BEVERWIJK Zonlicht. WIJK AAN ZEE HEEMSKERK Eerst afwikkeling van oude vorderingen. BEVERWIJK VROEGER EN "HANS f 'S va 1 Jt(OT2a5K!? De Koningsmoord. Joego-Slavië heeft zich tot den Raad van den Volkenbond gewend met het verzoek, een onderzoek in te stellen naar de voorberei ding van den moord op koning Alexander I Het is een zeer scherp gestelde nota. De Joe- go-Slawische uit er directe beschuldigingen tegen Hongarije in. Niet zoozeer omdat Hon garije gastvrijheid zou hebben verleend aan de Kroatische terroristen, die den moord zou den hebben voorbereid in hun kamp te Janka Poeszta. op Hongaarsch grondgebied, maar vooral omdat de Joego-Slavische regeering meent te kunnen bewijzen, dat deze terroris ten bij hun voorbereiding door zekere Hon- gaarsche autoriteiten zijn gesteund. Daarom beroepen de Zuid-Slaven zich op art. 11 al. 2 van het Volkenbondspact, dat luidt: ..Elk lid van den Bond heeft het recht, op vriendschap pelijke wijze de aandacht van de Assemblée of den Raad te vestigen op elke omstandig heid, welke van invloed zou kunnen zijn op de internationale betrekkingen en die bijge volg den vrede of de goede verstandhouding tusschen de volken, waarvan de vrede afhangt, dreigt te verstoren". Roemenië en Tsjecho-Slowakije hebben het Joego-Slavische verlangen naar een onder zoek met nota's ondersteund. Het is wel een uiterst ernstige beschuldi ging die hier is ingebracht. De manier waar op zij geformuleerd is lijkt ook niet bepaald „vriendschappelijk". Van de pogingen van den Franschen minister van Buitenlandsehe Za ken Laval, om zijn Joego-Slavischen collega Jeftistj tot ..een milden vorm" te brengen, is bliikbaar niets terecht eekomen. Het is dan ook wel zeker dat men in Genêve geschrokken is, en tegen deze historie nogal opziet. Hoe scherper zoo'n aanklacht gesteld is, hoe moeilijker het wordt het ontstane conflict op te lossen. Daar staat natuurlijk tegenover dat vage bewoordingen tot een ietwat summiere afhandeling van het ge val hadden kunnen leiden, en dat de Joego- Slaven daar kennelijk niets van weten wil len. Zij wenschen dat „het volle licht op deze zaak zal schijnen". Enfin, de Volkenbond is er niet om gemakkelijke raadseltjes op te lossen, maar juist de moeilijkste puzzles die de wereld kent. En als de Joego-Slavische regeering inder daad overtuigd is tot zulke ernstige beschul digingen gerechtigd te zijn, staat in elk ge val vast dat Joego-Slavië als Volkenbondslid volkomen correct handelt. Laten wij er on middellijk aan toevoegen dat het, zelfs als Hongaarsche ambtenaren in de zaak betrok ken mochten zijn geweest, ons volkomen uit gesloten lijkt, dat de Hongaarsche regeering daar iets mee te maken heeft gehad. Ware dat wèl zoo, dan zou men moeten aannemen dat de Europeesche beschaving nog veel verder terug is gezakt dan in het algemeen aange nomen wordt, dat middeleeuwsche toestan den beginnen in te tredenZóo erg kan het onmogelijk zijn en dat is van de regeering van een volk dat op een zoo hoog peil staat als het Hongaarsche zeker niet aan te nemen. Het verloop van deze zaak, de indiening van deze aanklacht bij den Volkenbond, geeft mij aanleiding tot een heel andere opmerking. Een opmerking, die met den meesten nadruk gemaakt dient te worden. Als deze koningsmoord vóór de oprichting van den Volkenbond was gepleegd was oorlog allang uitgebroken. Er zou geen onderzoek zijn geweest, geen openbaarheid, geen bewijs of tegenbewijs, de Hetze van weerszijden zou ge triomfeerd hebben, massa's onschuldigen zou den alweer bezweken zijn in een nutteloos en afschuwelijk bloedbad. Dit mogen diegenen ter harte nemen, die op zoo'n goedkoope, onnadenkende en lichtzin nige manier op het instituut Volkenbond ple gen af te geven. Het is nog verre van vol maakt, het is meermalen gefaald in zijn pogingen, maar het heeft al minstens een half dozijn oorlogen voorkomen en het blijft voortdurend de groote, overwegende kans openen op minnelijke oplossingen. De lieden die er zoo graag op schamperen mogen dit eindelijk eens beseffen. Als men hen vraagt wat zij inplaats van den Volkenbond zouden wenschen blijven zij altijd het antwoord schuldig. Ze weten het niet. Goed! Hier hebben zij een antwoord: In dit geval, in dit geval opnieuw, zouden wij een oorlog gehad hebben, met al de onberekenbare ge volgen van dien, als de Volkenbond er niet was! Dat wou ik „maar weer eens even" zeggen! R. P. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving in bruikleen van den heer N. C. Schmidt te Voorburg, de navolgende voorwerpen afkom stig van „Het Oudste Huis" van Uitgeest: een deur bestaande uit boven en onderdeur en bovenlicht en waarvan in het kalf zijn uit gesneden een paard en het jaar 1659; een zeer fraai besneden houten schoorsteenluik en een ijzeren haardplaat met een voorstel ling van „Judicium Paradis". BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Th. A. van der Veldt en C. C. de Waal. Getrouwd: P. Arisz en A. Feenstra. Bevallen: E. Castricum—Lodewijks, d.; C. E. DemmersWieck, z. Overleden: J. W. van Hoeve, oud 85 jaar, weduwe van Willem de Wit, gew. hebbende te Wijk aan Zee en Duin. J| SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—BRITSCH-INDIëLIJN. Hoogkerk (thuisr.) 23 te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIëLIJN. Serooskerk (thuisr.) 22 van Penang. Zuiderkerk (thuisr.) 22 van Dairen. Gaasterkerk 22 van Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—AMERIKALIJN. Beemsterdijk, Rottm. n. N.-Orleans 23 (v.m.) Van Antwerpen. Dinteldijk Vancouver n. Rott. via Liverpool 21 (9.44 n.m.) 350 mijl ZW v. Valentia. Delftdijk 21 van Rotterdam te Vancouver. Blommersdijk, N.-Orleans n. Rottm. 23 (v.m.) te Londen. Drechtdijk 23 v. Vancouver te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKALIJN. Helder 22 (11 n.m.) v. Rotterdam te Hamb. Randfontein vertr. 23 v. Beira n. Rotterdam. Bloemfontein (uitr.) 3 ie Kaapstad verw. HALCYONLIJN. Stad Vlaardingen 22 v. Vlaardingen te Kirkenes. Rozenburg Antw. n. Algiers p. 21 Ouessant. BLOEMBOLLENVEILING „BEVERWIJK". De noteeringen voor de gladiolenveiling van de bloembollenveiling „Beverwijk" waren. America 12 op 0.52; 10-12 0.28; Bianca 12 op 0.29; 1012 0.12; 810 0.07; Blauwe Vogel 8—10 0.17; Electra 14 op 0.80; 12 op 0.63; 10— 12 0.33; Harmony 14 op 0.38; 12 op 0.27; Ju liana 12 op 0.32; 8—10 0.09; Lady Boreel 12 op 0.36; 1012 .013; 810 0.10; Maidenblush 12 op 0.40; 10—12 0.18; Mont Cenis 10—12 0.23: Orange Queen 14 op 0.38; 12 op 0.23: Peace 14 op 0.45; 12 op 0.35; 10—12 0.22; Prince of Wales 12 op 0.47; 10—12 0.20; 8—10 0.09: Red. Emperor 1012 0.25: War 14 op 0.70; 12 op 0.52; 10—12 0.23; 8—10 0.14; White Lady 12 op 0.35; 1012 0.13. Op 29 November en 6 December zal geen veiling meer worden gehouden. De laatste gladiolenveiling in 1934 wordt op Donderdag 13 December a.s. om 10 uur gehouden. BEVOLKING. Ingekomen: Nieuwenhuizen, W., aardappelenhandelaar, Bloemhof straat 11 van Wijk aan Zee en Duin. Bloemendaal, A. C. soldeerder, J. Ver- meijenstraat 8a van Wijk aan Zee en Duin. Posch G. (inw.) dienstbode Visscherstraat 16 van Schermerhorn. Lammertink M. Ch. monteur Bloemhof straat 1 van Wijk aan Zee en Duin. Logger B. gepensionneerd Zeestraat 72 van Wijk aan Zee en Duin, Holtslag H. mag. beheerder art. 2e kit. C. H. Moensplein 2 van Harderwijk. Johansen Ch. J. fabr. arbeider Str. van Linschotenstraat 31 van Wijk aan Zee en Duin. Van de Vliek G. J. metaaldraaier, Bree- straat 95 van Wijk aan Zee en Duin. Van Hattum A. M. W. dienstbode Romer- kerkweg 59a van Eindhoven. Abdoelblasie B. B. huisbediende Zeeweg 126 (inw.) van Den Haag. Warmenhoven W. Ch. zonder Koningstraat 156 van Velsen. Van Dam A. G. arbeider Hoogovens Adri- chemstraat 35 van Den Haag. Van Oorschot C. spoorwegbeamgte Ooster- wijkstraat 6 van Wijk aan Zee en Duin Vertrokken Van Opzeland J. zonder naar Amsterdam J. Berhardusstraat 24 III. Van der Putten C. J. dienstbode naar Vel sen Trompstraat 20. De Ruiter J. zonder naar Velsen Raterl- straat 35e. Slaman E. J. G. zonder naar Den Helder Gassstraat 49. Berghouwer J. bed. lab. Hoogovens naar Den Helder Leliestraat 11. Van Roon G. W. arb. naar Oterleek D. no. 28. P. C. Bos timmerman naar Wijk aan Duin, H. Hofl.weg 53 b. Hooft D. M. smid naar Amsterdam le van Swindenstraat 9 III. Koelman G. H. vischkoopman naar Wijk aan Duin C. Matersweg 52. Spek, J. smid naar Soest, Korteweg 15. Abazir, huisbed. ambtsh. afgeschreven. Schots H. A. assuradeur naar Wijk aan Duin, Accacialaan 15. Van der Waal H. J. verpleegster naar An na Paulowna Molenstraat 91. Wed. L. v. d. BerktOts zonder naar Den Haag Rembrandtstraat 92 I. Smiers C., zonder naar Limmen St. Maria Oord. VEREENIGDE VEILINGEN R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMER- LAND" EN VRIJE VEILING. Spinazie per kist f 0,20f 0,40 Kasspinazie per kist f 0,90f 1,10 Kassla per kist f 0,45f 0,60 Boerekool per kist f 0,15f 0,30 Andijvie per kist f 0,20f 0,55 Wortelen per bos f 0,07f 0,08 Raapstelen per bos f 0,25f 0,03 Radijs per bos f 0,03f 0,04 Pieterselie per bos f 0,02f 0,03 Selderie per bos f 0,01f0,03 Prei per bos f 0,03f 0,10 Bloemkool I per stuk f 0,10f 0,13 Bloemkool II per stuk f 0,03—f 0,04 Tomaten per K.G. f 0,04f 0,22 Uien per K.G. f0,02—f 0,03 Druiven per K.G. f0,22—f0,36 Witlof per K.G. f 0,06—f0,14 Snijboonen per K.G. f 0,21f 0,36 Sperc.b. z. dr. per K.G. f 0,50 Roode kool per stuk f 0,01f 0,05 Gele kool per stuk f 0,02f 0,07 Spruiten per K.G. f 0,07—f 0,18 Groene kool per stuk f 0,02f 0,05 Appelen per K.G. f 0,08f 0,18 Peren per K.G. f 0,08—f 0,14 Knollen per stuk f 0,01f 0,06 Breekpeen per kist f 0,40f 0,75 DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, dat van het einde dezer week bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling stond ingeschreven, steeg van 688 tot 705. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 301 (vorige week 293), Wijk aan Duin 277 (270) en Heemskerk 127 (125). TOONEELVEREENIGING „AMICITIA". Zooals wij reeds berichtten zal de too- neelvereeniging „Amicitia" op Donderdag 29 Nov. in het K.S.A. het nieuwe tooneelseizoen openen met een zoogenaamde bonten avond. Het wordt een vroolijke avond, waarop stellig de echte Amicitia-geest zal heerschen. Een gezellig samenzijn onder leiding' van den heer Leo Peelen zal deze uitvoering be sluiten JAVA—CHINA—JAPANLIJN. Tjisondari 21 van Manilla n. Hongkong. Tjileboet 21 v. Java te Hongkong. Tjisadane 22 van Shanghai n. Java. HOLLAND—WEST-AFRIKALIJN. Amstelkerk 23 v. Amsterdam naar Hamburg. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 20 v. Singapore n. Dairen. Agnita 22 te Avonmouth verw., n. St. Kitts v.o. Aldegonda 21 te Pladjoe. Aletta 19 v. B. Papan n. Hongkong, Canton. Anastasia 16 v. Shanghai n. Singapore. Angelina 22 v. Singapore n. Penang. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Euterpe 23 van Amsterdam naar Bordeaux. Irene 23 van Amsterdam naar Odense. Orpheus 23 van Amsterdam naar Kopen hagen. Vesta 23 van Vigo te Lissabon. Tibërius 23 van Genua te Livorno. Nereus 23 van Bilbao naar Santander. Oberon 23 van Beyrouth te Izmir. Calypso 23 van Catania te Licata. Titus West-Indië naar Amsterdam p. 23 (2.50 n.m.) Lydd. Bodegraven 23 (4 n.m.) van Amsterdam te Hamburg. CHR. METAALBEWERKERSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Me- taalbewerkersbond heeft in het Ned. Herv. Vereer.jgingsgebouw in de Oosterwijkstraa* een uitstekend geslaagden propaganda-film- avond gehouden. Twee leden van het hoofd bestuur, de 'neeren Grootenhuis en Wetse- laar hebben dezen avond met vele belang stellenden bijgewoond. Na de vertooning van eenige bedrijfsfilms sprak de heer Wetselaar over „Wij willen ons zelf zijn en blijven". Spr. vestigde er in de eerste plaats de aan dacht op. dat de geestelijke verwarring, wel ke in onze dagen heerscht, o.m. tot gevolg heeft, dat van alle kanten geprobeerd wordt de menschen te verleiden ontrouw te worden aan de Christelijke beginselen. „Maar, aldus spr., wij moeten van import niets hebben, of het nu socialisme, commu nisme of fascisme is." Een petitionnement achtte spr. niet noodig, omdat de Chr. vakbeweging haar eigen weg gaat. Aan het slot van zijn betoog spoorde de heer Wetselaar zijn gehoor krachtig aan alle krachten in te spannen om de Christelijke vakbeweging te versterken. Na deze rede werden nog eenige komische films vertoond, die blijkens het hartelijk ge lach, wel zeer op prijs werden gesteld. De voorzitter de heer J. Zwitser, heeft aan DE OMGEVING VAN DE KERK. De oude, grijze toren, die als een trouwe wachter in het hart van het oude Beverwijk oprijst en die gedurende vele eeuwen het be drijvige leven aan zijn breeden voet heeft gadegeslagen, blijft ondanks alle wijzigingen het stadsbeeld beheerschen. Van welke zijde men Beverwijk ook nadert, altijd is het de rijzige „Wijker- toren", die het eerst de aandacht trekt. Hij weerstond de stormen der eeuwen en ondanks de rampen, die hem bedreigden, bleef hij zijn ranke spits fier ten hemel heffen. Rondom zijn voetgrepen echter groote veranderingen plaats. De open tereinen die in de om geving van de Ned. Herv. kerk en den toren lagen verdwenen gaandeweg en er kwamen woonwijken voor in de plaats. Men behoeft slechts de teekeningen te bekijken, om te kunnen constateeren, dat Beverwijk volge bouwd is. 't Is merkwaardig, dat deze bebou wing eigenlijk van buitenaf tot in het hart der gemeente is doorgedrongen. Zoo worden de tuingronden, die tot voor kort nog rondom den toren lagen, eerst nu bebouwd, hoewel Russische trawlvisscherij. Een zevental Russische stoomtrawlers is van de Russische Oostkust met Wladiwostock als basis naar de Witte Zee gedirigeerd. Een vier tal schepen is na een reis van drie maanden te Kopervik aangekomen om loodsen te nemen voor de tocht door de fjorden. Drie andere schepen zijn reeds in Gibraltar gepasseerd en volgen eenige dagen later dezelfde route. IJsaanvoer. De Noorsche motorboot Sande is hier van Brevik aangekomen met 'een lading natuurijs. Vlootvermindering Het door de Hollandsche Stoomboot Maat schappij naar Denemarken verkochte stoom schip Gouwestroom is gisteren onder de nieuwe vlag met den naam Arna van Amsterdam naar de bestemming vertrokken. De Russische Staatsvloot heeft in Rotterdam de stoomschepen Bellatrix, Procyon en Thuban van de Stoomvaart Mij Nievelt Goudriaan Co. onderhands aangekocht. Elk dezer schepen heeft een inhoud van 3549 bruto register ton. Deze stoomschepen zijn speciaal ingericht voor het vervoer van hout uit de Oostzee en Witte Zee en waren reeds eenige keeren door de Russen bevracht. Geen hooge prijs De Deensche motorkotter E 549 Georg is te Esbjerg in openbare veiling gebracht. Koopster was de Varde Bank aldaar voor een bedrag van één duizend Kronen. het slot allen dank gebracht, die aan het welslagen van dezen avond hadden medege werkt. Ds. C. M. Krijger sprak een slotwoord en sloot de bijeenkomst met gebed. DE EERSTE VERKIEZINGSVERGADERING. De z.g. groep-Visser. gevormd door de kie zers, die in 1931 den heer J. Visser naar den gemeenteraad afvaardigen zal a.s. Dinsdag in „Suisse" een vergadering houden. VAN HET CRISISCOMITc. Het plaatselijk Crisiscomité schrijft ons: De nacvolgende giften werden deze week in dank ontvangen: H. W. F. f 0.50. A. J. v. D. f 5, C. R. v. J. f 5. Th. B. f 5. v. S. f 5. M. D. f 5. H. f 2. G. f 1. B f 1, O. f 1, M. f 0.50, P. H. de W. f 1. K. f 2.50. Alles in eens.. Gehouden buscollecte f 44.09. De nood stijgt, moge nog vele kleine en groote giften binnenkomen. Helpt allen de moeilijke taak van het ijve rige Damescomité vergemakkelijken. De bijdragen kunnen afgegeven worden aan den penningmeester, den heer J. H. Brom mers. Velserweg no. 14 of gestort worden op de postrekening van het Crisiscomité Bever wijk no. 2Q3740. Alle giften zoowel in geld als in natura zullen in de Beverwijksche Couranten verant woord worden. zij reeds eeuwen lang om zoo te zeggen voor het grijpen hebben gelegen. Van het groote weiland tusschen Baanstraat, Keesdelfsweg en Romerkerkweg is niets meer over. Onze teekeningen geven van deze plaats af een ge zicht op de kerk. Alles is daar volgebouwd, Alleen aan eenige oude huisjes herkent men nog den vroegeren toestand. Ook de uitgestrekte tuingronden tusschen Baanstraat en Boeweg zijn verdwenen. Men vindt daar de bebouwing van het St. Aagten dorp en de woonwijk van de Deken Waere- en de Strick van Linschotenstraat. Thans wordt ook het laatste stuk teelgrond, dat gelegen is tusschen de Baanstraat en de Graafwijkstraat bebouwd. Aan de andere zijde van de kerk ligt nu nog achter de be bouwingen van den Alkmaarschen weg en den Hoflanderweg een groot binnen-terrein. Deze grond wordt thans nog gebruikt voor Bloembollencultuur, maar het is toch wel te verwachten, dat binnen afzienbaren tijd ook hier de bouwers zullen verschijnen om een nieuwe woonwijk te stichten. Dan zal de Wij- kertoren aan alle zijden door een dichte be bouwing omringd zijn. ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 (Te Chicago wordt een groot waren huis geheel zonder ramen gebouwd, omdat deze overbodig worden ge acht.) Het licht der zon is overbodig, Dat 's in Chicago uitgedacht, Men heeft daar deze hulp niet noodig, Voelt zich „een licht" op eigen kracht. Een huis, een warenhuis met name, Kan heel goed buiten zonnelicht, Men bouwt het dus maar zonder ramen, De muren als een steenklomp dicht. U zult misschien verwonderd vragen: Gebeuren dingen in dat huis, Die 't zonlicht niet zoo best verdragen, Is het daarbinnen soms niet pluis? Ach neen, zoo zal het wel niet wezen, Lichtschuwheid is hier niet de grond, In een verlichten tijd als dezen, Acht men zich zonder zon ge-zond. De zon als bron van alle leven, Heeft voor die menschen afgedaan, Hun kunstlicht kan hun beter geven, Zoo denken zij in lichten waan. Maar 't warenhuis dat ginds zal komen, Is niet geslaagd in onzen zin, Het ware huis. waarvan wij droomen, Laat overal het zonlicht in. P. GASUS. GEMEENTE-AVOND. Maandagavond wordt in het Vereenigings- geebouw in de Verlengde Groenelaan een ge meenteavond gehouden van de Ned. Herv. Gemeente. Spreker is ds. J. A. L. Hovy over „God in den Geest dienen". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Engelmundus Johannes, zoon van G. Limmen en C. de Ruijter; Leendert Simon, zoon van J. A. van Son en A. Modderman; Antonius, zoon van C. Henneman en Th. E. Lirb; Jan Martinus, zoon van H. P. A. Allard en A. Hendriks. Ondertrouwd: E. Pleging en A. Huster- mann, Getrouwd: G. L. Meijer en C. Ham. Overleden: A. Giesberg 73 j., echtgenoot van H. Nolten. DRANKWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders is aan J. Zwart, wonende alhier. Voor straat No. 15 een verlof B. verleend voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank. WONINGTELLING. Bij een in de afgeloopen week gehouden onderzoek naar het aantal ledig staande wo ningen in deze gemeente, bleek dat dit aan tal bedraagt 165. Het aantal in aanbouw zijnde wo ningen, niet onder het genoemde begrepen, bedraagt ongeveer 120. BOUWEN. Door Burgemeester en Wethouder zijn de navolgende vergunningen tot bouwen ver leend aan J. W. Tegel, te Wijk aan Zee en Duin, tot het bouwen van een bloembollenschuur aan de Groenelaan; aan A. Spanjaard, tot het bouwen van een schuur aan den Rijksstraatweg; aan A. Rooijmans, te Beverwijk, tot het bouwen van 7 woonhuizen aan de Tulpen laan en aan F. D. Looij, te Wijk aan Zee en Duin, tot het bouwen van 4 woonhuizen aan den Hooge Hoflanderweg. De onderhandelingen met Duitschland. De Nederlandsche delegatie en de Duitsche vertegenwoordigers, die te 's Gravenhage over de afsluiting van een nieuw clearingverdrag tusschen beide landen onderhandelen, zijn thans tweemaal in vergadering bijeen gewest. De Nederlandsche delegatie heeft gemeend daar allereerst aan de orde te moeten stellen de afwikkeling van de oude vorderingen, die op het Sonderkonto van de Ned. Bank en op het Zwisehenkonto zijn gestort. Het blijkt echter, dat nog moeilijkheden moeten worden overwnonen, aleer overeenstemming moeilijk is. In 1934 wordt de Ned. Herv. Kerk meer en meer door de bebouwing ingesloten. De moderniseering van Italiaan- sche schepen. Zooals reeds overal is gemeld, wil men ver schillende grootere Italiaansche lijnbooten van sterkere machines voorzien, om de snelheid van deze schepen op te voeren. Daarbij zijn ook genoemd de Conté di Savoia en de Rex. Voor deze schepen is thans besloten geen andere machines te bouwen en een eventueel grootere snelheid slechts te vinden in veran deringen van den scheepsvorm en vervanging van de schroeven. Wat betreft de verandering van de machinies van de Roma en de Augus tus wordt gemeld, dat deze verandering tot later is uitgesteld en waarschijnlijk niet voor de tweede helft van het volgend jaar zal ge schieden. Men wil eerst ervaring opdoen met de nieuwe machines en daarom wacht men af, wat de resultaten zijn met de nieuwe machi nes, die in de Saturnia en Vulcania worden ge plaatst. Een van deze nieuwe machine-instal laties wordt gebouwd door de Fiat-fabrieken te Turijn, de andere door de Sant Andrea werkplaatsen van de Cantieri Riuniti dell Adriatico te Triëst. Deze machines zullen klaar zijn voor proefdraaien in den loop van No vember. Tijdens het plaatsen van nieuwe mo toren in de Saturnia en Vulcania zullen ook veranderingen aan de accomodatie worden uitgevoerd. (Dagblad Scheepvaart.) AANGEKOMEN 22 Novemhber: Sande m.s. Brevik Capacitas s.s. Follonica Vechtstroom s.s. Huil St. Kearan s.s. Cardiff Lies m.s. Harburg Oise m.s. Rotterdam 23 November: Alt s.s. Goole Hontestroom s.s. Londen VERTROKKEN 22 Novemhber: Rödskar s.s. Gothenburg Mapia m.s. Ned. Indië Bodegraven s.s. Hamburg Leeghwater s.s. Rotterdam Iron Baron s.s. Kristianssand Theano s.s. Rotterdam Lingestroom s.s. Swansea Aurora s.s. Oran Ceres s.s. Bourgas Triton s.s. Jaffa Tartary m.s. Gr. Yarmouth Venus s.s. Rotterdam 23 November: Saxen s.s. New Castle Amstelkerk s.s. Hamburg Texelstroom s.s. Liverpool THEOSOFISCHE LEZING. In café Royal houdt mevr. A. v. d. Meulen Hilama uit Haarlem Maandagavond a.s. een lezing met als onderwerp: De Bijbel in het licht der Theosophie. Deze lezing gaat uit van de Loge „Kenne- merland" der Theosofische Vereeniging Neder landsche Afdeeling. De omgeving van den Wijkertoren in 1900.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5