HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 327 ZATERDAG 24 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. j 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf ol meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongev&Uen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank to Schiedam. IJMUIDEN Christ. Hist. Kiesvereeniging. Vereeniging van jonge Oud-Katholieken. D(oor) G(eloof) S(aamgebracht) jubileert. Men schrijft ons: De Vereeniging van jonge Oud-Katholie ken bestaat dezer dagen 15 jaar, welk feit Dinsdag 27 November 1934 op feestelijke wijze in de schouwburgzaal „Thalia" zal worden gevierd met opvoering van een tooneelstuk door D. G. S.'ers (nl. „Beurskoorts"). De vereeniging is opgericht juist op den datum van den jubileum-avond den 27sten November 1919. De stoot tot deze oprichting gaf de toen- maligen voorzitter van den Bond van Ver- eenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Nederland, de tegenwoordige prof. dr. C. G. van Riel, Oud-Kath. pastoor te Amsterdam met medewerking van wijlen den oud-pas toor der O.-K. gemeente, pastoor G. van der Poll. Als voorzitter fungeerde van den oprich tingsdatum af de heer P. C. Tol en als secre taris. de heer E. Broek Jzn. Zooals met vele zaken in dien tijd was ook de Oud-Katholieke Gemeente er op uit, de jonge leden harer gemeente in vereenigings- verband bij elkander te houden, en werd dus de nu jubileerende vereeniging vóór 15 jaar opgericht. Het doelstelsel der vereeniging was en is iiog een band te vormen en te onderhouden tusschen de jonge leden der Oud-Katholieke Gemeente als lid der vereeniging en hen in hunne geloofsovertuiging te sterken. Dit doel wordt getracht te bereiken door het houden van vergaderingen, lezingen en besprekingen en alles wat in overeenstemming met het doelstelsel mocht worden noodig geacht. Wat betreft de navolging van het doel der vereeniging kunnen wij met groote vreugde constateeren. dat al deze 15 jaren door het ledental verhoudingsgewijs tot zuster ver eenigingen in den lande, tot één der grootste kan worden gerekend. Wat het bezoek aan vergaderingen, lezin gen e.d. evenals zomeruitstapjes met de leden gedurende de laatste jaren aangaat, zien wij dat dit steeds meer wordt uitgebreid en dus de Vereeniging een grooter bestaanszeker heid geeft. Maar wij spreken hier over de bestaansja ren der vereeniging. Al deze jaren zijn ir gemoedelijkheid verloopen. Echter op meer dere herinneringen moeten wij nog even te rug komen. Zoo b.v. vertrok in Maart 1923 de toenma lige eere-voorzitter pastoor der gemeente te IJmuiden, G. van der Poll naar Enkhuizen, zijn nieuwe standplaats, waar hij na 43 dienstjaren in den wijngaard des Heeren, waarvan 32 in IJmuiden doorgebracht, in September 1931 is overleden. Zoo óók zagen wij ons den 18en Juli 1930 onze penning- meesteresse mej. A. M. Krab, na een dienst van trouw en toewijding gedurende ruim jaren aan onze vereeniging ontvallen. Beiden gedenken wij dan ook nu bij ons derde lus trum in stille vereering voor hunne toewij ding aan de vereeniging. In 1926 kreeg D.G.S. haar bondsbestuur en hare zusterverenigingen op bezoek voor de jaarlijksche Bondsvergadering en Bondsdar welke dagen toen nog aanééngesloten waren, nu gescheiden zijn. D. G. S. kon zich voor dien tijd verheugen in het grootste bezoek, nl. ruim 300 deelnemers. Op zichzelf was dit een ongekend feest voor onze vereeniging. Onder presidium van de heeren P. van der Oord en Nic. Blok werden resp. het le en 2e lustrum der vereeniging op eenigszins feeste lijke wijze herdacht. Onnoodig te vermelden, dat de tegenwoor dige Pastoor onzer Oud-Katlr gemeente te IJmuiden pastoor L. Rinkel bij zijn ambts aanvaarding, den 4en Maart 1923, onmiddel lijk het eere-voorzitterschap onzer vereeni ging op zich wilde nemen. Veel, ja heel veel, heeft D. G. S. aan zijn toewijding voor haar werk te danken evenals aan den heer P. C. Tol welke eenige jaren na de oprichting van D. G. S. zijn voorzittershamer overhandigde en sindsdien steeds een trouwe belangstelling aan den dag legde voor al wat D. G. S. in haar werken deed. De vereeniging kan ook hem dankbaar zijn en deze dankbaarheid is sinds eenige weken omgezet in de aanbieding van het eere-lidmaatschap vail D. G. S Rest ons nog te vermelden, dat de ophan den zijnde feestavond een prettig en gezel lig karakter zal dragen, waartoe belangstel lenden toegang hebben tegen een germgen entrée-prijs. Kaarten zijn, zoolang nog vooriadig, by de tegenwoordige bestuursleden te bekomen t.w.: de heer W. D. Wiljouw, Keizer Wilhelmstiaat 6 de heer J. Wijker, Bakkerstraat 15, de heer J. Zwaan, Bloemstraat 65 mej. A. Visser kanaalstraat 154, A. van Pel, Snellmsstraat 37. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt mor gen waargenomen door de IJmuider Apotheek Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. SCHOOLTENTOONSTELLING. A.s. Woensdag en Donderdag wordt van het werk der leerlingen van de school voor bui tengewoon onderwijs een tentoonstelling ge houden in de gymnastiekzaal der school, in gang Houtmanstraat. De opening zal geschieden door burgemees ter Ramb onnet. „Nieuwe vragen, het oude beginsel". Gisteravond vond in de Julianaschool een vergadering plaats van de Christ. Historische Kiesvereeniging, waarin als spreker optrad de heer R. J. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer. De vergadering werd geopend met gebed en een woord van welkom door den heer J. Walt- huis. De heer Snoeck Henkemans sprak over het onderwerp: „Nieuwe vragen, het oude be ginsel." Er zijn vele vragen, begon spreker, die in dezen tijd opkomen. Geheel andere dan vroe ger. Als spreker die van het verleden nagaat, dan komt hij tot de ontdekking dat vele vra gen van voorheen nu niet meer zoo van be lang zijn. Daarentegen zijn er andere vra gen, die de harten van het volk bewegen. Daar zijn groepen van den jongeren tijd die mee- nen dat men met een handomdraaien alles goed kan maken. Met betrekking tot de nieu were politieke partijen die nog niets hebben kunnen uitvoeren betreurde spreker het wel dat deze maar al te dikwijls niets anders doen dan wantrouwen tegen de regeering wekken. Het is moeilijk, zeide spreker, nieuwe vragen die zich voordoen zoo maar ineens op te lossen. Dit kan de regeering zoo ook maar niet Deze kan zoo maar niet op iedere vraag een scherp omlijnd antwoord geven. Spreker wees op de moeilijkheden, waarmee de re geering te kampen heeft, en stelde de vraag hoe zij, die thans met de felste critiek gereed staan, het zouden doen als zij er zelf voor zouden staan Vervolgens besprak de heer Snoeck Henke mans de vraag: waarom grijpt de regeering niet beter in, om te komen tot oplossing van de financieele moeilijkheden die zich in be drijven en zakken voordoen? Vervolgens werd de vraag besproken van de organisatie van het bedrijfsleven, van land met land, het clea ringsysteem Hier is zeide spreker in het Chr. Hist, beginsel niets tegen, maar toch moet men over een dergelijk systeem niet lichtvaardig denken. Spreker ziet hierin eenigszins belemmering. De Chr.-Hist. steeds in den grond geweest voor den vrij handel, De autarkie is niet in overeenstemming met de Ohr. beginselen Spreker is er van over tuigd dat de volkeren hiervan zullen terug- keeren, omdat de vrijheid het leven van han del en bedrijf is. Aangezien de toestand nu is, dat wij direct alles maar niet open kun nen zetten, daarom moeten wij als Chr. His- torischen ook vertrouwen stellen in de maat regelen die thans genomen worden met betrek king tot onzen handel, en ons bedrijfsleven. Spreker bracht dan de samenstelling van ons ministerie naar voren en zeide dat er wel eenige critiek kan uitgeoefend worden, doch als men zou meegaan in de critiek, zooals sommige nieuwere politieke partijen uitoefe nen. dan zou het totaal onmogelijk zijn om te regeeren. De Christ.-historischen zullen in deze moeilijke tijden de regeering blijven steunen. Spreker is er van overtuigd, dat ons volk, dat wel meer donkere tijden heeft doorge maakt, ook deze met Gods hulp zal door worstelen. Daarom wekte spreker de ^anwe zingen op, met alle andere vragen die zich in dezen tijd voordoen, te blijven bij het oude beginsel. Naar aanleiding van het ge sprokene werden door eenigen der aanwezi gen vragen gesteld. De heer A. van der Mart stelde de vraag of de regeering niet meer kan doen voor de DE BAZAR VAN DC.IJ. Nader vernemen wij, dat de bazar van D. C. IJ. een batig saldo van f 193 heeft opge bracht. Het bestuur besloot f 10 af te staan aan het crisiseomité. Het aantal erwten in de flesch bedroeg 5552. De gelukkige winnaar van het kussen was T .Ekhof, Tasmanplein, die 5554 had geraden; de 2e prijs, schilderij werd gewonnen door Surges, Groenelaan 31 Beverwijk met 5555 en de 3de prijs, album door de Man, Neptunus- straat met 5556. De prijswinnaars zaten elkaar dus wel dicht op de hielen. SINT NICOLAASVERKOOP DER A.J.C. De A.J.C. belegt Zaterdagavond, Zondag middag en Zondagavond in het gebouw van den IJ.B.B. een Sint-Nicolaasverkoop. SINT NICOLAAS KOMT HEDENMIDDAG. Ter opening van de St. Nicolaascampagne van Groot IJmuiden komt hedenmiddag Sint Nicolaas op bezoek. De vriendelijke bisschop zal te 4 uur aan het station arriveeren. Met Concordia voorop volgt een tocht door IJmui den met het einddoel het Kennemerplein. Op verschillende punten wordt even halt gehou den, om den goeden Sint in de gelegenheid te stellen een hartig woordje tot de jeugd te spreken. FILMVOORSTELLING VERBODEN. Naar wij vernemen heeft de burgemeester het vertoonen van de film „Het licht inwen dig", die j.l. Zondagavond in het Patronaat gebouw werd vertoond, Donderdagavond in de Witte Bioscoop met het oog op brandgevaar verboden. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondag a.s. een concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Gastdirigent is Hugo de Groot, dirigent van het V.A.R.A.-orkest. VELSEN DE INBRAKEN IN HET VILLAPARK VELSERBEEK. Aangaande de inbraken in het Villapark Velserbeek vernemen wij nader, dat de da ders een nachtelijk bezoek aan een viertal villa's hebben gebracht. In twee daarvan zijn zij binnengedrongen door het tuimelraam in de keukendeur in de twee andere door ver breking van een glasruit. Er wordt slechts weinig vermist, nl. slechts een klein bedrag aan geld en een hoeveelheid sigaren. De politie heeft direct een uitgebreid on derzoek ingesteld, waarhij gebruik gemaakt werd van den politiehond van den rijksveld wachter Misbeek. VERKOOP VAN GROND. Bij den gemeenteraad zijn ingekomen de volgende verzoeken: a. van Dr. F. J. Kuyer te Velsen, om aan hem te willen verkoopen, tegen den prijs van f 6.per M2„ een perceel grond aan de Ver Loren van Themaatlaan aldaar, ter grootte van ongeveer 97 M2.; b. van H. Rutgers te IJmuiden, om aan hem te willen verkoopen. tegen den prijs van f per M2„ een perceel bouwterrein aan de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 425 M2., c. van A. J. van Leusen te Velsen, om hem te willen verkoopen tegen den prijs van f per M2., een perceel grond aan de Ver Loren van Themaatlaan aldaar, ter grootte van on geveer 8 M2. d. van M. J. Bus te IJmuiden, om aan hem uc icfi-ccunt; urcii uiccx js.<jij hju'cu vuui jjc werkloozen ««namelijk tot de 7% jonge menschen. Den heer K. J. Noij uracht eerst een woord van dank aan spreker. Deze besprak, in verband met hetgeen in de laatste dagen in de A.-R. pers is geschreven, een mogelijk gezamenlijk optrekken van de A. R. met de Chr. Hist. Unie. Nog tal van andere vragen werden gesteld, die door den heer Snoeck Henkemans uitvoe rig werden besproken. De vergadering werd daarna op de gebrui kelijke wijze gesloten. te willen verkoopen, tegen den prijs van f per M2.. een perceel bouwterrein aan de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 746 M2.; e. van H. Kaspers te Santpoort, om aan hem of zijn nader te noemen meester of lastgever te willen verkoopen, tegen den prijs van f 5500 in totaal, een perceel bouwterrein aan de Wijnoldy Daniëlslaan aldaar, ter grootte van ongeveer 1580 M2., f. van J. J. Wulfers te Amsterdam, om aan hem of zijn nader te noemen meester of last gever te willen verkoopen, Legen prijzen van respectievelijk f 4.50 per M2. en f 5500 in to taal, perceelen bouwterrein aan de Uijtendaal- straat en de Wijnoldy Daniëlslaan te Sant poort, ter grootte van onderscheidenlijk onge veer 608 en ongeveer 1310 M2. Tegen inwilliging van deze verzoeken be staat bij B. en W. geen bezwaar. In overeen stemming met de adviezen der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen zij voor, tot den verkoop van de boven bedoelde perceelsgedeelten over te gaan en daartoe te nemen het besluit, dat in concept bij de stukken is gevoegd. AANKOOP VAN DE WONING STEPHENSON STRAAT no. 6. Aangezien de eigenaar niet in staat was de verschuldigde aflossing van de hypothecaire schuld te voldoen is hij, op onzen aandrang, overgegaan tot den openbaren verkoop van het perceel, kadastraal bekend gemeente Vel sen. afdeeling IJmuiden, sectie L, no. 1638. groot 80 centiaren, zijnde een woonhuis met erf aan de Stephensonstraat no. 6 te IJmuiden aldus schrijven B. en W. aan den Raad. Deze verkoop heeft den 9 November jl. plaats gevonden en bij die gelegenheid heeft de Wethouder voor de bedrijven, daartoe ge machtigd door ons college, hij gebrek van an dere bieders, een bod gedaan, met het gevolg, dat de gemeente eigenares is geworden voor een som van f 2500, welk bedrag nog wordt verhoogd met notariskosten, enz. De vordering, welke de gemeente op ge- melden datum op bedoeld perceel had, be droeg inclusief rente, boeten en kosten, f 3665,12. B. en W. stellen den Raad voor, dezen aan koop te bekrachtigen en daartoe te nemen het besluit, dat in concept bij de stukken is ge voegd. BEHANDELING DER GEMEENTE- BEGROOTING. Donderdag 29 November a.s. te 7 uur en niet Woensdagmiddag, zooals werd gemeld, komt de Raad bijeen ter behandeling van de be grooting. In deze vergadering komt tevens in behan deling de voordracht van burgemeester wethouders tot storting van de winst van de waterleiding over 1935 in de gemeentekas Tevens worden aan de orde gesteld de vol gende adressen om subsidie voor 1935; a van het bestuur der Velser Vrijwillige Bur gerwacht (f 1200) B. en W. stellen voor, het gevraagde subsidie te verleenen. b. van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen (f 8500) B. en W. stellen voor, het gevraagde subsi die te verleenen. c. van het bestuur der afdeeling Velsen van het Centraal Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies te Velsen (bedrag niet genoemd) B. en W. stellen voor, wederom een bedrag van f 606 toe te staan, onder voorwaarde, dat de aanwijzing der uit te zenden kinderen dient te geschieden na overleg met den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- Gezondheidsdienst. d van de Centrale commissie voor uitzen ding van Nederlandsche kinderen naar buiten te 's-Gravenhage (per uitgezondene per dag f 0.25 voor gezinsverpleging en f 0.50 voor her- stellingsoordverpleging) B. en W. stellen voor, het gevraagde subsi die te verleenen tot een maximum van f 520 (evenals voor 1934) en voorts onder voor waarde. dat de aanwijzing der uit te zenden kinderen dient te geschieden na overleg met den directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen - en Gezondheidsdienst; e. van de afdeeling Velsen van de Noord- hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis' (f 3.825 gewoon subsidie voor wijkverpleging, f 1800 voor kraamverpleging en f 1575, voor drie consultatiebureaux voor zuigelingen, of in totaal f 7200); B. en W. stellen voor, het gevraagde subsi die te verleenen. f. van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis' te Velsen f 1400); B. en W. stellen u voor, voor 1935 geen hoo ger subsidie beschikbaar te stellen dan voor 1934 is toegestaan, nl. f 1395. g. van de Vereeniging voor Nijverheidson derwijs in Kennemerland te Velsen; 1 voor de Nijverheidsdagschool f 23.538 2. voor de Nijverheidsavondschool 2.295 Het bestuur van de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Velsen (P. Vermeulen- school) heeft thans verzocht een bedrag be schikbaar te stellen van f 1.267.67 voor aan geschafte leermiddelen. Op een indertijd in gediend verzoek is door den Raad besloten de gevraagde medewerking te weigeren, doch bij Koninklijk besluit van 27 Februari 1933, no. 19, is in hoogste instantie beslist, dat de ge vraagde medewerking moet worden verleend. B. en W. stellen thans voor, het hierboven- genoemde bedrag alsnog op de begrooting voor 1935 uit te trekken en de genoemde posten met f 1.207.67 te verhoogen. Qp de Italiaansche lagere scholen dragen behalve de kinderen, thans ook de onderwijzers en onderwijzeressen „eenheidskleeaing", B. en W. stellen voor, de gevraagde subsi dies te verleenen. h. van de Vereeniging voor Zwakzinnigen zorg in de gemeente Velsen om haar een sub sidie te verleenen van f 3060; B. en W. stellen voor, voor 1935 aan de Ver eeniging 1. weder te verhuren de door de gemeente gestichte werkinrichting bij de school voor B.L.O. te IJmuiden, tegen een huurprijs van f 1.120, zijnde 8 pet. van de stichtingskosten van het gebouw met bijbehoorenden grond, onder de gewone bij elke verhuur van ge meentegebouwen geldende voorwaarden; 2. een subsidie te verleenen. van f 1880 ver meerderd met de onder 1 bedoelde huursom. een en ander onder voorwaarde, onder meer dat een door hen aan te wijzen lid van het college van rechtswege lid is van het bestuur der vereeniging en als zoodanig stem heeft. i. van het bestuur der Insinger- en mevr. van Tuyllbewaarschool en van het bestuur der R.-K. Bijzondere bewaarschool aan den Zee weg te IJmuiden om toekenning van een ver goeding voor 1935 van 2 pet. der getaxeerde waarde van de gebouwen met bijbehoorenden grond; Op de gronden, aangegeven in gemeente blad no. SO van 1932, stellen B. en W. voor, over 1935 dezelfde vergoeding toe te kennen als over 1934. j. van het Centraal Drankweercomité in de gemeente Velsen (f 150). B. en W. stellen voor, geen subsidie te ver leenen. Chr. Nationaal Schoolonderwijs. CXCVII. IJmuiden was deze week een haringhaven van den eersten rang; het was allemaal ha ring en nog eens haring. Als ik het goed ge teld heb kwamen er wel een 100-tal haring schepen aan den afslag, bijna alle loggers. Drifters kwamen er maar een paar. Voor deze schepen is er thans in IJmuiden geen plaats meer. Zoo ziet men weer eens hoe in crisis tijd de boel onderstboven wordt gegooid. Toe standen die jaren lang konden blijven be staan, worden thans radicaal gewijzigd. Mijn geachte lezers weten natuurlijk al len, wat de oorzaak is van deze omwente ling: pekelharing mag niet meer worden aan gevoerd, zoodat den haringreeders de keus bleef tusschen opleggen of op de versche ha ring. En velen kozen het laatste. En omdat IJmuidtn nu eenmaal de aangewezen haven voor versche haring is, kwam bijna alles wat nog voer naarIJmuiden om hier de vangst te lossen. Tal van visschers brachten nog wat anders aan dan haring. Indachtig aan het gevleu gelde woord „visch moet zwemmen" hebben vele loggermenschen de gelegenheid te baat genomen, om in Boulogne of Dieppe wat te koopen om de visch in te laten zwemmen. De douane in IJmuiden dacht er echter an ders over en het gevolg was, dat alle loggers waarvan de rijksambtenaren slechts konden vermoeden dat zij in een Fransche haven binnen waren geweest aan een grondig on derzoek werden onderworpen, met het gevolg dat menig fleschje alcohol en andere lekker nijen voor maag en neits voor den dag kwa men. Het gevolg was dat velen lang geen prettige thuiskomst hadden en nog langen tijd met eenl traan in het oog en een lecge portemonnaie aan deze na-teelt zullen terug denken. Er is natuurlijk altijd gesmokkeld. Maar 't werd nu te erg en het gevolg was een ver scherpte controle, die zooals men weet niet zonder resultaat bleef. Het is een verleidelijk spelletje, want als het gelukt dan is er wel wat mee te verdie nen. En nu de menschen op de loggers nau welijks een droog stuk brood verdienen is er natuurlijk des te meer animo om te trachten er wat bij te verdienen. En niet alleen met deze verdienste, ook met het leven van deze mensohen is het aller treurigst gesteld. Een rijder in een zes- daagsche krijgt nog meer rust dan de opvaren den van een logger in dezen tijd waarin het geldt: er uit halen wat er uit te halen is. In de IJmuider Courant van j.l. Zaterdag werd in een uit „Toenadering" overgenomen stukje hierover het een en ander verteld. Hoe de menschen dit leven uithouden is mij een raadsel. En dan te weten dat een groot deel van de bemanning uit kinderen bestaat, die voor eenige rijksdaalders per week dit harde leven moeten meemaken. Wel zijn de schepen niet meer zoo wrak als in de dagen toen Herman Heijermans met de punt van een parasol een gat in den romp van een homschuit boorde; de drijvende doodkisten bestaan niet meer. Maar ove rigens is het leven van den haringvisscher nog even hard als voorheen. Ook op den wal beleefden we vreemde din gen. De haringreeders zagen wel in, dat als gevolg van verschillende omstandigheden, bij deze groote aanvoeren de prijzen zouden gaan kelderen, wanneer zij den handel de vrije loop f 25.833. hadden gelaten. Zij namen daarom groo te partijen haring uit de markt en lieten die voor hun rekening door de expor teurs in pakken en verzenden.. Naar Duitsch- land natuurlijk. Er is deze week een verbazend groote hoe veelheid haring aangevoerd. Een globale schatting van den aanvoer van Maandag tot en met Vrijdag geeft een getal van 38.000 kisten! En van dit enorme kwantum heeft de handel nog ongeveer 1/3 kunnen plaatsen, terwijl 2/3 volgens het nieuwe systeem werd „weggewerkt". Met de betaling schijnt het vrijwel in orde te zijn. Als ik het wel heb is er een bijzon dere clearing-regeling getroffen. Of het goed afloopt moet natuurlijk worden afgewacht. Het spreekt vanzelf dat de exporteurs door dezen gang van zaken rr:in of meer in den hoek zijn gedrongen. Ze krijgen 80 ets per kist vergoed, waarvoor ze kist, ijs en arbeid moeten leveren. Dat is natuurlijk een zuinige vergoeding en het is dan ook niet te verwon deren dat er handelaars zijn, die hebben gezegd: geefw mijn portie maar aan Fikkie. Wat zal ik vertellen over de trawlvisscherij? De beste tijd schijnt al weer voorbij te zijn. Er kwamen 48 trawlers binnen. Een besom ming boven f 4000 had er geen enkele. Zeven hadden boven f 3000, maar deze hadden dan ook heel wat. PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1