HET NIEUWE AVONDBLAD Engeiand-ltalië 19e JAARGANG No. 306 WOENSDAG 31 OCT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2l/3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/oi onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; j 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten® deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. Wij gaan weer leenen. Geen begrooting-onderzoek in afdeelin- gen. School C verdwijnt. Komt er een ventverbod? Er komt een commissie, die in den Haag zal trachten een betere steunregeling voor Velsen te ver krijgen. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Rambonnet. Afwezig zijn wethouder Dunnebier wegens ziekte en de heer Zwanenburg wegens verhindering. Aangaan van een geldleening. Het programma van hedenavond wordt ge opend met het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f 480.000, ter bestrijding van buitengewone uitgaven. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage heeft medegedeeld, dat zij bereid is, genoemd bedrag ter leen te verstrekken op eenvoudige ónderhandsche schuldbekentenis. Het voorstel wordt aangenomen. Belastingzaken. Van lëenen naar belastingbetalen is maar een stap. Van veel belang is dit punt trouwens niet. Er worden behandeld reclames inzake de Straatbelasting dienst 1934 en één reclame in zake de Hondenbelasting, dienst 1934. De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) verzoekt meer - soepelheid hij de hondenbelasting jegens werk- loozen. Er zijn menschen, die hun hond wegens de belasting hebben opgeruimd, die later nog een aanslagbiljet hebben ontvangen. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Eenige leden brengen een aantal reclames inzake de straat belasting naar voren. De heer van Woensel (c.p.) wijst op een geval van een 70-jarige, die geheel geen in komsten heeft en wiens reclame is afgewezen. De man kan het beslist niet betalen. Indien de verordening geen kwijtschelding toelaat, dient deze gewijzigd te worden. De verordening moet worden uitgevoerd zoo- dis zij daar ligt, antwoordt de heer N ij s s e n, wethouder van Financiën. Een enkele keer wordt wei eens een post oninbaar verklaard, maar dit moet een groote uitzondering blijven. Ook de. heer Luikman (s.d.a.p.) dringt op wijziging der verordening aan, opdat in be paalde gevallen kwijtschelding kan worden verleend. Zonder een bepaalde toezegging te geven wil de wethouder deze zaak wel eens in het College bespreken. De heer Vermeulen (a.r.) vindt het een buitengewoon gevaarlijk standpunt, onder den drang der crisis de verandering te herzien. Dan zou het nog beter zijn, indien B. en W. de be voegdheid. kregen, in wat ruimer mate posten oninbaar te verklaren. De heer Bosman, wethouder voor sociale zaken noemt de straatbelasting een onbillijke belasting, maar toch wil hij niet den weg op, die d*or sommige leden gewenscht wordt. Liever zou hij de heele straatbelasting zien verdwijnen. Gegrootingen dienst 1935. B. en W. bieden den Raad aan de begroo tingen van de gemeente, de bedrijven enz. en stellen voor, ook dit jaar geen onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. De heer Visser (s.d.a.p.) verklaart zich 'namens zijn fractie tegen het voorstel, geen onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Juist in dezen tijd acht spreker een afdeelingsonderzoek gewenscht. Spreker heeft gezien, dat de begrooting aanleiding geeft tot verschillende vragen daarom acht hij een be handeling in afdeelingen gewenscht. Sprekers fractie zal tegen het voorstel stemmen. De heer Vermeulen (a.r.) merkt op, de Raad aan de begrooting, zooals die daar ligt, toch niets kan veranderen. Om deze reden acht spreker behandeling in afdeelingen niet noodig. Toch kan spreker zich voorstel len, dat deze of gene behoefte heeft, vragen te stellen. Hij wenschte daarvoor de gelegenheid aan B. en W. schriftelijke vragen over de be grooting te stellen. Verder verzoekt de heer Vermeulen, de behandeling der begrooting minder geforceerd te doen geschieden, dus geen ochtendzittingen en geen zittingen te kort achter elkaar. De voorzitter zegt, dat er niet meer be zuinigd kan worden, tevens dat er niet meer uitgegeven kan worden dan op de begrooting is geraamd. Dit maakt de behandeling der be- grooting buitengewoon gemakkelijk. Daarom vraagt het college zich af, waar toch steeds de raad het volle pond krijgt, waar het voor noodig is. Het kost tijd en geld en beide kan de raad beter besteden. De vraag van den heer Vermeulen zal het College graag onder de oogen zien. De heer Maas (R.-K.) ziet weinig heil in een behandeling in afdeelingen. Er is steeds gebleken, dat een behandeling in de afdeelin gen nutteloos is geweest. Bovendien was deze behandeling steeds zeer onbeteekenend. De voorzitter wijst er op, dat hij heeft ondervonden, dat in de raadsvergaderingen, die aan de begrooting zijn gewijd, ruimschoots gelegenheid is, te zeggen wat men zeggen wil. Het voorstel van B. en W., niet in afdeelin gen te gaan wordt aangenomen met 16 tegen 9 stemmen. In verband met een vraag van den heer Vermeulen over het indienen van vragen deelt de voorzitter mede, dat het de be doeling van B. en W. is, op 27 November de begrooting te behandelen. Aangenomen wordt het aan de agenda toe gevoegde voorstel: verleenen tot machtiging tot het indienen van een bezwaarschrift tegen een aanslag in de omzetbelasting groot f 4223.10. Via eenige financieele besluiten en een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van leges ten behoeve der gemeente komen we bij het voorstel tot opheffing van de o.l.s. C. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, stel len B. en W. den Raad voor, met ingang van 1 November a.s. de openbare lagere school C te IJmuiden op te heffen en in verband hier mede een leerkracht over te plaatsen en een leerkracht op wachtgeld te stellen. De leer lingen zullen worden „gedistribueerd" over de scholen A I en J. De heer Homburg (A.-R.) betreurt de opheffing voor deze school. Hij ziet daarin een bewijs van de aftakeling van dit deel der gemeente. Voor de kinderen die „aan den overkant" wonen is de opheffing van deze school zeer te betreuren. Is de zaak niet wat overhaastig behandeld? De heer v. d. V e e r (S.D.A.P.) hoopt dat de jemeente de lokalen zal vrijhouden, zoo mo gelijk voor een visscherijmuseum. De voorzitter antwoordt, dat er van een overhaastige behandeling geen sprake is. De zaak is in den breede in de Onderwijscommis sie besproken. Er was gelegenheid, hét waar nemend hoofd naar een andere school over te plaatsen, waardoor een eventueele op wacht geldstelling kon vermeden worden. Wat de toekomstige bestemming betreft, antwoordt spreker, dat hierover nog niet beslist is. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer van Woensel (c.-p.) tegen. Aanleggen van een weg gedeelte. B. en W. stellen voor, aan de firma Ribbe- rink en Van der Hee te Soest vergunning te verleenen tot het aanleggen van een gedeel te van de Ladderbeekstraat te Velsen. Goedgekeurd. In de voorwaarden zal nog worden opgeno men de bepaling, dat minstens 75 pet. der ar beiders in de gemeente woonachtig moeten zijn. Het Streekplan ..ÏJmond- Noord". Het voorstel tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de Raden der gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin betreffende het ontwerpen en vaststellen van een streekplan ontmoet eenige tegenkanting. De heer Vermeulen (A.-R.) heeft geen bezwaar tegen het voorstel, wanneer de Raad, als de commissie met een voorstel komt, vol komen de vrijheid behoudt, ten opzichte van de vaststelling van het uitbreidingsplan. De heer Sluiters (C.-H.) merkt naar aan leiding hiervan op, dat de gemeente ten allen tijde de bevoegdheid behoudt, het uitbrei dingsplan vast te stellen. De heer Visser (S.D.A.P.) juicht het voor stel toe. de heer Van Heyst (N. P.) vreest, dat het uitbreidingsplan kan worden opgehouden door het streekplan. De voorzitter beantwoordt de sprekers Hij wijst er op, dat in het onderhavige geval de commissie treedt in de plaats van den Raad. Hoofdlijnen worden vastgelegd in het streekplan, de Raad krijgt de beslissing over de onderdeelen. Er is in de voorbereidende vergadering nog al wat oppositie, ook door spreker gevoerd. Op aandringen van spreker heeft Velsen drie leden in de commissie ge kregen. Als de gemeente niet was meegegaan, zou het wel kunnen gebeuren, dat de zaak buiten de gemeente om behandeld was ge worden. Eerst nadat B. en W. een schriftelijke uiteenzetting van de plannen hadden verkre gen vond het college het beter, niet buiten de zaak te blijven. Het voorstel wordt aangenomen. Nog eens aanleggen van wegen, De N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Schul pen" te Wijk aan Zee en Duin had verzocht, haar vergunning te verleenen tot het aan- 1 eggen van wegen over het haar toebehoorend terrein, omsloten door den Wijkerstraatweg, de Melklaan en de spoorbaan te Velsen, welk verzoek in handen was gesteld van B. en W. om advies. B. en W. deelen thans mede, dat bij hen te gen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar bestaat. De gevraagde vergunning wordt verleend. Verkoop van grond. B. en W. stellen den Raad voor te verkoo- pen aan J. F. Philips te Santpoort een perceel grond nabij de Wüstelaan, groot ongeveer 40 M2. tegen den prijs van f 6 per M2. en aan P. P. Pruy-s te Santpoort tegen den prijs van f l',75 per M2. de perceelen niet bouwrij-pen ■grond, liggende nabij de voorplaats te Sant poort ter gezamenlijke grootte van «12478 M2. Verder stelt het Ooilege voor, niet in te gaan op het aanboid van de Nutsspaarbank inzake den verkoop van grond aan de Briniostr.aat. Mr. dr. A. v. d. Fldex (s.d.a.p.) vraagt,, of het juist is, dat aan de Nutsspaarbank een toezegging is gedaan bij de indiening 'van het verzoek. De heer Bosman wethouder, ontkent dit. Wel zijn de plannen goedgekeurd, maar van een toezegging is geen sprake geweest. Alleen is een andere hoek van het terrein aangebo den, omdat er in de commissie voor Openbare Werken veel tegenstand kwam tegen bebou wing van het gevraagde terrein. De Nuts spaarbank wilde het andere stuk niet accep teeren. Spreker acht de bezwaren der commis sie zeer gezocht. De heer Ve r m e u 1 en (A.R.) heeft van meet af aan oip.het standpunt gestaan, dat het bedoelde terrein niet bebouwd behoort te worden, omdat men het later wel eens noodig zou kunnen hebben voor een doorbraak. De gemeente mag dit stuk grond in geen geval verköo-pen, daar men niet weet, hoe de dingen zich'in de toekomst zullen ontwikkelen. Het stuk ligt vlak voor den P. J. Troelstraweg en mag daarom in geen geval bebouwd worden. Het blij kt, dat de heer Maas (R.K.) de be zwaren van den heer Vermeulen niet deelt. Hij ziet niet de groote perspectieven, omdat men alles al volgebouwd heeft. Wanneer er zonder 'bezwaar gebouwd kan worden, is spre ker niet tegen het verkoopen van den -grond aan de Nutsspaarbank. De v o ©rzitter wijst er op, dat het plant soen thans voor een gedeelte gereed is, waar door de omgeving van het station een fraai aspect heeft gekregen. Het is niet in het be lang van dit aspect wanneer men den grond ging bebouwen. Er is een ander terrein aan de Briniostraat aangeboden, maar het bestuur wilde daar niet aan. Er dient voor gezorgd te worden, dat rondom het Tiberiusplein monu mentale gebouwen gesticht worden. Nu komt de Nutsspaarbank met een gebouw van f 20.000, maar wie zet er een gebouw van f20.000 naast? Er worden over deze kwestie nog heel veel woorden gesproken. De heeren Visser, v. d. Flier en L u i fe rn a n (allen s.d.a.p.) dienen ten slotte een voorstel in, het bewuste terrein te bestemmen als plantsoen-. Dit voorstel gaat in dezelfde richting maar is van verdere strekking dan dat van B. en W. De voorzitter stelt voor, het voorstel der heeren Visser c.s. in handen van B. en W. te stellen -om advies en te stern-men.over het voor stel van B. en W. dat een tijdelijke strekking heeft. Het voorstel van B. en W. w-ordt z. h. s. aan genomen. Ook de andere voorstellen inzake verkoop van grond worden aangenomen. In verband met den verkoop van grond aan P. P. Pruys verzoekt de heer Van Heyst (N.P.) het- College, voorzichtig te zijn met den aard der bebouwing, -opdat er iets aardigs bot stand zou komen.. Ventverbod. De Middenstandscentrale vaoir Velsen en omstreken had den,.Raad verzocht, o-ver te gaan tot het invoeren van een ventverbod De heer Homburg (A.-R.) heeft in het raadsstuk gezien een advies zonder advies. Het is spreker geb-lefeen, dat het College voor deze zaak niet veel gevoelt. Spreker erkent, dat er bezwaren zijn, maar de tijd wordt ook hier rijp om er eenige aandacht aan te besteden. In andere plaatsen is deze zaak reeds gere geld en in onze gemeente zou men in denzelf den zin kunnen handelen. Spreker houdt- een uitvoerige beschouwing over het venten en acht het gewenscht, dat er komt een ventver bod met vergunningstelsel. Uit het adres maakt spreker op, dat men nog niet voldoen de gerealiseerd heeft, in welken noodtoestand onze middenstand verkeert. De heer Stark (S. D. A. P.) meent, dat de middenstand hier ter plaatse slechts weinig nadeel van de venters ondervindt. Dat het den middenstand sleeï/t gaat is het ge-volg van de mindere koopkracht der bevolking. Ook de heer Stark plaatste het advies van B. en W. onder de loupe en verzocht B. en W. de zaak nog eens te bespreken met de organisatie van venters. De heer En ze rink (Lib.) meent eveneens dat een regeling gewenscht is. De heer v. d. Veen (S. D. A. P.) meent, dat de raad aan deze zaak meer aandacht dient te schenken dan tot nu toe is geschied. Beun hazerij met een bepaald product kan de ge regelde voorziening in den weg staan. Een ventvergunning met een ventverbod ter be strijding van gelegenheidsventers voor visch bijv. zou in het belang van het bedrijf zijn. Elke bona-fide handelaar wordt door de concurrentie van gelegenheidsventers in de armen der steunverleening gedreven, zegt de heer Maas (R.-K.) Ook deze spreker dringt aan op een ventverbod met vergunningsstelsel. De heer van Woensel (C. P.) acht rege lend optreden in deze zaak ongewen-scht. Deze zaak moet zchzelf regelen en wat doet het er nu toe of het een middenstander of een gele- genheids-venter is die een boterham verdient. De voorzitter zegt, dat B. en W. hebben gemeend, niet beter te kunnen doen dan een principieele uitspraak van den raad te vra gen. Er bestaan ve-ntver boden als politiemaat regel. Wat hier gevraagd wordt is een protec tionistische maatregel. Spreker geeft aan den vrijhandel de voorkeur. Op maatregelen kun nen repressaillemaatregelen volgen. Wanneer de Raad een principieel besluit in dien zin neemt, zal dit loyaal door B. en W. uitgevoerd worden. De heereri Stark, v. d. Veen en Visser (allen S. D. A. P.) dienen een voorstel in, waarin B. en W- verzocht wordt contact te zoeken met de ven tersorganisatie om te ko men tot eeh regeling. Dit voorstel wordt met de stem van den heer van Woensel tegen aangenomen. Het laatste punt, de voortuintjes.-geschiede- nis wordt aangehouden in verband met de afwezigheid van wethouder Dunnebier. Bij de behandeling der ingekomen stukken stelt de heer Visser (S. D. A. P.) voor, een regeling te' treffen omtrent vergoeding voor de waarneming van het hoofd-scha-p in over eenstemming met het hoofdbestuur en de af deeling Haarlem der Vereeniging voor MULO. De conclusie van B. en W. een dergelijk re geling niet te treffen wordt aangenomen met 15 tegen 10 stemmen, zoodat het voorstel-Vis- ser vervalt. Het adres van den IJmuider Bestuurders- bond met verzoek, bij de Regeering aan te dringen om verbeteringen in den steun aan werMoozen aan te brengen en waarop B. W. had-den geantwoord, dat zij de mogelijkheid tot verwezenlijking van het gevraagde niet in zien en zij de beslissing op het verzoek aan den Raad overlaten wordt door den heer v. d. Veen (S. D. A. P.) ondersteund. Hij wijst op den noodtoestand der werkloozen. De staat bezit de middelen om den grooten nood, die onder een groot gedeelte van het Nederland sche volk heerscht, te lehdg-en. Hij heeft respect voor het werk van het Crisiscomité, maar dit- kan geen uitkomst brengen. Met voorbeelden toont spreker de ellende aan die in vele gezinnen heerscht. Spreker doet. een dringend beroep op den Raad, om zijn stem te voegen bij die van het N. V. V., het R.-K. Vakverbond en de predikanten, die al hun noodkreet in den Haag hebben gedeponeerd. Laat een deputatie-uit de gemeente naai den Haag gaan, om er op aan te dringen, dat de gemeente in een andere klas komt, meent de heer Groeneveld (C.-H.) De heer Maas (R.-K.) voert op heftigen toon het woord over deze zaak. Hij meent, dat. door de commissie van onderzoek, tot de in stelling waarvan in de vorige vergadering be sloten werd, de zaak ophoudt, Er is weer wat in het zicht en spreker wil zich niet voor het karretje van het N. V. V. laten spannen- Ten slotte stelt de heer Maas voor een commissie te benoemen, die er in den Haag op aandringt, dat de gemeente in een andere klas wordt ge bracht opdat de steunbedragen op een hoo- gere basis gebracht kunnen worden. Elke poging, die het lot van den werklooze kan verbeteren, zullen wij steunen, is de kern van het daarop volgend betoog van den heer Visser (S. D. A. P.). De heer van Woensel (C. P.) verwijt de S. D. A. P. dat zij steeds de daadwerkelijke strijd verzacht. De heer v. d. Veen beantwoordde nog in het bijzonder de heeren Groeneveld en Maas. Laatstgenoemden antwoordt spreker, dat hij er in de verste verte niet aan denkt, politiek voordeel te trekken uit den nood der werk loozen. De voorzitter brenet na eenige discussie stemming een voorstel van den heer Maas c.a. om een commissie, als eerder door hem is be sproken, te benoemen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen, De conclusie van B. en W. in zake het adres van den IJ. B. B. wordt verworpen met stemmen voor. Bij d-e rondvraag sprak de heer Visser (S D. A. P.) zich er zijn leedwezen over uit, dat uit de andere fracties niemand zich beschik baar heeft gesteld om zitting te ne-men in de commissie tot onderzoek naar den toestand der werkloozen. Daarna sluiting. VOETBALWEDSTRIJD NOG SLECHTS 3 DAGEN ontvangt iedere cliënt, voor iedere 15 gld. in één onzer magazijnen besteed, een kaart waarop hij den uitslag en ruststand -van den wedstrijd ZWITSERLAND—NEDERLAND welke a.s. ZONDAG gespeeld wordt, te voren kan invullen. DERTIG van de beste invullers gaan gratis op 14 NOV. met ons naar 't grootste VOETBALEVENEMENT VAN 1934 ENGELAND—ITALIë, op het prachtige Arsenal-Stadion te Londen. KAARTEN INLEVEREN vóór 4 November. In het berggebied van Asturië hebben dezer dagen Spaansche opstandelingen opnieuw getracht een revolutionnaire beweging te organiseeren. De regeerings- troepen bleven echter meester van het terrein. Een aantal gevangenen wordt weggevoerd. Ie klas boot, 2e klas trein, vrij verblijf, bezichtiging van Londen per autocar, prima zitplaats op het Arsenal Stadion Groote Houtstraat 36, Haarlem. De Kleetlingzaak bij uitnemendheid. (Adv. Ingez. Med.) DE STAND DER WERKVERSCHAFFING. Aangaande den stand der werkzaamheden van de werkverschaffing valt te melden, dat de aanleg van het plantsoen op het Tiberiusplein, wat het grondwerk betreft, bijna gereed is. Later in de herfst zal de beplanting worden aangebracht. Nu de Raad heeft besloten dat het perceel tusschen Tiberiusplein, Briniostraat, Palmen- straat en den spoorweg niet bebouwd zal wor den en in verband hiermede opgeknapt, zal ongetwijfeld ook hier werk voor de werkver schaffing aan den winkel zijn. Een nieuw object is thans onder handen ge nomen, n.l. de Baron van Tuyllweg in het villapark Velserbeek, waar eveneens op ver schillende plaatsen het een en ander opge knapt wordt. Binnenkort wordt begonnen aan den IJmui der straatweg. De zandstrook langs den spoor weg van de klaphekjes tot ongeveer aan de Schoutenstraat wordt geëgaliseerd en met een lugusterhaag van den weg afgescheiden. Het gedeelte van de Schoutenstraat af tot den hol len weg van het oude-zand-spoortje blijft onbewerkt. Dit behoort aan de spoorwegen, die er wel niet voor te vinden zullen zijn om ook hun terrein een goede beurt te geven. Hetgeen geen overdadige weelde zou zijn, omdat juist dit gedeelte er zeer verwaarloosd uitziet. PROPAGANDA-AVOND VEREEN. BELLAMY. De af deeling Velsen der Vereeniging Bel lamy belegt a.s. Vrijdagavond in het Ver- eenigingsgebouw een propagan da-avond. Als sprekers zullen optreden de heeren van der Stijl uit den Haag en C. Oderkerk uit Velsen, die resp. zullen spreken over „Bellamy, tech niek en werkloosheid" en over „Bellamy in het dagelijksch leven". BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. C, de Custer-Roos z.; Mid denhavenstraat 2, IJmuiden; L. Grootveld Gravemaker d., Snelliusstraat 9 IJmuiden; C. M. Schootde Ruyter, d., Wijkerstraatweg 47b, Velsen; L. Collewijnvan Houwelingen d., Bikenarnoldkade 18 IJmuiden; C. E, de GraafStaubesand d., Nachtegaallaan 3, IJmuiden, A. Jasperse—Broek d. Pres. Kru- gerstraat 58, IJmuiden. P. M. Barends Schoonhoven d, Kanaaldijk 33, IJmuiden. Overleden: R. Gertenbach, 88 jaar, wed. van J. P. Krenning, Wilhelminakade 89, IJmuiden.. IJMUIDEN EERSTE VELSER RECLAMESCHOOL. Eenigen tijd geleden is alhier opgericht de Eerste Velser Reclameschool, die ondanks haar kort bestaan, reeds tal van leerlingen telt. De school is gevestigd in het perceel Kastanjestraat 11 en is vooral voor etaleur of voor hen die dit wenschen te worden een onmisbare instelling om zich in dit veelom, vattende vak te bekwamen. Het leerplan om vat o.a. etalage-theorie, het ontwerpen van etalages, het teekenen, schilderen en spuiten van prijskaarten, het teekenen van adver tenties enz. Met medewerking van handel en groot industrie is een speciale afdeeling aan de school verbonden welke zich belast met het verstrekken van posities enz. STEEDS MEER TRAWLERS KRIJGEN RADIO-TELEFONÏE. Het aantal trawlers, dat wordt voorzien van een inrichting voor radio-telefonie breidt zich voortdurend uit. Thans worden de schepen der reederijen onder directie der fa. Wed. S. I. Groen van een dergelijke inrichting voorzien. Zij is reeds geïnstalleerd op de Eendracht en de Eveline. De andere booten komen spoedig aan de beurt.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1