Dr. Colijn en mr. Aalberse zijn het nog niet eens. STA TEN-GENERAAL Schiphol slooft zich voor de Uiver uit. SÊÊk TWEEDE KAMER Als er strijd moet komenzal het er een zijn tegen het geheele kabinet. Onderzoek naar de particuliere wapenfabricage. Algemeene beschou wingen geëindigd. Mr. van Schaick. 's GRAVENHAGE, 14 November Op de achterste bank van een der rijen, waarop de R.K. Kamerleden hun plaatsen hebben, zat eenmaal hun groote voorman Monseigneur Nolens, zit nu diens opvolger Mr. Aalberse. Van daaruit pleegt de leider dezer fractie het parlemen taire slagveld te over zien. Geruimen tijd ge noot hij vanmiddag buurschap van Minis ter v. Schaick, die zich naast hem had genes teld. Als postillon d' amour tusschen het kabinet en den voorzit ter van de R.K. Kamer club, van wier steun de Regeering heel wat min der zeker is dan van die der beide andere recht- sche fracties en van li beralen en vrijzinnig-democraten? Of om ten minste den heer Aalberse te bewegen zich toch nog eens dubbel en dwars te bedenken alvo rens het tafellaken tuschen zijn fractie en het Ministerie door te snijden? Het is moeilijk hierop een antwoord te geven, Alleen wat men daar op die achterste bang z a g, kan hiei vermeld en dat, zoo moet ik bekennen, deed nu niet bepaald denken aan het beeld Genei conversatie, waarin' de met elkaar pratende het roerend eens waren. Trouwens, dat kon ook niet gezegd van de openbare gedachtenwisseling Aalberse—Go- lijn. Soms had het er zelfs veel van als of er nog steeds iets te bekennen viel van het oud zeer overgebleven uit de dagen van Dr. Go- lij n's eerste poging, na de verkiezingen van 1933 ondernomen, om een parlementair Kam net te vormen, poging mislukt doordat hij en de leider der R.K. fractie elkaar toen niet kon den vinden. t Het parlementaire gesprek, of te wel de bij dit algemeen debat gevoerde gedachtenwis seling tusschen hem en den Premier, was vol gens Mr. Aalberse niet ten volle een dialoog. Daarvoor had de Minister-President z.i. te veel zijner vragen (verlangens) onbeantwoord ge laten, als mocht dan Minister Oud gisteren een aantal hiaten hebben aangevuld. Niettegenstaande Mr. Aalberse het dus niet over zich kon verkrijgen te verklaren, dat hij en zijn volgelingen met het beleid en het programma der Regeering geheel en al vrede kunnen hebben, ging hij thans toch ook niet over tot opzegging van het vertrouwen. Aan een politiek van afwachten gaf hij de voor keur. Immers bij de verschillende begrootmgs- hoofdstukken zal wel nader blijken, gelijk de Premier zelf kenbaar had gemaakt, of het Ka binet in voldoenden zin aan de wenschen der R.K. Staatspartij tegemoet komt. „Wij schor ten ons eindoordeel op in de hoop, dat wij straks bij de afzonderlijke begrootingsontwer- pen op onze diverse vragen bevredigende ant woorden zullen ontvangen. Mocht deze hoop niet in vervulling gaan, dan zoo verklaarde Mr. Aalberse zullen wij de nu afgebroKen conversatie op een nader te bepalen dag voort zetten. Of dus de R.K.è fractie haar steun aan het kabinet wenscht te onttrekken, dat ligt nog verborgen in den schoot der goden. „Het kan vriezen, het kan dooien" placht Mon seigneur Nolens te zeggen en zijn opvolger blijkt nu zeker in dit opzicnt ook zijn navol ger te zijn! Met dat al zijn de Katholieken er niet op uit, straks achtereenvolgens eiken Mi nister afzonderlijk te gaan bestoken. Integen deel bij voorbaat verwierpen zij den guerllla- oorlog. „Als het tot een strijd moet komen, dan zal het er een zijn aldus de heer Aalberse met open vizier, in het open veld, gevoerd tegen het Kabinet". De leider der R.K. fractie, die het nog altijd niet met zichzelf (of met sommige wat weer spannige elementen in zijn partij?) eens is, of hij dit Kabinet zijn vertrouwen kan schenken, kreeg van den Premier terecht te hooren, dat het zeker niet in 's lands belang ware te lang te wachten met in dezen tot een conclusie te komen. En als dus, wat Minister Colijn zich best kon voorstellen, de Roomsch-Katholieken liever dan een bewind, dat er op uit is „met rustige voorzichtigheid zich aan te passen aan wat om ons groeit en af te weren wat wild op ons komt aanstormen", een Kabinet het heft in handen zouden zien nemen, dat meer besluitvaardigheid, meer moed en meer fantasie zou vertoonen, dan hadden de heer en .het maar voor het zeggen. Rond en vierkant moesten zij dit dan verklaren. Ech ter vooral niet na lang talmen, doch zoo spoe dig mogelijk. Tot deze aansporing bestond te meer reden, nu het inderdaad al heel onduidelijk was, wanneer Mr. Aalberse met zijn eventueel te houden interpellatie over het algemeen Regee- ringsbeleid voor den dag zou willen komen. Men kon den indruk krijgen, dat hij de door hem bedoelde veldslag pas na afhandeling van alle begrootingshoofdstukken zou willen aan gaan. Dat ware rijkelijk laat. Maar bezien van uit het standpunt der R. K. fractie zou haar dit het voordeel schenken, dat wellicht het dreigement met de afrekening straks, nog •bij meer dan één begrootingshoofdstuk kans zou bieden op verdere tegemoetkoming van de zijde der Regeering. Op verdere tegemoetkoming. Want het Ka binet is toch al in meer dan één opzicht geens zins doof gebleven voor verlangens door Mr. Aalberse voorgedragen. Dit onderstreepte de Minister-President vanmiddag nog eens, o.m. met betrekking tot zijn in eersten termijn ge dane toezeggingen betreffende het geven van een ruimeren armslag aan de particuliere wel dadigheid t.a.v. steun aan werkloozen en. aan gaande die door de Regeering dit keer te schenken winterhulp. De Minister-President verklaarde openlijk (en er klonk zelfs een tril ling van verontwaardiging in zijn stem) wei nig gesticht te zijn over het feit, dat Mr. Aal berse zelfs maar even den indruk had kun nen doen post vatten als had Dr. Colijn toch nog listiglijk een slag om den arm gehou den bij deze toezeggingen. „Wie mij kent, weet, dat mijn ja, ja, mijn neen, neen, is en nie mand heeft dus het recht eerlijkheid mijner bedoelingen in twijfel te trekken". Zoo riep hij vertoornd uit. Even later wierp de heer Vliegen hem zeer behendig dezen bal terug, toen de Premier verkondigde nog niet geheel en al te vertrou wen op het woord der S. D. A. P. in zake haar verlangen slechts legale wegen te bewande len! In dit verband zij meteen aangestipt, dat de Minister-President nog eens op het bestaan der weer-afdeeling der N. S. B. en de daar geldende verplichting van blindelingsche ge hoorzaamheid aan den leider, de aandacht vestigde, nu Mr. Westerman maar niet had kunnen begrijpen, waarom de N. S. B. nog al tijd op de zwarte lijst voorkomt Deze afge vaardigde, die zich gisteren aan bedenkelijke insinuaties had schuldig gemaakt, moest hier voor vandaag een paar afstraffingen van de heeren de Visser (Comm.) en Mr. Joekes V.D.) incasseeren. Jammer was alleen, dat deze laatste den slechten smaak aan den dag legde den afgevaardigde van Nationaal Herstel te plagen met iets uit diens particuliere verleden, wat hier ook geenszins ter zake deed. Ook Ir. Bongaerts (R.K.) bleek opnieuw van dit denkbeeld niet afkeerig te zijn. Ter ver mijding van misverstand herhaalde de Mi nister-President daarop nog eens, dat z.i. groote industrieën hun kapitaal door middel van emissies op de aandeelen-markt behooren te krijgen, doch dat voor middel- en kleinere industrieën zgn. regionale industrie-banken ten dezen nuttig werk kunnen verrichten. Ook voor de noodzakelijkheid van verlaging der huren, ander punt, waarop hij dus in prin cipe niet zoo ver van Mr. Aalberse c.s. af bleek te staan, verklaarde Minister Colijn zeker wel te weten, al is hij er zich van bewust, dat hij den dag na de huurverlaging, de verhuurder 'bij zich zal krijgen met de vraag hoe deze nu zijn verplichtingen kan nakomen. M-a.w. ook hier is het geraden voorzichtig' te zijn met het op zich nemen van direkte verantwoordelijk heid door de Regeering. Had Mr. Aalberse in twijfel getrokken of het kabinet zich wel voldoende er van bewust is, dat alle hoop op terugkeer van de toestanden van vóór 1929 ij del is, dr. Colijn trachtte hem duidelijk te maken, dat hiervoor geen enkele reden bestaat. „Met onze productie zoowel op agrarisch als op industrieel gebied moeten wij ons aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden, daarbij echter niet verge tende, dat de buitenissige situatie voor heden niet blijvend is," Aldus de Premier die erop wees hoe blijk baar hij en mr. Hubberse het eens zijn in principe althans dat de noodige orde ning niet van bovenaf dient te worden op gelegd, maar uit het maatschappelijk initia tief moet opkomen. En dan is de Regeering' heusch bereid, gelijk eenige voorbeelden kon den staven, in dezen aanmoedigend op te bieden. Doch zij heeft wel te waken tegen groepsbaatzucht. dde evenzeer als individueele baatzucht bestaat en in het bedrijfsleven om den hoek komt kijken. Daarom en om nog allerlei andere factoren ware het ook al ver- kerd te meenen, dat, als we maar een goede bedrijfsordening hadden (die niet bepaald in •een paar weken uit den grond te stampen is) een N.V.V. achterwege zou kunnen blijven. Neen, als die er zou moeten komen en dat zou zelfs al eens heel gauw kunnen gebeuren, bijv. binnen 14 dagen dan dient de over. heid t.a.v. den handel met het buitenland en van de regeling van betalingen (en niet- betalingen!), om der wille van het algemeen belang, het heft in handen te houden. Zie daar wel zoo- wat het belangrijk ste uit minister Colijn's, dit keer zoo nu en dan met heel wat tempera ment uitgesproken rede. Fel werd hij bepaald, toen de heer v. d. Tempel hem nog met in terrupties kwam be stoken over te lang zaam opschieten Dr. S. E. B. Bierema uitvoering van (V. B.) werken dank zij het 60-mil.lioenplan Spoed, spoed en nog eens spoed, zoo had ook Mr. Aalberse in verband hiermede uitgeroepen. Maar de minister-president kon er terecht op wijzen, dat er, alweer met het oog op de vele verschillende belangen, die hierbij toch juist ook in het spel zijn, deug delijk wikken en wegen noodig is., wil het ondernemen van dergelijke werken inder daad verantwoord zijn. Intusschen kon hij Mr. Aalberse wel wel toezeggen nog eens te zullen nagaan of het werkfonds-apparaat nog wat verbetering zou kunnen ondergaan, al geloofde hij voorshands niet, dat er een ge schikter systeem dan het bestaande te vin den zou zijn. Ook Mr. Joekes ontving nog op een punt eenige bevrediging. De premier bleek thans n.l. wel bereid eens na te doen gaan hoe het gesteld is met de verbindingen tusschen de particuliere wapenfabricage ten onzent en het buitenland: hij zag wel in, dat er in dit opzicht in elk geval ongewenschte toestanden schijnen te besaan! Zwak was 's Ministers argumentatie waar om hij liever tegen revolutionnaire volks vertegenwoordigers pas iets wil ondernemen als er eens 'n Grondwetherziening aan de orde komt. Dr. Bierema (lib.) had de Re geering, die als de dringende noodzaak blijkt, wel wat met een gewone wet wil doen, tegen het dan aanwezige gevaar voor gelegenheids wetgeving gewaarschuwd De liberale woordvoerder en de heer Schuuten (a.r.) zijn nog een beetje aan het redetwisten geweest over het vraagstuk van bezuiniging op het bijzonder lager-onderwijs. De anti-re'volutionnairen zijn, mits de grond wettelijke vrijheid van onderwijs niet in het gedrang komt, wel geneigd aan verdere on- derwijsbezuiniging mee te werken, maar zij hebben er bezwaar tegen de bijzondere school besturen tot concentratie aan te zetten met behulp van het dreigement, dat anders de wet hen wel zal dwingen. Toen het klokje half zeven sloeg had Mi nister Oud de potverteerders nogmaals onder handen genomen en waren ver-volgens de hoofdstukken I, n, VII A en XII alsmede de middelenwet z.h.s. goedgekeurd: alleen de heeren Visser* (communist) en Sneevliet "(rev. soc.) lieten aanteekenen, dat zij tegen waren. Zoo behoorde reeds na acht dagen het al gemeen begroootingsdebat weer tot het ver leden. Me dunkt, dat de Kamer voor dezen vluggen gang van zaken hulde verdient en dat nu van har te verwachten valt, dat zij ook met eenzelfde voortvarendheid den ge- heelen gegrootingsarbeid zal afdoen. E. v. R. LICHTE SCHADE AAN DE ZILVERMEEUW. Naar wij vernemen is het K. L. M.-vliegtuig de „Zilvermeeuw", dat op weg was naar Ber lijn, bij de landing te Hannover licht be schadigd. Bij informatie bij de K.L.M. bleek ons, dat deze schade van vrijwel geen betee- kenis is. MET VERBLINDENDE LICHTEN GEREDEN Verblinding was te voor komen geweest. Woensdag stonden voor het Kantongerecht te Amsterdam twee automobilisten terecht, die met gedimde lampen op den Hemweg al daar hadden gereden en wier lichten toch verblindend waren. De politie had proces-ver baal opgemaakt, want enkele wielrijders had den moeten afstappen, omdat zij verblind wa ren door de autolampen. Ter terechtzitting- verklaarde een getuige-deskundige dat de ver blindende werking had kunnen voorkomen worden, als andere lampjes waren inge schroefd, of de reflector gesteld was. De Ambtenaar van het O. M. nam dit in aanmerking en eischte tegen beide automobi listen een boete van f 5. De Kantonrechter wees conform dezen eisch vonnis. Nieuwe clearingonderhande- lingen mef Duitschland. Besprekingen zullen in Den Haag worden gehouden. Bestaande overeenkomst duurt voort. Nadat tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering contact ge zocht was heeft deNederlandsche regee ring, naar V. D. uit Berlijn bericht, met het oog op het afloopen van het Nederlandsch-Duïtsche ciearingsver- drag de Duitsche regeering voorge steld nieuwe onderhandelingen te openen. De Duitsche regeering heeft zich daartoe bereid verklaard. De on derhandelingen zullen binnenkort in den Haag een aanvang nemen. Tijdens den duur dezer onderhandelingen zal de bestaande overeenkomst door beide regeeringen ook na 17 November verder toe gepast worden. Dat beteekent, dat de regeling voor de eerste helft van de maand November ook gelden zal voor de tweede helft van No vember. (Bovenstaand bericht werd ons van offi cieel© instantie in den Kaa,g bevestigd. In de tweede helft van November zal een gelijk be drag aan Devisen-scheine door de Duitsche autoriteiten beschikbaar worden gesteld als overeengekomen was voor de eerste helft van de maand-). Middel-Europeesche tijd in ons land? Minister De Wilde wijzigt zijn wetsontwerp. Afschaffing van den zomertijd. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de herziening van den wette- lijken tijd verklaart de minister van binnen- landsche zaken, dat hem bij het bepalen van een keuze zwaar weegt het verlangen om de oplossing zooveel mogelijk te doen uitvallen in overeenstemming met hetgeen te dien aanzien in de volksvertegenwoordiging leeft. Voorts waardeert hij ten zeerste het streven, een einde te maken aan de verdeeldheid van ons volk ten opzichte van de seizoentijdregeling. Deze omstandigheden hebben den minister ertoe geleid het aanvanke lijk voorgestelde systeem te verlaten en thans voor te stellen, den Middel- Europeeschen tijd als tijdregeling voor het geheele jaar te aanvaarden. Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den Middel-Europeeschen tijd nog een zomertijd-regeling te handhaven, ontmoet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaarding van den Middel-Europeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. Een teruggaan tot den toestand van vóór 1908 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug beteekenen op de pogingen om de geïsoleerde positie van Nederland op te hef fen. Het steeds levendiger wordend interna tionaal verkeer op allerlei gebied bindt Neder land. te zeer, dan dat het zich ten deze zoo ingrijpende afwijking zou kunnen veroorloven. Zal de grootsche ontvangst ook spontaan zijn Schiphol is nu reeds in rep en roer voor de komst van de Uiver. Nu al zit het in de lucht, reeds nu spreekt men over de spanning' en het enthou siasme van straks Zoo spontaan en nagenoeg onver wacht als de komst van de Pelikaan was, zoo voorbereid en geregeld wordt straks de ontvangst van de Uiver. Het is te hopen dat de spon. taneïteit er niet onder te lijden zal hebben! Het wordt een schouwspel volgenden Woens dag zooals de Uiverbemanning misschien nog nergens heeft gezien. Het moge waar wezen dat overal de vreugde groot was, hier, op de plaats van vertrek, op eigen Schapholsehen bodem, daar zal het vreugdevuur in de Am- sterdamsche en buiten-Amsterdamsche har ten branden dat niets in staat zal wezen het te dooven. Hoeveel zullen er komen? Duizend, tien duizend, honderdduizend wellicht? O, mis schien zijn het er wel nog meer, die willen zien hoe de Uiver in de lucht hangt en neerstrijkt op het gras van Nederland Hoe veel scholen en kantoren in den lande hebben dien dag niet reeds vrij-af gegeven? Hoeveel menschen zijn er niet, die zich veel zullen ontzeggen, om toch vooral dit oogenblik niet te missen? Hoeveel De tribunes die uit het stadion komen, zullen slechts enkelen een zitplaats kunnen geven, er zijn maar ongeveer 6000 plaatsen. Dan komen er nog enkele duizenden staan plaatsen, doch het is de vraag of dat alle maal wel genoeg zal zijn. Wij gelooven het nooit, en ondanks de tot in onderdeelen uit gestippelde regeling, zullen er wel onvoorziene dingen gebeuren door de strooomen kijkers die uit alle windstreken zullen komen In het stationsgebouw van de K.L.M. is voor de genoodigden plaats gemaakt. De zit- tribunes staan aan de zijde van de groote hangars en in een hoek evenwijdig met het gebouw, om de steenen vloer heen, en aan den kant van de grooten toegangsweg komen de staan-tri'bunes. De Uiver zal twee maal circelen, en na ge land te zijn, een keer langs alle tribunes taxiën, zoodat ieder het roemvolle toestel kan aanschouwen Er zal op het hooge podium dat in het midden wordt opgericht, gespro ken worden, eerst door een minister, (wie is nog onbekend), door den burgemeester van Amsterdam door generaal Snijders en twee anderen. Na de ontvangst in het gebouw der K.L.M. zal de bemanningi in een open auto nog langs alle tribunes rijden en daarna begint de hul diging m Amsterdam, van het Stadionplein tot het Museumplein toe! Ongetwijfeld zullen velen reeds uren voor de aankomst van de Uver op Schiphol aan wezig zijn en opdat het wachten niet al te lang zal lijken, zal de Nationale Luchtvaart school demonstraties geven. Het zullen, zoo als ons werd verzekerd, geen grootsche ver richtingen zijn, want het voornaamste is en moet de aankomst van de wereldvliegers blijven. Ook een escadrille van de marine za.1 zijn verrichtingen toonen, een zweefvlieg tuig zal worden opgesleept, een autogiro zal komen, alles om den tijd van elf uur af, wat te korten. Vele consumptietentjes verzekeren den wachtenden een gulle wachtperiode en hun eigenaars een zoete winst.. Over de verkeersregeling zullen binnenkort uitvoerige bijzonderheden volgen. Het ligt voor de hand dat de toegangswegen naar Schiphol weer overbelast zullen zijn, net zoo als met de Pelikaan het geval is geweest. Men heeft daaruit echter leering getrokken en be sloten eenrichting-verkeer toe te passen. De genie zal op verschillende plaatsen pontons slaan, voor auto's en voetgangers. Het par keeren zal precies worden geregeld, er zijn verschillende groote parkeerplaatsen a an ge' legd, kortom alles is in het werk gesteld, dat oponthoud en opstoppingen zooveel mogelijk voorkomen kunnen worden. 't Spreekt wel van zelf dat het nutteloos is op goed geluk maar aiaar Schiphol te gaan, De weinige plaatsen in verhouding tot de over weldigende belangstelling die voor de aan komst van de Uiver blijkt te bestaan, kunnen natuurlijk in geen geval worden afgestaan aan hen, die tegen den tijd van aankomst het veld willen betreden. En zoo werkt Schiphol, slooft Schiphol zich uit, voor Woensdag den een en twintigsten den dag dat er weer een sterretje in de ge schiedenisboekjes komt te staan. En zoo begint Nederland zich nu reeds te roeren, voor de grootsche gebeurtenis, die feitelijk slechts enkele minuten zal zijn: aan komst en landing van de Melbournemannen, die blij zullen zijn als alles afgelopen is.... Centralisatie der militaire luchtvaart. Plannen van minister Deckers. Het Vaderland meldt: Naar wij vernemen, overweegt de minister van defensie binenkort over te gaan tot cen tralisatie van de luchtstrijdkrachten in Nederland van de marine en het leger. _Het plan zou zijn deze te brengen onder één inspectie. Voor eersten inspecteur komt, naar wij verder vernemen, ernstig in aan merking reserve-luitenant-generaal der genie M. Raaymaakers, oud-inspecteur der genie. ONEERLIJKE SECRETARIE-AMBTENAAR GEARRESTEERD. Door de politie te Schaesberg is gearresteerd de ambtenaar ter secretarie aldaar, de heer B., wonende te Kerkrade. Hij wordt ervan verdacht f 200 ten nadeele van de gemeente Schaesberg te hebben verduisterd. B., die op staanden voet ontslagen is, is ingesloten in het politiebureau te Heerlen. DE PERSEN VAN DE N.V. ATALANTA. De raadsleden van de N.V. Atalanta heb ben opnieuw bij request aan de rechtbank teruggave gevraagd van de dezen zomer in beslag genomen machines en persen van de Tribune drukkerij te Amsterdam. JONG G N E E D H r*p i E m mê R E L E DIOPHA A N L D Hei krachtig werkende D-Vitamine preparaat! Veel prettiger in te nemen dan levertraan en bovendien voordeeliger F 0.60 voldoende In alle voor 1 maand Apoih. en Drog. Nederl. Fabrikaat D 1 O P H AN. V. Raadpleeg uw arts! M U I D E N (Adv. Ingez. Med.) Nederlanders door Duitsch land in vrijheid gesteld. Boeten blijven eeresehuld. Dank zij de bemiddeling van den burge meester van Nijmegen en den Duitschen ad vocaat mi*. Hoefnagel te Kleef is door de justitie te Kleef een mildere houding aan genomen tegenover de 5 Nijmegenaars, die te Kleef gevangen zaten in verband met de be kende deviezensmokkelarij, op 29 Sept. j.l. te Wijlen gepleegd. De beklaagden waren veroordeeld tot eeni ge maanden gevangenisstraf en het betalen van een paar duizend mark boete. Reeds eer der waren eenige veroordeelden, uit Nijmegen, en Arnhem door bemiddeling en onder borg stelling op vrije voeten gesteld. De laatste vijf, de dames B., P. en R. en de •heeren B. en D. zijn Woensdag op vrije voeten gesteld, nadat zij boeten hadden be taald van resp. 300, 400, 400, 200 en 500 mark, en onder de voorwaarde, dat zij het als een eereschuld zouden beschouwen, de restee- rende boeten later nog bij gedeelten te vol doen. Deze mildere houding der justitie is voor een deel ook te danken aan den Oberstaatsanwalt én aan Landrat Eich te Kleef. Zuurstofcylinders ontploften. Gevaarlijke uren te Alblasserdam. Brand had noodlottige gevolgen kunnen hebben. Te Alblasserdam is Woensdagavond om streeks tien uui* brand uitgebroken in de ga rage van de zuurstoffabriek „De Alblas". De' brand Is waarschijnlijk, ontstaan door kort sluiting in een auto. Op deze auto bevonden! zich 30 a 35 flesschen gevuld met zuurstof, waarvan in het geheel 4 a 5 zijn ontploft. De eerste explosie vond plaats te tien minuten! over tien terwijl de andere drie of vier cyUin- drs een kwartier .later in de lucht Vlogen. Dë ontploffingen waren zoo hevig, dat aanzien lijke materieele schade is aangericht. Van dé omliggende huizen zijn vele ruiten vernield. De garage waarin, de auto stand is uitgebrand terwijl van de auto zoo goed als niets over bleef. De arbeiders die in de onmiddellijke nabij heid aan het werk waren, stelden alles in het werk om uitbreiding te voorkomen in verband; met de directe nabijheid van de fabriek „De Graafstroom", waar gassen worden vervaar digd voor autogenisch lasschen. Indien dë brand tot deze fabriek zou zijn overgeslagen, ware de ramp niet te overzien geweest. De politie heeft den omtrek afgezet, terwijl het scheepvaartverkeer op den Noord gedu rende eenigen tijd, in verband met mogelijk gevaar, werd stil gelegd. De vrijwillige brand weer o.l.v. den loco-burgemeester heeft het vuur gebluscht. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De burgemeester van Alblasserdam, was evenals tal van andere autoriteiten spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Het be drijf ondervindt geen stagnatie. Weststellingwerf's raad gaat de rekening opmaken. Ml'. Maas bezoekt Wardenïèi*. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Weststellingwerf, Mr. Maas, Woensdag avond in gezelschap van een ambtenaar der secretarie een bezoek gebracht aan den heer Wardenier in het Academische Ziekenhuis te Groningen. Het bezoek heeft ongeveer een uur geduurd. Mr. Maas is nog des avonds naar Wolvega teruggekeerd. Voorts, vernemen wij, dat de toestand van den heer Wardenier vooruitgaande is. De gemeenteraad van Weststellingwerf zou heden in spoedeischende vergadering bijeen komen. Besproken zou worden het beleid van burgemeester en wethouders in de zaak-War denier. Nederlander in België aangehouden. Wegens te Venlo gepleegden diefstal. In de gevangenis van het Belgische grens- plaatsje Maeseyck is Woensdag ingesloten de 28-jarige loodgieter A. B. uit Venlo, die er van verdacht wordt, in het café „Spoor" te Venlo uit een lade een geldkistje inhoudende f 180 te hebben ontvreemd en daarna te zijn ver dwenen. De Venlosche politie was er van in kennis gekomen, dat B. zich in een taxi over de Bel gische grens heeft laten brengen. Dit spooir werd gevolgd en in samenwerking met de Bel gische politie is de gezochte in een hotel te Maeseyck gearresteerd. Een bedrag van f 160 werd op hem gevonden. Zijn uitlevering zal worden gevraagd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2