Dr. Colijn komt Mr. Aalberse tegemoet. Wardenier fantaseerde Extra winterhulp voor werkloozen? Benzinevaten geëxplodeerd. Felle brand in opslagplaats te Helmond. Brand in sigarenfabriek. Employé der A. P. C. zwaar gewond. HELMOND, 9 November (V.D.) Gisteren was een chauffeur in een opslag plaats van bouwmaterialen, gelegen aan de Molenstraat -alhier, bezig met het vulïen der benzinereservoirs van een autotruc. Plotseling bemerkte de chauffeur dat uit den mond van het benzinevat, waaruit hij de benzinetank vulde, een vlam sloeg. Hij trachtte het vuur met zand te blusschen, doch toen dit niet gelukte, vroeg hij as sistentie. De heer Van G., een employé van de A.P.C., arriveerde spoedig met een brand- bluschapparaat. Juist toen hij het apparaat richtte, sloeg het benzinevat met een hevige knal uit el kaar, terwijl de benzine naar alle richtingen spoot. De heer Van G. stond onmiddellijk als een fakkel in brand. Toesnellende personen wier pen jassen over hem heen en rolden hem over den grond, om de vlammen te dooven, wat gelukte. De ongelukkige werd voornamelijk aan het hoofd zeer ernstig gewond. Hij is naar het St. Antonius gasthuis overgebracht. De inmiddels gearriveerde brandweer tastte het zich sterk uitbreidende vuur krachtig aan, doch durfde „de brandhaard niet te naderen, omdat er nog benige vaten benzine lagen. Het duurde dan: Ook'niét lang of de vaten explo deerden. Toen kon de brandweer met volle kracht aan het werk gaan en was zij het vuur weldra meester. Daar de brand in de nabijheid van de barakken van het Antonius gasthuis woedde, moesten eenige. van deze barakken worden ontruimd. Gelukkig hadden hierbij geen on gelukken plaats-. Een groote hoeveelheid bouwmateriaal-werd een prooi dér vlammen, terwijl zware schade werd toegebracht aan twee motortrucs. De volledige oinyang van de schade is nog niet bekend. Hedenmorgen was de toestand van den heer Van G. zeer-ernstig.. De politie stelt een onderzoek in. Halve ton schade. Door onbekende oorzaak ontstond Vrijdag avond te omstreeks, acht uur brand in een der afdeelingen van de sigarenfabriek der firma Majoie aan het Wilhelminapark te Til burg, in welke afdeeling o.a. zijn onderge bracht de slgarendrogerij, de sorteerderij en de kistenbergplaats. Die fabrleksgedeelte is geheel uitgebrand. Groote voorraden sigaren en sigarenkistjes werden een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op een halve ton. De firma is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Er bestaat geen brandstoflooze motor. Fantasie tot tragedie geworden. TWEE JONGEMANNEN DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Vrijdagmorgen ging schipper Van Alphen van het motorschip „at. John",- liggende in de Nassauhaven te Rotterdam, zijn twee zoons, die in het achter onderruim sliepen, wekken. Toen hij de deur van de roef open deed, kwam een sterke kolendamp-lucht hem tegemoet. Zijn twee zoons, de 22-jarige J, L. van Alphen en de 18-jarige Jac. van Alphen, bleken be wusteloos te zijn. De G. G. D. wend gewaar schuwd die heii paar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerde.De jongste zoon is daar eenige uren later weer tot bewustzijn gekomen de oudste Is nog steeds bewusteloos. In de kleine roef had een vulkachel gebrand, ter wijl de ramen en deur gesloten waren bleven. ge- Brandweer kon niets uitrichten. Drie huizen te Almelo afgebrand. BOEKHOUDER TE PALEMBANG VERDUISTERT t 30.000 PALEMBANG,-9 Nov. (Aneta). De "boekhou der die aanvankelijk bekende 9000— te hebben verduisterd, ten nadeele van de In- dustrieele Mij. Palembang, verklaarde thans 30.000 ten eigen'bate te hebben aangewend, Het onderzoek wordt voortgezet. DE KUNST IN NOOD-TENTOONSTELLING BLIJFT GEOPEND. Wegens den zeer grooten. toeloop tot de tentoonstelling „De Kunst in Nood" in de Troonzaal van het Koninklijk Paleis te Am sterdam, heeft het -Comité toestemming ge vraagd, de expositie aldaar nog met een week tijds te mögen verlengen. Dit verzoek is toe gestaan, zoöda't de tentoonstelling thans tot en met 16 November a.s. dagelijks geopend blijft. ARMBESTUURDER DOOR WERKLOOZE AANGEVALLEN. Ter beschikking van den Officier van Jus titie is- gesteld de 4.3-jarige wer-klooze J, K, H. die Woensdag jl. op. de Hoogstraat te Rotter dam een hoofd-Armbestuurder van Maat schappelijk Hulpbetoon met een geopend zak mes, heeft aangevallen. Doordat een burger tusschenbei'de isg ekomen, kwam de armbe stuurder er met een snede in de mouw van zijn overjas af. H. is tot 'zijn daad gekomen, omdat hij meende, dat hij door Maatschappelijk Hulpbe toon niet goed was behandeld en dat hij hier voor den bezoeker aansprakelijk moest stel len. In een booze bui was de werklooze zijn steunboekje bij Maatschappelijk Hulpbetoon gaan terugbrengen, wat natuurlijk tengevolge had, dat hij als steuntrekker werd geschrapt. Meer dan schrikaanjagerij? Andere lezing van de Amsterdamsche schietpartij. De schietpartij te Amsterdam welke in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft plaats gehad, blijkt na het verhoor van den verdachte door de politie een ernstiger aan zien te hebben dan aanvankelijk is gedacht. De verdachte heeft verklaard, dat hij, te ongeveer kwart over vier op de brug van den O.Z. Achterburgwal bij de Oude Kennissteeg staande, aangesproken was door een bewoner van deze donkere buurt, die met enkele an dere lieden reeds eenigen tijd in de nabijheid had opgehouden. Verdachte was toen weg gegaan en had via de Oude Kennissteeg het Oudekerksplein bereikt. Volgens de lezing van verd. de aangever ontkent zulks zou laatstgenoemde hem op sluipende wijze gevolgd zijn. Verd. had zich toen plotseling omgedraaid en zijn achtervolger gesommeerd zich te verwijderen. Toen deze dit niet deed, loste hij een schot in de lucht. Naar de aangever verklaarde, heeft verd. dit schot onmiddelijk door drie andere schoten, welke in zijn richting werden afgevuurd, doen volgen. De aangevallene had zich onmiddel lijk na het eerste schot op den grond gewor pen, als gevolg waarvan hij niet is geraakt. De op verdachte gevonden revolver droeg een cylinder voor zes schoten. Vier daarvan ble ken te zijn afgevuurd. De verdachte heeft verklaard dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld, met welke lezing de politie het allerminst eens was. De arrestant is in het bureau opgesloten; er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt, wegens poging tot doodslag, subsidiair poging tot. zware mishandeling. Een felle brand heeft Donderdagmiddag in korten tijd te Almelo drie woonhuizen in de asch gelegd. De huizen, die gelegen waren aan de Borne- broekschestraa't aldaar, en in eigendom toebe hoorden aan de weduwe Kamp, waren be woond door de families Simmerink, Zeggelink en Ten Ho open. De brandweer, die spoedig na alarmeering ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten en moest zich ertoe bepalen uit breiding van den brand te voorkomen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verze kering gedekt. Inbraak bij Lissone opgehelderd. Man en twee vrouwen in arrest. In den nacht van 18 op 19 Augustus is in gebroken in het kantoor van de firma Lissone in de Leidschestraat te Amsterdam. Een bedrag van niet minder dan f 17000 was verdwenen, Thans heeft de politie van het bureau Singel drie personen gearresteerd, onder wie twee vrouwen. Wij vernemen hieromtrent de vólgende bij zonderheden: De laatste weken had de politie argwaan gekregen tegen een vrouw die als werkster bij Lissone werkzaam is. Deze bleek meermalen bezoeken af te leggen bij een be woner in Amsterdam-west, die minder goed bekend staat. Deze woning in West heeft de politie bewaakt, alsmede nog een tweede adres. Bij een huiszoeking in West, een bakker, werd het een- eil ander aangetroffen, voldoen de om den bakker-en zijn vróuw voorloopig in arrest te stellen. De werkster is in een café- tje in de binnenstad aangetroffen en daar gearresteerd. Deze drie ihenschen' zijn op het bureau Sin gel aan een streng, vérhoor onderworpen. Daar spraken zij elkander steeds tegen, ontkenden alles, doch de politie, kreeg wel den indruk, de dieven te pakken te hebben. Na tenslotte alleen gehoord te zijn heeft de man bekend de 'diefstal te hebben gepleegd. Gevangenissen zijn te klein. Gi'oot tekort aan celruimte. Den laatsten tijd zijn de gevangenissen en huizen van bewaring zóó overbevolkt, dat vol gens de Tel. tientallen vonnissen niet ten uit voer kunnen worden gelegd. Als veroordeel den, die zoo spoedig mogelijk hun straffen willen ondergaan zich 's morgens komen melden, krijgen zij te Koor en, dat er nog geen plaats is en zij voorloopig nog maar naar huis moeten gaan. Alleen te Amsterdam krijgen vrijwel dage lij les tien, twintig en soms meer veroordeelden, die hun straffen willen uitzitten, deze bood schap van den rij les veld wachter van de recht bank. lederen dag ziet de man teleurgestelde gezichten, want zij.die veroordeeld werden, tot de een of andere straf, weten maar al te goed, dat dit gedwongen uitstel geen afstel betee- kent. Ze moeten tóch zitten. Het betreft hier meestal menschen, die wegens kleine delicten tot lichte straffen wer den veroordeeld, doch maar het liefst hun rekening zoo snel mogelijk willen vereffenen. Groot is ook het aantal veroordeelden, dat bij een keuze tusschen een geldboete en celstraf, het laatste kiest, omdat ze de boete niet kun nen, of niet willen voldoen. Grooter dan ooit is voorts het aantal z.g. „vonnisklanten", die bijv. één of twee dagen te goed hebben en een gedeelte daarvan reeds uitzitten op de politiebureaux, waar zij des avonds door de rijksveldwacht worden heen gebracht, om den volgenden morgen per cel wagen weer te worden afgehaald, om de rest van hun straf in het Huis van Bewaring uit te zitten. Zóó ernstig is het tekort aan celruimte, dat de regeering thans zou overwegen verschillen de inrichtingen, die destijds uit bezuiniging werden gesloten, weer 'open te stellen. Zooals wij in ons nummer van gisteren heb ben gemeld is de 22-jarige Wardenier uit Wolvega, die een brandstoflooze motor zou hebben uitgevonden, in overspannen toestand in de zenuwafdeeling van prof. van der Scheer in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen opgenomen. Aan deze opneming blijkt echter iets vooraf te zijn gegaan, dat de hoop van allen, die meenden door de uitvinding weer een boterham te krijgen, definitief den bodem heeft ingeslagen. Voordat het besluit tot overbrenging is genomen, heeft Wardenier een on derhoud gehad met den heer Maas, burgemeester van Weststellingwerf en twee veldwachters. In dit onderhoud verklaarde hij, dat hij zich nooit tot den Octrooiraad had gewend met het verzoek om octrooi op zijn uitvinding te mogen ontvangen. Wel had hij in relatie gestaan met een particulier bureau, welks naam hij niet wenschte te noemen. Ook zijn vroegere verkla ring dat de motor reeds proefgedraaid zou hebben en dit met groot succes, herriep hij. Van proefdraaien is nog nimmer sprake geweest. Wel hield hij vol, dat hij den nieuw uitgevonden motor bijna bedrijfsklaar heeft. Wardenier is vervolgens voor zijn eigen vei ligheid en rust naar de zenuwinrichting van prof. v. d. Sqheer te Groningen overgebracht. Begrijpelijkerwijs heeft deze verklaring groote beroering in het rustige Friesche dorp en in heel Friesland gewekt. Het geval-Wardenier, waarbij deze jonge man in enkele dagen tijds in het helle licht der publiciteit kwam te staan, zoodat de meest fantastische verhalen werden geloofd, is een tragedie geworden. De gebeurtenissen van de laatste dagen, de ongewone belang stelling voor zijn 'persoon, zijn omgeving, zijn vinding móeten op dezen stillen 22-jarige zulk een indruk hebben gemaakt, dat hij thans in een zenuwinrichting is beland. Zijn fantasie heeft menschen zóó opgezweept, dat zij grif geloofden wat hij hun voorzette en daardoor werd hij tenslotte nog gedwongen om positiever mededeeiingen. te doen. Zij, die zich gereserveerd toonden, die geen oordeel wilden vellen voordat zij gegevens hadden, welke meer houvast boden, schenen door den storm te zullen worden weggevaagd. De honger naar sensatie deed hun waarschu wende stern verloren gaan en heeft dezen jongen fantast thans naar een zenuwinrich ting gebracht. STA TEN-GENERA AU TWEEDE KAMER Enkele contingenteerings- wetjes afgedaan VEREENIGING VOOR WAARDEVAST GELD Naar aanleiding van de Memorie van Ant woord der regeering op het Voorloopig Ver slag .der Tweede Kamer over de rijksbegroo- ting heeft de vereeniging voor waardevast geld aan den voorzitter- van den Ministerraad' éen 'brief gezOrideft;. waarin "zij de hóóp' "Uit spreekt, dat de regeering--mede haar aandacht zal schenken aan enkele'in dezen brief naar voren gebrachte argumenten. Deze argumen ten wijken niet af van datgene wat reeds op de oprichtingsvergadering der vereeniging is te berde gebracht en gaan uit van de mee- nihg, dat de prijsverh'oógende werking van een devaluatie in de. sfeer van het levenson derhoud zeer gering zal zijn.- 's-GRAVENHAGE, 9 November. Een reeks van contingenteerings-ontwerpen en nog een aantal andere geen belangrijke-discussies ont ketenende voorstellen gingen aan de hervat ting der Algemeene Beschouwingen, vooraf. Daarop volgde van den heer Kersten een staatkundig-gereformeerrde philippica tegen het hedendaagsche Calvinisme en tegen het Kabinet, nadat hij eerst zoo lang over de af scheiding van 1834 had gesproken, dat een voorzitterlijk vermaan hem weer tot het een eeuw later aan..de orde. gekomen punt, alge meen debat over de Rijksbegfooting 1935 moest teruggeleiden. Eenige malen was nog presiden tieel ingrijpen noodig, bv. om ontoelaatbare woorden uit het stenogram te laten schrappen en aan dezen afgevaardigde dé afgoden, welke de Regeering volgens liém had opgericht, te laten inslikken! Natuurlijk protesteerde hij ook weer krachtig tegen de verzekeringswetten. Dat Rusland in den Volkenbond is opgenomen kon evenmin zijn goedkeuring wegdragen, want volgens hem haalt men daarmee „het vuur in zijn ingewanden in, i-.pl,v. het vuur te blusschen". Hierop volgde een financieel betoog van Ir. Bongaerts (R.K.). Evenals gisteren de heer Schouten, (a.r.) herinnerde hij er aan, dat in het tijdperk 1931—1934 liefst 500 millioen gul den door den staat zijn ingeteerd. Geen be- lastingverhooging, maar een klein bedrag voor winterhulp aan werkloozen dient volgens dezen spreker niet afgewezen. Met Mr. de Geer is hij het, in tegenstelling met zijn fractieleider, eens, dat devaluatie nog altijd boven aantasting van het credietwézen te ver kiezen ware doch deze keuze is z.i. thans niet aan de orde. Bij devaluatie, zoo gaf hij nog te verstaan, zouden dé productiekosten dank zij de uit den vreemde te betrekken grondstoffen hooger, en tegelijkertijd de loo- nen lager worden. Nog eeri klacht over z.i. wat al te eenzijdig' verlangen naar toezicht op de Limburgsche Industriebank alsmede' een sym pathie-betuiging voor eventueele oprichting te zijner tijd van een Centrale Industriebank en toen brak het oogenblik aan, waarop de Mi nister-President aan het woord kwam. ONTEVREDEN DEMOCRATEN Over de bezuiniging op defensie In de ledenvergadering van de Vrijzinnig- democratische vereeniging te Amsterdam ont stond een discussie naar aanleiding van de moties inzake defensie, voorkomende op de agenda van de partij vergadering. De verga dering verèenigde zich te dien aanzien met een motie, voorgesteld door de federatie Zuid- Holland, na die motie eenigszins geamendeerd te hebben. Deze motie zou na aanneming van het Amsterdamsche amendement de meening uitspreken, dat de houding van de V. D. ten aanzien van. de door het kabinet ingediende begrooting van de. defensie-uitgaven des Rijks niet anders-behoort 'te zijn dan die, welke zij voor mejiio 1933 aannamen,. „ONZE VLOOT" ZAL EEN ALGEMEENE VERGADERING BELEGGEN Over de zaak-Koster Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Veree niging „Onze Vloot" heeft met het eerelid, den heer Paul Koster te Parijs over een' bij de enquête gehouden te Washington, in zake de particuliere wapen-industrie, voorgelezen brief van den heer Koster aan de directie van de Electric Boat Company waarin gewag- wordt gemaakt van „Onze Vloot" en de rela tie van den heer Koster als eerelid der ver eeniging, een langdurige correspondentie ge voerd. Deze heeft niet tot het door het hoofd bestuur verwachte en verlangde resultaat ge leid. Daarom zal deze zaak behandeld worden in een buitengewone algemeene vergadering der vereeniging, na raadpleging van den Al gen? eenen Raad. Brandstoffentoeslag voor de werkloozen. In de circulaire van 24 October j.I. over den brandstoffentoeslag voor ondersteunden en voor de bij de werkverschaffing tewerk gestelde werkloozen wordt o.m. gezegd, dat niet meer mag worden uitgekeerd dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk moet worden geacht. In verband met vragen, die daaromtrent door eenige gemeentebesturen werden gesteld, wordt vanwege het Departement van Sociale Zaken medegedeeld, dat de beoordeeling te dezer zake geheel aan de gemeenten wordt overgelaten en dat elk gemeentebestuur voor zich zelf dient vast te stellen, hoeveel brand stof een arbeidersgezin ter plaatse geacht kan worden noodig te hebben. Alleen d i e hoeveelheid mag worden ver strekt Van Rijkswege is evenwel als grens gesteld dat voor dezen bijslag een maximum van f 1 per gezin per week niét overschreden mag worden. Onmiddellijk zij uit Minister Colijn's rede als zeker voor het oogenblik wel het allervoor naamste aangestipt, dat daarin een niet on belangrijke tegemoetkoming aan de bovenal door Mr. Aalberse (R.K.), namens diens gan- sche fractie bepleite verlangens op .het gebied der s t e u n r e. g e 1 i n g voorkwam. Ook al kon dan de Regeering niet het-standpunt aanvaar dden, datonder alle omstandigheden buiten beschouwing zóu moeten blijven Wat steun - 'tïekkenden van derden, krijgen (aangezien volgens haar de overheidssteun nu eenmaal niet het primaire mag zijn) wilde zij. toch wel overwegen hoe wat meer „armslag" aan de particuliere weldadigheid te verleenen ware. En w.at nog hèel wat belangrijker was, de Premier deed de principieele toezegging voor een in den nu aanbrekenden winter voor schoeisel, kleeding' en dekking te verstrekken extra-hulp ten behoeve der werkloozen. Over den nader hiervoor te kiezen vorm kan men, naar hij terecht opmerkte, 'beter bij de behan deling der begrooting van Sociale Zaken spre ken evenals over individueele gevallen, waarin al dan niet een verkeerde, want te harde, toe passing aan somrdige voorschriften t.a.v. de steunregeling gegeven zou zijn. Deze naar alle waarschijnlijkheid voor Mr. Aalberse c.s. momenteel genoegzame verkla ring, legde de Premier af in dat gedeelte van zijn betoog, waarin hij zich met een der breed voerig door hem besproken hoofdpunten van het crisisbeleid van het Kabinet bezig hield. Over de handhaving van het gezag en het herstel der publieke financiën ook een twee tal belangrijke nummers van het Regeerings- programma meende Dr. Colijn al heel kort te kunnen zijn. Daarop toch- w.as tenslotte slechts weinig kritiek uitgeoefend. Hoogstens had men hier en daar het gevoelen geuit, dat met het oog op de gezagshandhaving het Ka binet soms wat te hard van stapel was geloo- pen: in dit verband verdiende ook nog aan dacht 's Ministers opmerking, dat' een bloote verklaring omtrent bereidheid slechts legale middelen in den politieken strijd- te willen aanwenden niet steeds voldoende te achten valt en dat meermalen de. feitelijke gedragin gen van veel beteekenis zijn. Be N.S.B. moge van de daken roepen, dat zij louter-en alleen een legalen weg wenscht te bewandelen, de handhaving van haar weerafdeelingen geeft nog te denken. Maar wie weet, als die verdwe nen zijn, is het misschien best mogelijk, dat zij van het voor ambtenaren vastgestelde lijstje van verboden vereenigingen weer zal. verdwij nen. Want een „eeuwig edict" moet men in dat verbod niet zien. Dat aan de Regeering met betrekking tot het herstel der openbare financiën al zeer aar dige resultaten vallen toe te schrijven, is zeker niet voor ontkenning vatbaar. Niet hierop, aldus Dr. Colijn, is dan ook in hoofdzaak kri tiek uitgeoefend, maar wel op wat het Kabinet t.a.v. steun aan het economisch leven en op. het gebied der werkloosheidsbestrijding zou hebben gepraesteerd. Wat nu den steun aan het economisch le ven, wat met name de door deRegeering ge voerde aanpassingspolitiek aangaat, wees de Premier er op, dat zoowel internationaal als nationaal van overheidswege al het noodige gedaan was met het oog opaanpassing aan het gewijzigde productie-proces en aan de af zetmogelijkheden. Tijdens de verbouwing, -die ons economisch huis moét .ondergaan, dient het ongetwijfeld ook bewoonbaar te blijven. Daarmee, het zij toegegeven, hebben menig maal de critische toeschouwers niet genoeg rekening gehouden. Evenmin als met de over weging, dat de huidige economische toestan den nog geenszins voor. altijd, onveranderlijk zijn. Terecht kon de Minister-President be- toogen, dat -de Regeering hét oude huis zoo goed mogelijk bewoonbaar houdt, terwijl zij tegelijkertijd werkt aan denónvermij delijken ombouw. Aan internationale regeling t.a.v. in perking der wereldproductie vair thee, tin kina, rubber heeft zij meegewerkt, voor rui mere uitwisseling van producten tusschen Ne- deranld en In-dié droeg zij zorg, zonder zich daarbij aan het dwaze, tengevolge -der nuch tere, onverbiddelijke feiten niet te realiseeren denkbeeld over te gevn, dat Ndrland en In- dië een economische eenheid zouden vormen, die het verder buiten de rest der werld zou kunnn. stellen. Als sprkende bewijzen van doortastende aanpassingspolitiek op nationaal terrein kon Dr. Colijn de inkrimping van het suikerbie ten-areaal, van de -productie van fabrieks aardappelen. van den'kleinen -en grooten tuin bouw. van de zuivelproductie, de teeltbeper king bij -de veehouderij enz. in herinnering brengen. Natuurlijk kan en moet er nog meer gebeuren, zoo ging hij voort. Men vergete ech ter niet, dat we hiér te doen hebben met den' in den loop van tientallen ja-rén gegroeide volks-economie en dat het volk aan het be staande zoozeer gehecht is, -dat het niet ter stond bereid is imefc wat wederzienden mee te gaan. Bovendien, bedachtzaam afwachten tot de nevelen aan den horizon optrekken, is z.i. in vele opzichten geboden, want wie meent dat wij nu al weten waaraan wij toe zijn, leidt aan „gevaarlijke hallucinaties". En -daarom schuilt er in de tempel van de partituur- Aalberse wel -degelijk een gevaar. i Dit heeft men, aldus de Minister-President, ook nog o.m. te bedenken bij het iiveren voor verdere industrialisati, op zichzelf aanbeve lenswaardig, doch alweer een aangelegenheid, waarbij het zaak is te beseffen, dat men te maken heeft met onverbiddelijk harde feiten en cijfers. Voor bevordering van industrieën is nu eenmaal ook geen won-dermiddel voor handen. En de. eenige juiste basis voor een bedrijf is de rentabiliteit. De gezondste finan cieel e grondslag een er onderneming wordt gevormd door aandeelenkapitaal, genomen- door het groote publiek. Wat men.elders van met behulp van groote Industrie-haken opge zette industrieën te zien heeft gekregen, recht vaardigt volgens den Premier meer dan ooit de leuze: „weest op uw hoede vóór bankiers". En dus .moest hij/ dié het funeste van bank- credietverstrekkingen op lange termijn onder streepte, niets hebben van de oprichting van een Centrale Industrie-bank; iets geheel an ders is, dat hij tegen kleine gewestelijke, uit hun aard veel onschadelijker, ind-ustrlebankr jes niet een dergelijke afkeer koestert. Sprekende over 'het probleem der aanpas sing aan ons kostenpeil en dat van andere' landen, wees -de Premier wettelijk, ingrijpen in de vaste lasten en da-n met name in de hy potheekrenten feitelijk van de hand,, al hield hij een kleinen slinger om -den- arm. Met de valuatie is het volgens hem zoo ongeveer als met ya.t Columbus overkwam, die uitzeilende niet wist. waarheen -hij zich begaf, eenmaal geland zijnde, .geen begrip had waar hij was aangekomen' en na. zijn terugkeer 'daarvan ook al geen notie' had. Kort en góed, nogmaals yerklaarde Dr. "Colijn. zich tegen dit experi ment, om vervolgens ,'o.m. niét. een vergelijking! bij Het buitenland 'aan te toonen, dathét bij' ons met de werkloosheid heusch nog niet zoo slecht gesteld is, én deze in Nederland eer minder is dan elders, waar men wel zijn heil eezocht heeft in het-avontuur der devaluatie. Wat de Minister-President omtrent het vraag stuk van -vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten als mogelijk mid del ter bestrijding van den werkloosheids draak verkondigde, was slap, klonk ook wei nig overtuigend. Datzelfde moet -helaas o.a. geconstateerd zoowel t.o.v. de afwijzing vanj een onderzoek naar de particuliere wapen fa bricage en wat, daarmee samenhangt, als met betrekking tot het teere doch zeker n-iet op de lange 'baan te schuiven probleem der eed- schendende revolutionnaire leden van verte genwoordigende lichamen. Ook de verdedi ging van Nederland's stem tegen Rusland's toetreding tot den Volkenbond muntte uit door gebrek aan sterke argumenten. Daaren tegen niet al de zgn. detailpunten, die met' het Regeeringsbeleid voldoende samenhingen orfe terloops door Dr. Colijn even te worden aangeroerd kunnen hier vermeld sprak prij zenswaardige kracht uit 's Ministers vermaan aan het bijzonder lager onderwijs om vrijwil lig den weg der bezuiniging te betreden, aan gezien anders de wet vermoedelijk zaï ingrij pen. Buitengewoon kórt sprak de Premier over de vier staatsrechtelijke Schönheitsfehler, die naar Mr. de Gee-r had aangetoond, zeer zeker te veroordeelen waren. Maar minstens één daarvan, waarvan meer in het bijzonder Mi nister Marchant aansprakelijk zou zijn, zal men nader bij diens begrooting kunnen be- sprèken. Deze bewindsman knikte bepaald met geestdrift, toestemmend bij deze opmer king. Blijkbaar vlast hen er op straks, -de laat ste spellingronde volgens hem alweer tot het verleden behoort, nog een staatsrechtelijke „eere-ronde" te mogen rijden. Dat belooft vast een uitverkocht huis! E. v. R. I Weer een autobuschauffeur geverbaliseerd. De wagen niet in beslag genomen. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: Heden ochtend heeft de verkeerspolitie te Den Haag op het Spui proces-verbaal opgemaakt tegen een chauffeur, daar deze zonder de verelschte concessie passagiers naar Amsterdam wilde vervoeren. Aangezien evenwel de chauffeur in overleg met zijn directie de rit niet voortzette en de passagiers deed uitstappen werd de autobus niet in beslag genomen. Auto rijdt op drie jongens in. Eén van hen gedood. Een soortgelijk ongeluk als bij Nijmegen, heeft ook op -den - Straatweg Terh-ey-den Zevenbergschehoek plaats gehad. Drie jongens liepen over den rijweg, toén de heer B. woon achtig te Rotterdam, hen uit de richting Breda achterop kwam. Vermoedelijk verblind door de lichten van een hem tegemoetkomen- dij auto, reed de heer B. op het drietal knapen in, met het gevolg, dat een Van hen, een dertienjangen Jongen, -werd aangereden en op slag gedood. De auto is in beslag genomen,,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2