BINNENLAND i>ÜROL WEEKABONNEMENTEN Spoorwegen moeten gereorga niseerd. Tekort stijgt nog steeds. Critiek uit de Tweede Kamer. Waarom DieselÊractie zoo spoedig1 ingevoerd? Vele Tweede Kamerleden hebben bij het afdeelingsonderzoek van de waterstaatsbe- grooting betreurd, dat wederom ongeveer de helft van het waters taatsbudget besteed moet worden om de s p o or we gtekor ten te dekken. Aangekondigd is een bezuiniging van tien millioen gulden, doch van deze plannen blijkt niets, terwijl de tekorten van jaar tot jaar toenemen. Men vertrouwde, dat de regeering alles in het werk zal stellen om door reorga nisatie van het spoorwegbedrijf deze tekor ten te doen verminderen. Voor wat het vrachtvervoer aangaat, zullen de spoorwegen zich moeten beperken tot het vervoer van groote zendingen. Het personen vervoer zal uitsluitend tusschen de gróotere stations moeten geschieden, zoodat vele tus- schenstations moeten worden opgeheven. De bezwaren, verbonden aan de opheffing dezer stations, zullen moeten worden ondervangen door autobiisdiensten naar de centra. De op heffing van spoorlijnen beteekent ongetwij feld kapitaalvernietiging, doch de vernietiging- van dit kapitaal heeft reeds plaats gehad dooi de verminderde beteekenis van het spoorweg net. Met het oog op de jaarlijksche groote ver liezen achtte men een grondige en snelle re organisatie van ons binnenlandsch vervoer systeem hoog nood-ig. Bepleit werd invoering van 3- of 5-daagsche spoorabonnementen. Hiervan verwachtte men vermeerdering van inkomsten Het gebeurde met de Diesel-electrische trac tie had bij vele leden den indruk gevestigd, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen hier niet voldoende omzichtig is te werk gaan. Zij achtten hetonverklaarbaar, dat, terwijl men bij de invoering der electrische tractie een jaar lang proef heeft gereden en op bescheiden schaal met de invoering is be gonnen, een groot aantal Dieseltreinen ineens zijn besteld, terwijl de proefnemingen betrek kelijk kort hebben gedu-urd. Wederom werd door verschillende leden de aandacht gevestigd op het groote aantal onge vallen bij onbewaakte overwegen. Dringend zouden zij den minister willen verzoeken, te bevorderen dat maatregelen worden genomen om dit groote gevaar zooveel mogelijk te ver minderen. Gevraagd werd of de minister wil mededee- len, wat de jaarlasten zijn die de veerponten te Velsen opleveren, en wat jaarlijks op de bè- grooting zou moeten worden uitgetrokken, in dien deze ponten door een -tunnel' worden vervangen. Eenige leden vroegen welk het standpunt van den minister is ten aanzien van het aan brengen van een timnel onder de Nieuwe Maas te Rotterdam. Enkele leden achtten het- onbeperkt gebruik van wegen door vrachtauto's volstrekt ontoe laatbaar. Andere leden zouden tegen beper king van dat verkeer bezwaar moeten maken Naar de meening van deze leden zal er diep ingegrepen moeten worden in het verkeers- vraagstuk en zal speciaal een belangrijk deel van het spoorwegvervoer naar de auto moe ten overgaan. Daarmee te wachten tot dat de centrale verkeerscommisie een volledig coör dinatieplan zal hebben uitgewerkt, scheen deze leden te tijdroo-vend. HAAGSCHE HOOFDCOMMISSARIS GAAT MET PENSIOEN Om gezondheidsredenen De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage, de heer F. van 't Sant, is voorne mens ter zake van lichaamsgebreken dezer dagen ontslag uit' den dienst te verzoeken en wél met ingang van 1 Januari a.s. Medegedeeld wordt dat de heer Van 't Sant op eigen verzoek medisch is gekeurd. Het re sultaat van dit onderzoek is geweest, dat de medici den gezondheidstoestand van den heer Van 't Sant niet meer van dien aard achten, dat hij den arbeid van politie-chef in Den Haag weder op zich zou kunnen nemen. De heer van 't Sant, die pas 53 jaar oud is, heeft in de Nederlandsche politie-wereld een zeer snelle promotie gemaakt. Jentoonstelling „Sint Lucas" geopend. Afscheid van den voorzitter, den heer E. R. D. Schaap. In de eere-zaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam is Zaterdagmiddag de opening geschied van de najaarstentoonstelling van schilderijen, aquarellen, teekeiiingen, pastel len, grafische kunst- en beeldhouwwerken van leden der vereeniging Sint Lucas. De plech tigheid droeg een bijzonder karakter door het heengaan als voorzitter der vereeniging van den heer E. R. D. Schaap, die twintig jaar lang leiding aan Sint Lucas heeft gegeven. Onder het gehoor van den tweeden voor zitter, den heer Ed. Gerdes, die zoowel een openings- als een afscheidswoord sprak, be vonden zich tal van belangstellenden, o .w. de commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, mevrouw Röell; de bur gemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt, als mede de oud-wethouders voor de Kunstzaken, de heeren Th. M. Ketelaar en E. Boekman. De heer Gerdes bracht na zijn woord van welkom dank aan den heer C. Baard, den di recteur van het museum, die, als zoo vele ma len, weer zijn volle medewerking aan de in richting van de expositie heeft verleend en die hetgeen zeer betreurd wordt het volgend jaar zijn functie zal neerleggen. Het was vervolgens de heer Schaap zelf, die in een afscheidswoord allen dankte, die zich vrienden van Sint Lucas hebben betoond." Een persoonlijk woord van dank richtte spr. tot jhr. Röell, mevrouw Röell, dr. de Vlugt en den heer Baard. De heer Schaap gaf tenslotte uiting aan de hoop dat Sint Lucas zich ook in de toe komst in de oprechte belangstelling van tal loos yelen zal mogen blijven verheugen, Vervroegde op wachtgeld stellingen bij de spoorwegen Op 61-jarigen leeftijd. Naar de Tijd verneemt, bestaat bij de Spoor wegen het voornemen, om met Januari we derom over te gaan tot het op wachtgeld stel len van een aantal ambtenaren. Hiervoor zou den in aanmerking" komen de ambtenaren af- komsttg van de Staatsspoorwegen, die den 61-jarigen leeftijd bereikt hebben. Zooals bekend ls. zijn deze ambtenaren eerst op 65-jarigen leeftijd pensioengerechtig tegenstelling met die, afkomstig van de voor malige HJJ.S.M., die reeds op 60-jarigen leef tijd recht op pensioen hebben. HOLLAND—CANADA-HYPOTHEEKBANK In Pulchri Studio te Den Haag werd Vrij dag de vergadering van de pandbriefhouders der Holland-Canada Hypotheekbank gehou den. Als president fungeerde jhr. mr. E. C. M. van Doorn, die door den president der Haag- sche Rechtbank hiertoe was aangewezen. De ingediende voorsteden beoogen een reorgani satie, omdat ten gevolge van de daling van den Canadeeschen dollar alsmede ten gevolge van de algemeene malaise en in het bijzonder van die in Canada, het niet mogelijk is de thans bestaande verplichtingen tot betaling van rente en aflossing te blijven nakomen. De oplossing is gevonden door de pandbrie ven te veranderen in „income bonds". De voorzitter constateerde dat hij als onzij dig persoon door den president der rechtbank aangewezen om de vergadering te leiden Aanwezig waren 21 personen uitbrengende 142.398 stemmen. Een der pandbriefhouders, de heer Voor hoeve diende een serie amendementen in. In zijn toelichting wees spr. er op dat het het Crédit Foncier Franco Canadienne, dat spr. vertegenwoordigt en dat vrijwel alle aandee- len bezit, onverschillig is hoeveel rente wordt uitgekeerd. Voor pandbriefhouders zijn de voorstellen van het bestuur onaannemelijk. De amende menten beoogen dat alle inkomende gelden ten gunste van pandbriefhouders zullen komen. Deze amendementen worden na lange dis cussies met groote meerderheid van stemmen verworpen. De voorstellen der directie werden hierna aangenomen S.S. „ERIK BOYE" WEER VLOT Het Deensche s.s. „Erik Boye"„ dat, na óp de Westerschelde in aanvaring te zijn geweest met het Duitsche- s.s. Edith Howald, om zin ken te voorkomen bij Walsoorden op de Zuid plaat aan: den grond was- gezet-, is, nadat i het lek inde-scheepswand voorloopig was gedicht, door een zestal sleepbooten vlotge trokken en naar Antwerpen gesleept. Gronddienst der K. gehuldigd. L. M. Ook hij droeg bij aan de groote vlieg prestaties. Een dezer avonden werd aan de ch'efs van den gronddienst (vliegwezen en technischen diénst) der. K.L.M. een huldigingsmaal' aange boden in de Stadt-Schaenke, Leidscheplein te Amsterdam. De bedoeling dezer spontane liul- digingsgedachté was om, in het vooruitzicht der a.s. Uiverf-eesten, een bijzondere uiting van waardeering en bewondering te geven voor het uiterst bekwame en nijvere onder deel der groote K.L,M.-orga.nisatie, dat zoo ontzaglijk veel heeft,bijgedragen tot de we- •eldprestaties van Pelikaan- en Uiverbe- mannin-g ,en hun roemrijke voorgangers. Bij den aanvang- van het feestmaal, waaraan een 25-tal chefs van'den K.L.M.-dienst deelna men zeide de directeur der Stad-Schaenke een kort woord van" welkom en hulde, daarbij de overtuiging uitsprekende dat zijn woorden tot de K.L.M.-mannéh een zuivere weerklank zijn van wat het Nederlandsche volk daaromtrent voelt. Door een van de chefs werd een woord van dank namens de K.L.M. gesproken. 250-JARIG BESTAAN LEIDSCHE REMON- STRANTSCHE GEMEENTE In een bijzondere godsdienstoefening heeft de Leidsche Remonstrantsche gemeente in haar kerkgebouw aan de Hooglanclsche Kerk- gracht het feit herdacht, dat zij voor 250 jaar door het stadsbestuur officieel werd erkend. Namens het gemeentebestuur was aanwezig wethouder Komijn, terwijl de dienst voorts werd bijgewoond door de hoogleeraren Heering, Knappert en Sevenster. Ontslag aan huwende onderwij zeressen. V. D. B. wil een jaar genoemd zien, waarin het wetsontwerp eindigt. Gp het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 97 der Lager-Onderwijswet heeft de Vrijz.-Democratische Kamerfractie een amendement ingediend om deze wijzi gingswet te doen vervallen met ingang van 1 Januari 1938. De toelichting daarop luidt als volgt: In dit wetsontwerp wordt ontslag bij huwe lijk van de onderwijzeres gebaseerd op de groote werkloosheid- onder de onderwijzers en op het feit, dat in dezen tijd, nu zoovelen gee nerlei inkomen hebben, het ontoelaatbaar is, dat in een gezin cumulatie van inkomen is, dus op twee verschijnselen van dezen tijd. Het zou volgens de voorstellers van het amende ment daarom consequent geweest zijn, indien de minister ontslag bij huwelijk als een cri sismaatregel van bepeikten duur zou hebben voorgesteld, zooals ook geschied is met tal van andere maatregelen, in verband met de huidige tij dsoinstandigheden Nu dit niet geschied is, hebben de 1 stellers ,de gei', dit ,voor te stellen. ïnder3aVdT Gesprongen ^aj-ruwe handen genezen vlug (Adv. Ingez. Med.) Eerste prijs aan de „Uiver" overhandigd. In den vorm van een voorloopige erkenning. Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat Zaterdag te Melbourne door Prins Henry hertog van Gloucester, persoonlijk aan den heer Bakker, vertegenwoordiger der Konink lijke Paketvaart Maatschappij en van de K.L.M., den eerste prijs van de Handicap race in den vorm van een voorloopige er kenning' is overhandigd. Wissel stond verteerd. Personentrein met goederen trein in botsing. Conducteur gewond. FIETSERS REDEN TEGEN ELKAAR Eén van hen door autobus gedood Zaterdag reden drie wielrijders naast el kaar aan het Hoendiep onder de gemeente Hoogkerk. Zij geraakten op een gegeven mo ment met de wielen in elkaar en kwamen al len te vallen. Een juist passeerende autobus greep een van hen, den 2()-jarigen H. D. Jonk man, wonende te Hoogkerk, die op slag gedood werd. HONDERD-DUIZENDSTE INWONER VAN EINDHOVEN GEBOREN! Zaterdag heeft op het v gemeentehuis te Eindhoven met eenige plechtigheid de aan gifte van de geboorte van Eindhoven's hon derdduizendsten inwoner plaats gehad. De acte van geboorte .is verleden door den bur gemeester van Eindhoven den heer a. Verdijk terwijl als getuigen fungeerden de wethou ders j. l. van Engeland en P. P. J. a. van der Putt. Dieven leggen een bekentenis af. Onderzoek naar den diefstal bij Lissone vordert. Het onderzoek in de zaak van den dief stal bij het Reisbureau Lissone in de Leid- schestraat te Amsterdam, is thans zoover ge vorderd, dat-naast de bekentenissen van den hoofddader de politie, de verklaring heeft van de werkster, -dat zij van de buit geprofi teerd heeft. Zij zou ƒ400.hebben ontvan gen, terwijl ook de andere vrouw erkent, dat zij geld heeft aangenomen, waarvan de her komst haar bekend was. Vaststaat dus, dat beiden zich aan heling hebben schuldig gemaakt, doch de politie heeft ook de aanwijzingen, die op haar mede plichtigheid duiden. De vierde Arrestant,f die Vrijdagnacht van .zijn bed'is gelicht, blijft ontkennen, da't hij bij de opensFuiting van1' de- brandkast behulp zaam is geweest, doch ook wat hem betreft, beschikt de politie 'over feiten, die in zijn nadeel zijn. Degenen, die met het onderzoek belast zijn, gelooven niet, dat de buit van 16.000 geheel is opgemaakt, doch houden rekening met de mogelijkheid, dat een groot gedeelte zal worden teruggevonden. Zaterdagavond heeft in de nabijheid van Venlo een botsing plaats gehad tusschen een personentrein en een goederentrein, waarbij de conducteur van laatstgenoemden trein werd gewond. Nabij Lothem, een emplacement dichtbij Venlo, is Zaterdagavond de personentrein, welke om 6.40 uur uit Nijmegen was vertrok ken, door een verkeerden wisselstand met een stilstaanden goederentrein in botsing geko men. Doordat de machinist van den trein uit Nijmegen uit alle macht remde, kon erger worden voorkomen. De conducteur van den goederentrein liep bij de botsing eenige ver wondingen op. de passagiers bekwamen even wel weinig of geen noemenswaardig letsel. Eenige wagons werden uit de rails geworpen, zoodat het verkeer over eén zijlijn moest worden omgelegd. De passagiers van den personentrein wei den direct in de gelegenheid gesteld de reis voort te zetten, aangezien een sneltrein uit Nijmegen bij genoemd emplacement stopte om de passagiers op te nemen. De materieels schade is niet groot. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem^ Dagblad van 1884. TWEE DAMES DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Twee da-mes, die op de fiets, langs het Win- schoterdiep tusschen Groningen en Hooge- zand reden zijn door een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door den 34-jarigen J. S. uit Hoogezand aangereden. De dames werden van de fiets geslingerd, met het gevolg dat de 22-jarige mej. G, Kloosterman uit Groningen een ernstige sche delbreuk bekwam en in zorgwékkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is vervoerd. De 36-jarige weduwe B. de Jong uit Borgercompagnie werd licht gewond. De auto is in beslag genomen. DHIPPER OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 38-jarige schipper J. Koning, die met zijn schip in het Winschoten diep' lag, hij het verrichten van werkzaam heden ov-erboord gevallen en verdronken. De man die goed kon zwemmen is onder de boot geraakt. Het lijk is later opgehaald. BALDADIGHEID? AMATO WAS EEN SUCCES. Batig saldo bedraagt 24.000.^- Naar uit hét thans aan het gemeent-ebe stuur van Amsterdam uitgebrachte rapport blijkt, is de, 'ter. gelegenheid van de opening der Nieuwe Centrale Markt aldaar gehouden, Amato een buitengewoon groot succes ge weest. Het- batig saldo van' deze tentoonstel ling bedraagt 24.000.zij- is in totaal door 190.000, personen bezoeht. N.V. HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. In de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders van de „N.V. Het Concertge bouw" te Amsterdam is verslag uitgebracht omtrent den toestand der N.V. en haar han delingen in het Jaar 1933-1934. De balans per 31 Augustus 1934 sluit met een bedrag van 1.379.947.79 1/2 en toont een verlies van 3.313.75 1/2. Lijnwerker door trein gegrepen. Mail levensgevaarlijk gewond. De machinist van een goederentrein, welke Zaterdag uit de richting Rietlanden kwam, hoorde ter hoogte van den Insulindeweg te Amsterdam een hevig gegil. Onmiddellijk stopte hij zijn machine en stelde hij een on derzoek in. Naast de spoorrails lag een man, die hevig uit verschillende wonden aan het hoofd bloedde. Het bleek een lijnwerker te zijn, die werkzaam is bij den ophoogingsar- beid in de buurt van het Muiderpoortstation. De man is blijkbaar zonder goed te hebben opgelet de spoorrails overgeloopen, met het noodlottig gevolg dat hij door den locomo tief gegrepen en over een 15-tal meter mee gesleurd werd. Het slachtoffer is door den Geneeskundigen Dienst in zorgwekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. INSLUIPER SCHREEUWEND KIND JAAGD OP DE VLUCHT. Een tot nu toe onbekend gebleven persoon, heeft getracht zich door insluiping toegang te verschaffen tot een boekwinkel in de P. C. Kooftstraat bij de Hobbemastraat te Am sterdam. Hij had daartoe zijn weg gekozen door een nan-we, voor elkeen toegankelijke brandgang en was aan het einde via een schutting op een klein plat geklommen, waar op het raam uitkomt van een klein kamertje. In dit kamertje sliep een 10-jarig meisje, dat toen de man de in het raam geplaatste hoi st uktra-pte, wakker werd en het op een schreeuwen zette. De insluiper nam daarop onmiddellijk de vlucht. Het ondei-zoek der politie wordt ernstig belemmerd door het feit, yoor- dat het. kind slechts een zeer vaag signale- i ment heeft kunnen opgeven, Van trein 1088, die Zaterdagmiddag te 3.15 uit de richting Haarlem te Amsterdam aangekomen, is een ruit van een der coupè's ter hoogte van den Uitweg bij SÏoterdijk door een hard voorwerp getroffen, waardoor zij over de geheele lengte gebarsten is. De reizi gers in de coupé, die van het gebeurde aan gifte -hébben gedaan, waren van meening dat er op den trein geschoten was. .De politie, die een onderzoek heeft ingesteld, gelooft echter dat door een of meer jongens die zich Zater dagmiddag..op een .voetbalveld ter,: plaatse bevonden, met steenen maar den -trein.is. ge worpen. -Er is niemand aangehouden. Aanvoer van pekel, en steur haring verboden. Verwerking van haring slechts op bepaalden tijd. Op 11 November is in werking getreden het Kon. Besluit van 5 November 1934 tot wij ziging van de artikelen 2, 3. en 5 van het cri- sis-haringfoesluit 1934 I. Tengevolge' hiervan is de aanvoer van pekel- en steurharing in Ne derland na Zondag geheel verboden. Ten aanzien van de verwerking van haring tot pekel- en steurharing is thans bepaald, dat deze verwerking slechts is toegestaan voor door den minister Economische Zaken te bepalen tijdvakken. SCHADE VAN FABRIEKSBRAND BLIJKT VEEL HOOGER. Uit het nader onderzoek naar de schade als gevolg van den fabrieksbrand in de Gulden Vlies sigarenfabrieken van de N.V. G. S. Majoie te Tilburg, is gebleken; dat de niet ver brande zeer groote hoeveelheid sigaren en ta bak danig van het water heeft geleden, zoodat dit alles ongeschikt werd geacht voor den ver koop. Daardoor is de schade tot ongeveer f 150.000 gestegen. Precies na een jaar weer ingebroken. Dieven maken te Oostzaan enkele honderden guldens buit. Zaterdagavond is ingebroken,in de woning van den heer P, de Boer, eigenaar van de sloo- persfirma Gebroeders De Boer te Oostzaan. De bewoners, welke afwezig waren, bemerkten bij hun thuiskomst, dat verschillende kasten leeggehaald waren en dat deuren waren open gebroken. De dieven hadden zich door een zeer klein raam aan de achterzijde van de woning weten toegang te verschaffen tot een gangetje, hetwelk zich onder het huis bevindt en toegang geeft tot den kelder. Zij hebben verder de deur naar de gang in de woning opengebroken en hebben het geheele huis grondig doorzocht. Deuren naar diverse ka mers zijn tmet geweld geopend. Het bureau, dat zich in de huiskamer bevond, bevat enkele laden en in een daarvan vonden de indringers een bos sleutels, waarvan er één paste op het slot van de brandkast, welke op de bovenver dieping stond. Men vond er eenig geld in, als mede go-uden en zilveren sieraden en gouden tientjes. Alleen het geld, een paar honderd gulden in totaal, was van hun gading. Vermel denswaard is nog, dat precies een jaar geleden des avonds op ongeveer hetzelfde tijdstip, werd ingebroken in het kantoor van dezelfde firma. Doch toen werden de. onverlaten gestoord, doordat een kleinzoon van den 'slooper, plot seling binnen kwam, zoodat zij haastig op de vlucht sloegen. Thans konden zij rustig hun gang gaan. Rijks- en gemeentepolitie hebben, bijgestaan door eenige rechercheurs uit Am sterdam, een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij enkele vingerafdrukken zijn waarge- somen, j 12 November: Er heerscht een cholera-epidemie te Parijs. Naar men verneemt, zullen dooi de regeering maatregelen genomen wor den om de reizigers en goederen, per spoortrein komende uit Parijs, te Roo- zendaal aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen, teneinde zoo mogelijk besmetting langs dien weg te keeren. Het komt ons voor dat bij de toenemende cijfers der door cholera aangetasten te Parijs, het overweging zou verdienen den dienst der wagons lits en der overige doorloopende wagens tijdelijk te staken. De grens binnen welke men het verkeer ten behoeve der volksgezondheid mag belemmeren, zou hierdoor zeker niet worden overschre den. Geen werkelijk nadeel, alleen tijdelijk ongemak voor een zeker aantal personen zou van de maatregel het gevolg zijn. Geen clearingonderhande. lingen met Duitschland. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van loopende geruchten kan worden medegedeeld, dat te bevoegder plaatse niets' bekend is omtrent een bijeen komst te. 's-Gravenhage of te Berlijn van de regeeringseommissie, welke op grond van het Clearingverdrag tusschen Nederland en Duitschland wederzijds zijn ingesteld. VERVAARDIGING VAN GAS- EN WATER LEIDINGBUIZEN Tot leden van de in April j.l. door de mi nisters van sociale en van economische zaken ingestelde commissie ter beantwoording van de vraag- in hoeverre en zoo ja met welke middelen van regeeringswege de oprichting van een fabriek voor de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding in Nederland kan worden bevorderd, zijn bij beschikking van beide ministers alsnog benoemd de hee ren: ir. M. v. d. Horst te Amsterdam, voor zitter der Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland en ir. F. F. M. Wirtz te Rotterdam, lid der vereeniging voor waterleidingsbelangen in Nederland. Voorts is tot voorzitter aangewezen de di recteur van het Rijksbureau voor drinkwa tervoorziening, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd de ingenieur bij het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening ir. C, J. C. Smeets. OPLEIDING VAN LEERKRACHTEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Instituut opgericht. In hotel „Terminus" te Utrecht is het Insti tuut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs opgericht. Vele afge vaardigden van onderwijsorganisaties uit het gehéele land waren aanwezig. Hét vö'örloopi'g héstuur constitueerde zich" ajs volgt; dë heel-en G. N. Meurs en H. Wap- stra'Azn. ;(Nèd.'bond'vah'ï'eerafén eii leerares- sèni.bij 'hét Nijverheidsonderwijs), A. J. L. Visser van IJzendoorn (Bond van vereenigin- gen-tot. hét geven van N. O.), K. K-ooijman, (Vereeniging van directies van Nijverheids scholen), M. Worp (Ver. t.b.v.d. vakopleiding van Landwerkslieden in Nederland), Joh. Eering (Ned. bond van technici), A. A. Hor dijk (Bond. v. Ned. Onderwijzers). dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald t'ë zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN Burgerdijk, Rotterdam n. New-York p. 9 (8.24 v.m.) Bishops. Nebraska, Rotterdam n. Vancouver, 8 te Swansea. Loehkatrine, Vancouver n. Rotterdam, 8 te Seattle. Binnendijk, Rott. n. Philadelphia 8 v. Boston KON. HOLLANDSCHE LLOYD Amstelland 9 v. Vane. n. Liverpool Zéelandia 8 v. B.-Ayres n. Amsterdam ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Baroe (thuisreis) p. 10 1 v.m.) Kaap del Armi. Blitar (thuisreis) 10 v. Belawan Baloeran (uitreis) p. 10 Nov. (3 v.m.) Perim STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Poelau Laut (uitreis) 8 van Singapore Saleier (thuisreis) 9 van Belawan Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 8 v.an Co- Colombo Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) p. 9 No vember Gibraltar AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 12 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Kon. Ver. Oost en West Causerie met lichtbeelden over de Indische dierenwereld door Dr. W. J. C. Kooper. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue-Operette „Marie Louise", 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Chris tina" (ge-pról.) 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema-Variété: „Carnaval en Liefde". Op het tooneel: Mc. Rac and Leport: The Flying Scotchmen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Tsarina van Rus land". Op het tooneel: Mae Wynn Foursome, revuette in rhythm. 7 en 9.15 uur. DINSDAG .13 NOVEMBER Stadsschouwburg: Mij. tot Bevordering der Toon-kimst. A-msterd. Bachorkest o.l. v. Theo v. d.-Bijl m. m. v. To v. d, Sluys (sopraan) en Jo Juda (viool). 8 uur. bioscoopvoorstellingen,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2