r M: w maffifi M De doorsnede van de Douglas. EEN VLIEGENDE SALON. Technici hadden weinig vertrouwen....! IETS OVER DE BEMANNING VAN DE UIVER. J H 15 JAAR K. LM. Moderne techniek bereikte het summum van veiligheid en gemak. Als een prae-historisch monster. De Uitver is een Douglasmachine, dat weet nu wel iedereen. Deze Douglas biedt plaats aan 14 passagiers, 2 piloten, een radiotele grafist en een steward. Bij de geheele constructie van het vliegtuig- heeft men twee dingen voor oogen gehouden: veiligheid en comfort voor de passagiers. Deze twee elementen hebben den bouw van de Douglas beheerscht. De Douglas heeft alle andere verkeersvlieg tuigen in de schaduw gesteld, wat betreft de kruissnelheid, die vroeger voor deze categorie niet meer was dan 200 K.M. De Douglas ech ter haalt ongeveer 100 K.M. meer, de maxi mum snelheid op 2100 meter is 338 K.M. en de landingssnelheid is door gebruikmaking van speciale landingsklappen teruggebracht op 98 K.M. Toen de Douglas proefvluchten moest afleg gen waren er maar weinig technici die ver trouwen in het toestel hadden. Hoe anders was hun oordeel toen de Douglas had bewe zen dat de verwachtingen nog verre overtrof fen konden worden! De eiseh was dat hij star ten moest van 1500 m. hoogte en dat onmid dellijk na den start één motor stilgezet moest worden, waarna hij stijgen moest tot 2100 me ter. Niet alleen dat deze hoogte .gemakkelijk werd bereikt, de Douglas deed nog meer, steeg tot 3100 M. en had toen nog genoeg motor vermogen in reserve om tot 3400 meter te komen. De vleugelconstructie is van zeer bijzonde ren aard. Het was bij het ontwerp reeds dui delijk dat een vrij dragende vleugel voor een vliegtuig van zulke afmetingen en snelheid een geheel nieuw probleem zou zijn. Men heeft na zorgvuldig uitdenken besloten het systeem van multicel-constructie met dragende huid toe te passen. Zoo verkreeg men dat de spanningen op de verschillende deelen niet te ver uiteen loopen, dat de vleugel een groo- te torsie-stijfheid heeft en een zeer geringe verticale doorbuiging. Dit komt doordat de lasten niet op enkele deelen drukken, maar door een groot aantal constructiedeelen wor den opgenomen. De levensduur van de vleugels is vrijwel on beperkt, daar er geen stijlen, kabels of derge lijke zijn aangebracht. Bovendien is er geen doek gebruikt en op het geheele vliegtuig zal men vergeefs naar lak of verf zoeken, wat ook weer ten gevolge heeft dat de onder houdskosten tot een minimum beperkt zijn. Van veel waarde is voorts dat de motoren snel afneembaar zijn en binnen het kwartier zoo noodig kunnen worden verwisseld. Stop contacten, die vier en twintig geleidingen concentreeren, maken dit mede mogelijk De motoren zijn zoo geconstrueerd, dat zij in de cabine nagenoeg geen trillingen en ge- ruisch veroorzaken. Daarom zijn ook de uit laatpijpen onder de vleugels aangebracht, zoo dat tevens de verblinding bij nachtvliegen is opgeheven. De Douglas heeft vier benzinetanks, twee voor 680 liter en twee voor 285 liter, totaal dus 1930 liter. Deze tanks zijn in de vleugels ondergebracht. Meters en klokken veroorlo ven een voortdurende controle en de holten, waarin de tanks liggen, kunnen gedraineerd worden en geventileerd. Gemorste benzine kan ook niet in den vleugel loopen, zoodat brand uitgesloten is. De romp is net als de vleugels van duralu- minium, en er is een licht, stijf en trillingvrij geheel verkregen. Doordat er geen dwarsschotten zijn gebruikt en de langsschotten van den vleugel onder den cabinevloer doorloopen, is een buitengewoon ruime cabine verkregen. De geheele romp is van voor tot achter toegankelijk, de water dichte cabinevloer kan worden opgelicht voor inspectie der kabels, die eronder liggen. De indeeling van den romp is: pilotencockpit in den neus, daarachter ruimte voor post en vracht, dan de cabine met 't buffet en het toilet en tenslotte het bagageruim. De cockpit ligt voor den vleugel en voor het vlak van de schroeven. Beide piloten kunnen de wielen in neergelaten toestand goed zien en beiden hebben een goed uitzicht. De ruiten zijn van onsplinterbaar glas en sluiten de cockpit geheel af. Sommige vensters kunnen worden geopend, alle kieren zijn waterdicht en zooveel mogelijk tochtvrij gemaakt. Reflex is zooveel mogelijk vermeden. Gedurende de vlucht kunnen de ruiten aan den buitenkant worden schoongemaakt. In het dak is een noodluik en het is zoo sterk dat de piloten zijn beschermd voor het geval het toestel over den kop zou slaan. De pedalen en de zit plaatsen zijn versterbaar, een en ander is be rekend op piloten van verschillende lengte. Er is een volledige dubbele besturing ge monteerd, de bedieningshandles voor de trim- vlakken zijn in het midden, voor beide pilo ten bereikbaar. De remhandles zijn dubbel en de remkracht wordt voor elk der wielen af zonderlijk met pedalen geregeld. Het instru mentenbord is zooveel mogelijk trillingvrij ge monteerd en is voor beide piloten goed zicht baar. Een wegklapbare kaartentafel is in den doorgang tusschen cockpit en cabine ge plaatst. De lengte van de cabine is 8.03 meter, de breedte 1.68 meter en de hoogte 1.91 meter. De veertien stoelen zijn in twee rijen ge plaatst, voor elke stoel is een venster van on breekbaar glas, voorzien van gordijnen. Daal de ramen hoog boven den vleugel zijn, heeft ieder een onbelemmerd uitzicht. Elke passa- 'gier heeft een eigen leeslampje, hoeft een an der daarom niet te storen, verder zijn er pla fondlichten voor algemeene verlichting, asch- bakjes bij iedere zitplaats, evenals een lunch- plankje, signaalknop voor den bediende, ven- tilatieregelaar, houder voor luchtziektezakjes enz. Over de geheele lengte zijn bagagenetten aan de zijkanten gemaakt, die het loopen niet belemmeren. De stang der netten kan als handgreep gebruikt worden. Bovendien zijn er jashaken aangebracht. Bij het openen van de cabinedeur wordt de ruimte automatisch verlicht. De stoelen zijn geheel verstelbaar en zijn daardoor buitengewoon comfortabel. Achter in de cabine is een behoorlijk voor zien buffet met een ijskast, zoodat ook voor verfrisschingen voor lange reizen kan worden gezorgd. Achter de cabine is een toilet, dat men slechts in eerste 'klas hotels zou ver wachten. Alle afdeelingen ontvangen voortdurend toevoer van versche lucht en de cockpit, ca bine en toilet worden door warme lucht op goede temperatuur gehouden. Ook bij warm weer kan de temperatuur dienovereenkomstig worden geregeld. De cabine is zoo -geïsoleerd dat bij kruis snelheid het lawaai der motoren practisch gesproken geen invloed heeft, althans bene den 72 decibel blijft. Ook de cockpitwanden zijn geisoleerd om het gonzen tegen te gaan. Op verschillende plaatsen zijn bagageruim ten, die gelegenheid geven een behoorlijke vracht te vervoeren. De lading kanvastge sjord worden, hetgeen uiteraard wel noodig is. Hoogteroer en richtingsroer zijn voorzien van trimvlakken, die in de cockpit kunnen worden versteld, zoodat het vliegtuig zoo noo dig op een motor gebalanceerd kan worden. Het optrekken en neerlaten van de wielen geschiedt hydraulisch en zoowel voor het op trekken als het neerlaten is niet langer dan een minuut noodig. Ook in opgetrokken toe stand blijft het remsysteem functioneeren, want de wielen verdwijnen niet geheel. Zij blijven 23 centimeter uitsteken, waardoor in 'geval van nood, toch geland kan worden, waarbij alleen de punten van de propellers gevaar loopen, Behalve radio heeft de Douglas ook een brandbluschapparaat (CO 2) aan boord. Hotel met danszaal?! Dit zijn in het kort enkele der belangrijk ste bijzonderheden van de Douglas-machines, waarvan de Uiver er een is, en als men be denkt welk een comfort vooral in de cabine is. dan begrijpt men ook hoe de geruchten in het buitenland ontstonden, dat de Uiver een.... vliegend hotel was, met zelfs een danszaal aan boord Zoo ver zijn we echter nu nog niet.... DE DOUGLAS IN CIJFERS. Afmetingen en gewichten. iflucht 25.90 M. lengte 18.90 M. .ïoogte 5 M. Dragend oppervlak 87.50 M2. Spoorbreedte 5.50 M. Lengte cabine 8.03 M. Breedte cabine 1.65 M. Soogte cabine 1.91 M. Inhoud cabine 24.30 M3. [nhoud voorste vrachtruim 2.15 M3. Inhoud achterste bagageruim 3.17 M3. Leeg (met uitrusting 5530 K.G. Nuttige last 2670 K.G. Totaal 8200 K.G. Vleugelbelasting 93 K.G./M2. Motorbelasting 3.85 K.G./P.K. Snelheid. Maximum, op diensthoogte (2100 M.), met schroeven ingesteld voor maximum snelheid 338 K.M./u. Maximum, op diensthoogte met schroeven ingesteld voor beste kruissnel heid 330 K.M./u. Maximum aan den grond, idem 299 K.M./u. Kruissnelheid, met 75% v. h. maximum vermogen: Op gunstige hoogte voor kruisen (3800 M.) 315 K.M./u. Op diensthoogte (2100 M.) 299 K.M./u. Aan den grond 285 K.M./u. Kruissnelheid, met 62.5% van het maximum vermo gen: Op diensthoogte (2100 M.) 277 K.M./u. Aan den grond 264 K.M./u. Landingssnelheid, met ge bruikmaking van dé lan dingsklappen 98 K.M./u. Stijgsnelheid aan den grond 5.50 M./sec. Stijgsnelheid op dienst hoogte 5.50 M./sec. Plafond. Absoluut 7600 M. Praktisch 7100 M. Absoluut op één motor 2800 M. Praktisch op één motor (stijg snelheid 0.4 M./sec.) 1850 M. De wakkere bemanning van de Uiver, die den eersten prijs won in de handicap race LondenMelbourne. Van links naar rechts: Van Brugge, radio telegrafist, Parmentier, eerste bestuurder, Moll, tweede bestuurder en Prins, werktuigkundige. Heel Nederland kent de namen van Par mentier, Moll, Van Brugge en Prins, die met zijn vieren den naam van Nederland in de vliegwereld zoo hoog hebben gehouden. Bij de foto van deze bemanning, welke we hierbij afdrukken, willen we een korte levensbe schrijving geven van deze kranige kerels. Koene Dirk Parmentier werd ge boren op 26 September 1904 te Amsterdam. Hij genoot zijn vliegopleiding bij de Neder- landsche luchtmacht. Sinds hij daarna bij de K.L.M. in dienst trad in 1929, heeft hij reeds meer dan 5000 vlieguren gemaakt. Verschei dene jaren heeft hij bijvoorbeeld gevlogen als bestuurder op de route AmsterdamBatavia. Hij was een der eerste piloten in Nederland, die een diploma voor navigator bezat, Om het nachtvliegen te bestudeeren heeft Par mentier in de tweede helft van 1933 eenige maanden in Amerika doorgebracht. Ook ging hij naar Amerika in dit jaar om de Douglas D C 2 over te nemen voor de K.L.M. en om dit toestel dat wij beter kennen onder den naam Uiver, in te vliegen. Toen hij de ma chine overgenomen had, vloog hij ermee van Santa Monica (Californië) naar New-York, waar het ingescheept werd naar Holland. Jan Johannes Moll werd op 6 Maart 1900 te Soerabaja geboren, en heeft ook in Nederlandsch-Indië zijn opleiding bij de luchtmacht in 1925 ontvangen. In 1927 kwam hij voor een jaar in dienst der K.L.M. en vloog in September 1928 met een der voor de K.N.I.L.M. bestemde vliegtuigen in 9y2 dag van Amsterdam naar Bandoeng, wat voor die dagen een record was. Hij trad daarop voor vijf jaar in dienst der K.N.I.L.M. en maakte in 1931 met Pattist, vliegtuigbestuurder, en Elleman, werktuigkundige, de bekende post- vlucht van Batavia naar Melbourne met de Fokker F 7b „Abel Tasman". De heenreis als verkenningsvlucht en voor vlagvertoon be doeld, duurde acht dagen en ging via Wynd- ham, Brisbane en Sydney naar Melbourne. O pde terugreis, welke uitsluitend een post- vlucht was, werd rechtstreeks van Melbourne via Wyndham naar Batavia gevlogen in vier dagen. Deze vlucht oogstte in Australië een groot succes, maar had jammer genoeg tot heden geen practische gevolgen. In November Ü--'1 De cabine, die 8 m. lang, 1.70 m. breed en 1.90 m. hoog is, waarbij tusschen de zetels van rug tot rug 1 m. ruimte is, is voor de 14 passagiers gelijk een salon. De cabine is geheel geisoleerd tegen elk geluid en elke trilling, en het is er rus tiger dan in een trein. Toilet en extra toegang tot de bagage ruimte. Sieepantenne. Radioinstallatie voor twee golflengten onderhoudt het contact met den grond. Ook voor weerberichten en peilsignalen. Bagageruimte, 3.2 kubieke meter groot. IJskast en provisiekast. Vloeiende overgang van het eene opper vlak in het ander ter bevordering van een hooge snelheid Fauteuils, 60 c.m. breed met verstelbare hoofdsteunen. Een venster voor eiken stoel veroorlooft iedereen een onbelem merd uitzicht. Bij eiken stoel een leeslampje, een asch- bak, een ventilatieregelaar en een bel. Intrekbare wielen in de motorgondel. Deur naar de ruimte voor de mail, die een inhoud heeft van 2.15 kubieke meter. Landingslichten. Ventilatietoegang in den neus voor de motoren vermindert het lawaai in de cabine. Ruime cockpit met volledige blindvlieg-, 17. installatie. Motorcontrole en navigatie- instrumenten. Twee 700 P.K. motoren met drie-oladige verstelbare metalen schroef, geven een snelheid van 338 K.M. op 2100 meter. Multi celconstructie van duralumin ver zekeren groote sterkte en een gering ge wicht. Douglas-landingsklappen verminderen de landingssnelhedd tot een minimum (98 K.M.). Stoom verwarmingsinrichting. Koude luchtventilatie. Onbelemmerde doorgang. Vaste antenne voor het 'bepalen van de richting. 1933 is de heer Moll uit Indië teruggekeerd en sinds eenigen tijd is hij in dienst der K.L.M. Cornelis van Brugge is geboren op 25 Juni 1903 te Amsterdam. Hij is in het bezit van diploma Mulo A en het Radiocertificaat Londen en het aanvullingsdiploma Washing ton. Hij trad in dienst van de compagnie radio maritime, op 9 December 1923. Op Juni 1933 kwam hij in dienst van Radio Hol land en 9 Juli 1933 kwam hij in opleiding bij de K.L.M.. Hij maakte op 14 Januari 1932 zijn eerste reis naar Indië. B o u w e Prins, die in Den Helder werd geboren op 18 September 1901, bezocht daar achtereenvolgens de lagere school, de am bachtschool en de avondschool. Later was hij werkzaam bij de Marineluchtvaart te De Kooi bij Den Helder, waar hij de functie van vlieg tuigmaker had. Hij kwam bij de K.L.M. in dienst op 13 April '31 en maakte de eerste reis naar Indië op 8 Juni. 1932, met Parmentier als gezagvoerder. In het geheel heeft hij, de vlucht van de Uiver inbegrepen, 8 reizen naar Indië ge maakt, waarvan 7 reizen met Parmentier. Men zal zich nog wel de E, L. T. A. herinne ren, de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling te Amsterdam in 1919. Welnu, deze E. L. T. A. heeft geleid tot de oprichting van de K. L. M., de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, op 7 Oct. 1919 in den Haag. De K. L. M. is thans de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld, on der oorspronkelijken naam en directie, die van den heer Plesman, organisator van de E.L.T.A. In 1920 begon de K. L. M. haar eerste lijn Amsterdam-Londen met omgebouwde Brit- sche militaire vliegtuigen, doch in hetzelfde jaar werd reeds een veel betere machine Uit gebracht, nl. de Fokker F II. Thans bestaat de K. L. M. vloot uit: 1 Fokker F VH, 8 F VUIa, 3 F VH b, 5 F VIII, 1 F IX, 8 F XII, 5 F XVEH 1 F XX, 1 Koolhoven FK 40, 3 Koolhoven FK 43, 1 Douglas DC, de F 36 (alle passagiersvlieg- tuigen) en 1 Werkspoor-Carley (vrachtvlieg tuig). Sinds 1920 kwamen successievelijk verbin dingen tot stand met Londen, Hamburg, Brus sel, Kopenhagen, Parijs, Malmö, Bazel, Berlijn, Huil. Deze diensten worden gevlogen door de K. L. M. alleen of in samenwerking met an dere maatschappijen. In Nederland worden verbindingen onderhouden met Vlissingen, Eindhoven, Groningen en Twente, zoowel van Amsterdam als Rotterdam. In 1920 had de K.L-M. 81.810 K.M. gevlogen, In 1933 is afgelegd 3.732.660 K.M. gestegen, sinds 1920 bedraagt het totaal ver over de 20 millioen K.M.! De Nederland-Indiëlijn werd ingezet met den tocht van v. d. Hoop in 1924. De eerste re-, tourvlucht had plaats in 1927, toen Geyssen- dorffer, Scholte en Weber met van Lear Black naar Insulinde gingen. Koppen, Frijns en Elleman maakten een maand later de re tourvlucht met de Postduif, heen en weer in 28 dagen. Het gevolg hiervan was, dat op 25 Sept. 1930 de 14-daagsche postdienst A'dam Batavia geopend werd en op 1 Oct. 1931 de we- kelijksche dienst. Deze luchtlijn is de langste der wereld (14.500 K.M.) Het is interessant te vermelden de ontwik keling van het vervoer in de laatste jaren. In 1928 werden vervoerd 17.007 passagiers, 58.939 K.G. post en 674.606 K.G. goederen. Vijf jaar later waren deze getallen respect. 40.889, 189.969 en 1.210.441, terwijl voor 1934 deze ge tallen (geschat) zullen zijn: 78.000, 268.000 en 1.150.000!. Van alle briefpost, die vervoerd wordt tus schen Nederland en Ned.-Indië, gaat 41 pet. door de lucht» De cabine met de veertien zitplaatsen, die op een salon van een eerste klas hotel lijkt.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 10