HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 321 ZATERDAG 17 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— Dij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobüsongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vtouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Het Stoute V ast eland. Zooals algemeen bekend mag heeten zijn de Engelschen, in overgroote meerderheid al thans, niet zoo erg best op de hoogte van het geen zij aanduiden als „the Continent", of nog liever als „Europe". Daarmee bedoelen zij: het vasteland van Europa. De nationalis tische zelfverheerlij kings-mode, die thans zoo sterk door de wereld vaart, heeft hen ten allen tijde vervuld. Objectieve 'beoordeelaars hebben dit veelal toegeschreven aan het feit, dat zij op een eiland wonen, en zij vonden voor deze mentaliteit de term „insularity", die men vrijelijk zou kunnen vertalen met „eilanderig- heid". Er zijn tallooze staaltjes van deze gees tesgesteldheid bekend. Zij minderde ietwat in de eerste jaren na den oorlog, maar in den laatsten tijd is het, onder den invloed van de bovenbedoelde mode, weer erger geworden. Het gevoel dat men zoo vreeselijk superieur is aan alle andere volken ter wereld kan tot uit latingen leiden, die deze volken hoogeiijk amuseeren, en zoo heeft kort geleden zelfs de eerwaardige „Times" nog een golf van hilari teit over het minderwaardige vasteland dc-en gaan, teen zij boven een bericht zette: „Hevige storm in het Kanaal. Het Continent geïso leerd"waarmee ons dan eigenlijk werd duidelijk gemaakt, dat we door dezen storm van de Beschaving, de Cultuur enz. tijdelijk waren afgesloten. Een kleinigheid, zult u zeg gen, zoo'n titel boven zoo'n bericlhtje, maal ais uiting van Engelands voornaamste dag blad is hij tcch kenmerkend. Vanmorgen de Engelsche dagbladen be schouwend. valt mijn oog op een nieuw en evenzeer vermakelijk staaltje. Op de eerstvol gende algemeene vergadering van de Foot ball Association zal door een der vereenigin- gen voorgesteld worden, geen wedstrijden meer te spelen tegen Continentale elftallen, omdat de Italianen zoo ruw gespeeld hebben in hun match tegen Engeland op Highbury. De Engelsche pers vermeldt dit met kenne lijke voldoening en instemming. En u ziet er uit dat Adolf Hitler, die alleen maar gelijk- schakelt binnen Duitschlands grenzen, nog maar een bescheiden schakelaartje is. In En geland schakelt men, voortdurend en op alle mogelijke gebieden, het heele Continent ge lijk." Las ik nog niet onlangs, ook in een En gelsche krant, dat als men in Engeland rij- vaardigheidsproeven voor automobilisten wou invoeren men vooral niet „het Continentale systeem" moest toepassen? Ik wreef mijn oogen uit en vroeg mij af, wat dat zou zijn. Het bleek dat men de Fransche rijvaardig- heidsproeven onderzocht had. Die waren niet afdoend genoeg, van andere wist men niets Klaar was derhalve Kees! Het „Continentale systeem" was weer vastgesteld en te licht be vonden Zoo gaat het nu ook weer met de voetbal lerij. De Italianen, die volgens alle (ook: Hol- landsche) verslaggevers ongeloofelij'k ruw schijnen te hebben gespeeld, hebben daarmee voor de Emrelsche mentaliteit vastgesteld, dat alle Continentale elftallen ongeloofelijk ruw spelen. Nu verwacht ik niet dat, als de Football As sociation het bewuste voorstel mocht aan nemen, het continent er zich veel van aan zal trekken. Het is op internationaal sportge bied aan Engelsche afwezigheid gewend. De Engelschen hebben zich nooit bij de Europee- sche voetbal-federatie willen aansluiten, even min bij de hoekey-federatie, de roeisport- federatie enz. Zij zijn een beetje eigendomme- lijk in die dingen, en daar is men allang aan gewend zonder er zich verder druk over te maken. Ook kunnen we ons hun boosheid over de Italiaansche voetballers wel voorstellen na de prettige ervaringen, door vertegenwoor digers van andere landen bij de ietwat-beruch- te wereldkampioenschappen in Italië opge daan. Maar wij Vastelanders hebben hen dan ook niet gevraagd, tegen Italië te gaan spelen. Dat hebben zij zelf op touw gezet en ze hadden vooruit kunnen voorzien, dat er narigheid van zou komen. Want de huidige Italiaansche mentaliteit is voor internationale sportontmoetingen niet geschikt. Dat is gebleken en het is te verkla ren. Eerder heb ik al eens in deze rubriek aangevoerd, dat internationale sportwedstrij den voortreffelijk voor de internationale toe nadering zijn als zij in zuiver sportieven geest ondernomen worden, maar bepaald gevaar lij k als het tegendeel het geval is. Dan ver bitteren zij alleen maar. En als nu aan zeer eenvoudige, weinig ontwikkelde voetbaljongens zooals die Italiaansche professionals voort durend wordt verteld dat zij niet alleen veel beter zijn dan alle andere naties bij elkaar, maar dat ze bovendien te allen tijde moeten zien te winnen, dan wreekt zich dat. Ik heb gelezen dat de Italianen erg onthutst waren over de critiek van de Engelsche pers. Ja, dat zal wel echt geweest zijn. Als men de dingen door elkaar gaat halen en de over winning boven alles, ook boven de sportieve reputatie, stelt komen er zulke dingen van. Ook de zeilwedstrijd tusschen Rainbow en Endeavour eindigde in narigheid. Een welda dig voorbeeld op dit gebied was het verloop van de luchtrace LondenMelbourne ik herinner aan de hulp, die de „Uiver" van de Australiërs kreeg maar ja: de sfeer dei- vliegerij is nu eenmaal internationaler dan die van eenige andere sport of instelling. Daar kijkt men over grenzen heen, en deze wijde blik beïnvloedt blijkbaar iedereen die er mee te maken krijgt. Bij de voetballers is het nog lang zoover niet, en bij zeer vele men- schen helaas evenmin. Toevallig speelde het Amsterdamsche Ajax op den dag na de EngelandItalië match ook te Londen. Het deed dat keurig, zooals wel te verwachten was. Er waren niet veel toeschou wers bij maar die vonden het Amsterdamsche voetbal dan ook „pretty", hetgeen u naar be lieven kunt vertalen met aardig, lief, mooi en fraai en in elk geval „vuil spel" uitsluit. En passant won Ajax met 6—0 (van een amateur- ploeg). Ik vrees evenwel dat deze propaganda voor het minderwaardige Vasteland de Ita liaansche ramp niet meer zal kunnen ver-1 hoeden. IJmuider Taxi-Onderneming TELEF. 4 2 2 0 staat altijd ter Uwer beschikking. (Adv. Ingez. Med.) met de Franschen en de Tsjechen, de Joego- Slaven en de Duitschers, de Belgen en de Zweden, de Zwitsers en de Denen, de Span jaarden en de Oostenrijkers enz. op de Engel sche zwarte lijst gezet worden. Er is iets grap pigs inen de tijd is ten slotte ook niet naar teveel internationale voetbelwedstrijden. Er zitten hier en daar nog meer risico's. Men kan nu eenmaal geen internationale voetbal spelregels handhaven, als op andere gebieden alle' internationale spelregels afwezig zijn of, voorzoover ze bestaan, met voeten getreden worden R. P. IJMUIDEN Korte rustpoos voor haring schepen. Overeenkomsten ten opzichte van het binnenliggen worden niet nageleefd. Eenige dagen geleden hebben wij er op gewezen, dat de trawlers den laatsten tijd zulk een korte rustpoos krijgen, soms niet veel meer dan een etmaal. Uit het volgende artikel dat S-n (de heer J. v. d. Steen) plaatste in „Toenadering", het orgaan van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders blijkt, dat waarover wij schreven in verband met de trawlers, ook geldt voor de haringschepen. De heer v, d. Steen schrijft het volgende: Reeds meermalen hebben wij geklaagd over de niet-naleving van de overeenkomst ten opzichte van het binnenliggen. Ter illustra tie van de rechtmatigheid van deze klacht willen wij uit de vele gevallen die ons bekend zijn, er één uitnemen en hier ten voeten uit teekenen. Na een voorspoedige reis, vertrok op Za terdag 20 October het schip, dat wij op het oog hebben, ter haringvisscherij onder den Engelschen wal Men begon reeds denzelfden avond door een z.g.n. avondschootje te doen. De vangst was 20 kantjes. Zondag 21 October werd de vleet weer uit gezet. De vangst van dien nacht was ruim 200 kantjes. Van Maandag- op Dinsdagnacht werd weer 200 kantjes gevangen. Van Dinsdag op Woensdag weer ruim 200 kantjes, in totaal 40 last, waarop, zoodra de netten binnen waren, de terugreis werd aan vaard. Woensdagavond 24 October liep het schip om ongeveer 5 uur binnen. Met het oog op het feit. dat de versche haring goedkoop was, werd na binnenkomst ongeveer nog 100 kantjes gesteurd. Inmiddels had de klok het middernachtelijk uur reeds aangewezen, toen de bemanning aanstalten maakte om naar huis te gaan. Ze kwam dan ook Donderdag morgen 25 October om drie uur te Katwijk aan. Op denzelfden dag, dus Donderdag 25 Oc tober des namiddag om vijf uur, vertrok men weer uit Katwijk. Goed geteld hebben de menschen dus juist 14 uur tijd gehad om zich te wasschen, te slapen en zich weer voor een volgende reis uit te rusten. Te IJmuiden aangekomen, begon men di rect. den logger weer te laden. Het midder nachtelijk uur was weer verstreken, voor men hier mee klaar was, en zoodra men klaar was, werden de touwen losgegooid en vertrok het schip in den vroegen morgen van Vrijdag 26 October uit de haven van IJmuiden. 's Middags op de visscherij aangekomen, werd de vleet geschoten en 's Zaterdagsmor gens een vangst van 320 kantjes binnen gehaald. Op Zaterdag 27 October werd niet gescho ten, maar op Zondag 28 October werden de netten weer overboord gezet. Op Maandagmorgen 29 October bleek de vangst 255 kantjes te zijn. Direct werd de thuisreis weer aanvaard en 's avonds om 10 uur maakte 't schip weer teIJmuiden vast met 34 last haring. We vragen ons af, hoe is het mogelijk voor menschen, om dat uit te houden. Tijd voor slapen of rusben, ja zelfs om be hoorlijk te eten was er niet. De overeenkomst schrijft voor, dat Katwijk- sche schepen na elke reis twee nachten thuis zullen zijn; in bovengenoemd geval werd den menschen nog niet één nacht gegund om tot rust te komen. En dan moet men weten, dat de schipper in een radio-gesprek de hoop uitsprak, dat er niet zooveel meer gevangen mocht worden en maatregelen bepleitte om te groote aan voeren tegen te gaan; dan vraagt men zich toch af waar het gezond verstand zit. Eigen ..manschappen geen rust gunnen: tegen reëel "overeengekomen voorwaarden zich bezondigen: mede-collega's-schippersin moeilijkheden brengende tegenover hunne reeders. als zij niet genegen zijn het onrede lijke van hun menschen te vorderen: en dan maatregelen bepleiten om te groote aan- Zevenmaal visschen in de week. en dan be perking van aanvoer bepleiten, is toch wel het toppunt van wat zich denken laat. Dit geval, hoewel het al zeer sterk sprekend is, staat niet op zichzelf. Vooral te Katwijk en Scheveningen moeten wij telkens afwijkin gen constateeren. Ieder gevoelt dat de ongunst der tijden de bemanning noodzaakt om niet in verzet te komen, maar dat anders conflicten niet uit konden blijven. Maatregelen dienen er genomen te worden tegen het afbeulen der bemanningen: maat regelen tegen allen niet noodzakelijken Zon- dagsarbeidmaatregelelen, dat gemaakte overeenkomsten worden nageleefd. MAANDAG 19 NOVEMBER BEGINT DE SCHOOLVOEDING. Mej. E. Vijlbrief, secretaresse van het Co mité voor Schoolvoeding schrijft ons: Het aantal kinderen, dat voor schoolvoe ding is opgegeven, is zoo groot, dat het co mité niet in staat is, allen gedurende den ge- heele winter te helpen. Het comité heeft zich daarom genoodzaakt gezien een schifting toe te passen, opdat zooveel mogelijk dié kinde ren schoolvoeding ontvangen, voor wie dat het meest noodig is. De financieele omstan digheden van de gezinnen en de gezondheid der kinderen zijn daarbij de richtlijnen ge weest; de directeur van den Gemeent. Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst heeft alle kinderen, die hem door het comité wa ren opgegeven, onderzocht. Zoodoende zijn van de ruim 600 opgegeven kinderen ruim 200 afgevallen: aan 401 kin deren zal met ingang van 19 November voor- loopig gedurende vier dagen In de week een warme maaltijd worden verstrekt. Bij de samenstelling der maaltijden is reke ning gehouden met het advies van den Di recteur van den Gem. Gen. en Gez. Dienst De kinderen genieten hun maaltijden op hun eigen schoolonder toezicht van aan deze scho len verbonden onderwijzend personeel. Het comité hoopt door financieele bijdra gen van de gansche bevolking der gemeente Velsen in staat de voeding tot einde Maart vol te kunnen houden en naar behoefte te kunnen uitbreiden z.oowel wat het aantal voedingsdagen, als wat het aantal deel nemende kinderen betreft. Het comité brengt dank aan alle personen, die er toe hebben medegewerkt, dat Maan dag 19 November met de schoolmaaltijden een aanvang kan worden gemaakt. Het ziet vol vertrouwen de toekomst toegemoet, steu nend en vertrouwend op den daadwerkelijken en financieelen steun van de inwoners^ der gemeente Velsen. „HET LICHT INWENDIG". De fraaie film van Jan Hin „Het licht in wendig", zal a.s. Zondagavond worden ver. toond in het Patronaatsgebouw. Een orkest- samengesteld uit blinde muzikanten zal den avond met muziek opluisteren. DE WASCHLIJN GEPLUNDERD. Toen de wed M„ wonende in de Platanen- straat dezer dagen 's morgens haar eersten blik naar buiten wierp, deed zij een minder aangenamen ontdekking. Er was een gaping in de wasch, die zij des nachts aan de wasch- lijn had laten hangen. Het bleek haar, dat er ongewenschte be zoekers waren geweest, die de beste stukken hadden meegenomen en die welke sporen van ouderdom vertoonden, hadden laten hangen. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt mor gen waargenomen door de Haven-Apotheek Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aange-. wezen voor den nachtdienst in de volgende week. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de gehouden verkiezing van gemach tigden bij de Ned. Herv. Kerk zijn met vol strekte meerderheid herkozen de heeren D. Haasnoot, J. E. Bouwmeester, Jac. de Koning, S. van Dorp en D. Selling. Herstemming voor twee plaatsen moet geschieden tusschen de heeren J. van Beelen, A. Oort, C. H. Vos en W. J. Mulder. WACHTDIENST MOET DOOR MINSTENS TWEE PERSONEN GESCHIEDEN. Vrijdagmiddag deed de Raad voor de Scheep vaart uitspraak betreffende de klacht van den Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart te gen den kapitein van het stoomvisschersvaar- tuig „Sperwer" IJM. 133, terzake van het over- laren van den wachtdienst aan minder dan twee personen. De Raad voor de Scheepvaart spreekt het navolgende oordeel uit. De klacht is gegrond. Aangeklaagde heeft het voorschrift van arti kel 117 van het Schepenbesluit niet opgevolgd Het verweer van aangeklaagde gaat niet op. Het was zijn plicht geweest de wachtdiensten op zoodanige wijze te organiseeren, dat ten minste twee man wachtdienst aan dek deden terwijl het schip varende was. De Raad meent terzake van die klacht den aangeklaagde de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van acht dagen. CONCERT WILHELMINA. Voor de Chr. Muziekvereeniging „Wilhel mina", directeur de heer P. Polderman, was het gisteren een bijzondere avond; de onthul ling van het nieuwe vaandel had n.l. plaats. De zaal der Witte Bioscoop was tot aan de laatste plaats bezet, toen de heer Kr. Brouwer het concert opende. Na gemeenschappelijk zingen van Gez. 98:1 en gebed sprak hij een kort woord van welkom. Willy Schootemeyer's marsch, aan Groot Rotterdam opgedragen, fungeerde als inlei dend werk. De stemming werd al veel beter in het daarop volgende Neptune, een ouver- ture-fantastique van Gadenne, een componist van wiens vaardige hand vele melodieuze werkjes in het Wilhelmina goed liggend genre afkomstig zijn. Het corps heeft in het klarinet- en saxo- foonregister eenige uitbreiding ondergaan, die het slechts ten goede komen kan. Eenige jon gedames-leden bewezen, dat ook in de rijen van Wilhelmina het vrouwelijk element haar intrede heeft gedaan. Dat men zoo doorga: de tijd ligt immers ver achter ons, dat men het „gek" vond, wanneer bij een harmonie- of fanfarecorps een of meer meisjes meebliezen! De oude vader Neptunus werd intusschen heel goed vertolkt; wij noteerden zuivere stemming, behoorlijke techniek en zeer be schaafden klank. In het unisono middenge deelte. zoo uitstekend om de stemming van het. orkest te peilen, kwamen nog enkele on effenheden in het hooge hout en 't midden- register' naar voren. De saxofoons en eerste klarinetten deden rhythmisch goed werk. Aan de Soirée d'Automne aux Ardennes van Go- vaert was nog niet die aandacht besteed, die het voorgaand werk gehad had. Vooral in de overgangen waren rhythmisch gevaarlijke momenten. Als geheel voldeed het ons zeer zeker. Het waren bijzonder geslaagde uitvoe ringen die de op het programma staande wer ken genoten. Solistisch hoorden we vlotte pistons trombones. Over 't geheel is het hooge koper het mooiste gedeelte van het corps; de klank van het hout, met name de klarinetten, is nog wat schril. Zelfstudie kan hier veel verhel pen. Over 't algemeen hooren we nog veel te veel dilettant-blazers, welke te weinig aan dacht besteden aan het lange noten blazen. De toon „staat" dan niet. de aandacht is te zeer geconcentreerd op de techniek van het „loopjes maken!" Een ouverture van Aller, Firenza, bracht voor het koper extra moeilijkheden met zich mede, die op loffelijke wijze overwonnen wer den. Directeur Polderman heeft terecht met de uitvoering van dit melodieuze werk een dankbaar applaus geoogst. De smakelijke in strumentatie kwam goed tot haar recht, door een verzorgde uitvoering. (De stemming aan het slot met name van de fluit had beter kunnen zijn). Met een marsch Groot Amsterdam, werd het muzikale gedeelte besloten, een gedeelte dat zeker niet het minste van deze feestuitvoering was. De heer T. van Popta voerde daarna het woord en memoreerde, hoe Wilhelmina zich langzamerhand burgerrecht in Chr. kringen veroverd had. Er deed zich behoefte gevoelen voeren tegen te gaan. 't Zegt ons alleen, dat de man zelf slaaf is geworden en hij tegen zichzelf allereerst be- Vooruit dan maar. Laten we allemaal maaiylschermd zou moeten worden. aan een z.g. „reisvaandeleen kleiner vaan del dan het bestaande, dat gemakkelijker te dragen zou zijn in optochten e.d. dan het oude. Hij bracht dank aan de nijvere handen, die de nieuwe banier voor het corps vervaar digd hadden. Spr. hoopte, dat Wilhelmina de taak, die zij zich opgelegd had, immer zou nakomen: het Koninkrijk Gods ook in de mu ziek te dienen. De heer van Popta onthulde hierop het in eenvoudige lijnen modern uitgevoerde vaan del. Gezamenlijk zong men daarna het eerste couplet van ons Wilhelmus. Met nadruk moeten we weer eens (voor de zooveelste maal?) wijzen op de uiterst ru moerige zaal. Aan het aandachtig luisteren der ouderen voor in de zaal, wordt door de jongeren met hun doorloopende rumoerigheid ernstig afbreuk gedaan. Dit is uitermate hin derlijk, zoo niet ergerlijk èn voor luisteraars en voor musiceerenden. De pauze bracht een geanimeerde verloting; daarna voerden enkele leden een kluchtspel „Ziek gemeld" op, dat de lachspieren danig in beweging bracht. De avond werd daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. W. DE MUIZEN STAD. De muizenstad, vervaardigd, door de heer P. Peduzzi, zal ter bezichtiging gesteld worden in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg op 29 en 30 November en op 1 December. De opbrengst is ten bate van het Crisiscomité. BAZAR P. VERMEULENSCHOOL. Ten bate van de P. Vermeulenschool wordt op 26, 27 en 28 November in de turnzaal der school een bazar gehouden. De opening zal plaats hebben 26 November 's middags 3 uur. VELSEN KERKELIJKE VERKIEZING. De gehouden verkiezing van leden van het kiescollege der Ned. Hervormde Kerk te Velsen had tot resultaat, dat herkozen wer den de heeren H. v. d. Giessen, J. Kraayeveld C. J. van Oost en C. v. d. Sluis. In de vacature Geeriofs moet een herstemming gehouden worden tusschen de heeren Schachtschabel en J. D. Kraayeveld. Een blik In het Fransche parlement tijdens de voorlezing van de regeerings- yerklaring door minister-president Flandin, CXCVI. We hadden deze week 39 trawlers aan den afslag, verder eenige loggers, wat Deensche kotters en tamelijk veel haringschepen, w.o. eenige Engelsche drifters.Dat was natuurlijk wel te verwachten met de stopzetting van den aanvoer van pekelharing. Het is wel jam mer voor de haringvisscherij, dat de prijzen niet wat beter waren; alleen een dikke vangst levert een behoorlijke besomming op. De besommingen der stoomtrawlers liepen zeer uiteen. Er kwamen eenige flinke besom mingen voor, maar over het algemeen was het vrij mager, vooral doordat er zooveel weinig gevraagde visch als radio werd aan aangevoerd. Noordzeebooten, die den laatsten tijd 3000 tot 5000 gulden besomden, moesten zich deze week met veel minder tevreden stel len. Slechts een vijftal bereikte het peil van den laatsten tijd. Dat waren de Alkmaar met f 5890, de Bergen met f 3900, de Utrecht met f 4420, de Gerberdina Johanna met f 4838 en de Hercules met f 3920. Vrijdag waren er niet minder dan vier traw lers aan den afslag. Dat was wel wat te veel. Twee van deze vier hadden beter een dag eerder binnen kunnen zijn, want dien dag was er weer veel te weinig visch. Op een Don- derdag zit de handel te springen om schol letjes en feitelijk waren er alleen maar een paar kotters die schol aanvoerden en die dan ook hooge prijzen en mooie besommingen maakten. Ik weet niet of de Mij. Piscator, de reederij van de vier motortrowlers over het resultaat harer schepen tevreden is. Mij valt het niet mee. In den regel besommen ze vrij wat min der dan de- stoomtrawlers van hetzelfde kali ber. Of nu de minder gunstige resultaten ge compenseerd worden door de lagere exploi tatiekosten? Naast het vorige Visscherij-Snufje in de krant van j.l. Zaterdag stond een interes sant stukje over de besommingen der traw lers in October. Merkwaardige resultaten wer den er de vorige maand bereikt. Wat een reizen van de Bloemendaal en de Gerberdina Johanna. En dan niet te vergeten de Alk maar en de Bergen met totaal f 26.000. Deze booten zijn ook in November al weer op weg naar een mooie maandbesomming, getuige de hierboven geplaatste specificatie. Verder is er weinig te vertellen. Het groote nieuws komt weer als er gesproken wordt over de nieuwge contracten. Daaromtrent verkee- ren we nog altijd in spanning. Veel hoor je er nog niet over en de bladen der organisaties zwijgen er nog over in alle talen en spellin gen. Wat zal het nieuwe jaar ons weer geven! Strijd of geen strijd? Laten we het laatste hopen. Laten we hopen, dat, als de partijen het al eens niet eens kunnen worden, de re geering haar taak zal begrijpen, niet door dwangmaatregelen van welken aard ook, maar door de vraagstukken, die tot een con flict aanleiding zouden kunnen geven, tot de hare t-e maken. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1