HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Mooie reis van een motorlogger. 19e JAARGANG No. 319 DONDERDAG 15 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Ion- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement beiangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOS'JEE LOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van t>oven- en/of onderarm; 100.Dij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge voige van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis ls niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ELA.V.-Bank te Schiedam. Slim Jannie. De Zuid-Afrikaansche staatsman generaal Smuts, in zijn vaderland bekend als „Slim Jannie" heeft te Londen een redevoering af gestoken, waarvan de hoofdinhoud is, dat Europa zich volstrekt niet angstig behoeft te maken over onmiddellijk-dreigend oorlogsge vaar. Dat bestaat niet, zegt de generaal. Hij knoopt er een heele Freudiaansche theorie over angst-psychosen aan vast, zegt dat Duitschland niet aan wezenlijk militairisme maar alleen aan „militaire bedwelming der massa's" lijdt, geeft medegevoel met Duitsch land en medegevoel met Frankrijk te ken nen, prijst de Volkenbondsmethoden en be pleit de snelst mogelijke herziening van het Verdrag van Versailles. In al deze dingen kan men het van harte met hem eens zijn, ofschoon ik geloof dat hij de angst-psychose overdrijft. Als er in Euro pa inderdaad angst voor een onmiddellijk oorlogsgevaar bestond zou men heel andere dingen zien gebeuren. Gelukkig is dat onmid dellijke gevaar er niet. Als generaal Smuts zegt dat men in Duitschland volslagen gek zou moeten zijn om thans een oorlog te wen- sclien, spreekt hij de waarheid. Duitschland bezit geen enkelen bondgenoot en zou wel bewust zelfmoord plegen als het zooiets on dernam. Evenmin hebben de anderen ook maar de geringste redenen om Duitschland te lijf te gaan. „Slim Jannie" is evenwel in de geestdrift van zijn betoog wat erg vergegaan en heeft deze bewering geuit: „Het is merkwaardig dat vooral de pacifisten, in hun goedbedoeld stre ven om de menschen door vreesaanjaging tot ontwapening te brengen, juist de mentaliteit aankweeken, die tot oorlog leiden kan". Ik vrees dat de generaal bij deze ietwat- goedkoope beschuldiging niet zoo slim is ge weest als anders. De strijd der pacifisten is geconcentreerd in het voortdurende betoog tegen hun medemenschen: „Help nu mee sluit u bij ons aan, want we kunne n de zaair voorkomen". Waarop de sceptische meer derheid, die nochtans op den duur steeds meer afbrokkelt, reageert met: „Dat gelooven we niet, het geeft toch niks, d'r is altijd oorlog geweest, jullie kunnen er niets aan doen enz. Het is het historisch bekende verzet van alle sceptische, futlooze meerderheden tegen iedere groote beweging. Wie de ervaringen na leest van de menschen die streden voor de hygiène en tegen de groote epidemieën die ook dit werelddeel plachten te teisteren, van de strijders tegen de slavernij enz., vindt precies hetzelfde verzet. Ook b.v. de strijders tegen drankmisbruik hebben dat ondervonden. Lauwheid, onverschilligheid, scepticisme, on geloof. Wat de pacifisten derhalve voortdurend be zielt, en zeer merkbaar bezielt, is het vertrou wen in hun kans op welslagen, op het voor komen van den oorlog. Ik meen te mogen zeggen dat ook in deze rubriek dat vertrou wen tallooze malen tot uiting is gekomen. Als bv. Mussolini van den top van een tank een juichende massa toebulderde: „er zit oorlog in de lucht" was het niet altijd even makke lijk het vertrouwen aannemelijk te blijven maken, maar met diepe overtuiging bereikt men zeer veel. Daarom houden anderen, ei schrijver dezes, vol. Slim Jannie reageert daarop op de boven aangeduide wijze, en het Alg. Handelsblad maakt zijn woorden nog wat erger en zet bo ven het verslag van zijn rede als titel: „De pa cifisten zijn het gevaarlijkst". Er gebeuren rare dingen in deze tijden, en wit wordt wel eens meer zwart genoemd, maar dit is toch wel een beetje héél zot. Meent de generaal soms, dat wij niet moesten waar schuwen tegen de enorme, steeds toenemende bewapeningen, al is er inderdaad geen oor logsgevaar „in de naaste toekomst"? Onze Koningin heeft diezelfde waarschuwing ge uit toen zij aan president Roosevelt schreef, dat een wedstrijd in bev/apening op den duur onvermijdelijk tot oorlog moet leiden. En daar zit nu juist de quintessens van de zaak. Wij zijn niet tevreden met afwezigheid van oorlogsgevaar in de naaste toekomst. Wij wijzen op een ontzettend toekomst-gevaar, dat onze kinderen bedreigt als wij in onzen tijd niet een eind weten te maken aan de heerschende internationale janboel. Wij zijn er niet tevreden mee dat het misschien „on zen tijd v/el uit zal houden". Wat bedoelt Slim Jannie eigenlijk? Zou hij het beter vinden als wij niet waarschuwden? Als wij allen plotseling zwegen, en den boel op zijn beloop lieten? Als ik op de vergadering' was geweest, waar hij sprak, zou ik hem die vraag gesteld hebben. En met zijn Zuid-Afri kanen ben ik voldoende overtuigd van zijn slimheid, om te weten dat zijn antwoord daar op niet bevestigend zou zijn geweest! R. P. Het schip der toekomst? KORTE RUSTPOOS DER TRAWLERS. Vooral in de laatste maanden valt op te merken, dat de trawlers zulk een korten tijd binnen blijven. De reeders schijnen het er op toe te leggen, van de omstandigheden, die thans voor de exploitatie hunner schepen het meest gunstig zijn, zooveel mogelijk te profi teered Een trawler, die Zondagmorgen half zeven binnen kwam, ging Maandagmiddag half vier weer naar zee. Staaldraad in de schroef. De stoomloodsboot Nr. 4, welke na verwis seling van den buitendienst naar Nieuwediep is geweest om schoon te maken en gisteravond in de haven terugkeerde, kreeg bij het meeren aan den steiger in de Buitenhaven een staal draad in de schroef- Een record-besomming maakte gisteren de KW 74. een logger die alhoewel varende onder een KW merk, toebehoort aan een alhier ge vestigde reederij. Het vaartuig besomde f1800, een besomming, die slechts zelden door de kustbooten bereikt wordt. De logger had een mooie vangst, o.a. 1000 K.G. tongen, maar trof bovendien weinig con currentie, doordat er bijna geen schol aan den afslag was. Er is reeds eerder in ons blad op gewezen, dat met het oog op de veranderde omstandig heden, gezocht dient te worden naar een type visschersvaartuig, dat den kusttrawler kan vervangen. Reeds meer en meer blijkt, dat voor de kleine visscherij de trawler niet meer het meest geschikte type is voornamelijk om dat de kustboot in verhouding tot de daarmee bereikte resultaten te duur in exploitaties is. In de laatste maanden is dit maar al te dui delijk gebleken. Ook thans, ondanks dat er slechts een klein aantal booten in de vaart is, ondanks dat, vooral de maand October, een der beste maanden voor de visscherij is, varen de kustbooten steeds met verlies of althans met zulke onbevredigende resultaten, dat het den reeders vrijwel onverschillig moet zijn. hun booten in de vaart te brengen dan wel ze te laten liggen. Het in de vaart brengen ge schiedt dan ook louter en alleen met de ge dachte: we zullen het maar eens probeeren, wie niet waagt, die niet wint. En in den regel loopt het dan op een teleurstelling uit. B'ij een vergelijking van de besommingen van de kustbooten met die der booten van het groote type over een bepaald tijdvak van den laatsten tijd krijgen we voor 20 Noorazeeboo- ten een gemiddelde besomming van f 2855 en voor 20 kustbooten een gemiddelde besomming van f 1545. En nu moge het waar zijn, dat de exploitatie van een Noordzeeboot heel wat duurder is dan van een kustboot, een verschil van f 1300 doet de balans overhellen ten gunste van de Noordzeebooten. Dan: weg met de kustboot, leve de Noord zeeboot? In geenen deele. Dit zou een te eenzijdigen aanvoer bewerkstelligen en zou niet in het be lang zijn van den vischhandel van IJmuiden, die de voortbrengselen der kustvisscherij niet kan ontberen. De reis van de KW 74 wijst in zekeren zin in de richting van de oplossing van het vraag stuk. Dat het type, waarnaar gezocht wordt, een motorvaartuig moet zijn, ligt voor de hand. Vooral vopr lichter gebouwde visschers- vaartuigen is de motor het aangewezen voort stuwingsmiddel, omdat zoowel de brandstoffen als de bediening goedkooper is dan een stoom machine. En thans het scheepstype. Logger of kotter? Wat is een logger en wat is een kotter? Heel gemakkelijk is dit verschil niet aan te. geven. In IJmuiden kennen we als loggers de Kat- wijkers en de Scheveningers, oorspronkelijk i'ebouwd voor de haringvisscherjj doch sedert de motoriseering gedurende het winterseizoen met succes gebezigd voor de trawlvisscherij. En als kotter kennen we het kleinere type, korter en naar verhouding breeder, met wat oploopenden voorsteven, een type, dat thans veelal gebouwd wordt voor de snurrevaad- visscherij, in het bijzonder voor de visscherij onder de kust. Voor IJmuiden is het logger-type te prefe- reex-en. De logger immers is na den trawler het laatste Nederlandsche visschersvaaartuig dat bij stormweer blijft uitvaren; bij hand having van het logger-type is er dus de meeste zekerheid, dat de msrkt geregeld van visch wordt voorzien. Alleen zal de vraag beant woord dienen te worden, of men op den duur niet met een type zou moeten komen, dat zich houdt bij de trawlvisscherij alleen, waardoor het noodig zou zijn, de binneneonstructie te wijzigen, alsmede een sterkeren motor, bijv. van 250 a 300 P.K. in te bouwen. Een dergelijk vaartuig zou eveneens met succes de trawl- haringvisscherij kunnen uitoefenen. En de snumevaad-kotters dan? Zeker, ook van de snurrevaad-kotters kun nen goede resultaten verwacht worden, alleen niet wanneer de dagen kort en het weer slecht wordt, dus in den winter. En bovendien zal het niet zoo gemakkelijk zijn, geschikt „volk" voor deze visscherij te vinden. Men schen, die op trawlers en loggers gevaren heb ben, krijgt men niet gemakkelijk op deze sche pen. De bemanningen voor de snurrevaad-vis- schers zouden uit de Urker Noordzeebotter- visschers gerecruteerd moeten worden, wat ook niet mee zal vallen. Het lijdt geen twijfel of de motorlogger, liefst gebouwd en speciaal uitgerust voor de trawlvisscherij, is het schip der toekomst. Men lette eens op het uiterlijk van de KW 74: de zware schoolsteen maakt, dat deze logger overeenstemming vertoont met een klein type motortrawler. En om deze reden moet dit loggertype dan ook beschouwd worden als de tusschenvorm, als een overgang van den drijfnetvisscher naar den trawlvisscher. Dit vraagstuk is thans actueeler dan ooit, immers 't is meer dan ooit noodig, dat 't vis scherij bedrijf zoekt naar middeleen, die leider- tot wat men in de industrie zou noemen: ver laging van de productiekosten. Een verdere bezuiniging op de loonen is niet mogelijk. Het bedrijf kan zich alleen door een technische rationalisatie aan de gewijzigde omstandi; heden aanpassen. S. 5. DE KUSTVISSCHERIJ IN SEPTEMBER 1934 De Af deeling Visscherij en van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1933. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der visscherij over het algemeen gunstig. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in September 1933. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten wa ren beter, in de Lauwerzee en den Dollart, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer daaren tegen slechter dan in September van het vo rige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 631.205 (1,032.468) K.G. en f8"" f( 14.905) in de Waddenzee en het niet afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 2.365.419 K.G. (2.717.240) en f 37.954 (f 41-872), in het IJs selmeer 431.602 (488.592) K.G. en f 189.597 (f 196.707) in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 457.865 (310.074) K.G. en f 29-833 (f 25.761) Uit Zeeland werden verzonden 445.870 (1 461.400) oesters ter waarde van f 2-0.806 (f 84.230) en 6.851-200 (6.924.500) K.G. mosselen ter waarde van f 82.297 (f 98.880). In het IJsselmeer verliep de aalvisscherij met kuil- en kornetten, evenals met aallijnen, over het algemeen gunstig. Daarentegen wa ren de vangsten met aalfuiken, op een en kele uitzondering na, onbevredigend. De bot vangsten van staande botnetten waren over het algemeen slecht. Bewesten Lemmer, langs het Vrouwezand, op het Enkhuizerzand en op de Ki'eupel werden in de eerste helft der maand nog wel loonende vangsten gemaakt, terwijl bij den afsluitdijk deze visscherij de geheele maand niet slecht verliep, doch overal elders waren de vangsten gering. Met de kuil- netten en fuiken werd zeer weinig bot mede gevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee bestonden de vang sten der kommen grootendeels uit groote bliek terwijl voorts nog wat spiering en fint werd medegevangen. De aalvisscherij leverde met alle soorten vischtuigen nog slechts geringe vangsten op. De botvisscherij met staande netten en botschut-want verliep minder goed. De Texelsche garnalenvisschers vischten voor namelijk voor de drogerijen. Van 24 Septem ber af begon de verzending van levende gar nalen van Den Helder naar Amsterdam. Er werd door ongeveer 30 vaartuigen van Den Helder gevischt. De vangsten waren gering terwijl de garnalen over het algemeen klein van stuk waren. Van een der oesterperceel-en beoosten Texel werden 5000 K.G. oesters af- vischt en naar Zeeland vervoerd. De kwaliteit dezer oesters was niet mooi. Van de mossel- perceelen werd slechts één lading afgevischt voor de markt te Rotterdam, terwijl van de natuurbanken geregeld een kleine hoeveel heid werd afgevischt. Voor de verzending naar Engeland was het weder nog te warm, waar door deze dan ook bij die van September van het vorige jaar ten achter bleef. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door hetzelfde aantal vaartuigen als in de vorige maand voortgezet. Voor de wulkenvisscherij was het aanvankelijk nog te warm; waardoor de wulken onverkoopbaar waren. Tegen het einde der maand werd deze visscherij door ongeveer 40 vaartuigen, hoofdzakelijk in den Texelstroom, uitgeoefend. Over het algemeen was er weinig vraag, terwijl de vangsten ook niet groot waren. De prijs der wulken was laag. De alikruikenvisscherij leverde slechte vangsten op. DE ZOON VAN KONG IN THALIA Een leeuw, een lam en een muis, arm in arm een wandelingetje op het Wilsonsplein makend, zouden geen vreemder schouwspel vormen dan de drie hoofdrollen in de Remaco Radio Film De Zoon van Kong, welke film van Vrijdag af in Thalia wordt vertoond en die ge zamenlijk een verborgen schat gaan zoeken. Die hoofdrollen zijn een man, een meisje en een reusachtige aap, die driemaal zoo groot als de man en hand in hand dwaalt dit zonderlinge trio door de tropische wildernis sen, waar tot bouwvallen verbrokkelde tem pels op een lang vergeten en vergane bescha ving wijzen. Het scenario voor deze buitengewone groot- sche film werd geschreven door Ruth Rose, naar een idee van Merian Cooper. De regisseur van King Kong, Ernest B. Schoedsack, voerde ook de regie voor de film De Zoon van Kong. King Kong was een film zooals de Amerikaansche Filmindustrie slechts in staat is te vervaardigen. In de Zoon van Kong aanschouwt men dit monster opnieuw, maar veel volmaakter. Een ontroerend moment wanneer het water zich boven het machtige lichaam van den Zoon van Kong sluit, een moment, dat van een ziel loos mechaniek voor enkele seconden een no bel wezen maakt. De Zoon van Kong echter gedraagt zich bewust komiek, haalt rare grappen uit, praat bijna en caricaturiseert den menschelijke handel en wandel. Kong Ju nior vecht met huizenhooge vijanden en de den menschelijken handel en wandel. Kong Ju- ven toe. Wij zullen den inhoud der film niet in zijn geheel verklappen, wij kunnen in ieder geval aanraden deze film te gaan zien, want het is een góede Thriller. CHRISTELIJKE MIDDENSTAND. In het Evangelisatielokaal J. P. Coenstraat heeft gisteravond een vergadering plaats ge had van den Christ. Handeldrijvenden en In- dustriëelen middenstand. De leiding der ver gadering berustte in handen van dén heer H. Homburg, die opende met een kort inlei dend woord, waarin hij de noodzakelijkheid van een Christ, middenstandsbond besprak. Nadat een dubbel kwartet, onder leiding van den heer S. Wiersma een drietal liederen ten gehoore gebracht had werd door Ds. van Teylingen gesproken over de beteekenis van een Christelijke middenstandsorganisatie. Hij bracht hierbij naar voren hec principieele van den Christel, middenstander. Spreker bracht naar voren dat de maatschappelijke toestand van een middenstander in vele ge vallen minder gunstiger is dan van een be hoorlijk gesalarieerden arbeider. De moeilijke positie, waarin de middenstander zich bevindt, maakt het noodzakelijk zich te vereenigen, wil hij zijn plaats behouden. Hierbij heeft men rekening te houden met zijn Christelijk begin sel. Indien men hiermee geen rekening houdt, dan zet men het mes in eigen vleesch. Verder spoorde spreker degenen, die nog geen Ijd waren, aan, zich aan te sluiten om ook in deze hun plicht te kennen en zich van een hoogere roeping bewust te zijn. De voorzitter sprak hierna eenige woorden van dank tot Ds. van Teylingen waarna het dubbel kwartet zich weer deed hooren. De heer Homburg maakte vervolgens melding van de actie, die gevoerd zal worden tegen de P.E.N.-tarieven. Voorts vestigde hij de aan- TEVEEL VAN HET GOEDE. Venetië, dat toch al zoo rijkelijk met water bedeeld is, ondervindt den laatsten tijd veel last van een abnormaal hoogen waterstand. Op het San Marcoplein dobberen de gondels en heeft men zelfs een voetbrug moeten slaan! dacht op de sluitingswet en het ventverbod. Nadat de heer Wiersma met zijn zangers zich nog eens op uitnemende wijze had doen hooren sloot de voorzitter de vergadering. UITVOERING „JULIANA". Wanneer de Chr. Muziek Vereeniging Juliana", directeur de heer P. D. Klut., een uitvoering geeft is zij haast zeker van een goed bezette zaal. Ook ditmaal was de gym nastiekzaal der Julianaschool aan den Engel- mundusweg geheel gevuld toen de heer H. S. Klut den avond met een koite rede opende, na eerst in gebed te zijn voorgegaan. Het programma, dat de heer Klut en zijn mannen uitvoerden was een zeer gevarieei'd. Naast het gewone fan fare-orkestwerk soli en kwartetspel, vnl. door die leden van „Juliana", welke op het solistenconcours te Bloemenóaal deze maand gehouden, zulke fraaie succsesen behaalden. Het orkest speelde met entrain de voor dit ensemble zoo uitermate geschikte nummers, Paix et Labeur en Kalma, een 2-tal ouvertui'es, fantaisieën als Violetta en Abend- gesang. Eerstgenoemd werk werd vlot uitgevoerd, 't Is frappant, welk een forsch, gezond-muzi kaal geluid „Juliana" met zulk een kleine be zetting weet te produceeren. Kwam in het slot- thema even een paar maten verkeerd lezen van pistons voor, we hebben niettemin met genoegen naar dit pretentieloos werkje ge luisterd. Het corps herbergt onder zijn leden goede solo-krachten, waarvan die uit het hooge koper meer opvallen, doordat zij in het epertoire dankbare trekjes ten beste kunnen geven. Het „Boeketje chrysanthemums", dat hier na volgde, was niet zoo rein van uiterlijk als die Japansche kinderen van Flora in werke lijkheid zijn. De fantaisie Violetta had door de studies voor het concours zeker niet die aandacht genoten, die het voor dit concert stellig vei'diend had. De jeugdige E. v. d. Heide gaf een solo voor bugle ten beste, het bekende Behüt dich Gott uit Der Trompeter von Sackingen, waarmee hij een 2en prijs in de 3e afd. behaalde. Ook nu bemoedigend. De baritonsolo La Somnambule van den heer A. Mook verwierf een 2en prijs; hij was ditmaal niet zoo gelukkig als te Bloe- mendaal. Het met een len en een extra prijs bekroon de kwartet (2 bugles, hoorn en tuba) bestaan de uit de heeren J. Joh. Klut. H. S. Klut, W. Verhagen en R. Reindersma speelde daarna een Engelsche compositie, White Heather, dat terecht een extra applaus verwerven mocht. Het klonk zeer beschaafd; de hoornist culti- veere zijn toon; dit is nog geen edel hoorn geluid. Dit was met het werk van den trombonist en den hoornist verreweg het beste op dit gebied, dat we dezen avond te hooren kregen. Er bleek uit, dat de leden individueel zeer zeker wel tot prestaties in het kader van het corps in staat zijn. Het Andante voor piston (solist van Tyl) was geen andante-tempo, eer allegretto. Zoodoende kwam het er vrij vaardig uit, want het uitge houden noten maken gaat den pistonnist nog niet zoo af, als men wel gaarne hooren zou. Solo-piston J. Joh. Klut droeg op keurige wijze een thema met variaties voor, dat zeker een le prijs waardig gekeurd was, als de va riaties technisch beter uitgevoerd waren ge worden. Herinneringen uit Ostende werden ons door den heer R. Reindersma middels zijn trombone gebracht en deze waren niet van de onaan genaamste. Met zwier werden de variaties op het thema van deze schoone badplaats, nog wel van de hand van een zekeren meneer Bouillon! ten beste gegeven en ze lieten zich goed smaken; een handig dilettant-blazer. Na 't kwartet der heeren H. Tijl, M. v. d. Berg, A. de Jager en K. Gjaltema was het op treden van den heer H. S. Klut met een solo voor waldhoorn, Reverie een aangename ver rassing. Deze blazer wist op zijn moeilijk in strument veel vaardigheid ten toon te sprei den en een alleszins vei-dienden len prijs in de le afd. te veroveren. Mooi geblazen! Directeur Klut trad voor al deze soli als slagvaardig begeleider aan het klavier op. De heer J. Visser wisselde de nummers af met declamatie. Hij droeg o.a. een lofzang op onze Kroonprinses voor, welke besloten werd met het zingen van 2 coupletten van ons Wil helmus. Daarna genoot zijn gehoor van eenig humoristisch proza, dat met hartelijk applaus beloond werd. Ook de verloting ontbrak niet, terwijl dc heer Kreutze in de pauze met het Weco-appai-aat de voor de pauze door Juliana uitgevoerde nummers ten gehoore bracht. Inderdaad een attractie! W. GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE Door de Gereformeerde Jeugdcentrale, waar bij op een enkele uitzondering na alle organi saties der Gereformeerde jeugd zijn aangeslo ten, zullen na de propaganda-vergadering weer drie cursusvergaderingen gehouden worden. De te behandelen onderwerpen zijn: le De jeugd en het verbond Gods; 2e. De waarde van het Oude Testament. 3e. Karl Barth (De invloed van de dialectische theolo gie in den staat, de maatschappij enz.) Bovendien zal voor de jeugdige leden der Centrale een speciale vergadering worden be legd. Tot voorzitter van het dagelij ksch be stuur is gekozen Ds. E. G. van Teylingen, LTmuiden-Oost De vaart naar Port Churchill. In 1932 werd de' haven van Port Churchill voor het verkeer opengesteld en in dat jaar kwamen er twee schepen binnen. In het sei zoen van het vorig jaar (deze haven is een, welke gedurende een bepaalde periode kan worden bezocht) steeg het aantal reeds tot tien en in dit jaar zijn er al vijftien geweest. De gekoesterde verwachtingen bij het in richten der haven blijken dus"niet beschaamd te zullen worden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1