EngelandAustralië vice-versa in dertien dagen. HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/35 DeComet De weg terug Rubriek voor Vragen. INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 'Tandarts Cathcart Jones en Kenneth Waller vertellen verder. sft Uiver-avontuur We hadden nu het moeilijkste deel van den tocht achter den rug. Maar thans lag de ge vreesde Timorzee voor ons verreweg het zwaarste deel van de vlucht, tengevolge van den doorgaans slechten atmosferischen toe stand en ook omdat het daar in dezen tijd van het jaar het regenseizoen is. Terwijl we hoog boven de kust van Borneo vlogen kwamen we midden in een hevigen storm terecht hevig zelfs voor dit gebied, dat om zijn orkanen bekend staat! Drie uur lang vlogen we vrijwel blindelings over de Ti morzee; soms waren we genoodzaakt heel laag te vliegen nu en dan slechts enkele voeten boven de golven. Om het nog erger te maken weigerde een der motoren plotseling allen verderen dienst en we besloten, dat het 't veiligst was het dichtstbijzijnde vliegveld op te zoeken, dat toevallig Batavia bleek te zijn400 mijl Verwijderd! En inderdaad vlogen wij dezen afstand op één motor. Na eenig zoeken landden we veilig en wel te Batavia, waar we de Cornet opnieuw over lieten aan de zorgen van eenige mecaniciens, die spoedig de oorzaak van de narigheid had den ontdekt nog steeds resten van den ge broken zuigerstang. Om vijf uur in den middag luidden de weer berichten van Port Darwin verre van gunstig, de radio meldde veel wolken en veel mist, het schrikbeeld van de vliegers in dit deel van de wereld. Naar Port-Danvin C. J. en ik besloten niettemin, dat we tot zeven uur in Batavia zouden wachten om dan te starten teneinde Port Darwin bij het aan breken van den dag te bereiken. Het was don ker, toen het oogenblik was aangebroken. De sterke winden maakten het vliegen verre van aangenaam; al gauw bevonden we ons boven het eiland Flores en daar ontdekten we, dat we te weinig benzine hadden om de Timorzee over te steken. Onze kaarten toonden aan, dat het dichtst- bij zijnde vliegveld bij Koepang op Timor lag en dus koersten wij naar deze vluchthaven, die we inderdaad veilig bereikten. Doch we besloten geen tijd te verliezen. Niet veel langer dan vijf minuten bleven we op het vliegveld om de vijftig gallons benzine aan boord te nemen genoeg tijd evenwel om te vernemen dat „Jim" uit de race was en Scott en Black aan den kop lagen. En nu naar Port Darwin dwars over de gevaarlijke Timorzee. Port Darwin! Australië! Wij waren geland op den drempel der antipoden! Maar nu ving de wedstrijd met den tijd aan. Wij wisten, dat gedurende dit laatste stuk naar Melbour ne de strijd om een plaats.fel zou zijn en na dat we twintig minuten op het vliegveld van Port Darwin vertoefd hadden, klommen we weer in de machine en denderden weg over de hoofden van de menigte naar Charleville, de laatste landingsplek vóór Melbourne. Deze etappe was verschrikkelijk en we be sloten daarom zoo hoog mogelijk te vliegen, teneinde onze motoren koel te houden. Tot zonsondergang bleven we op een hoogte van 10.000 voet, boven de wolken, maar bij het vallen van den nacht achtten we het raad zaam wat af te zakken om onze positie te kunnen bepalen. Als in Albury. Plotseling vestigde C. J. mijn aandacht op een verbazingwekkend schouwspel. Onder ons ontwaarde ik honderden auto's die allen in een richting reden met de koplichten aan. Op een bepaalde plek vormden zij, alsof zij door den een of anderen aanvoerder gecom mandeerd werden, een vierkant. Toen begrepen C. J. en ik, wat de bedoeling was. De wagens vormden dat figuur met de lichten op de overzijde gericht, opdat wij de plaats zouden ontdekken, waar we een veilige landing konden maken! Ik hoorde later nog, dat eenige jongelui hun hemden uitgetrokken, in benzine gedrenkt en als fakkels aangestoken hadden in de hoop, dat dit ons op de een of andere wijze van dienst kon zijn bij de verlichting van den don keren grond beneden ons. Dat we in staat waren een schitterende lan ding te maken is geheel en al te danken aan deze sympathieke menschen, die „en masse" er op uitgetrokken waren om ons zonder on gelukken te helpen landen. C. J. en ik belegden krijgsraad en toen we vernamen, dat er. geen mededinger dicht ge noeg in de buurt was om ons in te halen en drie andere toestellen de eindstreep reeds gepasseerd waren besloten we te Mount Isa rust te nemen en de vlucht den volgen den morgen voort te zetten. Met het ochtendgloren bevonden wij ons weer in de lucht en weinige uren later daal den we te Charleville onze laatste lan dingsplaats voor Melbourne. Van de laatste étappe valt te vermelden, dat we in ee^i nieuwen storm terecht kwamen en u zult begrijpen, dat we langzamerhand van al die stormen genoeg hadden! Het doel bereikt Eindelijk, daar kwam Melbourne in zicht! Wij hadden onze taak volbracht en het eindpunt, van onze vlucht, lag voor ons. We lieten ons geleidelijk aan zakken en zochten het Laverton vliegveld op. Nog enkele minuten en toen streken we terwijl het water aan weerskanten opspoot want er. stond water op het terrein tengevolge van den hevigen re genval voor de laatste maal neer in de MildenhallMelbournera.ee, den grootsten luchtwedstrijd in de wereldgeschiedenis. Of we blij waren en vermoeid? Nu, dat kunt u gelooven! Nog nooit in mijn leven heb ik een bed zoo geapprecieerd als dien eersten nacht in het hotel te Melbourne. Slechts twee dagen konden we in deze prachtige stad blijven, want we hadden nog meer in onze mars. Voordat we Engeland ver lieten, was het denkbeeld van een vlucht vice- versa geopperd en thans in het afgelegen Melbourne ontvingen wij van onzen opdracht gever een telegram, waarvan wij niet weinig onder den indruk raakten. Inderdaad werd ons opgedragen er een „heen-en-terug" vlucht van te maken! ken van de terugvlucht. Toen Waller en ik daar op het Lavertonvliegveld te Melbourne stonden naast de kalm draaiende motoren, leek het kleine eiland Groot Brittannië zelfs verder verwijderd dan Australië, toen we bij het begin van de race op Mildenhall in de cockpit kropen. Toch hadden we werkelijk buitengewoon veel geluk op onze heenreis gehad en we ver trouwden er op, dat onze dappere machine ons ook weer veilig en wel thuis zou brengen. De weg terug Het weer is in Australië den deelnemers niet erg terwille geweest. Op den morgen van ons vertrek zag het Lavertonvliegveld er nat en droefgeestig uit. De lucht was betrokken en het terrein zelf was op sommige gedeelten gevaarlijk drassig. Voor den start inspecteer den Waller en ik het veld om een betrekkelijk droge plek op te zoeken, waar we konden op stijgen. Nadat we een min of meer droog stuk grond hadden gevonden, brachten we de Co- met in de gewenschte positie en troffen de laatste voorbereidingen voor het vertrek. Talrijke vrienden waren naar het vliegveld gereden om afscheid van ons te nemen en de heer en mevrouw MacPherson Robertson had den den tocht speciaal gemaakt om ons de medailles te overhandigen, welke aan de deelnemers zijn uitgereikt, die Melbourne' hebben bereikt. Het feit van onze terugvlucht was een mooie gelegenheid voor hen, die foto's en kopij over de groote race wilden verzenden en vlak voor ons vertrek werd nog met bekwa men spoed een film op het vliegveld gebracht, welke ijlings in de bergruimte in den neus van het toestel werd gestopt. Als gevolg van den toestand van het terrein en de vele bagage hadden we eenige moeite met het wegkomen, maar daarna taxiden we regelmatig weg om statig het luchtruim te kiezen. Mijn logboek toont aan, dat we om 7.50 voormiddags opgestegen zijn. Nadat we over Bass Strait gecirkeld hadden, zetten we koers naar Charleville ons eerste rustpunt op den terugtocht. Terwijl wij tot de normale hoogte van 12.000 voet rezen merkten we op, dat het land tot omstreeks 200 mijl om Melbourne bijna geheel onder water stond, het resultaat van den hevigen regenval in dit gedeelte van de wereld. Tegenstellingen Buiten het feit, dat het een buitengewoon koude tocht was, valt van deze étappe niet veel te melden. Gedurende de vier uur van Laverton naar Charleville vlogen we in een temperatuur van 17 graden onder nul, of schoon we bij de landing met een vrijwel tro pische hitte verrast werden. Maar dit is iets heel gewoons bij alle wereldvluchten; de snel le wisseling van hevige koude en hevige warm te is heel dikwijls verre van aangenaam en het is een van die physieke beproevingen, die de lange afstandsvliegers te doorstaan hebben. Te Charleville werden wij ontvangen dooi den burgemeester; we kwamen nog even voor de radio en vertrokken weer om 12.30 namid dags naar Port Darwin. Het weer hield zich nu goed. Terwijl we tot de gebruikelijke hoogte van 12000 voet stegen stuurden we aan op het eerstvolgende rustpunt. Een attentie voor Mount Isa. Het vliegen over dit gedeelte van Australië is tamelijk eentonig, want het land biedt wei nig natuurschoon en is spaarzaam bevolkt. Twee uur na ons vertrek uit Charleville be vonden we ons boven Mount Isa, waar wij zooveel gastvrijheid op onze heenvlucht had den ondervonden. We hadden dezen vriende lijken menschen beloofd, dat we, indien we ook terug zouden vliegen, boven het stadje zouden cirkelen uit dankbaarheid voor de door hen betoonde hartelijkheid. We lieten ons dus een eindweegs zakken en vlogen om het stedeke heen, waar de geheele bevolking op de been was om ons toe te wuiven. Tot zoover liep onze Comet best. Kort nadat we Mount Isa hadden verlaten, kwamen we in een nevel terecht ,die tot ongeveer 9000 voet boven den grond hing en het zicht ernstig be lemmerde. Bij zonsondergang, toen we nog een uur vliegens van Port Darwin af waren, achtten we het noodzakelijk wat te dalen om een of ander herkenningsteeken op te sporen. Dit was in het geheel niet gemakkelijk, want de felle hitte op den grond had de atmosfeer wazig gemaakt. Zelfs op 2000 voet hoogte was het zicht slecht. Niettemin legden we de 14000 mijl tusschen Charleville en Port Darwin vliegend op het kompas, veilig en wel af en landden te 6.15 uur namiddags aan de „achterdeur" der anti poden, zonder dat we ergens van koers be hoefden te veranderen. In Port Darwin naar de bioscoop! Daar wij ons voorgenomen hadden ner gens op onze heen-en-terugvlucht eenig risi co te nemen, besloten we dien nacht in Port Darwin te blijven, inplaats van een nacht vlucht te riskeeren over de verraderlijke Timor zee. Nadat we er ons van overtuigd hadden, dat het toestel goed verzorgd en veilig „in bed" gebracht was, voelden we er veel voor dit voorbeeld te volgen. In het hotel genoten we van een verfrisschend bad en een uitste kend diner en daarna brachten we een bezoek aan de bioscoop. Ik ben bang, dat ik mejuf frouw Sylvia Sydney de ster uit de film mijn verontschuldigingen moet maken, want midden in de voorstelling werd ik zoo ver moeid, dat ik in een vaste slaap viel! Mijn sluimering werd al gauw verstoord door een tropische donderbui, die tot een grappig incident leidde. Op de voorste plaatsen van het bioscoop je ontdekte ik namelijk een aan tal inboorlingen. Onmiddellijk, nadat donder en bliksem losbarstten, verstrooiden zij zich links en rechts, het gebouw ons en eenige anderen op de gereserveerde plaatsen uitge zonderdleeg achterlatend. Op de vlucht naar huis bestuurde Waller het toestel van Melbourne naar Charleville, waar ik hem afloste tot Port Darwin. Van dit laatste punt af was het Waller's beurt de ma chine te vliegen en daar dit ons gemeenschap pelijk reisverhaal is geef ik de leiding thans aan hem om U over de volgende étappe van onze retourvlucht te laten inlichten. Afscheid van Australië. We nemen dus afscheid van Australië al is het, naar ik hoop, niet voor altijd. Menige piloot heeft op zijn vlucht naar dit wereld deel een zucht van verlichting geslaakt bij het zien van het vliegveldje te Port Darwin en toen C. J. en ik dien morgen over het landingster rein taxiden om de Timorzee over te steken verlieten wij noode het land, dat zoo vriende lijk en gastvrij voor ons was geweest. Toen de zwaar geladen machine op gang was gekomen en de wielen den grond hadden losgelaten, richtte ik haar neus naar de noord zijde van het vliegveldje. Hier beleefden we bijna een minder aangenaam avontuur, want onder het klimmen scheerden we over een groep palmboomen met niet veel meer dan vier voet „licht". Vertrek Darwin 7.30 uur voormiddags. De Timorzee ligt voor ons uitgestrekt Singa pore is ons volgend doel. Ik zit aan het stuur. C. J. heeft de zorgen der navigatie op zich genomen. Het zicht is slecht. Maar de moto ren van onze Cornet zingen zacht en we zijn beiden vol vertrouwen op de toekomst. Terwijl het Australische vasteland achter ons langzaam verdwijnt, ontdekken we, dat we in' een mistbank terecht komen. Daar zou den we ons in het algemeen niet zoo héél druk over maken, maar men heeft ons ver teld, dat Melrose en Stodart ons tegemoet vliegen en in deze mist is er een kleine kans, adt we in botsing met hen komen. Ik besluit daarom te trachten boven de mist uit te stij gen. Dus laat ik de Cornet rijzen, tot de hoog temeter een 10.800 voet aanwijst en wij de mistbank beneden ons en de klare hemel boven ons hebben. Het zicht voor mij is goed, maar onder mij slecht. Nu en dan zien we een glimp van de zee, die merkwaardig kalm is. Om 9.20 voormiddags, twee uur nadat we Port Darwin verlaten hebben, passeeren we de Timorzee, waarna we de koers veranderen in de richting van het schoone Bali in Nederlandsch-Indië. Boven Insulinde. Het zicht is nu beter, het wordt mooi weer! Wij vliegen over Nederlandsch Oost-Indië, over Java en Sumatra, wat een kleurrijke na men! Prachtige eilanden zijn het, even in drukwekkend van de lucht uit als van den grond af gezien. We passeeren massa's eiland jes, sommigen zijn louter bergen, die uit zee oprijzen en dikwijls een hoogte van 12.000 voet bereiken. Terwijl we boven dit gebied vliegen, DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. ij/vnfnr De antwoorden ivorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men nierbroodjes? 2. I-Ioe dof glazuur? 3. Hoe glimmend glazuur? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 8 a 10 sneedjes oud brood, zonder korsten 6x4 c.M.; 1 kalfs- nier; 1 ei en 1 dooier; 1/2 eetlepel fijngehakte peterselie; een klein stukje ei, fijngehakt; 1/2 d.L. bouillon; peper, zout en nootmuscaat. Zet de nier met koud water op; giet het water weg zoodra het kookt en zet opnieuw met. koud water op. Kook de nier gaar met water en zout (ongeveer drie kwartier) en hak ze daarna heel fijn. Doe het dan met het ei, den dooier, een weinig fijngehakte ui en den bouillon in een pannetje en laat onder goed roeren 5 minuten koken. Maak het dan af met peper, geraspte noot en fijngehakte peterselie, Verdeel het dan over de stukjes brood, die in boter lichtbruin ge fruit zijn. Strijk het glad en presenteer ze. warm. 2. Benoodigd; 1 ons poedersuiker, 1 eiwit; een weinig citroensap of marasquin. Zeef de poeder suiker; roer ze ongeveer 10 minuten met een on- ■eklopt eiwit en het citroensap dooreen, tot. het glazuur glimmend is geworden en als een lint van den lepel afloopt. Voeg, als gij marasquin ge bruikt, dit pas toe, als het glazuur klaar is. Gla zuur moet de dikte hebben van zachte boter; voeg, als het te dun is geworden, een weinig poe dersuiker toe. Strijk het glazuur met een mes over het gebak. 3. Benoodigd: 1 ons poedersuiker; een paar theelepeltjes water; een weinig citroensap of ma rasquin. Behandeling als onder 3, maar in plaats van eiwit een paar theelepeltjes water. VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl zon der alcohol? ANTWOORD: Benoodigd: 1 flesch meiwijn of bessenwijn: 1/2 11. spuitwater; basterdsuiker naar smaak; vruchten (frambozen, kersen, aard beien, perziken, abrikozen, ananas, fijne tafel peren enz.) zooveel dat de Meiwijn voldoende ge vuld is. Wasch de vruchten, die goed rijp moeten zijn, laat ze uitlekken, snij de groote in aardige stuk jes en vermeng ze met den Meiwijn en de bas terdsuiker (de hoeveelheid suiker is afhankelijk van de gebruikte vruchten en van den smaak). Maak de bowl niet lang voor het gebruik klaar, want dan worden de vruchten leelijk van kleur. Voeg onmiddellijk voor het gebruik het halve flesch je spuitwater toe. VRAAG1. Hoe maakt men een wit bontjasje (vermoedelijk konijnenbont) schoon? 2. Hoe kan men een wit-zwarte kastoren- of vilthoed schoonmaken? ANTWOORD: 1, Voeg bij 8 liter waschbenzine 3 flinke eetlepels magnesia. Bewerk het jasje daarin 10 min,, goed kneden en wasschen. Daar na uitwringen en uitkloppen; buiten laten dro gen. De geheele behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! 2. Maak een papje van magnesia en benzine en horstel daarmee den hoed goed af. Laat drogen en schuier met schoonen horstel na. Ook deze be handeling huiten in de schaduw en geen vlam of vuur in de nabijheid! Ook de magnesia is uiterst licht ontvlambaar! Er is belangrijk verschil tusschen het vlie- vraag: Hoe kan men een pluche velvet gen van Engeland naar Australië en het ma- kleedje schoonmaken of wasschen? ANTWOORD: Als de kleur echt is, neemt gij een pond houtzeep en laat dit een uur zacht ko ken (trekken) op 2 liter water. Giet het dan door een neteldoekje in een emmer, die gij daarna met warm water tot halfvol bijvult. Voeg er dan 1 eetlepel ammonia bij en wasch het kleedje daarin goed. Zonder wringen buiten glad op hangen. Is de kleur niet echt, dan kunt gij het goed in waschbenzine behandelen; een kwartier dieht gedekt laten staan; flink doorslaan en zonder wringen buiten glad ophangen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlam in de nabijheid! VRAAG: In een lichtgrijze, gummi gevoerde regenjas is een menievlek aan de buitenzijde. Hoe is die te verwijd ei-en? ANTWOORD; Als de vlek reeds oud en hard is, smeert gij haar in met boter. Den volgenden dag vlug behandelen met perchlootaethyleen of met benzolum. Flink er mee schuieren. Voordat de vloeistof vervlogen is de vochtige plek bedek ken met een laagje magnesia. Rustig laten lig gen tot de plek weer door en door droog is, dan buiten afschuieren. Deze behandeling buiten in de schaduw en geen vlam of vuur in de nabijheid! Ook het magnesia is uiterst licht ontvlambaar. VRAAG: Hoe verwijdert men een slaolievlek uit een rok van zware wollen bruine stof? ANTWOORD: Leg de rok enkel en gladuit over een schoonen in vieren gevouwen badhand doek en borstel de vlek stevig af met waschben zine. Dadelijk daarna, dus vóór de benzine ver dampt is. de vochtige plek bedekken met een laagje talcum. Na, een uur, als de plek weer goed droog is, afborstelen. Behandeling met benzine buiten in de scha duw en geen vlam of vuur in de nabijheid! VRAAG: Hoe kan men pletvlekken uit een zwart velours transparant japon verwijderen? Met. stoom hadden wij geen resultaat. ANTWOORD: Maak de velours aan den ver keerden kant nat. Terwijl het door anderen, uit gespreid. aan weerskanten vastgehouden wordt, gaat gij met een heete bout over de natte plek. Voordat de plek droog en koud is met een bor steltje tegen de pool inschuieren. Het is een zeer moeilijk en riskant werkje, dat gij beter in een stoomerij kunt laten. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel bedi-aagt de pers, bel. te Heemstede bij een jaarhuur van 575? 2. Hoeveel bij een huur van 600. 3 Hoeveel bij 7 00.—? ANTWOORD: Aangenomen dat de verkoop waarde van het meubilair 1200.tot beneden 1400.bedraagt, is de belasting zonder kin deraftrek: 1. 05.37. 2. f 99.75. 3. 117.25. VRAAG: Ik hen te Velsen aangeslagen naar een inkomen van 206 3.terwijl ik maar 188 3 heb verdiend. Er is dus 180.bijgeteld voor mijn huis, (waarvan het grootste deel hypotheek) terwijl van het verdiende loon nog verschillende posten, als pensioenbijdrage, bondsgeld, moeten worden afgetrokken. Ik heb 1 minderjarig kind. Is de aanslag van 9 6.72 goed en mag men 180.— bijtrekken? ANTWOORD: Om het zuiver Inkomen van uw huis te berekenen' wordt de huurwaarde voor de pers. bel. genomen, na aftrek van hypotheek rente, grondbelasting en kosten van onderhoud, Ook pensioensbijdragen en contributie vakl/ond komen voor aftrek in aanmerking.Indien uw aan slag naar een inkomen van. 2063,te hoog is, kunt gij een bezwaarschrift indienen, zooals aan de achterzijde van het aanslagbiljet staat ver meld. VRAAG: Kan een vrouw echtscheiding aan vragen ,als haar man haar in het bijzijn van hun 3 kinderen, waarvan 2 meerderjarig, zonder mid delen van bestaan de deur heeft uitgejaagd? Zij is niet meer naar hem teruggegaan. ANTWOORD: Neen. VRAAG: Is een alleenwonend vrijgezel pers. bel. verschuldigd als hij een dienstbode of huis houdster in dienst heeft? ANTWOORD: Ja, evengoed als voor het huis dat hij bewoont. PLANTEN. VRAAG: Op mijn Vingerplant zijn allemaal kleine witte beestjes. Ho6 kan ik die verwijde ren? ANTWOORD: Eerst stevig afwasschen; dan bespuiten met zeepwater en naspuiten met schoon water. Deze behandeling eenige keeren herhalen. VRAAG: Hoe moeten een palm en een cocos- palmpje in den winter behandeld worden? Moe ten zij kam éi-warmte hebben en veel of weinig water? ANTWOORD: De beste plaats voor een palm (Kentia) is een serre, waar veel licht komt en de temperatuur ongeveer 50 graden F. is, De cocospalm eischt ook veel licht, maar meer warmte. De hoeveelheid water hangt af van de voch tigheidsgraad van de standplaats. Dit kunt gij ben:erken aan den klank van de pot, als gij er tegen klopt. Is de klank dof, dan heeft de pla,nt water genoeg; is de klanlc hol, dan is water noodig. Het is hoogst gewenscht de plant zoo nu en dan eens af te spuiten. VRAAG: 1. Mijn Clivia staat in een kleine pot. Er komt nu een stek bij, maar de pot gaat scheuren. Kan ik haar nu verplanten, of moet ik wachten tot het voorjaar? Wanneer kan ik de jonge plant stekken? 2. Ik heb mijn Geraniums van de onderste bladeren ontdaan en de potten binnen gezet. Nu komen er weer jonge blaadjes en spruitjes aan, Moet ik die wegnemen? Ik geef eens per week koud water. ANTWOORD: 1. Indien het watergeven moei lijk wordt door de scheur in de pot, kunt gij de plant eens of tweemaal per week in een emmer water zetten. Gij kunt dan met verpotten en het afnemen van de stek wachten tot half April, of indien er bloemknop is tot na den bloei. 2. Gij behoeft maar heel weinig water te ge ven; soms is het zelfs beter dit in de winter maanden geheel achterwege te laten, want de jonge scheutjes, die nu gevormd worden, zijn te zwak. In begin Februari kunt gij weer met water geven beginnen. Laat de jonge scheutjes nu maar zitten. Mochten zij echter schimmel gaan vertoonen dan ze zoo spoedig mogelijk ver wijderen. RECHTZAKEN VRAAG: Bij aanvraag van hypotheek van een bank zendt deze een taxateur o,m de waarde van het huis te schatten. De kosten van deze schatting werden volgens plaatselijk tarief den aanvrager in rekening gebracht. Kunt u mij ook zeggen, hoe hoog die kosten hier zijn? ANTWOORD: .1.per 1000.geschatte waarde, met een minimum van 7.50. VRAAG: 1. Is een stiefzoon, die bij zijn werk- loozen stiefvader inwoont en kostgeld betaalt, verplicht zijn geheele verdienste af te staan? 2, Wanneer hij dit niet doet en naar een ander kosthuis gaat, is hij dan toch verplicht om te steunen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Neen. VRAAG: In 19 32 heb ik aan een familielid 500.geleend, waarvoor geen schuldbekente nis is geteekend. Ik wil die alsnog hebben en de schuldenaar is daartoe bereid. 1. "Is een door mij opgemaakt stuk, voorzien van de handteelcening van den schuldenaar vol doende? 2. Op welk zegel moet dit geschieden? ANTWOORD: 1. Neen hij er moet er bovendien eigenhandig onder schrijven: Goed voor Vijfhon-i derd gulden (af of niet met rente). 2. Op 0.30. worden we geheel en al in beslag genomen door de schoonheid en de tallooze schakee ringen dezer kleurrijke natuur. De meesten der eilandjes zijn vulkanisch en als we naar be neden kijken kunnen we de uitgedoofde kra ters zien. Om 4.50 uur namiddags maakt C. J. me dui delijk, dat we de evenaar passeeren en in de beste stemming verrichten we met gebaren de gebruikelijke, welbekende ceremonie! Kort na vijf uur bemerken we, dat we Sin gapore dicht zijn genaderd en om 5.30 uur komt het „Parijs der Maleis.che archipel" in zicht; eenige minuten later laat ik de Cornet dalen en een fraaie bocht beschrijven, een ge slaagde landing volgt en daar taxiën we al naar de groep autoriteiten toe, die voor de ontvangst aanwezig zijn. (Nadruk verboden). HAARLEM Noord, TEL. 10726 Berekent ihans nog voor een geheel met garantie - Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilve,'vulling f 3. Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf f 16. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies 1 1.S® Mondonderio@k kostloos Spreekuren aBle werkdagen van 9-12 en van 1-4 aar Zaterdags van 9-12 nar AVOND SPREEKUUR Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7-9 aa? BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELIN6 deer Nededasadsdhi (Adv. Ingez. Med.) Controle op de internationale wapenfabricage. Een plan van de Amerikaansche regeering. WASHINGTON, 14 Nov. (V. D.) taatssecre taris Hull, die gisteren van een langdurig ver lof naar Washington is teruggekeerd, had onmiddellijk na zijn aankomst een bespreking met President Roosevelt over verschillende belangrijke kwesties van buitenlandsche poli tiek. De beide staatslieden hielden zich daarbij vooral bezig met de kwestie van controle op de internationale wapenfabricage, waarbij zij tot de conclusie kwamen adt een algemeene on.twapeningsovereenkomst .in de. naaste toe komst niet te verwachten is. Naar aanleiding van deze bespreking heeft de Amerikaansche regeerihg den gezant Wil son opdracht gegeven zich in verbinding te stellen met de voornaamste 'mogendheden, die oorlogsmateriaal prodüceer'eri, teneinde onedrhandelingen te openen over een ver strekkend controleplan. Hierbij is niet ge dacht aan directe internationale controle, doch aan een verplichting van eiken staat af zonderlijk, om binnen de eigen landsgrenzen' de wapenproductie zelfstandig te controleeren. Het Amerikaansche plan houdt in, dat in de toekomst geen oorlogsmateriaal wordt ver vaardigd, wanneer daartoe geen door de landsregeering goedgekeurd opdracht is ge geven, zoodat de ophooping van groote wa- penvoorraden op deze wijze vermeden kan worden. Voorts moet de uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal aan een bijzondere goed keuring onderworpen worden, terwijl elke verkoop van wapens en oorlogsmateriaal moet worden medegedeeld aan het secretariaat van den Volkenbond, dat de desbetreffende ge gevens jaarlijks publiceert. Naast de Vereenigde Staten zullen Duitsch- land, Engeland, Frankrijk, België, Italië, Zwe den en Tsjecho Slowakije worden uibgenoo- digd deze overeenkomst te onderteekenen. Tien jaar in NaardenscHe moordzaak geëischt. Tegen kappersbediende, die zijn meisje doodde. AMSTERDAM, 14 November (VD.) De vierde kamer der arrondissementsrechtbank behandelde heden de zaak tegen een 22-jari- gen kapper uit Bussum, verdacht van moord op een 17-jarig meisje. Op Zondag 18 Maart heeft hij in de Van Steenlaan te Naarden het meisje, waarmee hij verloofd was geweest, met twee revolver schoten gedood. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich in de borst. De jongeman verwondde zich ernstig, doch her stelde langzamerhand. Aan verdachte is moord subsidiair doodslag ten laste gelegd. Op de vraag van den officier aan den des kundige Dr. H. J. Overbeek, welke motieven getuige meent, dat verdachte voor zijn daad heeft gehad, verklaart deze: „Hij wilde het meisje hebben. Toen hij bemerkte dat zij niet van hem hield, raakte hij in overspannen toestand. Hij gunde het meisje niet aan iemand an ders en wilde wraak nemen". Verdachte (opgewonden): ,,'t Was geen wraak, het was pure liefde". De president bespreekt dan het rapport door de R.K. reclasseeringscommissie uitge bracht. Het blijkt dat hij bij zijn vroegere patroons goed stond aangeschreven. Hij heeft naar het oordeel van de reclasseeringscommissie, geen misdadige aanleg. Hij was een speelbal van zijn zwakke wilskracht. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat herhaaldelijk misdaden als onderhavige voorkomen. Mede met het oog op de generale preventie is een strenge straf op haar plaats. Spreker requireerde een gevangenisstraf van 10 jaar

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8