HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 316 MAANDAG 12 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers S cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van ©en hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, train- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijl ol m««t abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten© deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Zestien Jaar Geleden. Gisteren was het 16 jaar geleden dat de wa penstilstand gesloten werd, en er was niet de minste aanleiding om dezen dag feestelijk te herdenken. Des te meer aanleiding om hem met bitterheid te herdenken. In zestien jaar .tijds zijn de staatslieden erin geslaagd de ■sfeer van bevrijding en „Nooit meer oorlog" die op dien elfden November 19,18 heerschte, totaal te bederven. Zoo zwaar en zoo intens gemeen wat de middelen betreft als thans is de wereld nog nooit bewapend geweest. Zulke enorme bedragen als er thans door de groote mogendheden aan oorlogstoerusting worden uitgegeven zijn er nog nimmer be steed, ondanks het feit dat een erger econo mische nood heerscht dan ooit tevoren. Als verscheidene dier groote mogendheden niet weten hoe zij hun begrootingen sluitend moe ten maken, terwijl zij de belastingschroef reeds tot het uiterste aangedraaid hebben, dan komt dat doordat de uitgaven voor oor logstoerusting de draagkracht der naties ver te boven gaan. Het meest fantastische voor beeld is Japan, dat op een staatsbegrooting van 2800 millioen yen precies de helft uit di recte inkomsten haalt en de andere helft eenvoudig leent. Dat doet het nu al jaren lang', en door deze tactiek is de staatsschuld met eënige milliarden opgeloopen en bedraagt thans acht milliard. De uitgaven voor „defen sie" beloopen op de nieuwe staatsbegrooting net veertienhonderd millioen yen, en absor- beeren dus geheel de werkelijke staatsinkom sten Dit meesterlijke financiëele beleid wordt in Europa niet geëvenaard, maar ook de bevol kingen van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië enz. zuchten onder onmatige belas tingen terwille van de fantastische bedragen, aan bewapening besteed. Men behoeft geen twee seconden na te denken om te beseffen hoe hierdoor de koopkracht verhinderd en het economisch herstel verhinderd wordt. Alleen de wapenindustrie beleeft een gouden tijd een tijd zooals nooit tevoren. En als men deze feiten constateert.als men vast stelt dat het economisch herstel gefnuikt wordt door dezen onzinnigen wedloop naar den Dood, kan men van velen nog ten ant woord krijgen dat het beter is die toestanden maar slaperig te aanvaarden en „met zijn beide been en op den grond te staan"Be zwaarlijk kan men zich een beleid voorstellen dateen grooter tegenstelling is van „real- pdlitik", dus van „met beide beenen op den grond staan", dan de volkomen roekelooze ren-naar-vernietiging, dia thans in de wereld is ontketend. Zoowel door de Labour- als door de liberale oppositie in het Engelsche Lagerhuis is Don derdag verzet aangeteekend tegen de parti culiere wapenindustrie. De minister van Bui- tenlandsche Zaken Sir John Simon heeft in dat debat een rede gehouden die overvloeide van zelfgenoe.gzamen onwil om er iets tegen te doen. Mij laat het volmaakt koud of daar de linkerzijde tegenover de conservatieven stond. Dat doet niet terzake. Maar dat de bui- tenlandsche woordvoerder van een land als Engeland een dergelijke nietszeggende juriste rij ten beste geeft over een zaak, die de red ding van Europa raakt dat is diep bedroe vend. Nog bedroevender is dat hij daarbij gemeend heeft een aanval te moeten doen op het vre- despetitionnement dat de League of Nations Union (de Engelsche Volkenbondsvereeniging) onder de geheele bevolking des lands houdt. Van dergelijke ministers, die leven in het verleden en wier scepticisme hun energie en initiatief allang teniet gedaan heeft, is geen heil te verwachten. De toestand is inderdaad op het moment slechter dan hij ooit in de afgeloopen zestien jaar is geweest .Niet dat ik daarmee wil zeg gen: verwacht nu den volgenden oorlog maar. Allerminst. De volgende oorlog is er nog niet, en gelukkig is den laats ten tijd weer zeer merkbaar dat hoe duidelijker het gevaar zich afteekent, hoe scherper ook het verzet van die menschen, die het Leven eerbiedigen, den kop opsteekt. Daar bestaat een groot en dreigend gevaar, maar de toekomst van Europa hangt nog mid den in de balans. En het zal nog moeten blij ken naar welke zijde die tenslotte doorslaat. Er is nog steeds de kans, dat de ramp verhoed wordt. Als er maar alles aan gedaan wordt wat mogelijk is door diegenen die den toe stand 'begrijpen en hun plicht voelen. Hun aantal is in die zestien jaar zonder twijfel geweldig toegenomen. En dat is het beste dat men bij dezen lleh November kan zeggen. R. P. Belgische vischrookers en inleggers vragen bescherming. IJMUIDEN DE HARINGVISSCHERIJ De logger Cornells de Boer en Martenshoek zijn van de haringvisscherij teruggekeerd'. Enkele loggers, die tot nu toe pekelharing aanvoerden, gaan zich thans bezighouden met den aanvoer van versehe haring. Waar zi; thans geen zout meenemen, worden zij mei zand geballast. TERUG VAN DE REPARATIE. De Invierno IJM. 158 is van Amsterda.m waar eenige reparaties zijn uitgevoerd, te ruggekeerd. V. G. S. I—H. S. V. In het Van Gelder Sportpark speelde V. G. S. I tegen H. S. V. "De wedstrijd eindigde m een fraaie ovei- winning der thuisclub. De uitslag was 5J, Concurrentie van Hollandsche venters. Door verschillende omstandigheden is de toestand van de Belgische vischrookers en inleggers van dien aard geworden, dat hun bedrijf, dat een 80-tal rookerijen omvat, ten ondergang gedoemd is, wanneer niet spoedig hulp, d.w.z. regeeringshulp komt opdagen. De voornaamste oorzaken zijn het verloren gaan van Frankrijk als afzetgebied en de toene mende invoer van gerookte waren uit Neder land en Engeland. Eenige maanden geleden is een nationale bond van rookers en inleggers opgericht, die zich spoedig met een adres tot de Belgische regeering wendde, waarin allereerst werd ge wezen op de oorzaken van de crisis. Opgemerkt werd, dat ten gevolge van de Fransche contingenteering het groote afzet gebied, dat 't bedrijf aldaar steeds heeft ge vonden verloren is gegaan. Het weinige, dat mag worden ingevoerd, is zoodanig belast, dat het den verkoop van de producten der roo kers en inleggers heelemaal onmogelijk maakt. Door dezen maatregel is men in Frankrijk zelf deze industrie in de hand gaan werken, waardoor het voor de Belgen wel niet meer mogelijk zal zijn, het verloren terrein te her winnen. Tusschen Boulogne en Duinkerken zijn voldoende rookerijen opgericht om de geheele Fransche markt te bedienen. De Duitsche markt ging eveneens verloren. De vloot in dit land wordt bovendien zoo sterk uitgebreid, dat ook de Duitsche markt wel voor goed voor het Belgisch product ver loren zal zijn. Wat voor het Belgische bedrijf geldt, geldt ook voor het Nederlandsche en het Engelsche. Met het gevolg, dat deze landen nieuwe mark ten zochten. Zij vonden er een in België en overstroomen thans dit land met consignatie- zendingen, die zoo laag verkocht worden, dat de Belgische industrie daar onmogelijk tegen kan concurreeren. De toestand is thans zoo, dat- de Belgische bedrijven behalve invoer recht op. ingevoerde grondstoffen als pekel haring en de reeds bestaande belasting, nog een omzetbelasting van 5 pet. moeten beta len. Zij betalen dus 10 pet. belasting, die hun buitenlandsche concurrenten niet behoeven te betalen, waardoor zij ten zeerste gehandi capt zijn. De buitenlandsche producten, aldus het adres, worden per vrachtauto ingevoerd. De goederen worden bij de douane veel te laag aangegeven, waardoor de omzetbelasting' ont doken wordt, worden a contant, dus zonder factuur, aan de winkeliers in het geheele land verkocht en verlaten dus het land zonder dat er lasten voor zijn betaald. Hoe kan het bedrijf gered worden? De toestand van de .betrokken, bedrijven kan vergeleken worden met dien van de versehe visc'h voor de contingenteering. Voor de gerookte en gemarineerde visch wordt dan ook contingenteering_ verzocht, vooral om den omvangrijken con signa tiehan- del tegen te gaan. Verder wordt verzocht, een taxe op de invoervergunningen. Een en an der zou de Belgische rookerijen opnieuw in staat stellen tegen het buitenland te concur reeren. Een stijging der prijzen behoeft niet gevreesd te worden, daar en er meer dan vol doende Belgische bedrijven zijn, zoodat ook bij wering van het buitenland voldoende con currentie verwacht kan worden. Verder wordt verzocht het heffen van een belasting op de Hollandsche venters. Deze be talen thans 20 fr. voor een patent voor drie maanden; ze ontnemen aan velen werk en hebben geen lasten te betalen aan den Belgi schen staat. Een belasting op de ingevoerde producten en het vertienvoudigen van het pa tentrecht op de vreemde venters wordt als ten volle gewettigd beschouwd. De inklaring zou moeten geschieden door een Belgische firma, die hiervoor verantwoordelijk gesteld ^Verder wordt nog gevraagd verlichting van de bestaande belasting voor de Belgische be- drij'ven, als afschaffing van de taxe die dooi de Belgische industrie na de verwerking moet worden betaald pn in plaats daarvan een fac- tuurtaxe van f 2.50 fr. per duizend en m plaats daarvan een taxe van 10 pet. op de werkelijke waarde van het ingevoerde ver werkte product. En tenslotte het invoeren van vergunningen voor den import van steur- en pekelharing, niet om dezen import tegen te gaan, maar om verkeerde practijken onmoge lijk te maken. NIEUWS VAN D. IJ. C. Het Damescomité verzocht ons, eraan herinneren, dat de bazar Dinsdag 13, Woens dag 14 en Donderdag 15 November in de Witte Bioscoop gehouden zal worden. Mevr. Ram- bonnet—Speet zal Dinsdagmiddag de bazar officieel openen. De verschillende attracties en de vele bezienswaardigheden zullen dezen ba zar zeker doen slagen. Er zijn twee luid-spre kers in de zaal aangebracht. Ook de theetent zal niet ontbreken. Ongetwijfeld zal een druk bezoek verwacht kunnen worden. De Clubavond, Tn verband met den openingsdag van den bazar zal de clubavond Dinsdagavond a.s. niet doorgaan. Onderlinge competitie. In den loop dezer week werden de volgende partijen gespeeld: Dukel—Kraai 2—0, De Wilde—Buis 2—0, Ligthart—Bais 2—0. Suyk—Ley te 0—2, Post P. Postma 20, OttG. Postma 1-1, Scha- jerSmit 02, v. d. HeydeOutenaar l,1, KoetsierSouverein 20. De WildeBuis 20 Onderlinge Jubileumwedstrijden. De afvalwedstrijd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan georganiseerd, genieten veel belangstelling van de zijde der leden. Thans waren nog acht deelnemers in den strijd. Zij speelden met het volgende resul taat: C. SuykDe Boer 20, F. D-ukelLaros 2—0, Vrijhof—H. Buis 1—1, PostDiederiks uitgesteld. In den eindstrijd komen dus uit: Suyk, F. Dukel, Buis eri Post of Diederiks. IJmuiden IDamcl. Haarlem 1. Voor Woensdagavond is in café Louw te Haarlem bovenstaande wedstrijd voor de hoofdklasse-competitie vastgesteld. VISCHBERICHT AMSTERDAM. Aangevoerd door 13 motorbotters be nevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de gemeente Vischhal, de Ruyterkade, Am sterdam. Besomming der botters 18115. Handschol per kist 1213. Kleine schol 78. Schar 2.10—3.40 Kabeljauw per stuk 1.40—2.00 Tarbot per K.G. 0.70. Groote tongen per K.G. 1.151.20. Middel tongen per K.G. 1.051.20. Kleine tongen per K.G. 1.001.15. Spiering per pond 910 ct. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal per pond 2535 ct. Harder bokking per 100 stuks 1.752.25. Bot per pond 2026 ct. Spiering per pond 1014 ct. Versehe bokking per 100 stuks 2.00 Garnalen per 12 1/2 K.G. 1.251.50. C. G. VAN ES. Gp 68-jarigen leeftijd is alhier overleden e heer C. G, van Es, die sedert vele jaren ouderling was der Geref. Kerk. Zaterdagmid had op de algemeene begraafplaats on der veel belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot, dat van de woning af door de ouderlingen der Geref. kerk gedragen werd. Onder de aanwezigen waren de heeren T. van I'opta en D. Visser, hoofd der Groen van Prinstererschool en hoofd der Marnixschool. De beide predikanten der Ge ref. kerk, ds. R. J. v. d- Meulen en Ds. S. Wes- bonk hebben het woord gevoerd. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. De uitvinding. Loopen en blijven loopen. Velser middenstands- Centrale. Propaganda-avond Velser H. B. S.-Vereeniging. De heer P. G. Balm, een van het uitvinders- drie-manschap verzoekt ons, het volgende mede te de-elen Het is waar, dat wij een toestel hebben ge construeerd, dat de eigenschap heeft, uit zich zelf te gaan loopen. Doch wat het „blijven loo pen" betreft, het zal nog wel even duren voor dat dit onomstootelijk vaststaat, daar derge lijke toestellen eerst maanden lang geloopen moeten hebben, wil men de wetenschap be wijzen, dat het inderdaad mogelijk is. Persoonlijk ben ik er van overtuigd, zoo schrijft ons de heer Balm, dat ons toestel de proef doorstaan 2al, doch de wetenschap heeft weinig aan overtuigingen. Zij moet bewijzen hebben, hetgeen maar goed is ook. Een en ander schrijf ik u, omdat aan de vinding pu blicatie gegeven is, zonder mijn voorkennis eenerzij ds, anderzij ds omdat ik van meening ben, dat zoolang men geen absolute bewijzen heeft, men beter doet, deze af te wachten, Waarbij nog komt, dat ik als vakman niet den weg van Wolvega wensch op te gaan. Een protestactie tegen de P. E. N.-tarieven? De Centrale van Winkeliers en Midden- standsvereenigingen in de gemeente Velsen kwam in de „Griffioen" bijeen. Deze vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van de Vischventers Vereeni- ging en Vereenig'ingen van Aardappel-, Groen ten-, en Fruitventers te Velsen en Beverwijk. De heer H. Homburg voorzitter der Centrale heette allen welkom, inzonderheid den heer W. F. Bijvoet. De heer Homburg releveert den itand waarin momenteel het vraagstuk van een venWerbod is gekomen, De gemeenteraad is tot medewerking bereid gebleven, zoodat thans het oogenblik van handelenis aangebroken. De heer J. Smit, voorzitter van de Visch- ventersvereeniging betoogde dat de ventver- boden in naburige gemeenten het uitvaardi gen van een ventverbod voor Velsen nood zakelijk maken. Na eenige bespreking werd besloten, een commissie samen te stellen welke deze zaak verder zal afwikkelen. Hierin werden benoemd namens de Centrale de heer Jac. Groot, voor de Vischventersveic-eniging de heer J. Smit en. den heer J. de Smit voor de Aardappelen-, groenten- en fruithandelaren vereeniging. Daarna hield de heer Homburg een in leiding over de vastrechttarieven van het P.E.N die in hun tegenwoordigen staat tot groote on billijkheden aanleiding geven Spreker stelde voor, eenige leden der Provinciale Staten te verzoeken, dit punt' bij Gedeputeerden aan hangig te maken. De heer Jac. Grpot wenschte een groote protestvergadering te houden en door ad- haesie-betuigingen van alle sympathieseeren. de organisatie's deze kwestie onder de aan dacht van het groote publiek te brengen en zoo mogelijk te komen tot een provinciale be tooging. De groote zaal van bioscoop „de P-ont" is voor een dergelijke vergadering be. schikbaar. Bij de Winkeliersvereniging Wij- keroog was reeds eenadhaesïëbétuiging der Centrale van R.K. Kiesvereniging-en in deze gemeente namens 1700 leden ingekomen. De heer W. F. Bijvoet, Santpoort, wilde een zoo groot mogelijk aantal handteekeningen verzamelen en deze vergezeld van een toe lichting aan Gedeputeerde Staten aanbieden. Deze toelichting zal in ruime matei worden verspreid. De vergadering besluit zoo spoedig mogelijk een vergadering te houden, waarop zooveel mogelijk organisaties zullen worden uitgenoodigd. De commissie voor deze pro testactie zal bestaan uit de heeren S. P. J. Stevens, J. P. Loendersloot, Jac. Groot en W. F. Bijvoet. Organisaties welke deze actie willen steunen, kunnen hun adhaesie be tuigingen doen toekomen aan de volgende adressen: H. Homburg, Visseringstraat 6 of Houtmanstraat 35; J. P. Loendersloot Zeeweg 53, S. P. J. Stevens, Kalverstraat 35 en Jac, Groot, Wijkerstraatweg 241. Met dank voor de opkomst sloot de voor- zitter daarna de vergadering. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Ter waarschuwing van het publiek .wordt het volgende door de politie ter kennis ge bracht: Dondérdagavond j.l. deelde een 20- jarig meisje, wonende te Wijk aan Zee en als dienstbode in betrekking te Bloemendaal in hoogst zenuwachtigen toestand aan de politie mede, dat zij omstreeks 9 uur dien avond, terwijl zij zich per rijwiel van haar woning op weg naar Bloemendaal bevond door een haar achterop rijdende wielrijder op den Rijksweg ter hoogte van de Boschlaan was lastig gevallen. Op haar geroep en ver moedelijk ook, omdat de aanrander andere wielrijders zag naderen, verdween hij door op zijn rijwiel te stappen. Onmiddellijk is door de politie een onderzoek ingesteld ter opsporing van den dader, terwijl ook de po litie te Haarlem en Bloemendaal nog den zelfden avond met het voorgevallene in ken nis werd gesteld, vanuit welke plaatsen even eens maatregelen zouden worden genomen. Jo Spier vertelt. Door de talrijke arrestaties in Asturië zijn de gevangenissen te klem geworden, zoodat zelfs een aantal gevangenen in een Jezuieten-klooster moest worden ondergebracht. Het was Zaterdagavond een drukte van be lang in en om de R.H.B.S. Tegen 8 uur was de ruime hall volgepropt met leerlingen van beiderlei kunne; enkelen hadden voor dezen propaganda-avond hunner vereeniging een vader of moeder of beiden meegenomen, die wat onwennig in het onstuimige zee'tje rond voeren en zich wel eens afgevraagd zullen hebben: „wat ben ik begonnen". Dat geen gewoon lesuur de leerlingen schoolwaarts had geroepen was duidelijk ge noeg: er was zooiets als een verplichte gar derobe a 10 ets. (voor de kas der vereeni ging) er klonk radio-muziek uit de gymnastiek zaal, er waren wel leeraren, maar deze keken minder streng dan anders en de directeur stond midden in de branding rustig z'n si gaartje te rooken. Even over acht schoof of schuifelde de he-ele massa naar het gymnastieklokaal, waar spoedig alle stoelen en alle plaatsen op het schellinkje bezet waren. En dat waren er bij- elkaar geteld heel wat. Voor de leeraren waren er op de voorste rij leeren fauteuils neer gezet, ook één voor den teekenaar Jo Spier die op zich had genomen een causerie te houden oevr zijn ervaringen als teekenende journalist. Zoodat het niet te verwonderen was, dat de belangstelling zoo groot was. De „speaker", de heer Rotmans, comman. deerde, toen allen een zitplaats hadden be machtigd, stilte. En werkelijk slaagde hij er in zijn bevel te doen zegevieren. Waarop hij een welkomstwoord toeriep tot de aanwezi gen, in het bijzonder tot den heer Spier, directeur en leeraren. Hij gaf een uiteenzet ting van doel en streven der V.-HH.S.V. als mede van de voordeelen die het lidmaat schap den leden biedt. Hij sprak over lezingen en feestavonden, over bevordering der saam- hoorigheid, over de contact-commissie die den band onderhoudt tusschen oud-leerlingen der school en de vereeniging en wekte tenslotte op tot aansluiting tot de vereeniging, waarop natuurlijk een daverend applaus volgde. Toen was het woord aan den teekenaar, die begon te vertellen, dat hij geen redenaar was, wat men van een teekenaar ook niet mag eischen. Maar al was hij dan geen redenaar (hij zei het immers zelf), een gezellig causeur was hij zeker en daardoor slaagde hij er in z'n veeleischend auditorium eenigen tijd te boeien inhet zijn interessante ervaringen. Voor dat hij zijn avonturen debiteerde, vertelde hij het een en and-er over de verschillende soorten teekenaars die men kan onderscheiden, de humoristische teekenaars, de karikatuurteeke naars, de Illustratieteekenaars, de reclame- teekenaars enz. Vlot en geestig was zijn verhaal, dat van begin to-t einde aandachtig werd gevolgd. De teekenaar-causeur kreeg veel applaus, De aanwezigen werden daarna onthaald op piano-muzielc van den leerling A. Verschoor, die met een vaardigheid, een Han Beuker of een Tom Denijs waardig, -zijn paraphrase op de Melodie in F van Rubinstein, z'n Tiger. Rag enz., uitvoerde en daarmede vooral bij de jeugdige luisteraars een uitbundig applaus deed losbarsten. Toen was het pauze en kon men in het meisjeslokaal een kopje thee of een glas limonade drinken en/of een gebakje eten. In het tweede deel van den avond voerde de leeraar de heer L. Straus ons naar de oevers van het Vierwoudstedenmeer, naar Altdorf en Küsznacht, door middel van een fragment van Schiller's Wilhelm Teil, zagen we den norschen landvoogd, den dapperen Wilhelm Teil en z'n niet minder dapper zoontje, zagen we (alles natuurlijk in onze fantasie, maar dank zij de boeiende voor dracht niet minder duidelijk) de pijl de Zwit- sersche lucht en de dikke, appel (een kleintje zal het wel niet geweest zijn) doorklieven en zagen we tot slot den dapperen schutter weg gevoerd worden vanwege die tweede pijl, die hij voor een bepaald doel in reserve had ge houden. De mooie voordracht oogstte luiden bijval ook die welke volgde: een fragment uit Me- rijntje Gijzen van A. M. de Jong, waarin ook iets over een appel voorkomt, niet over een appel op het hoofd van Tell Jr., maar uit een tuin van den pastoor, die Merijntje en zijn broer zich wederrechtelijk hadden toe geëigend. Het was al met al een geslaagde propa ganda-avond, die met een geslaagd bal be sloten werd. TERAARDEBESTELLING A. DE WAARD. Onder zeer veel belangstelling had middag op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. de Waard, die in het kerkelijke leven der Ned. Herv. Gemeente verschillende functies bekleedde. De baar werd gedragen door leden van het college van collectanten, het kiescollege en de commissie van beheer der Ned. Herv. Kerk. In den stoet gingen mede de beide predikanten der ge meente, terwijl op de begraafplaats vele leden van den kerkeraad aanwezig waren. Allereerst sprak Ir. F. H. Luchsinger, direc teur der N.V, Hera, die herdacht hoe de over ledene ruim 18 jaar met groote toewijding als boekhouder der vennootschap werkzaam was. Ds. J. W, Swaan, voorzitter van den Kerke raad, herdacht wat de overledene als een stille werker voor de Ned. Herv. gemeente was, als lid van het college van collectanten en van het kiescollege. Ook behartigde hij vele jaren de administratie van het Koning Willemshuis, het gebouw der C.J.M.V. Namens de familie dankte een zwager, de heer Tismeer, voor de groote belangstelling.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1