HET NIEUWE AVONDBLAD Winkeliers, die niet versagen. de kou? Penaal Sigaren Oldenbarnevelt 6, 8, 10 CENT 19e JAARGANG No. 307 DONDERDAG 1 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— Dij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten# deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Motorschoener Jupiter op de Noordzee vergaan. Opvarenden in IJmuiden aangebracht. Bange uren in de scheepsboot. Gisterenavond zijn alhier door het Duit- sche politievaartuig Weser aangebracht de zeven opvarenden van den te Delfzijl thuis- behoorenden 600 ton ladenden motorschoener Jupiter, die Zondagavond op de Noordzee is vergaan. De schipbreukelingen zijn onderge bracht in het Koning Willemshuis. De kapitein vertelt. Toen wij spoedig nadat de schipbreukelin gen, allen flinke jonge kerels, op den toeris tensteiger aan wal waren gegaan, hebben wij den kapitein in het Koning Willemshuis op gezocht. Deze was juist bezig, zijn reederij .te Delfzijl telefonisch mededeeling te doen van hetgeen hem en zijn bemanning overkomen was. Na afloop van het telefoongesprek had de -kapitein, Komdeur geheeten, tusschen zijn vele besognes door, even gelegenheid, ons het een en ander omtrent de scheepsramp te ver tellen. Ook hij is een jonge man, een stoere kerel, die in sobere bewoordingen het relaas deed van de noodlottige gebeurtenis, die hem en zijn mede-schipbreukelingen van alle bezit tingen heeft beroofd. Zondagmorgen half elf was de Jupiter met een lading haring van Yarmouth vertrokken. De lading was bestemd voor Lervik in Noor wegen. Het was ruw weer; vooral tusschen de banken langs de Engelsche kust spookte het leelijk en men was blij, dat men eindelijk op de ruimte was. Hier zou echter het ergste gebeuren wat onder deze omstandigheden kon •gebeuren: om 7 uur Zondagavond begon de lading te werken. De Jupiter maakte slagzij over stuurboord. In den beginne maakte de kapitein zich niet ongerust, maar door het slingeren van het schip werkte de heele la ding naar stuurboord over. De golven sloegen onophoudelijk over het dek. Een half uur later was de toestand zoo ernstig, dat men het schip moest verlaten. De scheepsboot werd overboord gezet en ondanks dat deze tegen den romp van de Jupiter dreigde stuk te slaan, kwamen alle opvarenden veilig in het ranke en wrakke bootje. Zij moesten echter alles wat zij bezaten achterlaten. Daar dreef men in den donkeren, onstui- migen nacht. Er liepen hooge zeeën, de boot lekte en het duurde niet lang of allen waren doornat. Een speelbal der golven, dobberde de boot op de baren. Nog een uur lang zag men de lichten van de Jupiter. Toen ver dwenen ze plotseling'Op ongeveer 35 mijl N.NO van het vuurschip Smiths Knoll moet de Jupiter in de diepte zijn verdwenen. Het werd een angstige nacht en op den angstigen nacht volgde een angstige dag. Het werd middag en nog kwam geen redding op dagen. Reeds viel de schemer inZou men nog een nacht moeten ronddobberen? Zou men nog een nacht moeten vertoeven in de zwakke boot, doornat en verkleumd van Gelukkig kwam tegen vijf uur Maandag middag een schip in zicht. Het kwam naderbij Het hulpgeroep van de uitgeputte mannen overstemde nauwelijks het razen der zee. De redder in den nood bleek te zijn de haringlogger B.V. 7, thuisbehoorende te Vegesack. Maar nog waren de schipbreuke lingen niet aan boord. Toch kwamen ze zon der ongelukken op den logger over. De scheepsboot sloeg echter stuk tegen den romp van den logger. Liefderijk werden de schipbreukelingen door den schipper en de bemanning ontvangen. Zij kregen alles was zij noodig hadden en dat was in de eerste plaats warm drinken en droog ondergoed. Kapitein Komdeur had geen woorden genoeg, om zijn dankbaarheid te be tuigen jegens het onthaal, dat op den logger hun deel werd. Woensdagmiddag werd de Hagen gepraaid door den politiekruiser Weser. De mannen werden door dit vaartuig overgenomen, dat hen des avonds veilig in IJmuiden binnen bracht. Ook op de Weser was de behandeling boven allen lof verheven. Kap. Komdeur vertelde nog, dat zijn be manning, behalve hem bestond uit drie land- genooten en drie Duitschers. Een der op varenden is afkomstig van Wijk aan Duin. Met uitzondering van laatstgenoemde, die reeds gisteren naar huis is gegaan, vertrekksn de schipbreukelingen heden naar hun woon plaats nadat zij van de noodige kledingstuk ken zijn voorzien. De scheepsboot gezien? Het gisteren alhier binnengekomen s Leeghwater van de Scheepvaart en Steen kolen Mij. rapporteert, op 53.17 N.B, en 4.20 O.L. een groote onbemande scheepsboot te zijn gepasseerd. Door de invallende duisternis kon men geen merkteekens op de sloep, die snel uit het gezicht verdween, ontdekken, zoo dat niet kon worden vastgesteld, van welk schip de sloep afkomstig was. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat dit de Jmuider Taxi-Onderneming TELEF. 4 2 2 0 staat altijd ter Uwer beschikking. (Adv. Ingez. Med.) Dii numtnec fovat een &if.zwg.sd Als de IVuUet komt. vende moet zijn gebleven. De plaats, die de Leeghwater opgeeft, bevindt zich ca. 50 mijl Westelijk van de plaats waar de jupiter ver ging en vermoedelijk op korteren afstand van de plaats, waar de bemanning op den Duit- schen logger overging TWEEDE LUSTRUM DER GEREF. KNAPENVEREENIGING JOZEF. De Geref. Knapenvereeniging Jozef her dacht gisteravond haar 10-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid was de turnzaal der Juliana- school waar de herdenkingssamenkomst plaats had „tot in alle hoeken gevuld". De voorzitter der vereeniging, de heer B. Korporaal opende de vergadering met een welkomstwoord waarin hij tevens schetste het doel en streven der vereeniging. Vervolgens was het woord aan den secre taris, den heer A. v. d. Brink, tot het uitbren gen van een jaarverslag. Een der leiders, de heer J. v. d. Vaart gaf een resume van het ontstaan en de werkzaamheden der vereeni ging in de 10 jaar. Ds. N. G. van Teylingen hield hierna een toespraak waarin hij zich voornamelijk tot de jongeren wendde. Spreker bepaalde zijn gehoor hoofdzakelijk hij het le ven van den hervormer Maarten Luther, pij deed hierbij uitkomen dat Luther een man is geweest die wist te gehoorzamen en te dienen waardoor Luther een held is geworden. Naar aanleiding van deze geschiedenis sprak Ds. van Teylingen over heldenmoed en kracht en een ieder die dit wenscht moet weten te le ven door geloof, te dienen en gehoorzamen. De heer B. Schipper, hoofd der P. Vermeu- lenschool sprak namens den kerkeraad -der Geref. gemeente. Hij bracht dank aan het be stuur en de leiders dér vereeniging voor het vele en goede dat deze, in de 10 jaren voor de vereeniging gedaan hebben. Vervolgens moedigde hij de knapen aan om voort te gaan op den ingeslagen weg en te trachten door' middel van de vereeniging veel geestelijke winst te behalen. Namens de Geref. Jonge- lings vereeniging bracht de heer E. v. d. Brink gelukwensehen aan de jubileerende vereeni ging over. Ook de afgevaardigden van de ver eeniging Samuel te IJmuiden en de vereeni ging Timotheus te Velsen complimenteerden. De vergadering die een feestelijk karakter droeg werd verder opgeluisterd door tableaux, voordrachten en samenspraken. De finale van het damtournooi Een feestavond tot slot. Lijken in de Noordzee. Trawlerschipper wilde ze niet oppikken. Naar wij vernemen is. onlangs op de Noord zee door de bemanning van een IJmuiden- schen stoomtrawler een drietal lijken drijven de gezien. De lichamen waren voorzien van zwemgordels en hadden klaarblijkelijk nog niet lang in het water gelegen. De bemanning van den trawler wilde de lij ken oppikken en aan wal brengen. De schip per weigerde zulks echter vanwege het tijd verlies dat hierdoor zou ontstaan. Deze wei gering veroorzaakte onder de opvarenden zulk een oppositie-stemming, dat het bijna tot een werkstaking aan boord was gekomen. VISSCHERIJNIEUWS IN ZAKFORMAAT IJmuiden Uivert. De reederij van den stoomtrawler Erica UM. 384 heeft uit bewondering voor de gewel dige prestatie van Parmentier en de zijnen dezen trawler omgedoopt in „Uiver". De trawler is inmiddels onder zijn nieuwen naam naar zee vertrokken. Bezaansmast gebroken De stoomtrawler Cornells IJM. 15 kwam bin nen met een gebroken bezaansmast. ERTSAANVOER. Het Fransche stoomschip P.L.M. 27 is van Melilla en het Grieksche stoomschip Vassilios A. Polemis van Nicolajeff bij de Hoogovens aangekomen met een lading erts. De haringuitvoer naar Duitschland. Ons bericht bevestigd. Eenige dagen geleden hebben wij medege deeld, dat door de Duitsche regeering een buitengewone deviezenvergunning van 106.000 Mark was verleend voor den invoer van versche haring uit ons land. Dit bericht werd van zekere zijde tegen gesproken. In Den Haag zou van deze buiten gewone deviezenvergunning niets bekend zijn, heette het. Een officieel bericht uit Den Haag komt thans ons bericht bevestigen. Gemeld wordt, dat de met de Duitsche regeering overeenge komen waarde-contingenten voor den uitvoer van versche haring naar Duitschland, waar voor reeds bindende toezeggingen zijn ver strekt, voor October en November uitgeput zijn en dat op uitreiking van deviezen ver gunningen of bindende overeenkomsten niet meer gerekend kan worden. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat een bui tengewone faciliteit inderdaad is.verleend. Een verrassing is echter, dat het waarde- cöntingent, dat zooals wij meldden 106.000 Mark hedroeg, thans reeds uitgeput is. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de Duitsche regeering terugkrabbelt, terwijl het ook mo gelijk is, dat reeds aan Duitsche importeurs afgegeven invoervergunningen nog bij deze importeurs berusten en zij een gunstige legenheid, d.w.z. lage prijzen, afwachten om de hun toegestane hoeveelheden in te voeren, Voor onze rookers! (FIJN BRAZIEL MELANGE) Vraagt ze Uwen winkelier (Adv. Ingez. Med.) ANTIEKE BIJOUTERIE ZIET DE ANNONCE op Pag. 13 „Winternummer" J. FORTGENS ZN. KONINGSTRAAT 12 (Adv. Ingez. Med.) een bon uitgereikt, welke men met naam en adres ingevuld, moet deponeeren in een bus. Doet men dit, dan dingt- men mee naar een groot aantal prijzen, die bestaan uit geldprij zen en cadeaux, beschikbaar gesteld door de deelnemende winkeliers. Tijdens de 10-daagsche letterjacht, die van tot 13 November zal duren, zal er van 4—6 en van 710 uur radiomuziek gegeven wor den. met uitzondering van des Zondags. De Buurtvereeniging „Kennemerlaan" orga niseert van 3 tot en met 9 November een licht- week. De Kennemerlaan zal extra worden ver licht tot een driemaal sterkere capaciteit. Maar mooier dan wat er tot nu toe in IJmui den op het gebied van illuminatie te zien is geweest, zal worden de verlichting met vier schijnwerpers van 1000 Watt van de fontein in het plantsoen. Dat zal een gedrang veroor zaken op het plein! Op een drietal punten zal van 46 en van 710 uur radiomuziek worden gegeven. De winkeliers geven ter gelegenheid van de lichtweek aan eiken kooper voor een besteed bedrag van 50 ets. een bon. Tien van deze bonnen geven recht op een bewijs van toe gang voor een op een nader te bepalen datum te geven poppenkastvertooning. Ongetwijfeld zal het deze week storm loope-n. Want in welk gezin is niet een kind, dat gaarne deze pop penkast-vertooning zal willen bij"wonen? En al zijn er gezinnen, waar de kleine kinderen reeds groot zijn geworden dan zijn er wel neefjes of nichtjes of buurkinderen, die men er blij mee kan maken. Heeft ons extra nummer groote waarde voor onze adverteerders, niet minder groot is de waarde van dit welverzorgde blad voor onze lezers. De vele interessante artikelen van al lerlei aard zullen gaarne gelezen worden in den familiekring en al is de winter nog niet gekomen, de avonden zijn reeds zoo lang, dat een tijdpasseering als het doorlezen van het mooie nummer ongetwijfeld velen een groot genot zal bezorgen. POLITIEKRUISER VERTROKKEN. De Duitsche kruiser Weser, belast met het toezicht op de visscherij, is gisterenmorgen weer naar zee vertrokken tot het voortzetten van de kruistocht. DE VERMISTE KOTTER. Van den vermisten Deenschen vischkot- ter Comet E 105 is op het eiland Fanö het lijk van een opvarende aangespoeld. Hedenavond wordt de laatste ronde gespeeld van het internationaal damtournooi, dat een buitengewoon succes is geworden, al hadden velen in IJmuiden het succes van hun favoriet Dukel gaarne wat grooter gezien. Maar toch kan Dukel, ondanks dat hij slechts een gering aantal punten kon verzamelen, met eere op dit grootsche tournooi terugzien, omdat hij bewezen heeft, dat zijn spel geheel past in het kader van dit tournooi. Een klein onge lukje bezorgde hem een nederlaag, waar hij remise of winst in de hand had. Bovendien was hij zeer gehandicapt en daar mag wel eens op gewezen worden doordat hij bijna eiken dag van het tournooi zijn dagelijksche werkzaamheden moest ver richten, waartegenover de andere deelpe- mers aan dit tournooi, elke avond frisch en uitgerust achter het bord kwamen. Een klein misverstand zouden wij gaarne even recht willen zetten. De meening heeft postgevat als zou Rajehenbach zich hebben geuit over de mogelijkheid van een combine tusschen Keiler en Dukel in dien zin, dat Du kel Keiler zou hebben laten winnen om de kans te vergrooten dat laatstgenoemde als winner uit het tournooi te voorschijn zou ko men. Dit is niet juist, Rajehenbach, wetende dat de Fransche pers, vooral de sportpers, dit tournooi met belangstelling 'volgt, heeft Vrij dag geinformeerd hoe er gespeeld zou wor den, om eventueele combine-geruchten den kop in te kunnen drukken en men bij een eventueele nederlaag van hem tegen Keiler geen uitvluchten zou kunnen zoeken, Een feestavond in Cycloop De directie van Cycloop, waar heden de laatste ronde gespeeld zal worden, heeft deel nemers en bezoekers een feestavond aangebo den. De laatste ronde begint te 5 uur en zal dus ongeveer te 8 a 8.30 uur geëindigd zijn Men heeft dus gelegenheid nader met de dam-corypheeën kennis te maken. De uitreiking der prijzen vindt direct na sloep van de Jupiter is geweest, die dan drij- afloop van de laatste ronde plaats. Een woord tot adverteerders en abonnés. Het zijn moeilijke tijden, waarin wij leven. De crisis drukt nu al gedurende een vijftal jaren haar stempel op het economische leven; steeds moeilijker wordt het voor vele onzer in gezetenen, om het hoofd boven water te hou den. Werkloosheid heeft het levenspeil en de koopkracht van een kleine tweeduizend onzer ingezetenen, waarvan de meesten een gezin te onderhouden hebben omlaag gedrukt. En in vele gezinnen, waar de werkloosheid haar in trede nog niet heeft gedaan, noopt de alom ingevoerde loonsverlaging -tot de grootst mo gelijke zuinigheid. Het spreekt vanzelf, dat de ongunst der tij den in de eerste plaats haar uitwerking laat voelen aan de winkeliers. In de laatste raads vergadering heeft de heer H. Homburg, voor zitter der Middenstands-Centrale voor Velsen bij de besprekingen over het eventueele in voeren van een ventverbod een somber beeld opgehangen over de positie van den whandel- d-rijvenden middenstand", die vooral in het westelijk deel van IJmuiden, welks bevolking wel het meest door de crisis getroffen wordt, hoe langer hoe moeilijker wordt. Er is in deze tijden dan ook een buitenge woon uithoudingsvermogen, veel optimisme en een groote energie noodig, wil de winkelier het aloude devies „Luctor et emergo" tot het zijne kunnen maken Is dit uithoudingsvermogen, dit optimisme, deze energie bij onzen winkelstand aanwezig? Het antwoord hierop geeft u dit nummer van de IJmuider Courant! De winkeliers in onze plaats weten, dat de waarde van een goede advertentie groot is. Zij weten ook, dat de waarde van een goede ad vertentie stijgt, naar gelang van de publici- teitswaarde van het blad, waarin deze adver tentie geplaatst is. En om deze reden is het dan ook niet te verwonderen dat, telkens wan neer de IJmuider Courant den winkeliers een bijzondere gelegenheid biedt, hun zaak en hun artikelen naar voren te dragen, hiervan dankbaar geprofiteerd wordt. Het succes van vroegere extra nummers kennende, twijfelden wij er geen oogenblik aan of ook dit bijzondere nummer, dat onder den titel: „Als de Winter komt" in meer dan 5000 exemplaren de rotatiepers verlaat, zou een succes worden. Des te meer rekenden wij op een succes, omdat met de verschijning van dit nummer samenviel een bijzondere reclame-campagne, zoowel van de Vereeniging IJmuiden-Centrum als van de onlangs opgerichte Buurtvereeni ging „Kennemerlaan", waarvan naar wij ver nemen nagenoeg alle winkeliers in deze en .eenige uit de aangrenzende straten lid zijn. IJmuiden-Centrum komt met een „10-daag- sche letterjacht". De deelnemende winkeliers geven bij elk bedrag van 50 ets., bij hen be steed een zakje cadeau, waarin een letter is gepakt. Met deze letters moet het woord „Oud- ÏJmuiden" gevormd worden. Dat gaat natuur lijk niet zoo gemakkelijk, maar de jongens weten er wel raad op. Postzegels worden ge ruild, de letters kunnen ook geruild worden. VELSEN GOEDKOOPER GAS? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken had zich tot den Raad dezer gemeente gewend met een schrij ven, waarbij in overweging wordt gegeven, de bestaande tarieven voor het gebruik van electriciteit, water en gas te herzien en te verlagen. In de raadsvergadering van j.l. Dinsdag heb ben B. en W. medegedeeld, dat de gemeente geen zeggenschap heeft over de tarieven van electrischen stroom. Verhooging van water- tarieven heeft niet plaats gehad, terwijl in overweging is de vraag of en in hoeverre ver laging van de gastarieven, welke hier niet hoog zijn, mogelijk is. B. en W. stelden voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat het niet uitgesloten is, dat bij de behandeling der begrooting van het Gasbedrijf uit den Raad een voorstel tot verlaging van den gasprijs wordt ingediend. OM EEN HALVE CENT Door Gedeputeerde Staten is aan het ge meentebestuur een nota van opmerking ge zonden ten aanzien van de rekening voor den dienst 1932. Tengevolge hiervan moet o.m. het eindcijfer van de ontvangsten en dat van de uitgaven van den kapitaaldienst in plaats van resp. op 3.784.566.16 1/2 en 3,992.923.27 1/2 worden vastgesteld op 3,784.566.16 en 3.992.923.27. AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Schulp weg te Velsen van Maandag 5 November a.s. af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. 1 SANTPOORT Tegen inlevering van „Oud-IJmuiden" wordt woning. DIEFSTAL VAN TIMMER GEREEDSCHAP Door H. te Santpoort is bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van timmergereed schap, ontvreemd uit een schuur achter zijn

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1