Voorbereidingen voor de ontvangst van de „Uiver". Amy Mollison op Schiphol. Artikel 289 strafrecht FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBÜRG. Inspecteur van politie te Utrecht. 33) Nadat ik op het politiebureau gezien had, dat Lena dood was kwam het plan in me op, om eens in haar koffers te kijken of er mis schien nog iets van haar was, dat ik zou kun nen gebruiken. Die koffers stonden in de gar derobe van het circus en ik haalde er eenige dingen uit, waarbij ook de jas en het arm bandhorloge. Toen ik later nog eenige kee- ren door de politie werd gehoord, durfde ik het voorgevallene met John niet te vertel len. Wel geloofde ik, dat 1/ de schuldige was, maar ik had een onbestemd gevoel van vrees voor die man en ik was bovendien bang, dat het uit zou komen, dat ik wat van haar weg genomen had. Kort daarop werden de koffers door de Politie in beslag genomen. Natuurlijk dorst ik later bij mijn verhoeren door de politie er niet voor uitkomen, dat ik nogal bevriend met haar geweest was. Ik was Inamelijk doodsbenauwd, dat men mij er van zou verdenken, meer van den moord af te we- .ten. Ik meende, dat ik door mijn zwijgen toch niemand zou benadeelen. Bovendien wist ik niet. wie de moordenaar was, doch vermoed de het slechts. Het kan heel goed zijn. dat John het heelemaal niet gedaan heeft." „Heeft u nooit met John alleen gespro ken?" „Neen. Nooit. Trouwens ik heb maar 'heel weinig woorden met hem gewisseld. Ik ben eenmaal door Nah-Indra aan hem voorge steld. Dat wil zeggen, Lena zei: mijn vriendin Lucie mijn vriend John." „Heeft u John nooit, met Nah-Indra, bui tenshuis vergezeld?" „Neen. Zoover ik weet, gingen ze nimmer 's avonds uit, of het moet in den laten avond geweest zijn. Het gebeurde een keer of drie, dat John bij Lena kwam, terwijl ik er was. Ik ging dan altijd dadelijk weg Ik wou niet storen." „Van wanneer dateerde die vriendschap met John eigenlijk?" „Ja. dat weet ik niet precies. Ik ontmoette hem ongeveer een maand of vijf voor den moord het eerst'bij haar. Of ze hem toen al lang kende, kan ik niet zeggen". „Kwamen er wel eens andere heeren bij Lena op bezoek?" „Ja, vroeger wel, maar sinds John geregeld kwam, hielden de bezoeken der anderen op". „Kende u die andere mannen?" „Neen, ik hoorde weieens voornamen, maar die kan ik me niet meer herinneren. „Wat is uw adres hier in Elkendam?" „Lange Raamstraat 280". „En gaat u werken bij Schuhmacher en Estfeld?" „Jawel". „Mag ik nog even uw correspondentie met dat gezelschap zien?" „Zeker. Hien zijn de papieren." Lietsen overtuigde zich er van, dat Lucie inderdaad dien dag bij Schumacher en Est feld in dienst moest komen en gaf haar daar na toestemming om te vertrekken. Met een zucht van verlichting verliet Lucie eindelijk het gebouw. Het was een emotievolle morgen voor haar geweest. Lietsen bleef nog eenigen tijd alleen in het vertrek en las,zijn aanteekeningen nog eens serieus door. Een sluwe glimlach speelde om zijn lippen. De reeks van misdaden gleed als een film in logisch verband aan zijn verbeel ding voorbij: de enkele hiaten in de volgorde waren nu door Lucie Marskant aangevuld. Op eenige vellen folio-papier schreef hij het schema der feiten als volgt op: Ten eerste: Johannes Anthonius Janssen, oud 58 jaar, een zeer vermogend man wonende te 's Toren bosch is geestelijk abnormaal geworden. Hij verbeeldt zich te moeten leven in een armoe dige buurt en voelt zich daar het beste thuis Hij laat al zijn bezittingen achter, onder toe zicht van zijn factotum van den Binnenbo- gaard en vertrekt naar een andere stad. Iemand, die belang heeft bij zijn dood, hier verder X te noemen, en die niet weet waar Janssen zich bevindt, tracht dezen op te spo ren. Door een of andere oorzaak komt hij tot de ontdekking, dat een zekere Johannes An thonius Janssen, oud 58 jaar, in de Brande- leerstraat 39 te Julianastad een kamer be woont. Hij verneemt, om redeenen die nader op te sporen zijn, dat dit de rijke man in kwestie is. X staat in relatie met de circusacrobate Nah-Indra te 's Torenbosch. Hij spreekt met haar over Janssen en spiegelt haar- een groot bedrag in geld of wellicht andere heerlijkhe den voor, indien ze tot de daad wil overgaan. Hijzelf heeft daartoe den moed niet en hij is bang herkend te worden. Nah-Indra accepteert, reist af, naar Julia nastad en betrekt de zolderkamer van per ceel 42 aldaar. Zij kent den te dooden per soon niet van aanzien en verkeert dus in de veronderstelling, dat de zwarver van no. 39 inderdaad de bedoelde Janssen is. In den nacht van 24 of 25 Juni klimt ze uit het dakraam, laat zich aan de dakgoot zak ken en glijdt behoedzaam door het geopende raam bij Janssen binnen. Ze trekt één raamhelft dicht en steekt een stopnaald in de stopverf tegen de ruit. Hier aan bevestigt ze een zwarten draad. Dan gaat. ze verder de kamer in. kruipt tusschen bed en mum- en trekt aan de draad, waardoor de naald als ruitentikker werkt. Hierdoor ont waakt de man en als het geluid aanhoudt, loopt hij naar het raam. Als hij er voor staat, springt Nah-Indra uit haar schuilhoek, nadert hem van achteren en geeft hem onverwachts met beide handen een fermen duw in den rug. De man slaat voorover uit het raam en valt ver van den muur op het plaatsje neer. De acrobate springt dan op het kozijn, ver wondt in de haast haar hand aan den spij kei en heeft zich nog voor men den man ziet lig gen, via het dak in veiligheid gebracht. X wacht of de $-ood van Janssen zal worden bekend gemaakt. Hij verneemt echter niets en wordt ongerust, dat de man begraven zal worden zonder herkend te zijn. Teneinde zich zekerheid te verschaffen breekt hij in het schouwlokaal in en ziet, dat Nah-Indra een verkeerde gedood heeft. Bij zijn terugkomst verwijt hij haar dat. Nah-Indra dringt op nakoming van zijn be lofte aan, doch X voldoet daaraan niet. Nah-Indra gaat hem nu dreigen. X lokt haar in den avond van 13 Juli, na af- ïloop der voorstelling onder eenig voorwendsel mede op een wandeling in de buurt van het kanaal en wurgt haar daar met haar sjaal Op deze manier heeft hij zich van een lastige getuige, in verband met zijn verdere plannen, ontdaan en tevens wraak genomen voor de onwillige houding die zijn vriendin had aan genomen. Ten derde: X slaagt er in, de werkelijke verblijfplaats van zijn aanstaand slachtoffer op te sporen. Hij besluit dezen door toezending van vergift van het leven te berooven Hij is er echter van overtuigd, dat de vergiftiging ontdekt zal worden, omdat hij weet, hoe ver de medische wetenschap tegenwoordig gevorderd is. Hij begrijpt dan dat de verdenking in de eerste plaats zal vallen op den man, te wiens name het testament luidt en besluit dit op naam te stellen van Jan Willem van Ostens, een neef van den uit den weg te ruimen Jans sen. Daartoe verschaft hij zich in den nacht van 8 op 9 Juli, door opening van een achterdeur' toegang tot den kelder van het huis van den notaris. Bij de grendels zitten in deze deur gaten, die onmisbaar gediend moeten hebben om er een instrument doorheen te brengen, met behulp waarvan de grendels werden te ruggeschoven. Waarschijnlijk was dit een zoo genaamde lummel, een ijzeren of koperen staaf van ongeveer 1 c.M. dikte, in het mid den voorzien van een scharnier en aan het eene einde van een handvat. Indien men nu deze staaf recht naar binnensteekt, slaat zij om het, zoodra ook het scharnier door het gat is. Het eene stuk hangt dan loodrecht aan het andere. Als men dan aan het handvat draait, kan men dus met het andere einde van het instrument een schuivende kracht tegen de grendels uitoefenen en deze naar believen openen of sluiten. Na zich aldus toegang te hebben verschaft, sluit hij in den kelder de hoofdkraan van de gasleiding af, gaat naar de kamer van den concierge (hij weet dat deze niet thuis is) en zat de kraan van de gaskachel bijna ge heel open. In den kelder wacht hij de komst van den concierge en d'iens vrouw af en als deze naar hij vermoedt, ingeslapen zijn, opent hij de hoofdkraan weer geleidelijk, zoodat zonder veel geruiscH de kamer vol stroomt met gas. Na eenige uren, waarin het oude echtpaar wel gestikt zal zijn, opent hij de ka merdeur met een looper (hij moet goed op de hoogte zijn geweest) en haalt de sleutelbos onder het hoofdkussen van den oUlen man te voorschijn. (Wordt vervolgd.) Mevrouw Amy Mollison is Donderdagmiddag met het Indië- vliegtuig „Pelikaan op Schiphol aangekomen Na de aankomst van mevrouw Mollison werd o j j - f Donderdagmiddag te Amsterdam door de K.L M. Broccardo en Guimbretiere na hun overwinning in den Zesdaagsche te Amsterdam een lunch aangeboden, v i n r.mevr. Parmentier, de heer Plesman, mevr. Enthoven, mevr. Mollison, mr. Enthoven en mevr. Moll. Op den rug gezien v.l.n.r.mevr. Plesman, mej. Schouten en de heer Packard Op het vliegveld Schiphol worden thans drie tribunes gebouwd, welke plaats zullen bieden aan 6200 personen, in verband met de thuiskomst van de „Uiver" Te Zutphen werd Donderdag ter gelegenheid van de groote Kolde- markt een veemarkt gehouden. De afdeeling koeien De koninklijke trouwkoets, waarin het bruidspaar Prins George van Engeland en Prinses Marina van Griekenland op den 29sten November, den dag van hun huwelijksvoltrekking gezeten zullen zijn, wordt voor de plechtigheid in gereed heid gebracht Mej Nita Rosslyn is per fiets vanuit Londen vertrokken voor een tocht door Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland, welke tocht vier jaar zal duren. De ondernemende jongedame tijdas een verkeers-oponthoud in Engeland's hoofdstad

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8