HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufies 19e JAARGANG No. 315 ZATERDAG 10 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT A B O N N E M E N T E Nper week 10 ets.; per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie; P. W. PEEREBOOM eff ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodxa zij 14 dagen als zoodanig ln de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en tsn kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank t» Schiedam. De Machtigste Staatsman. De Amerikaansche verkiezingen voor den Senaat, het Congres (Huis van Volksvertegen woordigers) en voor 34 van de 48 gouver neurs-posten van de Staten hebben president Roosevelt zonder eenigen twijfel ,tot den machtigsten staatsman ter wereld gemaakt. Men zou zeggen: tot den machtigsten man ter wereld, als er helaas niet buiten de regeeringen stille krachten werkten, wier gezamenlijke macht in andere handen ligt. Niemand kan met zekerheid zeg gen of zelfs een Roosevelt tegen een Zaharoff is opgewassen. Wel heeft de Amerikaansche president door het eerste deel van zijn se- naats-enquête al bewezen, dat hij hem aan durft. Moge die enquête voortgezet worden, en mogen de Vereenigde Staten niet de eenige mogendheid blijven, die dezen moed bezit! In Europa heerscht over het algemeen pes simisme betreffende de vooruitzichten van Roosevelts nieuwe economische- politiek: van zijn ,„New Deal". Dit pessimisme moet deels vernietigd zijn door het enorme succes, dat de Amerikaansche president bij deze verkiezin gen heeft behaald. Immers, het succes van zijn New Deal wordt beheerscht door de vraag, of hij de natie achter zich heeft. En het antwoord op deze vraag is thans zeer 'duidelijk-gegeven. Sinds Abraham Lincoln is ër geen Amerikaansche president geweest, die over zulk een geweldige meerderheid in beide Huizen beschikte. Nog nimmer is er zelfs een president geweest, die bij verkiezingen tijdens zijn ambtsperiode zijn positie versterkte. En hoe heeft Roosevelt dat gedaan! Zijn persoon lijke vrienden hebben met enorme meerder- hden overwinningen behaald; zijn bekendste en felste tegenstanders zijn op dezelfde wijze verslagen. Een kenmerkend geval van de laat ste soort is dat van Fred Britten, een van de bekendste Republikeinsche leiders, voorstan- «der van den aanbouw van een geweldige vloot een man die 22 zittingsjaren achter den rug heeft. Van groote beteekenis is het feit dat thans 40 van de 48 gouverneurs der Staten Demo craten zijn, van nog grooter beteekenis de om standigheid, dat Roosevelt nu een meerder heid van meer dan tweederden in den Senaat heeft. Het was het gemis van deze meerder heid, noodig om belangrijke wetsontwerpen aangenomen te krijgen, dat Roosevelts demo- cratischen voorganger Woodrow Wilson ver hinderde in zijn poging, Amerika te doen toe treden tot den Volkenbond. Deze overweging op zichzelf houdt nieuwe hoop voor de we reld in. Een Amerikaansche toetreding tot <len Volkenbond zou hem een geweldige nieu we versterking geven en een onberekenbaar groot moreel effect in 'de geheele wereld heb ben. In den Amerikaanschen Senaat heeft Roo sevelt thans 69 van de 99 zetels in handen. De oppositie bestaat uit 26 Republikeinen en twee onafhankelijken; twee verkiezingen zijn nog onbeslist. In het Congres heeft hij zijn meerderheid eveneens versterkt en beschikt daar nu zelfs over 73 pCt. van de zetels: er zijn tot dusver 325 Democraten, 102 Republikeinen en 10 an deren in het Huis van Afgevaardigden geko zen, terwijl over drie zetels nog beslist moet worden. In Europa zijn velen genei'gd zich blind te staren op de staatslieden der Euro-peesche groote mogendheden. Amerika is zoo ver weg. Men weet wel dat het 120 millioen inwoners telt, tweemaal zooveel dus als Duitschland en evenveel als Frankrijk, Italië en Engeland te zamen. Men heeft ook wel een vaag begrip van het enorme gebied dat de 48 Vereenigde Staten beslaan, maar verder gaat het inzicht van velen niet. Wie in zijn beroep eenig con tact heeft met den internationalen handel begrijpt evenwel de zaak al veel beter en weet, dat de ingewikkelde machine van de inter nationale economie in de hoogste mate door dit geweldige land met zijn kolossale hulp bronnen beinvloed wordt. Wat in Amerika ge schiedt is van dagelijkschen invloed op de gebeurtenissen in Europa. Met name de beurs- barometer wordt door niets zoo hevig beïn vloed als door de Vereenigde Staten. Vandaar dat deze machtsversterking van Roosevelt een. gebeurtenis is van wereldbeteekenis, en dat men he mthans, met zijn verworven meer derheid van 2/3 in den Senaat, als den mach tigsten staatsman ter wereld moet beschou- wen. Een Europeesche politieke tegenstelling te maken tusschen Democraten en Republikei nen, in onzen zin van linkerzijde en rechter zijde, ware onjuist. De beide overheerschende partijen in Amerika worden niet, althans niet meer, door dergelijke tegenstellingen be heerscht. Men moet dezen verkiezingsuitslag vooral zien als een persoonlijke overwinning van Roosevelt. Hem kan men het best zien als 'n progressief politicus, een man die nieuwe vormen tracht te scheppen, die de moeilijk heden ongetwijfeld rechtstreeks te lijf gaat en van wien als zijn economisch inzicht mocht falen en hij te sterk „va banque" ge speeld mocht hebben de historie in elk ge. val zal getuigen dat hij een grooten moed en doorzettingsvermogen bezat. Hoe het met zijn riskant financieel staatsbeleid moet ein digen zal alleen de toekomst ons kunnen leeren. R. P. IJMUIDEN ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Kennemer- Apotheek Wijk a. Z.-weg. Deize apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. iJmuider Taxi-Onderneming TELEF. 42 2 0 staat altijd ter Uwer beschikking. (Adv. Ingez. Med.) Zeemansbargoensch. Oranje-Boven en de Rotterdamsche Vlag. Het zeemansleven is een van de weinige vakken, die zich bijzonder leenen voor stille overpeinzingen, die zich dan dikwijls niet zon der humor uiten. Iets afkeuren op een manier, die blijk geeft van gezonden humor is niet voor iedereen weggelegd. De zeeman verstaat die kunst echter uitstekend. Vooral het eten, immers de meest belangrijke schakel in het zeemansleven, is een onderwerp van wijd- loopige critiek. Wee, de arme kok die nog niet weet, dat de weg naar hart en humeur van den zeeman via zijn maag gaat! Hij is de ge- teëkende aan boord. Het eten dan wordt met de meest uiteen- loopende benamingen betiteld. Andijvie heet kerkhof groente oftewel pruimtabak; boerekool wordt weidsch aangeduid met palmtakken; peen en peulen is garen en band. Knolraap wordt betiteld met dooie vingers en savoye kool met zuidvruchten! Hutspot van aardappelen, wortelen en uien wordt leukweg' klapstuk met Oranje Boven ge noemd, terwijl snijboonen met witte boonen óf Rotterdamsche Vlag hee/ten, of als er rookworst bij is, groen-wit-groen met dirdpalen. Zandgebak noemt de goedmoedige zeeman promotiegebak, omdat dit meestal zoo uitge droogd is dat bij het eten er van voor de jon geren kans op promotie bestaat; rijst met krenten heet bij hem rijst met vliegen, grauwe erwten bramstag-loopers of raas- of rol- donders. Een geliefd en krachtig soepje geniet in de midscheeps den naam van „rundfahrt"-soep, blijkbaar afgaande op het feit, dat de hof meester dan dien morgein een strooptocht door de proviandWrgpiaats'heeft gemaakt. Ook voor het beleggen van zijn boterham heeft de zeeman zijn eigen taal. Een onbelegde boterham heet bij hem dubbelblank, een met zult draagt den naam van boterham met Haagsche Post, tèrwijl cervelaatworst minder beleefd betiteld wordt met „sterf op straat" worst, kilometer- of trapleuningworst, omdat er meestal overgroote hoeveelheden van aan boord zijn. Een bekende soort soep, die dikwijls op tafel komt, heet „Hoera-soep". Volgens de geleerde regelen der kunst be- hooren in deze soep balletjes gehakt te zijn. Zoo gauw iemand aan tafel nu zulk een waar devolle vondst tegen kwam, behoorde men Hoera te roepen. Meestal was het echter doodstil Een leuk gezegde voor haché was vroeger vleesch met herfst, vanwege de vele laurier bladeren, die er in ronddreven. „Den Ouwe" kent iedereen; dat met Jan Carbon of de kachelsmid de chefmachinist bedoeld wordt is ook velen wel bekend, terwijl de eerste stuurman wel eens geplaagd wordt met hem aapjeskoetsier, luitenant of 't matje te noemen. Dit laatste als om te doen veron derstellen, dat hij de voetveeg van den kapi tein is. De uitdrukkingen „op 't matje komen" (de gevreesde vloermat in de captain's room) of „bij 't gezag komen" hebben reeds burgerrecht verkregen. De meeste bijnamen neemt de radio-tele grafist aan boord wel voor zijn rekening. Mar coni, draad, sparks, antenne (als hij aan den langen kant is) knetter of fluitvonk is slechts een lieflijke bloemlezing van onderscheidingen, waarmede Marconi's vertegenwoordiger aan boord wordt vereerd. Desondanks heerscht er onder de bewoners van bak- en stuurboord een goede geest! UIT HÉT VISSCHERIJBEDRIJF. Het aantal varende booten is momenteel ruim tachtig, waarmede dezen winter naar 't schijnt wel het hoogste punt zal zijn bereikt, aldus lezen we in de IJmuider Federatie. Voor het in de vaart, brengen van meer schelvischbooten schijnt men op dit oogen- blik wat huiverig, en to.ch zou dit vooral als de vangsten straks wat minder worden, voor de vischvoorziening wel wenschelijk zijn. De uitkomst voor deze soort schepen is over het algemeen weer vrij goed, zelfs een ietsje beter dan in voorgaande crisisjaren. Dat vindt zijn oorzaak in de ruime vangst en mede dat bij deze vangst in den regel een groot kwantum van een soort is makreel waardoor de prijzen der andere soorten van de vangst vrij hoog bleven, voor den bin- nenlandschen handel zelfs te hoog. Eén en ander gaf dan ook weer aanleiding tot vele klachten van de zijde van den handel over te weinig aanvoer van de meest gevraagde soorten. De geweldige hoeveelheden makreel welke in de laatste maand zijn aangevoerd, heb- ons doen zien, dat, wanneer een bepaalde soort visch onder het bereik van velen wordt gebracht, deze hier dan ook gebruik van ma ken. In alle variaties, gestoofd, gestoomd en gebakken heeft de Nederlandsche verbrui ker dit kostelijk volksvoedsel geconsumeerd, tegen een prijs, welke toch ook inderdaad niet onredelijk kan worden geacht. De aan- - voeren moesten al geweldig zijn, op dagen achtereen, wilde tenslotte de prijs warden besteed welke voor deze soort visch te laag moet worden geacht. Met de kustbooten is het weer het oude liedje. Ook dit najaar zijn die uitkomsten voor alle van deze maar weer zoo zoo; voor i enkele zelfs slecht te noemen. Als zulks in dezen tijd van het jaar moet worden vast gesteld, als de concurrent van deze voor het overgroote deel nog haring vischt, dan moet na Januari voor dit type schip weer het ergste worden gevreesd, tenzij in de komen de maanden voor de kustbooten wat meer perspectief in den vorm van grootere vangst, zich voordoet. PROPAGANDAVERGADERING CHRIST. BESTURENBOND. Gisteravond is door d-e Christ. Besturen bond een goedgeslaagde pro.pagandavergade- ring gehouden in het Vereenigingsgebouw in de Mahustraat. De vergadering werd geopend door den voorzitterden heer J. v. d. Burg, met het lezen van de 77e psalm waarna deze ee kort inleidend woord sprak. Spreker bracht de vraag naar voren, op het nu wel een tijd is om propaganda voor de vakbewe ging te maken. Volgens sommigen, zeide de heer van der Burg, heeft de vakbeweging geen toekomst meer. Dih zal de leden der Chr. vak beweging niet ontmoedigen; men is vastbeslo ten, de schouders er ondier te zetten om de Chr. vakbeweging vooruit t>e brengen Hierna trad als eerste op de heer B. Kruithof voorzitter van de Chr. Bond van Sigarenma kers en Tabaksbewerkers, met het onderwerp ,Wat verkregen wij". Spreker herinnerde aan het op 29 en 30 Juni gehouden feest bij de herdenking van het 2-5-jarig bestaan van het Chr. Nat. vak- vertoond. Hoewel dit geen feest is geweest met veel drukte en vertoon, toch hebben de duizenden die toen in Utrecht bijeen kwamen. wetoond den groei en bloei van het C.N.V. van hieruit liet spreker het verleden in een yorte revue passeer en. Spreker herinnerde aan de toestanden die vroeger in de arbei derswereld heerschten, zoowel in de werk plaats als in vereenigingisleven. Velen begre pen niet, toen men den Christen-arbeider op riep, zich in 'n vakvereeniging te organisee- ren, waarvoor dit noodig was. In dien tijd moest de Chr. vakvereeniging strijd naar alle kanten vieren. Niet alleen van de zijde der moderne vakorganisatie en werkgevers, maar ook dikwijls ondervond men tegen- kamting van eigen richting. Thans is dit an ders. Spreker stelde tegenover het verleden het heden. Toen de Chr. vakbeweging op kwam was er van sociale wetgeving betrek kelijk geen sprake. Thans is dit ook anders. Het N. C. V. verricht thans allerlei sociaal werk. Spreker herinnerde aan het T.B.C.- fonds „Draagt elkanders lasten" het vacan- tleoord te Putten, het fonds tot instandhou ding van eigen gebouwen. Het verbond bezit een eigen drukkerij met 50 man personeel. Dat de regeering erkent dat ook de Chr. vak beweging een groot aandeel heeft in de so ciale beweging bewijst dat het 25-jarig be staan der vakbeweging werd bijgewoond door drie ministers. Vervolgens besprak de heer. Kruithof het onderscheid tusschen de Christ, en moderne vakgeweging. Hij wekte de aan wezigen op, getrouw den eens begonnen ar beid voort te petten. Na de pauze was het woord aan den heer W. de Ridder, voorzitter van den- Ned. Chr. Bond van 'Personeel in Publieken dienst, die tot onderwerp had: „De weg voor ons". Hij begon te zeggen, dat er in dezen tijd nog wel eens droeve klanken gehoord worden, waarin gevraagd wordt: bezit de vakbeweging nog wel genoegzame kracht om in dezen somberen tijd voort te gaan? Spreker zeide, wanneer wij naar deze klanken zullen hoorene, dan zoul-en wij bij de mijlpaal van den afgelegde 25 jaar een treuwilg moeten planten. De heer de Ridder herinnerde aan den 25-jarigen strijd, voor recht en gerechtigheid, die van uit duisternis geleid heeft tot het licht. De weg tot verder licht ligt voor ons. Van God hulpe gekregen hebbende, staan wij tot op dezen tijd, den weg voor ons, dus vooruit. Ook in dezen tijd vol zorg en moeite, blikken wij op naar de wol ken waar achter het licht schijnt, en dat ook zal doorbreken. In dezen tijd van donkerheid en crisis gaan wij den weg op, verzekerd dat de banier die wij-volgen, ons de zege zal bren gen. Wij willen den weg vooruit en niet den weg op, zooals sommige liberale bladen willen naar de tijden als van ouds toen de arbeider niet gekend, maar miskend werd. Bij het voortgaan op den weg waarschuwt spreker tegen de verschillende verleidende stroomin gen die steeds er op uit zijn om den voiles- geest te vergiftigen en den arbeider van den joeden weg af te brengen. Eveneens waar schuwde spreker tegen de verschil-lende ver leidende stroomingen die steeds erop uit zijn, den volksgeest te vergiftigen en den arbeider van den goeden weg af te brengen. Eveneens waai-schuwde spreker er tegen dat men in deze donkere tend zich niet door vertwijfeling moetelaten neerdrukken, maar met vertrou wen de toekomst moet tegemoet gaan. Hierna sprak dr. J. Th. Meijer, I-Ierv. pre dikant een slotwoord naar aanleiding van Rom, 8. Aan het einde sprak de voorzitter eenige woorden van dank tot de sprekers en de zangver een iging „Nieuw Hosana" directeur den heer S. Wiersma, die op zeer verdien- stelijenke wijze den avond met zang hebben opgeluisterd. De besommingen der trawlers in October. besproken. Zij verwekten groote ontstemming onder de arbeiders en op alle vergaderingen domineerde de meening, dat deze voorstellen niet konden worden geaccepteerd, Ook over de werktijd verlenging in het continubedrijf, van 6 uur per drie weken was men zeer ontstemd. Op 20 November a.s. zal opnieuw worden vergaderd. Dien dag zullen de hoofdbesturen de punten in details voorlichten. GESLAAGD. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen Theolo gie, onze plaatsgenoot de heer G. Toornvliet. Bloementlaal IJM. 71 ƒ16.775. De 218 trawlers, die in October aan den af slag kwamen, besomden f 528.342.36. Er waren totaal 84 booten in de vaart, zoodat de gemid delde besomming per boot f 6290 bedroeg en per reis f 2423. Bij het nagaan van het staatje der besom mingen valt allereerst op de groote productie van de Bloemendaal IJM. 71, Deze heeft thans de record-maandbesomming op z'n naam met totaal f 16775, een bedrag, dat we de eerste jaren nog wel niet overschreden zullen zien. De trawler kwam viermaal aan den afslag met resp. f 2993, f 4927, f 5035 en f 3820. Dit is wel een bijzondere prestatie. Nog een boot bracht het tot vier reizen. Dit was De Hoop IJM. 46 en met een besomming van f 8900 kan ook deze -tra-wier op een gun stige Octobermaand terugzien. Niet minder dan 47 booten maakten drie reizen, zoodat de reisduur over het algemeen weer zeer kort was, hetgeen blijkt uit het ge middelde aantal reizen per boot, dat 2.6 be droeg. Het is wel een maand van top-reizen ge weest. Want heel dicht achter de Bloemendaal aan kwam de Gerberdina Johanna, dank zij een reisje van bijna 7000 gld. Deze trawler bracht het tot een respectabele maandbesom- ming van f 16.000! Werkelijk buitengewoon verrassend, twee trawlers met meer dan f 16.000 in één maand. Maar er zijn .er nog meer, die met eere ge noemd kunnen worden: Amsterdam f 12.900, Alkmaar f 12.400. Bergen f 13.650, Claaïna Luther f 10.000, Utrecht f 10.300, Gloria f 11.600, Claesje f 10.000. Voor de groote booten zal October ongetwij feld de beste van het jaar zijn geweest. VELSEN De nieuwe loonregeling bij de Papierfabriek. Ontstemming onder de arbeiders. Op de diverse ledenvergaderingeiï van de Moderne, Roomsch-Katholieke en Christelijk georganiseerde arbeiders der papierfabriek is door de onderscheidene hoofdbestuurders ver slag uitgebracht over de met de hoofddirectie op 30 October j.l. gehouden conferentie. De loonvoorstellen, die een loonsverlaging beteekenen tot maximaal 10%, werden ampel Prins George van Engeland (links) met zijn broers, den prins van Wales (midden) en den hertog van York, op weg naar het Hoogerhuis, waar prins George wegens zijn verheffing tot hertog op plechtige wijze als lid werd geïnstalleerd. (Adv. Ingez. Med.) CXCV. De haringloggers zijn doör de bepaling van de Regeerïng, dat na deze week geen pekel haring meer mag worden aangevoerd, min of meer uit het lood geslagen. Ze probeeren alle, nog zoo gauw mogelijk een reisje voor den fatalen datum te maken en puffen daar om de eerste de beste Nederlandsche haven binnen. Dit doet een beetje vreemd aan. Het aan voeren van pekelharing schijnt de logger- schippers in het bloed te zitten. Wat moeten we toch met al die pekelharing? Ik voor mij geloof, dat ze veel beter doen, de pekelharing te laten zwemmen en de haring versch aan te voeren. Dan hebben ze nergens mee te maken en ze maken kans op een beteren prijs, want de pekelharing is toch niets waard en voor versche haring wordt nog een goede prijs betaald. Waar de versche haring naar toe gaat? Voor het meerendeel naar het buitenland, echter niet naar Duitschland. „Kündigung" van de clearing-overeenkomst met Duitsch land heeft ook onze exporteurs bang ge maakt, want men weet wel wanneer de visch het land uitgaat, maar niet, wanneer het geld daarvoor het land binnenkomt. Wat men wel weet, is dat er tusschen deze beide feiten een groote tusschenruimte ligt. Voor onze Dultsche exporteurs zijn deze handelspolitieke moeilijkheden verre van aangenaam. Ik hoor, dat er nog al veel versche haring wordt verzonden naar Polen en Tsjecho- Slowakije. Die moet dan toch wel goed ver zorgd en snel verzonden worden. Vroeger was daar geen denken aan, maar het gaat niet alleen door de lucht, maar ook over den grond steeds sneller. De haringvisscherij is ook besproken in het laatste nummer van de IJmuider Federatie. In een vrij uitvoerig artikel zijn enkele din gen gezegd, die van een objectief standpunt beschouwd, wel ietwat vreemd aandoen. In het bedoelde artikel komt de tegenstelling haringdrifter-haringlogger naar voren en dan schaart de schrijver zich aan de zijde van den haringdrifter. Ik geef grif toe, dat er in IJmuiden altijd meer aan een drifter dan aan een logger verdiend is geworden, maar van dezen kant alléén mogen we de zaak toch niet bekijken. Ik acht het voor ons visscherij be drijf van een te groot belang, dat onze eigen schepen de buitenlandsche concurrentie verdrongen hebben zonder eenigen overheidssteun. En geland heeft het onze schepen door de 10% duty nagenoeg onmogelijk gemaakt, daar te markten, heeft onzen invoer, eveneens door het invoerrecht nagenoeg geheel geweerd en laten wij nu blij zijn, dat het ons, dank zij de activiteit der loggers gelukt is, onze ha ring nagenoeg geheel „van vreemde smetten vrij" te houden. Dit is een gezonde autarkie. Wat overigens de visscherij in de afgeloo- pen week betreft, zoo erg goed was het daar mee niet gesteld. Ik zou zeggen, dat de re sultaten van de Noordzeebooten en de kust booten wat dichter bij elkander komen, door dat eerstgenoemde categorie minder, laatst genoemde meer besomt. De vette makreelreizen raken over. Maan dag komt de Claesje nog met 300 manden en ik zal geen Pieterman heeten als die daarvoor geen dik stuk geld maakt. Want er wordt veel geld voor de makreel betaald. Er kwamen deze week 50 trawlers aan den afslag; tamelijk wat loggers met een gedeel telijke lading versche haring en eenige trawlloggers en kotters. De twee uit hetzelfde gezin, de Petten en de Schoorl stonden met een besomming van bijna ƒ4000.— aan den kop. De Condor, Fla mingo en Oentoeng hadden de kleinste be somming, maar die hebben gedeeltelijk „ge lost" in Bremerhaven, niet alleen visen, maar ook een Zweedsche houtboot, die ze hadden opgepikt. Ze hebben een kranig stekje werk verricht, met dit vaartuig in stormweer op sleeptouw te nemen en behouden op de Weser binnen te brengen, waar ze, zooals men weet nu niet bepaald vriendelijk ontvaren wer den. Vanwege de „kif". Het is te hopen, dat de bemanning een be hoorlijke portie van het bergloon ontvangt. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1