HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 318 WOENSDAG 14 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden» van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis ls niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank it Schiedam. IJMUIDEN STICHTING NEDERLANDSCHE VISSCHERIJCENTRALE. De minister van economische zaken heeft in de'sub-commissie voor de kleine trawlvis- scherij en de snurrevaadvisscherij benoemd: tot lid, tevens- voorzitter: J. Stevenson, in Den Helder; tot leden: R. Brands, te Urk; L. A. Dijkhui zen, te Scheveningen; P. Ellen, te Oosterend (Texel); A. v. d. Ree, in Den Helder. VERGADERING „KERK EN VREDE" De af deeling IJmuiden van „Kerk en Vrede" hield Dinsdagavond in de Doopsgezinde Kerk een bijeenkomst met als spreekster de beken de R.K. pacifiste mevrouw Buising van Be- souw van Heemstede. De voorzitter der afdeeling, Mr. Dr. A. van der Flier sprak een woord van welkom, Hij verheugde zich over de opkomst, die grooter was dan men op de bijeenkomsten van „Kerk en Vrede" gewend was.. Hij wees er op, dat men van de zijde van Kerk en Vrede getracht heeft een vergadering te beleggen met een vóór- en een tegenstander van de ideeën van Kerk en Vrede. Men kon echter niemand vin den, die tegen Kerk en Vrede wilde spreken. Voorts herinnerde spreker aan den Wapen stilstandsdag. Die is weer gevierd met veel mi litair vertoon, zeide spreker. Rondom het graf van den onbekenden soldaat stonden weer soldaten. Er is dus nog niets veranderd. Nadat het Doopsgezind Zangkoor eenige lie deren had gezongen kreeg mevrouw Buising van Besouw het woord. In een met gloed voor gedragen betoog zette zij haar pacifistisch standpunt uiteen. Tegenover haar standpunt stelde zij dat van de kerk, die niets gedaan heeft tegen het militair isme, doch integendeel het militairisime steunt. Dit vervult de paci fisten met droefheid. Oorlog, zeide spreekster, is de bijtendste parodie op het Eivangelie der liefde. De oorlog heeft het menschdom niets geleerd. De etablissementen van Schneider en Co. zijn machtiger dan die van Krupp in 1914. In 1914 lieten de kerken het bij een zwak pro test. De rede \„n de spreekster werd met aan dacht gevolgd. Na koorzang en een korte gedacihtenwisse- ling droeg spreekster eigen gedichten voor. Mr. dr. v. d. Flier dankte spreekster en kooi en sprak een slotwoord waarin hij wees op de verschrikkingen die een evemtueele nieuwe oorlog met zich mee zou brengen. Heeft de laatste oorlog 10 millioen menschenlevens ge kost, anneer er weer eens oorlog komt, zal deze, nu de oorlogstechniek zich zoo geper- fectionneerd heeft, zeker 50 millioen rnen- schenlevens kosten, DE OPVOEDING DER RIJPERE JEUGD. Over bovengenoemd onderwerp spreekt Dins- dag 20 November a.s. mevrouw VorrinkBerg- meyer in het gebouw van den IJ. B. B. voor leden van het Instituut voor Arbeidsontwik keling. „HET MASKER" De tooneelvereeniging „Het Masker" geeft a.s. Zaterdag 17 November een soiree voor le den en donateurs. Het bal wordt afgewisseld door verschillende attracties. De baimuziek wordt verzorgd door The Tos- cani Band onder leiding van den heer R. F. Brouwer. OPENING BAZAR VOOR D. C. IJ. Gistermiddag vond de opening plaats van den bazar, die in de Witte Bioscoop aan de Mahustraat ten bate van de Damclub IJmui den wordt gehouden. Het ijverige damescomité, dat den bazar heeft georganiseerd, verdient een pluimpje voor de wijze waarop het den bazaar heeft in gericht. Met veel ijver hebben de dames kans gezien in een minimum van tijd het noodige materiaal bijeen te brengen, zoodat men er -rijk voorziene stands bewonderen kan. Verder zijn natuurlijk de onmisbare attracties aan wezig en voorts eenige fraaie stands van win keliers. Natuurlijk ontbreekt ook de bekende luidspreker niet. De opening geschiedde door Mevr. Ra-mibon- net-Speet, die nadat de aanwezigen door de voorzitster van het Damescomité, mevrouw Ligthart-Dekker welkom waren geheeten, het woord verkreeg voor haar open:., p.'srede. Me vrouw Rambonnet zeide, even geaarzeld te hebben, om aan het verzoek, den bazar te openen, te voldoen, niet om-dat zij het werk niet apprecieerde, maar omdat er thans zoo- .veel gevraagd wordt. Maar als men de bedoe ling van het comité hoort, gevoelt men sym pathie voor het werk der dames. En daarom heeft mevrouw Rambonnet toegestemd, omdat zij in de damavon-den ziet een middel tot ver- poozing, dat te verkiezen is boven caf ébezoek. Het dammen is nu niet zoo bekend als bridgen zei-de spreekster. Het is een overoud spel. O-m het te spelen zijn damborden noodig. En het doel van den bazar is, voor de opbrengst dam borden en klokken te koopen. Is het damspel voor hen, die werk hebben een mooie tijdpas- seering, voor de werklooze jongelui, voor wie de tijd zoo moeilijk is, is het van nog meer be- teekenis zich een paar avonden per week met dammen te kunnen bezighouden. Het werk is alles door de dames zelf vervaardigd, des te meer is het daarom te hopen, dat de bazar een flink bedrag mag opbrengen. Hierop verklaarde mevrouw Rambonnet den bazar voor geopend. Mevrouw Ligthart sprak een woord van dank tot mevrouw Rambonnet, tevens tot burgemeester en wethouders voor de mede werking, die het damescomité van het College heeft mogen ondervinden. NEDERLANDSCHE KAPPERSBOND. De afdeeling IJmuiden van den Nederl. Kap- persbond houdt heden een^penbare vergade ring van Kappers in Cafe Royal, Wijk aan Zeeërweg. Als spreker treedt op de heer N. J. Vos, lid van het hoofdbestuur van den N. K. B. met het onderwerp: „De nood in het Kappersbe- drijf, de oorzaak en de middelen tot verbe tering." VOETBAL. A.s. Zaterdag half -drie wordt op het terrein van .Stormvogels gespeeld de belangrijke Za terdagmiddag-ontmoeting IJ. F. C.V. V. IJ. Ongetwijfeld kan, evenals verleden jaar een spannende strijd verwacht worden. Ongetwij feld zullen de rood-zwarten hun best doen, den kampioenen een puntje afhandig te maken. CONCERT JULIANA. De Chr. Muziekvereeniging „Juliana", diri gent de heer F. D. Klut, -geeft hedenavond een uitvoering in de Gymnastiekzaal der Juliana- school aan den Engelmundusweg.Medewerking verleen-en o.m. de heer Visser (declamatie), een blaaskwartet uit Juliana en enkele solisten van het korps. STEMMING KIESCOLLEGE. Bij de gehouden stemming van 7 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn her kozen de h-eeren D. Haasnoot, J. E. Bouw meester, Jac. de Koning, S. van Dorp en D. Seleing. Voor twee plaatsen moet een over stemming plaats hebben. UITVOERING VOETBALVEREENIGING V. V. IJ. Woensdag 21 November geeft de voetbalver- eeniging V. V. IJ. haar jaarlij-ksche uitvoe ring in het gebouw voor Christelijke Belan gen. Ook deze avond zal weer worden opgeluis terd door muziek, tooneel en het optreden van humoristen, dus voor elek wat wils. VELSEN LEERMIDDELEN. B. en W. hebben de levering van leermid delen voor de openbare scholen gedurende 1935 opgedragen aan S. van Dorp te IJmuiden voor f 1612,60 en van handwerkbenoodigdhe- den aan H. Veuger te IJmuiden voor f 574.81. DE SCHULDENLAST DER GEMEENTE. Volgens bijlage A bij de memorie van toe lichting van de begrooti-ngen der gemeente bedraagt de schuldenlast der gemeente per 1 Januari 1935 (uitgezonderd de schulden bij wij'ze van annuïteit aangegaan) f 6.507,894. en laste van het dienstjaar 1935 komt hier voor aan dente f 286.816,76 en aan aflossing f 281,686 of totaal f 568,502,76. Het rente-per centage der verschillende leeningen varieert van 3 1/2 tot 5 pet. HTet totaal der schulden, aangegaan bij wijze van annuïteit bedraagt per 1 Januari 1935 f 573,050.18, het bedrag der annuïteit be draagt f 36,784.24. De annuïteiten der voorschotten, door het Rijk ingevolge de Woningwet verstrekt, be dragen in totaal' f. 265.802.82, BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. M. VersteegeHof f er z., Rijks weg 450, Santpoort; F. J. van der Heide—v. d. Steen d., Stephen-Sonstraat 59, IJmuiden; A. KruijtKeuken d., Hagelingerweg 151, Sant poort; H. P. W. van Rij—Mol z., Kralenherg- straat 9, Velsen-N., H. van Geldervan dei- Pas, z., Bik en A_rnoldkade 7, IJmuiden; M. J. P. LeijenaarHellmann, d., Engelmundus- weg, 63, IJmuiden; M. J. BraamMaas z., Overbildtweg 33, Santpoort; N. v. d. Hak Keur d., Conradstraat 5 rood, IJmuiden; J. C. M. van KaamKoks den. Overleden: A. J. Franse, van M. Gerritse, Beverwijk. J. G. Ploeg 74 jaren, wed.nr, van A. Vries. Midden dorpstraat 7, Santpoort. Zeeweg 163, IJmui- 56 jaren, echgen. SANTPOORT CONCERT VOX HUMANA. De Gemengde Zangvereeniging Vox Humana gaf in Hotel De Weyman haar half jaarlijksch concert, dat zooals steeds een groote belang stelling genoot. Deze belangstelling geldt zeker niet in de eerste plaats „het gezellig-avondje" doch wel de zanguitvoering op zichzelf. Vox heeft zich in Santpoort en omgeving langzamerhand een reputatie weten te verwerven voor haar goede concerten, waar ook deze er wederom een van was. De vakkundige, muzikale directie van den leider Johan Brands heeft er ongetwijfeld alles toe bijgedragen Vox tot een prima koor op te werken. De heer J. W. A. Westerhoven opende, als praeses, den avond met een sympathieke wel- komstspeech, zijn koor in de belangstelling van de donateurs aanbevelend. Vox zong ter introductie de beide concours nummers, waarmede zij in Mei j.l. te Bergen bekroond werd, Licht van J. P. J. Wierts maakte een uitstekenden indruk; Brands heeft voortreffelijk materiaal in Vox gevonden, zoo dat de wel wat langademige compositie, Wierts eigen, toch steeds de aandacht gevangen wist te houden. De klankschoonheid van het ensemble i mede door het evenwicht der stemmen en re gisters onderling prijzenswaardig (al kan het mannenkoor sterker), zoodat alle factoren aanwezig waren om dit zingen onder Brands suggestieve leiding tot een goed concert te maken. Behalve Psalm 42 en Waar de hei te bloeien staat zong Vox Humana een 2-tal werken van de hand van den directeur, Godslampje en Kerstlied. Vooral de beide laatste composities werden met zuiver tekstbegrip vertolkt. Naar het sopraan- en tenorregister hebben we met genoegen geluisterd; de alten hadden nog even meer kunnen geven, terwijl de bas sen, klein in getal,'mooi sonoor zich bij 't ge heel aansloten. De directeur heeft de leden tot een scherp reageeren op zijn directie opge voed, zoodat hij van dit eigen werk iets bijzon ders wist te maken. Ons compliment voor de solo van mej. Hertier. Medewerking aan dezen avond verleende het dubbelmannenkwartet „Caecilia" uit IJmui- den-Oost. Deze 8 zangers en hun wakkere dirigent, Henk J. Arisz, hebben het leeuwendeel van het applaus geoogst door hun fraaien kwartetzang. Sinds we hen het laatst gehoord hebben zijn zij enorm vooruitgegaan. Elke stem afzonder lijk schijnt door den dirigent onderhanden genomen en gecultiveerd te zijn. Zoo genoten Mozart's Wiegenlied, Zilveren Golfjes van Arisz een bijzondere vertolking. Door de effectvolle directie kregen de beste stemmen van Caecilia gelegenheid te demonstreeren wat zij waard waren; zoo hoorden we een prachtige tenor en een mooie donkere baritonstem. De dirigent weet de smaak van het publiek te peilen, zoodat men uitsluitend een reper toire zong, dat uit zangrijke melodieën be stond. O.m. een 2-tal Russische uit het Don- kozakken-repertoire. De uitspraak der vreem de taal was zeer verzorgd evenals de nuancee- ring enz.; iets wat we trouwens van den direc teur gewend zijn. Toch stonden de slotaccoor- den der diverse coupletten nog niet vast ge noeg, iets dat bij een lang aanhouden van het accoord even opviel. Caecilia is met reuzen schreden vooruitgegaan en bergt zeer zeker nog toekomstverrassingen in zich. Zoo mag Vox Humana dus terugzien op een alleszins geslaagd concert en een mooie in leiding tot haar a.s. zilveren jubileum. W. Zaterdag heeft de hertog van Gloucester, de derde zoon van den Engelschen koning, aan de winnaars van de LondenMelbourne-race, Scott en Black (v. 1. n. r.) de veroverde trofeeën uitgereikt. (Deze foto werd langs draadloozen weg uit Melbourne' overgebracht.) Het Dames-comité van D. C. IJ. Op de eerste rij mevrouw Rambonnet (met bloemen). Tegen dader 10 jaar geëischt. Vrijdagmiddag 21 September omstreeks half zes is op het Sluispad te Koog aan de Zaan de 23-jarige mej. Drieman uit Amsterdam in koelen bloede doodgestoken door een 32-jari- gen wei'kloozen metaalbewerker eveneens uit Amsterdam.. De da der,-die., uit wraak gehan deld heeft, omdat het meisje* de verbroken liefdesbetrekkingen met'hem niet wilde her nieuwen, had reeds eenigen tijd- met dit plan rondgeloopen. Toen het meisje, dat betrokken was bij de staking aan de bonbonfabriek „de Lelie" in Koog aan de Zaan. Vrijdagmiddag naar die plaats vertrokken was om haar taak als postster op te vatten, is de man haar na gereisd, zooals hij reeds eenige .malen eerder had gedaan, en heeft een langdurig onder houd met haar gehad. Aan het eind hiervan trok hij een dolkmes en stak het meisje ter hoogte van het hart. Kort nadat het slacht offer in een nabijgelegen woning was binnen gedragen, is het overleden. De dader bracht zich onmiddellijk na den aanslag een steek in de zijde toe, waarop hij eenigen tijd bewuste loos lag. Zijn wonde was echter niet van ernstigen aard, zoodat hij des avonds nog ver hoord kon worden. De metaalarbeider had zich Dinsdagmid dag voor de Haarlemsehe rechtbank te ver antwoorden wegens moord subs, doodslag. Hij is gedetineerd. Dr. J. P. L. Hulst, als deskundige gehoord, verklaarde dat de steekwond doodelijk was en dat aan den hals van het slachtoffer ver schijnselen zichtbaar geweest waren, die we zen op worgpoging eenige dagen vóór 4en doodelijken aanslag. De politieman, die gewaarschuwd was, dat de aanslag had plaats gehad, vond bij zijn komst ter plaatse de verdachte op den grond liggen, bloedend, met een dolkmes naast zich. Het meisje lag op een divan in een woning en was reeds overleden. De verdachte is eerst naar een ziekenhuis gebracht en vandaar en kele uren daarna naar het politiebureau. Een buurvrouw zat dien namiddag voor het raam in haar woning en zag de heide men- schen met elkaar spreken. Ze hoorde een paar maal het meisje: „Nee, nee!" zeggen, als wilde ze niets weten van de voorstellen van den man. Het gesprek verliep kalm. Op een zeker oogenblik werd geroepen uit een wo ning: „Dina!", waarop het meisje antwoordde „Ja, ik kom", en van den bagagedrager van de fiets, waar ze half op zat, opstond om weg te gaan. Toen greep de man haar bij de schouders, haalde een mes te voorschijn en stak haar. Het meisje gaf een doordringenden gil, liep eenige passen weg en zakte toen in Verdachte en het slachtoffer hadden twee- en-eenhalf jaar verkeering met elkaar gehad, doch de laatste weken was er oneenigheid ontstaan. De man wilde niet, dat het meisje zich zooveel bemoeide met de staking, waar door hij zich achteraf gesteld voelde. De moeder van het meisje verklaarde, dat eenige dagen vóór den aanslag verd. het meisje bij den keel gegrepen had. Get. vond, dat verdachte den laatsten tijd vreemd deed. Eenigen tijd voor den aanslag had get. ver dachte hooren zeggen tegen het meisje: „Je gaat er .an!" Ook de vader deelde mee, dat de staking de verwijdering teweeg gebracht had en dat verd. in zijn opgewondenheid een week te vo ren geroepen had, dat hij het meisje zou ver moorden. Getuige voelde zelf weinig voor de staking en de politiek daarbij en had tegen zijn dochter gezegd: „Als je mee doet aan den Rooden Dinsdag in den Haag, heb ik veel lie ver, aal je maar het huis uitgaat!" Tegen de moeder heeft verdachte gezegd, toen hij dien Vrijdag het huis uitging: „Ik zal dat gezichtje wel verminken!" Getuige heeft verd. bij den arm gegrepen en gewaarschuwd: „Doe geen gekke dingen! Denk aan mij Verdachte verklaarde, dat het meisje haar geluk in de communistische partij gevonden had, volgens haar verklaringen, en dat zij wilde, dat ook hij voor de partij zou werken. Ook heeft zij hem jaloersch gemaakt, doordat er een ander in de partij was, waarvoor zij zei sympathie te voelen. Zij maakte toen de verkeering af. Hij heeft het mes gekocht en voortdurend bij zich gedragen, met. het doel het gezicht van het meisje te schenden. „Als i k haar niet mag hebben, zal die ander haar ook niet hebben", dacht hij. Hij dorst echter niet, en hij zou weggegaan zijn na het gesprek zonder gestoken te heb ben, als niet de communist genaderd was. Het meisje zei: „Daar heb je mijn commu nist". Ze liet hierop een bekentenis volgen, die verd. buiten zich zelf bracht. Requisitoir De Officier, mr. W M. Paardekooper Over man, deelde mee, dat verdachte bij de politie verklaard heeft het mes gekocht te hebben om te dooden. De Officier achtte moord bewezen, mede door de verklaringen van den verdachte, die eigenlijk een bekentenis' zijn. Hij ging de drijfveeren tot deze daad na, die in de politiek liggen. Het meisje hield zich met communis ten op en met de communistische beweging, wae5 tegen verd. zich kantte. De verhouding van het meisje en den communist gaf reden tot jalousie aan verdachte. De jalousie, ge koppeld aan een niets ontziend egoïsme zijn de oorzaken geweest. De schrijver van het rapport gebruikt het woord: crime passionnel. Maar te ver doorgevoerde clementie moet daar niet aan vast zitten. De Officier zeide, dat alles weten niet is „alles vergeven", doch „veel begrijpen en daardoor wat vergeven". Er is sprake van moord en een menschenleven is ontijdig af gesneden. En het volk moet weten, dat hier een zware straf op haar plaats is. Later kan er misschien aanleiding zijn voor voorwaar delijke invrijheidstelling. Hij eischte een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Pleidooi. De verdediger, mr. Th. J. Eskens, sprak over de slechte opvoeding van verdachte en het vreeselijke leven van hem en zijn broers en zusje, die volkomen mishanderd werden door een aan drank verslaafden stiefvader. Het eenige goede, wat hij vond, kwam van buiten, maar niet uit het gezin. Verd. klampte zich aan het meisje vast, omdat dat het eenige was wat hij had, zooals hij zich ook vastge klampt had aan het vorige. Toen die het af gemaakt had, heeft hij de gaskraan open ge zet. PI. ziet geen politieke drijfveeren in dit misdrijf. Ook de jalousie was in den beginne niet aanwezig. Die kwam pas, toen de commu nist het meisje van hem wegnam. En toen het meisje hem afzegde, zag verdachte die groote eenzaamheid van vroeger weer voor zich, te meer waar de verhouding zoo gelukkig ge weest was. Hij heeft pas gestoken in een reactietoestand, die kwam aan het eind van het gesprek. Gezien den psychologisclien toe stand van verdaehtte achtte pl. geen moord aanwezig. Uitspraak 22 November. MINDERWAARDIGE SCHILDERIJEN OP AFBETALING. In Amsterdam wordt in de laat-s'en tijd van deur tot deur geleurd met minderwaardige schilderijen. De „Kunstwerken", welke worden aangebo den, kosten f 17,50 terwijl ze met f 0,50 per week afbetaald kunnen worden. Als aanbeveling wordt dan gezegd d dit gebeurt door het Comité „Kunst in Nood". De secretaris der Amsterdamsche Federatie van beeldende Kunstenaarsvereenigingen, die het bericht, daarover ontving, waarschuwt voor deze minderwaardige practijken. Zij zijn zoowel voor de koopers als voor de kuns tenaars zeer nadeelig.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1