HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 312 WOENSDAG 7 NOV. 1934 UMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2# cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: S 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Het Raadsel van Wolvega. Hoe het komt dat een jongen van 22 jaar geheeten Wardenier, wonende in een zoo on bekend Friesch plaatsje als Wolvega plot seling een zoo algemeene Nederlandsche be langstelling weet te trekken voor zijn be wering, dat hij een geheel nieuwen motor heeft uitgevonden, is een raadsel op zichzelf. Meer dan een bewering is het tot dusver met. Behalve Wardenier zelf heeft zich nog nie mand met naam en toenaam bekend gemaakt, die den motor zelf heeft zien werken. Het procédé is daarenboven volkomen duister. Wardenier zegt dat het brandstofverbruik van den motor (blijkbaar geen benzine) slechts f 25 per jaar kan kosten, en dat het ding maar tweemaal per jaar gesmeerd hoeft te worden. Dat ziet er alles erg goedkoop, maar ook erg ontechnisch uit. Want wat voor soort motor is dat dan, die maar voor f 25 brand stof en maar twee smeringen per jaar noodig heeft? Welke energie ontwikkelt het ding? Welk toerental? Komt het spoedig „op toeren"; trekt het dus snel op? Hoeveel weegt het in verhouding tot zijn krachtsontwikke ling? (ik meen mij, hoe on-technisch ik zelf ook ben, te herinneren dat dit een van de grootste moeilijkheden heeft opgeleverd bij de ontwikkeling van den Diesel-motor). Hoe snel werkt de slijtage in dit motor type? Enzoovoorts. Wardenier heeft van dit alles nog niets medegedeeld. Hij heeft zich eigenlijk bepaald tot de negatieve mededeelingen, dat zijn motor niet door samengeperste lucht gedre ven wordt, dat hij 'm ergens in een garage in Zwolle verstopt heeft en dat-ie 'm al gepro beerd heeft in een auto-chassis. Wel is hij openhartig omtrent zijn exploi tatieplannen. Hij denkt in Wolvega (dat be hoort tot de gemeente Weststellingwerf, die 18500 inwoners telt) een fabriek te stichten waarin 13000 man arbeid zullen vinden. Hij heeft al een kapitaal bijeen van 13 millioen, gefourneerd niet door 13 maar door slechts twee baronnen, en een paar ongenoemde rijksingenieurs hebben zijn motor zien werken. Ook praat het gemeentebestuur van Weststel- lingwerf met hem, maar dit weet verder niets van de technische waarde van de uitvinding af. Het hoopt alleen op een goed zaakje voor de gemeente, hergeen begrijpelijk is. Commercieel ziet dit alles er ook niet erg indrukwekkepd uit..Wie een nieuw bedrijf wil stichten begint gewoonlijk niet met het aan tal arbeiders te noemen, dat er in te werk ge steld kan worden, om de eenvoudige reden dat dat een van de dingen is, die van tallooze factoren afhangen en eigenlijk pas kunnen blijken, als het bedrijf eenigen tijd werkt. De groote omvang van het bedrijfskapitaal doet een tikje vreemd aan. De besprekingen met het gemeentebestuur beteekenen niets, want iedereen kan naar een gemeentebestuur wan delen en het verblijden met de mededeeling dat hij een groot bedrijf binnen het bestuurs gebied van dat college wil stichten. De rijks ingenieurs zijn van geen belang zoolang ze anoniem blijven en de adellijke titels van de twee geldschieters geven geen commerciëel, hoogstens een romantisch tintje aan de zaak. Overigens zijn ze nog net zoo anoniem als de rijksingenieurs. Een vriend van mij ziet het heele geval als de rolverdeeling van een tooneelstuk. Onge veer aldus: Wardenier, een Uitvinder, oud 22 jaar. Baron Y, een schatrijk heer. Baron X, een even schatrijk heer. Ir. Z., een rijksingenieur. Ir. Nemo, een rijksingenieur. De Burgemeester. Een Zwolsche Garagehouder. Eerste Reporter (ongeloovig) Tweede Reporter (sceptisch). I Derde Reporter (sarcastisch). Sir Henry Deterding. Een soldaat. Een Dienstmeisje. De twee laatsten heeft hij er alleen aan toegevoegd, omdat hij meent dat geen behoor lijk tooneelstuk zonder dit tweetal compleet is en omdat hij bovendien den soldaat noodig acht teneinde Wardenier te verdedigen tegen Sir Henry Deterding. Het dienstmeisje heeft overigens genoeg te doen, want het zal Sir Henry en al de overigen moeten aandienen. Deze opvatting van de zaak verklaart mis schien veel. Is het 't gebrek aan goede oor spronkelijke tooneelstukken, dat zooveel be langstelling voor Wardenier heeft doen ont staan? Hebben we een zoo grooten afkeer van de macht der petroleum-concerns gekregen, dat de wensch de vader der hoopvolle ge dachte is? Zoeken we alleen maar naar wat romantiek? Zou misschien de heele zaak de listige opzet zijn van een filmmaatschappij die haar nieuwste product op deze ongetwij feld oorspronkelijke wijze bij voorbaat van reclame wil voorzien? Want als gij de rolverdeeling van mijn vriend op een film toepast, en er dan nog een groote vrouwenrol aan toevoegt (laat ons zeg gen. onder baron X: freule Amelia, zijn beeldschoone dochter) dan is het ding even bruikbaar voor een film. Het spijt mij dat ik zulke veronderstellingen maken moet, maar wij krantenmenschen zijn beroepshalve nu eenmaal het tegendeel van lichtgeloovig. Ook ten aanzien van uitvinders, die wij allen uit ervaring kennen, zoowel in hun ontstellend aantal als in hun grenzen- loos optimisme. Als er eerst eens echte verkla ringen over dien motor komen zal ik er ernstig over gaan schrijven. Vóór dien tijd niet, al vindt de burgemeester van Weststellingwerf het gezicht van War denier nóg zoo vertrouwenwekkend. Niet het gezicht levert den maatstaf van beoordeeling, maar de motor. Iemand zegt mij dat ik minister Oud ook nog in de rolverdeeling moet opnemen, van wege de bedreigde benzinebelasting. Maar dat is niet noodig. Die zal eenvoudig een nieuwe belasting op Wardenier-motoren instellen, en trekt zich van de heele bedreiging dus niets aan. R. P. VELSEN Wat is Stassanomelk? De Melkinrichting „Veisen" demonstreert de bereiding. Belangstelling van de zijde der gemeente autoriteiten. Van saneering tot stassaneering is feitelijk maar een klein stapje. Met saneering bedoe len we gezondmaking van een bedrijf, stas- saneeren maakt de melk gezond, d.w.z. vrij van bacteriën. Dat melk gezond is, weet iedereen. Dat melk gezond is, is ook maar betrekkelijk, immers weten we dat de melk, vooral de koe melk, wanneer ze van de koe, of beter gezegd, van het land komt, een millioenenleger van microscopische levens, bacteriën als strepto- coccen, tuberculosebacillen, colibacillen en andere de gezondheid van den melkdrinker belagende vijanden van den mensch, bevat. Allerlei processen heeft men uitgedacht, om dit millioenenleger te vernietigen. Bij de melk beteekent dit: zooveel mogelijk te vernietigen, zonder te kort te doen aan de voedingswaarde en den rijkdom aan vitaminen, waarvan de vitaminen A B en C die zijn welke zooveel mogelijk gespaard dienen te worden. ,wil men de melk haar waarde doen behouden. Men pasteuriseert, men stereliseert en thans stassaniseert men ook. Dit laatste geschiedt nog op zeer bescheiden schaal. In ons heele land zijn er niet meer dan vijf melkfabrieken of melkinrichtingen, waar dit nieuwe systeem wordt toegepast. Én een van deze is de Melkinrichting „Velsen". Sedert eenigen tijd is het nieuwe product in den handel gebracht en gisteren heeft de directeur, de heer I. S. Hagen de gemeentelijke autoriteiten de bereidingswijze gedemon streerd. Maar aan deze officiëele demonstratie ging een demonstratie aan de pers vooraf. De heer Hagen ontving ons op historischen bodem, n.l. in dat deel der fabriek, waarin toen de melkinrichting nog was een brouwerij van Oud-Hollandsch kruikenbier. Deze brouwerij werd gesloten, totdat zij in October 1902 op initiatief van den heer Hagen weer heropend werd. Maar niet om er het schuimend bruingekleurde gerstenat te ver vaardigen, maar om er het bedrijf te vestigen, op zeer bescheiden schaal natuurlijk, van de door hem opgerichte Melkinrichting „Velsen". Het debiet werd uitgebreid, het bedrijf werd uitgebreid en thans bezit de inrichting in de gemeenten Velsen en Beverwijk 11 filialen. Eiken dag gaan 26 melkbezorgers met haar producten op stap, 6 auto's zijn den geheelen dag beschikbaar voor het transporteeren van de melk naar de filialen enz. De inrichting volgde steeds de vorderingen der techniek der melkbehandeling op den voet en het mag als een bijzonderheid worden genoemd, dat zij thans de stassaniseering, een nieuw systeem van pasteuriseeren, uitgewerkt door dr. Henri Stassano te Parijs, ter hand heeft genomen. Wat is stassaniseeren? Wat stassaniseeren is, is met enkele woorden te zeggenhet is verhitting van de melk in een laag van ca. 1 mM. tot een warmte van 7375 graden C. in den loop van 1516 seconden, met behulp van water, waarvan de temperatuur slechts 1 graad boven de stassa- niseeringstemperatuur ligt. Heel eenvoudig, nietwaar? Maar zoo eenvoudig is het toch niet, ge tuige de zeer kostbare installatie, die voor het bereiden der Stassanomelk noodig is. Het geheele proces komt ongeveer op het volgende neer: De melk wordt gefiltreerd in een geheel ge sloten filter, wordt dan door een hoogedruk- pomp, die niet mechanisch op de melk in werkt, gevoerd in een Volta platenapparaat (niet te verwarren met een plaatstroom- apparaat s.v.p.) Dit is een eigenaardig instru ment. Het is samengesteld uit een aantal platen, waarin spiraalbanen zijn gedeukt. De spiraalplaten worden vastgedrukt tegen vlakke platen. Zoo wordt de melk naar den Stassani- sator gevoerd, langs een weg met vele om wegen dus. Tusschen deze platen loopen spi raalplaten, waardoor de uit den Stassanisator komende, dus warme melk komt. De onbe werkte toegevoerde melk wordt dus door de gestassaniseerde weggevoerde melk voorver warmd. Omgekeerd wordt de warme gestas saniseerde melk door de koude onbewerkte melk afgekoeld. De bewerkte melk wordt in een ander gedeelte van dit platenapparaat verder gekoeld, eerst met water, dan met pekel. En waaruit bestaat de Stassanisator? En wat gebeurt er in den Stassanisator? Als u dit weet, weet u alles van het stassanisee ren af. De Stassanisator is een cylindervormig toe stel, waarin zich overlangs vier kleinere cylin ders. pijpen bevinden. Om deze cylinders be vindt zich met 1 m.M. tusschenruimte een mantel. In het inwendige van den binnen- cylinder stroomt verhit water, buiten den mantel eveneens en daartusschendoor stroomt (dus in een laagje van 1 m.M.) de melk. Het voordeel van dit systeem is, dat de dunne melklaag van twee kanten verhit wordt, waar door voorkomen wordt, dat zooals dit bij een dikke laag geschiedt, door onvoldoende door verwarming een zeker aantal bacteriën aan het proces ontsnapt. De melk wordt verhit tot 73 a 75 graden C. Zij komt in het toestel met honderdduizenden bacteriën per c.M.3, verlaat dit met 1000 a 2000 per c.M.3, welk aantal zeer laag is. Voor gepasteuriseerde melk is een hoeveelheid van 25000 per c.M.3 toegestaan. De installatie heeft een capaciteit van 2000 L. per uur. Na dezen cursus in stassaniseeren, die ons werd gegeven door den heer Hagen Jr., heb ben we nog verder dit interessante bedrijf bezichtigd, o.a. de automatische vulmachine, die per uur 2000 flesschen kan vullen. De officieele ingebruikneming. 's Avonds vond onder belangstelling dei- autoriteiten het officieele in gebruik nemen van de nieuwe Stassano-afdeeling plaats. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. burgemeester Rambonnet, de wethouders P. Bosman (Sociale Zaken) en Nijssen (Finan ciën), gemeentesecretaris H. K. Hofstede, de directeur van den geneeskundigen dienst dei- gemeente Velsen dr. L. S. Limborgh Meijer, de bacteriologen dr. Bos en dr. Thierie, de heeren D. Bus en Mulder commissarissen van het be drijf en de heer Harkema, welke de installatie der nieuwe apparaten verzorgde. De directeur der N.V. Melkinrichting Velsen, de heer I. S. Hagen, leidde het gezelschap rond. De heer Harkema lichtte de technische bijzonderheden aan de hand van teekeningen nader toe, waarop in de Stassano-afdeeling een glaasje van deze melk gekeurd werd. Ook de andere onderdeelen van het bedrijf der melkinrichting werden niet vergeten, als de steriliseerafdeeling, het ijsfabriekje, de droogkamer voor de bereiding van het melk poeder, het ketelhuis, het laboratorium, de karninrichting, de koelkelders, etc. In de Stassano-afdeeling sprak de heer Bus woorden van welkom tot de aanwezigen. Spr. wees op de belangrijkheid van dit nieuwe pro cédé, waarmede het 30-jaar oude bedrijf bla ken geeft met zijn tijd mede te gaan. Dr. Bos gaf in het laboratorium een toelich ting op de werkmethoden van het bacteriolo gisch onderzoek. Verschillende agar-voeding- bodems werden getoond, waar cultures der coli-bacil zich in hadden ontwikkeld. Deze waren dus afkomstig uit rauwe melk, die niet volgens de Stassano-methode was behandeld geworden. De zeer interessante, met praepara- ten en reacties toegelichte uiteenzetting, vond een aandachtig gehoor. Het gezelschap werden daarna in hotel „De Prins" ververschingen aangeboden. Uit de Gemeentebegrooting. Een wandeling langs de hoofdstukken. m. We komen thans aan een belangrijk hoofd stuk: Hoofdstuk Vni, Onderwijs K. en W. Het is maar het beste, onderwijs voluit te schrijven en de rest van den titel „kunsten en wetenschappen" af te korten tot K. en W. want onderwijs vult dit hoofdstuk nagenoeg geheel. Aan "bescherming van kunsten en we tenschappen doen we niet in onze gemeente Tenzij men de voor het uitsteken van vlag gen (f 125), voor het onderhoud en vernieu wen van vlaggen (f 100) voor onderhoud, ver lichten, bijverven van de muziektenten en het plaatsen van stoelen en het weghalen daarvan in de muziektenten (totaal f 170) voor het ge ven van concerten (f 0.00!) uitgetrokken be dragen wil beschouwen als een offer op het altaar van Apollo, Euterpe Minerva enz. Het onderwijs in onze gemeente kost thans nog circa f 640.000. Maar daar krijgt de ge meente ongeveer drie ton van terug, zoodat er rond f 340.000 door de ingezetenen van Vel sen voor de diverse soorten van onderwijs welke in onze gemeente worden gegeven, moet worden opgebracht. Hier volgen eenige belangrijke posten. Openbaar gewoon lager onderwijs: Geraamd voor schoolgelden f 16000 (v. j. f 11.000), ver goeding van het Rijk f 144.542.42 (v. j. f 155.408.25), onderhoud schoolgebouwen f 5155, van schoolmeubelen f 965, aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermid delen en schoolbehoeften f 4802 (v. j. f 4836), verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen f 16066. Openbaar uitgebreid lager onderwijs: School gelden f 3000 (v. j. f 2000), vergoeding van het Rijk f 27.615 (v. j. f 25.519.35) voor de jaar wedden; aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften f 570, verlichting, verwarming en schoon houden van schoolgebouwen 1725. Openbaar buitengewoon lager onderwijs: Schoolgelden f 250, vergoeding van het rijk f 16645.50 (voor jaarwedden), bijdrage van de provincie f 1632.96. Bijzonder gewoon lager onderwijs: School gelden f 20.000 (f 16.000). Vergoeding aan schoolbesturen voor kosten van schoollokalen f 4836.46, voor boventallige onderwijzers f 20.000, voor vergoeding van de kosten van instandhouding f 58.461.36 (f 68.500) enz. Verder blijkt uit dit hoofdstuk nog, dat het bijzonder uitgebreid lager onderwijs de ge meente f 19.051.22 kost en het bijzonder voor bereidend lager onderwijs f 2295.17 Het han delsonderwijs kost aan jaarwedden f 3267.50 (v. j. f 4739.23), het Nijverheidsonderwijs (vis- scherijschool en nijverheidsschool) f 29.272.11 Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. Uitgetrokken voor kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzin nigen f 64000 (v. j. f 63000) subsidiën aan armbesturen f 199.800 (v. j. f 197.225 waar van voor algemeen burgerlijke instelling van M. H. f 139.000 (v. j. f 138.300) en voor R.-K burgerlijke instelling van M. H. f 00.800 (v. j. f 58.925) Ondersteuning aan werkloozen. Geraamd voor bijdrage uit het werkloosheids-subsidie fonds in de kosten van steunverleening en werkverschaffing f 774.640. Uitgetrokken voor kosten van rijkswerkverschaffing f 20.000 (v. j. f 20.000), voor werkverschaffing door of vanwege de gemeente f 28.000, voor steun aan werkloozen f 900.000 (v. j. f 492.215.55), voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen f 5000 (f 4000) plaatselijk, crisiscomité f 5897.50 (V. j. f 5695). Het nadeelig slot bedraagt f 43-615.09. Hoofdstuk XI. Handel en Nijverheid Geraamd voor vergoeding van het Rijk van een deel der jaarwedde voor den leider der arbeidsbemiddeling f 1353.23, Uitgetrokken voor subsidie aan werkloozenkassen f 64000 <v. j f 90.000), voor kosten arbeidsbeurs f 8300.83 (V j. f 8692.28). Nadeelig slot van dit hoofdstuk f 71.791.19. BURGERLIJKE STAND Overleden: Cornelis Gras, 70 j., Kennemer laan 5 rd., IJmuiden; Catharina Helena Bruijns, echtgen. van A. J. Brandjes, 53 j. Beverwijk; Johannes Bais, 59 j., Kon. Wilhel- minakade 1, IJmuiden; Arie de Waard, 47 j. Jib. van Heemskerkstraat 29, IJmuiden. B'evallen-. M. E. van AlfenAppel, z., Ratels straat 4, IJmuiden; C. C. den BakkerRijg- wart, z., Dennenstraat 7, IJmuiden; A. van der PijlRee, d., Mahustraat 17. IJmuiden; M. A. SchipperSchreuder, z„ Rijksweg 324, Sant poort; A. Timmermansvan Waart, d., D. Hartoghstraat 40, IJmuiden. IJMUIDEN KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers in de Gereformeerde Kerk zijn gekozen als ouderling de heeren J. Visser, H. A. ten Bosch C. J. Dekker en P. Toornvliet. Als diaken zijn gekozen de heeren Ph. ten Napel en Joh. Langbroek. BIJBELLEZING IN DE FRIESCHE TAAL? Hier ter plaatse heeft zich een commissie gevormd, welke zich ten doel stelt het hou den van bijbellezingen in de Friesche taal. In dien mogelijk zal binnen niet al te langen tijd de eerste lezing gehouden worden. CONCERT UITGESTELD Het concert, dat Nieuw Hosanna op 19 No vember a-s. zou geven, is uitgesteld tot 26 No vember. Wielrijders opgepast. Steek uw hand uit wanneer ge van richting gaat veranderen. Nadat de politie in deze gemeente weken achtereen het wielrijdend publiek heeft ge waarschuwd, bij het veranderen van richting tijdig een teeken te geven, dat men zulks gaat of wenscht te doen, is zij gisteren begonnen met het opmaken van proces-verbaal tegen de overtreders. Zoowel te IJmuiden als te IJmui- den-Oost zijn tal van personen bekeurd, NIEUW RADIOSTATION IN DIENST. Zooals wij x-eeds eerder gemeld hebben, heeft de P. T. T. op het Zuidelijk gedeelte van het kampeerterrein bij de Zuidpier een gebouwtje geplaatst, waar verschillende takken van den rijksradiodienst zijn ondergebracht, o.m. de afwikkeling van het ultra-kortegolf-verkeer met de mailbooten op de Indische, transatlan tische, middel- en Zuid-Amerikaansche routes Dit gebouwtje werd daar geplaatst, omdat de oorspronkelijke situatie in het postkantoor tot veel storing aanleiding gaf. Maandagmorgen is deze dienst officiéél naar den nieuwen post in de duinen overgeplaatst en loopen de dienstdoende ambtenaren een zaam hun wachten. Ook de Radio-Telefonie via IJmuiden. Van 5 November af wordt tevens het radio- telefonieverkeer met schepen via IJmuiden afgewikkeld, zoodat het radiovei'keer met schepen zich hoe langer hoe meer in onze havenplaats concenti-eert. Mettertijd verwacht men hier ook de nu nog te Scheveningen staande telefoniezender. Verzoeken tot het voeren van telefoonge sprekken met schepen op zee mosten aange vraagd worden op het telefoonnummer 4545. De verbinding met trawlers, schepen der Mij. Zeeland, enz. wordt dan door het radiostation in de duinen tot stand gebracht. DRUKKE SCHEEPVAART In de week die j.l. Dinsdag eindigde was de scheepvaart bijzonder druk. In deze week wer den n.l. niet minder dan 90 zeeschepen be- loodst, w.o. zes tankbooten. In den regel bedraagt het aantal in IJmui den binnenkomende zeeschepen ongeveer 70 per week. BAZAR D.C.IJ. Het Damescomité, dat den bazar voor D.C.IJ. organiseert, vei-zoekt ons mede te deelen, dat de bazar wordt belegd voor aankoop van mate riaal en andere nuttige doeleinden en niet voor het bekostigen van de feestelijkheden in verband met het 10-jarig bestaan. LEKKAGE. De stoomtrawler Adelante is wegens lekkage naar Amsterdam gebracht om te dokken. WEER VISSCHERSVAARTUIG. De stoomtrawler Juliana, die geruimen tijd als vrachtvaarder dienst heeft gedaan, wordt te Spaarndam weer voor de visscherij gereed gemaakt. MET DEFECTE WINCH TERUGGEKEERD. De Poolzee keerde uit zee terug met een defecte winch. De trawler was echter reeds 10 dagen uit. De vangst, bestaande uit 270 manden leverde f 1970 op. PAARD OP HOL. Vermoedelijk doordat het schrok door een passeerenden auto, sloeg in de Kanaalstraat een paard op hol, dat gespannen was voor een vrachtwagen. De ketting, met behulp waarvan de bestuurder den wagen had vast gezet brak af en daar ging het paai'd er van dóór, met den-ratelenden wagen achter zich, tot schrik en ontsteltenis van vele voorbij gangers. Eerst in de Huygensstraat slaagde men er in, het paard tot stilstand te brengen. Wonder boven wonder kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Nu worden de ganzen nog vetgemest, straks zullen ze als gebraad op tafel verschijnen. FAILLISSEMENTEN. Op 6 November zijn de volgende faillisse menten uitgesproken: L. D. de Jonge, houthandelaar, wonende to Hoofddorp, Parklaan 71. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. W. Beus, kantoorbediende en aannemer van baggerwerken, wonende te Haarlem, Harmen- jansweg 39. Curator Mr. A. van Leyenhorst, alhier. Pieter Pool, caféhouder, wonende te West- zaan. Curator Mr. D. de Jong, alhier. G. da Costa, vischhandelaar. wonende te IJmuiden, Gerard Douwstraat 57. Curator Mr. Dr. A. van der Flier te IJmuiden. K. E. A. Stein, directeur van het hotel café i-estaurant „Zomerlust", wonende te Zand- voort, Kostei-straat 7. Curator Mr. W. Venlet, alhier. Jhr. H. P. Coertzen de Koek, zonder beroep, destijds wonende te 's-Gravenhage, thans te Zandvoort. Brederodestraat 126. Curator Mr. W Briët, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: H. de Weers, aannemer, wonende te Haar lem, Joh. de Breukstraat 29. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. Kr. Vens Joh. Zn. aannemer van grondwer ken, wonende te Zaandam, Govei-t Flinkstraat 29. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. W. B. J. Burke. graanhandelaar, wonende te Abbenes Haarlemmermeer. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker, alhier. H. E. van der Mye, wonende te Haarlem, vroeger Wouwermanstraat 30, thans Voorzorg straat 65. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1