HET NIEUWE AVONDBLAD Mannenkoor „De Eendracht". Stuurvrouwen. Visscherij-Snufies '19e JAARGANG No. 309 ZATERDAG 3 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y* cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Alge.-neene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Bijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: t 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; f 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot ©en maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank ts Schiedam, IJMUIDEN Jubileum Voorstelling van „Het Nut". Een schitterende avond met mevrouw Marguérite Coupérus. Zooals men uit de advertentie in ons blad gelezen zal hebben, heeft het Nut ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Depar tement een avond georganiseerd om zijn jubi leum te vieren. Na de openingsrede van den voorzitter en een kort overzicht van het wel en wee in de afgeloopen 25 jaren door den se cretaris, zal de avond verder opgeluisterd wor den door de zeer bekende en beschaafde voor drachtkunstenares mevr. Marguérite Cou pérus. Zij zal zeer geestige liederen voordragen uit de middeleeuwen, daarbij dragende de zeer fraaie costuums, geschilderd door den schil der Meurlink omstreeks 1450. Verder zestien de eeuwsche liederen pl.m. 1530 en later, het costuum nagebootst uit de regentenschiliderij. Daarna vólgen liederen uit het midden dex 17de eeuw, waar het postuum nagebootst is naar een schilderij van Pieter de Hoogh. Na de pauze nog eenige oud-Nederlandsche boerenliederen ook in bijpassende costuums. De muzikale verzorging is opgedragen aan mejuffrouw B. Nederkoorn. Het belooft dus wel een zeer aparte avond te worden. De bekendheid van de talenten van mevrouw Coupérus gaat ver over de Neder- la" dsche grenzen. - Het bestuur heeft in deze dus wel een zeer goede keuze gedaan. Iaat nu niemand verzuimen van- deze ge legenheid gebruik te maken om een genot vol1 sn avond te genieten. U doet u zelf daar mede een genoegen en niet minder het be stuur van 't Nut, dat dezen avond heeft be legd en door een trouwe opkomst daar zeer dankbaar voor zal zijn. De uitvoering wordt gegeven in het gebouw voor Christelijke Belangen zooals in de ad vertentie staat vermeld. De vischaanvoer in October. Halen we 7 millioen in 1934? IJ(muider) T(axi) O(ndernemmg) TELEFOON 4220 STAAT ALTIJD TER UWFR BESCHIKKING (Adv. Ingez. Med.) De heer Tusenius en de N. S. B. VELSEN. Bij het eerste lustram. Gedurende de maand October kwamen al hier binnen van de trawl- en zegenvisscherij218 (234) stoom- en motortrawlers met f 528.284 (f 500.415) besomming, 101 (114) motorloggers met f 67.920 (f 68.830), 413 (302) motor-kust- Visschers vaartuigen met f 39,809 (f 32.391), 18 (16) open booten met f 312 (f 261), 15 (17) Deensche motörkotters met f 13.181 (f 11.994), 2 (3) Belgische met f 873 (f 1120). Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 12 (3) stoomloggers met f 7853 (f 5476), 195 (39) motorloggers met f 82.995 (f 33.417), 36 (4) Engelsche drifters met f 16.652 (f 5966). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 7.553 (f 11.739). De totale omzet in October bedroeg f 765.437, tegen f 702.793 in dezelfde maand van het vorig jaar. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de haring- de vorige maand een vrij belangrijke rol heeft gespeeld, in elk geval een veel belangrijker dan verleden jaar. Opmerkelijk is de groote aanvoer door motorloggers. Er kwamen 156 loggers meer binnen dan in October 1933 met een opbrengst, die bijna 50.000 gld. grooter was. Ook kwamen er meer drifters binnen, maar het blijkt duidelijk, dat deze trouwe be zoekers hun rol gespeeld hebben, voorloopig althans. De opbrengst van de door loggers aangevoerde haring was vijfmaal zoo groot als die welke de drifters aan land brachten. De gemiddelde reisbesomming van de ha- ringloggers was veel lager dan verleden jaar n.l. f 425 tegen f 850. Dat scheelt dus de helft. Maar toch kan men over de resultaten tevre den zijn, want er werden vele korte reizen ge maakt. En de trawlers? De 218 van October j.l. be- somden meer dan de 234 van verleden jaar. De gemiddelde reisopbrengst was f 125 hooger dan in October 1933: f 2425 tegen f 2300. Dat is dus een gunstig resultaat. Een reisbesom ming van bijna f 2500 laat wel winst toe. Als we het eens over de Noordzeebooten en de kustbooten zouden moeten verdeelen, zouden we zeker' niet ver van de waarheid zijn als we de verhouding stelden van 3500 tot 1500 gld. Nu vaart een Noordzeeboot wel veel duurder, maar zoo groot is het verschil toch lang niet. De trawlloggers brachten het nog tot f 680 per reis. De totale omzet tot 1 November j.l. bedroeg- bedroeg f 5.350.152 (f 4.205.687). Hiervan werd aangevoerd door 1488 (771) stoom- en motor trawlers f 3.303.805 (f 1.637.779), door 1814 (1803) motorloggers f 1.109.820 (f 1.249.717) door 3668 (3688) motor-kustvisschers f 302.615 (f 327.750), door 229 (245) Deensche motor- kotters f 130.560 (f 171.144). De cijfers wijzen uit, dat er dit jaar tot 1 November voor ca. f 170.000 haring is aange voerd en wel door 22 stoomloggers, 216 motor loggers en 75 drifters, tegen f 88000 door 12 stoomloggers, 51 motorloggers en 17 drifters in dezelfde periode van 1933. Een aanzienlijke vooruitgang dus. De totale omzet tot INovember j.l. bedroeg f 5.350,152 tegen f 4.205.687 in hetzelfde tijd vak van 1933. Als alles wat meeloopt kan het omzetcijfer op 31 December de 7 millioen heel dicht naderen. Daar mogen we onder de hui dige omstandigheden blij mee zi$B. Eervol ontslag als gewestelijk commissaris. Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld dat de heer Tusenius in verband met e enconflict tusschen hem en den heer Van Geelkerken in afwachting van de terugkomst van den heer Mussert uit Berlijn, zijn functie van gewestelijke inspecteur der N.S.B. ter be schikking had gesteld. „Volk en Vaderland" deelt thans mede, dat de algemeene leider den heer Tusenius „op verzoek met dank voor de in die functie be wezen dienst" ontslag heeft verleend. Met de waarneming van de functie is be last dat adj. gew. commissaris de heer J. W. de Ruijter. IJMUIDEN'S BLOEI. In de Vrijdag gehouden bestuursvergade ring der vereeniging IJmuiden's Bloei onder 'voorzitterschap van den heer D. Buis Jz.n. deelde de secretaris, de heer Schuitenmaker mede, dat aanvragen waren ingekomen van het bestuur der A. N, V. V., om een ledenlijst te zienden aan de afdeeling Haarlem, ten be hoeve van de propaganda voor de Interna tionale bloemententoonstelling in 1935 te Heemstede; om een beknopte beschrijving van IJmuiden voor dg Gids „In welke badplaats zullen wij vertoeven?" en om propaganda materiaal van IJmuiden in Velsen ten behoeve van den dienst voor eultureele en economische propaganda der stad Antwerpen. Aan al deze aanvragen had de secretaris voldaan. De heer Heytooop deelde namens de propa- gandacommissie mede, dat de campagne voor ledenwerving tot dusver 30 nieuwe leden had opgeleverd. 'Daar in Januari de jaarvergadering zal wor den gehouden, werd het rooster van aftreding besoroken. Aan "de beurt van aftreding zijn de bestuursleden D. Bais Jz., G. Carst, D. Geus en A. de Wit, terwijl voorzien moet worden in de vacatures wegens het overlijden van de hee- ren K. van Pel en A P. C. Büekmann. Reeds werden eenige namen van oandidaten ge noemd. Uitvoerig werd gesproken over den moei lijken tijd, welke ook de middenstand in onze gemeente doormaakt. Gewezen werd op het feit, dat nog zoovelen uit onze gemeente en ook aimbten.aren,, die hier hun salaris verdie nen, in andere plaatsen koopen. Niet genoeg oordeelde men, kon worden aangedrongen om bij de winkeliers in eigen gemeente te koopen. Ook de inkoopcombinaties en het koopen van. goederen en brandstoffen door groote bedrij ven voor 't personeel werd en'besproken en men was van meening, dat te betreuren is, dat de middenstand hierdoor ernstig in zijn bestaan wordt getroffen. In dit verband werd betreurd, dat zoo wei nig middenstanders waren gekomen op de piropagandiavergadering in October, waartoe de Middenstandscentrale medewerkten en werd er op gewezen, dat veel meer winkeliers hunne zaken moesten voorzien van het naam plaatje, vermeldend het lidmaatschap van IJmuiden's Bloei, welke naamplaatjes bij den secretaris verkrijgbaar zijn. VERLOTING VAN „VOORWAARTS". Burgemeester en Wethouders hebben aan de Arbeiders Muziekvereeniging „Voorwaarts" alhier vergunning verleend tot het houden van een verloting. Een derde van de opbrengst zal worden ge schonken aan het Comité voor Schoolvoeding. R. K. VOLKSBOND Woensdavond 7 November zal in het Patro- naatsgebcuw het patroonsfeest van den kring IJmuiden-Oost van den R.K. Volksbond wor den gehouden. De heer Angenent zal dan spre ken over het onderwerp „De hand aan den ploeg". Zondagmorgen wordt het feest kerke lijk gevierd met een algemeene heilige com munie. NOORDZEESLUIZEN. Door de Noordzeesluizen alhier zijn in de ■maand October geschut: uit zee 290 stoom- en motorschepen, met een inhoud van 1.849.473 M3. en naar zee 285 stoom- en mo torschepen met een inhoud van 1.8.14.308 MS1. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteeren de hulppostkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 55327.42, terugbetaald f 57278.62. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 26969. ANSJOVIS-BERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverk. Ver). Ansjovis: Marktpositie onveranderd. Houtboot op de Noordzee opgepikt. Het bestuur van het mannenkoor „De Eendracht"-. - Door drie IJmuidensche trawlers. Alhier is bericht ontvangen, dat de stoom- trallers Condor IJM. 72, Flamingo IJM 42 en Oentoeng IJM. 131 op de Noordzee een hout boot hebben opgepikt en veilig in Wesermün- de hebben binnengebracht. 1 De reeders van deze trawlers zijn naar We- sermünde ter regeling van de kwestie "van het bergloon, vertrokken.. Men schrijft ons: Nu het mannenkoor „De Eendracht" bin nenkort 5 jaar bestaan zal, willen we in korte trekken het een en ander uit de geschiede nis gedurende die eerste 5 jaren mededeelen. Het koor werd opgericht op 18 December 1929 en telde toen 30 leden. Als directeur werd gekozen de heer H. van Dijk uit Beverwijk, wiens capaciteiten toen reeds genoegzaam be kend waren om de verwachting te wettigen dat hij het koor op groote hoogte zou kun nen brengen. Reeds 6 maanden na de oprichting nam het koor deel aan een concours te Loenen aan de Vecht en wist daar, uitkomende in de 4e afdeeling, een eersten prijs te behalen met een puntenaantal van 333, een kranige prestatie dus. Ook werden in 1930 reeds eenige goedgeslaagde concerten gegeven. Precies een jaar na de oprichting werd de Heer J. Smit bereid gevonden, het bescherm heerschap van de vereeniging te aanvaarden, wat door de leden op hoogen prijs werd ge steld Op Hemelvaartsdag 1932 werd het concours te Weesp bezocht; „De Eendracht" kwam daar uit in de 3e afdeeling mannenkoren. Ondanks de strenge beoordeeling der Jury werd met 306 punten een eerstel prijs verkregen, het geen te meer een fraaip prestak'e genoemd mag worden, daar reeds van te voren door de jury hekend gemaakt was, dat koren, die een 2en of 3en prijs behalen zouden, zich niet ontmoedigd moesten gevoelen, omdat men er van overtuigd kon zijn, dat de punten, die behaald werden, ook werkelijk ten volle ver diend waren. Daar het voor onze vereeniging en nog eenige koren uit Beverwijk, eveneens onder de leiding van den heer heer Van Dijk staande, niet mogelijk was, den eere wedstrijd af te wachten, namen deze alle op verzoek alsnog deel aan den eerewedsriijd, die op den 2en Pinkstferdag gehouden werd. l'n dezen eere-wedstrijd, waarbij elk koor op zich zelf werd beoordeeld wist „De Eendracht" beslag te leggen op een 2en prijs. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Kon. Nederlandsch Zangersverbond, waarvan ons koor lid is, werd in 1933 een groot zangersfeest gehouden, waaraan „De Eendracht" deelnam. De leden hebben op dezen schitterend geslaagden dag zeer ge noten. Tenslotte zij nog vermeld de deelneming aan het concours te Zutphen, dat dit jaar ge houden werd. Uitkomende in de 2de afdee ling mannenkoren. Met 314 punten en bij zondere lof der jury werd toch een eersten prijs behaald: een prestatie waarop de leden terecht trotsch zijn Niet alleen concoursen werden in de afge loopen jaren bezocht; het koor kan terug zien op menig concert, terwijl ook deelge nomen werd aan enkele festivals, o.m. aan die van de Zangvereeniging „Zanglust" en van de R.K. Harmonievereeniging „St. Cecilia". Het is het Mannenkoor „De Eendracht" in deze jaren dus wel goed gegaan, niet alleen bewogen de prestatie's zich steeds in stij gende lijn, ook het ledenaantal is aanmerke lijk grooter geworden en gestegen tot 61. Veel heeft het koor te danken aan zijn be schermheer, die het in alle oDzichten bijge staan en gesteund heeft en het bestuur in moeilijkheden met raad gn daad ter zijde heeft gestaan. We hopen van ganscher harte, dat de heer Smit, die thans geruimen tijd ongesteld is, spoedig weer geheel hersteld zal zijn, zoo dat het hem gegeven mag zijn, in goede ge zondheid ons eerste lustrumfeest met ons mede te vieren. Dat het koor zich verschillende opzichten: vergeleken met andere vereenigingen, nog in zulke gunstige omstandigheden bevindt, is mede te danken aan de Directie der Papier fabriek, die we ook van deze plaats daarvoor onzen hartelijken dank willen betuigen, Lof en hulde mogen we brengen aan den directeur. De heer Van Dijk heeft in den af geloopen winter wel getoond, de man te zijn die het koor op hooger peil kan brengenniets is hem te veel geweest in deze eerste, voor hem toch ook moeilijke jaren, om dit te be reiken. Het bestuur van de vereeniging is thans samengesteld uit de heeren R. Meyer, voor zitter; L. Otte, secretaris; H. M. Klinkenberg, penningmeester; Joh. van Heyst, 2e secreta ris; C. v. d. Pijl, 2e penningmeester; M. v. d, Heuvel, Bibliothecaris en C. Kort, commis saris De samenwerking tusschen bestuur en leden onderling is steeds zeer goed geweest. De voorzitter, de heer Meijer, bekleedt deze functie reeds van de oprichting der Vereeni ging af en we zouden hem als voorzitter niet gaarne missen, daar hij de kunst verstaat, ook in moeilijke omstandigheden, die ook in onze vereeniging wel voorgekomen zijn. het koor met vaste hand te leiden en door de moeilijkheden heen te brengen. Zijn voorstel len zijn zoozeer in overeenstemming met- het geen onder de leden leeft, dat ze meestal aller goedkeuring weg kunnen dragen. Een jubileumconcert. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan is een feestcommissie gevormd; dank zij het ijverig werken van deze commissie zal dit feit dan ook niet ongemerkt voorbij gaan. Het Jubileumconcert zal gehouden worden op December a.s.; we hopen, dat dit concert, voor allen, zoowel voor de bezoekers als voor directeur en leden van het koor een groots voldoening mag zijn en dat de zaal van het gebouw „Concordia" te klein zal zijn, om het publiek te bevatten. Gedurende deze Jubileum-uitvoering zal o.m. een vaandel worden aangeboden, waar naar door de leden reeds zoo lang verlan gend wordt uitgezien. Werd reeds op een vorige jaarvergadering door vele leden spontaan bijgedragen om dit ideaal te verwerkelijken, ter gelegenheid van dit eerste lustrum mocht het bestuur van vele zijden bijdragen ontvangen, die ver wezenlijking mogelijk maakten. Wanneer op het Jubileum-concert een groot aantal belangstellenden aanwezig waaraan' we geen qogenblik twijfelen, dan zal het medeleven van het publiek van Velsen en omstreken voor het mannenkoor „De Een dracht" eén bewijs zijn, dat zijn werken niet onbeloond gebleven is. Vermiste stoomlogger gepraaid. Te Vlaardingen is Vrijdagavond binnenge komen de K.W. 25, schipper J. v. d. Plas. die verklaarde Woensdag j.l. bij den stoomlogger V.L. 83 langszijde te hebben gelegen op -52 gr. 50 min. N. Br. Te Vlaardingen bestond ernstige ongerust heid over dezen logger. (De officier van justitie in een stad in het Zuiden van ons land heeft bij de behandeling van een geding over een auto aanrijding veroorzaakt door een damever klaard: vrouwen behoor en niet achter 't stxiur.) Wijze woorden komen daaglijks Uit den justitieelen mond, Op het kleine lapje aarde, Waarop eens ons wiegje stond. En de journalist die luistert Teekent zulke woorden aan. Die, in druktinkt omgetooverd, Neerlands huizen binnengaan. D' officier heeft georakeld: Vx-ouwen hooren niet aan 't stuur, Va-der leest het in zijn dagblad, In het vroege avonduur Moeder ziet niet, hoe zijn aanschijn Zich in breeden grijns ontspant, Want hij heeft zich goed verscholen Achter 't brandschenn van zijn krant. En als moeder even later, Zelf de krant in handen krijgt, Snuft ze hoorbaar bij het lezen, Terwijl vader tactisch zwijgt. Nou zegt moeder dat is prachtig, Dat is een verlicht idee, Om het zachtjes uit te drukken, Gaat die met zijn tijd wel mee. Vrouwen moeten niet chauffeeren. Vader, hoe vin jij dat nou, Die of'cier heeft vast geen auto, Of de stakker heeft geen vrouw. Vader zegt, in vi'edesijver, Maak er je niet druk om kind, Die of'cier ziet wat eenzijdig, Vrouw Justitia is blind. P. GASUS. exorv. Wonderbaarlijk zijn de grilligheden der na tuur. Zij schenkt ons haar, milde gaven, ook wanneer het menschdom ze liever niet ont vangt, ze onthoudt ze ons wanneer aan haar voortbrengselen allerwegen groote behoefte bestaat. Het eerste geval wordt getypeerd dooi de groote haringvangsten. In alle haringha vens van ons land komen de haringloggers afgeladen binnen. In enkele nachten worden honderden kantjes gevangen. De kaden lig gen vol en de haringreeders en haringkoop lieden komen zout en tonnen te kort om de massa's te verwerken. En dat in een tijd, dat men niet weet waar men er mee heen moet. De grenzen zijn nagenoeg hermetisch geslo ten en voor deze hard-gezouten najaarsha ring kan men in ons land geen afzet vinden. Het is dan ook geen wonder, dat de regeering den aanvoer van pekelharing na 10 November verboden heeft. Want niet alleen voor dit jaar ook voor het volgende jaar wordt de haring- markt bedorven. Er zijn tot op dit oogen- blik zeker al 500.000 kantjes aan den wal ge bracht en die komen dit jaar lang niet op. Zal na 10 November nog versoh aangevoer de haring gezouten mogen worden? Naar mijn meening wel, want het door de-regeering uit gevaardigde gebod vloeit voort- uit een door de regeering voor de haringreeders in het leven geroepen steunregeling (crediet). Met alles moet je rekening houden en alles staat je te wachten tegenwoordig. Het zou voor den ha- ringhandel in IJmuiden een strop worden als voor de versch-e haring het zoutverbod werd afgekondigd. Het zou trouwens moeilijk zijn hierop controle uit te oefenen. Afwachten maar weer. Komt er haring te veel, andere visch komt er nog steeds veel te weinig. Wat een strop was dat Donderdag, toen er slechts twee trawlers aan de markt waren. Was het een wonder, dat deze beide booten, de Hercules en de Timor weer top-'besoin- mingen -maakten? En Vrijdag slechts één boot en dan nog „maar" een groote, terwijl een paar kustbootjes minstens even welkom waren geweest voor wat tongetjes en schol letjes. Er kwamen slechts 39 trawlers binnen, waarvan alleen Maandag al 18. Dat was me - een ouderwet-sche drukke dag, want er waren niet alleen 18 trawlers, maar ook een achttal trawlloggers en een vijftien-tal hai'inglog- gers. Het was weei*, wat de besommingen be treft, het oude liedje: goede besommingen voor de Noordzeebooten, magere voor de kust booten. Het wordt zoo langzamerhand een „kwes tie", dat met de kusthooten, een kwestie, die wel eens ernstig onder de oog-en mag worden gezien. Want met de kustbooten wil het hee- lemaal niet boteren. Dit type visschersvaar- tuig schijnt inderdaad te verouderen, zoodat het hoog tijd wordt, dat men naar iets anders omaiet. En dan lijkt me een klein type mo torvaartuig wel het beste, een type zooals on langs in een der Engelsche havens in de vaart is gebracht en waarover het een en ander in de IJmuider Courant is verteld met een plaatje er bij; zoo'n scheepje met een man of zes zeven aan hoord. Een dankbaar vraagstuk voor de pas inge- jstelde stichting „Visscherij Centrale". PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1