X%<& Flandin vormt het Fransche kabinet. De ZesdaagscKe te Amsterdam. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. BUITENLAND. Laval, Bouisson en 3eanneney weigerden de opdracht. De radicaal-socialisten achter de nieuwe regeering. Doumergue motiveert zijn aftreden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK Nadat Laval gisteren geweigerd had als ka binetsformateur op te treden, gaf president Lebrun de opdracht aan Flandin, minister van openbare werken in het kabinet Doumergue. Flandin aanvaardde de opdracht. Flandin heeft in den loop van den middag besprekingen gevoerd met de afgevaardigden Laurent-Eynac, Bordeaux en Caubert van de links radicale partij. Zij zegden Flandin hun steun toe. Ook de democratische alliantie ver klaarde Flandin te zullen steunen. Voorts heeft Flandin nog onderhandeld met Herriot, Marin, Mallarme, Germain Martin, Pietri en het bestuur der nationale oud-strij dersorganisatie. Officieel werd de samenstelling der regee ring gisteravond als volgt bekendgemaakt: Minister-president: Flandin (democratische alliantie) Staatsministers: Herriot en Marin (rad. soc. en rechts republikein). Buitenlandsche Zaken: Laval (onafhan kelijk). Binnenlandsche Zaken: Regnier (rad. soc.) Oorlog: Generaal Maurin. Financiën; Germain-Martin (links radi caal). Het verluidt, dat Lebrun ook den voorzitter van de kamer Bouisson en Jeanneney, voor zitter van den Senaat gevraagd heeft, of zij zich wilden belasten met de vorming van een regeering, doch dat ook dezen geweigerd heb ben. Daarop heeft de president der republiek Flandin, tot dusverre minister voor openbare werken bij zich ontvangen, die gelijk reeds kort gemeld, de opdracht tot vorming eener regeering aannam. In verband hiermede herinnert men aan het feit, dat kort geleden twee maal een aanbod is gedaan tot bondgenootschap tusschen de door Flandin geleide democratische alliantie en de radicaal-socialisten. Daar de democra tische alliantie op haar kort geleden gehou den Landdag te Arras bij monde van haar voorzitter en door haar samenvattende reso lutie haar politieke doeleinden heeft bekend gemaakt zullen deradicaal socialisten thans gemakkelijk een beslissing kunnen nemen over de mogelijkheden van een samenwer king met de partijen van het midden en van- gematigd rechts. Tardieu heeft het aanbod van' den niéuwen minister-president tot, het' kabinet'toe te tre den, afgewezen. Hij verklaarde, dat hij in dé gegeven omstandigheden zich wen'schte aan te sluiten bij het aftreden van Doumergue De radicaal socialistische kamerfractie nam een. resolutie aan, waarin zij zich bereid ver klaart de nieuwe regeering steun te verlee- nen, wanneer deze de verplichting op zich neemt 't economische herstel ..tegelijk met de verdediging v&n 't republikeinsche régime te waarborgen. Bij de desbetreffende besprekingen kwam tot uiting, dat „niets van het program van Flandin een loyale medewerking van de ra dicaal-socialistische partij in den weg stond". Minister, president Flandin heeft bekend gemaakt, dat hij afziet van bet indienen van begrootingstwaalfden, daar hij de dringende verwerkelijking van de staatshervorming wil waarborgen. Flandin wil de nationale verga dering naar Versailles bijeenroepen, wanneer de meerderheid dit wil, maar hij is voorne mens te voren de begrooting voor 1935 te doen afhandelen. De democratische alliantie, die sedert 1901 bestaat als politieke en verkiezingsorganisatie van het centrum, heeft eerst twee jaar ge leden het karakter aangenomen van een on dubbelzinnig politieke partij-organisatie. Zij heeft echter ook thans nog geen uniforme haar vertegenwoordigende kamerfractie. Tot de democratische alliantie behooren de z.g. links-republikeinen met 42 afgevaardigden, waaronder Flandin zelf, verder de meesten der iets meer naar rechts staande republikei nen van het midden met 32 afgevaardigden, waaronder Tardieu, en ten slotte een deel van de 44 man tellende radicale linkerzijde. In den senaat moet tot de democratische alliantie gerekend worden de meerderheid van de 64 man sterke republikeinsche unie, met uitzondering van den Lotharingschen indus trieel de Wendel, die tot de groep-Martin be hoort, de groep, waartoe Poincaré behoorde en de 31 man sterke radicaal democratische unie. De democratische unie is op sociaal gebied uiterst conservatief, overigens echter vol strekt republikeinsch. Tot 1927 was Poincaré, eere-voorzitter, Barthou was een harer ijve rigste aanhangers. Verder behooren tot haar vele economische en financieele leidende fi guren, voor zoover zij niet aangesloten zijn bij de nationalistische, rechts georienteerde groep Marin. De partij tracht zoover slechts mogelijk is samen te werken met de radicaal socialisten. In het ontslagsehrijvendat Doumergue uit naam van alle kabinetsleden met uitzondering van de radicaal-socialisten den president der republiek, Lebrun, heeft overhandigd, refe reert Doumergue aan de omstandigheden, waaronder hij op 7 Februari door den pre sident der republiek en de voorzitters der beide kamers overreed werd om als man, die buiten de partijen stond, de regeeringsvor- ming op zich te nemen. Hij heeft toen een kabinet van actie en pacificatie samenge steld dat ook werkelijk gehandeld heeft en nuttige resultaten heeft bereikt. Een mee- ningsverschil tusschen de leden van het kabinet is op het oogenblik ontstaan, toen de regeering zich gereed maakte een door de groote meerderheid des volks gewenscht werk en een verstandige en noodzakelijke grond wetswijziging aan te vangen. Nadat de meerderheid van den kabinets raad het over zijn voorstellen eens was ge worden, heeft hij, Doumergue, de hoop opge vat, dat ook de minderheid zich bij dit voor stel zou aansluiten. Tegen zijn hoop in, is de oneenigheid echter voortgeduurd en bij gelegenheid van het voorstel inzake de drie begrootingstwaalfden tot uiting gekomen. Na dat de voorzitter der radicaal-socialistische partij hem verklaard had, dat hij het voor stel inzake de drie begrootingstwaalfden niet kon ondersteunen, is hij er zich van bewust geweest, dat de mogelijkheden tot het ver dere voortbestaan van een bestandskabinet niet meer aanwezig waren. Deze conclusie is bevestigd door de resolutie der radicaal- socialistische fractie, welke het aftreden van de radicaal-socialistische ministers ten ge volge had. Wanneer in deze resolutie het principe van het bestand verder in stand ge houden is, geschiedde dit toch slechts op voorwaarde, dat de minister-president het voorstel inzake de drie begrootings-cwaalfden zou laten vallen en dit voorstel scheen hem in het belang van de toekomst der natie onvoorwaardelijk noodzakelijk. Toen hem de steun der radicaal-socialistische partij was ontnomen, kon hij er niet meer aan denken een kabinet te vormen, welks leden zouden behooren tot een parlementaire minderheid. Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dat president Lebrun voor hij anderen ver zocht een kabinet te formeeren, ook nog ge tracht heeft Doumergue te bewegen tot het vormen eener regeering. Doumergue heeft dit echter geweigerd en is gebleven bij zijn voor nemen zich terug te trekken. Men kan dus verwachten, dat hij zich op zijn landgoed te Tournefeuille bij Toulouse zal terugtrek ken. Overste Wille en Hitier. De Zwitsersche Bondsvergadering heeft aan het einde van de buitengewone zitting, waar in de zaak was behandeld tegen den comman dant van het derde Zwitsersche legercorps, overste Wille, een motie van vertrouwen in Wille aangenomen. Wille had tijdens zijn verblijf in Duitsch- land een bezoek aan Hitier gebracht en der halve hadden de linksche partijen hem er van beschuldigd door relaties met de nationaal- socialisten de Zwitsersche neutraliteit in ge vaar te brengen. Wille en de Bondsregeering verklaarden echter, dat het bezoek aan Hitler een zuiver persoonlijk karakter had, aange zien Wille een oud vriend van Hitler was. De meerderheid van de Bondsvergadering ver- ëenigde zich met deze lezing. De politie te Parijs versterkt. De „Echo de Paris" schrijft te hebben ver nomen, dat ter versterking van den politie dienst 50 afdeelingen mobiele garde naar Parijs zijn gedirigeerd, teneinde iedere wan ordelijkheid te voorkomen. In den loop van Donderdagavond heeft be reden garde gepatrouilleerd door de straten van Parijs, voornamelijk op de boulevards. De troepen van het garnizoen van Parijs zouden bevel hebben gekregen in de kazernes te blij ven en zicii gereed te houden. Litauaen. Nieuw proces tegen Woldemaras Voor het hof van appel te Kowno is het proces begonnen tegen den voormaligen mi nister-president, Woldemaras, die, gelijk men weet, in verband met den militairen Putsch van 7 Juni vtroordeeld was tot 12 jaar zware kerkerstraf. Woldemaras had zich te verantwoorden wegens het indertijd veel besproken dagblad artikel „Mogelijkheden tot Opbloei". Mede- beklaagde was de reserve-officier en oorlogs invalide Karutis als uitgever van het indertijd verboden orgaan van de aanhangers van Wol demaras. Woldemaras werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Karutis werd vrijge sproken. Practische beteekenis heeft dit vonnis niet, daar Woldemaras reeds tot twaalf jaren ker kerstraf is veroordeeld. (Adv. lngez. Med.) Zeventiende verjaardag der Russische revolutie. Gelukwensch van president Roosevelt. „Rusland ziet zonder vrees de toekomst tegemoet." WASHINGTON, 8 Novmber (V.D.) Presi dent Roosevelt heeft gisteren namens de re- geering der Ver. Staten een felicitatie-tele gram gezonden aan den president van het centrale executieve comité der Sovjet-Unie Kalinin, ter gelegenheid van de zeventienden verjaardag van het Sovjetregime. MOSKOU, 8 November (VD.) Ter gelegen heid van de zeventienden verjaardag van de October-revolutie publieeeren de Russische bladen extra-nummers van geïllustreerde feestuitgaven met bijdragen van bekende Rus sische leiders, economen, geleerden, schrijvers en andere autoriteiten De Pravda schrijft, dat het jaar 1934 een een jaar is geweest van geweldigen vooruit gang van de nieuwe cultuur. De October- revolutie is nog jong, zij telt pas zeventien jaar en niettemin heeft zij reeds groote wer ken ten uitvoer gebracht. „Rusland ziet zonder vrees de toekomst te gemoet"., Wiel rij den Het Fransche koppel BroccardoGuimbretière int met een ronde voorsprong De laatste avond. JAZET De laatste avond. Weer stroomt het RAI- gebouw vol, voor de laatste maal. En misschien ook voor de laatste maal in dit gebouw, im mers de plannen voor een sportpaleis moeten reeds in een vergevorderd stadium verkeeren. De spanning op het toppunt. De spanning is gebleven tot in de laatste uren. Te acht uur lagen nog aan den kop Pijnenburg-Van Kempen met 377 punten. 2 Buysse-Deneef 219 punten. 3 Broccardo-Guimbretlère 128 punten. Te ach'- uur waren afgelegd 3054.164 K.M. Jazet was te zes uur vanavond uit den strijd genomen. Er staan nogal wat pre mies op het programma. In de eerste plaats is er de groote duizendgul- denpremie van een film maatschappij voor het koppel, dat tusschen 11 en 12 uur, dus in het laat- ..ste uur van den wed strijd, een ronde uitloopt. Alleen de zes leidende koppels kwamen er ech ter voor in aanmerking. Voorts werd er door een Rotterdamsch sportlichaam een premie ter waarde van f 700 uitgeloofd voor het Ne- dorlandsche koppel, dat in het laatste uur de meeste punten verzamelde. Algemeen neemt men aan, dat het Fransche koppel Broccardo-Guimbretière de meeste kans op de overwinning heeft, want het kop pel Pijnenburg-Van Kempen draaide in de laatste 24 uur niet zoo goed. Maar Buysse-De neef zijn de zeer gevaarlijke renners, met een serieuse kans. Eén minuut., over,,tim. ging^;j)lotseling Byoc-,. cardó er tu'sschëhïiïtp, ïJüirirërêtjère <neemt> over', maar dan 'gadml .pnj-nehb.urg en Van Kempen er achter aan; Direct daarop1 Vlië'gt Buysse er van door, Deneef volgt, maar de strijd is enorm zwaar; het wordt een kwart baan, steeds duurt de strijd voort en na minuten langen strijd gelukte het den Belgen, de ronde te winnen. Maar de Fransehen en Van KempenPijnenburg gaan er van door en halen hun ronde terug. De drie koppels liggen dus weer gelijk. De Wolff valt. Te 10.20 valt De Wolff tegen de balustrade van het middenterrein. Hij moet worden weg gedragen. Dan zijn de Franschen er al weer vandoor. Zij winnen hun ronde en liggen nu met een ronde voorsprong alleen aan den kop. De Belgen probeerden een ronde van hun achterstand in te loopen. Het lukt hun, zoo dat zij nog op een ronde achter de Franschen liggen en gelijk met Pijnenburg.Van Kem pen. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen. Van de laatste krachten wordt het maximum gevergd. Intusschen wordt bekend gemaakt, Guimbretière. dat De Wolff een kwartier neutralisatie krijgt m verband met zijn val. Nog anderhalf uur. De koppels bewaken elkaar angstig. Dan wordt te ruim half 11 den stand be kend gemaakt: Aan den kop: Broccardo-Guimbretière. Op 1 ronde achterstand: v. KempenPijnenburg en Buysse-Deneef. Bij deze jachten viel het op hoe slap Jan van Kempen reed. Er zal totaal geen kracht achter; aan de snelheid ontbrak alles. Het zou ons dan ook niets verwonderen, dat BroccardoGuimbretière hun ronde voor sprong 'in het laatste uur wisten te behouden. Om kwart voor 11 kwam De Wolff weer in de baan. Buysse Deneef. In totaal afgelegd: 3192.685 K.M. Het vorig jaar 3141.603 K.M, 9. Gebr. Vroomen (Nederland) 205 pnt. Afgelegd totaal 3192.685 K.M. Direct na het einde werden de eererondjes gereden. De Franschen gingen het eerst on der de tonen der Marseillaise. Daarna Pijnen burg en Van Kempen en de andere koppels. Om 12.20 was de huldiging afgeloopen en ook deze Zesdaagsche ten einde. Wat aan premies is verdiend. Tijdens den derden Amsterdamschen Zes daagsche is voor de renners aan premies bin nengekomen een bedrag van 3500. Hiervan hebben de Belgen Buysse en Deneef het leeuwenaandeel in de wacht gesleept, n.l. 1125, terwijl Pijnenburg—Wals—Van Kem pen 1096 ontvingen. De rest was voor de overige renners te zamen. Het Belgische koppel Buysse—Deef wint de premie van 1000. HET LAATSTE UUR. 11 uur. De laatste étappe van den 145 uren- strijd begint. Het lichtje gaat aan, elke tien ronden een klassements met dubbele punten telling. Even een uitlooppoging van Pijnenburg, maar al weer hetzelfde liedje, Van Kempen kan niet vooruit komen; de Franschen halen in. Het wordt half 12. Pijnenburg trekt er tus schen uit, maar al weer gaan de Franschen er achter aan. Pijnenburg er tusschen uit! Van Kempen neemt over, maar de Franschen nemen prach tig over en halen in. De minuten verstrijken. Nog vijf minuten, nog vier, nog drie. 24ste sprint: 1 Hill, 2. Van Kempen, 3. De -Wolff, 4. Buysse. Nog twee minuten; -nog 1 -minuut. De laat' ste. De strijd is gestreden. BroccardoGuim bretière hebben gewonnen. De Marseillaise weerklinkt. Pijnenburg en Van Kempen tweede. Afgelegd zijn in totaal 3192.685 K.M. Het vorige jaar 3141.603 K.M. Het eindresultaat is: 1. Broccardo-Guimbretière (Frankrijk) 176 punten. Op 1 ronde achterstand: 2. Pijnenburg—Van Kempen (Nederland) 443 punten. 3. Buysse-Deneef (België) 293 punten. 4. SchönHürtgen (Duitschland) 149 pnt. Op 2 ronden achterstand: 5. Van der Heyden—De Wolff (Nederland) 285 pnt. 6. Braspenninx-Hill (NederlandAmeri ka) 197 pnt. Op 5 ronden achterstand: 7. Pellenaars—Bogaert (Nederland) 283 p. Op 6 ronden achterstand: 8. BrescianiPietro (ItaliëSpanje) 249 punten. Op 9 ronden achterstand: OM VÓÖR 30 NOVEMBER A.S. 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT IN TE LEVEREN. DAN ONTVANGT U EEN PRACTISCH GESCHENK <f(ius>ü\owu)vn cl&nJè om t Puerto (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. „Laat ons nog een beetje praten," zei de toovenaar, toen het eten was afgeloopen. „Je kunt me alles vragen." „Nou," zei Thijs, „ik hoorde heel graag eens iets over het mannetje van de maan." „Luister dan maar goed," zei Alasius en hij ging zitten. „Het mannetje van de maan is een heel booze toovenaar, genaamd Krak. Hij woont in het binnenste van de maan; geen menscli die hem ooit zag. Hij duldt trouwens ook niemand op zijn hoog gebied hij leeft daar maar alleen met al zijn schatten; wat hij er mee doet weet ik niet." „Schatten?" vroeg Thijs verwonderd. „Ja, ja," zei Alasius, „hij heeft kisten vol met diamanten en robijnen en leeft daarmee heelemaal alleen." VOETBAL. V. S. v.—XERXES. V.S.V. komt uit met: Michel, Broek, Van Zutfen, Den Boer, De Vries, Hillekamp, H. de Wolf, De Koning, Van der Lugt, Sterk, Kruiswijk. U. de Wolf is dus niet opgesteld. SPARTA—STORMVOGELS. Stormvogels vertrekt met het volgende elf tal: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Tol, Prins, Fijen, Geerts, Van der Steen, Ketting, Schipper, v. d. Kuyl. STORMVOGELS 2—E. D. O. 2 'Stormvogels' beschiktover i De Vries, Jongsma, Jongsma, Bravenboer, C. Wey, Rijkeboer, Van Pel Jr., Van Pel Sr., de Back, Effem, Schipper. ALCMARIA VICTRIX 2—V. S. V. 2. De V.S.V.'ers vertrekken met Van der Wint, v. d. Linde, Kok, De Haas, Glas, Kossen, Karrebelt, Michel, Wey, Rosier, Hamers. ZATERDAG 10 NOVEMBER. HILVERSUM 301 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Uitzending voor de arbeiders in de contenubedrijven. VARA- orkest olv. H. de Groot. Voordracht door Rolien Numan. Diverse solisten o.a. Coos en Polly Speenhof f liedjes. VARA-tooneel olv. W. van Capellen. 12.00 Concert door het Radio Select Trio olv. Willem Drukker. 12.30 Gramo foonmuziek. 12.45 Het Radio Select Trio olv. Willem Drukker. 2.00 Verzorging van den zen der. 2.15 Lezing door Alb. Hahn Jr. over „Prent kunst". 2.25 Piano-recital door Georg Dwain. 2.45 Faust (gr.pl.) 3.30 Filmkwartiertje door M. Sluyser. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Or gelspel door Johan Jong. 4.30 Lezing van Dr. J. Romein: „De regeeringsvorm van de Sowjet- Unie". 4.50 Voordracht van Nico Boer geïllus treerd met gramofoonmuziek. 6.20 Letterkun dig overzicht door A. Pleysier. „De opstand der Horden" door Prof. Ortega. 6.40 Platen der maand. Nieuws van de platenmarkt. 7.08 Over schakeling naar den versterkten zender. 7.10 Groningsche uitzending. Mevr. E. J. I-Iuizinga Onnekens, lezing. Groningsehe kinderen zang. Bespeling van het Carillon van de Martini toren door J. Everts, stadsbeiaardier. 8.00 Her haling SOS-berichten. 8.03 Gevraagde gramo foonmuziek. 8.15 Zaterdagavondfilmpjes IV. „Een groote stadsfantasie". 8.25 Bonte avond uit de Buitensociëteit te Zwolle. Medewerking van het VARA-ork'est olv. H. de Groot. Eddy Walis en zijn orkest. Oome Keesje. Ernst Busch, zang. Jan Vogel, piano. 9.35 Vaz Dias en Varia. 9.50 De „Uiverprijsvragen" uitslagen. De uitslagen van Dr. Lastpost. 9.15 „De ver keerde trein" opgevoerd door het VARA-too neel olv. W. van Capellen. 10.20 Bonte avond uit Zwolle. 11.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.00 KRO. Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-orkest olv. Mar. van 't Woud. 2.00 Halfuurtje voor de rij pere jeugd door mevr. S. Nuwenhuis v. d. Rijst en mevr. C. Marres v. d. Ven. 4.00 Rustpoos. 4.10 KRO-orkest olv. Mar. v. 't Woud. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.20 De KRO-Boys olv. Piet Lustenhouwer. 6.20 Journalistiek weekover zicht door Paul de Waart. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Radio Volks universiteit. Dr. L. Veeger over Gezondheids zorg. II. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Opera- en operetteprogramma door het KRO-Symphonie-orkest olv. H. Goudoever. Gerda Müller, sopraan. 8.35 -Tusschen twee werelden. Onafscheidelijk samenzijn door Pa ter J. Thewissen S.J. 9.05 Verv. opera- en operette-programma. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 De KRO-Boys olv. P. Lustenhouwer. 10.30 Vaz Dias. 10.35 De KRO-Boys olv. P. Lusten houwer. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. BEROMUNSTER 540 M. 5,20 Volksmuziek; 7.10 Gramofoonmuziek; 8.30 Muziek van Baselsche componisten; 9.35 Dansmuziek,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3