Verheugd Schiphol ontvangt de Ui ver» Tienduizenden juichen de bemanning toe Waardeerende woorden van vele zijden. Een huldiging zooals Nederland nog nimmer De geestdrift, waarmede de bemanning van de Uiver tijdens haar thuisreis op verschillen de landingsplaatsen ontvangen is, bereikte haar climax toen vanmiddag de groote, sier lijke Douglas-vogel op het eigen nest neer streek en de tienduizenden, die naar Schiphol waren gekomen, de lucht deden trillen van hun gejuich. Gezagvoerder Parmentier, eerste- officier Moll, radio-telegrafist Van Bruggen en boordwerktuigkundige Prins hebben voor hun prachtige daad, die de bewondering van de geheele wereld heeft afgedwongen den dank en de hulde van het vaderland, dat dezen Woensdag het aanzijn had geschonken van een nationalen feestdag, in ontvangst geno men. Dank en hulde, waarin ook de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij, op verdiende wijze heeft gedeeld. Legioenen rukken op „Uiver"-dag op Schiphol! Het dagenlang ge klop en gehamer aan tribunes en hekken heeft plaats gemaakt voor het gegons dei- massa. De Amsterdamsehe luchthaven, dat immer interessante, intens levende plekje grondgebied in de eenzaamheid van het pol derland, moet vandaag verbaasd zijn geweest over haar eigen beeld. Zij heeft men weet het! hoogtijdagen gekend, waarop de be langstelling van autoriteiten en publiek werd omschreven met het stereotype zinnetje: „Schiphol bood reeds in de ochtenduren een levendigen aanblik!" Dezen Woensdag zijn alle records op dit gebied met stukken geslagen, Reeds in den vroegen morgen begint, uit Amsterdam en uit gansch Nederland, de in tocht der legioenenDe burgemeester van Haarlemmermeer, die het in zijn gebied het zwaarst te verantwoorden heeft, had een po litiemacht op de been gebracht, die gedach ten opwekte aan een leger, dat den strijd heeft aan te binden met een vele honderden malen sterkeren vijand, die den polder binnen valt met auto's en autobussen; per fiets, per boot, en zelfs te voet. Maar de duizenden en nog eens duizenden, die van heinde en verre op trokken met Schiphol als einddoel van hun tocht, waren in overgroote meerderheid ge wapend met een flinke dosis verkeersorders en dus volkomen op de hoogte van hetgeen zij doen en laten mochten. Getallen spreken hun eigen taal en dies heeft het zin te vermelden dat de burgemeester, behalve over zijn eigen gemeentelijke politie, de beschikking had over honderd rijksveldwachters, honderd man ma rechaussee en tweehonderd man politietroe- pen. Dat de medewerking van de Amsterdam sehe verkéersbrigade zeer gewaardeerd werd, spreekt wel van zelf. Uiteraard had ook de hoofdstad, voor de toegangswegen naar Schip hol, alsmede de gemeenten Amstelveen en Aalsmeer, een geducht aantal manschappen op de been geroepen. SCHIPHOL, 21 Nov. Het weer, wel de be langrijkste factor voor het welslagen van de zen dag, kon aanvankelijk niet gunstig wor den genoemd. De nevel verdikte zich allengs tot een som bere natte mist, die urenlang bleef hangen. Maar gelukkig was er reeds hedenmorgen vroeg een kentering ingetreden. Een lichte ne vel over de landerijen en kort daarna het zon netje, dat al zijn best deed de nevel te ver drijven. Hier en daar vertoonde zich al een plekje blauw, dat veel voorspelde. Wij voor ons hielden het op den weerberich- tendienst op de luchthaven die vanmorgen meldde, dat Parijs opgen lag, Brussel en Ant werpen dicht lagen en de situatie te Rotter dam en Schiphol opklarend was. öioppq uoa m uoAUtnqoni op S-ej qa jpsq rao zonneglans. Amsterdam in feestgewaad. De hoofdstad heeft zich aan het nationale karakter van dezen dag aangepast. Alle ge meentelijke scholen zijn gesloten; de winkels mogen tot tien uur 's avonds open zijn en de café's hebben vergunning tot twee uur des nachts muziek te maken. Van de openbare gebouwen, in de winkel straten in het centrum en in de buitenwijken is de driekleur uitgestoken. De Leidsche straat heeft nog een bijzondere versiering en is ook dezen dag verdoopt in de K. L. M. Straat. Ditzelfde geldt voor het Koningsplein, dat op dezen feestdag Uiverplein heet en het Leid sche plein, waar het bijkantoor van de K. L. M. is gevestigd, welk plein evenals de dag na de aankomst van de Uiver in Melbourne K. L. 'M. plein heet. Ook de haven heeft haar feestgewaad aan getrokken. Extra treinen komen aan, extra tramdiensten zijn ingelascht. Dank zij het plan om op de smalle wegen rond Schiphol éénrichtingsverkeer toe te pas sen en een onderscheid te maken tusschen particuliere auto's, autobussen, taxi's en rij wielen, voltrekt zich de intocht der legioenen op voorbeeldige wijze, waarbij de vier pontons, hun onmisbare diensten verleenen. Ook het verkeer te water is enorm; boot na boot meert aan de daartoe speciaal ingerichte landingsplaatsen en ontscheept daar haar lading. Schiphol stroomt vol. Op Schiphol fungeert de Koninklijke Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtvaart als gastvrouwe en het aantal uitnoodigingen, dat zij verzonden heeft loopt in de honderden. Die uitnoodigingen golden regeeringspersonen, hooge militaire en civiele autoriteiten. Voor de ontvangst van de officieele genoodigden is het douane-lokaal ingericht. Het restaurant met het voor-terras, dat een speciale uitbrei ding heeft ondergaan, alsmede het dakterras zijn vrijgehouden voor de genoodigden, en ten slotte is er nog de uithoek van tribune A. Aanwezig zijn o.m. (behalve de officieele sprekers van den middag) de minister-presi dent, Dr. H. Colijn, die als belangstellende ge komen is, de minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. de Wilde, die met zijn ambtge noot van Waterstaat officieel aanwezig is. Voorts oud-minister Van Dijk, het college van B. en W. van Amsterdam, talrijke militaire autoriteiten, van den generalen staf, van den f marinestaf, van het veldleger, van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg, van de Kooy en nog meer civiele autoriteiten als o.a. commis sarissen der Koningin en burgemeesters van verschillende gemeenten. De tribunes! Zij zijn het die aan deze omgeving een wonderlijk aspect verleenen. Twee groote tribunes, loodrecht op het restaurant en stationsgebouw, in één lijn op het platform liggend. Vier kleinere, eveneens in één lijn, evenwijdig aan het gebouw en daarvan op een afstand van ongeveer 250 M. verwijderd. Ruim vijfduizend personen vin den hier een zitplaats. Het lijkt alsof een voetbalwedstrijd op komst isMaar het veld is van beton met in het midden een getimmerte, twee meter hoog en door bloe men, palmen en tapijten herschapen in een sierlijk podium, thans nog leeg, straks het middelpunt van duizenden oogenparen. De tribunes door het stadion afgestaan zijn onder de leuze: „Safety first!" met solide hek werk afgesloten. Geestdrift wordt gewaar deerd, maar zonder een mogelijke bestorming van het veld De zevende tribune beslaat met de duizend .zitplaatsen een gedeelte van het z.g.n. publiek terrein binnen de bestaande ijzeren afsluiting. Daarvóór is het terrein voor de eerste-rangs- staanplaatsen, dat zich schuin naar voren voortzet in twee kijkfronten met een lengte van resp. 200 en 250 M. en een diepte van 50 M., tezamen de tweede- en derde-rangs staanplaatsen vormend. Ook hier is stevig hekwerk ter afsluiting. De open vakken tus schen de tribunes zijn gereserveerd voor het personeel van de K.L.M., voor de Nationale Luchtvaartschool en voor de Amsterdamsehe en Rotterdamsclie Aeroclub. Vóór de mili taire loodsen aan de Noordzijde vinden de jeugd-luchtvaartclubs hun kijkfront. Van den vroegen morgen af trekt Neder land de kijkarena binnen. Het is als een rivier met vele vertakkingen. Maar Schiphol is pa raat. De menschelijke stroom wordt opge vangen en afgedamd naar de daarvoor be stemde plaatsen. De tijd verstrijkt en van lieverlede verdwijnen de leege plekken op tribunes. De orde maatregelen zijn afdoende. Volgens officieele opgave zijn hier 6 hoofd inspecteur, 17 inspecteurs, 16 brigadiers, 320 agenten, 4 ruiters, 40 man bereden mare chaussee, 80 rijksveldwachters en 100 man personeel van de K.L.M. Waar men den blik wendt, ziet men men- schen en vlaggen. Menschen van wie velen door het koopen van den „Uiver"-speld heb ben bijgedragen aan de versterking der geld middelen van het Nationaal Luchtvaartfonds. Het doffe gegons, dat zich altijd hooren doet, waar een volksmassa bijeen is, wordt nu en dan overstemd door het zware geronk van motoren. Vliegtuigen komen en vliegtuigen gaan; de strakke regelmaat van het verkeer der in ternationale lijnen laat zich door niets be- invloeden, zelfs niet door een beroemdheid als de Uiver. 't Moet wel een buitengewone gewaarwording zijn om in deze oogenblikken Schiphol en omgeving in vogelvluchtte kun nen zien. Drie echtgenooten en een verloofde zien met spanning de landing van de Uiver tege moet. Vader en moeder Parmentier wachten op hun zoon. Duizenden liters snert, die in de consump tietenten bij de verschillende rangen in groote veldketels trekken, vinden hun weg naar duizenden hongerige magen. Ambulance auto's staan op het terrein en een ambulance boot ligt voor den steiger. Marschen klinken langs de tribunes en kijkfronten. De Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van kapi tein C. L. Walther Boer en van de Post Har monie onder leiding van den heer Tooren- spits laten voortdurend van zich hooren. De radio-omroepers praten steeds maar door Toeschouwers krijgen les in vliegen. Om elf uur kondigt de omroeper van het veld, de heer E. Smits, chef van de propa- ganda-afdeeling der Fokkerfabriek, den aan vang van de door de Nationale Luchtvaart- school te geven demonstraties aan. Dank zij op tal van plaatsen aangebrachte luidspre kers dringt zijn stem tot in alle uithoeken van het veld door. Even later stormt een Koolhoven F K 46, bemand met de instructeurs De Mul en Postmaa, den hemel tegemoet voor het de in onstreeren van een aantal lessen en kunst- vluchten. De duizenden op den grond krijgen, wat het eerste gedeelte betreft, zelfs een lesje in de kunst van het sportvliegen, want de stem op den verkeerstoren maakt het pu bliek attent op de fouten, die door den zoo- genaamden leerling worden gemaakt. Vooral het jeugdige element onder de toeschouwers geniet er hoorbaar van. Opnieuw doet zich het geronk van motoren hooren. Thans is het een escadrille C.V.- vliegtuigen van het marinevliegkamp „De Kooy", dat onder commando van den of ficier -vlieger le klasse Th. J. van Midde luehtoefeningen te zien geeft. Een interessante afwisseling van het pro gramma wordt gebracht door den zweefvlie ger van Nijen.hoff, die zich in Neerland's grootste zweefvliegtuig, de „Adelaar", door zijn helper, den instructeur Sluyter van de N.L.S. met een sleepvliegtuig tot eenige meters laat optrekken. Kort daarna demon streert de heer Neijenhoff hoe men zoo'n motorloos vliegtuig, ook zonder sleepkracht in lucht kan houden en er zelfs veilig eenige toeren mee kan maken. Twee Koolhoven-lestoestellen, bestuurd door de instructeurs Somer en De Mul en de auto-giro, waarin de chef-instructeur der N.L.S., de heer Schmidt Crans heeft plaats genomen, vragen de aandacht voor een for matie-vlucht. Een serie kunstvluehten met een Tiger Hoth, wederom door den heer Schmidt Crans bestuurd de aankomst en een demonstratie van de beroemde „vijf vingers aan één hand" (een escadrille jachtvliegtuigen van de Lucht- vaartafdeeling Soesterberg onder commando van den kapitein-vlieger Van Weerden Poel man) en lesdemonstratie met drie school- vliegtuigen van de Nationale Luchtvaart- school besluiten dit luchtfestijn. De Uiver landt! Intusschen heeft zich van de menigte een groote spanning meester gemaakt. Uit de door den omroeper op gezette tijden verstrekte mededeelingen is gebleken dat de Uiver met de laatste étappe ParijsAmsterdam uit nemend weg weet! De spanning wordt groo- ter, als bekend wordt dat het vliegtuig zich boven Nederlandsch gebied bevindt en met groote snelheid naar Schiphol koers zet. Vader tijd tikt met volmaakte onbewogenheid de minuten weg. Velen verheffen zich van hun plaatsen als de sirene begint te loeien, ten teeken dat de Uiver in zicht is. En even daarna klinkt de kreet: „Daar is ie!" En waarlijk: daar komt de trotsche vogel aanschieten. Nog enkele seconden, dan da veren de motoren hun lied van kracht en durf boven het veld en scheuren zij, mèt het gejuich van den tienduizenden, de lucht aan stukken Tweemaal maakt het groote, glanzende vliegtuig een eere-ronde boven Schiphol. Daarna verricht de Uiver in prach tige vlucht een volmaakte landing op het grastapijt. Weer klinkt, veel zwakker nu, het geluid van de motoren, als de machine haar neus naar het platform richt en langzaam komt aanrijden. Het wordt overstemd door de daverende kreten dei* massa. Gezagvoerder Parmentier en de zijnen weten wat hun te doen staat. De Uiver taxiet langs het front van het publiek, de verheugde gezichten van de bemanning en van de passa giers. van wie de heeren Giiissen en Dominie de gansche vlucht heen en terug hebben ge maakt, zijn duidelijk te zien. Men voelt als 't ware wat er omgaat in de harten van vier vrouwen en in die van de ouders en verwan tenHet gejuich zwelt tot een orkaan als de Uiver tot rust komt op korten afstand van het podium, waarop de officieele spre kers bijeen gekomen zijn en bemanning en passagiers het toestel verlaten. Het vierman schap, vier ridders in'de1 Orde .van Oranje Nassau, is onder den indruk van de ontvangst die het bereid wordt. Het Wilhelmus klinkt en duizenden zingen mede. Dan begeeft zich het gezelschap, de heeren Gilissen en Dominie incluis, naar het podium, waar de ordonnance-officier van de Koningin, de eerste-luitenant Römer, de bemanning in een korte toespraak namens de Landsvrouwe ge- lukwenscht. Inmiddels zijn reeds maatregelen genomen voor het uitladen van de post. Minister Kalff spreekt namens de regeering. De vertegenwoordiger der regeering, ir. J. Kalff, minister van Waterstaat, neemt dan het woord en spreekt het viermanschap als volgt toe. „Na de door den vertegenwoordiger van de Koningin tot u gerichte woorden, wil ik namens de regeering u hartelijk welkom hee- ten bij uw terugkeer in het vaderland. Maar niet alleen uit naam van de regee ring; ik weet te spreken namens ons volk. Geheel Nederland heeft u met geestdrift gevolgt op uw vlucht, een geestdrift, die niet plotseling oplaaide om even snel, zooals zoo dikwijls, weer te verdwijnen, maar die onver flauwd heeft voortgeduurd in de dagen, waarin wij op uw terugkomst moesten wach ten en waarin wij anderen hebben benijd, die reeds eerder u konden bereiken en huldigen. Het gevoel van geestdrift over uw overwin ning was zoo overheerschend, dat dit aan andere gevoelens geen plaats liet. Gevoelens, die, nu gij weer voor ons staat, zich naar vo ren dringen, allereerst dat van dankbaarheid voor uw behouden thuiskomst. Ik behoef er slechts aan te herinneren, dat ook deze Mel bourne vlucht menschenlcvens heeft geëischt, om met des te meer nadruk u en de uwen hartelijk geluk te wenschen met den goeden afloop van uw tocht. Ik houd mij overtuigd, dat ook in uw hart dankbaarheid' leeft voor de gaven, die u ge schonken zijn en die u in staat hebben ge steld tot stand te brengen datgene wat thans aller bewondering wekt. Ik weet dat menschenverdienste nooit ver der reikt dan het met zijn geheele persoon zich inzetten om alle mogelijkheden, die in hem zijn gelegd, in dienst te stellen van zijn taak. Maar dat is door u ten volle gedaan. Dat heeft het u mogelijk gemaakt in 52 uur en 21 min. Batavia te bereiken, een versnelling te genover het vroeger bereikte van overwegende beteekenis, omdat daardoor het Rijk in Europa en dat in Indië elkaar zijn genaderd als nooit te voren en daarmede tevens is aangetoond de groote reserve aanwezig in den tegenwoor- digen en in den ontworpen dienst naar Indië, een reserve, die in critieke omstandigheden kan wórden verbruikt. Onvermoeid zijt gij daarna van Batavia verder gegaan en na 90 uur en 17 min. in Melbourne geland, thans einddoel van een wedvlucht, in de toekomst naar wij vertrou wen, eindpunt van een geregelden dienst. En tusschen uw vertrek van Batavia en uw aankomst te Melbourne heeft gelegen de nacht boven Albury, de stikdonkere nacht, die van u gevorderd heeft al uw bekwaam heid, inspanning, doorzicht, rustige zeker heid. zelfvertrouwen, trouw aan het devies „veiligheid alles" en dientengevolge al lermeest gf heeft: zelfbeheersching. Beloond zijt gij met een veilige, geslaagde landing en met de hulpvaardigheid van velen. aan wie ik hier dank en lof breng, en die u in staat heeft gesteld uw plicht zoo spoedig mo gelijk voort te zetten. Ik breng u hier mijn oprechte hulde voor alles wat door u is verricht. Er zijn er in ons land duizenden, die in de zen zwaren tijd ook hun stikdonkere nachten hebben, waarin 't is alsof alle elementen zich tegen hen keeren en veilig landen uitgesloten lijkt. Mogen zij zich sterken aan uw voorbeeld van uithoudingsvermogen, en moge ook hun de hulpvaardigheid neit worden' onthouden. Mijne Heeren uw vlucht is de bevestiging van de juistheid der keuze door uwe maat schappij gedaan voor de oplossing van het vraagstuk der bediening van een veilig, snel, economisch verkeer tusschen Indië en Neder land. Dat een gewoon verkeerstoestel, met passagiers en post beladen, vliegend langs een 1700 K.M. langere route, onmiddellijk volgde op het racetoestel, dat het eerst te Melbourne aankwam, is de groote beteekenis van uw tocht. Het gaat niet om wedstrijden, het gaat om verkeersbediening. Zoo ook zag het buitenland het, in al zijn uitingen, vol waardeering voor uw werk, onomwonden uitsprekend en erken nende dat de eerste plaats als luchtverkeers- maatschappij toekomt aan de K. L. M. Begrijpelijk is 't, dat in 't buitenland ook klanken zijn vernomen, dat men niet blijvend achter wil staan. Moge dat leiden, niet tot wedstrijden, evenmin tot belemmering van verkeer, maar tot internationale samenwer king op de eenig juiste basis: de vrijheid van de lucht. Bij uw aankomst te Melbourne is aan u het bewijs gegeven van de 'waardeering van H. M. de Koningin en haar regeering over de wijze, waarop gij den naam van Nederland in de luchtvaart hebt hooggehouden en bevestigd. Duizenden staan gereed u daaiwoor te huldi gen en te danken. Moge ik tenslotte een woord van vreugde uitspreken over iets, dat uitgaat boven de waardeering voor uw vliegtocht, n.l. daarover dat uw daad in staat geweest is ons volk, diep gebukt onder de nooden van dezen tijd, een oogenblik te bevrijden van dien druk, ge staald te worden door uw voorbeeld van wils kracht en zich over te geven aan de geestdrif tige blijheid over het Nederlandsche succes. Zoo krijgt deze vlucht nationale beteekenis, Niet alleen om de bezieling, die van haar uit gaat en onze weerstand verhoogt, maar meer nog omdat zij heeft geopenbaard hoe in ons volk, misschien meer dan het zich bewust is, leeft het nationale besef, dat ons allen samen bindt en de zekerheid vormt voor het behoud en de eenheid van ons Vaderland." Dr. W. de Vlugt reikt zilveren medailles uit. De derde spreker is de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, die o.m. zeide: Uit het groote aantal belangstellenden, dat op de Amsterdamsehe luchthaven Schiphol vereenigd is, blijkt, hoezeer Nederland met de prestaties van de bemanning heeft medege leefd. Men stelde zich reeds lang voor 't begin van de tocht de vraag: hoe zal Nederland zich houden? Een kleine misrekening, een kleine tegen slag kan pok een tot in de kleinste kleinig heden zorgvuldig uitgewerkt plan doen mis lukken. Heeft Fokker er niet onlangs nog aan herinnerd, dat in een race als de Mei boume-tocht( de marge tusschen succes en mislukking slechts gering is? Met spanning werd den 20sten October te gemoet gezien en de spanning steeg toen de deelnemers zich op Mildenhall verzamelden om den langen tocht naar het vijfde wereld deel aan te vangen In Nederland volgde men van uur tot uur de verrichtingen van het Nederlandsche toestel. Met de regelmaat van een uurwerk vervolgt de Uiver zijn tocht. Maar dan komt er plotseling een tegenslag. Op den druiligen herfstdag van 22 October bereikt Nederland de tijding, dat de Uiver tengevolge van slecht weer uit de koers is geraakt. Zal de bemanning in het gezicht van de haven nog falen? In spanning gingen de uren voorbij, tot het bericht komt dat het vliegtuig veilig op een renbaan in Albury is geland. Het zij mij vergund op deze plaats hulde te brengen aan mijn ambtgenoot in Albury. Hoog laait het enthousiasme op. Men zegt wel, dat Nederlanders niet gaarne hun ge voelens laten blijken, maar nu laat ook de meest- gereserveerde Hollander zich gaan. Daar was reden voor. Immers zooals in de zestiende- en zeventiende eeuw onze zeevaar ders de wereld door hun tochten over den Oceaan verbaasden, zoo hebben nu onze lucht vaarders de bewondering der wereld afge dwongen. Deze tocht beteekent meer dan een goed volbrachte luchtreis; deze tocht is voor Nederland een voorbeeld van kloeke vasthou dendheid, van durf en energie. Voor geheel Nederland is de behouden te rugkomst van de Uiver een feest, maar voor Amsterdam is zij dat wel in het bijzonder. Want de Amsterdamsehe luchtvaarthaven is als het ware de moederhaven van dit vlie: tuig. Daar is het opgestegen, om zich naar Mildenhall te begeven; daar is het heden middag weer gedaald. Het gemeentebestuur heeft bewondering voor de grootsche prestatie, welke is ge leverd. Mijnheer PlesmanIn u ziet het gemeente bestuur de stuwende kracht, die het moge lijk maakte, dat de K.L.M. kon mededingen, Mannen van de „Uiver"! Uw vasthoudend heid, uw energie, uw kundig navigeeren maakten het mogelijk, dat met Gods hulp de tocht tot een goed einde werd gebracht. Met Hollandsche bedachtzaamheid zijt ge verder gegaan, gedachtig aan het devies, dat veilis heid voor alles gaat. Mijne heeren Plesman, Parmentier, Moll, Prins en Van Bruggen! Het gemeentebestuur heeft het niet alleen bij woorden willen laten; het heeft u ook een stoffelijk blijk van zijn bewondering willen geven en heeft daarom besloten, u allen de zilveren medaille der ge meente te verleenen. jGerieraa! Süü&ërs Kerttëhkl vroegere pogingen. Generaal b. d. C. J. Snijders, sprak als volgt: Ik stem van ganscher harte in met de vele welgemeende woorden van warme hulde en oprechten dank, welke u op uwen triomf tocht, alom en tot hier in zijn eindpunt, wer den toegesproken. Ik zal ze niet herhalem Ik wil u liever zeggen hoe ik de „Uiver"- vlueht zie in het kader van ons nationaal leven. En ik wil het uitspreken, dat ik uwe terecht zoo hoog geroemde daad beschouw als de schitterende bekroning van een grootsch opbouwend werk, door het Nederlandsche volk onder leiding en medewerking zijner beste zonen verricht. Dan denk ik aan de Nederlandsche pioniers, die vooraan hebben gestaan in de rijen der eerste vliegers en van wie menigeen aan het edele doel van den vooruitgang, den tol van zijn leven heeft betaald. Ook denk ik aan Van der Hoop en zijn dappere tochtgenooten, die voor het eerst den langen, moeilijken en ge vaarlijken luchtweg naar Tropisch Nederland hebben afgelegd. Ik herinner mij de vele an deren die hen zijn gevolgd, met klimmend succes en steeds toenemende practische uit komsten. Ik zie voor mijn geest onze nationale Luchtvaart maatschappij die nog slechts vijftien jaren geleden moedig en onder nemend haar destijds nog gewaagde taak op nam, met vooruitzienden blik beseffende en met onvermoeibare energie nastrevende, wat de toekomst voor het luchtverkeer in haar schoot droeg, en die zich thans, alle moei lijkheden en bezwaren ten spijt, heeft ont wikkeld tot een belangrijke en krachtige orga nisatie, welker luchtnet de halve aarde om spant en die de hoogste waardeering in bin nen- en buitenland geniet. Ook aan onze In dische Luchtvaartmaatschappij, die op waar dige wijze de Nederlandsche Luchtvaart in Oost-Azië vertegenwordigt, denk ik met waar deering. Op den achtergrond van dit alles zie ik het Nederlandsche Volk. dat altijd bereid om moed en energie, durf en ondernemingsgeest te waardeeren, van den aanvang af de Neder landsche luchtvaart met belangstelling en sympathie is tegemoet getreden, welke ge voelens gaandeweg zijn gegroeid tot een in nig medeleven en krachtigen zedelijken en daadwerkelijken steun. Met voldoening geeft de nat-ie zich rekenschap van de toenemende beteekenis, welke de Nederlandsche lucht vaart in de maatschappelijke outillage der menschheid heeft verworven; met trots aan vaardt zij de eer, welke van dezen veelbelo- venden vooruitgang afstraalt op den Neder landsehen naam. Maar vooral wil ik ook ge denken, wat de regeeringen in Nederland en in Nederlandsch-Indië, met haar organen, tot deze voorspoedige ontplooiing en zakelijke ontwikkeling hebben bijgedragen, door haar, zelfs onder de moeilijkste tijdsomstandighe den, nimmer falende krachtigen steun, door haar open oog voor de verkeersbehoeften van den modernen tijd. haar vertrouwen in de practische beteekenis en groote economische waarde van het toekomstig snelverkeer, door haar openlijke erkenning, aanmoediging en onderscheiding van verdienstelijke daden, die de Nederlandsche luchtvaart hebben vooruit- gebracht en groot, gemaakt. Zoo zie ik de Nederlandsche luchtvaart, op gebouwd door de eenheid en samenwerking der natie verrijzen ten aanschouwe van de gansche wereld als een indrukwekkend ge- denkteeken van Nederlandsche volkskracht. En gij, hebt door uw roemvolle daacl uw namen onuitwischbaar gegrift in de zuilen van dat grootsche monument, opdat zij daar tot in lengte van dagen zullen getuigen van de schoonste eigenschappen van Holland's zo nen: moed en volharding, bekwaamheid en degelijkheid, trouw aan eer en plicht. Ir. J. F. de Vogel spreekt over de vredestaak der luchtvaart Vervolgens is het de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart, ir. J. F. de Vogel, die de beman ning toespreekt: „Het is niet denkbaar, dat aan de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in wier naam ik hier spreek, evenals in die van het Comité Vlieg tocht NederlandIndië en van de acht groote organisaties op Luchtvaartgebied hier te lan de, een grooter voorrecht te beurt valt, dan uiting te geven aan haar bewondering, en thousiasme, dankbaarheid aan de vier man uien. die in ons midden zijn teruggekeerd. Hun verrichting, steunende op de organi satie. waartoe zij behooren, gaat verre uit bo ven de wereld van ijzer en staal, van alle raa- terieele hulpmiddelen, waarvan zij hebben ge bruik gemaakt en waarheen op zich zelf de zelfde gevoelens, die ik zoo juist als mij thans bezielende heb aangeduid, in vollen omvang uitgaan. Het heeft aan mededeelingen en beschrij vingen omtrent die hulpmiddelen allerminst ontbroken en daaraan kan ook niet genoeg aandacht worden gewijd, maar zeker is, dat zij hulpmiddelen bleven en dat de bron van de kracht die deze mannen gesterkt heeft en gestaald, is een hoog ideaal, dat ideaal dat na velen voor hem reeds den grooten verfijnden kunstenaar Leonardo da Vinei voor oogen stond, toen hij met zware en onhandige werk tuigen zocht naar dat gene wat toen boven- menschelijk voorkwam, het vliegen. Het is het voorrecht van dezen modernen tijd dit zoo lang onbereikbare te hebben zien verwezenlijken. Hoe kort is het- nog geleden, dat na lang zoeken, na vele bittere teleurstel lingen een schok door de geheele menschheid voer, toen het eindelijk den gebroeders Wright gelukte zich gedurende korten tijd, over ge ringen afstand en op luttele hoogte van de aarde los te maken? Hoe hebben wij allen ge trild toen Blériot met een toenmaals noodige groote stoutmoedigheid van den vasten Euro- oeeschen wal het Britsche eilandenrijk door de lucht bereikte! En nog zoo heel kort is het geleden, dat deze experimenten uitgroeiden tot practische organisaties, die dat onmogelijke waarvan de dichters zongen, in dienst van de menschheid kwamen stellen, De oprichting van de Kon. Luchtvaart Mil. was zulk een daad. Zoo kort geleden, zoo snel gegroeid, zoo sterk in het bereikte! Ons buigende voor de onmiskenbare hulp en zegen die uit geen mensehenbrein ont sproot en door geen menschenhanden tot stand kwamen, willen wij hier dank en hulde brengen aan hen op wier-werk die zegen heeft mogen rusten. Het Nederlandsche volk is hier in al zijne geledingen eendrachtig aanwezig voor het zelfde doel. Hulde brengen aan de Ulver-be- manning. Zou dit mogelijk zijn. zoo men hier niet be wust of onbewust voelde het onzichtbare, het ideale dat achter hun daad staat en dat, ik ben er zeker van, ieder van deze vier man nen gedragen heeft en hen ook thans doet berusten in deze steeds zich herhalende hul- debetoogingen, die zij nu reeds op hun tocht over den halven grooten cirkel der aarde alom in ontvangst moesten nemen. Wij mogen verwachten, dat wij het nog zullen aanschouwen, dat in den glans van de stralen van de zon tusschen haar opgang en haar ondergang de verschillende deelen van Groot Nederland onderling bereikbaar zijn. Wat baat dit alles, zegt de wankelmoedige, zoo dé menschheid vijandelijk en verdeeld blijft, zoo overal scheidsmuren bestaan en worden opgeworpen, zoo het niet verstaan en

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 11