BEVERWIJK BEVERWIJK VROEGER EN THANS. Heldenvrees. Toeslag op de Ziekenfonds premie. I Een belangrijk voorstel van B. en W. Medewerking van doktoren en Ziekenfondsen. Het vraagstuk der geneeskundige armen verzorging heeft reeds geruimen tijd een punt van bespreking in het college van B. en W. uitgemaakt. De omstandigheid toch, dat de werklooze arbeiders, die lid zijn van een Ziekenfonds, in vele gevallen niet meer in staat zijn de contributie voor dat fonds te betalen en zich mitsdien genoopt hebben gezien voor het lid maatschap van hun fonds te bedanken, was oorzaak, dat dit vraagstuk, zoowel in het be lang der fondsen en der verzekerden, als met het oog op de financien der gemeente, van alle kanten moest worden bezien. B. en W. brengen in herinnering, dat uit den Raad in 1933 het voorstel werd gedaan om aan de werklooze arbeiders een toeslag van 50 pet. op de door hen te betalen Zieken fondspremie toe te kennen. Dit voorstel werd in de vergadering van 22 Maart 1933 in han den gesteld van B. en W. om prae-advies. Of schoon daaromtrent verschillende besprekin- gen met de besturen der ziekenfondsen ei andere instanties hebben plaats gehad ei naar aanleiding daarvan een bepaald voor stel door het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon aan B, en W. werd gedaan, moest deze aangelegenheid blijven rusten, omdat gebleken was, dat zonder goedkeuring van den minister van Sociale Zaken geen premie toeslagen mochten worden verleend. De pre mietoeslag werd nl. als een verhooging van den steun aangemerkt. Het vraagstuk Is echter in een nieuw sta dium gekomen door de circulaire van den minister van Sociale Zaken dd. 10 Juli j.l. Daarbij werd medegedeeld, dat de minister er geen bezwaar tegen heeft, goed te keuren, dat gemeentebesturen .indien zij hiertoe beslui ten, de werkloozen in de premiebetaling te gemoet komen door z.v. een gedeelte van de contributie voor het ziekenfonds voor re kening der gemeente te nemen. Een derge lijke tegemoetkoming zou derhalve niet in mindering behoeven te worden gebracht op den steun ingevolge de steunregeling, doch ten volle boven de uitkeering kunnen worden genoten. Met den minister zijn B. en W. van meening dat bevordering van de instandhouding van het Ziekenfondswezen een groot sociaal be lang is. Dit sociale instituut ^toch geba seerd op het onderling hulpbetoon vormt het aangewezen orgaan voor geneeskundige verzorging van zeer belangrijke groepen on zer bevolking, wier leden individueel niet of niet langer in staat zijn deze zorg geheel uit eigen middelen te bekostigen. De circulaire van den minister beoogt in de eerste plaats een toeslag te geven aan hen, die nog lid zijn van een ziekenfonds en wil verder den terugkeer bevorderen van hen, die vroeger lid geweest zijn, doch in verband met de fmancieele omstandigheden, waarin zij verkeeren, niet langer in staat waren de pre mie ten volle te blijven betalen. Het komt B. en W. voor, dat hiermede het doel, hetwelk voor oogen werd gesteld, slechts gedeeltelijk wordt bereikt. Vooreerst is het niet zeker, dat alle ex-ver zekerden weer bij de fondsen zullen terugkee- ren en in de tweede plaats valt een groot aan tal personen, dat nimmer bij een ziekenfonds aangesloten is geweest, buiten de regeling. Laatstbedoelde personen worden hierdoor in een bevoorrechte positie geplaatst, omdat zij niets behoeven te betalen voor de genees kundige verzorging van hun gezin. Immers, deze personen wenden zich tot de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon om kostelooze geneeskundige hulp en ziekenhuisverplegin; Tenslotte wordt in de circulaire van den mi nister slechts gesproken van toeslagen aan werkloozen, terwijl het naar het gevoelen van B .en W. eveneens wenschelijk is om aan hen die geen steun van de overheid ontvangen, doch wier fmancieele omstandigheden over eenkomen met die der werkloozen, in de pre miebetaling eenigszins tegemoet te komen. Ten aanzien van de ondersteunden der ge meente en van hen die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst, is onderzocht, welke per sonen nog lid zijn van een ziekenfonds, welke personen tengevolge van de crisisomstandig heden hebben bedankt en welke personen nimmer lid zijn geweest. Uit dat onderzoek, dat zich heeft uitge strekt over 430 gevallen is het volgende geble- ken. Aantal aangeslotenen 126 Bedankt wegens crisisomstandigheden 213 Nooit lid geweest 91 Dit onderzoek is ingesteld in de maand Augustus j.l. Na dien hebben nog verschil lende werkloozen voor hun lidmaatschap be dankt of zijn als lid geroyeerd wegens achter stand in premiebetaling. Na kennisneming van den uitslag van bo venbedoeld onderzoek zijn B. en W. ge sterkt in hun overtuiging, dat het alleszins wenschelijk is een zoodanige regeling te ont werpen, waarbij de mogelijkheid wordt ge opend om alle personen, die steun van de overheid genieten in welken vorm dan ook onder te brengen bij de plaatselijke Zie- kenfondsen. Voor de instandhouding der fondsen zou dit het behoeft wel geen nader betoog van zeer groot belang zijn. In een verordening is een en ander nader uitgewerkt. Bij een gemaakte globale bereke ning is ons gebleken, dat met de toepassing dezer verordening een uitgaaf van rond f 10.000 gemoeid zou zijn. Met de besturen der plaatselijke ziekenfondsen zijn besprekingen gehouden, waarbij de vraag ter sprake is ge komen, of en in hoeverre de fondsen een aan deel in deze toeslagen zou kunnen betalen. Uit deze bespreking is gebleken, dat de fond sen als zoodanig niet in staat waren :en deel der premie voor hun rekening te ne men. Waar echter bleek, dat de aan de fond sen verbonden geneesheeren, apothekers, tandardsen, specialisten, beambten en boden wel bereid waren een deel van hun honoraria voor dit doel af te staan, is later een afzon derlijke bespreking gehouden met bovenbe doelde personen. Als resultaat van die bespre king is komen vast te staan, dat de bovenbe doelde deelnemers een zoodanig percentage van hun honorarium ten behoeve van de toe slagregeling wenschen af te staan als benoo- digd zal zijn, om daarmede voor 50 pet. bij te dragen in de te verleenen toeslagen. Daarbij is echter de voorwaarde gesteld dat de toesla gen aan de ondersteunden, die reeds vóór 1 September 1931 steun genoten, geheel voor rekening der gemeente zullen komen en dat per jaar niet meer dan f 4000 uit dien hoofde zal worden bijgedragen. Bovendien werd be paald, dat de regeling bij wijze van proef, voorloopig slechts voor zes maanden zou gel den. Met waardeering hebben B. en W. van dit besluit kennis genomen. Op deze wijze wordt het financieel moge lijk gemaakt, de ontworpen regeling uit te voeren De ten laste der gemeente blijvende kosten worden tengevolge van dit besluit wellicht teruggebracht op f 6000 per jaar. Daartegenover staat echter, dat in het ver volg de gemeentelijke geneeskundige armen verzorging minder uitgaven zal vorderen. Omtrent de regeling zelve wordt het volgen de opgemerkt. Voor toeslag komen in aanmerking de per sonen, die steun van de instelling Maatschap pelijk Hulpbetoon ontvangen en zij, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Bovendien kan toeslag worden verstrekt aan de niet-on- dersteunden, wier fmancieele omstandighe den in verband met de samenstelling van hun gezin, overeenkomen met die der werkloozen Op deze wijze verkrijgt de geheele regeling min of meer het karkater van sociale verze kering. Een gedwongen aansluiting bij de fondsen bestaat er voor de ondersteunden niet. De billijkheid brengt echter mede, dat de perso nen die zich niet wenschen aan te sluiten, worden gekort op den toe te kennen steun, of het uit te betalen loon bij de werkverschaf fing. in dier voege, dat wordt ingehouden een som, welke deze personen bij de aansluiting zouden moeten betalen nl. het verschil tus- •chen de premie en den eventueel toe te ken nen toeslag. De gemeente kan dan deze per sonen of voor eigen rekening doen verzeke ren of op de gewone wijze voorzien in de geneeskundige verzorging dezer personen Voor de ondersteunden komt het dus finan cieel op hetzelfde neer of zij zich al dan niet aansluiten bij een ziekenfonds. Het prak tische voordeel van een lidmaatschap is ech ter dat de ondersteunden bij ziekte e.d. zich onmiddellijk met hun huisarts in verbinding stellen, terwijl dit bij niet-aansluiting eerst dan mogelijk is, wanneer een consent voor geneeskundige behandeling bij de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon is aangevraagd en verkregen. De premiebetaling der onder de toeslag vallende personen geschiedt op dezelfde wijze als voor de personen, die geen toeslag ontvangen. De daarvoor in aanmerking ko- mede personen ontvangen wekelijks een bon, waarop het bedrag van den toeslag staat aan gegeven. Deze bons worden door de plaatse lijke ziekenfondsen als gedeeltelijke betaling der verschuldigde premies aangenomen. Het voornemen bestaat de toeslag-regeling m te voeren op 2 December a.s. Dit is juist vier weken vóór den aanvang van een nieuw kalenderjaar. Met ingang van 1 Januari 193" zullen de verzekerden dan recht kunnen doen gelden op de geneeskundige verzorging van hun gezin ten laste van de fondsen. Over de toeslagregeling is het advies ge vraagd van het bestuur der instelling Maat schappelijk Hulpbetoon. Genoemd bestuur heeft doen weten, dat het de invoering der regeling ten zeerste zou toejuichen. Bij informatie aan het departement van Sociale Zaken is verder gebleken, dat van die zijde geen bedenkingen tegen deze verorde ning zullen worden aangevoerd. B. en W. stellen den Raad voor de toeslag- regeling vast te stellen. Padt, Drs. J. Ruttink, Dr.- H. Brugmans, Dr. Garmt Stuiveling. Wij wekken alle sympathiseerenden op deze buitengewone bijeenkomst bij te wonen. BEVOLKING. Ingekomen: J. J. Groen, zonder, R.K. Tuinb.school inw. van Zuid-Scharwoude. W. Ledegang, zonder, Wijkermeerweg 103, inw., van Haarlem. C. van Tilburg, kuiper, J. Alsweg 1, inw., van Heerlen. H. Slager, dienstbode, Vondellaan 7, inw., van Zaandam. G. van Huijssteden, kopergieter, Gr. Hout weg 10, inw., van Wijk aan Zee en Duin. K. Broer, zonder, De Westerburcht, inw., van Velsen. P. Brouwer, melkhandelaar, C. Amsestraat van Wormer. H. Heijnk, marechaussee, Groenelaan 71 inw.. van Neede. A. Vinke. sigarenmaker, Boeweg 17a, van Wijk aan Zee en Duin. C. C. Metzelaar, zonder, Alkm. straatweg 87, inw., van Wijk aan Zee en Duin. G. J. Minnebo, broodbakker, Adrichemstr. 25, van Heemskerk. Vertrokken S. G. Scholts, zonder, naar Velsen, Kalver- straat 17. L. L. van Hedel, koopman, naar Velsen, Kanaalstraat 146. JONGEREN VREDES ACTIE. Het bestuur van de Jongeren Vredes Actie afd. Kennemerland verzoekt ons opneming van het volgende: Het Landelijk Comité van de Jongeren Vre des Actie organiseert een reeks getuigenis bijeenkomsten in vele groote plaatsen van ons land. A.s. Zondag 11 November de dag van de Wapenstilstand vindt in Haarlem een openbare demonstratieve bijeenkomst plaats, bedoeld als een gemeenschappelijke getuigenis van de ongewijzigde trouw aan het anti- oorlogs-beginsel en als uiting van den wil naar vrede, niet tusschen maar in plaats van oor logen. De algemeene titel is; „Volk Vader land Oorlog". De bijeenkomst vindt plaats 's middags om 2.15 uur in de Gem. Concert zaal, L. Begijnestraat. De sprekers zijn: Mevr. Roland Holstv. 'Schalk. Mevr. B. Buisingvan Besouw, 1 MARKTBERICHTEN. VEREENIGDE VEILINGEN ..KENNEMER LAND" EN VRIJE VEILING. Breekpeen per kist 4060 cent. Spinazie per kist 2540 cent. Sla per kist 1060 cent. Boerekool per kist 1535 cent. Andijvie per kist 2570 cent. Wortelen per bos 49 cent. Raapstelen per bos 23 cent. Radijs per bos 3 cent, Pieterselie per bos 12 cent. Selderie per bos 23 1/2 cent. Prei per bos 411 cent. Bloemkool I per stuk 812 cent. Bloemkool II per stuk 35 cent. Tomaten per K.G. 214 cent. Aardappelen per K.G. 34 cent. Uien per K.G. 33 1/2 cent. Druiven per K.G. 2030 cent. Wortelen per K.G. 11/22 cent. Witlof per K.G. 16 cent. Kassnijboonen per K.G. 3843 cent. Kas Dikke boonen per K.G. 4054 cent. Sperc.b. z. dr. per K.G. 25 cent. Roode kool per stuk 36 cent. Gele kool per stuk 37 cent. Spruiten per K.G. 919 cent. Groene kool per stuk 24 cent. Appelen per K.G. 620 cent. Peren per K.G. 816 cent. Knollen per stuk 14 1/2 cent. DE BREESTRAAT. („Het end van de Wijk"). „Even naar het end van de Wijk" was vroe ger het parool, van de Beverwijkers, die wat men noemt „een straatje omgingen". Met dat „end van de Wijk" bedoelden zij de kruising van de Breestraat, de Koning straat, den Velserweg en het Stationsplein. Hoewel de grens der gemeente aan de Zuid zijde ligt ter hoogte van den spoorwegover gang in den Velserweg, eindigde voor ae Beverwijkers de wereld aan het einde van ae Breestraat. En daarheen richten zich nog ai- tijd veler schreden. Daar wordt nog steeds een soort beurs gehouden van mannen, die in het gadeslaan van het op dit punt altijd drukke verkeer op een Zondagmiddag b.v. hun vertier vinden. Het „end van de Wijk" is in den loop van de jaren ook al aan ingrijpende veranderin gen onderhevig geweest. Een daarvan bracht onze teekenaar in beeld. Op de teekening van de vroegere situatie ziet men de voormalige openbare lagere school, die in 1924 buiten ge bruik werd gesteld, nadat eenige Beverwijk- sche geslachten zich binnen haar muren on der het „aanleeren van gepaste kundig heden" tot nuttige mensehen in de maat- sch~">pij hadden laten vormen. Oorspronke lijk was het een gebouw van één verdieping, dat naast het café „De Glazen Wagen" ver rees. Later werd er een verdieping opgezet en tevens maakte men van die gelegenheid gebruik er een vleugel aan te bouwen, waar door ook de U.L.O.-school in den volksmond bekend als „jongeheeren-school", die tot dan toe in het gemeentehuis gevestigd was, in het schoolgebouw kon worden ondergebracht. Op het C. H. Moensplein verrees een nieuw schoolgebouw, Het oude viel onder sloopers- handen. De tempel der wijsheid werd vervan gen door een tempel der lichte Muze. De heeren S. Davidson en D. Mello, die eigena ren van de oude school werden, lieten een bioscooptheater bouwen, dat onder den naam Luxor Theater weldra groote bekendheid ver wierf. De openingsplechtigheid vond in No vember 1925 plaats. En zoo zijn de plaatsen van de heeren Van Lingen en Jansen van de dames Smit,- Tol en Japikse, die als de meest bekende en algemeen hooggeachte leden van het personeel der voormalige .,Slui- tersschool" golden, al weer sinds een negen tal jaren ingenomen door Dietrich en Garbo en hoe ze verder ook mogen heeten. Onze teekenaar bracht den veranderden toestand in beeld en schetste op de tweede prent het „Luxor Theater"- (Parmentier verklaarde in zijn radio-rede, dat de Uiver-beman ning zoo als. nationale helden ivorden ontvangen, dat er een gevaar is, dat zij zichzelf haast als zoodanig zouden beschouwen). Parmentier, nog weinig dagen En je komt bij ons weerom, Nou, dan zul je 't moeten dragen, 't Nationale heldendom. Ja, jij vindt het niets bijzonder, Wat je onlangs hebt gedaan, Jij vindt het geen wereldwonder, Om naar Melbourne toe te gaan. Ach, per schip j' erheen begeven, Wat een aantal weken duurt, Zelfs er luchtig heen te zweven, Als jij 't vliegtuig dan bestuurt; Zouden velen onzer wagen, Want wij zouden rustig zijn, In 't besef van zeker slagen Met zoo'n zee- of luchtkaptein Maar om zelf kaptein te wezen En niet simpel passagier, Zie dat is 't verschil in deze, Dat vereischt een Parmentier. Vast van hand, snel van beslissen In 't gevaar, bij dag en nacht, Ondanks noodweer zonder missen Koel van hoofd de taak volbracht. Dat, gepaard aan 't extra vlugge, Maakt, dat jij. de kapitein En dat Moll, Prins en van Brugge Nationale helden zijn. Jelui zult het moeten dragen, Ook al ben j' ervoor beducht, En, laat dit besef je schragen, Je mag gauw weer.... op de vlucht. „Tarzan" in het Kennemer Theater. Johnny Weismüller in zijn succes-rol. Zooals wij reeds berichtten, zal het „Kenne mer Theater" in de komende dagen vertoo ningen geven van de geweldige sensatie-film „Tarzan's avonturen", een van die thrillers, die nog lang na het doorleven van- de talrijke emoties, in de herinnering voortleven. In deze nieuwe Tarzan-film is Johnny Weismüller in zijn element. Als fameuze zwemmer kon hij in deze film al zijn talenten ten toon spreiden, zelfs in die mate, dat de schepper van de we reld-vermaarde Tarzan-figuur, de schrijver Edgar Rice Burroughs het zelfs in zijn meest fantastische verbeeldingskracht niet had dur ven droomen. In 1924 behaalde Weismüller op de Parijsche Olympiade het wereldkampioen schap. Öok als filmspeler blonk hij spoedig uit en zijn samenspel met de Iersche actrice Maureen O'Sullivan viel zoo in den smaak, dat hij deze Tarzan-film tot een enorm succes maakte. Johnny Weismüller is de ideale Tar zan en Maureen O'Sullivan is zijn onverschrok ken gezellin. Een sensationeel gevecht met een menschen- etende krokodil, 100 brullende en naar prooi zoekende leeuwen. 50 olifanten, die met woest gestamp komen aanstormen, 150 wilde apen, die een klein gezelschap menschen in bedwang houden, het zijn slechts enkele sensaties, die men in de film „Tarzan's Avonturen" te aan schouwen krijgt. De gevaren van het oerwoud vormen den achtergrond van een primitieve liefde tusschen den held van de wildernis en zijn gezellin. In alle voorstellingen, ook in de beide mid dagvoorstellingen van Zondag wordt deze honderd-procent-thriller vertoond. DE KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer G, Kleijn Flz. te Assendelft: een gravure Ao. 1746 voorstellende „Gezigt op de stad Haarlem en de Linnen en Gaarenbleekerijen te Overveen"; een platte grond der stad Oudewater Ao 1749 en een van de stad Woerden van hetzelfde jaar; een gezigt op het Stadhuis en de Kerk van Woer den Ao. 1750 en een gedicht gedrukt met ver sierde omlijsting ter gelegenheid van de i „Heuchelijke Inkomst van Z.K.H, den Prince van Oranje binnen Amsterdam dd. 26-3-1814". HOLLAND—AMERIKALIJN. Volendam, N.-York n. Rotterdam 12 (5 n.m. G.T.) te Boulogne verw., doet Plymouth niet Burgerdijk, Rottm. n. N.-York p. 8 (1.18 n. m.) Niton. Lochgoil 9 van Vancouver te Rotterdam. Nebraska, Rottm. n. Vancouver p. 7 Lizard. HALCYONLIJN. Stad Zaltbommel 9 v. Bilbao te Vlaardingen. Maasburg, Rottm. n. Pto. Ferrajo p. 7. Gibr. Stad Zwolle, Antwerpen n. Servola p 8 Gibr. Stad Dordrecht, Rott. n. Bagnoli p. 8 Ouess. HOLLANDAFRIKA LIJN. Eemland 9 Nov. van Rotterdam te Amster dam. Bloemfontein (uitr.) p. 8 Ouessant. Springfontein (uitr.) 9 v. Kaapstad. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Amstelkerk (thuisr.) 8 van Freetown. Maaskerk (uitr.) 8 van Las Palmas. HOLLAND—AUSTRALIëLIJN. Aagtekerk (uitr.) 7 te Dakar. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Piekerk (uitr.) 7 te Colombo. JAVA—NEW YORK LIJN. Palembang, Batavia n. N.-York 8 (6 n.m.) v. Port Said. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjimanoek 7 v. Soerabaja n. Saigon, Tjikandi 7 v. Hongkong n. Moji. Tjibadak 8 v. Shanghai n. Java. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora 8 v. Setubal naar Amsterdam. Boskoop, Amstm. n. Chili 7 te Cristobal. Colombia 8 v.Curaeao n. W.-Indië. Fauna 9 (1.30 v.m.) v. Amsterdam te Ham burg. Juno 8 v. Napels naar Palermo. Mars 8 v. Amsterdam naar Barcelona. Orestes 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Perseus 8 v. Pasajes naar Bilbao. Stella 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Stuyvesant 8 v. Paramaribo n. Amsterdam. Trajanus 8 v. Catania n. Messina. Cottica 9 v. New York n. Port-au-Prince. Medea 9 v. New-York naar Aruba. Ceres 9 Nov. van Hamburg te Amsterdam. Euterpe 9 Nov. van Amsterdam naar Odense Hebe 9 van Amsterdam naar Kopenhagen. Alkmaar, Amsterdam n. Chili p. 8 Ouessant. Calypso 9 Nov. van Rotterdam naar Oram Telamon 9 Nov. van Famagusta te Izmir. Nereus 9 Nov. van Oporto te Amsterdam. Deucalion 9 Nov. van Fiume n. Susak. Orion 9 Nov. van Amsterdam te Genua. Venus 9 Nov. van Palermo te Lissabon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabian 9 van Amsterdam te Batavia. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 8 te Co lombo. Poelau Tello (thuisr.) 9 van Port Said. Tajadoen (uitr.) 8 te Southampton. Tanimbar (thuisr.) pass. 7 Gibraltar. Saleier (thuisr.) 8 te Belawan. Tajandoen (uitreis) 9 Nov. van Southamp ton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Philoctetes, Japan naar Rotterdam pass. 9 Prawle Point. Dolius, 8 van Batavia en Amsterdam te Li verpool. Laertes, Batavia naar Amsterdam 9 van Be lawan. Diomed, Japan naar Rotterdam 9 te Penang. City of Pittsburg, Otaru naar Rotterdam 9 te Londen. Titan. Rotterdam naar Japan 7 (8.43 n.m.) 55 mijl O. van Niton. Aeneas, Japan naar Rotterdam 7 van Co> lombo KON. HOLL. LLOYD. Gaasterkerk (thuisr.) 8 van Rio Janeiro. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Aagatha 6 te Soesoe. Agnita 5 van Curacao naar Engeland. Aldegonda 6 van Pladjoe naar Batavia. Aletta 7 te Pladjoe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (uitreis) 9 Nov. te Genua. Dempo (thuisreis) 13 (7 v.m.) te Marseille verwacht. Kota Gede, (uitr.) pass. 9 Pt. de Galle. Kota Pinang (thuisr.) p. 8 Pt. de Galle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) 8 v. Victoria (Braz.) SILVER—JAVA—PACIFICLIJN. Garoet, 8 van N.-Orleans naar Java via Z. Afrika. Kota Inten, Calcutta naar Vancouver 6 te Seattle Engelsche visscherij. De scheepswerf van Cook Welton Gem- met te Beverley leverde aan een reederij te Huil den nieuwen stoomtrawler Pentland Firth af. Voor een eveneens te Huil gevestigde reede rij werden door de Smith' Dock Company te South Bank-on-Tees de stoomtrawlers Olrina en Oriental Star gebouwd. De firma Cochrane Sons te Selby liet de stoomtrawlers Cape Barfleur, Mendip en Westella te water loopen. Het eerstgenoemde vaartuig is voor een reederij te Londen en de andere twee zijn voor een reederij te Huil. Erstaanvoer. Het Fransehe stoomschip Borée is van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Verkeer Suez-kanaal. In de vorige maand paseerden 527 schepen door het Suez-kanaal tegen 500 schepen in dezelfde maand van het vorig jaar. De ontvangsten over deze maand bedroegen resp. 78,67 millioen francs tegen 78,23 mil- lioen francs. AANGEKOMEN 8 November: Borgholm s.s. Rouaan Algenrib s.s. Archangel Alt s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Ussuri s.s. Leningrad Waterland s.s. Bremen 9 November: Astarte s.s. Bremen Sambre m.s, Rotterdam Borée s.s. Caen Halmstad s.s. Antwerpen VERTROKKEN. 8 November: Bussum s.s. Gdynia Bore s.s. Rotterdam Albireo s.s. Rotterdam Kvernaas s.s. Nordenham Lingestroom s.s, Plymouth Calypso s.s. Palermo Stella s.s. Jaffa Orestes s.s. Smyrna Texelstroom s.s. Liverpool 9 November: Mars s.s. Barcelona

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5