HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN WEER OP Z'N BEST. Aan onze jonge lezertjes en iezeresjes. 19e JAARGANG No. 310 MAANDAG 5 NOV. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus È*/a cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA. V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN T ooneelvereeniging Concordia. Viert haar 30-jarig bestaan. Huldiging echtpaar Bakker Aan de overzijde van het Noordzee-kanaal, in Velsen-Noord, zetelt een dienaresse van de muzen Thalia en Melpomene, die als we de vergelijking mogen gebruiken, niet veel aan den weg timmert. Dit beteekent echter geens zins, dat zij onder haar kunstzusters minder in rang zou zijn. Met het klimmen der jaren is haar talent gerijpt; een talent, dat vele bewonderaars gevonden heeft en dat, wan neer zij zich aan het halfjaarlijksch examen van een door haar gegeven tooneeivoorstel- ling onderwerpt, haar steeds weer met een (o, crisis!) volle zaal verrast. Deze aanbidster der 2 Muzen is de tooneel- vereeniging Concordia, oorspronkelijk gevormd uit enkelen, welke op de papierfabrieken dei- firma Van Gelder en Zonen hun werk von den. Haar uitvoeringen zijn bekend om het vlot en verzorgd tooneelspel, dat zij haar pu bliek voorzet. Gedurende een 30-tal jaren heeft Concordia steeds met ingespannen krachten gearbeid om zich tot een der meest vooraanstaande ensembles op dit gebied in Kennemerland omhoog te werken. En er mag dan ruiterlijk erkend worden, dat zij daar ze ker in geslaagd is. Concordia's geboortedatum staat in de ver geelde notulen van 30 jaar geleden aangege ven als 28 Augustus. Een -groepje „liefheb bers", te weten een 9-tal heeren en 4 dames richtte destijds de vereeniging op. Men begon op zeer bescheiden voet met een serie 1-aeters, later gevolgd, door blijspelen en kluchten totdat men de laatste jaren zich met een toewijding, welke aan een ieder, die Concordia ziet, respect afdwingt, ging toeleg gen op het „zwaardere" genre. Wij noemen in dit verband enkele titels, als: Er staat geschreven, Dr. Bavino, Kleine .Mensehen, Een partijtje Poker, Ynske, De rid der van den Kousenband, Sonna, firma Adam en Eva, Om 10.000 Dollar enz. Concoursen bezoekt het ensemble slechts zelden: in 1912 trok men er voor de eerste maal op uit naar Velsen, behaalde een 3den prijs en in 1932, dus 20 jaar later, schreef de vereeniging in voor Leiden, waar haar op treden bekroond werd met den lsten prijs, den prijs voor de beste keuze van het stuk en bo vendien nog 3 personeele prijzen! De heer A. van der Bliek voert reeds sinds jaren de regie over Concordia en aan zijn toewijding heeft het ensemble zeker veel te danken. Maar daarnaast noemen we den heer C. C. J. Bakker en mevr. Bakker-Jongejans. Immers: wie Concordia zegt, zegt ook Bak ker. Deze 2 werkende leden der vereeniging wijden bijna 25 jaar hun beste krachten aan de dertigjarige. Altijd stonden zij gereed, wan neer Concordia hen riep. De actieve kring bestaat thans uit de dames D. Dol, E. Visser-Jongejans, A. Wegman, B. Westerpias, Bakker-Jongejans en de heeren F. Brakenhoff, L. Pesch, C. Reehorst, G. J. v.d. yeldt, C. C. J. Bakker en A. v. d. Bliek. De jubileum-voorstelling De jubileumvoorstelling, waarmede de in trede in het 7de lustrum gevierd werd, werd gegeven in het gebouw Concordia, dat weer eens meer dan vol was toen het scherm voor de eerste acte van het Indisch blijspel „Sui kerfreule" door Henri van Wenneskerken, op ging. Het werk was in Concordia niet onbekend, daar de vereeniging het in de eerste jaren van haar bestaan ook al eens opgevoerd had. Heel moeilijk heeft zij het ook ditmaal niet gehad, want met „Suikerfreule" is iedere vereeniging te voren reeds zeker van haar zaak. Ook nu had men met dit blijspel een dave rend lachsucces! de lach loeide soms door de zaal. Het was echter duidelijk te zien, dat re gisseur v. d. Bliek er niet op aangestuurd had het kluchtige accent er al te dik op te leggen. En gelukkig, want Van Wermeskerken gaat hierin overigens reeds ver genoeg. Ook al laat de schrijver dikwijls het blijspel in het gro vere kluchtige overgaan, Concordia liet zich niet verleiden sommige scènes te gechargeerd te spelen. Het spel bleef fijntjes, luchtig en gezond-humoristisch. Het tempo had wel wat sneller gekund. Regisseur v. d. Bliek maakte van zijn sui kerfabriekmachinist een vlotte en rake ty peering, waarin hij door zijn Kattenburgsehe eega Betje. (mevr. Bakker) waardig werd ter zijde gestaan. De heer Bakker was de echte, goeie Schuit, zooals we hem dachten en mevr. Visser een Trude, pakkend in spel en dictie. Geen wonder, dat de sympathieke Nittel (de heer Wegman) door haar charmante Indische verschijning compleet „ingepalmd" wordt. Oessin, de Inlandsche jongen had in mej. Wegman een bescheiden vertolkster gevonden terwijl de heer Reehorst aan de administra- teursrol een humoristische en dus dankbare partij had De plaats' der handeling, de voorgalerij, had een keurig verzorgd décor en Indische aan kleeding. Het stuk vereischt een speltempo in snel treinvaart, ondanks de Indische entourage. Dit werd echter niet bereikt, zoodat het mid dernachtelijk uur sloeg, eer de huldiging een aanvang nemen kon. De heer Brakenhof had den avond geopend met een woord van welkom aan den Burge meester van Velsen, vertegenwoordigers der directie en de eereleden van Concordia, de heeren B. Doorn en H. Schilp. Tevens memo reerde hij het dubbel-jubileum: Concordia 30 jaar en het echtpaar Bakker 25 jaar lid. De rij der sprekers, die hun gelukwenschen kwamen overbrengen, werd geopend door den heer C. Pels. Deze sprak namens den be schermheer, den heer A. Smidt van Gelder, en de Algemeene Personeelsvereeniging Papyrus. Daarna volgden afgevaardigden van: het mannenkoor De Eendracht, Harmoniekapel De Eendracht, Tooneel Vereeniging Nieuw Le ven, Gymnastiekvereeniging Sparta, van Gel- der's Sportvereeniging, Hoogoventooneel, Tooneel vereeniging Kennemerland e. a. Tot slot sprak het eerelid, de heer H. Schilp. Hij memoreerde in een persoonlijk woord tot het echtpaar Bakker, het lief en leed in Con cordia, dat hij gedurende 30 jaar van nabij heeft gevolgd. Spr. wenschte de vereeniging met krachten als Bakker en echtgenoote ge luk. De heer Bakker dankte diep ontroerd hen, die zoowel de vereeniging als hemzelf dezen avond tot een onvergetelijken voor hem had den gemaakt. De heer A. Wegman overhandigde hem na mens den werkenden kring een tweetal et sen. Regisseur v. d. Bliek werd een vulpenhou der aangeboden. Het was ruim half één, voordat h<?t Concor- dia-strijkje, dat onder leiding van den heer P. Visser de entre-actes op superieure wijze met populaire muziek had opgeluisterd, zijn taak voor het bal op zich mocht nemen. W. HARING-AANVOER. In de afgeloopen week werd in IJmuiden aangevoerd: 28 October 1642 kantjes haring, 29 October 1602, 30 October 2234, 31 October 2417, 1 No vember 1644, 2 November 1587 toonder— De avonturen van Thijs IJs beginnenheden als dagelijksche kindervertelling blad. in ons Thijs IJs, een kleine ijsbeer, die in de buurt van de Noordpool woonde, zag eens op een wandelingetje een wegwijzer staan, die aan de eene zijde naar Nederland wees. En dadelijk kreeg hij het idee: Daar moet ik naar toe. Ik heb nog een oom in Artis en bovendien, de kinderen in dat land zullen het zeker aardig vinden eens van mijn avonturen te hooren, want ik heb al zoo veel wonderlijks beleefd. En stellig zal ik dan ook weer heel wat nieuwe avonturen hebben En zoo komt het, dat jullie vandaag in de krant het begin van de dagelijksche kinder vertelling Thijs IJs vinden. Thijs zal zeker gauw een dikke vrind van jullie worden, Verlichting op het Kennemerplein had veel bekijks. Gramofoonplaten draaiden op 6 punten. „IJmuiden op z'n best" is de uitdrukking die opgeld deed in verband met liet internationaal damtournooi van D. C. IJ. IJmuiden was weer op z'n best, toen Zaterdagavond te ruim 7 uur de verlichting op het Kennemerplein. werd ontstoken en vier machtige schijnwerpers hun felle stralenbundels wierpen op het hoog op spuitende water van de fontein. Het was een fantastisch gezicht. Vooral te gen het donkere gedeelte van de Kennemer laan gezien, teekenden de waterstralen zich af als een reusachtige toorts, die vlamde öp het hooge voetstuk. En spoedig nadat de verlichting was ontsto ken stroomden van alle kanten de kijkers toe, zoodat het recht gezellig werd in de omgeving- van het Kennemerplein, welke gezelligheid nog werd verhoogd door de versterkte straat verlichting van de Kennemerlaan, waar zoo- aLs wij reeds hebben gemeld, de 100-Watt- lampen door lampen van 300 Watt waren ver vangen. Vóórdat de verlichting van de fontein werd ontstoken, had op de bovenzaal van Café Ken- nemerhof een korte bijeenkomst plaats van leden van de Buurt vereeniging Kennemerlaan, aan wier initiatief de „Liehtweek 1934" te danken is. Ook waren o.a. aanwezig de heeren A. de Wit, directeur van gas en water, J. Borst, vertegenwoordiger van het P. E. N. en Mole naar, opzichter van de plantsoenen. De voorzitter van de vereeniging, de heer S. Baarda hield een korte toespraak, waarin hij het doel van de vereeniging uiteenzette en voorts Burgemeester en Wethouders en andere autoriteiten dank zegde voor de verleende me dewerking. Over de verlichting van de Kenne merlaan sprekende, herinnerde hij er aan, hoe eenige jaren geleden de Winkeliers-veree- niging Nieuw-IJmuiden tijdens een reclame campagne eveneens de straatverlichting had laten versterken. Toen werden de lampen van 50 Watt vervangen door lampen van 100 Watt. Het resultaat van deze versterkte verlichting was dat men er in slaagde, het Gemeentebe stuur over te halen, de tijdelijk versterkte ver lichting te behouden en sindsdien is de ver lichting op 100 Watt gebleven. Het zou mooi zijn, aldus spreker, indien ook nu de versterk te verlichting behouden kon worden. Onder applaus van de aanwezigen verklaar de de voorzitter daarna de liehtweek voor ge opend. Reeds 's middags 4 uur hadden de op drie punten in de omgeving, n.l. aan de magazij nen van de firma v. d. Broek, Kennemerplein, Loenidersloot's Warenhuis, Kennemerlaan en het magazijn „De Faam" geplaatste luidspre kers hunne groote monden opengezet en tot zes uur schalden de fotxrots, de blues, Sarie Marais en „Nou tabeh dan" over de daken, de straten en de pleinen, tot groot vermaak van de vele wandelaars. Om 7 uur werden de platenconcerten voort gezet, totdat te 9 uur, kinderbedtijd, de stilte weer intrad. Het was den gehelen avond druk en gezellig. Zoo was het ook in oud-IJmuiden, waar de reclame-campagne van „IJmmden-Oentrum' was begonnen. Er was veel animo voor de letter jacht. Ook hier werd op drie punten radiomuziek gegeven en wel op dezelfde uren als in Nieuw- IJmuiden. Het centrum van de drukte was wel de Oranjestraat waar echter hier de attractie van een versterkte verlichting en een ver lichte fontein ontbrak, was de drukte hier minder opvallend dan in de Kennemerlaan. EEN AARDIGE DEMONSTRATIE. In een der etalages van het magazijn „De Faam" in de Huygensstraat kan men een aardige demonstratie aanschouwen die dient om de soliditeit der Epeda-matrassen te be wijzen. Aan een driepoot als hijschstelling wordt door een electromotor een gewicht op geheschen, dat met een valkracht van 125 K.G. op de matras neerkomt, steeds maar door. Met een sprong veert het gewicht na den val omhoog om dan even later weer om hoog te worden geheschen. Het spreekt vanzelf, dat deze origineele reclame veel bekijks had. S. O. S. S. O. s, Onverantwoordelijke uitzending van noodseinen. Een radio-amateur te Den Helder hoorde, toen hij toevallig een dezer dagen op een avond zijn op den Nederlandschen omroep- zender van 301.5 M. af gestelden ontvanger en kele graden verdraaide op pl.m. 290 M. een onbekend station het internationale noodsein SOS uitzenden. Onmiddellijk stelde hij zich telefonisch met den radioluisterdient te Den Helder en het rijkskuststation Scheveningen-Radio in ver binding. Binnen enkele minuten waren alle Nederlandsche stations van het noodsein op de hoogte gebracht en allen zochten de golf banden van 250300 M. af naar een eventuel in nood verkeerend vaartuig. Er was evenwel niets meer te hooren. De radio-kuststations vroegen de op de Noordzee in den aether zijnde schepen, of deze ook iets omtrent dit SOS-sein wisten. Eenigen tijd daarna meldde het passagiers schip Bremen van den Nordd. Lloyd zich en zeide, datde Duitsche omroepzender Heilsberg een radio ij hoorspel, uitzond waar naar het bleek met kwistige hand met SOS was gewerkt: „Pacific, ein Drama vom Meer", was de titel. Onverantwoordelijk gedoe! Enkele maan den geleden gaf een Australisch omroepsta- tion een soortgelijke uitzending. Ook toen stichtte het noodteeken verwarring; het werd over meer dan 1500 mijl door schepen opge vangen en doorgegeven. Het Australisch gouvernement greep met straffe hand in en verbood toen voor altijd dergelijke misleidende uitzendingen. Graansilo te Oslo. Op 1 Nov. is men te Oslo begonnen met den bouw van een groot graansilo, welke onge veer 21/2 millioeh kronen, zal kosten. Zweedsch stoomschip opgepikt. Door drie IJmuidensche trawlers in Bremerhaven binnengebracht. Zooals reeds in ons blad van j.l. Zaterdag werd medegedeeld, hebben de alhier thuis- behoorende stoomtrawlers Condor, Flamingo en Oentoeng op de Noordzee een houtboot opgepikt en in Bremerhaven binnengebracht. Nader vernemen wij, dat de binnenge sleepte houtboot was het Zweedsche s.s. Storo, dat met een lading hout op weg was van Hernösand naar Nantes. Het s.s. had de vorige week de schroef verloren en dreef N.W. van Helgoland hulpeloos rond, waar het werd opgepikt door genoemde trawlers. Het mag wel als een fortuintje voor deze trawlers worden beschouwd, dat zij dit „sleepje" aan de Bugsier hebben afgesnoept, welke bergingsmaatschappij een uitgebreid en sleep- en bergingsdienst in de Duitsche Noordzee-wateren onderhoudt. Ongetwijfeld had het Zweedsche stoomschip geen radio aan boord, waardoor het niet in staat was sleepbootassistentie op te roepen. IN DE BOCHT GESLIPT. Zaterdagmorgen is op den Wij kerstraat- weg een motorrijder afkomstig uit Haarlem, doordat hij den bocht te ruim nam, in aan raking gekomen met een trottoirband en een op het trottoir staanden boom. De motor rijder werd van zijn motor geslingerd, waar door hij zijn linkerbeen brak. Dr. Fierstra, die werd geroepen, verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer daarna met een ziekenauto naar een ziekenhuis over brengen, daar het slachtoffer klaagde over inwendige pijnen. De motoi", een Ariel werd geheel vernield. Nutsbibliotheek. Verhuizing naar School J. Zooals de lezers der bibliotheek reeds hebben vernomen en de a.s. lezers nog zullen moeten hooren, wordt de Nutsbibliotheek verplaatst van school C aan het Willemsplein naar School J. aan de Hadleydwarsstraat hoek Cornelis Dubbelstraat. De ingang is aan de Cornelis Dubbelstraat in het nieuwe gedeelte. De bi bliotheek is daar zeer goed ondergebracht, het geen zeer gewenscht was, daar in haar oude lokaliteit de ruimte wel zeer klein is gewor den, vanwege den enormen toeloop van lezers. Als bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat reeds nu het aantal lezers is bereikt van het geheele seizoen 1933/34, d.w.z. 320 lezers. Het zal dus dit jaar zeer druk loopen en de lezers moeten een weinig geduld hebben voor dat de boeken worden uitgereikt, daar, wan neer allen tegelijk komen men handen te kort komt om een ieder te helpen. Wordt het aan tal lezers over de geheele tijdruimte verdeeld, dan behoeft niet ieder zoo lang te wachten. LOONSVERLAGING BIJ DE PAPIER FABRIEK? Woensdag 7 November a.s. zullen de R.K. fabrieksarbeiders in het R.K. Verenigings gebouw en de Christelijke fabrieksarbeiders in de Dacostaschool vergaderen ter bespre king van de voorstellen van de hoofddirectie van de Papierfabriek inzake de loonsverla ging. In laatstgenoemde vergadering zal het woord gevoerd worden door het hoofdbe stuurslid, den heer W. Strijbos. D.C.IJ.—JOSEPH BLANKENAAR. Donderdag a.s. zal het eerste tiental van D.C.IJ. haar derden competitiewedstrijd spe len. D.C.IJ. ontmoet dan Joseph Blankenaar van Amsterdam, D.C.IJ. komt uit met het volgende tien tal: B. Dukel, Ligthart, P. Leyte, C. Suyk, H. Diederiks, H. Schaap, J. Kramer, F. Basstra, J. Smit, A. Kraai. Reserves: K. de Jong en G. Postma. IJMUIDENSCHE CONCOURSSUCCESSEN. Op het solisten-concours, door de Chr. Har- monie-Vereeniging „Sursum" te Bloemen- daal uitgeschreven ter gelegenheid van haar 121/2 jarig bestaan, behaalden de volgende plaatsgenooten, leden van de Chr. Muziek vereniging' „Juliana" eenige mooie succes sen. Het kwartet, bestaande uit de heeren J. Joh. Klut, bugle, H. S. Klut, bugle. W. Ver hagen, hoori) en R. Reindersma, tuba, kwam uit in de le afdeeling met het nummer White Heather van J. Ord Home. Het behaalde met 116 p. een eersten prijs. Verder legde dit kwartet beslag op den extra-prijs voor het hoogste aantal punten in de combinaties kwartetten. Het tweede kwartet, bestaande uit de hee ren M. Teyl, trompet, M. v. d. Berg, trompet, A. Jager, hoorn en H. Gjaltema, bariton kwam uit in de tweede afdeeling en behaalde een tweeden prijs met 104 p. Als solisten wisten de volgende heeren een prijs te behalen: le afd. J. Joh. Klut, piston 100 p., 2e prijs, R. Feindersma, trombone, 108 p., 2e prijs. 2e afd. M. Teyl, trompet 104 p., 2e prijs, A. Mook, baryton, 107 p., 2e prijs. 3e afd. R. v. d. Heyen, bugle, 110 p., 2e prijs. De heer H. S. Klut, waldhoornist van het Chr. Symphonie Orkest Concinore behaalde in de le afdeeling een len prijs met 123 p. Aan het concours werd deelgenomen door 38 solisten, 2 duo's, 3 kwartetten en 1 kwintet. Naar ons werd medegedeeld, ligt het in de bedoeling van „Juliana" de kwartetten en solisten op de nog deze maand te houden uitvoering te laten optreden-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1