en Kaironaaic HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/ 35 iv INSTITUUT Berichten in enkele regels Het leven aan den rand van de woestijn l|pÉiïwÉiS^»r HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand. 1 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3 Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf f15 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.50 Mondonderzoek kosteloos Gezicht over Kairouan, van de minaret der Groote Moskee. Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 dut Zaterdag* van 9-12 unr AVOND SPREEKUUR Dioidag. Woeudag en Donderdag 7-9 aar. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING door Nederlandsch J gjjjjjj (Adv. Ingez. Med.) BisscKop Meiser sprc-M verzoenend. „De kerk moet de overheden steunen." MUENCHEN, 12 November (V. D.) Voor de eerste maal na de opheffing van zijn door •ijksbisschop Mueler uitgesproken schorsing heeft, bisschop Meiser gisteren in de St. Mat- theuskerk te Muenchen weer den dienst ge leid en een predikatie gehouden, die opviel door haar verzoenende toon. Hij onthield zich van eiken aanval op Dr. Mueller doch verklaarde, dat het de plicht was van de Duitsche Evangelische kerk de wereldlijke overheden te steunen. Het was en het bleef noodweer. Den gehee- len nacht rukte de storm aan deuren en ven sters en stroomde- het water overal binnen, want hotels in Tunis zijn niet op regen en wind tegelijk gebouwd, Toch luwde het tegen den morgen zooveel, dat iedereen dacht dat, het ergste voorbij was, maar even later plenste de regen weer neer en vormden zich nieuwe zanddammetjes langs de goten naast den weg. Echt weer om een dikken Griekschen koop man eens al zijn tapijten te laten uitspreiden en aanprijzen onder het lebberen van peper munt-thee in zoo'n echt Oostersch naar wie rook en sandelhout ruikend winkeltje in den Soukh. Of eens te smullen van het mooie, antieke zilverwerk, dat in die streken zoo in teressant en zoo goedkoop is. En 's avonds naar de bioscoop, waar een aardig verkoop stertje mij, zonder te weten dat ik Hollander was, als het nieuwste en beste Hollandsche drop wou aansmeren. Donderdagmorgen. Nog steeds regen en windvlagen, maar er moet toch eens een eind komen en dus klauter ik tegen zevenen in een vigelante (taxichauffeurs zijn zoo vroeg niet wakker in Tunis) en laat mij naar het bu reau van de S-A-M. brengen, de Italiaansche Maatschappij, die een prachtig net van lucht lijnen over de Zuid-oostelijke Middellandsche Zee exploiteert. Men keek een beetje ernstig (vreemd ding voor een Italiaan!) en de auto bus vertrok een half uur te laat. 0-> de lucht haven nog langer gezichten, bij elkaar gestoken koppen, af en aan loooende telegramiongens. maar in plaats van om acht uur zaten wij toch om negen in het toestel, klaar om te ver trekken. Dan komt een bericht, dat Rome opklarend weer meldt en daar gaat ie. Eerst glijdend, dan snijdend, daarna roffelend. Wat- krijgt de buik van die cabine een klannen van de frissche golfjes, die in de Golf staan. Maar binnen anderhalve kilometer zijn wij van den grond, o neen van het water. Een stevige machine hoor en hij ligt vast in de lucht, ten minste. zoolang als wij recht tegen wind in hoogte nemen. Maar zoodra wordt het toestel niet in de linker bocht gegooid, of daar be gint het lieve leventje. Slingeren, stampen, schokken en als wij den wind goed en wel achter hebben telkens pardoes een eindje val len en even later weer omhoog gestooten wor den. Bij het verlaten van de kust verdubbelen al deze bewegingen in heftigheid; de ma chine steigert en springt en zweeft en valt en vriend Macaroni heeft alle moeite om uit zijn zwabberende en overal tegen aan slaande an tenne de laatste berichten op te zuigen. En die zijn niet mooi. Sardinië meldt stormach- tigen wind en regenvlagen. Rome loopt weer dicht en meldt rukwinden van steeds toene mende kracht. Palermo zwijgt als een pot en als eindelijk onverstaanbare geluiden uit dien hoek doorkomen hooren wij even later via Rome, dat Sicilië in den staart van den cy cloon zit, die ons in Tunis al zulk slecht weer heeft bezorgd en nu in Noordwestelijke rich ting voort ijlt. Die moet net onze baan kruisen als wij van Sardinië naar Rome oversteken. Deze boodschap bezegelt ons lot. Daar is geen beraad meer voor noodig, maar gelukkig stijgt, onze piloot eerst nog ettelijke honderden me ters voor hij zijn zwaai neemt, want net in de bocht krijger, wij een paar tikken, die het toestel even doen afglijden, voor het steige rend en stampend met wind schuin tegen de terugreis naar Tunis aanvaardt. Om half elf botsen wij weer over de witte golf koon en van de groote Syrte. Nog een venijnige tik, die een vleugeltop even het water doet raken en ons dus twintig graden uit de koers brengt, maar dan ver mindert de snelheid al spoedig en om goed elf uur sta ikaan het station in Tunis, want als ik toch niet op tijd in Holland kan zijn knoop ik er liever hier nog een paar dagen aan vast. Ik kan nog net den snel trein pakken naar Sousse en als ik daar een uur of vier later uitstap giert de wind nog door het want van de schepen in de haven, maar de wolkenmassa is vaneen gescheurd zoodat hier en daar prachtige windveeren. helwit afsteken tegen het hemelblauw door de gaten in de jagende, lager hangende wol ken zichtbaar zijn. Als mijn autobus Kairouan begint te naderen, is alle bewolking ver dwenen en schrijden de bruine kameelen door de bruingebrande steppen alsof het nooit ge regend heeft. Een penitentie is dat, zoo'n rit in een autobus, die alleen stopt op plaatsen waar niets te fotografeeren is en de mooiste groepeeringen van bedouinen, kameelen, no- madententen enz. voorbij suist. Sousse lag nog in een uiterst vruchtbare streek, met korenvelden, veel wijnbouw en olijven. Kai rouan ligt kort voor den rand der heuvels in de vlakte, die hier reeds een bruingebrande steppe is en uit die onafzienbare vlakte rijzen muren omhoog met kanteelen en hoek torens en poorten, die niet meer van dezen tijd zijn, een versterkte veste, daar in 666 gesticht door Okba Ben Nafi en die binnen zijn muren ruimte biedt aan een twintig duizend inwoners. Een der meest strijdbare figuren uit den eersten' tijd van den Islam was het, die hier een stad bouwde, die voor bestemd was om de heilige stad bij uit nemendheid voor heel Noord-Afrika te wor den. Ook thans wonen er slechts enkele hon derden Europeanen en deze nog vrijwel alle buiten de stadsmuren, zoodat het Oostersch karakter hield wel bijzonder goed is bewaard gebleven. Heel pleizierig is, dat alle Moskees, zij het dan slechts onder geleide van een of- ficieelen gids, door vreemdelingen mogen worden bezocht en wanneer wij dan den vol genden morgen meteen maar met de groote Moskee, de Djama Sidi Okba beginnen, vin den wij hier reeds een prachtig bouwwerk, waarvan echter dadelijk opvalt, dat de mooie marmeren vloerplaten en vooral de zuilen, die de colonnades rondom het groote plein schragen en die ook in de groote zaal te vinden zijn, bijna allemaal afkomstig zijn van ruïnen van oud Cartago en andere Ro- meinsche steden in deze streek. Van den vijf- en dertig meter hoogen minarettoren heeft men een prachtig gezicht over de blinkend witte stad, waarboven talrijke Moskeekoepels oprijzen. Bijzonder mooi ligt de Moskee van den Barbier, even buiten de stad, schitterend wit afstekend tegen de vlakte. Daar rust een strijdgenoot van Okbar Ben Nafi, die steeds in zijn tulband drie haren van Mahomed den Profeet bij zich voerde. De Moskee zelve is ruim gebouwd, maar trekt vooral de aan dacht doordat hier een druk gebruik is ge maakt van gekleurde tegels, rood en goud geschilderd houtsnijwerk en stucversieringen, terwijl anders juist in de bedehuizen van den Islam meestal niets te vinden is, dat de aan dacht van de geloovigen van hun gebed zou kunnen afleiden. Een tweede aantrekkelijk heid van deze Moskee is, dat de waterputten, daar ze buiten de stad liggen, veel Nomaden vrouwen, die in hun lange blauwe gewaden, rinkelend van zilveren kettingen, sierspelden oorringen, af en aan sjouwen met de groote waterkruiken, die daar nog steeds het oude amphoremodel hebben. De waterputten liggen steeds op het binnenplein van de Mos kee. Ze hebben een nauwe opening en flink verhoogden rand, om verontreiniging tegen te gaan en zijn eigenlijk de toegang tot enorme vergaarbakken, die in al deze oude steden onder het binnenplein van de Moskee worden aangetroffen en waarheen ook al het water van de daken der omliggende scholen, eenvoudige hotels voor voorbijgangers enz. af stroomt. De gezellige drukte rondom deze putten wordt meestal nog verhoogd door goochelaars en slangenbezwaarders, die er hun kunststukken komen vertoonen. Een dezer laatste was in het bezit van twee prachtige groote brilslangen, een der gevaar lijkste schepsels, die de aarde draagt, maar die ze hun tanden natuurlijk wel hadden uit gebroken. Zoo kunt ge rondom Kairouan wel een goed idee krijgen van het leven aan den rand van Noord-Afrika's woestijn gordel. De markten van kameelen, zeis, schapen, geiten, wol, gras en hooi zijn druk bezocht en dan zijn er ook nog de tallooze tapijt-weverijen. Gearresteerde Nederlanders worden vrijgelaten. Zij hadden enkele tientallen marken trachten te smokkelen. Blijkens te Nijmegen van den landraad der Kreis Cleve ontvangen mededeeling zullen door bemiddeling van den regeeringspresi- dent te Düsseldorf de Nijmegenaars, die eenigen tijd geleden door de Cleefsche recht bank, onder beschuldiging van deviezensmek- kelarij tot zware gevangenisstraffen werden veroordeeld, zoo spoedig mogelijk op vrije voe ten worden gesteld. De Landraad was over tuigd, dat de straf voor deze menschen inder daad te zwaar geweest was. ,Cuba spoedig een Sovjet staat". Autobus met 20 passagiers omgeslagen. Slechts enkele personen gewond. AMEIDE, 12 November (V. D.) Heden morgen omstreeks half negen is op den Lou wen Dijk onder Meerkerk een autobus van den ondernemer Westerhout uit Werkendam, die een twintigtal werklieden naar Gouda ver voerde bij het passeeren van een auto aan gereden en omgeslagen. Van de inzittenden werden enkele personen door glasscherven licht gewond, terwijl de overigen ongedeerd bleven. De autobus werd ernstig beschadigd. De auto waarmee werd aangereden is doorgereden. Het ongeluk is gebeurd, doordat de chauf feur van de autobus te ver uithaalde. betalingsverkeer met Duitschland. Waar bet brandde. Verklaring van communistisch leider. HAVANA, 12 November (V. D.) Een voor aanstaand leider van de communistische par tij op Cuba verklaarde gisteren tegenover een vertegenwoordiger van de Amerikaansche pers, dat de overgang van Cuba naar den Sovjet staatsvorm spoedig naderde en dat Cuba de eerste Sovjetrepubliek op het Westelijk half rond zou zijn. Een communistisch leider zêide dat het pro gram der communistische partij geleidelijk bezig was verwezenlijkt te worden en dat de partij slechts op het gunstigste oogen'olik wachtte om de regeeringsmacht in handen te nemen. Naar bekend is gemaakt, heeft de regeerin? ee nnoodvoorziening getroffen voor expor teurs, die ernstig getroffen zijn door de re geling van het betalingsverkeer met Duitsch land. o Volgens deze noodvoorziening kunnen in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van een speciale commissie, aan belanghebbenden, welke vorderingen op een erkend „Konto"' hebben uitstaan, door de Nederlandsche Bank tot beperkte bedragen voorschotten verleend worden en zulks op onderpand van de betref fende vorderingen. Indien belanghebbenden in het ressort der Haarlemsche Kamer van Koophandel meenen oo grond van de door hen ondervonden moei lijkheden voor het ontvangen van een zoo danig voorschot in aanmerking te komen, ge lieve dezelven zich met een daartoe strek kend verzoek te wenden tot de Nederlandsche Bank. welke instelling tevens alle gewensch- te inlichtingen verschaft. Een interessante statistiek. De Vereeniging van ter Amsterdamsche beui"ze vertegenwoordigde brand-assuradeurs heeft een nieuwe statistiek over Brandschaden in Nederland uitgegeven. Deze statisiek loopt over 19211930. De vroeger verschenen statistieken betreffende de jaren 19001909 en 19101919; het jaar 1920 ontbreekt omdat de toenmalige bewer ker overleed. Er is alleen rekening gehouden met branden die f 300 of meer schade opleverden. In Haarlem zijn in de jaren 19211930 1G4 branden voorgekomen. Deze waren als volgt verdeeld: particuliere huizen 52. groothandel 21, bedrijven 57, industrie 24, landbouw 10. Dit aantal is hooger dan in de vroegere tijd vakken. In de jaren 19001909 was het aantal 114 en in de jaren 19101919 113. Daarbij moet evenwel rekening gehouden worden met de sterke uitbreiding der ge meente. Bovendien moet men bedenken dat 1 Mei 1927 de gemeenten Schoten en Spaarndam door Haarlem geannexeerd werden. In Schoten was het aantal branden: 1900 1909: 10. 1910—1919: 19 en 1920—1927: 1. In Spaarndam: 19001909: 7. 19101919: 3, 19201927: 9. Wij geven ter vergelijking het aantal branden in steden met ongeveer het zelfde bevolkingsaantal als Haarlean. Utrecht 1900—1909: 109, 1909—1919: 133, 1920—1929: 188. Utrecht had in de eehste 20 jaar mee1.* in woners dan Haarlem, omdat onze stad toen nog niet door de annexatie vergroot was. Op 1 Jan. 1905 had Utrecht 112796 inwoners, op 1 Jan. 1915 127086 en op 1 Jan. 1925 149.808. Thans is Utrecht over de 150.000. Haarlem had op 1 Jan. 1905 68.255 ingeze tenen, op 1 Jan. 1915: 71883 en op 1 Jan. 1925: 80.454. Op 1 Mei 1927 steeg het aantal door de annexatie tot 120.000. Het aantal inwoners van Groningen was op 1 Jan. 1905: 71.490, op 1 Jan. 1915: 82809 op 1 Jan, 1925: 96.659. Het aantal branden was daar 1900—1909: 77, 1910—1919: 108 en 1920— 1929: 169. Deze cijfers komen dus ook vrijwel met die van Haarlem overeen. Eindhoven: 1 Jan. 1905: 5092, 1 Jan. 1915: 6122, 1 Jan. 1925: 59.168. Na 1925 is de be volking nog sterk toegenomeen. Juist dezer dagen is daar de 100.000ste inwoner ingeschre ven. In het laatste tijdvak 1921—1929 kwamen er 133 branden voor. Voor de gemeenten in de nabijheid onzer stad zijn de cijfers: 1900—1909 1910—1919 1921—1929 leemstede 9 8 32 31oemendaal 17 27 20 Zandvoort 8 12 50 Haarlemmerliede c.a. 30 20 30 Haarlem.meer 118 113 98 1900—1909 1910—1919 1921—1929 Bennebroek 6 5 2 Hillegom 16 25 21 Velsen 36 82 66 Beverwijk 49 44 73 Heemskerk 13 10 14 Castricum 11 2 10 Lisse 13 9 21 Britsche oud-officieren naar het Saargebied. Ter versterking van de politie. Haast elk „tapis de Kairouan" is als huis vlijt gefabriceerd en mijn gids toonde vol trots zijn twee vrouwen en drie dochters, druk aan het werk met deze nuttige bezig heid. Als Christen mocht ik ze ongesluierd zien en zelfs fotografeeren, behalve de jong ste, een heel mooi meisje. Maar er was nos iets veel griezeligers voor mij weggelegd; de dans der Aissaouas, der dansende derwischen. Dat die lui dansen, daar heb ik niets op te gen; dat ze hun bovenlijf ontblooten vind ik ook niet erg. Maar dat ze lange puntige ijzeren staven op hals, buik of borst zetten er dan door een ander met een houten hamer op la ten slaan, is een ongezellig gezicht. Dan wor den ze wild, draven rond, terwijl ze cactussen met stekels en al opeten, ze kauwen glas, ver orberen schorpioenen en toonen al dergelijke staaltjes van onkwetsbaarheid, die zij door zang, dans gebed en vast geloof meenen te hebben verkregen. Menigeen ademt vrij op als de trommel zwijgt en de fanatiekelingen weer gewone menschen worden. Onbegrijpe lijk is, dat ze bij dit schouwspel kinderen en jonge meisjes toelaten, die echter blijken beter tegen zulke gruwelen bestand te zijn dan menig reizend Europeaan; en bloed heb ik niet zien vloeien hoor! Nomadentent-en rondom de stad, vrouwen aan het wol-kaarden, spinnen en weven, zwaar getatoueerd, vol kralen en sieraden, r^eest oud en afgeleefd, maar ook van die echte beautués du diable. Prachtige oogen heeft dat volk. Ik besluit maar met: Gaat dat zien! De oogen en het volk en de stad ook! Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. PARIJS, 12 Nov. (Reuter). De Daily Mail bericht, dat de minister van Oorlog in overleg met het Britsche ministerie van Buitenland- sche zaken Britsche oud-officieren met den rang van luitenant en kapitein aanwerft voor de versterking van de politie van het Saar gebied. De sollicitanten moeten uitmuntend Duitsch spreken en minstens 45 jaar oud zijn. Zij ontvangen met een volledige uitrusting 50 a 60 por.d sterling per maand. De Londensche correspondent van de ..Ma- tin" heeft een onderzoek naar deze kwestie ingesteld en schrijft aan zijn blad, dat som mige officieren, die niet genoemd wenschen te worden, verklaarden dat dit bericht juist was. er is evenwel alleen sprake van een vrij willige verbintenis en niet van een zenden van Britsche troepen n&ar het Saargebied, zooal* men in sommige kringen wil doen voor ko men. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 November. Bevallen 9 November: P. J. v. d. Nouwland— Blom, d.; 10 November: M. C. van Zadelhoff Wijts, z.; A. K. J. Cobelens—Nelis. d. Overleden 8 November: M. SmitKramer, 64 j., Gasthuisvest; S. Kan—War, 67 j.. Archi pelstraat; M. C. Schildmeijerv. Dijk, 70 j., Oostsingelgracht; J, C. Sélier, 67 jKleine Houtstraat: 9 November: J. Koene, 55 j., Nijlstraat; C, W. H. de Bordesv. Alderwerelt v. Rosenburgh, 48 j., Julianastraat. Bijna zeventig millioen gulden geblokkeerde vorderingen. De Nederlandsche regeering had een enquête ingesteld naar de voor Nederlandsche reke ning in een aantal La tij nsch-Amerikaansche en Europeesche landen uitstaande, doch door dëviezenmaatregelen geblokkeerde vorderin gen uit goederenleveranties, uit effectenbezit en uit andren hoofde. De voorloopige uitkom sten van dit onderzoek heeft het departement van economische zaken ter beschikking ge steld van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en zijn thans opgenomen in de 10e af levering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, Het in totaal uitstaande bedrag dèr vóór Januari 1934 vervallen vorderingen beliep op 1 Maart f 69.9 millioen. Hiervan kwamen voor rekening van Argentinië f 4.2, Brazilië f 5.5, Hongarije f 23.9, Letland f 3.4, Oostenrijk f 15.6, Roemenië f 8.8 en Zuid-Slavië f 3.8 mil lioen. De in de overige landen, Bulgarije, Bo livia, Columbia, Ecuador, Estland, Grieken land, Peru en Uruguay uitstaande vorderin gen bleven beneden f 1 millioen. Gerangschikt naar den aard der vorderingen kwamen voor rekening van: vorderingen wegens goederen leveranties f 12.1 renten en aflossingen van obligaties f 5.7, dividenden van aandeelen f 2.6 en overige vorderingen f 49.6 millioen. Als her- leidings'koersen zijn genomen de koersen van ultimo April 1934. Deze cijfers moeten echter als minimum bedragen worden beschouwd daar deze alleen zijn samengesteld uit die for mulieren, waarvan aangenomen mocht wor den, dat de invulling op juiste wijze, in over eenstemming met den geest van de enquête heeft plaats gevonden. HollandAmerika Lijn wil een groot schip bouwen. Regeering moet echter crediet geven. De Holl. Amerikalijn heeft plannen voor rlen bouw van een nieuw schip van het type van de Statendam. In dien dit schip in gebruik zou worden genomen, zoo zouden de Volen dam, de Rotterdam en de Veendam uit de vaart worden genomen. Het nieuwe schip zou den naam Prinsendam krijgen en zou met den Statendam den geheelen passagiers dienst moeten verzorgen. De Holland Ameri kalijn heeft zich in verband hiermede tot de regeering gewend om een crediet van 9 tot 11 millioen gulden te verkrijgen. Naar verluidt, toont de regeering zich tot nu toe nog niet erg geneigd op dit verzoek in te gaan. In de meest gevallen zijn de toenemingen in deze statistiek te verklaren door de uitbrei ding der gemeenten. In Zandvoort is de toe neming van het aantal branden nog al belang- ijk. Het aantal inwoners steeg van 3352 op 1 Jan. 1905 tot 4315 op 1 Jan. 1915 en 7754 op 1 Jan. 1925, welke toeneming veel minder sterk is dan het aantal branden. Van de 50 branden in de laatste 10 jaren te Zandvoort kwamen er 12 voor in particuliere huizen en 38 in bedrijven. Het aantal branden te Bennebroek is in de laatste 10 jaar zeer laag geweest. Het waren er slechts 2. Het tijdvak 19101920 was voor Velsen on gunstig namelijk 82. In de jaren 19211929 kwamtn er daarentegen slechts 66 branden voor, hoewel de gemeente in inwoners aantal belangrijk vergroot is. In des gemeente Oud-Alblas (6000 inwiners) Beers (800 inwoners) en Eethen (2300 inwo ners) kwamen in die 30 jaren geen branden voor. De brandweer heeft het daar dus wel zeer gemakkelijk. Als zij moest -optreden bleef de schade steeds tot 300 gulden beperkt. Steeds weer geruchten over Simon's aftreden. Baldwin als zijn opvolger genoemd. LONDEN. 12 November (V. D.) De poli tieke medewerker van de Daily Herald meent te weten, dat wederom pogingen worden ge daan om Sir John Simon te doen aftreden als minister van buitenlandsche zaken. Als even- tueele opvolger wordt wederom Baldwin ge noemd. Zeventienjarig oplichter. Kloosterorde en verschillende personen zijn slachtoffer. Bedouïnenvrouty met kind. Kaurouan. Door de marechaussee te Oss is een 17-jarig kantoorbediende gearresteerd, die zeer om vangrijke oplichtingen heeft gepleegd, waar door een klooster te Heesch, een industrie en handelmaatschappij en verschillende perso- nenu zijn gedupeerd. Ten nadeele van de firma, waar hij werkte heeft hij een groot bedrag aan zegels verduisterd, terwijl hij op rekening van het klooster tal van za ken heeft- gekocht, welke hij weer verkocht. Dit kon hij doen omdat hij in het bezit was gekomen van het briefpapier van het klooster. Een landbouwer te Hintham vond in een veld een offerblok Hij deed aangifte bij de politie. Uit het onderzoek bleek, dat men te doen had met een offerblok dat eenige dagen geleden uit de R.K. kerk te Hintham is ge stolen. De dieven zijn er echter niet in ge slaagd het metalen blok, waarin het geld nog aanwezig was, open te breken. Op den Rijswijkschen weg in den Haag is de 67-jarige heer C de V., uit de Wenckebach- straat bij het oversteken van den rijweg door een auto aangereden en ernstig gewond. De 65-jarige H. M. te Veghel had de on voorzichtigheid tusschen de nog in beweging zijnde wagens van een goederentram door te loopen. De man kwam te vallen en geraakte tusschen de beide goederenwagens bekneld. Met ernstige verwondingen aan beide beenen is hij naar het ziekenhuis te Veghel ver voerd. In de Stellingwerver, een te Wolvega -"er- schijnend blad, is de volgende varia opge nomen omtrent den motor, welke geen brand stof zou gebruiken: Toen een dezer dagen als gewoonlijk de trein van vijf uur hier stopte, bleek het, dat een conducteur den naam Wolvega voor onze plaats niet langer juist achtte. Terwijl hij langs den trein liep hoorde men hem namelijk voortdurend roepen: „Edison-dorp, Edison- dorp Het gebeurde in een sigarenwinkel. Als van zelf kwam het gesprek op den nieuwen motor De klant geloofde er niet veel van. De si garenhandelaar wel. „Want", zei hij, „ik heb al drie verzoeken, respectievelijk van de Shell, de Texaco en de Standard Oil gehad om toch in het vervolg de sigarettenaanstekers met hun producten te vullen'. Minister Colijn zal op de wereldtentoon stelling te Brussel een spreekbeurt vervullen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3