STA TEN-GENERAAL Regeering voelt niet veel voor steun aan H.A. L. en K. H. L, Onbewaakte overweg en mist spanden samen. Twee jonge mannen bij auto-ongeluk gedood. Steun aan bedrijven vraag millioenen. Radio-Programma 1 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 TWEEDE KAMER De baetzal de „cost moeten volgen. Petroleumonfginning op N.-Cuinea. Opschorting van vaccinatieplicht. Ir. Ch. C. Cramer De Kamer schiet zoo vlug met haar werk op, dat men a.s. Dinsdag niet eens avondvergade ring zal houden, iets wat in jaren gedurende de begroot-ingsperiode niet is voorgekomen. Het gaat inderdaad als gesmeerd met olie. Van "deze materie gesproken, over het wets ontwerp machtigende tot sluiting eener over eenkomst tusschen het Nederlandsch-Indische Gouvernement en een door de Bataafsche, de Nederlandsche Koloniale Petroleum Mij. en de Nederlandsche Pacific Petroleum Mij. op te richten naamlooze vennootschap betreffen de olie-opsporing en -ontginning in Nieuw Guinea, kwamen nog verschillende vragen los. Mr. Westerman (na.t herst.) wil buiten- landsehe maatschappij en dwingen binnen- landsche werkkrachten aan te nemen. De be langen van kolonisten en olie-ondernemingen dient men met elkaar te verzoenen. Ir. Cra- mer (s.d.) moest eigen lijk niets hebben van exploitatie' en ontginning door particulieren. Dit is volgens hem overheidstaak. Al te groote verwachtingen moet men z.i. van de openleg ging van Nieuw-Guinea niet koesteren. Overi gens zou deze afgevaardigde voor een groot deel te bevredigen zijn als de Regeering er maar een gemengd bedrijf van zou willen ma ken. In sommige gevallen, dit kon de heer v. Boetzelaer v. Dubbeldam (c.h.) wel toegeven, kan de gemengde bedrijfsvorm de voorkeur verdienen,doch in het algemeen voelt zij juist meer voor particuliere exploitatie. Overi gens acht hij het zaak te trachten de bevol king te vrijwaren voor de nadeelen voortsprui tende uit exploitatie van petroleumbronnen. De heer Wijnkoop (comm.) haalde er de groote internationale politiek bij.. Heel dezen opzet moest men beschouwen als een kapita listische manoeuvre in verband met den ko menden oorlog in de Pacific, waarvan de vruchtén- voor de maatschappijen, de nadeelen voor de Regeefing zullen zijn. Ook de heer Sneevliet (rev. soc.) voelt voor dit gevalletje niets; hij vreesde, dat Japan zich straks op gevaarlijke wijze op Nieuw-Guinea zou kunnen gaan.uitleven! Bovendien is hij niet gerust op de minder gelukkige resultaten van deze pe troleum exploitatie en exploitatie voor de Papoea's Nadat de heer v. Kempen (lib.) al deze bezwaren had aangehoord, kwam hij daarover zijn verwondering kenbaar maken. Met een beroep op zijn eigen Indische erva ring juicht hij dit nieuwe bewijs van vooruit ziend koopmanschap der Regeering toe. Ir. Feber (R.K.) bepleitte vooral het waken voor de belangen der inheemschen door goede sa menwerking met missie en zending. De Minister van Koloniën wees den heer Sneevliet er allereerst op, dat diens beducht heid, dat de petroleumexploitatie tot botsin gen met en militaire expedities tegen de in- heemschê bevolking, geheel en al ongefun deerd was. Aldus toch valt uit de elders opge dane ervaring gerust te concludeeren. Het is waar, zoo erkende Dr. Colijn, dat op het oogen blik de indicaties omtrent de in Nieuw-Gui- neeschen bodem aanwezige petroleum niet gunstig zijn, doch wie weet het is eerder vertoond hoezeer dit juist bij nader onder zoek nog meevalt. In tusschen, juist die on gunstige indicaties wettigen op zichzelf al hier niet tot overheidsopsp.oring en -ontginning over te gaan. Ontzaggelijk veel geld zal trou wens voor dit alles noodig zijn en dus mag men blij zijn, dat hier voor de 3 genoemde on dernemingen zorg zullen dragen. Van heel het oppervlak van Nederlandsch Nieuw-Guinea zal de nieuwe naamlooze vennootschap slechts 2 1/2 pet. gaan exploreeren enz., dus voor een te monopolistische positie der ondernemingen in kwestie hoefde geen beduchtheid te be staan. Als men, wat volstrekt niet altijd het geval is, Nedei'landers voor de exploratie exploitatiewerkzaamheden krijgen kan, zal dat zeker gebeuren; overigens kan de Regee- ring elk oogenblik er zorg voor dragen, dat Nederlandsch personeel wordt aangesteld. Het is natuurlijk waar, zoo zeide de Minister, dat overal waar een sterk gemechaniseerd Wes- tersch bedrijf zich op koloniaal gebied gaat ontwikkelente. midden eener primitieve be volking, een schok- denkbaar is. Daarmee moet de Regeering ongetwijfeld rekening houden en zal zij ook nu doen. Na aanteekening, dat de sociaal demoeratën en hun meer linksche buren tegen het wetsontwerp waren, ging het er met een hamerslag door, wat ook geschied de met een aantal andere voorstellen, die niet eens 'n discussie ontketenden. ff hi tegenstelling met den heer Brautigam wil len wij niet vechten quand même, doch alleen als men overtuigd is dit zij zonder eenig defaitisme gezegd! dat wat men wil berei ken inderdaad ook bereikbaar is. En nu ziet de Regeering de perspectieven minder gunstig dan anderen wel blijken te doen. Dus als we geld geven voor het bouwen van nieuwe pas sagiersschepen, dan dienen we zeker te zijn, dat na de „cost" werkelijk de „baet" zal volgen. Nederland heeft zich te realiseeren, dat een land als het onze niet dien financieelen steun aan de scheepvaart kan geven als bv. Italië, Frankrijk e.a. De verschillen tusschen de groo te lijnen met zeer welvarende booten en onze schëepsprijzen worden hoe langer hoe gerin ger. Welnu, In een dergelijken dolzinnigen strijd als het buitenland voert kunnen wij niet mee en dus is bedachtzaamheid t.a.v. financieelen overheidssteun voor nieuw te bouwen vaartuigen geraden. Dat de Regee ring overigens de eene maatschappij veel meer wil helpen dan de ander is onjuist. Maar Am sterdam behoort dan ook recht op vrachtvaart naar Zuid-Amerika te behouden. De Minister rekende daarop vlug uit, dat een nieuw te bouwen passagiersschip voor de Holland Amerika Lijn nog lang niet zulke voordeelen zal opleveren als b.v. de heer Brautigam wel had verkondigd. Kortom, de HollandAmerika Lijn krijgt den met klem van de Kamer uit bepleitten Regeeringssteun voor het bouwen van een tweeden Statendam dus nog niet zoo gauw. Wat nu betreft behoud van de scheepvaart, voor zoover mogelijk, althans zal de Regeering een steunplan indienen, waaruit wel zal blij ken dat ook daarbij op den voorgrond staat het in stand, houden te bevorderen van wat tenslotte economisch nut zal opleveren. Intusschen, als tevens van andere, n.l. particu liere, zijde het vertrouwen in de economische toe komst zal blijken van de HollandAmerika Lijn, die gaarne Re ge erin gs- crediet (lees steun) zou krijgen, dan ware de Mi nister tot nadere overwe ging nog wel bereid; doch natuurlijk nooit zoo, dat eenige andere onderne ming öp onbillijke manier achter het net zou vis- schen. Want van discri minatie mag hier geen sprake zijn. Het „kanon der contingenteering" te rich ten op een betrekkelijk klein werkobject als fabricatie van spiegelglas (door den heer Drop (s.d.) gevraagd) achtte de Minister, die via de binnenschippers bij de industrie terecht kwam, niet gewenscht. Papier-industrie: onderzoek vindt plaats, of en wat er voor dezen'nijverheidstak te doen ware. En nu de Middenstand. Tot hen die invoering van een- „Sperr-tijd" met betrekking tot vernietiging van nieuwe middenstandsbe- drijven hadden bepleit zei de Minister, dat. zulks makkelijker gezegd dan gedaan is. Dit middel acht Mr. Steenberghe zoo onmogelijk, tenminste als men voor een juiste economi sche toepassing zorg wil dragen, dat hij het ten eenen male verwerpt/Daarentegen wil hij wel ernstig studie .maken van de vraag eener Wettelijke regeling van vestigingseischen voor middenstandsbedrijven in het algemeen. De volgende week, zoö deelde de Minister nog mede komt een ontwerp los betreffende het uitverkoopswezen. Nadat o.m. Ir. Bongaerts (r.k.) en Mr. Westerman hun teleunstelling kenbaar hadden gemaakt over het feit, dat de H.A.L. voorloopig naar den Regeerings steun voor een tweeden Statendam kan flui ten en Mr. Steenberghe nogmaals verklaard had zelf al heel weinig vertrouwen in het economisch perspectief van een dergelijk te bouwen schip te hebben (als de particulieren hun optimisme wel in geld omzetten, dan zou wellicht de Regeering ook harerzijds tot een bijdrage bereid zijn), kwam de afdeeïing Landbouw aan de orde. Het voornaamste bestond in pleidooien voor een pachtwet, door de heeren Ebels (v.d.) en Hiemstra (s.d.) ge houden. Laatstgenoemde had zelfs behoefte aan een motie, de urgentie der indiening eener pachtwet verkondigende. De Minister vond dit totaal overbodig. Hij dacht er immers precies eender over als de Kamer en dus kon men net zoo goed in de motie zetten, dat Kamer èn Re- geering van de wenschelijkheid van het aan hangig maken eener pachtwet overtuigd waren. Toch bleef de vader dezer motie zijn geesteskind aanprijzen. E. v. R. Teekenaar en journalist hun slachtoffers. Eén doode, éen gewonde. E. H. Ebels (V. D. B.) Een kort vaccinatiedebatje leverde het ont werp om wederom tijdelijk de vaccinatieplicht op te. schorten. Mr. Wendelaar (lib,) vroeg den Minister of deze bereid was vrijwillige vaccinatie te bevorderen, iets wat een zoo fanatiek tegenstander van het inenten tegen pokken als de heer Kersten (St. Ger.) juist zou verfoeien .Misleidend noemde hij het den menschen den indruk bij te brengen, dat de gevallen van encephalitis zoo zeldzaam zijn, dat het vaccinatie-risico gering mag heeten, stelling door mevr. de VriesBruins (s.d.) en den heer Zijlstra (a. r.) ontkend. Ook de Mi nister beschouwde de vaccinatie als 'n zegen. Vooral de olie en ook nog even de pokken hadden zoo'n flink stuk van den middag in beslag genomen, zoodat het al vrij laat was, eer Minister Steenberghe eindelijk weer aan bod kwam. Op minzame wijze strooide hij met en kele toezeggingen, waarmee hij sommige af gevaardigden blij kon maken. En toen kwam de kwestie van de groote scheepvaart aan de orde. Na ev-èn den heer Brautigam t.a.v. het punt der terminologie bestreden te heb ben, kwam de Minister tot de zaak zelf. Wij, Regeering, voelen met deze volksvertegenwoor diging zeer veel voor de Nederlandsche scheep vaart. Daar hebben wij veel voor over, maar Constructieve of destructieve plannen? Lof en blaam voor den minister van Onderwijs. Wanneer vereenvoudiging van het Universiteïtswezen? Volgens het voorloopig verslag van de Twee de Kamer op de begrooting van onderwijs, hadden vele Kamerleden een jaar geleden voor den arbeid en het optreden van minister Marchant lof en meenden anderen, dat de tijd om een gefundeerd oordeel over zijn onder wijspolitiek uit te spreken nog niet was geko men. Thans is het oordeel echter niet zoo gun stig meer. Herhaaldelijk heeft de minister op den voor grond gesteld, dat hij de bezuiniging op het onderwijs niet allereerst zou zoeken in een cu mulatie van bezuinigingen, maar in een volle dige reorganisatie. In plaats van echter te ko men met een algemeene regeling, een grond slagen wet, heeft de minister eenige wijzigingen van onderwijswetten ingediend, welke ook zijn aangenomen, terwijl een ontwerp betreffende onderwijzersopleiding nog verdere behandeling wacht. Deze leden' zagen in het beleid van den minister slechts afbraak. Verscheidene andere leden kenmerkten daar entegen het beleid van dezen minister als voortvarend. Zij zijn van oordeel, dat de mi nister de groote lijn van deze regeering volgt. Vele leden bleken ontstemd over de bezoldi ging van den directeur generaal van onderwijs welke zij veel te hoog achten. Van de reeds jaren geleden in uitzicht ge stelde vereenvoudiging van ons universiteits- wezen valt, zoo werd betoogd, nog niets te be speuren. Vrijdagmiddag is op een onbewaakten over' weg nabij Nunspeet om plm. 3 uur 15 de auto, waarin de teekenaar Funfce Küpper en de jour nalist P, Bakker, beiden van de „Arbeiders pers" een rondreis door Nederland maakten, door een passeerenden trein gegrepen. F. K, werd op slag gedood; P. B. werd slechts licht gewond. De beide journalisten hadden den geheelen dag doorgebracht bij een bekende van hen, die een huis bewoont, dat in de onmiddellijke na bijheid van den overweg is gelegen. De oorzaak van het feit, dat hun auto des ondanks door een goederentrein gegrepen werd, moet dan ook worden gezocht in de om standigheid, dat het betrekkelijk mistig was, waardoor het anders ter plaatste uitstekende uitzicht belemmerd werd, terwijl bovendien het publiek de klaphekken, waarmede de on bewaakte overweg is afgesloten en die in nor male omstandigheden door hen, die willen pas- seeren, zelf moeten worden opengedraaid, door het publiek waren opgebonden, zoodat een vrije doorgang was ontstaan. Waarschijnlijk zijn de journalisten dan ook, in de overtuiging dat alles in orde was, zonder al te veel vaart te minderen doorgereden, zoodat zij door een juist naderenden goederentrein in de flank gegrepen werden. De heer Funke Küpper, die de auto bestuurde, werd deerlijk verminkt en op slag gedood. P. Bakker bekwam, althans voor zoover voorloopig kon worden geconsta teerd slechts lichte verwondingen, hoofd zakelijk aan het hoofd. MINISTER COLIJN GAAT NIET NAAR INDIë. Minister Colijn deelt in de Memorie van Antwoord op de begrooting van het departe ment van Koloniën mede, geen voornemens te hebben met betrekking tot een persoonlijk be zoek aan Iiidië. WONING AFGEBRAND. Vrijdag is brand uitgebroken in de landbou werswoning van Th. Beskers te Sanbeeksche Hoek onder Oploo. Het woonhuis brandde ge heel uit. De inboedel ging in vlammen op. Het vee kon nog tijdig worden gered. Het huis was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Benzinetank ontplofte na botsing. Vrachtauto binnen enkele seconden een vuurzee. Vrijdagmiddag omstreeks half' drie is op den rijksweg Arnhem-Apeldoorn ter hoogte van Bosch-huizen een vrachtauto, die bestuurd werd door den 25-jarigen A. Aartsen in volle vaart tegen een boom 'aangereden, tengevolge waarvan de benzinetank ontplofte en de auto binnen een oog-wenk in lichte laaie stond. De bestuurder werd levensgevaarlijk gewond. De mede-inzittende, zijn 23-jarige broer, J. Aart sen vond den dood in de vlammen.Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het breken van den stuurstang. Den bestuurder A. Aartsen, wisten voorbij gangers, nog uit de cabine te -trekken. Hij was echter zoo overdekt met brandwonden, dat hij na eenige uren overleed. De beide slachtof fers warén afkomstig vsm het gehucht „De Woeste Hoeve" gelegen onder de gemeente Ede. Fabriek van valsche oormerken ontdekt. Eigenaar gearresteerd. Te Woudenberg is gearresteerd en naar Utrecht overgebracht de heer S„ varkens- handelaar. De heer S. wordt verdacht valsche oormerken voor varkens op groote schaal te hebben verspreid, welke oormerken in op dracht van S. te Bilthoven werden vervaar digd. In deze plaats is ook de fabriek ont dekt, waar oormerken werden vervaardigd. Met vrij groote zekerheid is aan te nemen, dat hiermede de persoon is gevonden voor wiens aanhouding van regeeringswege f 500 belooning werd uitgeloofd. Waarschijnlijk zal •deze belooning ten deel vallen aan iemand uit Bilthoven, op wiens aanwijzing de fabriek werd ontdekt. Schisma van geringe beteekenis? De Purmerender kwestie in den V. D. B. Dezer dagen hebben wij in ons blad een be richt opgenomen omtrent ontevredenheid in de afd. Purmerend van den V. D. B. over de jestie van de ministers Oud en Marchant. Thans kan het Hdbld. nog de volgende aan vullende bijzonderheden mededeelen. De vergadering, waarin de desbetreffende motie werd aangenomen, was bezocht door twaalf leden, terwijl de afdeeïing thans veer tig leden telt. Op het convocatiebiljet voor de vergadering stond niet vermeld, dat een der gelijke motie zou worden behandeld. Verder zijn er in Purmerend verschillende toonaangevende leden van den Vrijz. Dem. Bond, die onder dit afdeelingsbestuur geen lid van de afdeeïing willen zijn. Diezelfde leden en vele anderen gaan ook in het geheel niet accoord met de houding der afdeeïing Pur- De oogst ging geheel verloren, merend. wordt door verzekering gedekt. De begrooting van het Landbouwcrisis fonds. Tekort van ƒ29.175.000.-. De Regeering heeft de begrooting van het Landbouwcrisïsfonds bij de Tweede Kamer ingediend. Deze be grooting toont op den geheelen dienst een nadeelig slot van f 29.175.000. De gewone dienst, waarvan de uit gaven geraamd worden op f 168.739.000 en de inkomsten op f 168.814.000, geeft een batig saldo van f 75.000, de ka- pitaaldienst wordt in uitgaven ge raamd op f 30.300.000 en in inkom sten op f 1.050.000, zoodat daarop een nadeelig slot verwacht wordt van f 29.250.000. De totale uitgaven van den gehee len dienst worden geraamd op f 199.639.000. Het streven .van den minister blijft, om de zware lasten, welke de landbouwcrisispolitiek op de Nederlandsche consumenten legt, zooveel mogelijk te beperken. Waar mogelijk, wordt getracht, de heffingen lager te stellen, zoowel door directe vermindering van het steunbe drag, als door productie- en teeltbeperking. Aangenomen is, dat de suikerbietenteelt in 1935 op dezelfde basis gesteund zal worden als in 1934 en ook de hoeveelheid garantie- bieten onveranderd blijft. Met het uitgetrok ken bedrag ad f 14.000.000 kan vermoedelijk worden volstaan. O-p den aan- en verkoop van Surinaa-msehe suiker zal vermoedelijk een verlies van f 700.000 worden geleden. Voor griend en riet zijn voorloopig dezelfde steunbedragen geraamd (f 300.000) als voor het gewas-1933 waren uitg-etrokkken. Voor steun ten behoeve van de bij den bloem import betrokkenen die tengevolge van de Tarwewet 1931 zijn gedupeerd, is uitgetrokken een bedrag van f 700.000. Minister Steenberghe herinnert er aan, dat deze tegemoetkomins geschiedt overeenkomstig een bij de behan deling van de Tarwewet 1931 doof de fegeering gedane toezegging. Dat deze tegemoetkoming gerechtvaar digi blijkt mede uit het feit, dat de invoer van tarwebloem, in normale tijden ongeveer 150.-000 ton per jaar, thans niet meer be draai dan plus minus 25.-000 ton.' Door de veehouderij centrale is uitgetrokken f 20.867.000. Het geraamde verlies uit hoofde van aan- en verkoop van varkens en varkensyleesch vervoer-, aankoop- en verwerkingskosten, be draagt f 6.875.000. Het nadeelig saldo is lager dan voor 1934 geraamd, omdat aangenomen is, dat in 1935 geen biggen en zware yar kensextra afgeno men behoeven tt§ jW9rden, (Mp.clit t.z.t, hjejrtoe wórden overgegaan/ danzullen', indien deze kosten niet uit de .begrooting kunnen worden gedekt, de inkoopprijzen der varkens meer in overeenstemming met de exportprijzen dienen te worden gebracht, Voorloopig zal de thans' geldende uitkeering aan melkveehouders van f 0.80 per K.G. melk vet, voorkomende in d-e uit de verwerkte melk verkregen zuivel- ën melkproducten, overeen komende met een uitkeering van f 2.56 per 100 K.G. industrieel verwerkte melk, gehand haafd kunnen blijven. Tuinbouw, Het laat zich niet aanzien, dat voor kom kommers en tomaten in het komende jaar een betere afzet zal kunnen worden gevonden, zoodat ernstig moet worden gevreesd, dat de toestand in het jaar 1935 voor dat deel van den tuinbouw nog slecht zal zijn. De toestand van de glascultuur is inderdaad ernstig. Getracht zal moeten worden door omzetting van de cultuur op productendie nog een re delijken prijs hebben opgebracht en niet groo- tendeels voor export worden gekweekt, de aan passing te vinden, welke de thans ontstane toestand noodzakelijk maakt. Er moet mede worden gerekend, dat het verlies op de productie in den intensieven tuinbouw in 1935 nog zal voortduren. Voors hands acht de minister, zoolang zich geen nieuwe perspectieven openen, als steun noodig een bedrag van f 7,500.0-00. Het ligt in de bedoeling, den steun te ver- leenen op de wijze, zooals tot nu toe ge schied is. Zeevisscherij. De toestand van de haringvisscherij is van dien aard, dat de mogelijkheid bestaat, dat het resultaat van een credietverlèening op de zelfde basis als in 1934, waarvoor wederom een bedrag van f 750.000 is uitgetrokken, niet vol doende, zal zijn. Welke maatregelen genomen zullen moeten worden als deze verwachtingen bewaarheid worden, zal pas in den loop van 1935 kunnen worden uitgemaakt. Reeds geruimen tijd is de toestand in de zeevisscherij slecht, zoodat maatregelen om hierin verbetering te brengen, noodzakelijk zijn. Getracht zal worden, door een reeks van maatregelen dit bedrijf op een meer loon-ende basis te brengen. Naast eenige maatregelen welke onmiddellijk in overweging genomen zullen worden, b.v. maatregelen ten opzichte van den uitvoer van fijne visch naar Frank rijk enz. zullen vele andere maatregelen slechts geleidelijk ten uitvoer kunnen worden ge bracht. Getracht zal worden te geraken tot een vermindering der productiekosten, terwijl daarnaast maatregelen zullen worden getrof fen ter bevordering van een meer regelmatigen aanvoer en verruiming van den afzet. BENZINEMOTOR VATTE VLAM. Boerderij tot den grond toe afgebrand. Door het plotseling vlamvatten van een benzinemotor, welke voor het dorschen van het graan gebruikt werd, is/Vrijdag brand ontstaan in de kapitale boerderij van P. Dijk stra staande te Tinallinge tusschen Baflo en Wi-nsum. De brand nam d'irècfeen zoo grooten omvang aan, dat zoowel boerderij als aan grenzende schuur tot den grond 'toe af brandden. Slechts de vo-ormur-ep van het woonhuis bleven overeind. Drie koeien en eenig ander vee kwamen in de vlammen om. De De steen des aanstoots. Automobilist procedeerde tegen de gemeente Amsterdam. Geruimen tijd geleden maakte een automo bilist die op zekeren avond met zijn auto tegen een hoop steene-n was aangereden, wel ke daar door arbeiders voor herstelling van den weg, was neergelegd, een proces bij den kantonrechter aanhangig, waarbij hij van de gemeente schadevergoeding tot een bedrag van f 51 eisehte. Zijn auto was beschadigd en de automobilist stelde zich op het stand punt, dat de gemeente niet voldoende maat regelen had getroffen om de gevaarlijke plaats in den weg met lampen te markee ren, zoodat z.i. het ongeluk hieraan te wijten was. De gemeente was onwillig de geleden scha de te vergoeden. Bij de kantongerechtzittingen is tot twee maal toe de persoonlijke verschijning van den burgemeester door den kantonrechter bevo len. De eerste maal verscheen de burgemees ter niet, de tweede maal liet hij zïc'h door een ambtenaar vertegenwoordigen. Intusschen was de gemeente van het in- terloc.uta.ir vermis, dat reeds door den kan tonrechter was gewezen en waarbij de vor dering ontvankelijk werd verklaard, in appèl gegaan bij de rechtbank te Amsterdam. Heden deed de rechtbank uitspraak en ver klaarde het appèl van de gemeente niet ontvankelijk, daar de kantonrechter appèl van zijn vonnis voor zoover het interlocutair was, had uitgesloten. De rechtbank besliste dat het vonnis geheel interlocutoir was, zoo dat de gemeente op dat oogenblik niet kon appeleeren. ZONDAG 25 NOVEMBER. HILVERSUM 301 M. 9.00 VARA. Gramofoonmuziek. 9.04 Voetbal- mededeelingen. 9.06 Tuinbouwhalfuurtje door S. Lantinga. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 A. PleysierDe A.N.D.B. 10.00 V.P.R.O. Kerkdienst uit de Groote Kerk te Leeuwarden. Spreker: Ds. F. II. Bruins. 12.00 AVRO. Klokkenspel en uurslag van den toren der groote kerk te En schedé. 12.01 Filmpraatje door L. J. Jordaan. 12.30 Het omroeporkest olv. Albert van Raalte. 1.30 Disco-nieuws. 2.00 Literair halfuurtje door Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Zondag middagconcert door het, concertgebouworkest olv. Dr. Willem Mengelberg. Richard Strauss- feest. 4.15 Zang door van Nelle's Mannenkoor „Crescendo" te Rotterdam. Dir. A. W. van Sevenhuysen. 4.30 Sportuitslagen Vaz Dias en gramofoonmuziek. 5.00 VARA. Orvitropia olv. Jan van der Horst. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orvitropia. 6.00 Voetbal van den dag. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 De Flierefluiters olv. Jan van der Horst. 7.00 „Schakels", vroolijk spel van Herman Heiermans, door het Vara- tooneel olv. W. van Cappellen. 8.00 AVRO. Tijdsein. 8.01 Vaz Dias. 8.15 Populair concert door het omroeporkest olv. Nico Gerharz, mmv Grethe WeijnschenkHogenbirk, sopraan en Henk Viskil, tenor. Koor olv. Henk Wielink. 9.00Radio-journaal; 9.15 Omroeporkest olv. Albert van Raalte. Solist: Jan Smeterlin, piar*o. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gra mofoonmuziek. 11.15 Kovacs Lajos en zijn or kest. 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.30 KRO. Morgenwijding door Pater P. Th. v. d. Burg O.P. 9.30 NCRV. Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Vrije Evahg. Kerk te Hilversum. Voorganger: Ds. Joh. J. van Pete- gem. 12.15 KRO. Gramofoonmuziek. 1.00 „Vraagt Sobriëtas te veel in dezen tijd?" door Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouek. 1.20 Het KRO-orkest olv. Marinus van 't Woud. 2.10 Boeken en schrijvers. Lezing door Chr. de Graaff. 2.30 KRO-orkest olv. Marinus van 't Woud. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.35 KRO- orkest olv. Marinus van 't Woud. 5.00 NCRV. Orgelbespeling door W. Abraham. 5.50 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te Schevenin- gen. 7.45 KRO. Voetbaluitslagen van de R.K.F. 7.50 „Lidwinadevotte" door Kap. A. J. Raaf- fels. 8.10 Vaz Dias. 8.15 De Uiverbemannning geïnterviewd door A. Viruly. 8.45 Gramofoon muziek. 9.15 Het Stedelijk orkest van Maas tricht olv. Henri Hermans. 9.40 Gramofoon muziek. 9.45 Het Stedelijk orkest van Maas tricht. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.40 Epiloog door het klein koor olv. Jos. H. Picckers. 11.00 Sluiting. MAANDAG 26 NOVEMBER. HILVERSUM, 302 M. '8.-00 VARA. Gramofoonmuziek; 10.00 VPRO. Morgenwijding; 10.15 VARA. Sint Pancras, voor te dragen door Ad-olf Bouwmeester; 10.35 De Flierfluiters o.l.v. Eddy Walis; 11.00 Adolf Bouwmeester draagt voor. 11.20 De Fliere fluiters o.l.v. Eddy Walis; 12.00 De Zonneklop pers o.l.v. Cor Steyn; 1.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst; 1.45 Rustpoos; 2.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst; 2.30 Voor -de vrouwen. Met de microfoon in de kleuterschool; 3.-00 De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins; 3.30 Gramofoonmu ziek; 4.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; Na schooltijd; Carel Rijke vertelt; 5,00 Eddy Walis en zijn orkest; 5.30 Joodsche liede ren op gram.pl.; 5.50 J-o Huy, saxofoon en J. Vogel, piano; 6.00 Eddy Walis en zijn orkest; 6.30 Muzikaal babbeltje door P. Tiggers; 7.00 Perspectieven in de dichtkunst door Martien Beversluis; 7.20 Gramofoonmuziek; 7.30 Over gang naar den versterkten zender; 7.40 Popu laire kunstbeschouwingen, Jelle Troelstra, Nieuwere stroomingen in de sohilderkunst; 00 Herhaling SOS-berichten; 8.03 Charlie Suk zingt aan den vleugel, begeleid door Joh. Jong; 8.15 Herfst Poëzie, voor te dragen door Lien de Jong; 8.50 Vaz Dias; 9.15 VARA-okest .l.v. Hugo de Groot; 10.00 Schotsche doedel- zakmuziek door John Mac Duncan, afgewis seld met Schotsche liederen door mevr. Mac Duncan en John Mac Duncan, a. - d. vleugel Jan Vogel; 10.30 De Zonnekloppers o.l.v. C-or Steyn; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting HUIZEN, 1875 M. .00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Mor genconcert, gram.pl.; 10.30 Morgendienst door ds. W. J. Lokhorst; 1100 Lezen van Chr. lec tuur; 11,30 Gramofoonplaten; 12.00 Politiebe richten 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Orgel concert door Jan Zwart; 2.00 Uitzending v-oor scholen. Jan Huygen van Linschoten, door J. G. v. Alkemade; 2.35 Beantwoording van vra gen over kamerplanten door A. J. Herwig; 3.15 Knippen en stof versier en3.45 Rustpoos; 4.00 Bijbellezing door ds. B. A. Bos; 5.00 Gramo- foonmiuziek; 5.15 Zang-rècital door Hendrik Koning, bas, a. d. vleugel M. Krelage; 6.30 Vra- jenuurtje; 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Gram.muziek; 7.30 Vragen uurtje; 8.00 Met ons hoofdbestuurslid Ds. A. Bosch op een NCRV. vergariering; 8.30 Arnhemscbe orkestver. o.l.v. II, J. Man-les9.00 Ds. P. Bootsma, legerpredikant: De g-eeste- schada -ïijke verzorging onzer militairen; 9.30 Verv. concert; 10.3-0 Gram.muziek.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2