Uiver-zegetocht is begonnen. GEBIT/35 Enthousiaste menigte verbreekt gehad/- politiecordon te boe ra ba] a. Parmentier vreest ongelukken. HET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Rubriek voor Vragen, „We hebben nog nooit zoo'n be- nauwd kwartier i -i SOERABAJA, 7 November. Hedenmor gen 10.17 uur kwam de Uiver te Soerabaja aan. De belangstelling op het vliegveld was overweldigend. Het enthousiasme bij den te rugkeer van de Uiver van de roemrijke Lon denMelbournevlucht was zoo mogelijk nog grooter dan bij de eerste landing van de win naar van de handicaprace op Indischen bo dem op de uitreis te Tilüitan eenigen tijd geleden. Van de ochtendschemering af had de po litie handen vol werk om de duizenden en duizenden die uit het met vlaggen getooide Soerabaja en omgeving waren gekomen, bedwang te houden. Met alle mogelijke ver keersmiddelen was de menigte naar het vliegveld Darmo getrokken en de bewaarders der orde moesten alles in het werk stellen om het verkeer, dat langs smalle paden naar het vliegveld kwam, zoo geregeld mogelijk le doen verloopen. De meeste winkels en kantoren hadden hun personeel vrijaf gegeven. Bijna alle uittrekkenden waren gewapend met speciale Uiver-vlaggetjes, die ten bate van de werkloozen werden verkocht. Ook het vliegveld had een uiterst feestelijk aanzien. De marinekapel speelde vroolijke wijsjes en een half uur vóór den aankomst stonden langs alle zijden van het vliegveld dichte hagen van menschen uit de Europeesche, Inheem- sche, evenals uit alle andere bevolkingsgroe pen. Militaire en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig; de gouverneur van Oost-Ja va was door ziekte verhinderd. Aanvankelijk dreigde feestvreugde verstoord te worden door dikke regendruppels, die uit grijze wolkenmassas, neerdaalden, later aan groeiend tot een kletterende tropische regen bui. Alle vogeltjes waren Uivers. Dooh tegen den tijd van aankomst, klaarde de lucht op en lokte een frisch briesje het zonnetje terug. Wat men op Tjililitan had beleefd, gebeurde ook hier: ieder vogeltje dat uit de verte kwam aanvliegen werd voor de Uiver aangezien, hetgeen telkens een luid ge juich uit de menschenzee ontlokte. Op het terrein stonden 520 politiemannen gereed om onmiddellijk na aankomst een cor don te trekken terwijl mariniers in reserve werden gehouden. Om 10.10 uur Ja va-tijd kwam de grijze vogel In zicht cm in groote snelheid in de richting van het centrum van de stad te verdwijnen. Vijf minuten later kwam hij terug, maakte eenige eererondjes over het vliegveld, om ver volgens op majestueuze wijze te landen. Toen Parmentier het toestel langzaam over het veld liet taxiën en aan de grens van het terrein tot- stilstand bracht, barstte een or kaan van enthousiasme los. De menigte was door het dolle heen. Men juichte, sprong ei danste. De vrees dat de politieafzetting de onstui mige, opdringende menigte niet lang zou kunnen houden werd spoedig bewaarheid. Het cordon der politiemannen en der vele mariniers moest zwichten voor de algemeene run naar het toestel, zoodat de keurig ge organiseerde officieele ontvangst volkomen in het honderd liep. Volgens het programma zouden de beman- nin en de passagiers naar de microfoon van de N. I. R. O. M., die op het terrein was op gesteld, worden geleid, doch dit was een vol slagen onmogelijkheid. Dit heele veld was één deinende menschen zee, waar bovenuit de blauw geuniformde vier van de Uiver op de schouders van enkele krachtigen zichtbaar waren. Alle vier waren min of meer beduusd. De muziek zette het Wilhelmus in, dat door allen uit volle borst werd meegezongen. De men schenzee droeg de bemanning vervolgens naar de hangar, waar zij ten slotte op de vleugels van een amateur Pander-toestel belandde, om buiten het programma om door het uitgelaten publiek gehuldigd te worden. Ondertusschen hadden de mariniers een gereserveerd terrein vrij gemaakt, waarop alsnog de officieele ont vangst kon geschieden. Nadat het voortdurend gejuich was bedaard kwam de eerste spreker, de burgemeester, de heer Helsing, aan het woord, die namens de burgerij de Uiver-bemanning hartelijk wel kom heette. „Tienduizenden volgden van dag tot dag, van uur tot uur den tocht van de Uiver", zei hij. Hierna namen de burgemeester van Malang, de heer Lakeman en de commandant van het Marine-vliegkamp Morokrambangan, de heer De Josseling de Jongh en de voorzitter van de Soerabajasche vliegclub het woord. Alle sprekers boden geschenken aan. Alle redevoeringen werden met een driewerf hoera besloten. Parmentier aan het woord Tenslotte brak het meest verbeide moment aan: Parmentier zou voor de microfoon spre ken. Hij sprak als volgt: „De vorige sprekers sta ken speeches af op een wijze waartoe ik niet in staat ben. Ik heb n.l. geen gelegenheid ge had mijn rede tevoren te prepareeren en moet dus voor de vuist weg spreken. Ik verzoek daarom bij voorbaat clementie als het min der vlot. Namens de bemanning van de Uiver en de passagiers en de geheele K. L. M, dank ik u voor de buitengewoon spontane ont vangst. Om eerlijk te zijn: Wij maakten op de ge heele vlucht niet zoo'n benauwd kwartier me de als na deze landing op Darmo, maar ge lukkig zijn zij er nu nog heelhuids afgekomen. Over de vlucht behoef ik weinig meer te zeggen. Alleen wil ik zeggen dat wij inderdaad nog steeds meenen, dat onze vlucht niet veel verschilt van een normale Indië-vlucht; al leen was deze een beetje vlugger en een stuk langer. Wat zal ik nu nog meer zeggen? Ik weet niet of dit gesprek doorgestuurd wordt naar Holland, in dat geval hoop ik dat onze vrou wen en kindertjes aan de radio meeluisteren en ik maak van deze gelegenheid gebruik om hen hartelijk te groeten. Ik dank u nogmaals voor deze geweldige receptie". Moll aan het woord. Na Parmentier nam Moll het woord. Deze dankte voor de buitengewone eer, waarmede de bemanning van de Uiver is ontvangen en bevestigde Parmentier's soorden, Bij meende dat de K. L. M. van de nieuwe Douglas-machi nes wel meer pleizier zal beleven. Van Brugge wil kwispelen Vervolgens sprak de marconist Van Brugge, die verklaarde dat de radio volledig efficient had gewerkt. Dit was voor hem het belang rijkste. Hij was bijzonder blij met den gewon nen prijs. „Als ik een staart had dan zou ik kwispe len", riep hij enthousiast uit. Prins gaat eerst naar de motoren. Als laatste van de bemanning sprak de me canicien Prins, die eerst, onmiddellijk na aan komst de motoren aan de gewone inspectie had onderworpen. Ook hij dankte voor de hartelijke ontvangst en wilde van de gelegenheid gebruik maken om alle Nieuwediepers, die hier rondloopen en mee juichen goeden dag te zeggen. „Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. De mo toren hebben uitstekend gewerkt. Ze staan daar, je kunt het zien. Alles ging fijn Hiermede het was inmiddels 11 uur 10 geworden was de plechtigheid op Darmo ten einde en de roemrijke Uiver mocht in de hangar uitrusten. De bemanning echter trok naar de stad. als eerste inzet van het dagenlange feestpro gramma, dat moet worden afgewerkt. En wat de passagiers deden Terwijl Soerabaja nog davert van de feest vreugde leveren de Uiver-passagiers Gilissen en Domoni het vervolg op hun bekend motto „samen uit, samen thuis" en wel in den vorm van een rondedans door de eetzaal in het Oranje-hotel, temidden van het juichende publiek, dat zich aan de lunch bevond Een apartje met Parmentier. Parmentier heeft intusschen op een rustige bovenkamer van het Oranje-hotel een en ander verteld. Het oogenblik was nu gekomen om een terugblik te werpen over deze fa- meuse reis en op Hollandsehen bodem het volledige reisverhaal te vertellen. Om te beginnen zei Parmentier, dat hij ver heugd was dat hij ongeschonden te voorschijn was gekomen uit de enthousiaste en opdrin- ende menigte op het vliegveld Darmo. Tus- sche de bedrijven door had hij nog tal van handteekeningen moeten plaatsen en een be spreking moeten voeren over het verdere feestprogramma. Hoelang had U met de Uiver gevlogen voor U daarmede den eersten handicap-prijs ging winnen?" vroeg de Aneta-correspondent. .Dertig uur in Amerika, o.a. te Los Angelos en New-York en verder nog dertig uur boven Amsterdam en Berlijn. Ik kende dus de ma chine, waaraan ten behoeve van de Mel bourne-race niets veranderd, behoefde te worden dan dat de schikking van de stoelen door middel van kussens zoodanig gemaakt was dat er zes bedden beschikbaar waren". .Daaraan hebben de passagiers blijkbaar veel gehad", zeide Parmentier, „want zij slie pen gedurende de race als rozen". Wij dachten bij dit laatste woord onwille keurig aan Thea Rasche en Parmentier ver klaarde dat zij de fideelste en enthousiaste passagiere was geweest, die blijmoedig was gebleven onder voorspoed en tegenspoed. ,Ge weet echter nog niet", aldus Parmen tier, „dat we zelfs met volle tanks en met passagiers nog niet aan ons totaal gewicht toe waren, ja, dat we er zelfs met een paar honderd kilo beneden bleven, de post inbe grepen. Vele andere deelnemers kwamen met extra-tanks opzetten, wat allerlei moeilijk heden gaf, zooals bij Turner en Fitzmaurice. In zulke gevallen moesten er tanks verzegeld worden of buiten gebruik gesteld en Fitz maurice was daarover zoo boos dat hij zich uit de race terugtrok.. Op Mildenhall was het zoo ontzettend vol, dat er geen gelegenheid voor slapen bestond en daarom gingen wij 50 K.M. verder in Cam bridge overnachten. Dit was echter den laat- sten nacht niet meer mogelijk en toen heb ben Prins en Van Bruggen bij boeren in de buurt geslapen, terwijl Moll en ik in de En vraagt om orde maatregelen. Parmentier heeft een telegram ge stuurd van Soerabaja uit waarin hij vraagt om ordemaatregelen bij de landingsterreinen waar hij nog denkt te komen, ter voorkoming van onge lukken. Hij zegt dat de bemanning van De Uiver de belangstelling ten zeerste waardeert, maar dat zij zeer vermoeid zijn en alleen de hoogstnoodzakelijke uitnoodigingen kan aannemen. kazerne van de Royal Air Force op een brits zijn ondergebracht". „Het risico van een verstopping op de smalle toegangswegen naar het vliegterrein, konden we voor den vertrekdag niet aan vaarden Uiver kon nog veel sneller vliegen! „Zat u in spanning?" „Neen, ik kan nu wel verklappen hoe het ging", aldus Parmentier. „We hadden een reisschema, dat berekend was op normale omstandigheden en waarop ik vertrouwde. Weliswaar werd ik van enkele zijde daarom uitgelachen, maar dat reisschema hebben we tot Albury op slechts anderhalf uur na pre cies gevolgd. Er zat weinig speling in, maar het was gegrond op redelijke mogelijkheden". „En heeft u nog meevallers gehad?" vroe gen wij. Hierop antwoordde Parmentier, die, nu toch eigenlijk wel een vermoeiden indruk maakte, „inderdaad., we zijn er in geslaagd voor te blijven op ons schema totdat we in Batavia kwamen, maar toen kwam de Oostmoesson ons vertragen, zoodat we toen we in Charle ville waren, ongeveer die anderhalf uur bij ons schema achterlagen, waarvan ik u daareven vertelde. In Charleville was bovendien het vliegterrein niet ideaal. We zakten weg daardoor is ook al de achterstand op ons schema aangegroeid tot twee uren. We vlogen echter voortdurend op slechts 65 pet. van ons vliegvermogen en dat hebben we volgehouden. We konden dat trouwens doen omdat ons ge heele schema berekend was op kruissnelheid en die is met 65 pet. vliegvermogen te halen". „En hoe ziet het logboek er nu uit?" „Het logboek is nog slechts in klad gereed Het bevat nog slechts weinig feiten omdat deze reis alleen maar een Holland- Indië-reis is geweest met een verlengstuk. Zooals ik op het vliegveld al zei, alleen maar een beetje vlugger en een beetje langer". HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie - Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand. I 3. Iedere Tand meer I 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3. Goudvulling vanaf. f 9. Goudkroon vanaf f15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.60 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen tui 9-12 vu 1-4 ear Zaterdag* Tan 9-12 oer AVOND SPREEKUUR Diaadag, Woeudag ca Donderdag 7-9 aar. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING doorNederlandsch|-anljarts (Adv. Ingez. Med.) Op nadere vragen bleek wè! dat Parmen tier van het oogenblik van zijn aankomst in Australië een ongelooflijke hoeveelheid tele grammen heeft ontvangen van landgenooten uit alle deelen van de wereld. Niet in het minst uit Transvaal en uit Oost en West-Indië. In Australië was een groote hoeveelheid in vitaties ingekomen, zooveel dat de Uiver-man- nen er nog wel maanden hadden kunnen vertoeven. Tenslotte werd er ook door brieven en allerlei andere besognes in Australië zooveel beslag gelegd op den vrijen tijd van de be manning, dat er voor het logboek niet veel was overgebleven. „Maar bovendien", zeide Parmentier, „wordt mijn logboek eerst belangwekkend zoodra het begint te handelen over de gebeurte nissen sinds het moment waarop we Australië hadden bereikt en nu stel ik er prijs op dat ik nu eindelijk eens een juist verhaal kan geven van wat er gebeurd is, een verhaal over onze reis door Australië, dat nu Holland ook zal bereiken.... Angstige oogenblikken boven Australië. Het begon er dan mede", vertelde Parmentier, „dat we een telegram kregen uit Kobar, waarin we gewaarschuwd werden dat we zware onweersbuien tegemoet vlogen, maar waarin ook werd medegedeeld dat het weer boven Melbourne zelf gunstig was. We ver trokken in het donker uit Charleville en al spoedig ontmoetten we de reeds aangekon digde onweersbuien. Dat was in de buurt van Kobar. We konden er intusschen voortdurend omheen vliegen door telkens onzen koers te wijzigen, zoodat wij dit slecht-weer-gebied veilig zijn gepasseerd, en daarmede scheen de narigheid voor ons achter den rug. Nu kwam goed weer ons begunstigen en ik ging me maar vast scheren voor onze aan komst te Melbourne Je wilt bij de eindstreep allicht net jes voor den dag komen „Toen gebeurde er echter iets merkwaar digs. Van Bruggen kon maar geen verbinding met Melbourne krijgen. Oorspronkelijk schre ven wij dat toe aa natmosferische storingen tengevolge van het slechte weer dat wij ach ter ons hadden, maar helaas bleek dat de wol ken die we achter ons hadden gewaand, nu ook voor ons kwamen opzetten, en er was geen mogelijkheid om boven die wolken uit te stijgen". „Plotsling zaten we er midden in". „En dat zonder radiocommunicatie.... zon der mogelijkheid om ons te orienteeren.en dat in een stikdonkeren nacht". „Toch bleven we gelooven dat het maar een plaatselijke onweersbui was en daarom ste gen we tot op een hoogte van 5000 Meter met de bedoeling naar de kust te komen, want dan zouden we ons veel gemakkelijker kunnen orienteeren. Dan zouden we Melbourne wel vinden. Maar dat viel tegen ,JSTa eenigen tijd merkten we dat ons toe stel niet verder wilde stijgen". „We vlogen vol gas, maar het toestel zak te Doordat de Uiver in lageren luchtlagen kon gaan vliegen, begon het ijs op de vleugels te smelten, zoodat dit gevaar tenminste geweken was. Doch nu naderde het Albury-avontuur. Uit de duisternis rees een stadje op, waar van de bemanning vermoedde, dat het Al bury was. Van Brugg«n kon echter uit de cacafonie van radiogeluiden niet wijs worden. In zware regen- en hagelbuien ging de tocht verder. Tenslotte dorst Parmentier het echter niet langer te riskeeren. Het oversteken van den bergrug voor Melbourne zou een te groot gevaar opleveren, De bemanning besloot naar Albury terug te keeren. Later vernam Parmentier, dat hij op 100 K.M. van Melbourne het stuur had gewend. Onze lezers kennen dien verschrikkelijken nacht. Niet alleen voor ons die in het verre moederland achterbleven en meeleefden de donkerte van de bergen in Australië en de moeitn slechts ten deele konden beseffen die de Uiverbemanning had te weerstaan, niet alleen voor ons waren die uren gelijk lange lijdensjaren. In de eerste plaat svoor de Uiverbemanning en de passagiers zelf en de bevolking van Albury, die Parmentier's aandacht trokken door lichten uit en aan te doen. De Uiver scheerde tusschen de boomen door, over het hek van de renbaan, de wielen slipten door, want het was glad en 100 Meter voor den rand van de renbaan, daar stond de Uiver, gered als een wonder uit storm nacht, die onheilspellend was en bijna fataal. Wij weten alles eigenlijk reeds. En toch wil len wij het steeds opnieuw weer hooren, want het is een belevenis geweest, zooals slechts zelden gebeurt. Men moge zeggen dat het sen satie was, er komt toch ook nog iets anders bij: de trots dat Nederlandsche vliegers zich uit zulke ontzaggelijke moeilijke omstandig heden zoo kranig weten te redden. Soerabaja huldigt, straks hludigen Sema- rang en Batavia en alle nadere plaatsen waai de Uiver komt en danSchiphol. Wat een huldiging zal dat worden.... DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN het VRAAG: Hoe maakt men augurken zout in? ANTWOORD: Benoodigd per K.G. augurken 1 liter water en een ons zout. Snij de kroontjes van de augurken en borstel ze daarna goed schoon, of WTijf ze af met een schoonen, vochtigen doek, ■g ze daarna in den pekel en zie ze de eerste weken eens per week na of zich ook kiem vormt: daarna kunt gij volstaan met om de 14 ;en na te zien. VRAAG: Hoe maakt men zuurkool? ANTWOORD: Neem 3 witte en 3 Savoyekoo- len; verwijder de buitenste bladeren en snij of schaaf ze aan lange dunne reepen; verwijder de stronken. Kneed ze met 60 gram zout zoolang, tot zich pekel gevormd heeft. Doe er dan 12 zwarte peperkorrels door en druk het stevig vast in een goed schoongemaakte Keulsche pot. Leg er een schoon wit doekje overheen; daarop een schoon plankje en ten slotte een schoone zware steen. Zie de eerste zes weken eens per week na, of zich ook kiem vormt. Ts dit het geval, neem die dan zorgvuldig weg; strooi wat zout op de zuurkool; wasch doekje, plankje en steen goed sohoon. en breng ze weer. op. de pot, Na. de eerste 6 weken kunt gij volstaan met eens in de 14 dagen na te zien. VRAAG: Hoe verwijdert men een carbolineum- vlek (bruin) uit een lichtblauwe kunstzijden poloshirt? ANTWOORD. De vlek eerst behandelen met perchlooraethyleen. Blijft er een lichtbruine vlek achter, dan deze borstelen met een lauw zeep- sopje. Nasponsen met schoon lauw water. Droog- k'.oppen met een zachte zeemleeren lap of een badhanddoek. VRAAG: Hoe maakt men croquetten? ANTWOORD: Benoodigd voor 6 a S croquetten 125 gram koud vleesch; 1 1/2 d.L. melk of bouil lon, of jus met water; 10 gram bloem; 20 gram boter, wat peper, zout, nootmuscaat en gehakte peterselie en 1/2 ei. Hak of maal het vleesch fijn. Roer boter bloem aan de kook; voeg er bij kleine scheutjes het vocht bij en blijf roeren, tot het goed door gekookt heeft en gaar is (ongeveer 10 minuten). Vermeng het dan met het vleesch en de krui den en leg het uitgespreid op een bord. Laat het koud en bijna stijf worden. Neem dan op een le pel 1/6 of 1/8 deel ervan en maak het met een andere lepel zoo glad mogelijk. Rol het vervol gens door fijn paneermeel en geeft het den goeden vorm, maar zorg, dat er geen barstjes in zijn. Klop het halve ei met een lepel water en rol er het croquetje door, waarbij gij oplet, dat het geheel geraakt wordt en rol dan nog eens door het paneermeel. Maak slaolie zoo heet, dat er blauwe damp afkomt en doe er 3 of 4 cro quetten te gelijk in (geheel onder). Bak ze bruin en knappend en laat op grauw papier uitdruipen. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Voor de pers. bel. ben lk te Velsen aangeslagen naar een huurwaarde van 4S0. p. j. Is het mogelijk, wanneer deze huur bvb. 450.wordt, dat ik in een andere klasse kom en daardoor de belasting aanmerkelijk lager wordt, of geldt daarvoor een andere maatstaf? Indien er vastgestelde grenzen zijn en daarvoor bepaaldp aanslagen, welk© zijn die dan! 2. Voor de ink.bel. ben ik aangeslagen naar 2332.voor rijks inkomstenbelasting 46.20, gem. fondsbelasting 103.50. Is dit juist? Ik ben gehuwd, maar heb geen kinderen. ANTWOORD: 1. De belasting naar de huur waarde bedraagt 10 pCt. Voor een huur van 30 minder zou de belasting dus 3,minder bedra gen, of. met de opcenten mee 7.50 minder. 2. Ja, de berekening is juist. Foklter's vermeende plannerf. PLANTEN. VRAAG: 1 Ik heb mijn Azalea binnengehaald en in een verwarmde kamer gezet. Is dat goed? 2. Hoe moet ik Geraniums en Fochsla's over houden? ANTWOORD: 1. Neen, dat is stellig niet goed, De plant moet op een lichte plaats in een on verwarmde kamer staan, waar het echter niet vriest. Zij zal nu wel veel blad verliezen. Eenige keeren bespuiten zal het kwaad wel wat ver minderen. Tegen den bloeitijd kan zij wat war mer worden gezet. 2. Geraniums vorstvrij, bijna niet gieten, maar veel licht; Fuchsia's kunnen met minder licht volstaan. RECHTZAKEN VRAAG: Mijn dochter heeft zich als dienst bode per 3 mnd. verhuurd. Overeengekomen is dat zij haar loon per maand zou ontvangen. Nu is zij op 17 September opgezegd tegen 1 Novem ber a.s. Heeft zij nu recht op uitbetaling van de volle drie maanden? ANTWOORD: Neen. „Allen weten meer dan ik." AMSTERDAM, 7 Nov. (V.D.) De hotel- telefoniste verbindt ons met de suite van Anthonie Fokker. Er verloopen enkele minuten, dan klinkt de stem van den beroemden vliegtuigbouwer, haastig, nerveus. „Mijn plannen voor Engeland, Nederland, Amerika?" „Engeland, zegt u. Natuurlijk. Er is het een en ander in den maak. Maar alles moet den tijd en zijn beloop hebben. Ik ben om vier uur naar bed gegaan en om zeven uur was ik er weer uit- Den heelen dag hangt de internationale telefoon aan mijn oor. Berichten duiken op in alle steden, in alle landen. U kunt ze wat mij betreft dementee ren. De een weet nog meer dan de ander en allen weten meer dan ikzelf. Definitief valt er nog niets te zeggen." De verbinding is verbroken en we zijn een ervaring rijker geworden. De ervaring, dat het pad van dezen Nederlandschen Amerikaan ook niet over rozen gaat. Duitsch postvliegtuig verongelukt. Tijdens een noodlanding. De vijf inzittenden om het leven gekomen. BERLLTN. 7 November (V.D.) Gister avond is het Duitsche postvliegtuig van de lijn KoningsbergenBerlijn verongelukt. Nadat het toestel Danzig was gepasseerd, moest het door tot nu toe onbekende oor zaak een noodlanding uitvoeren in de nabij heid van een kleine plaats op ongeveer 20 K.M. ten Zuidwesten van Nauenberg. Deze noodlanding mislukte evenwel en het toestel werd vernield. De uit vijf personen bestaande bemanning is om het leven gekomen. De gezagvoerder was de piloot Erb. Een commissie heeft zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven VRAAG; Als een van de ouders overleden is, kan dan de nalatenschap onderling verdeeld worden tusschen den overblijvende en de kin deren, waaronder 1 minderjarige, zonder hiervan uitwijzing behoeven te doen? Allen zijn het met elkaar eens. ANTWOORD: Neen, een notarieele acte van scheiding en deeling is vereischt in verband met'telijk voor cursus Haarlem bij den heer M, het feit dat één dj? erfgenamen minderjarig is, LeeuwiS, Stadionweg 9, Amsterdam Z« VOETBAL. CURSUSSEN VOOR VOETBALLEIDERS. Namens de Technische Commissie van den. K.N.V.B., hebben de heeren Lotsy en Boel jon een circulaire verspreid, waaraan we het vol gende ontleenen: „Te beginnen met de jeugd, is het noodig om goede opvattingen omtrent sportiviteit, gepaard aan een technisch juiste uitvoering van het spel, ingang te doen vinden. Er zijn slechts weinig vereenigingen, waar de adspiranten onder beproefde leiding hun spel kunnen beoefenen en wedstrijden spelen. Vergeten mag daarbij niet worden, dat men in deze zaak niet alleen met de spelers heeft te maken, doch ook met de ouders. De sfeer, waarin de opleiding van jonge spelers moet geschieden, moet wel zoodanig zijn, dat de ouders geen bezwaren zullen opperen tegen het beoefenen van het voetbalspel door hun •kinderen. De technische opleiding van jonge spelers moet op de juiste wijze geschieden en geheel methodisch worden ingericht. Het valt niet te ontkennen, dat het aan- leeren van technische vaardigheid bij jonge spelers in zeker opzicht onderwijs is, waar voor dus een juiste vorm moet worden ge vonden, om de aandacht van de jongens te trekken en te behouden. Daarom zal deze opleiding in handen moeten worden gegeven, van daartoe alleszins bekwame personen. Natuurlijk komen daarvoor in aanmer king technisch onderlegde voetballers, leera ren en onderwijzers en meer speciaal de leeraren en onderwijzers in de Lichamelijke opvoeding. Waar deze ontbreken, of hun medewerking niet zou kunnen worden ver kregen, zal een beroep moeten worden ge daan op ontwikkelde personen, die voldoende geëigend zijn voor het geven van onderwijs en bezield met een groote mate van liefde voor jeugdleiding en voetbalsport. Reeds vroeger is melding4 gemaakt van de dubbele beteekenis, welke de in 1929 inge stelde cursussen voor voetballeider hebben. Deze dubbele beteekenis ligt in het vormen van eenx steeds toenemend aantal leiders voor het lagere voetbal; en in het verschaffen van 'n vooropleiding, die den grondslag moet scheppen voor een verdere vorming tot oefen- meester. De cursussen voor voetballeider 1934-1935 zullen bij voldoende deelneming gevestigd zijn te Haarlem, Utrecht en Leeuwarden en bestaan uit een wintercursus en uit een zo mercursus. De wintercursussen loopen van begin Oc tober 1934 tot Mei 1935; daarbij aansluitend de zomercursussen van Mei 1935 tot Septem ber 1935. Een zomercursus, omvattende de praktijk van het voetbal, staat slechts open voor hen, die met voldoend resultaat een wintercursus volgden. Aan het einde van een volledigen cursus kan. bij gebleken geschikt heid, aan de deelnemers een getuigschrift worden uitgereikt. Alleen personen, in het bezit van bovenbe doeld getuigschrift, kunnen worden toegela ten tot het onderzoek naar de geschiktheid om als oefenmeester op te treden. De leerstof is verdeeld in theorie en prak tijd. Theorie: a. 1. Theorie van het voetbalspel. 2. Theorie der spelregels. b. 1. Algemeene theorie der oefeningen (doel; hygiënische en praktische beteekenis). 2. Kennis der sportieve opvoeding. c. 1, Sporthygiëne (anatomische en physi- ologische kennis; invloed van oefeningen op ademhaling, hartwerking en stofwisseling, in het bijzonder bij onvolwassenen). 2. Eerste hulp bij ongelukken; sportmassage. Praktijk: Techniek van het spel (indivi dueel). Tactiek van het spel (ploegsgewijze). Voorbereidende en aanvullende lichaamsoefe ningen (het zelf kunnen uitvoeren en het geven van onderwijs aan groepen van spe lers). Training (individueel en ploegsgewijze). Het geven van onderwijs in oefeningen met den voetbal. Het optreden als scheidsrechter bij oefenpartijtjes. Als leerling aan dezen cursus wordt ge dacht aan: technisch onderlegde voetballers, die in hun vereeniging of bond (erkende) als leider wenschen op te treden: leeraren in de lichamelijke oefening, die zich in voetbal wil len specialiseeren, onderwijzers en leeraren aan onderwijsinstellingen; leerlingen van Academie of Instituten voor Lichamelijke Op voeding: officieren en onderofficieren, belast met sportleiding in leger en marine; poiitie- d'enaren, belast met sportleiding in hun corps; leerlingen aan Onderwijs-Instituten, welke later als voetballeider in Nederland of Koloniën wenschen op te treden. De aanmelding geschiedt, uitsluitend schrif-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7