Radiobanden. Artikel 289 strafrecht BEVERWIJK Belastingtarief voor honden. Een progressieve regeling. In het ontwerp voor een nieuwe verorde ning op de heffing van de hondenbelasting wordt het tarief als volgt voorgesteld: De belasting bedraagt per jaar voor eiken hond. behoudens het hierna bepaalde, voor belastingplichtigen met een inkomen van: A. minder dan f 2000 f 6. B. f 2000 en meer, doch minder dan f 3000 f 8. C. f 3000 en meer, doch minder dan f 4000 f 10. D. f 4000 en meer, doch minder dan f 6000 f 12. E. f 6000 en meer f 14. Als grondslag voor deze indeeling wordt ge nomen de belastbare som, bedoeld in artikel 37 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. voor de belastingplichtigen, volgens de kohie ren van de rijksinkomstenbelasting voor het loopend belastingjaar, of, zoo die som niet of nog niet op deze wijze is bepaald, volgens die kohieren over het laatstverloopen belasting jaar, en indien ook dat niet mogelijk blijkt of de belastingplichtigen niet in de rijksinkoms tenbelasting zijn aangeslagen, volgens schat ting door Burgemeester en Wethouders met inachtneming van de bepalingen van hoofd stuk II en artikel 31 der Wet op de inkomsten belasting 1914. De belasting is. mits die honden nimmer op den openbaren weg rondloopen, niet verschul digd voor; a. honden boven het getal van twee, toebe- hoorende aan of gehouden wordende door kooplieden in honden, als voorwerpen van hun handel; b. honden beneden den leeftijd van twee maanden. Het bedrag der belasting wordt verminderd met de helft voor honden, uitsluitend gehou den wordende ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid of ter bewa king van gebouwen, erven of vaartuigen. Alleen die honden, die het gebouw, het erf of het vaartuig nimmer verlaten, worden ge acht te zijn honden uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen. De belasting is slechts voor de helft ver schuldigd. indien de belastingplicht ontstaat na 30 Juni van het belastingjaar en eveneens door hem, die zonder in de gemeente hoofd verblijf te hebben, er ten minste drie maan den van het belastingjaar verblijft. Geen belasting is verschuldigd, indien de houder kan aantoonen, dat hij reeds voor den hond in hetzelfde belastingjaar in een andere gemeente de volle belasting heeft betaald. De nieuwe verordening zal reeds over het belastingjaar 1935 in werking treden. EEN BOEKENTENTOONSTELLING. Vrijdagavond wordt in de gymnastiekzaal van de Leerschool aan den Romerkerkweg een boekententoonstelling geopend. Deze expositie, die den naam draagt van „het goede Boek" is voorbereid door een daar toe ingestelde commissie. De tentoonstelling is op Zaterdag 17 Nov. van 410 uur en Zondag 18 Nov. van 1122 uur voor het publiek toegankelijk. STICHTING „KATHOLIEKE KRING'. De Stichting Katholieke Kring zal op Dins dag 20 November a.s. het nieuwe seizoen openen. Deze eerste voorstelling wordt ge geven door de Vereenigde Haagsche Spelers, dir. Pierre Balledux, een gezelschap, dat tot nu toe nog nimmer voor de Kringleden op trad. Opgevoerd wordt het blijspel „De groote kans", van Alfred Möller en Hans Lorenz. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal van 671 werkloozen, dat jl. Za terdag bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stond ingeschreven was verdeeld over onder staande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 3, behangers 1, beton - vlechters 1, betonwerkers 1, marmerbewerkers 2, marmerpolijsters 1, grondwerkers 32, met selaars 10, opperlieden 9, schilders 6, spoor- leggers 1, steenhouwers 2, stucadoors 4, tim merlieden 14, houtbewerkers 2. stoffeerders 1, kleermakers 1, schoenmakers 1, bankwerkers 7, electriciens 2. handlangers 3, koper- en blikslagers 3, lasschers 1, loodgieters 1, machi nisten 7machinedrijvers 1, monterus 3, plaat werkers 1, smeden 2, stokers 4, voorslaanders 2. bakkers 4, sigarenmakers 21, sorteerders 2, slagers 1, landarbeiders 20, teekenaars 1. chauffeurs 10, expediteurs 1, winkelbedien den 3. schippers 2, incasseerders 1. kantoorbe dienden 5, losse arbeiders 98, dienstboden 3. werksters 3, glas-in-loodzetters 1, totaal 306 (vorige week 289). Wijk aan Duin: Behangers 1, betonwerkers 2, grondwerkers 44, metselaars 3, opperlieden 12, schilders 2, steenhouwers 1, stucadoors 1, timmerlieden 14, houtbewerkers 2, meubel makers 1, stoffeerders 1, bankwerkers 7, car- rasseriemakers 1, electriciens 3, handlangers 5, klinkers 1, koper- en blikslagers 2, loodgie ters 3, machinisten 3, machinedrijvers 2, me taalbewerkers 5, monteurs 3, plaatwerkers 5. monteurs 3, plaatwerkers 2, stokers 2, bak kers 2, sigarenmakers 3, landarbeiders 27, reizigers 1. teekenaars 1, chauffeurs 10, kell- ners 1. lijnwerkers 1, schippers 3, kantoorbe dienden 6, losse arbeiders 59, dienstboden 2, werksters 2, stuurlieden 1, voegers 1, totaal 243 (219) Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwerkers 3. grondwerkers 16, metselaars 1. opperlieden 3, timmerlieden 5, electriciens 1, landarbeider1 35. chauffeurs 3. kantoorbedienden 1, losse arhoidprc 52. totaal 122 (1151 De verordening op de Hondenbelasting. Eenige wijzigingen voorgesteld. De tegenwoordige verordeningen op de hef fing en invordering van een belasting op de honden vereischen herziening. B. en W. schrij ven daaromtrent aan den gemeenteraad het volgende: In het belang van een beter toezicht op de naleving der verplichting tot aangifte is het wenschelijk de neiging tot ontduiking of on juiste aangifte tegen te gaan. Zulks ware in de eerste plaats te bereiken door het groote verschil in het tarief voor honden, behoorend tot de eerste klasse en honden, behoorend tot de tweede klasse, te verminderen. Voor deze honden moet bij de geldende regeling on derscheidenlijk f 10 en f 2.50 worden betaald. Voorts zal hiertoe in belangrijke mate kun nen bijdragen de bepaling, vervat in artikel 14, tweede lid. van de ontwerp-heffingsveror- dening. Krachtens deze bepaling zal. indien het niet opleggen of het te laag opleggen der belasting het gevolg is van onjuiste aangifte of verzuim van tijdige aangifte, het na te vorderen bedrag worden verdubbeld. Bij de bestaande regeling echter kan het verzuimen van het doen van aangifte of het doen van een onjuiste aangifte veelal straffeloos ge schieden. Dit euvel wordt, naar stellig mag worden verwacht, door de preventieve werking der voorgestelde voorziening krachtig bestre den. Het wordt billijk geacht het tarief in te richten volgens een matige progressie, waar door nevens een juistere verdeeling van den belastingdruk gunstiger uitkomsten kunnen worden verkregen, voornamelijk door het grootere aantal honden, dat tengevolge van het geringere verschil zal worden opgegeven voor de eerste klasse. Het voorgestelde nieuwe tarief zou voor het meerendeel der houders van honden, behoo rend tot de eerste klasse, een belastingverla ging van f 4 of f 2 meebrengen, voor slechts het vierde gedeelte der belastingplichtigen een verhooging met dezelfde bedragen en voor het overige gedeelte gelijk aan het bestaande blijven. Voor de houders van honden in de tweede klasse zou het nieuwe tarief een geringe ver hooging meebrengen en wel voor het meeren deel ten bedrage van f 0.50 per jaar en voor de overigen varieerend van f 1.50 tot f 4.50 naar gelang de afdeeling, waarin zij volgens den grondslag, bedoeld in artikel 3, worden geplaatst. Van deze gelegenheid is verder gebruik ge maakt om. overeenkomstig artikel 9 van het ontwerp-heffingsverordening. bij verhuizing naar een andere gemeente vóór 1 Juli van het belastingjaar teruggaaf van de helft van den aanslag mogelijk te maken. Een hoogere opbrengst der belasting wordt van de toepassing der voorgestelde regeling niet verwacht. Wel kan worden aangenomen, dat daardoor een anders niet uitblijvende da ling van den opbrengst waarschijnlijk zal worden gestuit. B. en W. stellen den Raad voor de ontwerp verordeningen op de heffing en invordering van een hondenbelasting vast te stellen. WANDELSPORTVEREENIGING „DE VOORTREKKERS" De Wandelsportvereeniging „De Voortrek kers" heeft besloten in de komende winter maanden een tiental trainingsmarschen te houden over 10, 15, 20, 25 en 30 K.M. Voor de deelnemers zullen fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Om ook voor de leden de deel neming aan de trainingsmarschen van de zus- tervereeniging de „Kennemer Wandelclub" mogelijk te maken, zullen de marschen van „de Voortrekkers" een week voor of na die van de K. W. C. worden gehouden. Vervolgens is nog besloten toe te treden tot de Nederlandsche Wandel Organisatie. (Op het radiocongres te Lissabon is besloten, met de Nederlandsche vinding van uitzending op een draaggolf met één, inplaats van twee zijbanden, nader internatio naal te experimenteeren.) Voor mij worden radio-technische zaken Al heel spoedig veel te geleerd, Ik kan er geen kop en geen staart meer van maken, Wanneer men hierover doceert. Een draaggolf die hier in 't land uit wordt gezonden. En die men in d' aether verliest, Die vangt men dan toch weer, bijvoorbeeld in Londen, Wanneer men dat althans verkiest Twee zijbanden hebben, zoo lees ik, tot heden, 't Geluid door den aether geleid, Waarvan er wel eentje kan worden vermeden. Tot meerdere bandeloosheid. Dan komt er meer plaats, naar men zegt, in den aether. Dan komen er luchtruimten vrij, Dan wordt het met aetherverstoringen beter. Dan kunnen er golflengten bij. Ik denk er niet aan. het in twijfel te trekken. Zooals ik het steeds heb geloofd, Als andren op draadloos gebied iets ontdekken, Ik buig slechts vol eerbied het hoofd. Ik wil nog alleen maar met trots constateeren Hier zet een traditie zich voort, Dat Neerland, ons Neerland, de lucht blijft regeeren, Zoowel met de daad als het woord. P. GASUS. R. K. STAATSPARTIJ. Op 16 November a.s. houdt de afd. Sant poort I van de R.K. Staatspartij haar jaarver gadering. Na de afwerking van een korte agenda zal de heer J. P. Nijssen, wethouder van Velsen, een causerie houden over „De or ganisaties en de crisis." Pater W. Arts M.S.C. spreekt over ..De algemeene richtlijnen in de huidige politiek. BLINDENAVOND. De R.K. Volksuniversiteit organiseerde in ,,'t Huis te Velsen" een propaganda-avond ten bate der blinden. De organisatoren geno ten daarbij de welwillende medewerking van het bestuur der gemeente, dat vrijstelling van plaatselijke belasting verleende, een dubbel- mannenkwartet uit IJmuiden-Oost, een zan geres uit Haarlem en den heer Wijker, humo rist te Velsen-Noord. De avond werd geopend door den heer Lauw- mans. voorzitter van de afd. Haarlem en omstreken der vereeniging „St.-Odilia". Spre ker verheugde zich over de ondervonden mede werking de volle zaal en de goede oranisa- tie door de R.K. Volksuniversiteit. Voorts wekte spr. op den bond krachtig te steunen, opdat deze allen leden braille-leeswerk zou kunnen verschaffen. Dringend verzocht spr. namens alle blinden erschoond te blijven van medelijden, want blingen zijn opgewekte menschen en geen stumperds. „Zie ik er", zoo vroeg spr., die zelf een zaak te Haarlem leid en dagelijks per trein reis, „als een stumperd uit?" Hierna zette Pater Arts nog in het kort het blindenvraagstuk uiteen. Vervolgens was het woord aan dr welwillen de medewerkers(sters) van den avond, die de aanwezigen deden genieten van mooien zang en aardige voordrachten. De geestelijke adviseur van den bond, kape laan Schretlen, sloot den welgeslaagden avond. HEEMSKERK Spelend jongetje door een auto overreden. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag ongeveer half zes is op den Rijksstraatweg dicht nabij de ouderlijke wo ning de zes-jarige Johannes Beentjes die met een vliegende Hollander speelde en plotseling den weg overstak door een luxe auto aange reden. Hoewel de chauffeur uit alle macht remde kon hij het ongeluk niet meer voorkomen. Het knaapje werd ernstig aan het hoofd verwond. Nadat Dr. IJpma, die spoedig ter plaatse was, de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer naar het ouderlijk huis gedragen, waar het een uur later aan de bekomen ver wondingen overleden is, BURGERLIJKEN STAND Getrouwd: Jn. Pel te Wijk aan Zee en Duin en Corn, de Groot, alhier. VERLOTING. Aan den R.K. Blindenbond is door B. en W. vergunning verleend tot het houden van een verloting tijdens de op Vrijdag, 16 November as. te houden uitvoering. UIVER-AVOND. Men verzoekt ons mede te deelen dat de Uiver-avond welke op Donderdag 15 Nov. in Café „Flora" zou worden gehouden verzet is op Dinsdag 20 Nov. ONS GENOEGEN. Zondag 18 November 7 1/2 uur zal Ons Ge noegen haar eerste uitvoering in dit seizoen geven in het R.K. Vereenigingsgebouw. Opgevoerd zal worden „Op afbetaling", ko mediespel in vier bedrijven, bewerkt door G. Nielen. R.K. VOETBALVEREENIGING A. D. O. Voetbaluitslagen van 11 November. A. D. O. 2—Vitesse 2 3—1 A. D. O. 3—U. S. V. 2 2—0 V. V. E. Jun.A. D. O A 02 SANTPOORT KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Gisteren vond de verkiezing plaats van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk. zulks wegens periodiek aftreden van de heer-en J. Ertsen en W. H. Pletting, het bedanken van den heer P. de Boer en het niet-herkiesbaar zijn van den heer E. A. v. d. Klift wegens zijn benoeming tot ouderling. Door het bestuur der Vereeniging van Vrij. zinnig Hervormden waren de aftredenden en herkiesbaar zijnden opnieuw Candida?ge steld, terwijl voor de beide vacatures werden aanbevolen de heeren Gerner en Visser. De stemming had tot resultaat, dat werden uitgebracht 197 stemmen (1 van onwaarde) waarvan de heeren Ertzen, Gerner, Plettir en Visser er resp. 190, 189, 190 en 187 verwier ven, zoo dat deze heeren waren gekozen, resp. herkozen. Van ïechtzr rige ziide werd niet aan ce temming deelgenomen. Nogmaals de kwestie der militaire vliegvelden. De uitlating van minister Baldwin sloeg niet op ons land Geen besprekingen met Britsche vloot- autoriteiten. Bijna zeventig millioen gulden geblokkeerde vorderingen. Aan de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1935 is het volgende ontleend: De regeering heeft kennis genomen van de in het voorloopig verslag bedoelde uiting van minister Baldwin in het Britsche Lagerhuis op 30 Juli 1934. Dat uit de woorden van dien mi nister zou zijn op te maken, dat de Britsche regeering haar gedachten heeft laten gaan over den aanleg van militaire vliegvelden in Nederland komt den minister niet juist voor. Het bericht, dat de Britsche regeering zou overwegen de beschikking te trachten te ver krijgen over vliegvelden aan Nederland's Oost grens, is te beschouwen als een van de vele geruchten, welke naar aanleiding van het bezoek van den chef van den Franschen ge- neralen staf aan Loden, omstreeks het einde der maand Juni 1934 in de pers tot uiting zijn gekomen en later weer zijn tegengesproken. De minister kan er overigens slechts op wijzen, dat de onderstelling, dat over Neder- landsch grondgebied beschikt zou kunnen worden voor de verdediging van een anderen staat, in die mate in strijd komt met de ook in Engeland voldoend bekende traditioneele zelfstandigheidspolitiek der Nederlandsche re geering, dat zij moeilijk au serieux kan wor den genomen. Met het oog hierop heeft de Nederlandsche regeering het dan ook niet noodig of nuttig geacht, de Britsche regeering te verzoeken, eenige opheldering ter zake van de verklaring van den heer Baldwin te ver schaffen. Naar aanleiding van de vraag of het juist is dat van Nederlandsche zijde met Britsche vlootautoriteiten besprekingen, Nederlandsch- Indië betreffende, zijn gehouden, deelt de minister van buitenlandsche zaken mede. dat hij uitdrukkelijk verklaart, dat zoodanige be sprekingen niet hebben plaats gevonden. Resultaat van de regeeringsenquête. De Nederlandsche regeering had een enquête ingesteld naar de voor Nederlandsche reke ning in een aantal Latijnsch-Amerikaansche en Europeesche landen uitstaande, doch door deviezenmaatregelen geblokkeerde vorderin gen uit goederenleveranties, uit effectenbezit, en uit andren hoofde. De voorloopige uitkom sten van dit onderzoek heeft het departement van economische zaken ter beschikking ge steld van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en zijn thans opgenomen in de 10e af levering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het in totaal uitstaande bedrag der vóór 1 Januari 1934 vervallen vorderingen beliep op 1 Maart f 69.9 millioen. Hiervan kwamen voor rekening van Argentinië f 4.2, Brazilië f 5.5. Hongarije f 23.9, Letland f 3.4, Oostenrijk f 15.6, Roemenië f 8.8 en Zuid-Slavië f 3.8 mil lioen. De in de overige landen, Bulgarije, Bo livia, Columbia, Ecuador, Estland, Grieken land, Peru en Uruguay uitstaande vorderin gen bleven beneden f 1 millioen. Gerangschikt naar den aard der vorderingen kwamen voor rekening van: vorderingen wegens goederen leveranties f 12.1 renten en aflossingen van obligaties f 5.7. dividenden van aandeelen f 2.6 en overige vorderingen f 49.6 millioen. Als her- leïdingskoersen zijn genomen de koersen van ultimo April 1934. Deze cijfers moeten echter als minimum bedragen worden beschouwd, daar deze alleen zijn samengesteld uit die for mulieren, waarvan aangenomen mocht wor den, dat de invulling op juiste wijze, in over eenstemming met den geest van de enquête heeft plaats gevonden. Voor een geldkistje bijna verbrand. Vrouw met moeite gered. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in het café van den heer Doezer aan de Nieuwe Hoven te Gorcum, Van uit de keuken waar de brand is begonnen grepen de vlammen snel om zich heen. Het geheel van hout opge trokken gebouw ging in vlammen op. Slechts enkele meubelen werden gered. De vrouw des huizes trachtte nog het kistje met geld in veiligheid te brengen. Zij snelde naar boven, doch den terugweg werd haar door de vlam men afgesneden. Door het raam moest zij in de dakgoot vluchten, waaruit zij door den brandiweer werd bevrijd. De brandweer bestreed het vuur met een motorspuit, de belendende perceelen kon den behouden blijven. Het geldkistje is later teruggevonden, de waardepapieren waren slechts licht beschadigd. De inboedel is laag verzekerd. Dé oorzaak van den brand Is on bekend. STAATSCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD De minister van defensie heeft de commis sie van advies nopens chemische en aanver wante verdedigingsvraagstukken geïnstal leerd. Deze commissie is te beschouwen als een voorzetting van de vroegere commissie van advies nopens chemische strijdmiddelen. Haar taak is thans uitgebreid en haar samen stelling heeft eenige wijziging ondergaan. STEMMING KIESCOLLEGE. Bij de gehouden stemming voor het Kies college der Ned. Herv. gemeente te IJmuiden- Oost, werden de aftredende leden, de heeren R. de Boer, H. Klees, H. Porck, G. Verhey, N. van Voortbergen, F. Walthuis en P. Zwanen burg herkozen. Er waren 5 vacaturen, waar van twee direct bezet werden door de verkie zing van de heeren G. de Geus en J. Roose boom, voor drie leden moet een nieuwe ver kiezing plaats hebben. Een nieuwe onderwijsmethode voor hardhoorende kinderen. In Londen heeft men voor kinderen met een slecht gehoor een nieuwe onderwijsmethode in gebruik genomen. Elk kind krijgt een koptelefoon, welker geluidsterkte in over eenstemming is met de graad van hardhoorendheid der verschillende kinderen. De onderwijzeres spreekt in een microfoon. FINANCIEELE BERICHTEN HERBENOEMING VAN MONTAGU NORMAN VOORGESTELD. Officieel wordt blijkens een Reuterbericht medegedeeld, dat de raad van commissaris sen van de Bank van Engeland besloten heeft den aandeelhouders voor te stellen, in Maart a.s. Montagu Norman, den tegenwoordigen gouverneur der Bank, voor het volgende jaar als zoodanig te herkiezen, en sir Ernest Mus- grave Harvey te herkiezen als vice-gouver- neur. Montagu Norman is sedert 1920 gouverneur van de Bank van Engeland en Musgrave Harvey sinds 1929 vice-gouverneur. Sir Ernest zal volgend jaar 50 jaar Dij de Bank werkzaam zijn. FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 35) Bovendien bleek hem uit een telefonisch ge sprek met den brigadier van den herkennings dienst te 's Torenbosch, dat de aanslag op Verzeumen, blijkens de gevonden hulzen, zou hebben plaats gehad met een browning van hetzelfde type en kaliber, als die, welke in de woning van Verzeurnen werd gevonden. De gevolgtrekking lag dus voor de hand, die trouwens reeds eerder door Lietsen was gemaakt, dat de aanslag gefingeerd was en dat Verzeumen zelf de schoten op zijn rijwiel met tasch gelost had. Op die manier meende hij de aandacht van zich af te leiden! Na opzending der kogels, werd trouwens alle twijfel weggenomen, want de afgeschoten kogels bleken door de groeven in den gedeeltelijk versleten loop, volkomen gelijke afwijkingen te vertonnen, als die welke door Borgheze als proef uit het wapen was af gevuurd. De secretaris van de Selburgsche Zwemclub verklaarde voorts, dat Verzeumen als een uit muntend zwemmer bekend stond Den volgenden dag werd de student, op be vel van den commissaris van politie in de 4e afdeeling te Elkendam in verzekerde bewaring gesteld. Lucie Marskant en de stille getuigen vorm den voldoenden grond om daartoe over te gaan. Verzeumens houding was bij het vertoonen van het bezwarende materiaal, geheel veran derd. Het kalme gentlemanlike optreden was verdwenen en had plaats gemaakt voor ruwe onverschilligheid Hij ontkende alles. De di verse voorwerpen had hij nog nooit eerder ge zien. Van een geheime bergplaats wist hij niets af. Het overeenstemmen der kogels was toeval. De aanslag op hem was werkelijk ge pleegd en niet gefingeerd. Kortom er was niets met hem te begin nen. Bij confrontatie met Lucie Marskant, her kende deze hem pertinent als den vriend van Nah-Indra. Verzeumen bleek zich de juffrouw in 't ge heel niet meer te herinneren. Wist zelfs niet wie Nah-Indra was! Op aanwijzing van Lucie werden door de rechecheurs nog een aantal personen opge spoord die konden verklaren Nah-In- dra wel degelijk met dezen man samen ge zien te hebben. Op den avond van den derden dag na de in verzekeringstelling bevond de Politiedeskun dige Borgheze zich in zijn laboratorium en was er druk bezig het lijvige fotografische dossier samen te stellen dat den volgenden dag in het bezit moest zijn van den Officier van Justitie. Na de eerste twee dagen, was het bevel tot inverzekeringstelling door den commissaris met twee dagen verlengd, in verband met het feit, dat het politioneele onderzoek nog niet was beëindigd. De deskundige ontdekte plotseling, dat één der vingerafdrukken van verdachte vrij vaag was uitgevallen en meende, dat hij dezen zoo niet kon inzenden bij de Justitie. Hij telefoneerde daarom met den inspec teur van dienst van het commissariaat der 4de afdeeling en verzocht dezen, den arrestant met den celauto even naar het Hoofdbureau te doen brengen, opdat hij de vingerafdruk ken van den man in zijn atelier nog eens kon overmaken. Dit geschiedde en een half uur later betrad Verzeumen, onder bewaking van drie recher cheurs het fotografisch heiligdom. Dit besloeg met inbegrip van het chemisch laboratorium, de geheele vierde verdieping van het hoofdbureau. Groote ruiten vormden aan de Noordzijde een glazen wand, waardoor het licht volop kon binnenstroomen. Van deze ramen uit had men overdag een prachtig panorama over de daken der stad en de torens der talrijke kerken, die zich in de verte verhieven. De deskundige sloot de overgordijnen er van zelden, omdat inkijken door de groote hoogte onmogelijk was. Alleen bij strenge koude ging hij hiertoe een enkele keer over. Ook dezen avond had hij de gordijnen open gelaten. Indien hij volslagen duisternis wenschte, kon hij zich immers naar de don kere kamer begeven. Verzeumen zag er lijkbleek uit. Zijn oogen schoten onrustig in de kassen heen en weer. Borgheze bemerkte onmiddellijk de psychi sche verandering, die zich bij hem voltrokken had. Toen hij hem bij de hand greep om de af drukken te maken, viel het hem op, hoe ge weldig deze beefde. Zijn gelaatsuitdrukking werd steeds wilder. Het was duidelijk, dat hij een uitbarsting nabij was. Doch nog voor de mannen gelegenheid hadden om in te grijpen, had Verzeumen zich losgerukt, brulde „Nooit zooals vader!!!" en rende als een beze tene op den Noordelijken wand toe.Een wilde sprong, een snerpende kreet, een ont zettend glasgerinkel en een doffe slag volg den elkaar bliksemsnel op De vier mannen keken elkaar ontsteld aan Eenige seconden was het volmaakt stil. Borgheze, die den man was nagerend, sprong nog tijdig terug, om niet door de weg spattende glasscherven getroffen te worden. Dan kijken de mannen voorzichtig door de verbrijzelde ruit naar beneden. Roerloos ligt de jongeman in de diepte op de binnenplaats te midden der glasscherven. Hij geeft geen geluid meer en is vermoedelijk terstond dood geweest. Dan vliegen aan alle kanten deuren, die op de binnenpl »ats uitkomen, open en snellen politiemannen toe. Onder hen bevindt zich ook inspecteur Lietsen, die juist in conferen tie was met den chef der centrale recherche in verband met de in Julianastad en 's Toren bosch gepleegde feiten. Terstond herkent hij den verongelukte. Twijfel omtrent den toestand, waarin de man verkeert moet uitgesloten worden geacht: hij is dood. „Toch heeft hij zich nog aan den arm van het aardsehe gerecht weten te onttrekken. Maar tegen welk een prijs!" zegt hij voor zich heen. En als even later de auto van den Genees kundigen Dienst stil houdt en door een dokter den dood is geconstateerd, stelt Borgheze zijn ladderstatief boven het lijk op en maakt met magnesiumlicht verschillende opnamen. „De geschiedenis herhaalt zich', zeide Lietsen tot den naast hem staanden hoofd inspecteur. „Op 25 Juni van dit jaar, stond ik ook bij het lijk van een man, die op deze wijze om het leven kwam, doch alleen de oorzaak van den val verschilde. Dat was toen

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5