Clearingverdrag met Duitschland opgezegd. AAN DE MOEDERS. DAMRUBRIEK „Naar toonenden arbeid voor ons volk." R--K. Staatspartij heeft een urgentieprogram. Export noodig, waarvoor betaald wordt. Aanpassing van prijzen en vaste lasten geschiedt niet. Regeering zal moeten helpen. In het orgaan van de R.-K. Staatspartij is ieen urgentieprogram gepubliceerd van de voornaamste punten, waarop het werk van regeering en volksvertegenwoordiging zich in de komende weken zal moeten richten. Deze punten zijn: 1. Een duidelijk sprekende, werkdadige po litiek, gericht op werkbehoud en werkverrui ming, waarin een doelmatige industrialisee- ring een belangrijke plaats zal moeten inne men. 2. De z.g. aanpassingspolitiek der regeering naar een lager niveau geschiede consequent, ook aan de zijde der z.g. vaste lasten en prij zen. 3. Betere hulp aan werkloozen, waarbij het verschaffen van werkgelegenheid, ook bij niet-aanstondsproductieve werken, sterker dan tot dusver, moet worden ingeschakeld. 4. De hulp aan jeugdige werkloozen zal sterk en doelbewust in het teeken moeten staan van verschaffen van werk, ook buiten de algemeene maatregelen tot werkbehoud en werkverruiming. De eenig juiste leuze voor het regeeringsbe- leid in deze dagen is. aldus wordt in de Toe lichting gezegd, „voor loonenden arbeid voor ons volk". In de internationale verwarring zal door con- tingenteering en tarief gered moeten worden wat er nog te redden valt. Hoe nijpend de positie voor onzen export is, toonen de recente clearingmoeilijkheden met Duitschland. Het gaat niet slechts om meer export, het gaat om export, waarvoor wij betaling kunnen krijgen. Een opsomming wordt gegeven van de maat regelen, welke een normale werkgelegenheid kunnen bevorderen, in de eerste plaats die welke kunnen strekken tot werkbehoud en werkverruiming. Als zoodanig worden ge noemd een krachtige uitvoering van de werk verruiming door credietverschaffing (zestig- millioenplan), financieele steun bij de oprich ting van levensvatbare, nieuwe, of in stand houding van gezonde bestaande industrieën, krachtige bevordering van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat, aanleg of verbete ring van bruggen, wegen of kanalen. Verder moet, de aandacht gevestigd blijven op de middelen, die er toe kunnen strekken de beschikbare werkgelegenheid onder éen zoo groot mogelijk aantal menschen te verdeelen, door werktijdverkorting en rouleeringsstelsel en bestrijding van cumulatie van functies en inkomens binnen den kring van den rijks dienst. Voorts wordt nog aangedrongen op verbod van arbeid van de gehuwde vrouw niet-kost- winster in beroep of bedrijf, vervanging van oudere door jongere arbeidskrachten en van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten. Tenslotte regeling van den arbeid door vreem delingen met een aansluitende regeling op de zelfstandige uitoefening van beroep of bedrijf door vreemdelingen. Ten aanzien van het tegenwoordige goud- peil onzer munteenheid wordt een overtui gende regeeringsverklaring gevraagd. Het aanpassingsproces, hetwelk zich thans bezig is te voltrekken, voltrekt zich te eenzijdig van de zijde van loonen en salarissen. Aanpassing van de zijde van prijzen en z.g. vaste lasten geschiedt niet, althans niet in voldoende mate en in een evenredig tempo. Dit wordt onhoudbaar. In het aanpassingsproces zijn echter spoe dige werkdadige maatregelen met betrekking tot de z.g. vaste lasten, huren, hypothecaire en andere schulden en prijzen dringend nood zakelijk. Dit geldt zeer bijzonder voor hen, die bui ten hun schuld op den werkloozensteun zijn aangewezen. Al worden er met betrekking tot werkbehoud en werkverruiming resultaten be reikt, dan nog moet men er zeer ernstig mee rekenen, dat de kosten van werkloozensteun gedurende langen tijd en in grooten omvang op ons volk zullen blijven drukken. Dit is de harde en sombere waarheid. Met den feitelijken toestand voor oogen moeten maatregelen worden genomen en voorzieningen getroffen ten bate der werk loozen. Het partijbestuur ziet verlichting in de volgende middelen: De huren en lasten moeten worden ver laagd, tegen sterk verminderden prijs zullen levensmiddelen ter beschikking moeten wor den gesteld; extra hulp zal moeten worden verleend voor kleeding, schoeisel en dekking. Hiervoor zal onmiddellijke overheidssteun niet kunnen worden gemist. ScKeepvaartbesprekingen Japan. met Nog geen resultaten. Aneta seint uit Batavia: De Nederlandsche en Japansché delegaties zetten nog de besprekingen over de scheeps- vaartquaestle voor, doch tot dusverre is geen enkel resultaat bereikt, noch positief, noch negatief. Het „Bat. Nieuwsblad" voegt hieraan toe, dat de Nederlandsche delegatie geen af stand wenscht te doen van den eisch, dat een particuliere afspraak tusschen scheep vaartmaatschappijen in den een of anderen vorm door de gouvernementen moet worden gegarandeerd. Dit punt schijnt voor Japan zeer moeilijk te zijn, zoodat naar een vorm wordt gezocht, waardoor een oplossing kan worden verkregen. MGR. HOPMANS 20 JAREN BISSCHOP. De Bisschop van Breda, mgr. Hopmans her dacht Dondürdag den dag, waarop hij vóór 20 jaar zijn bisschopswijding ontving. Het eindigt 16 November Met het oog op gerezen moeilijkheden bij de uitvoering van het Nederlandsch- Duitsche clearingverdrag van 21 Septem ber j.l. heeft de Nederlandsche regeering gisteren gebruik gemaakt van de haar verleende bevoegdheid, dit verdrag met een termijn van 14 dagen op te zeggen. D.N.B, meldt nog uit Berlijn dat het be talingsverkeer tot 16 Nov., de dag van buiten werking treden van het clearingverdrag, op de gewone wijze zal plaats vinden. Duitschland zal deviezen verstrekken tot de helft van het bedrag dat voor de heele maand November zou worden toegestaan. Indië's uitvoer stijgt. Japansché invoer in hoeveelheid gedaald. Het Centraal Kantoor v. d. Statistiek te Batavia, trekt een vergelijking tusschen de Ned.-Ind. handelsbeweging, zooals deze tot 1 Aug. 1934 was met die van dezelfde periode van het vorig jaar. Het bureau komt tot de conclusie, dat de invoer uit Europa zoowel quantitatief als qualitatief, is achteruitgegaan, doch dat die invoer sedert April j.l. zich wederom in stij gende lijn begeeft. Dit laatste geldt ook voor de invoeren uit Nederland, waarbij speciaal valt op te merken dat de invoer van gebleekte stoffen in de laatste maanden belangrijk is toegenomen als gevolg van diverse contingenteeringsmaat- regelen. Hiertegenover daalde de invoer uit Japan sterk in hoeveelheid. De waarde van den Ja- panschen invoer echter nam toe. De vermindering van den Japanschen im port over de laatste maanden komt het sterkst tot uitdrukking in de groep sarongs, kain-pandjangs, draagt- en hoofddoeken. De uitvoer van Ned.-Indië bedroeg over de eerste acht maanden van 1934, zoowel naar gewicht als naar waarde, belangrijk meer dan over dezelfde periode van 1933 het geval was. De uitvoer naar Europa is sterk toegeno men. Binnenkort een gemengd radio-bedrijf? Commissie voor zënderbouw heeft rapport uitgebracht. Wetsontwerpen zullen weldra worden ingediend. De door den minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie om het vraagstuk van den zenderbouw te onderzoeken, heeft naar in de Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begrooting wordt medegedeeld, dezer dagen haar rapport ingediend. Het ligt in de bedoeling van den minister na kennisneming en overweging van het verslag een oplossing van dit belangrijke vraagstuk, in dén- geest van een door samenwerking tusschen Rijk en omroepvereenigingen te organiseeren ge mengd bedrijf, hetwelk belast wordt met aan leg, beheer en expolitatie van den Radio-om roep zoo spoedig mogelijk te bevorderen. De noodige wetsvoorstellen zullen weldra bij de Staten-Generaal worden ingediend. TINDIE VEN GEVONNIST. De Amsterdamsche rechtbank heeft drie personen veroordeeld, die betrokken zijn ge weest bij omvangrijke tin diefstallen ten na- deele van de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek aldaar. Ongeveer 7000 K.G. tin werd door drie hun ner, die op de fabriek werkzaam waren, ont vreemd en verkochtaan een koopman, die zich wegens heling heeft moeten verantwoor den. Een' dertigjarige chauffeur, een der tin- dieven, tegen wien anderhalf jaar gevangenis straf geëischt was, werd thans tot één jaar veroordeeld waarvan zes maanden voorwaar delijk. De tweede tindief, die eveneens anderhalf jaar tegen zich hoorde eischen, is tot acht maanden voorwaardelijk veroordeeld. Den he ler werd een jaar opgelegd (waarvan zes maanden voorwaardelijk). De eisch was een jaar en negen maanden. De vierde verdachte tenslotte werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld waar van drie maanden voorwaardelijk. Clearinginstituut krijgt een directorium. Tevens uitbreiding van den raad van beheer. In de leiding van het Nederlandsche Clea ringinstituut te 's Gravenhage zal wijziging worden gebracht. Er zal een directorium wor den ingesteld met als leden prof. dr. G. W. J. Bruins, president-directeur en den heer J. A. Deknatel, oud-lid van de Factory der Ned. Handel Mij. te Batavia, als directeur. De raad van beheer zal worden uitgebreid met enkele vooraanstaande personen uit han delskringen o.a. de heeren Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië en dr. F. E. Posthuma, voorzitter van het comité ter bevordering van een nor maal handelsverkeer. Tenslotte zal de vaca ture, ontstaan door het vertrek van dr. J. A. Nederbragt naar Danzig, eveneens eerst daags moeten worden vervuld. Mogen we zwijgen?' Wie van u die een jongen heeft, zoo'n heer lijke robbedoezerïge eigen jongen, zou niet alles willen doen om hem gelukkig te maKen? Welke moeder is er, diegeen droomen voor haar jongen heeft gedroomd, welke moeder heeft niet de toekomst van haar jongen met de mooiste kleuren geverfd? En als u de keus kreeg van uw leven of dat van uw jongen, wie zou dan niet met vreugde tien maal sterven voor hem? Alles, alles, alles willen we doen, maar dat wat voor de hand ligt, wat onze eerste plicht zou moeten zijn, dat vergeten we, daar stappen we nonchalant overheen. Als iemand tracht uw jongen aan te ran den dan bent u dadelijk bereid om tusschen beide te springen en met eigen handen te bewijzen dat men uw jongen uw eigen vleesch en bloed, niet ongestraft kan aanraken; maar als het spook van oorlog grijnzend nader komt, dan keert u het hoofd af om het maar niet te zien en drinkt rustig uw thee zondez een hand uit te steken. Hebt u zich wel eens ernstig in het feit „ooi-log" verdiept? Hebt u zich wel eens ge realiseerd wat het zeggen wilt? Hebt u wel eens in angstig visioen uw jongen zien lig gen, rochelend naar adem, vechtend tegen de verstikkende gassen die langzaam maar zeker het jonge leven uit hem persen terwijl hij van benauwdheid en stervensangst zich de kleeren van het lijf scheurt, en bent u dan niet bang, dat hij in dat laatste moment hulpzoekend „Moeder" zal kreunen, terwijl u dien naam niet waardig bent, omdat u zonder een hand uit te steken die ellende over hem liet komen? Ik weet het wel, het is naaf om daar aan te denken, het is zoo'n akelig beeld, en je zou er 's nachts van kunnen droomen! Droomde u er maar van ,u kunt er niet ge noeg van droomen, tot u in dadendrang de handen uit zult steken en zich zult scharen achter hen die ieder vrij oogenblik wijden aan de taak der oorlogsbestrijding. Moeten wij vrouwen en moeders niet de eersten zijn die onze gezinnen beschermen tegen dat afzichtelijk spook? Moeten wij niet de barricade zijn, waar het brute vulgaire wreede bedrijf geen bres in kan slaan? Werp toch de gedachte aan deze mensch- onteerende, namelooze, ellende niet van u, omdat u er „koud van wordt". Weest toch niet te laf, om heelemaal in dit onderwerp door te dringen, beseft toch de walgelijkheid ervan en weet dan toch dat u zelf daaraan meewerkt dor uw dadeloos toezien, door uw zwijgen. Het verwijt dat dezer dagen in enkele hoofdartikelen in dit blad tot ons werd ge richt is zoo juist. We zitten maar stil en we doen maar niets, en we verdienen dus eigenlijk niet beter, dan dat de oorlog zich op ons werpt om voor lange jaren het geluk weg te nemen uit de levens die ons het naaste zijn. Laten we onze mannen en kinderen toch toonen, dat hun levens, hun geluk ons boven alles gaan, laten we toonen dat we vrouwen zijn, dat we bereid zijn om onze hoogste opgave te vervullen, het geluk binnen onze vier muren te beschermen. We willen immers blijdschap, vreugde en dus vrede, we zullen eenvoudig geen oorlog: dulden! De, tijden dringen.Ej.* .gaat geen dag voor,- bij, zonder alarmeerende berichten. Lees't de kranten wel goed? Hier gist het, daar borrelt het, moeten we dan wachten, tot de hel weer is losgebroken? De een zegt „oorlog is nu toch niet meer te vermijden", een ander zegt „och wat, het loopt zoo'n vaart niet en als er oorlog komt, blijven wij er wel buiten". Als er.nu werkelijk niets meer te vermij den valt, als het waar zou blijken te zijn, dat we door onze gemakzucht weer als scha pen ter slachtbank geleid worden, dan is het nu eerst recht het oogenblik om wakker te worden en te roepen „maar dat zal me niet weer gebeuren!" Is vrede niet even goed te organiseeren als oorlog? Wie maakt ten slotte oorlog? Het zijn toch menschen als u en Ik die tenslotte dé boel aan het rollen brengen en het is toch te gek dat er niet net zoo goed een vrede in elkaar te zetten zou zijn als een oorlog. Het is toch allemaal slechts een kwestie van propaganda en orga nisatie! Weet u het nog hoe u twintig jaar geleden hebt gesproken? „Oorlog? Dat is nooit meer denkbaar! Daar hebben we teveel voor gezien! Wij weten nu wat dat zeggen wil! Denk je dat we dat zoo, maar vergeten? Neen hoor! Onze kinderen worden wel zoo opgevoed dat er geen oorlog meer kan bestaan!" Hebt u woord gehouden? Het is niet genoeg uw kinderen boven alles lief te hebben, het is niet genoeg een offer te willen brengen. Er wordt nu een daad van u verlangd. U hoeft niet te schrikken. U hoeft niet met vaandels te loopen, u hoeft geen betoogingen te houden, maar u moet zich scharen achter de harde strijders die hun energie en tijd offeren, ook voor uw kind! Denk erover na wat oorlog zeggen wil en luister naar wat uw. geweten u vertelt dat u moet doen. HELEN DE BALBIAN VMRSTER. Bisamrat nabij Den Bosch? Ter plaatse waar Dieze, Dommel en Zuid- Willemsvaart samenkomen, zouden de vorige week meermalen ratten zijn waargenomen, die volgens deskundige waarnemers bisam- ratten moeten zijn. De gevreesde knaagdieren zouden afkomstig zijn van een Duitsche hout boot, die ter plaatse heeft gelost. Grijsaard door kantelenden auto gedood. Tragisch ongeluk» Vrijdag heeft te Grootegast een droevig ongeluk plaats gehad. Een paar oude men schen uit Grijpskerk zouden hun levensavond gaan doorbrengen bij een familielid te Groo tegast. Een zoon dezer familie, de heer W. H., zou daartoe met zijn ouders den ouden oom en tante per auto uit Grijpskerk halen. Op den terugweg is door onbekende oorzaak de auto tusschen Lutgast en Grootegast in een bocht van den weg geslipt. De wagen met de vijf inzittenden sloeg over den kop en kwam zoo in een droge sloot terecht. Toen de auto weer op den weg was gebracht, bleek, dat de oom, de 82-jarige F. v. d. W. zoodanige won den had opgeloopen, dat de dood reeds was ingetreden. De andere inzittenden waren minder ernstig gekwetst, Een nieuwe prijs voor litteratuur. Een halve eeuw geleden. Door dr. C. J. Wynaendts Francken. beschikbaar gesteld. In de gewone maandelijksohe ledenverga dering van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde, welke Vrijdagavond gehou den werd in het Nutsgebouw te Leiden, deed de voorzitter, prof. Dr. J. de Vries, mededee- ling van de instelling van een nieuwen prijs, groot f 500, welke om de twee jaren kan wor den toegekend aan een uitverkoren voortref felijk werk, afgewisseld op het gebied van biographie en cultuurgeschiedenis en op dat van essays en litteraire critiek.. Het is Dr. C. J. Wijnaendts Francken, die het bestuur van de Maatschappij tot die be kroningen in staat wil stellen. Het gaat dus om het beste werk, dat in de gezegde rubrieken gedurende de laatstverloo- pen vier jaren zal zijn verschenen, in boek vorm, krant of tijdschrift. Het bestuur zal zich doen voorlichten door een door hem aan te wijzen commissie van vijf leden, welke publicatie met den „Dr. Wij naendts Francken-Prijs" ware .te bekronen. Ter jaarvergadering van 1935 zal deze prijs voor de eerste maal worden toegekend. Vervolgens sprak prof. dr. Gerlach Royen O. F. M. over „Pronominale problemen in het Nederlandsch". Echtpaar verdronken. Met hun auto te water geraakt. Hulp kwam te laat. Vrijdag omstreeks acht uur reed de onge veer 50-jarige heer J. Bolsius uit de Made liefstraat te Tilburg met zijn auto, komende uit de Lanciersstraat, langs de Piushaven al daar. Hij wilde linksom de Stevenzandstraat inzwenken, hetgeen bleek door het uitsteeken van den richtingaanwijzer. Vermoedelijk maakte hij den bocht te kort, of er was een defect aan de stuurinrichting, zoodat hij te water reed. Onmiddellijk snelde publiek te hulp, o.a. personeel van de expeditiefirma Te Winkel en Oomes dat op een vlak bij de plaats des onheils gelegen boot werkzaam was. Men slaagde er in een der portieren te openen en den heer B. van achter, het stuur vandaan te halen. De inmiddels ter plaatse gekomen G. G. D. paste kunstmatige ademhaling toe, doch het bleek reeds te laat te zijn. De levensgees ten bij den heer B. waren reeds geweken. Ook zijn echtgenoot© die naast hem in de auto ge zeten was, wist men tevoorschijn te halen. Bij haar waren eveneens de levensgeesten reeds geweken. De beide lijken zijn naar het lijken- huisje van het St. Elisabeths Ziekenhuis over gebracht. De auto is later door middel van een kraan, welke op twee schuiten geplaatst was. opgehaald. Het echtpaar laat drie kinderen na. De politie stelt een uitgebreid 'onderzoek in. Een geweer blijft steeds gevaarlijk. Arbeider doodt zijn broertje. Toen de 18-jarige arbeider L. te Beugen bezigs was met het schoonmaken van zijn jachtgeweer, trachtte zijn 9-jarig broertje spelenderwijze hem het wapen te ontnemen, waarop L, schertsend het geweer op hem richtte, veronderstellend dat dit niet geladen was. Het schot ging af en trof het kind in de borst, dat doodelijk werd gewond. L. die zeer overstuur was liep onmiddellijk naar het politiebureau om zich aan te mel den. Hij is in hechtenis genomen. onder leiding van B. Dukel. HET DAMTOURNOOI TE IJMUIDEN. Onderstaande partij werd gespeeld Woens dag j.l. tegen den wereldkampioen M. Rajchenbaeh. Wit: B. Dukel Zwart: Rajchenbaeh. 1. 31—26 18—23 2. 33—29 13—18 Wit's plan is,om het spel in onregelmatige banen te leiden. Met 12—18 te spelen volgt 2924 en 3228 met winst. 3. 39—33 20—25 4. 44—39 1420 5. 37—31 8—13 6. 32—27 Wit dreigt met 2722. Op 2—8, 2722! 18 x 27, 31 x 22, 17 x 28, 33 x 22, kan Zwart niet 1217 spelen wegens dam door 39—33. 20—24 7. 29x20 25x14 8. 41—37 15—20 9. 46—41 10—15. 10. 50—44 5—10. 11. 33—29 Weer dreigt wit met 20—25 over veld 22 te spelen. Deze voortzetting geeft interessant spel. 20—25 12. 37—32 17—22 13. 41—37 11—17 14. 27—21 16x27 15. 32x21 Wit's tactiek is, Zwart te omsingelen op het centrum. 14—20 16. 21—16 20—24 17. 29x20 25x14 18. 34—30 15—20. 19. 30—25 20—24 Hoewel Zwart 't centrum bezit, kan hij toch niet spelen daar zich dan tempo-gebrek voordoet. 20. 39—33 2—8 21. 4439 Met het spelen van 33—29 brengt Zwart een voorpost op veld 28 door 22—28. Wit's stukken op 16 26 31 36 staan dan voorloopig- uitgeschakeld. 17—21 22. 26x28 23x41 23. 42—37 41X 32 24. 38 x 27 i Wit lijkt groot nadeel te hebben, doch door Uit Haarlem.s Dagblad van 1884. 3 November: Gisteren heeft te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt op de gewone wijze de trekking plaats gehad der 30e en laatste serie van de loterij der Inter nationale Tentoonstelling van 1883. Onmiddellijk na de serietrekking werd overgegaan tot de trekking der zes hoofdprijzen; daartoe werden de dertig serienommers in een bus gedaan, waar uit telkens, terwijl een prijsnommer door het toestel werd aangewezen, een nom- mer gegrepen werd. De hoofdprijzen bestonden uit een diamanten parure ter waarde van 100.000, een brillanten collier ter waarde van 50.000, een bril lanten collier ter waarde van 25.000, een brillanten diadeem ter waarde van 25.000 en twee zilveren serviezen elk ter waarde van 12.500 combinatie mogelijkheden kan Zwart moeilijk voordeel behalen. 18—23 Toch lijkt ons 1923 beter te spelen dan de tekstzet. 25. 47—42 10—15 13—18 wordt belet door 16—11 en 27—22. I 26. 42—38 6—11 27. 48—42 12—18. Stand na den 27en zet van Zwart luidt: ZWART WIT Zwart: 1 3 4 7 8 9 11 13 14 15 18 19 23 24. Wit: 16 25 27 31 33 35 36 38 39 40 42 43 45 49. Wit aan zet kan niet 38—32 spelen wegens 2329, 43—38? 712 en 2430 met sterken dam. 28. 31—26 11—17 29. 38—32 8—12 30. 43—38 23—29 Gespeeld dooi' Zwart op verschillende slag- zetjes, terwijl tempogebrek zich weer voor-< doet. B.v.: op 4237 volgt 711 en 1823. Op 27—21, 36—31, 49—44 of 43, 24—30 met dam. 31. 40—34 29x40 32. 35x44 15—20. Een echte zet a la Rajchenbaeh. Op 4—1(J, en 1.015.komt deze dam aan belangrijk ter-, rein-winst. 33 2721 410 De dam door 2430, 7—11, 1823 en 1318, is niet goed daar opvangen altijd kan ge schieden. 34. 32—28 10—15. 35. 28—22 18 x 27 36. 21 x 32 24—29 37. 33x24 20x29 38. 32—27 17—22 39. 27x18 13x22 40. 42—37 19—23 41. 44—40 12—18 42. 37—31 7—12 43. 32—27 28x31 44. 36 x 27 12—17. Wit volhardt in het spelplan reeds met de opening aangegeven. Toch heeft Zwart op ge raffineerde wijze zich terrein weten te ver schaffen. 45. 27—21 15—20 46. 21 x 12 18 x 7 i Zwart's 45en zet wijst op goede stand-taxa- tie. 47. 38—32 9—13 48. 4943 13—18 49. 43—38 18—22 50. 32—27 22 x 31 51. 26x37 20—24. Zwart schijven op 1 3 7 14 23 24 29. Wit schijven op 16 25 37 38 39 40 45. Wit speelde hier 4034 wat fout is en het verlies beteekent als Zwart goed speelt, Met 4035, 45—40 verschaft Wit zich gelijk spel. 52. 40—34? 45 x 34 Met het spel van 3—9, 913 is het spel voor Wit verloren. 24—29 34—30 2934 3329 met remise. Een partij met levendig, ongekend spel- genre. Zwart's fout is dat winstkans verzuimd werd Tot slot dezer rubriek een partijfragment' van den heer J. W. Konings uit Rotterdam. Deze heer wist op problematische wijze de winst uit voeren. De stand luidt: ZWART WIT Zwart: 6 8 12 13 15 18 20 22 23. Wit: 24 26 27 31 32 34 40 43 48. Wit speelt en wint. CORRESPONDENTIE. H. de Reus, Santpoort: Hoe staat het met uw clubkampioenschap? Gaarne ontving ik een van de best gespeelde barrage partijen. Oplossing en Corremondentie binnen negen dagen te zenden aan het Bureau van dit blad of Willem Rarendszstraat 46. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2