naam van den Tong de wraak aan den schuldige voltrekken. Sun heeft Wong als erfgenaam van zijn ver mogen en als voogd over zijn zestien jarige dochter Toya aangewezen. Verder heeft hij in zijn testament bepaald dat Wong Toya tot vrouw zal krijgen, zoodra deze meerderjarig is. En Wong heeft Sun voor zijn dood gezwo ren Toya steeds voor alle leed te zullen be hoeden. Wong is reeds eenigen tijd met Toya ge trouwd. Gehoorzamend aan den laatsten wensch van haar vader heeft Toya in een huwelijk met den veel ouderen man toege stemd, ofschoon zij En Hey liefheeft. Kort na elkaar worden enkele geheimzinni ge moorden gepleegd op verschillende leden van de Tong. Sedert jaren heeft Wong zijn geheim ambt niet meer uitgeoefend. Nu dwingt de wet hem de door de Tong voorge schreven wraak tp voltrekken. Als hij van zijn reis terugkomt, verrast hij Toya in de ar men van En Hey. Zijn eed aan Toya's vader indachtig om haar steeds voor alle leed te be hoeden, stemt Wong in een echtscheiding toe". Hij verlangt echter denzelfden eed van En Hey, die hij vroeger voor Toya's vader af legde. Wong wordt door den Hoogen Raad van de Tong voor deze daad geboycot. Hij doet zijn zaak aan kant en trekt zich terug op een klei ne farm, omdat Toya met En Hey naar Chi na is gegaan. Wong trekt dan ook naar China en vindt haar. Dan zal blijken, dat hij inder daad het ambt van „wreker" bekleedt DE FRIESCHE VLAG Het filiaal van de bakkerij .„De Friesche Vlag" is verplaatst naar Trompstraat 61, hoek Lumeystraat. In een flinken ruimen winkel heeft de heer Koelma thans gelegenheid zijn cliëntèle een prima service te. garandeeren, En waar bovendien de producten van den heer Koelma een goeden naam hebben, zal deze verandering ongetwijfeld een vergroo ting van het debiet tengevolge hebben. ADHAESIE-BETUIGING De afdeeling Velsen-IJmuiden der Nederl, Vereeniging van Huisvrouwen heeft haar in stemming betuigd met het bestuursvoorstel om aan het hoofdbestuur dezer organisatie te adviseeren den Minister te verzoeken de Winkelsluitingswet onveranderd te laten. Dit naar aanleiding van de enquête van dit hoofdbestuur in de verschillende afdeelingen van ons land of eventueel aandringen tot verruiming der z.g. Zondagssluiting bij de be treffende autoriteiten aanbevelenswaardig zou zijn. DE BAZAR VAN KINDERVREUGD. In de laatst gehouden vergadering van de Speeltuinvereeniging Kindervreugd deelde de voorzitter de heer P. van Willigen het een en ander mede over -den bazar, die op 8, 9, en 10 November zal worden gehouden in Meerzicht. De opening zal geschieden door den. eere voorzitter den heer G. D. oBerlage. Van verschillende zijden zijn reeds toezeg gingen gedaan, zoodat verwacht mag worden, dat de bazar zal slagen. Er zullen verschil lende attracties aanwezig zijn. Spreker hoopte ol aller medewerking. N. Z. H. R. M. weer paraat. Duitsche belangstelling voor de Barend van Spreekens. Het mooie herfstweer van de laatste dagen is erg prettig. Maar het is bedriegelijk ook. Nog slechts een week en het is weer No vember, de maan van de gure najaarsstor men, van de gevreesde Noord-westers, die wij bewoners van Neerlands' vlakke kust zoo vaak hebben hooren gieren en waarvan wij de noodlottige gevolgen zoo dikwijls van dichtbij hebben kunnen zien. Nog slechts eenige weken scheiden -ons van het gure jaargetijde. Nog is de zee kalm, maar straks zal ze weer bulderen, zullen de wit- beschuimde golven weer beuken op het strand. En dan moet de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij weer paraat zijn voor haar menschlievend werk, dan moeten de schippers Kramer en Dropman van de Neeltje Jacoba en de Barend van Spreekens weer klaar staan om op het eerste sein bij schipbreuken of strandingen hulp te ver- leenen. De Barend van Spreekens oefent. Aan het stille N o orders tr and, ver van de bewoonde wereld, rust in het bootenhuis van de Noord, en Zuid-Hollandsche, de Barend van Spreekens, de strand- en motor- reddingboot, kostbaar vaartuig, zeer kost baar zelfs, aangekocht uit spontaan bijeen gebrachte gelden. Na de motorreddingbooten voor de open zee wel de trots van de vloot. Zij vervangt de ouderwetsche roei-redding- boot: levende PK. is vervangen door benzine PJK. om de boot te water te brengen, een sneldraaienden, veilig tusschen een dubbele kiel ingebouwde schroef vervangt roeiers en riemen. Het systeem is nieuw en vrij Ingewikkeld. En daarom moet er geregeld geoefend worden En dat geschiedt ook, zoowel met de Neeltje Jacoba als met de Barend van Spreekens. Gistermiddag is de Barend van Spreekens van stal en in zee geweest voor een oefentocht die als het ware beschouwd kan worden als de generale repetitie waarvan iedereen hoopt dat de uitvoering achterwege mag blijven. Men komt niet meer zoo gemakkelijk aan het Noorderstrand als vroeger. Maar de Neeltje Jacoba lag in de Visschershaven klaar om de autoriteiten naar den overkant te brengen. En ook ons. Aan boord bevonden zich behalve de heeren H. de Booij Jr., secretaris van het hoofdbe stuur, dr. Ruiten en J. Seyffert van de plaatselijke commissie de heer B. Mentz, in specteur van het Duitsche reddingswezen, die de oefeningen met de Barend van Spreekens zou bijwonen. De heer de Booy vertelde ons, dat hij den heer Mentz op Borkum had ont moet. Via het Nederlandsche Tristan da Cunha, Rottumeroog waren de heeren met de Insulinde naar Oostmahorn d.w.z. het vasteland gevaren. De heer de Booy wees ons nog op het voordeel van de motor-strand- reddingbooten boven geroeide, welk voordeel voornamelijk schuilt in de grooten veiligheid der bemanning. Nog een dezer dagen vertelde ons de heer Booy, was in Egmond een roeivlet omgeslagen, waarbij vier dei- inzittenden te water geraakten. En dan spreekt ook de grootere trekkracht een be langrijke rol. De Barend van Spreekens heeft een 35 P.K. motor, waartegenover de 10 roeiers misschien slechts 2 PK. kunnen stellen. De Neeltje Jacoba dus bracht ons naar den overkant, een flinke, lang niet gemakkelijke wandeling bracht ons naar het home var. de Barend van Spreekens. Het factotum Lod der was er weer om ons te verwelkomen schipper Dropman en z'n mannen waren weer present en spoedig trok de tractor de zware vracht-rupstransportwagen met boot door het mulle zand in de richting van de zee, die er vriendelijk genoeg uitzag, maar toch flinke rollers naar het strand toezond welke zich over de banken omkrulden om dan een beetje verraderlijk, vooral voor laag- geschoende strandwandelaars, op de vlakte dood te loopen. De tractor werd, toen de wagen over de grootste terreinmoeilijkheden heen was, voorloopig op non-activiteit gesteld en ver vangen door vier ferme stormvaste en „water houdende" knollen. Die reden het gestel eerst verder naar de zee en werden toen letterlijk achter de wagen gespannen. Nadat schipper en bemanning en eenige passagiers aan boord waren geklommen, trokken de paarden de Wagen zee in. De moedige dieren liepen tot de flanken in de branding. Zoodra de wagen ver genoeg was om zijn last af te kunnen schudden, trokken twee op het strand achter gebleven paarden de boot in zee. In zee? Dit lijkt vreemd, maar toch is de zaak eenvoudig. Aan de als 't ware op een helling, -die aLs een wipplank vrij op het steunpunt beweegbaar gemaakt kan worden staande boot, is achter, dus het aan de strandzijde liggend gedeelte, een tros vast gemaakt. Deze tros loopt over een rol aan de voorzijde en vervolgens weer terug naar het strand, waar het einde aanu de paarden wordt vastgemaakt. Gaan de'paarden dus trekken, dan glijdt de boot in de tegenovergestelde richting van het gestel af. Wat een mooi gezicht was dat, eerst die vier vurige paarden, breed-uit gespannen voor den transportwagen, later daar achter, aan elke zijde twee, steeds dieper het water in, tot de golven tegen hun breed-e schoften op- j spatten. De poëzie in het reddingswezen, poëzie, die bezig is te verouderen. Statig gleed de boot in de branding. De motor werd aangezet en daar voer ze zee- in. Om spoedig weer terug te keeren. Het was immers maar een oefening! De tractor haalt de boot op het strand. Inzet de heer H. de Booy Jr., in gesprek met den heer Mentz (links) en W. Taat, bouwer van de boot, rechts. Vurige paarden trekken de boot in zee. Nu trok de winch van den tractor de boot uit het water en op het wageng-estel. Ook dat ging vlot. Even later werd de oefening herhaald met den tractor. Zooals eerst de paarden, duwde nu de tractor de boot voor zich uit totdat het water den chauffeur om de ooren spatte. Ook deze tewaterlating geschiedde vlot. De Barend van Spreekens maakte ditmaal met Herrn Mentz aan boord een aardig zee tochtje. De heer Mentz legde groote belangstellng voor deze oefening aan den dag. Zooals hij ons vertelde, kent men dit systeem aan de Duitsche kust niet. De Duitsche maatschappij beschikt over 36 motorreddingbooten; voor de strandreddingbooten worden nog steeds uitsluitend roeibooten gebezigd. Men heeft in eenige van deze roeibooten een motor ge bouwd, maar dat beviel niet. De heer Mentz is naar hier gekomen, om dit systeem boot en de wijze van tewaterlating te bestudeeren. Hij verklaarde ons, veel bewondering voor een en ander te hebben. Nadat de oefeningen met de reddingboot afgeloopen waren demonstreerde de heer de Booy nog even het zoeklicht. En hiermede was de oefening afgeloopen. De N.Z.H.R.M. is weer paraat. Vermelden wij ten slotte nog dat de oefeningen ook werd bijgewoond door de heeren J. Gertenbach, secretaris der plaat, selijke commissie te Wijk aan Zee en W. Grapendaal. schipper van de roeiboot aldaar. En laten wij ten allerlaatste nog voldoen aan het verzoek van dr. Rutten, er op te wijzen, dat veel te weinig ingezetenen onzer haven plaats het werk der N.Z.H.R.M. steunen door als lid toe te treden. De minimum-contributie bedraagt slechts f 2.50 per jaar. GESLAAGD Voor het politiediploma van St, Michael slaagde de heer C. W. A. van Nieuwenhuize te Santpoort. UITVOERING TAVIDO. „De Nalatenschap" oogstte veel bijval. In de Bioscoop de Pont voerde de tooneel- club TAVIDO, onderafdeeling der Hoogoven- vereeniging „De Gieteling", voor een goed 'bezette zaal het blijspel van H. van Esmond, „De Nalat<ïnschap" op. De Hoogovenkunstkring, onder directie van den heer L. v. d. Hoef, verzorgde cnj. vlotte, aangename wijze de entre-acte-muzlek, Een uitgesproken tekortkoming van Tavido, (om maar met het onaangename te begin nen) en een euvel dat steeds terugkeert, is het te laat beginnen. Ook nu was het 40 minuten over den op het programma aangegeven tijd. Kan daar nu eens g-een verandering in worden gebracht? De intrige van „De Nalatenschap" is in enkele korte trekken samen te vatten. Sandy, een rijke vrijgezel, heeft een erfe nis gekregen in den vorm van „een kind", Eliza. Hij weet van haar antecedenten niets af en veronderstelt, dat het een baby is. Voorberei dingen voor den ontvangst van de nalaten schap worden getroffen: speelgoed, kinder juf en alles wat tot de uitrusting van een be hoorlijk-ingerichte kinderkamer behoort.. Men stelle zich de ontnuch tering van den huizeSandy voor als het legaat zich ont popt als een baby van 1000 weken! De complicaties blijven natuurlijk niet uit: de verloofde van Sandy, de actrice Vera, be sluit de betrekkingen met hem te verbreken, hoewel onder meerdere motieven haar ja- louzie wel eenigermate overdreven schijnt. Eliza immers is in kleeding een verschijning uit de 90'er jaren en het toppunt van pru derie en stijfheid. Dan begint Sandy aan haar gedaantever wisseling te werken. In het derde bedrijf ont popt het leelijke jonge eendje zich in een bekoorlijke jongedame. En de rest laat zich aan gemakkelijk raden De figuur van Sandy vond in den heer W. Gregouir een vlot vertolker, die vooral bij de hoogtepunten der handeling heel goede momenten had. In het eerste bedrijf fleurde het tempo merkbaar op, toen de heer A, H. Holtslag, de regisseur van Tavido, in de rol van Sandy's vriend ten tooneele verscheen. De heer Holtslag, graag gezien acteur, wist de komische noot nog even te acoentueeren door zijn medeleven bij de ontknoopingen der 3 bedrijven. Eliza (mevr. S. Brandsv. d. Linde) be hoort tot de steunpilaren van de tooneel- clulb. Ook nu weer had zij de lachers op baar hand. Een oer-komische grime als het leelijke en naïve „legaat" droeg daar veel toe bij. De metamorfose in 3 bood haar, mede door Sandy's stijgende interesse in haar, gelegen heid dieper spel te geven; iets waarvan zij nog dankbaarder gebruik had kunnen maken. I-Iet groeien van haar genegenheid voor den vrijgezel, die haar verzorging op zich heeft ge nomen, wist zij echter aannemelijk uit te beelden. Mevrou/w BoereeKarreman had onvoor bereid de rol van Vera op zich genomen en wist door haar tooneelroutine eventueele te kortkomingen weg te spelen, zoodat de ac- trice^figuur onder haar handen tot een alleszins charmante verschijning uitgroeide. De regie droeg er zorg voor, dat verslapping van tempo zich zoo weinig mogelijk liet gevoelen; dat ging vlotter met den regisseur voor den achter de schermen. De min of meer belangrijke bijrollen vervul den hun taak naar behooren. Alleen: harder spreken, geen onder-onsjes! Het pretentieloos blijspelletje werd door het publiek hartelijk ontvangen en speelsters en spelers mochten aan het slot een warm ap plaus in ontvangst nemen. W.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1