HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuiden overtreft Wolvega. 19e JAARGANG No. 314 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTEN TIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000bij algéheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— Dij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank t« Schiedam. Doumergue's Val. Gisteren is het korte bericht van 't aftreden van het kabinet-Doumergue binnengekomen. Het werd al sinds eenige dagen verwacht. On- noodig schijnt het, de heele historie van deze laatste mislukking nog eens te gaan ophalen. Na negen maanden met zijn kabinet van na tionale eenheid (althans wat de burgerlijke partijen betreft) te hebben geregeerd is de oude heer Doumergue gevallen over zijn po ging tot grondwetsherziening'. Hij had den rechtschen leider Tardieu en den linkschen (radicaal-socialistischen) leider Herriot als plechtankers der samenwerking in zijn kabi net opgenomen. Zijn grondwetsherziening heeft, speciaal wat de ontbindingskwestie van den Senaat betreft, geen genade kunnen vinden in de oogen der machtige radicaal- socialistische zoo ongeveer onze vrijzinnig- democratische) partij, en haar leider Herriot is er niet in geslaagd de samenwerking te red den. Thans kan de oude heer Doumergue tot zijn rust op zijn landgoed Tournefeuille te- rugkeeren. Zijn missie is mislukt. Hij heeft eerst met zeer voorzichtig beleid, daarna met doorzettend ingrijpen, getracht, haar tot een goed einde te brengen. Vergeefs. Zijn persoon lijke populariteit heeft in de ure der zware beproeving geen voldoende gewicht in de schaal kunnen leggen. En op dit oogenblik schijnt het vólkomen duister, hoe een krach tig bewind onder een algemeen-vertrouwden leider in Frankrijk zal kunnen worden ge vormd. Dat het Herriot gelukken zou een doeltreffende samenwerking met rechts te vinden acht men uitgesloten. Er wordt gespro ken over een mogelijk nieuw premier-schap van Laval, maar de namen doen er betrekke lijk weinig toe. Van veel meer belang is dat niet valt te ontkennen, dat de Fransche parlementaire democratie in haar voegen is geschokt. De volksvertegenwoordiging is steed§ meer ont aard in een groep combinaties van belangen groepen, er wordt verschrikkelijk geïntri geerd en het schijnt zeer twijfelachtig, of de olkaar-snel-opéenvolgende Fransche regee ringen in staat zijn hun gezag te handhaven tegenover het machtige verbond van de staal- en "wapenindustriehet Comité des ■Forges. Een groot deel van de Parijsche pers is in het bezit van deze magnaten geraakt en wordt gebruikt ter behartiging van hun be langen. Een der voornaamste programpunten van het kabinet-Doumergue, dat na de Februari- onlusten gevormd werd, was de afwikkeling van de zaak-Stavisky en de saneering van de daarbij gebleken misstanden. Dat doel is niet bereikt. De affaire-Stavisky is zich gaan ver liezen in de complicaties van een eindeloos onderzoek; de moord op den rechter Prince heeft haar op ontstellende wijze verergerd. Er zijn van sommige zijden hoogst ernstige beschuldigingen tegen de politie geuit, De minister van Buitenlandsche Zaken Bar- thou is vermoord; de minister van Binnen- landsche Zaken Sarraut heeft moeten aftre den als gevolg van de onvoldoende voorzorgs- maatregelen, genomen bij het bezoek van ko ning Alexander van Joego-Slaviëdat den koning en den Fransehen minister beiden het leven kostte. Het negenmaandsche bewind van 't kabinet Doumergue is een tragedie ge weest. Toch moet men erkennen dat de be jaarde leider van dit bewind grooten moed heeft getoond. Maar in dergelijke omstandig heden heeft men het is opnieuw gebleken een leider van grooter formaat noodig. Niet alleen een eerlijk, ijverig, populair en bemin nelijk menseh, maar een geniaal staatsman bovendien. De huidige toestand in Frankrijk is zeer ze ker ernstig, en welken kant de zaken nu uit gaan is niet te voorzien. Een fascistische be weging van eenige beteekenis bestaat Frankrijk niet, en het communisme heeft er geen kans. De royalisten kan men niet au sérieux nemen. De „bourgeoisie" regeert nog steeds. Maar hoe lang zal dat nog duren, als zij doorgaat met deze series mislukkingen? Als zelfs de tragische waarschuwing van de Februari-onlusten niet genoeg blijkt te zijn? Napoleon placht zich onder alle omstandig heden af te vragen: „Wat denkt Parijs?" Dat geldt nog steeds. En Parijs denkt soms zeer onverwacht-ontstellend. Het denkt soms fu rieus. Vaak is het oogenblik aangebroken dat het niet meer dacht en zich wild door zijn gevoelens liet meeslepen: dat in een enkelen dag ,of in een enkelen nacht over het lot van een régime beslist werd. Het schijnt thans dat weer een tijd is aangebroken, waarin de ge dachten van Parijs tot het uiterste worden geprikkeld en getart. Een zeer gevaarlijke zaak: als niet, als door een wonder, op dit oogenblik een krachtig parlementair bewind mocht ontstaan. Deze Fransche politieke crisis is voor het geheele in-spanning-verkeerende, uiterst la biele Europa een ernstige zaak. Ook voor ons, vooral in economisch opzicht, omdat Frank rijk het voornaamste der goudlanden is, en de stabiliteit van zijn financiën van groot belang is bij de pogingen tot handhaving van den gouden standaard in ons land. Daarom ook dienen wij de Fransche gebeurtenissen wel met groote aandacht en bezorgdheid te volgen, R. P. Marguérite Coupérus zingt Oud-Nederlandsche liederen. IJMUIDEN IJ.F.C.-NIEUWS. A.s. Zaterdag wordt gespeeld: Zeevogels I—IJ. F. C. I te 2,30 uur. IJ. F. C. komt als volgt uit: Oldenburg, d-e Boer, v. d. Steen, van Stri-en, Jochems, Dijkhuizen, Zwanenburg, Smit, Borst, Rets, Meyibooni. Reserves: van Dongen en Gomes, De Jubileumavond van Het Nut. Belangrijke uitvinding van drie plaatsgenooten. Ter herdenking van het 20-jarig bestaan werd gisteravond in het Gebouw voor Chris telijke Belangen een feestavond gehouden met mevrouw Marguérite Couperus, die voor namelijk oud-Nederlandsche liederen zong. De voorzitter Ds. F. Milatz opende met een woord van welkom, waarin hij er op wees, dat deze avond een bijzondere avond is. In het bijzonder richtte spreker een woord van welkom tot burgemeester Rambonnet en de afvaardiging van het departement Beverwijk. Spreker herinnerde er aan, dat er een tijd geweest, dat men in IJmuiden was ge oriënteerd op Beverwijk. Nadat IJmuiden een cgen departement had gekregen, is er steeds een goede verhouding blijven bestaan. Voorts wees spreker er op, dat de ontwikkeling van het departement steeds met den economi- schen toestand van IJmuiden is op en neer gegaan, Nu de slinger terug gaat, vindt dit zijn terugslag op den gang van zaken in het departement. Hij hoopte, dat het spoedig weer in de goede richting zou gaan. Ds. Milatz herinnerde aan de stichting thans 150 jaar geleden van Het Nut, dat steeds een zuiver Neaerlandsch karakter heeft gedragen. Pro fessor Huizinga heeft op dit bijzondere ka- rater in zijn gedenkboek den nadruk gelegd. Prof. Kohnst-am herinnerde er in een artikel dat hij aan het juïbleum wijdde, aan, dat Dr Kuyper. die toch van een andere richting was. „Het Nut" den zijnen tot voorbeeld heeft gesteld. Het is een lange lijst van nuttige in stellingen op verschillend gebied, die door ,Het Nut" zijn gesticht, zoo de Nutsspaar- bank, waarbij thans 400 millioen gulden zijn belegd. Na de openingsrede van den voorzitter gaf de secretaris, de heer C. Luchsinger, een over zicht van de afgeloopen jaren. De heer Luchsinger deelde voorts mede, dat telegra fische gelukwenschen waren ingekomen van het districtsbestuur te Haarlem en het hoofd bestuur. Spreker eindigde zijn betoog met den wensch, dat het Nutsdepartement nog langen tijd mag blijven groeien en bloeien en dat het ledental mag blijven toenemen. Mevrouw Marguérite Couperus, verschij nende in een sierlijk oud-Nederlandsch ge waad, zong na een korte inleiding over het oud-Nederlandsch lied een drietal geestelijke liederen uit de middeleeuwen n.l. Dry Conin- gen Liet, Van Jesuken en Sint Janneken en Jesus' Dood. Gekleed in het costuum uit den 80-jarigen oorlog met de fraaie Spaansche kraag zong de zangeres daarna eenige zestien eeuw- sche liederen: Merck toch hoe sterek, Ghequetst ben ic van binnen, Van twee c$- nincskinderen, De Nachtegael die sanc een liet, en Naar Oostland willen wij rijden en een reisliedje. Voor de pauze volgden nog liederen uit het midden der 17e eeuw. De Drie Ghespeelkens, Ic sag Cecilia camen, Schoon Lieveken waer waert Gij en 't Avond sullen wi vrolic sijn, Deze liederen zong mevrouw Couperus in het statige gewaad der Amsterdamsehe koop vrouwen. Na de pauze kwamen het eerst de liederen gezongen in de eerste helft der 19e eeuw, den tijd van de hoepelrok aan de beurt. En zoo zagen we mevrouw Couperus verschijnen in het costuum onzer groot- en overgroot moeders en hoorden we haar zingen: Trom melaar met rooden mouw, een Vensterliede- ken, en andere aardige liedekens. Ten slotte kwam de Oud-Hollandsche boerin, die een Terschellingsch en een Groningseh liedje en nog meer geestige en guitige liedjes zong. Het is een genotvolle avond geworden, zoo wel door den fraaien zang van deze begaafde zangeres die beschikt over een heldere so praan als door de wijze, waarop zij de liedjes voordroeg, een avond bovendien die geheel valt in het kader der nutsavonden; tevens een avond die door de keuze der liederen en de wisseling der costuums 'n eenigszins folklo ristisch tintje kreeg. De pianiste, mej. Neder- koorn toonde zich een begaafde begeleidster. Hare capaciteiten kwamen nog sterker naar voren in de nummers, die zij in de verkleed- pauzen liet hooren. Ds. Milatz sloot den avond met een kort woord. CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. Vanwege de afdeeling IJmuiden Velsen der Ghr. Democratische Unie had Donderdag avond een openbare vergadering plaats in het Evangelisatiegebouw aan de J. P. Coenstraat. Als spreker trad op de heer Fedde Schurer van Amsterdam, met het onderwerp „De Ohr. Democratische Unie, haar roeping en plaat-s. De opkomst was niet groot, doch met groote belangstelling werd de rede gevolgd. Eenige aanwezigen stelden vragen, welke de spr. heeft beantwoord OUDERAVOND De afdeeling IJmuiden-Velsen der Ver- eeniging van Vrijzinnig-Hervormden had Don. derdag een ouderavond belegd voor de ouders der leerlingen van catechisatie en Zondags school in haar gebouw aan de Groenelaan. Er was een goede opkomst. Mevr. Calcoen-van Thienen, de leidster der Zondagsschool en Dr. H. Faber, de voorgan ger der vereeniging, hebben gesproken over den arbeid van Zondagsschool en catechisatie en gedachten gegeven over opvoeding in al gemeen Ohristelijken zin. Hierop volgde eei? zeer geanimeerde discussie, waarin Dr. Faber dezen welgeslaagden avond sloot. Werktuig, dat alleen door natuurkrachten in beweging word: gebracht. Heel Nederland is in rep en roer gebracht door de uitvinding van den jongen Wardenier, die naar hijzelf zegt, een motor heeft uitge vonden, welke zonder brandstof loopt. Alleen voor hulpmiddel is een kleine motor noodig. De tijd zal moeten leeren, of hier geen fan tasie in het spel is. De geleerde wereld heeft zich over deze uitvinding nog niet uitgelaten en zal dit ook wel niet doen, voordat de eerste voor de practijk bruikbare Wardenier-motor is afgeleverd en in gebruik genomen. Maar des ondanks is Wolvega in één slag beroemd ge worden en ook Wardenier. Vooreerst nog maar in ons land, maar spoedig ook over de geheele wereld. Zal het wonder van Wolvega iets worden als het monster van Loch Ness, als het „iets", dat „niets" was, maar dat toch de omgeving van het Schotsche meer of de Schotsche binnenzee plaatste in het middelpunt van de belang stelling van handerden toeristen en geduren de langen tijd vertier en gewin bracht in dit afgelegen oord? Vooralsnog lijkt het er veel op. Velen zullen naar Wolvega komen, om te zien waar de jeugdige uitvinder woont, of liever nog om met eigen oogen den Wolvegaaster Edison te aan schouwen. En zullen dan, naar gelang van het resultaat voldaan of onvoldaan huiswaarts keeren. In dit opzicht is het voor Wolvega jammer dat het niet in Amerika ligt. Want dan zou het dorp zeker platgeloopen worden en zouden er zeker nieuwe hotels enz. gebouwd worden. Wij Nederlanders maken ons niet zoo gauw dik. Aangenomen dat Wardenier werkelijk een brandstofloozen motor heeft uitgevonden, kan de waarde hiervan niet hoog genoeg worden getaxeerd. Maar hij wordt overtroefd door de uitvin ding, die eenige plaatsgenooten hebben ge daan. Is voor den motor van Wardenier een hulpmotor noodig, onze plaatsgenooten, de heeren A. van Tilburg, C. Duller en P. G. Balm hebben een toestel geconstrueerd, dat zonder hulp ran buiten draait en blijft draaien, een toestel dus, dat het perpetuum mobile zeer nabij komt. De heer Duller vertelt. OPDRACHT. Door de N. V. Bouw- en Exploitatie Mij. Zoodra we kennis kregen van deze merk waardige uitvinding, begaven we ons op pad om er iets meer van te vernemen. We kwamen bij den heer Duller, die gaarne aan de IJmui- der Courant deze belangrijke primeur gunde. Natuurlijk was onze eerste vraag, hoe de uitvinders op het idéé waren gekomen. „Dat zal ik u zegjgen, meneer," aldus de heer Duller. En toen hoorden we een vreemde geschiede nis. Het was al in 1920, toen het beginsel van het instrument door een toeval rijpte in den geest van den heer A. van Tilburg. Deze bracht het over op een teelcening doch liet het verder rusten. Weer door een toeval kwam de heer Duller in kennis van het denkbeeld van den heer van Tilburg. De heer Duller zag er iets in en deze zette het idee om in een machine tje. Trachtte dit althans te doen, want in den beginne lukte het niet. Door steeds te experi menteeren slaagde men er echter in iets te construeeren, dat de mogelijkheid van het principe bewees. Maar wat men had gecon strueerd, was iets heel gebrekkigs. Weer een toeval bracht de beide heeren in kennis met met den heer P. G. Balm, monteur, voorheen in dienst van het Hoogovenbedrijf, waar de heer Balm meermalen bewijzen van technische bekwaamheid had geleverd. En met zijn hulp slaag.de men er in, het gewenschte resultaat te bereiken. Gemakkelijk is het niet gegaan en het heeft ontzettend veel moeite gekost, voordat men er in slaagde, iets bruik baars te construeeren. Acht maanden lang heeft men er aan gewerkt, 's avonds en Zon dags. Als des avonds de laatste klant de kap perszaak van den heer Duller had verlaten, ging de deur op slot en begon men te experi menteeren, meermalen tot laat in den nacht. Wat men nu heeft vervaardigd is een toestel letje, dat wanneer het losgelaten wordt, gaat loopen en blijft loopen. „Het perpetuum mobile?" „Het zou een perpetuum mobile kunnen zijn, indien er eeuwigdurend materiaal be stond. Maar, zeide de heer Duller, wij willen er geen aanspraak op maken, het perpetuum mobile te hebben gevonden". „Verwacht u practisch nut?" vroegen we. „Zeer zeker. Het toestelletje functionneert goed, al is het heel zwak. We zouden er bijv. een klok, waaruit de veer verwijderd is, op kunnen laten loopen. Practisch nut? Ongetwij feld. Een Haarlemsche fabrikant heeft reeds f 20.000 voor de overdracht van het idéé gebo den, d.w.z. voor den heer - Duller en den heer van Tilburg. De heer Balm zou dan in de fa briek, waar de toestellen zouden worden ver vaardigd, worden opgenomen. De heer Duller vertelde ons verder, dat hij reeds in correspondentie is getreden met den Octrooiraad en de Octrooibezorgers ten einde patent op het toestel te verkrijgen. Natuurlijk wilden we gaarne iets weten van het principe, waarop het toestel berust. De vraag, om het toestel te mogen zien, lieten we natuurlijk maar achterwege, want dat zou ons toch niet lukken. Maar iets liet de heer Duller toch los. „We hebben iets gemaakt, dat alleen dooi de natuurkrachten in beweging wordt ge bracht", aldus de heer Duller. Zwaartekracht en middelpuntvliedende kracht vormen de be weegkracht, die een wiel doen draaien. Het is eenvoudig en feitelijk niets meer dan het ei van Columbus". In de octrooi-aanvraag is het toestel omschreven als „een machine, die de eigenschap bezit, zichzelf te bewegen en die in beweging kan blijven, zonder dat er van buiten af krachten of spanningen van wel ken aard ook op behoeven te worden aange wend". „Aan wien van de drie komt nu de eer toe, de uitvinding te hebben gedaan?" vroegen we )g. „Dat kan het beste zoo worden uitgedrukt: het idee is van den'heer van Tilburg, ik heb het geëxperimenteerd, de heer Balm heeft het toestel geperfectioneerd. In een contract heb ben we een en ander nader vastgelegd. Ziehier het vrij poovere resultaat van ons onderhoud, in zooverre poover, dat we niet veel gehoord hebben omtrent de werkwijze van dit zeer bijzonder instrument, dat geheel bij toeval in denzelfden tijd het levenslicht- aanschouwt als de wondermotor van Warde- .Schulpen" is aan de fa. Joh. Dienaar en Zo nen alhier opgedragen het rioleeren en be straten van het terrein „Schulpen". Omtrent de bebouwing van dit terrein, dat ruimte biedt aan bijna 170 woningen, vernemen wij nog, dat voorloopig 100 woningen gebouwd zullen worden en wel 84 door de firma Ruy- senaars en 16 door de firma Henneman. Er is dus voor de arbeiders in de bouwbe drijven werk aan den winkel. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Vios IV, die eenige weken was opgelegd, naar zee vertrokken. ;edurende thans weer VELSEN Een muizenstad in aanbouw. Zal de IJmuidensche uitvinding eens IJmui den beroemd maken zooals de uitvinding van Wardenier thans bezig is, Wolvega beroemd te maken? Zullen ook in onze omgeving groote terreinen worden aangekocht voor de vestiging- van de fabrieksgebouwen, waar de vanzelf- loopende motoren gemaakt zullen worden? Afwachten is de boodschap. In elk geval is door de „uitvinders" serieus gewerkt en boven dien, hebben niet tal van uitvindingen hun ontstaan te danken aan een toeval. Ontdekte ook niet Archimedes door een toeval de wet van het gewichtsverlies der lichamen in water ondergedompeld? Eureka! En zijn ook niet tal van uitvindingen gedaan door wel is waar schrandere, maar geen geleerde menschen? Nog meer uitvindingen. Al experimenteerende hebben de drie heeren een apparaat uitgevonden, dat van direct practisch nut is, n.l. een apparaat, met behulp waarvan de toevoer in een gasleiding auto matisch op elk gewenscht tijdstip kan worden afgesloten. De kans is groot, dat dit toestel in den handel wordt gebracht. VREEMDE DIEFSTAL. Gistermorgen ontdekte de eigenaar van het koffiehuis De Leeuw aan den kop van de Vis- schershaven dat de telefoon van zijn telefoon toestel uit de cel ontvreemd was. Wat heeft men daar nu toch aan? De muizenstad op zolder. Achter de kerk de heer Peduzzi. Binnenkort vertooning ten bate van het Crisiscomité. In "het perceel Velserduinweg 73 woont de heer A. Peduzzi. Het -is een eenvoudige woning die zich uiterlijk in niets onderscheidt van de andere woningen aan den Velserduinweg. Maar daarbinnen bouwt de heer Peduzzi een stad, een stad voor witte muizen en als de stad klaar is, gaat de heer Peduzzi haar ver- toonen op verschillende plaatsen van onze gemeente. Misschien ook wel elders, naar steeds ten bate van het Crisiscomité. Op den zolder timmert de heer Peduzzi zijn muizenstad in elkaar. Met ijver en accura tesse. Er is een kerk, een getrouwe nabootsing van de Ned. Hervormde Kerk aan den Vel serduinweg', daarvoor is een vijver met een bootje er in en daaromheen staan de huizen van de stad: een brandweerkazerne, een school, een timmermanswerkplaats, een kleer makerij, een bakkerij, een smederij, een danspaleis en eenige „dichte" huizen. Daar zaagt de timmerman en wet hij zijn beitel- daar raast de naaimachine, daar worden de brooden getransporteerd over een riem zon der eind, kortom daar klinkt het lied van den arbeid, daar is overal werk. En het zijn de witte muizen, die dit alles doen leven Op een eenvoudige wijze n.l. door met een vaartje in een rondsel te gaan loopen en door overbrenging met een riem. Het is alles zeer vernuftig inelkaar gezet en vooral het bootje, dat op dezelfde manier in beweging wordt gebracht, is buitengewoon aardig Natuurlijk is het materiaal niet altijd even gewillig, maar tenslotte kan men toch alles zien draaien. De reproductie van de kerk, op 1/25 der ware grootte is zeer goed geslaagd, hetgeen op de foto duidelijk te zien is. Het is een buitengewoon geduldwerkje ge weest. In zes weken en totaal 546 uren heeft de heer Peduzzi zijn stad opgebouwd. De electrisehe verlichting werd aangebracht met behulp van den heer G. Maarsen, in dienst van het gasbedrijf. Wanneer daarvoor een zaal beschikbaar is, zal de muizenstad voor het publiek ter bezich tiging worden gesteld ten bate van het crisis comité. Vandaar dat het geen louter toeval was dat wij den heer Bosman, wethouder voor sociale aangelegenheden bij de nieuwe stad aantroffen. Aan belangstelling zal het zeer zeker bij de vertooning niet ontbreken. BUREAUBEHOEFTEN EN DRUKWERKEN De levering van bureaubehoeften voor de gemeente gedurende 1935 is door B. en W. opgedragen aan den heer S. van Dorp te IJmuiden voor f 505 en die van drukwerken aan de N.V. Drukkerij Sinjewel, te IJmuiden voor f 2699 PROEFTOCHT VAN DE NIEUWE STOOMPONT. Alles was in orde. Gisteren heeft de nieuwe rijkspont no. 7 een uitgebreiden proeftocht gemaakt op het Noordzeekanaal, die in alle opzichten naar wensch is geslaagd. Aan boord bevonden zich tal van autoritei ten en andere belangstellenden o.a. de hee ren Ir. van Voorst Vader, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en de ingenieurs Breu- kink en André de la Porte, toegevoegd aan den hoofdingenieur directeur, d-e directeur van de scheepswerf „De Klop", waar de pont werd gebouwd, de heeren J. Seijffert, haven meester van het Noordzeekanaal, D. Bakker, adj.-inspecteur van de Scheepvaart, J. H. Kroon, hoofd van den pontveerdienst, IJzer man, directeur van het veerbedrijf te Dordrecht enz. De tocht begon te 9 1/4 uur en eindigde te 3 1/4 uur. Gevaren werd tot voorbij de Hem- brug. Het aanleggen aan de steigers werd geprobeerd, er werd op sr^lheid gevaren en gemanoeuvreerd en alles had een vlot ver loop, EENRICHTINGSVERKEER IN DE DE GENESTETLAAN. Burgemeester en wethouders hebben be sloten op het gedeelte van de De Genestetlaan van de Hofdijklaan tot den Zeeweg, in ver band met de onmiddellijk ter weerszijden van de De Genestetlaan aan den Zeeweg staande hulzen, waardoor het uitzicht op den Zeeweg zoodanig wordt belemmerd, dat aan rijdingen zijn te vreezen het verkeer in één richting af te sluiten voor het berijden van alle motorrijtuigen en andere rij of voertui gen en wel In de richting van en tot den Zee weg,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1