Componist en componist-dirigent Bijna zesduizend menschen gered. Tuinbouwsteun wordt verhoogd. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Rede van Mr. Aalberse, waar muziek in zat. Nieuwe clearingwet z.h.st. aangenomen. Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. Het eerste uur van den middag ging heen met behandeling der nieuwe clearingwet. Hier bij werd onzen ministerieelen baby, Mr. Steen- berghe, van meer dan een kant een staats- rechtelijk standje toegediend, omdat hij aan vankelijk had voorgesteld der Regeering de bevoegdheid toe te kennen, door middel van algemeenen bestuursmaatregel, wettelijke voorschriften buiten werking te stellen. Over deze staatsrechtelijke „doodzonde" (Mr. Gose- ■ling's woord.) kreeg hij het noodige te hooren. Niettemin bekende hij ondanks het feit, dat zijn zooeven genoemde R.K. vriend hem had toegevoegd, dat hij berouw over dit vergrijp aan den dag moest leggen, zich nog altijd de blanke on schuld zelf te voelen. In- tussehen, de zondaar was toch gezwicht en nu de betreffende bepaling niet meer in het ontwerp voor kwam, ging het er zonder hoofdelijke stemmin Mr. Aalberse. door. Waarop het algemeen debat weer kon voort gaan. Welk een totaal andere regie echter dan die van gisteren. Thans immers kwam het hoofdnummer pas aan het slot van den mid dag aan de orde. Niettemin vond het een aan dachtig luisterend gehoor. In het nummer door Mr. Aalberse (R.K.) ten beste gegeven, zat bepaald muziek. Met zeer veel takt gaf de leider der R.K. fractie uiting aan veel, dat in zijn partij met betrekking tot het financieel- economisch beleid der Regeering leeft. De Kamer was dan ook een en al oor, terwijl deze afgevaardigde sprak. Zelf vergeleek hij zijn eigen werk en dat van den Premier bij een compositie. In menig opzicht bestond er volgens hem tussehen bei der „opus" overeenstemming; al mocht dan de Minister-President hier en daar geneigd zijn een mol te zetten, waar hij, de R.K. lei der, een kruis prefereerde! Het voornaamste verschil was hem echter gelegen in de tempi, door de twee componisten aangegeven. Want die van Mr. Aalberse hadden bijkans alle een vlugger, levendiger karakter. Onderscheid, door onzen dirigent Dr. Colijn bij interruptie terecht toegeschreven aan de omstandigheid, dat hij tot taak had zelf de uitvoering zijner compositie te leiden, in tegenstelling met com- ponist-Aalberse! Deze laatste verklaarde nog het begrijpelijk, te vinden,, dat bij het,slot- accoord „Seit umschlungen Millionen", de Premier, oud-Minister van Financiën,, eer dacht aan de uit te geven milloenen, die hem omringen, de oud-Minister van Arbeid (de spreker) daarentegen aan de millioenen, die direct belanghebbenden zijn bij een zoo goed mogelijke regeling der werkloosheids-kwesties. Nauwkeurige beluistering, der rede van den R.K. fractie-voorzitter leidde tot de conclusie, dat bij zijn bespreking van het crïsis-beleid der Regeering voor hem en zijn vrienden, met betrekking tot de verder tegenover het Kabinet aan te nemen houding, van het allergrootste belang zal zijn het antwoord, dat zij straks zullen krijgen, op wat zij speciaal t.a.v. dit punt hebben gevraagd en verlangd. Voor het grootste deel bleek Mr. Aalberse de wenschen van het R.K. Werkliedenverbond te onderschrijven. Zoo valt te vermelden, dat hij o.m. op meer voortvarendheid bij de uitvoe ring van het 60 millioen-plan aandrong (wenSch door bijkans alle sprekers geuit), ter wijl hij met bijzondere warmte voor een aan tal desiderata betreffende den werkloozen- steun opkwam. In belastingverhooging om meer steun te kunnen betalen zag hij geen heil. Goed zoo, knikte de Premier. Maar wel be pleitte hij eenige verlichtende maatregelen, waaronder hij extra-hulp gedurende dezen winter voor kleeding, schoeisel en dekking aanbeval. Met de meeste klem dringt de ge- heele R.K. fractie hierop speciaal aan; vooral op dit punt verwacht zij van de Regeering een gunstig antwoord." Na deze woorden van den leider der grootste fractie, die voorts nog met schrijnende voor beelden uit de praktijk de noodzakelijkheid eener soepeler regeling met betrekking tot bij komenden particulieren steun aantoonde, weet de Premier tenminste hoe hij de R.K. fractie te vriend zal kunnen houden! aldus de welgemeende raad, dien Mr. Aal berse den Premier bovenal gaf. J. Schouten (A.E.) „Wij verlangen niets onredelijks", doch wat wij in gematigden vorm, maar tevens met grooten aandrang en ernst vragen, is zeer wel uitvoerbaar, terwijl inwilliging daarvan in het waarachtig belang van ons volk is. Hoe wij ons verder tegenover dit kabinet zullen gedragen zal afhangen van het antwoord, dat wij krij gen". Aldus het rustig, tevens echter toch ook eenige waarschuwing inhoudende slotwoord van Mr. Aalberse, die overigens niet naliet de Regeering in allerlei opzichten tegen. z.i. on gerechtvaardigde verwijten in bescherming te nemen. Zoo bestreed -hij b.v, dat -de overheid afdoende in het werkloosheidsprobleem kan voorzien, noemde hij -de voorstelling van za ken als kon de Regeering in dezen heel wat meer doen „gruwelijk sociaal-misdadig" en wees hij er op, dat geen bewind, hoe bekwaam ook, tenslotte kan tooveren. Uit Mr. Aalberse's belangwekkend betoog, dat voor de verdere politieke situatie onge twijfeld van belang kan zijn, zij nog aange stipt, dat deze spreker tegen te vergaande bu reaucratische centralisatie-neigingen (ten koste van -de autonomie van lagere organen) waarschuwde, en dat hij verder breedvoerig de aanpassingspolitiek van het kabinet be sprak. Mr. Aalberse scheen op devaluatie niet bijster gesteld te zijn, zag er met anderen een onbillijke bevoordeeling aan de eene, bena deeling van de andere groep in. Maar, zoo ging hij voort, dergelijke eenzijdigheid is ten deele ook eisen aan de tegenwoordige aanpassings politiek en dus moest de Regeering ook het noodige gaan -doen om -de vaste lasten te ver lagen. In tegenstelling met Mr. de Geer. ver kiest deze afgevaardigde een dergelijk beleid boven devaluatie. Niet te lang aarzelen, dient z.i. hier, en tevens in andere opzichten, zooals b.v. ordening van het bedrijfsleven de leuze te zijn. Wees vooral niet te voorzichtig, be paal u niet al te veel tot afwachten, en bega niet de fout van u door -uw verantwoordelijk heidsgevoel tenslotte te laten- neerdrukken: Na alleen te hebben vermeld, dat -de revo lutionaire socialist met groote welsprekendheid fulmineerde tegen het Regeeringsbeleid en verklaarde niet-, gelijk anderen, ooit door de waan bevangen geweest te zijn, dat de heer Colijn „dje oude en sterke toovenaar van den stam der Bataven" de crisis tot een oplossing zou brengen, dien ik nog even het belang rijkste uit de redevoeringen van Dr. Bierema en den heer Schouten te vermelden De liberaal en de an- .ti-revolutionnair waren het roerend eens wat .hun sombere visie op den financieelen toe stand aangaat en ble ken geen van beiden op de herclassificatie- plannen gesteld te zijn, Dat was trouwens nie mand, zoodat er wel niets van zal komen. Een tegenstelling tus- .schen dit tweetal open baarde zich t.'a.v. de vraag of eventueel met .behulp van een wette- lijken maatregel nadere bezuiniging op de uitgaven voor het bijzonder onderwijs be reikt moet worden. Ja zei Dr. Bierema, neen zoo riep de heer Schouten, met een stentor stem uit, dienende om kracht bij te zetten aan zijn dreigement, dat het kabinet, zoo het dezen weg" mocht inslaan/de anti-revolution- nairen tegen zich zou krijgen. Dr. Bierema ziet met nieuwsgierigheid uit naar de bezuinigingen, die het aangekondigde groote saneerings-ontwerp zal moeten bren gen en drong ten dezen op spoed aan, wat na hem ook de a-r. woordvoerder deed. Een af schaffing wegens ons stemmen tegen Rus- land's toetreding, instemming met wat de Re geering op Defensie-gebied voorstaat, pleidooi voor sneller aanpassen bij de gewijzigde struc tuur, hierop kwam voorts in hoofdzaak de rede van den liberalen spreker neer. Van den heer Schouten, wiens stem klinkt als een klok, kregen we een geluidsfilm te ge nieten, waarin vooral de sociaal-democraten het moesten ontgelden op grond hunner fi- nancieel-e denkbeelden. En daarnaast ging deze afgevaardigde speciaal te keer tegen de voorstanders van devaluatie. „Er zijn al ge noeg dansende valuta's", zoo riep hij -uit om vervolgêns een zeer sterk, aan vele argumen ten rijk pleidooi-.tegen devaluatie te houden. Telkenmale hief" hij..als droeg hij v. Deyssel's ,ik houd van het proza" voor, de woorden aan .ik ben tegen devaluatie" en dan kwamen zijn diverse bezwaren los. Met beschaamde kaken woonde het bonte trio v. d. Wey-de (R.-K.), Kupers (s.-d.). Brautigam (&.-d.), die als de valuatie-kampioenen arm in arm door 't leven gaan, maar overigens juist tegen elkaar in werken (aldus de heer Schouten) de opvoering van deze, zeker hun niet prettig aandoende, geluidsfilm bij! E. v. R. Rumoerige diamant, handelaren. Bestuur van de „Beurs voor den Diamant handel" afgetreden. In een door een vierhonderd tal leden be zochte buitengewone algemeene vergadering van de „Beurs voor den Diamanthandel" te Amsterdam, welke aangevraagd was door ruim 50 leden, stelde de eerste onderteekenaar, de heer S. H. Okker Sr. een motie van wan trouwen voor tegen het beleid van het be stuur. Na een zeer rumoerig en heftig debat, bleek, dat de motie niet ondersteund werd, zoodat de voorzitter, de heer A. de Paauw, constateerdee dat de motie was verworpen. Het bestuur verlangde nu een votum van ver trouwen van de leden. Het tumult was toen echter zoo groot, dat men niet tot een stemming kon komen. Het bestuur diende daarop collectief zijn ontslag in. De verkiezing van een nieuw bestuur zal ten spoedigste worden gehouden. De N. Z. H. Reddingsmaatschappij jubileert Honderdtien jaar aan onze kusten gewaakt. Autobussen in beslag genomen Van een wilden dienst tussehen de hoofdstad en Rotterdam. Zij worden niet weer vrijgegeven. Donderdag hebben ambtenaren van den dienst „Toezicht op de Spoorwegen" in sa menwerking met de Rotterdamsche politie, op de grens van Rotterdam enkele autobussen aangehouden, die op weg waren naar Am sterdam. Het betreft hier een actie tegen exploitan ten van busdiensten tussehen Rotterdam en de hoofdstad, waarvoor deze exploitanten geen vergunning hebben. Reeds vroeger is tegen deze busdiensten opgetreden. In een nieuwen vorm werden zij echter toch weer voortgezet. Er werden n.l. vereenigingen opgericht en de leden van die vereenigingen, die 10 of 25 cent contributie moesten betalen, konden voor prijzen van circa 50 cent een rit Rotterdam- Amsterdam of terug maken. Tegen vereenigingen, die hun leden met een bus een reis laten maken, kan natuurlijk niet worden opgetreden. Anders wordt de zaak wanneer de vereenigingen dit regelmatig gaan doen, waardoor zij dus exploitanten van ge regelde buslijnen worden, wat zonder vergun ning niet geoorloofd is. De autoriteiten hebben het optreden van de vereenigingen gerulmen tijd gadegeslagen en Donderdag meenden zij over voldoende ma teriaal te kunnen beschikken, voor het in stellen van een nieuwe actie en weiden de eerste bussen van deze z.g. vereenigingen aan gehouden. De reizigers moesten de bussen verlaten; -de bussen werden in beslag genomen De inbeslagneming is thans geschied op grond van de wet op strafvordering, volgens welke voorwerpen met behulp waarvan over tredingen worden gepleegd in beslag kunnen worden genomen en vernietigd. De onderne mers zullen thans een uitspraak van den rechter moeten afwachten of zij hun bussen nog terug zullen krijgen. Toen in 1824 de najaarsstormen de Noord zee geeselden en een schip op de verraderlijke Nederlandsche kust werd geworpen, waagden tien dappere zeelui hun leven om met een wankele sloep de bemanning van het gestran de vaartuig te bergen. Zij keerden niet terug uit den strijd met de elementen. Deze tragische gebeurtenis zou den stoot geven tot de oprichting van een maatschap pij -die tot op den dag van heden haar zegen rijk werk heeft verricht. Op 11 November werd te Amsterdam de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat schappij opgericht, die een dezer dagen dus haar 110-jarig bestaan herdenkt. De Maatschappij beheert het gebied van de monden van de Eems tot Loosduinen bezuiden Scheveningen en heeft zich sinds 1910 ook de kust van de provincie Friesland aan de Zui derzee aangetrokken. (In Rotterdam werd kort na de oprichtin; van de N.Z.H.R.M. de Zuid-H-ollandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen opgericht, die met haar vloot de rest van onze kust bestrijkt). De maatschappij is aanvankelijk met zeer eenvoudig materiaal begonnen, de eerste 14 reddingbooten waren -de zoogenaamde Groen- landsche sloepen, licht en gemakkelijk langs het strand te vervoeren door paarden. Om de sloepen onzinkbaar te maken, waren ze voor zien van een bekleeding van biezen, zoowel buitenboord, waar deze biezen in zwaar zeil doek waren genaaid, als binnenboord en on der de doften. Onze Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij is honderdtien jaar een parti culiere maatschappij gebleven, en het is haar volkomen gelukt te beantwoorden aan de eischen die een zich ontwikkelende techniek aan het reddingwezen stelde. Geleidelijk werd het materiaal verbeterd. In 1859 werden de open booten vervangen door booten, voor zien van een dek, die met behulp van wa- terloosfouizen, het overgenomen water vanzelf konden fpozen. Het jaar 1866 bracht een bij zonderen voorultgang.Te Nieuwediep een on zer gevaarlijkste punten op de kust, werd een zwaardere reddingsboot geplaatst van het Engelsehe model met een. vermogen, zichzelf weer op te richten na omslaan. Ook vuurpijl- installaties werden aangeschaft voor het overschieten van lijnen. De tegenwoordige strandreddingboot, een prachtig staaltje van scheepsbouwkunst, kost thans het niet ge ringe bedrag van f 4000. Tot 1906 moest het werk uitsluitend met roeibooten worden ver richt, Snelheid zoowel als afstand waren dus bij hooge zeeën en stormen vrij gering, terwijl bij zwaren storm dikwijls op kalmer weer moest worden gewacht. In 1906-, dus 2-8 jaar geleden, ging de Noor-d en Züid-HoiHandsche Re ddi n-gs ma a tsc ha p pij. over tot d'e plaatsing van een motor in de red dingboot. Thans bezit men een 9-tal redding booten met motoren, waarvan de grootste, zooals de „Neeltje Jacoba", de „Insulinde", de „Dorus Rijkers" en de „Brandaris" booten zijn van ongeveer 50 ton waterverplaatsing en die tussehen de f 50 a f 60.000 kosten. Menig zeeman dankt aan deze booten zijn leven, want men kan met deze booten in bijna ieder weer naar buiten. Doch wat zou de Reddingmaatschappij met goed materiaal beginnen, wanneer Nederland in zijn kustbewoners geen moedige en onver saagde mannen had gevonden, die bereid zijn hun diensten vrijwillig aan te bieden, wan neer -een schip op onze kusten om hulp roept? Wij kunnen in dit kort bestek zelfs de voor naamste reddingen in de 110 jaar van het be staan der maatschappij, door haar booten en hun bemanningen gedaan, niet memoreeren en moeten volstaan met enkele veelzeggende cijfers. Sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. werden in totaal 5666 menschen gered. De laatste tien jaar zijn de reddingbooten 223 maal uitgevaren. Dat dit prachtig en menschlievend werk, dat uitsluitend door particuliere bijdragen in stand moet worden gehouden, veel kost, is vanzelfsprekend. Met den heer de Booy, den secretaris der maatschappij hebben wij onlangs een proef tocht met de „Neeltje Jacoba",, die te IJmui den is gestationneerd, gemaakt. Het ranke, sterke scheepje, een wonder van techniek en scheepsbouwkunst, sneed door het woelige Noordzeewater en zelfs in de branding voelt deze reddingboot zich won derwel thuis. Schipper Kramer, de comman dant van de „Neeltje Jacoba", toonde ons vol trots zijn mooie schip, dat zelfs bij de herig ste stormen uit kan varen. Mocht het omslaan dan richt het zich vanzelf weer op. Automa tisch buiten zich verschillende ventilatoren. De kleine ruimte is in aile opzichten benut en met- dit schip, aldus de heer de Booy, maken we ook naast de uitstekend ingerichte En gelsche reddingbooten een zeer goed figuur. Strijdt tegen het lawaai. Veel lawaai bewijst gebrek aan beschaving. Congres te Delft gehouden. Het Donderdag te Delft gehouden anti- la,'waai-congres beteekent weer een stap verder naar een wereld, waarin wat meer stilte zal heerschen. Het congres stond onder leiding van den voorzitter der K.N.A.C., mr. J. Linthorst Homan. Prof. Dr. A. D .Fokker hield een inleiding voor de asoecten van het geraasprobleem, De kwelling onze maatschappij door het ge raas aangedaan is, zeide spr., het gevolg van gebrek aan beschaving, aan tekortkoming der techniek: geluidsmisbruik en geluidshinder. Waarom dat somtijds zinloos hoorngebruik? Safety first! Zeer juist. Maar dat beteekent niet: 'Eerst lawaai en dan vanzelf veiligheid. Hier is een wijd verspreide sterk gewortelde misvatting. In Engeland begint men de hoorn signalen te verbieden, vooreerst 's nachts en men rijdt er wel bij. De onvolmaaktheid der techniek maakt, dat een sleeperskar met een gemiddeld gedruisch van 75 decibel voorbij komt een tramwagen met 73 decibel, een motorvrachtwagen even eens met 73 decibel, een personenauo met 65 decibel. Maar er zijn ook auto's, die niet meer dan 50 decibel en vrachtauto's die niet meer dan 55decibel teweegbrengen. Goede en goed onderhouden machines behoeven niet hinder lijk te zijn. De luchtvaart en de snelle treinen zijn echter wederom groote lawaaimakers. Men moet de tekortkomingen der techniek dus verbeteren. Er zullen wel wettelijke voor schriften moeten komen. Maar hoe die te handhaven, wanneer goede meetmethodes ontbreken. Er moet een laboratorium zijn om hier leiding te geven en rechtszekerheid mo gelijk te maken. Schadelijke werking van geraas bestaat in een automatische, zenuw-spierwerking. Een onverwacht sterk geluid maakt ons aan het schrikken, De angst-emotie gepaard met een oogenblik van verstijving van den wil kan een voetganger slachtoffer doen worden van een ongeluk, In het British Medical Journal van 6 October j.l. verklaart dr. Mc. Kenzie, dat hij overtuigd, is, dat het motorsignaal meer ongelukken gemaakt dan voorkomen heeft. Het vraagstuk van de stiltebevordering heeft inderdaad in de verschillende landen thans de volle belangstelling en het is dan ook wel waarschijnlijk, dat voor een volgende bijeenkomst afgevaardigden van veel meer landen zullen worden uitgenoodigd. Drie millioen meer beschikbaar. Toch wordt nog slechts de helft van den richtprijs betaald. Uit een ingesteld onderzoek ïs den minister van economische zaken ge bleken, dat de economische moeilijk heden, waarin de tuinbouw op het oogenblik verkeert, van dien aard zijn, dat het nog voor 1934 beschikbaar be drag van f 4 1/2 millioen niet vol doende zal zijn om in den ergsten nood te voorzien. De minister heeft daarom aanlei ding gevonden den betrokken regee- rings-commissaris te machtigen den steun voorloopig met f 3 millioen te verhoogen. Daarmede ontvangen de tuinders nog slechts ongeveer de helft van den richtprijs. Be maatregelen om tot uitbetaling van den steun te komen, zijn in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Wardenier is overspannen. In ziekenhuis opgenomen. Nog op het nippertje gered. Auto reed door de spoorboomen. Een trein naar Eindhoven heeft op een overweg te Helmond een auto uit Mierlo ge grepen en vernield. Nadat de wagen een twin tigtal meters was meegesleurd, vloog deze in brand. De auto kwam uit de richting Hel mond en was door de boomen, die juist wer- d engesloten, gereden. De auto werd bestuurd door een 17-jarigen jongen, die geen rijbewijs had. De drie inzittenden konden door snel toe geschoten personen nog uit den wagen wor den getrokken, voordat de auto door de loco motief werd gegrepen. De chauffeur was er reeds eerder uitgesprongen. PRINSES JULIANA OP FAMILIEBEZOEK. Naar aan het Corr. Bur. wordt gemeld, ligt het in de bedoeling van Prinses Juliana zich Maandag 12 dezer naar Burg Steinfurt .te be geven, ten einde aldaar eenige dagen te ver toeven bij haar familie, den Vorst en, Vorstin van Bentheim en Steinfurt, Bestrijding van het lawaai van politioneel standpunt bezien. De heer C. Baldcer, commissaris van de Ver keerspolitie te Amsterdam hield een inleiding over de bestrijding' van het straatlawaai van politioneel standpunt bezien. Meer stilte op den weg beteekent een groo- tere veiligheid. Cijfers uit het buitenland wij zen dit uit. Jammer is het dat, terwijl men overal bezig is het straatgeluid te reduceeren, de automobielfabrikanten hoorn in den han del brengen, die van een inderdaad verbazing wekkende geluidsterkte zijn. De heer Bakker kwam tot de volgende con clusies 1. De bevordering van eenheid in het ver keer moet Rijkszorg zijn en niet worden over gelaten aan de meer of mindere samenwer king der gemeenten. 2. Deze rijksbemoeiing met het verkeer moet zich uitbreiden tot allo weggebruikers, de voetgangers incluis. 3. De gewijzigde considerans van het ont- werp-Motor- en Rijwielwet moge hiertoe de gelegenheid bieden. 4. Zoo dit laatste inderdaad mocht blijken, dan ware dit oogenblik aan te grijpen om ook die bepalingen in de Rijkswetgeving op te nemen die het verkrijgen van die stilte be vorderen. 5. Het is gewenscht, dat door den Minister van Waterstaat kan worden bepaald, welke geluidsignalen wel en welke niet op motorrij tuigen zullen worden toegelaten. Hiertoe ware een instantie aan te wijzen welke den Minister o.m. ook in deze aange legenheid van advies dient. Mr. N. R. H. van Essen, juridisch adviseur van de K.N.A.C. hield een inleiding over de wettelijke en juridische zijde van het anti- lawaai-vraagstuk. Hij besprak eenige wette lijke bepalingen, die tot het geven van sig nalen dwingen en in dit verband onjuist zijn. Hij kwam tot de volgende conclusies: le. Het ware wenschelijk, dat uiteraard de onzekere en vage aanduiding van het voorge schreven geluidssignaal uit de wet verdween en de beoordeeling van de vraag of een be paalde hoorn al dan niet ongeschikt moet worden geacht, gedelegeerd wordt aan een deskundige op het gebied der geluidstechniek. 2e. op uniforme wijze, d.w.z. door den rijkswetgever, wordt het verkeer in zijn vollen omvang geregeld, met dien verstande, dat ieder soort verkeersmiddel, eveneens den voetganger, wordt voorgeschreven welke baan behoort te worden gevolgd, en welke de ge dragslijn zal moeten zijn in het verkeers- agglomoraat; 3e. artikel 5 van het Motor- en Rijwiel- reglement worde gewijzigd. Dr. ir. N. A. Halbertsma heeft gesproken over verkeerssignalen, die tot vermindering van het straatlawaai kunnen bijdragen. Ten slotte heeft prof. dr. C. Zwikker inge leid het onderwerp: De oorzaken der geluiden optredende bij automobielen. Spr. onder scheidt bij de geluiden optredende bij automo bielen 16 verschillende soorten, aangegeven door de namen: ratelen, rammelen, signalee- ren, puffen, fluiten, tikken, pingelen, kloppen, bonken, gieren, joelen, huilen, knarsen, niezen en suizen. Achtereenvolgens behandelt spreker de oor zaken van de verschillende geluiden. GRONINGEN, 9 Nov. (V. D.) Naar wiij verne men is de heer Wardenier uit Wolvega, van wien de afgeloopen week is gemeld dat hij een brandstof looze motor zou hebben uitge vonden, Donderdagavond in overspannen toe stand in de zenuwaf-deeling van Prof. Van der Scheer in het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen opgenomen. Nieuw licht rond Wolvega?, Wethouder doet eenige mededeelingen. Gemeente zou reeds grond voor de fabriek hebben gekocht. Onze haringleverantie aan Rusland. Weer vragen in het Engelsehe Lagerhuis. Nadat de vorige week iri het Britsche La gerhuis het lid Loftus den minister van Han del Runciman geïnterpelleerd had over de le vering van haring door Nederland aan Sovjet- Rusland, heeft thans het lid Sir Murray Sueter den minister de vraag gesteld, of het hem be kend is, dat de Russische regeering in Ne derland 25.000 ton haring heeft gekocht, te gen gedeeltelijke betaling in zout, en voorts, -dat deze transactie zou zijn mogelijk gemaakt door een Nederlandsch-Russisch handelsver- drag. De minister heeft hierop geantwoord, dat hij een bericht hierover in de bladen had gezien, en dat, naar hem was medegedeeld, de hoeveelheid, waarom het hier gaat, 25.000 vaten en niet tons, bedraagt. Voor zoover hem bekend was, was er geen i de handelsverdrag tussehen Nederland Sovjet-Unie gesloten, Een vertegenwoordiger van de Meppeler Cou5 rant heeft een onderhoud gehad met een, wethouder \an Wolvega, den heer Muurling, natuurlijk over de motor van Wolvega. Het blad vermeldt er o.m. het volgende van: „Eén keer per jaar moet men den motor bij de fabriek laten nazien, of hij geforceerd is. Nacht en dag werkend kan de motor drie jaar doorloopen. Om de drie maanden moet men in zeker re servoir lucht laten bijvullen van zooveel at-, mosfeer1. Ten' minste a-lis je een drulk gebruik van den wagen maakt. De energie wordt door de fabriek gratis ge leverd. (De uitvinder zelf deed ook deze me- dedeeling) „Hoe loopt de motor?'' Je gaat achter het stuurrad zitten, haalt één. handle over en de motor trekt direct met volle kracht op. In den motor bevindt zich een vlieg wielt je. Volgens den uitvinder kan men met den wagen een vaart van 160 K.M. halen. Voor een leek kan het rijden met den wagen gevaarlijk zijn. De motor remt wel is waar zichzelf, maar toch heeft men een reserverem. Als je 60 a 70 K.M. rijdt en je zou de handle overhalen, dan zou je over den kop vliegen. Er zit 5 atmos feer druk op de remmen. J-e kunt den motor vergelijken met een loco motief. Die wordt door stoom gedreven en zoo werkt deze motor door luciht. Voor dag en nacht gebruik, is per jaar voor f 25 aan con- sistentvet noodig." „Dat het heele dagelij ksche bestuur het ver trouwen van den heer Maas deelt moge hier uit blijken, dat de gemeente reeds beslag heeft gelegd op twee complexen grond, e-lik groot 60 a 70 H.A. Vermoedelijk zal nu op het terrein, liggende tussehien spoorlijn en Schipsldot en gedeeltelijk aan den straatweg Wolvega-Hee- renveen, de fabriek verrijzen. Dat zal een ge bouw worden van 300 M. breedte, 280 M. diepte en 30 M. hoogte. Er kunnen daarin 14.000 arbeiders worden geplaatst. Reeds was een directeur voor de fabriek be noemd. Deze is in functie tot en met 1938. Daarna zal de heer Wardenier, die intussoben zijn tijd aan studie besteed zal hebben, als di recteur optreden." „Sensationeel was de laatste mededeeling van den wethouder. Hij wees er op, dat de vlieger Blériot de eerste Kanaalvluciht op het luohtvaartcongres te Washington heeft gezegd, dat geregelde Oceaan vluchten thans nog niet denkbaar zijn. Binnen zeer korten tijd zou dat anders zijn. In opdracht van zijn regeering kan Blériot nog geen nadere ver klaringen geven. Deze woorden, aldus de heer Muurling, had den betrekking op de uitvinding door den jon gen Wardenier gedaan." Stoomtram en auto brengen den dood. Vrouw en jongetje hun slachtoffer. Donderdagavond tegen 9 uur is een onge veer 40-jarige vrouw op -het Stationsplein te Leeuwarden onder de locomotief van een ran- geerende stoomtram geraakt. Nadat de loco motief was opgevijzeld en het lichaam was bevrijd, -bleek het, dat de dood reeds was in getreden. Per politiebrancard is het lijk naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De machinist had, voor het, ongeluk gebeur de, voortdurend signalen gegeven, zoodat men nog niet verklaren kan, hoe het ongeml zich heeft toegedragen. Jongetje stak plotseling over. Toen het driejarig zoontje van de familie van de Bosch te Heerlen plotseling de Wilhel- mïnastraat aldaar overstak, werd hij door een passeerende auto overreden. In zorgwek- kenden toestand werd het knaapje naar het en de St. Jozef ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen Is overleden,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2