HET NIEUWE AVONDBLAD Het Radiostation van P.T.T. Groene poeier. 19e JAARGANG No. 313 DONDERDAC 8 NOV. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NE VEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers HJn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— Dij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten» deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN. De ooren der wereld in een klein bestek. Radiotelefonie verovert de visschersvloot. In het radiostation in de duinen. Rechts de chef, de heer K. Keizer. Daartoe welwillend in de gelegenheid ge steld door den chef van het rijkskuststation alhier, den heer K. Keizer, brachten wij een bezoek aan het nieuwe radiostation, dat de P.T.T. in de duinen aan de zuidzijde van het kampeerterrein heeft laten verrijzen. Via den weg van het parkeerterrein en langs den Jeugdherberg' zuidwaarts het duin terrein in, bereikten wij langs'een slingerpad het uit gegalvaniseerd ijzer opgetrokken ge bouw. van waar uit de ambtenaren der P.T.T. practisch met de geheele wereld in verbin ding zijn. Een 5-tal antennes, dienende voor de ont vangst der ultra-korte golven en scheepstele- fonie, vormen de voelhoorns van de toestel len, die in den eenzamen luisterpost zijn op gesteld .In een bijgebouwtje ontdekken we de z.g. afstandontvangers, welke thans buiten dienst zijn gesteld. Dit zijn ontvangapparaten voor de ultra korte golf, die om storingsvrije ontvangst te waarborgen, in de duinen werden ongesteld. Door een vernuftig mechanisme, uitgedacht door den radio-expert Pi-of. dr. Koomans werden deze toestellen van de seinzaal van het postkantoor uit bediend. Men kon ze daar inschakelen, afstemmen, bijregelen en stop pen wanneer het schip, dat men wenschte te ontvangen, in de telefoon (via een kabel van duin naar zaal) hoorbaar werd. In het ge bouwtje was dus geen mensch aanwezig om deze ontvangst te verzorgen; de machine deed dit. Zoo was het- den telegrafist op het post kantoor mogelijk, dat hij lo. de morse-teekens van het schip opving in het-gebouwtje in het duinterrein. 2o. deze via den kabel naar de seinzaal geleid werden en aldaar middels de koptelefoon beluisterd, 3o. de beantwoording van den oproep van het schip geschiedde door denzelfden ambtenaar, die daartoe hier op den seinsleutel drukte, welke dan een stroom- keten sloot, waarmede weer via een kabel de zender in Scheveningen .bespeeld" werd. Nu het radio-telefonieverkeer met schepen zich meer en meer ontwikkelt (reeds ongeveer 40 Nederlandsche trawlers en loggers zijn met zulke installaties uitgerust), oordeelde het hoofdbestuur der P.T.T. terecht, dat ook de radio-telefonie met .schepen onder de controle van het rijkskuststation behoorde te vallen en dus de radio-telefoondienst naar IJmuiden. moest worden overgeschakeld. Oorsoronkelijk berustte deze dienst immers te Amsterdam Radio-telefonie. Zoo verrees het gebouw, dat deze voor het scheepvaartverkeer zoo uiterst belangrijke diensten herberat en waar wij door den heer Keizer rondgeleid werden. Het uiterlijk van het station (het aarden van het iizeren om hulsel waarborgt tevens een uitstekend afge schermde ontvangst) doet niet vermoeden, dat het interieur zoo vriendelijk betimmerd en van alle comfort voorzien is. In de „voorkamer" staan de korte-golf ont vanger-s met biibehoorende sein sleutels en amnèremeters ongestpld. Van hier uit klinkt de oproep van ons Nederlandscb kuststation dat allen zeevaarders welbekend is over den aardbol. Hier worden afstamden overbrugd waarvan men 20 jaar geleden nog absoluut 'ge^n begrip bad! Een der bedienende ambtenaren rammeN" even op de" seïpsleutel. terwül wij belang stellend toekeken; daarna enkele manipula ties aan een knop van den condensator; weer enkele strepen en punten op het magisch in strument, dat Morse-sleutel heet en daarna was het radiotelegraafgesprek afgeloopen. Hij zette de koptelefoon af en op ons vra gend kijken antwoordde hij. Oh, ik had de „Edinburgh Castle" op de draad, die is zoo even van Kaapstad vertrokken. De opmerking- werd gemaakt op een toon, alsof hij even met zijn collega, 2 Meter van hem af zittend, ge sproken had. Duizenden mijlen; afstanden? Ze bestaan immers niet meer in het verkeer op de ultra korte golf! Hallo, hier Scheveningen- Radio. Deze roep komt ons tegemoet, wanneer we het kleine appartement, dat we gevoegelijk „de achterkamer" mogen noemen, betreden. Wat het oog onmiddellijk treft is het enorme doosvormig ontvangapparaat met de stop watch van 20 c.M. doorsnede (de minutentel- ler voor de gesprekken) er boven op. Een microfoon staat voor den ontvanger opgesteld, terwijl legio draden en aftaksnoe- ren naar een in de nabijheid opgesteld tele foonpostje leiden. De bediening van deze toestellen blijkt van een verbluffenden eenvoud te zijn. De heer Keizer toont ons hoe een binnen komend gesprek, b.v. van een reeder. op den zender (die te Scheveningen opgesteld staat) overgeschakeld wordt. Deze z.g. PDN-zender werkt op 165 M. golflengte. Gedurende de tij den. dat Scheveningen-radio voor de scheeps- telefonie opengesteld is (9 uur v.m.; 12 uur. 4 en 8 uur n.m. en 's nachts om 2 uur) staat PDN bij, zooals het in vaktermen heet, en zendt dan, wanneer er niet gesproken wordt, elke 10 seconden een pauzeteeken uit. Dit oauzeteeken is een 2 seconden durende 1000 oerioden toon, die automatisch ingeschakeld kan worden. Wanneer men nu b.v. met den trawler Betje wenscht te telefoneeren, dan is de gang van zaken aldus: Bel op 4545 Men vraagt via het nummer van het plaat selijk net 4545, den radiodienst, aan en geeft op. dat men met de Betje spreken wil. De ambtenaar „in de duinen", die zich on der dat nummer verbergt, gaat nu aan het werk en schakelt via den kabel naar Scheve ningen den PDN-zender in. Hij stemt zijn ontvanger op 160 M. af, hoort door het pauze teeken, dat hij inschakelt, dat de zender „bij staat", en kan dus nu via de voor hem staan de microfoon den zender „bespreken". Hij roept dan met het bekende: „Hallo, hallo, trawler Betje, hier Scheveningen-Radio! Hoort u mij? Over!" Op dat „over" wordt de microfoon uitge schakeld en luistert de telefonist naar iiet antwoord van den zeeman. ALs deze zich meldt zegt de ambtenaar, wie hem wenscht te spre ken en verbindt nu de telefoonlijn' met de miqrofoonkabel naar den PDN-zender. De abonné kan dus nu rustig z'n gesprek voeren, Jerwijl de ambtenaar meeluistert oin, indien de spreker antwoord verlangt en dus „over" zegt, de verbinding om te schakelen. De situa tie wordt dan omgekeerd aan de voorgaande: 't binnenkomend gesprek van de Betje wordt op het antennesysteem bij het kampeerter rein ontvangen en via den telefoonkabel naar bet centraalpostje geleid, waarna het den luisterenden abonné bereikt. Zoo men ziet: Simple comme bonjour. Als (Uit Engeland wordt bericht, dat de modekleur voor gelaatsvoeder der vrouwen dezen winter groen zal zijn.) 't Is niet prettig, dat wij 't jaarlijks In het wintersche seizoen Met veel minder groene tinten Dan des zomers moeten doen. Maar als vrouwen groene poeier Gaan gebruiken voor 't gelaat, Krijgen wij 't met een remedie, Erger dan de kwaal te kwaad. Rose, bruine, witte poeder Brengen ons niet van de wijs, Maar er zijn ook hier nog grenzen, Groen dat wordt ons al te grijs. Griezelig, waar de beschaving- Op den duur nog heen kan gaan, Want de stijl komt niet uit Groenland, Maar uit Engeland vandaan. Vrouwen van ons vaderlandje, Blijf van groene smetten vrij, 't Is geen tijd om groen te loopen, Want de groentijd is voorbij. En om ons te imponeeren Hoeft gij 't zeker niet te doen, Dit staat vast. de vrouw van heden Is in waarheid toch niet groen. P. GASUS men bedenkt, dat zulk een gesprek slechts f 2.10f 2.25 per 3 minuten kost, dan zullen onze lezers inzien, van welk een groot belang deze dienst is. zoowel voor den visscherman als voor den reeder en zakenman. Isolement verbroken. Was de visscherman voor eenige jaren van elk contact met den wal, zijn reeder, zijn huis gezin verstoken, thans heeft de radiotechniek het hem mogelijk gemaakt, dat hij uit zijn isolement verlost is. Dat men de onschatbare waarde van de radiotelefonie beseft, bewijst wel bet steeds toenemend aantal gesprekken en 't groeiend getal visschersschepen, dat met dergelijke installaties wordt uitgerust, Men denke aan de mogelijkheden belang rijke gebeurtenissen zoowel van als aan de opvarenden te laten weten, de één op zee, de ander aan land, hen te kunnen toespreken die honderden mijlen van elkander gescheiden zijn Wanneer men zich dit even realiseert, dan zal men bewondering, diepe bewondering heb ben voor wat hier in het eenvoudige „huisje in de duinen" tot stand is gebracht. W. RADIO-TELEFONIE IN EGMOND. Ook in Egmond baant het onderwijs in de radio-telefonie zijn weg en wel dank zij het werk van den O. K. pastoor die het initiatief heeft genomen tot het samenstellen van een commissie, die zich ten doel stelt te voorko men dat werklooze visschers dezen winter doelloos op straat rondloopen. Om de werk looze visschers in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen in de radiotelefonie heeft men een regeling getroffen met Radio-Hol land, die thans les geeft in radio-telefonie aan een 50-tal visschers. Tegen het eind van dit jaar hopen deze cursisten het examen te kun nen afleggen, noodig voor het verkrijgen van het certificaat. Dat men zoo vlot slaagde, is voorts te dan ken aan de medewerking der IJmuider Fede ratie, die niet nagelaten heeft, de visschers te wijzen op het groote belang, dat het bezit van een dergelijk certificaat voor hen beteekent. Onder de zeevisschers in de dépendance van IJmuiden bestaat veel belangstelling voor het morse-seinen en ook dit is voor hen zeer be langrijk. Hiervoor mist- men echter de zoo noodige medewerking der plaatselijke autori teiten. Er zijn wel personen beschikbaar, die bereid zijn een cursus in het morse-seinen te openen maar om dit te kunnen doen door voeren heeft men de medewerking- van het gemeentebestuur noodig en deze heeft tot nu toe op zich laten wachten. BAZAR P. VERMEULENSCHOOL. Ten bate van de P. Vermeulenschool zal 26, 27 en 28 November in de gmynastiekzaal dezer school een bazar gehouden worden. GROOTE AANVOER VAN NOORSCH IJS. De Noorsche ijsboot Skoger is nog niet ge lost, of reeds is gearriveerd de tweede ijs boot, ïi.l. de Rim die een lading Noorseh ijs aanvoerde voor het Natuurijs-verkoopbureau. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Vrijdagavond 9 November a.s. zal de Haar- iemsche Orkest Vereeniging in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem een BachHan- del-herdenking houden. Aan dit concert zullen To van der Sluys (zang), Hans Byvanck en Leendert de Graaf (viool) hun medewerking verleenen. De leiding berust bij den dirigent der H.O.V., Frits Schuurman. Het programma, dat zal worden uitgevoerd omvat Concerto Grasso nr. 14 en Aria's van Handel, Eerste Suite, het Concert voor 2 violen, Cantate „Weichet nur" en het Derde Brandenburgsch Concert van Bach. VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. De onlangs in de theeschenkerij van Vel- serbeek gehouden bazar ten bate van de tuberculosebestrijding heeft netto opgebracht f 2371.27, een resultaat waarmede het comité dat den bazar organiseerde, ongetwijfeld te vreden zal zijn. PROPAGANDA-FILMAVOND. „NEDERLANDSCHE BLINDENBOND" Teneinde meer bekeendheid te geven aan de belangen der blinden en het streven van den Ned. Blindenbond, wordt door genoemde or-, ganisatie op Dinsdag 20 November in de Witte Bioscoop" in de Mahustraat alhier 's avonds 8 uur een Propaganda-avond gegeven. Wel willende medewerking voor deze avond zal wor den verleend door; Cas Stentrop zang; Piet Nieuwenhuizen piano en Joh. v. d. Berg, de clamatie terwijl de heer Joh. v. d. Berg. Bonds- propagandist eveneens een toespraak zal hou den over het willen en kunnen der Blinden. Het hoofdnummer van het programma is echter, de vertooning van een zeer interes sante film. Deze goed geslaagde film geeft een volledig beeld van het Blindenwezen en is van het ibegin tot het einde afwisselend en leer zaam. Door de gewaardeerde medewerking van de bekende Blinden-Instituten te Amster dam en de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide, kon deze film worden vervaardigd. Men verkrijgt een duidelijk overzicht van het onderwijs aan en de opvoeding van het blinde kind. De beteekenis van het zoo onmisbare Brailleschrift, wordt eveneens zeer mooi weer gegeven. Dan geeft de film een duidelijk beeld van de vakopleiding aan blinden en de vele arbeidsmogelijkheden, welke voor hen be staan. Men ziet blinden werkzaam als Piano- stemmerreperateur, als rijwielhersteller, als schoenmaker, maar ook als telefonist, mas seur en beiaardier enz. enz. In de film is op genomen. een beeld van de Gemeentelij ke- Werkinrichting te Amsterdam, waar reeds ruim 100 blinden tewerk zijn gesteld. De film vormt inderdaad een fraai geheel en geeft de aanschouwers een rijkdom van indrukken over de tot dusver voor velen nog onbekende blin- denwereld. Gezien deze filmvertooning en de welwil lende medewerking, welke wij hierboven noem den, belooft het een genotvolle en leerzame avond te worden. De entrée is bepaald op slechts 40 cent. Moge dit voor niemand een bezwaar zijn, dezen avond bij te wonen. Jonge dames en andere welwillende personen zullen U dezer dagen kaarten ten verkoop aanbieden. Stelt hen niet teleur maar neemt een of meer kaarten en komt kennis maken met Uw blinde medemenschen en hun zwaren strijd voor lots verbetering. Het verlangen der blinden is, dat ook zij als volwaardige menschen een plaats in de samenleving kunnen innemen. Het co mité rekent op groote belangstelling, z Komt zelf en brengt anderen mede. Een comité van vooi'bereiding is gevormd door de dames A. P. van der Made en J. J. v. Thiel, alsmede de heeren C. W. Böttger, A. W. Driessen, W. de Groot, W. P. Mets, L. Rinkel en L. de Vries. PATROONSFEEST R.K. VOLKSBOND. De kring IJmuiden-Oost van den R.K. Volksbond vierde gisteravond liet patroons feest in het Patronaatsgebouw. Na een ope ningswoord van den voorzitter, den heer J. Stals, sprak pater Gratianus O.MC. een kort woord over den patroon der parochie, St.- Willebrordus, waarna de districtsbestuurder te Haarlem, de heer Angenent. een rede hield over „Orde en Gezag". De voorzitter sprak een opwekkend woord tot slot. R.K. GEMENGD KOOR „ZANG EN VRIEND SCHAP" Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Henk Arisz bedankt als directeur van het R.K. Gemengd Koor „Zang en Vriend schap". In zijn plaats is benoemd de heer II. -J. van Kaan alhier, directeur van het kerkkoor der St.-Gregoriusparochie. DANKSTOND VOOR IIET GEWAS. In de beide Geref. Kerken en in de Chr, Geref. Kerk werd gisteravond een dankstond voor het gewas gehouden. In de Geref. Kerk aan de Wilhelminakade ging ds. R. J. v. d. Meulen voor, die als titel van zijn preek had „Dankstond in crisistijd" naar aanleiding van een schriftwoord uit Habakuk. In de Geref. Kerk aan den Velserduinweg was ds. E. J. van Teylinger voorganger, die sprak naar aanleiding vaA Spreuken 27:7 en in de Chr. Geref. Kerk aan de Marconistraat ds. Brands- ma, van Bunschoten, die naar aanleiding van Jeremia 5:22 en 23 sprak.. Alle diensten wa ren druk bezocht. Een oud gebruik hersteld. Bij den verkoop van het stoomschip City of Karachi van de Ellerman Lijn naar Japan om daar te worden gesloopt is een oud gebruik in eere hersteld. Het schip veranderde voor de laatste reis van naam en heette nu eenvoudig weg Karachi. Dit werd vroeger in dergelijke gevallen altijd toegepast omdat het gevaar van een ongeval niet denkbeeldig was bij een schip, dat gedurende eenige jaren had op- gelegen. Als het schip dan onder den ouden naam voer werd altijd aan de reederij ge dacht en deze had een dergelijke vermelding liever niet met het oog op haar reputatie. VELSEN DRANKWET. Bij burgemeester en wethouders van Vel- sen is ingekomen een verzoekschrift van J B. van Beusekom. van beroep koopman, wonen de te IJmuiden, om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholische drank in de benedenvoorlokaliteit van het perceel Frozer- straat no. 12 te IJmuiden. Vóór 22 November 1934 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND OCTOBER 1934. Vestiging 158 171 329 Geboorten 23 32 55 Vermeerdering 181 203 384 Vertrek 126 141 267 Overleden 8 9 17 Vermindering 134 150 284 Geheele vermeerdering over de maand October 100 Totale bevolking op 1 Nov. 1934: 44210. Hoe staat het met de inkomens in Velsen? Zuiver inkomen der belastingplichtigen in twee jaar met één derde gedaald. B. en W. bieden den Raad aan een over zicht van het aantal belastingplichtigen in de zuiver inkomen der belastingplichtigen in de Rijksinkomstenbelasibing over de belasting jaren 1930—31, 1931—32 en 1933—34. Wij laten het overzicht hieronder volgen: Uit het overzicht blijkt duidelijk, van welken invloed de crisis op de inkomens der belastingplichtigen in de laatste jaren is ge weest. Wees het belastingjaar 19311932 nog een vooruitgang aan vergeleken bij het voor gaande, het belastingjaar 19321933 ver toonde een achteruitgang/, die zich in nog grooteren omvang voortzette in het belasting jaar 1933—1934. Na 1931—1932 heeft er een aanziènlijke opschuiving plaats gevonden naar boven d.w.z. naar de groepen der lagere inkomens, terwijl voorts het dalen van het aantal aangeslagenen van 11950 op 8877 er op wijst, dat uit de lagere (en misschien wel uit de hoogere) groepen tal van aangeslagen en niet meer aan een belas tingplichtig inkomen konden toekomen. Voorts daalde het totaal van het zuiver in komen van f 25.521.627 in 19311932 op f 17.518.819 in 1933—1934, dus met ongeveer één derde. Bij een vergelijking der verschillende groe pen in de belastingjaren 19311932 en 1933 1934 valt in de eerste plaats op de daling van het aantal aangeslagenen in de inkomens van f 2000 en daar boven. De groep van f 2000 tot f 3000 daalde van 2580 op 1670, het zuiver inkomen dezer groep van f 6.037.561 op f 3.926.964 ,de groep van f 10.000 en hooger die in 1931—1932 nog 97 vertegenwoordigers telde met f 2.461.077 zuiver inkomen, daalde op 55 aangeslagenen met f 1.015.399. Het totaal aantal der aangeslagenen met een zuiver inkomen van f 2000 en hooger, dat in 19311932 nog 3935 bedroeg met in totaal f 14.038.005 inkomen, daalde tot 2661 met f 8.896.684 inkomen! Uit het overzicht blijkt maar al te duidelijk dat het met den economischen toestand van onze gemeente slecht gesteld is. Wat niet uit het overzicht blijkt, maar wat als onaanvecht baar kan worden aangenomen is, dat het belastingjaar 19341935 een nog ongunstiger beeld zal vertoonen. Want na het laatst.e in het overzicht opgenomen belastingjaar is de toestand nog slechter geworden en zal dien tengevolge het aantal aangeslagenen alsmede de bedragen der inkomens aanzienlijk minder zijn dan in 19331934. Belastingjaar Belastingjaar Belastingjaar Belastingjaar 1930—1931 1931—1932 1932—1933 1933—1934 Zuiver inkomen Getal aan geslagenen Zuiver nkomen Getal aan geslagenen Zuiver nkomen fl 3 2 3 ÖD ei Zuiver nkomen Getal aan geslagenen Zuiver ikomen O 1 .3 800 tot 1.000 876 765.667 936 819.657 1026 890.769 862 753.648 1.000 1.200 796 845.532 933 991.755 1088 1.151.144 913 972.748 1.200 1.400 1255 1.601.090 1382 1.764.134 1337 1.702.565 1136 1.452.399 1.400 1.600 1605 2.381.696 1708 2.539.392 1538 2.287.024 1369 2.035.002 1.6C7 1.800 1473 2.474.364 1653 2.776.448 1488 2.500.531 1127 1.895.324 1.800 2.000 1309 2.450.454 1383 2.592.236 1122 2.103.836 809 1.513.016 2.000 3.000 2707 6.318.468 2580 6.037.561 2118 4.959.339 1670 3.926.964 3.000 3.500 449 1.424.500 415 1.315.008 376 1.193.641 319 1.011.352 3.500 4.000 258 943.878 278 1.022.848 238 879.619 202 745.689 4.000 4.500 197 818.760 175 731.177 160 673.756 130 541 304 4.500 5.000 100 467.333 109 511.723 107 501.747 90 421 674 5.000 6.000 144 773.258 133 710.198 119 639.927 92 494 343 6.000 7.000 74 469.160 62 394.426 49 319.589 47 287 382 7.000 8.000 45 334.333 60 440.250 25 184.974 29 214.658 8.000 9.000 25 210.300 22 185.038 31 263.111 17 144.306 9.000 10.000 22 208.344 24 228.159 15 142.639 10 93.613 10.000 en hooger 102 2.906.418 97 2.461.077 80 1.615.562 55 1.015.399 Totaal 11437 25.393.555 11950 25.521.627 10917 22.009.773 8877 17.518.819

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1