Ofb» N.V. PHILIPS' RADIO ofrmtuiui* oiwt De strijd om het wereld- hoogterecord voor vliegtuigen. DE GROOTSTE TOESTELLENFABRIKANT TER WERELD yan 300 voet in 1908 tot 45.000 voet vijf en twintig jaar later. Een duizendkoppige menigte juichte enthou siast, toen Wilbur Wright op 18 December 19U8 in Frankrijk de eerste geslaagde poging deed om een hoogterecord voor vliegtuigen te vestigen. Hetgeen toen een machtige prestatie beteekenae, is thans belachelijk eenvoudig. Vijf kleine ballonnetjes had men tot een hoogte van ruim 90 Meter opgelaten en toen Wright met zijn primitieve machine er in slaagde nog tien meter hooger te vliegen, ver richtte hij daarmede een feit, waarover de geheele wereld verbaasd stond. Dit was het eerste officiëel erkende hoogte- record en tevens het begin van een reeks stoutmoedige avonturen, die zich in de lucht hebben afgespeeld. De Franschman Garros was de volgende, die van zich deed spreken. In 1912 steeg hij tot 17.000 voet, toen zijn motor uit elkaar sprong. Indien hij niet onmiddellijk den toe voer had afgesloten, zouden de vliegende stukjes metaal zijn vliegtuig vernield hebben en hij was als een steen naar beneden geval len. Thans werd hij gered door snel denken en snel handelen. Men noemde hem een buiten gewonen geluksvogel, doch het was nog niets vergeleken bij hetgeen Majoor Schroeder, den keurmeester-piloot van de Amerikaansche luchtmacht, overkwam. Schroeder had zich voorgenomen tot een hoogte van 40.000 voet te stijgen. Iets dergelijks was nog nooit ge beurd en vele technische deskundigen schud den het hoofd bij de gedachte, dat dit moge lijk zou zijn. Doch Schroeder zette door, want hij was ervan overtuigd, dat als hij de poging niet waagde, een ander het zou doen en hij wilde het record op naam van Amerika brengen. In Februari 1920 steeg hij van Dayton Aero drome op, gekleed in een costuum, dat met electriciteit verwarmd was en voorzien van een zuurstof-apparaat. Nauwelijks had hij een hoogte van 9600 Meter bereikt, of er haperde iets aan de zuurstof-toevoer. Op het allerlaat ste oogenblik, voordat hij zijn bewustzijn ver loor, wist hij den neus van de machine naar beneden te richten. Als een afgevallen blad draaide het vliegtuig van, eén hoogte van drie mijl na«r omlaag, totdat de piloot, door den vermeerderden luchtdruk, weer bij kennis kwam. Oogenblikkelijk zette hij den motor af en voorkwam daardoor, dat hij met volle snel heid ter aarde stortte. Het gelukte hem, de machine weder in zijn macht te krijgen en eeh vlotte landing te volbrengen. De meeste menschen zouden na een dergelijk avontuur genoeg van deze waaghalzerij gekregen heb ben, doch Schroeder was over zijn prestatie nog lang niet tevreden. Hij wilde nu eenmaal 40.000 voet halen, en drie weken later waagde hij een tweede poging. Ditmaal had hij een extra-hoeveelheid zuurstof meegenomen en hij behoefde slechts een kraantje om te draaien, om in geval van nood de versche lucht in zijn longen te doen stroomen. Steeds hooger steeg hij en steeds kouder werd het, doch Schroeder voelde zich behagelijk in zijn electrisch verwarmde kleeding, waartoe ook dè handschoenen behoorden. In een uur tijds had hij een hoogte van vier mijl bereikt en een half uur later wees de hoogtemeter zes mijl aan. En, evenals den eersten keer, haperde er ook nu iets. Zou de zuurstof-toevoer wel openstaan, dacht de vlie ger. De-glazen van zijn „stofbril" waren zop- danig met ijs bedekt, dat hij er niets dgor zien kon. Zonder verder na te denken duwde hij zijn bril naar boven om het kraantje duide lijk te kunnen zien en op dat moment werd alles 2wart om hem heen. Ofschoon hij niet meer kon zien, bleven zijn gedachten door werken. Dat gevoel, alsof er iets in zijn hoofd ontploft was. werd veroorzaakt doordat zijn oogappels stijf bevroren waren, zoodra ze in aanraking gekomen waren met de ijskoude lucht, want daarboven vroor het 99 graden. Schroeder verloor het bewustzijn en het vliegtuig viel als een steen, met zulk een spel- heid, dat de druk in de benzinetanks geen tijd had zich te egaliseeren met den steeds toenemenden luchtdruk van buiten, zoodat de reservoirs een voor een in elkaar gedrukt werden. Toch overleefde de piloot zijn avon tuur. Zijn val duurde bijna tien kilometer en het scheen, dat niets hem meer kon redden, doch wederom kreeg hij door den normalen luchtdruk voor een oogenblik het bewustzijn terug. Vaag zag hij onder zich het vliegveld en op dat oogenblik op de grens van bewuste loosheid, landde hij. De omstanders vonden Schroeder onmachtig in zijn machine met bevroren oogappels. Zijn hart klopte, alsof het bersten zou, doch ondanks alles bracht hij er het leven af. Hij was echter zoo verstandig het noodlot niet voor de derde maal te tarten. Ook luitenant Apolla Soucek van de Ameri kaansche vloot kon de 40.000 hoogte niet be reiken, ofschoon hij het tot 39.140 voet bracht op 8 Mei 1929. Doch drie weken later verbeter de Wilhelm Neuenhofer met een Junkers- eendekker dit record met meer dan een halve mijl en bracht het op 41.974 voet. Natuurlijk legde Soucek zich niet zonder meer daarbij neer. Een jaar lang nam hij proeven met ver beterde en nieuwe apparaten, bracht twee compressors aan. om zijn motor nog krachti ger te maken en deed een vermageringskuur om het gewicht tot het uiterste te beperken. Tot aller verbazing koos hij een kleeding van louter bont in plaats van een electrisch ver warmd costuum en toen hij op 4 Juni 1930 opsteeg, had hij niets anders aan dan een pak van bontvellen. En zelfs bij een temperatuur van 89 graden onder nul had hij geen last van de koude. Door een vernuftig aangebracht apparaat ging de machine onmiddellijk da len, zoodra de vlieger het bewustzijn verloor. Hij slaagde er in, het Duitsche record te bre ken en twintig minuten lang trachtte hij nog hooger dan 43.166 voet te komen, doch dat gelukte hem niet. Toen voelde hij plotseling een vreemde sensatie, alsof hij gewurgd werd, ofschoon de zuurstof-toevoer uitstekend werk te. Het bleek dat de rubber-afvoerbuis voor de gebruikte lucht stijf bevroren was slechts met groote moeite wist hij dit euvel te herstellen. Zonder ongelukken bereikte Soucek de aarde en Amerika was wederom in het be zit van een hoogterecord. Intusschen werd in Engeland in het geheim geëxperimenteerd met dieren, die blootgesteld werden aan den verminderden luchtdruk, zoo als een vlieger die op een hoogte van meer dan 40.000 voet ondervindt. Tenslotte nam men deze proeven met apen, die, nadat de luchtdruk weer normaal geworden was, geen nadeelige gevolgen ondervonden. Ook werden proeven met een nieuw soort brandstof geno men, die op groote hoogte niet te snel zou ont branden en evenmin zou bevriezen. Na nauw keurige voorbereidingen en proefvluchten steeg kapitein Cyril Uwins op 16 September 1932 van het Filton-vliegveld op voor een re cordpoging. Rustig zat hij in de machine en noteerde nauwkeurig de temperatuur van de lucht en van de olie, het aantal omwente lingen van de schroef en de bereikte hoogte. Op 35.000 voet gaf hij vol gas en de machine VEREENIGING VOOR VERZEKERINGS WETENSCHAP. In de huishoudelijke vergadering van de Vereeniging voor Verzekerings-Wetenschap is herkozen de heer p. J. L. de Chateleux en ge kozen in de plaats van dr. D. P. Moll, die be dankt had, dr. Dorsman, directeur van de Le vensverzekering Maatschappij van het N. O. G.; in de plaats opengevallen door het overlijden van jhr. H. Smissaert, werd benoemd mr. Hol leman adj. directeur van de Nieuwe Eerste Nederl. Levensverz. Maatschappij. In de hierop volgende algemeene vergade ring werd door mr. H. Bijleveld, lid van het bestuur der Rijks Verzekeringsbank ingeleid het onderwerp: De zakelijke factoren, waarmede rekening dient te worden gehouden bij eventueele re organisatie der ongevallenwet 1921 in de rich ting van bedrijfsvereenigingen. 43.976 voet, waarmede de capaciteiten van den motor waren uitgeput. In het Nationaal Phy- sisch Laboratorium werden de verzegelde ba- rografen gecontroleerd en Engeland had, ten koste van duizenden guldens, het wereldre cord veroverd. Doch in den herfst van het vo rige jaar werd zelfs deze prestatie door een Franschman. Lemoine, verbeterd. Deze avia- teur steeg tot 44.862 voet, oftewel ruim 13 1/2 kilometer. En ook dit record zal door één van hen, die bereid zijn den dood te trotseeren, wederom verbeterd worden. Aangespoelde lijken geïdentificeerd. De bemanning der vergane „Charles José". NORDERNEY, 30 Oct. Ongeveer veertien dagen geleden spoelden op Norderney en op Juist bij Hilgenriesersieï de lijken van ver dronken zeelieden aan. Uit het politie-onder- zoek is thans gebleken, dat het de lijken wa ren van de bemanning van het op 4 October nabij de Nederlandsche kust tijdens een he- vigen storm gezonken Belgische stoomschip „Charles José". De kapitein, tevens eigenaar, van het 'schip, die indertijd als eenig overle vende door het Duitsche stoomschip „Hilgen- fels" werd gered, vertoeft nog te Norderney en bevestigde het resultaat van het politie onderzoek. Van de bemanning van de „Char les José" worden thgns nog slechts de eerste machinist en een matroos vermist. Meineed en uitlokken van meineed. AMSTERDAM. 30 Oct. Op 17 Mei j.l. ver- oordeelde de rechtbank te Haarlem mej. W.G, v. S., aldaar, wegéns meineed tot een gevange nisstraf van zes maanden. De Officier had negen maanden gerequireerd. Bij een civiele procedure over een huur- kwestie had de juffrouw de beslissende eed voor den kantonrechter moeten afleggen. Op aansporing van een winkelier-zaakwaarne mer had zij toen gezworen, da,t het niet waar was, dat zij van de eischeresse in het proces in huur had gehad een woning aan de Schneevoogtstraat te' Haarlem. Tegen de juf frouw werd toen een vervolging wegens mein eed ingesteld, evenals tegen den Haarlem- schen zaakwaarnemer, die'haar had aangera den den valschen eed af te leggen. Vandaag diende de zaak in hooger beroep voor het Gerechtshof. Zij bekende een val- sche verklaring te hebben afgelegd; aanvan kelijk had zij bezwaren gemaakt doch haar zaakwaarnemer had haar overgehaald. De verdachte toonde veel berouw en riep de clementie van het Hof in. De procureur-generaal mr. D. Reilingh achtte het feit op zichzelf zeer ernstig. Spr. wilde er echter rekening mede houden, dat verd. goed bekend staat;zij is nooit eerder veroordeeld en het reclasseeringsrapport is uit stekend. Hiermede rekening houdende requireerde de procureur-generaal een gevangenisstraf van drie maanden wegens meineed. De verdediger mr. Stomps uit Haarlem pleitte clementie in den vorm van een voor waardelijke straf. Vervolgens stond dezelfde zaakwaarnemer terecht, verdacht van uitlokken van meineed. De rechtbank te Haarlem had hem tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld; het O. M. had drie jaar gerequireerd. Hij zou aldus de dagvaarding het meisje hebben overgehaald de valsche ver klaring af te leggen en op haar tegenwerping te antwoorden, dat zij gerust dien eed kon afleggen, want dat toch niemand er achter kon komen, dat de inhoud van dien eed in strijd met de waarheid was. In deze zaak eisehte de procureur generaal bevestiging van het Haarlemsche vonnis. De Uiver Donderdag te Soerabaja. Aneta-Vaz Dias meldt; Volgens telegra fisch bericht van commandant Parmentier zal de Uiver Donderdag a.s. te Soerabaja worden verwacht. Wright en Polando staken den strijd te Calcutta. CALCUTTA, 30 Oct. (V.D.) De Ameri kaansche vliegers Wright en Polando hebben wegens motordefect tengevolge van een breuk van een der cylinders te Calcutta den strijd opgegeven en zich uit de Londen-Melboume- race teruggetrokken. Zij zullen binnenkort per ■schip naar de Vereenigde Staten terugkee- ren waarheen ook hun Lambert-Monocoupé zal worden verscheept. AUTODIEVEN GEARRESTEERD. ROTTERDAM. De Centrale Recherche alhier vernam eenigen tijd geleden, dat val sche nationaliteitsbewijzen van auto's in om loop waren. Na eenigen tijd wist men er een van in handen te krijgen. Dit bleek te behoo- ren bij een Cadillac ter waarde van 16.00P gulden. Ook de auto werd opgespoord en toen bleek, dat deze verschillende keeren was ge kocht. Bij het nagaan van de verschillende bezitters van de auto kwam men terecht bij 'r 28-jarigen bekenden smokkelaar in Brabant Het vermoeden bestond, dat de auto in België zou zijn gestolen. Juist had men te Brugge in België een Belg en twee Nederlanders gearres teerd in verband met een autodiefstal. Deze gearresteerden hadden in relatie gestaan met den smokkelaar. Zii bekenden, dat'zij den wa gen in Brussel hadden gestolen, en dat de smokkelaar dezen van hen had gekocht, om den wagen in Nederland te verkoopen met ge bruikmaking van een valsch nationaliteitsbe- wi.is. De smokkelaar is via Rotterdam overge bracht naar het Huis van Bewaring in der Bosch, Het verdere .onderzoek leidde er toe, dat te Antwerpen een drukkerij werd gevonden waar de nagemaakte nationaliteitsbewijzer weiden gedrukt. De drukker kon verklaren dat de smokke laar opdracht had gegeven om deze te maker Van één cliché waren twee valsche bewijzer en van een ander cliché 50 gedrukt. Door he* onschadehik maken van dit complot heeft men verder optreden van een bende autodie ven onmogelijk gemaakt, welke bende haar werk er van maakt, auto's in Noord-Frankrii! en in België te stelen en deze dan met valscne nationaliteitsbewijzen in Nederland van de hand te doen. Zevendaagsche luchtdienst EngelandAustralië? LONDEN, 30 October (Reuter). Het mi nisterie van luchtvaart zal burgerlijke lucht vaar t-f inn a's financieren, die bereid zijn mail passagiers te vervoeren met vliegtuigen, welke door de Nederlanders met zulk een enorm succes aan de LondenMelhoume-race hebben deelgenomen, meldt de „Daily Herald". De Britsohe luchtvaart-deskundigen zijn gis teren bijeen gekomen om de kwestie te bespre ken en men is overeengekomen, dat Groot Brittannië binnen enkele maanden een zeven daagsche luchtvaartdienst op Australië moet hebben. Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland. Zal twaalf dagen duren. 30 October (V.D.) Naar we ver nemen zal het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van prins George en prinses Marina twaalf a veertien dagen duren. De prinses zal logee ren bij haar nicht de gravin van Athlone. Schatgraverij wordt financiëele strop. De expeditie van Cocoseiland. NEW-YORK, 30 Oct (V.D.) Uit Puncta Arenas wordt gemeld, dat de wegens onbe voegd schatgraven op het Cocoseiland door de reeeering van Costa Rica gearresteerde Britsohe schatgravers weer in vrijheid zijn gesteld. De gearresteerden konden nl. bewij zen, dat ze door de initiatiefnemers niet er van op de hoogte waren gesteld dat het Co- coseiltnd cviel in het rijk van de republiek van Costa Rica. Het voortijdig einde van de ex peditie beteekent natuurlijk voor de deelne mers een ernstige financieele schadepost. Verscheidene schatgravers hebben al hun steeg "bij een temperatuur van 104 graden on-spaarpenningen verloren, die zij voor de expe- der nul'tot de duizelingwekkende hoogte vanditie beschikbaar hadden gesteld. De inbraak in de Kinkerstraat. AMSTERDAM, 30 October (V. D.) Door de recherche zijn in samenwerking met de centrale recherche gisteravond twee perso nen en hedenmorgen nog een man gear resteerd in verband met de inbraak bij een goudsmid in de Kinkerstraat, waar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag o.m. 500 gou den ringen Werden gestolen. Onder de gear resteerden, die allen ontkwamen zijn twee oud bekenden van de politie en de justitie. Nog een snoorwegongeluk in Frankrijk PARIJS, 30 October (Reuter). Gister avond kwam ongeveer 150 meter voor het station Montauban de D-trein naar Bordeaux in botsing met een rangeertrein. De locomo tief van de D-trein ontspoorde en ook de voorste wagens werden beschadigd. 23 perso nen werden gewond, drie hunner moesten ln het ziekenhuis worden opgenomen. Tot de ge wonden behoort ook de machinist van den D-trein BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND Klasse E. Afd. 5. De B.C. Haarlem kreeg het viertal van Vriendenkring op bezoek. Javaux (B.C,H.) be- bon goed. Hij klopte v. d. Pavert, die het tot 108 van de 166 te maken punten bracht. G. v. d. Gevel (Vriendenkring! maakt weer ge lijk door Kroon op 66 te laten staan. De gas ten namen onmiddellijk daarop de leiding door Terrehorst, w:ens partner het niet verder bracht dan 26 van de 80 te maken. Deijs (B.C.II.) verloor van Copini Jr. met 46 tegen 70, waardoor de stand van deze ont moeting werd 3—1 voor Vriendenkring. Klasse F. Afd.. 6. D.E.S. II ging Vriendenkring in eigen lokaal bekomen. L. Vlug (D.E.S.) won ondanks een groote handicap van Bannlnk, doch H. Tu- ninga bleef ver achter bij Snoeks (Vrienden kring). Vervolgens versloeg Bottelier (D.E.S.) Teunenbroek met groot verschil. Huizing (Vriendenkring) wist in een goede partij van den D.E,S.-man te winnen. Hierdoor eindigde de strijd met 22. „Excelsior" uit Velsen-Noord kwam naar Haarlem om den strijd aan te binden tegen D.E.S. I. Ronde won op het kantje af van H. Lamers (Excelsior). In de volgende partij was eveneens spanning en sloeg C. Marks den D.E.S.-man Wesseling met klein verschil, doch J. Wunnik won daarna van C. Smit (Excel sior), hetgeen te niet gedaan werd doordien Winkel (D.E.S.) het aflegde tegen den inval ler Verhoef. De eindstand was ook hier 22. LOU TELLEGEN t HOLLYWOOD, 30 October (V. D.) De be kende filmster en acteur Lou Teilegen is overleden. Teilegen was van Nederlandsche afkomst, doch te Athene geboren. Korten tijd geleden had hij een operatie ondergaan, waaruit bleek dat hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. Oplossing van het Duitsche kerkconflict? BERLIJN, 30 October (Reuter). Hitier zal hedenmiddag de 3 oppositioneel e bis schoppen ontvangen. Men weet niet of dit een sensationeele wer.iing in den kerkstrijd be teekent, of dat het een laatste poging tot ver zoening is. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 30 October. Bevallen 25 October: G. A. WesseliusMee- fout, d.; 26 October: M. Sekreve-Koper, d.; 27 October: A. P. P. RuijgrokMeegdes, d.; A. de DroogSchoffelmeer, z.; A, de Gier Mulder, z. 28 October: M. E. AltenaBouw meester, z.; M. T. Barends—Taling, z.; H. M. Veenv. d. Velden, d.; A. M. NourisHartoch, z.; 29 October: G. E. Philppo—v. d. Weegh, d. Overleden 26 October: J. J. Minkels, 65 j., N. Kruisstraat; A. de VriesTeves, 87 j„ Brede- fodestraat; 27 October: E. P. G., 9 j„ d. v. A. Meijering, Junoplantsoen; 28 October: J. A. De Baene, 64 j., Scheldestraat. Wèg die muur, die U scheidt van het werkelijke radioland, het land van de talrijke interessante stations Wie laat zich nu nog rantsoeneeren op twee, drie stations wie laat zich nu nog van de rest van de aetherwereld afsluiten Niemand De Philips 836 a is er nu98 gulden maken U nu bezitter van een toestel, dat in Europa geen grenzen kentTientallen stations in Uw huis Weergaloos zuiver, weergaloos natuurgetrouw 2 KRINGS SUPER. INDUCTIE" ONTVANGCOMBINATIE het land der talrijke stations binnen 1

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3