HET NIEUWE AVONDBLAD De schoolvoedmg begonnen. 19e JAARGANG No. 329 D1NSDAC 27 NOVEMBER '34 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle a bonnes van dit biad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden, van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 3000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of me«t- abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéle) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN Uit de geschiedenis van het visscherijbedrij f Van de sleepboot- tot den Dieselmotor. The Fishing News bevat een interessant artikel van den bekenden visscherij-deskun dige A. C. Hardy over de ontwikkeling van het visscherij bedrijf na 1879, in welk jaar het eer ste stoomvisschersvaartuig in Engeland zijn intrede deed. Wij ontleenen aan dit historisch overzicht het volgende: Het jaar 1879. aldus schrijver, wordt door velen beschouwd als het eerste jaar van de niechaniseering van de visschersvloot. Het merkwaardige is. dat deze omwenteling tot op zekere hoogte het gevolg was van een de pressie in de scheepvaart in Groot Brittannië. Aan de Noordoostkust was deze depressie zoo ernstig, dat tal van sleepbooten uit de vaart werden genomen. Het sleepbootbedrijf was tot genoemd jaar een bloeiend bedrijf, van wege de drukke kustvaart met zeilschepen, waarvan de meeste sleepboothulp noodig hadden voor het in- en uitvaren der havens. De reeders van deze sleepbooten, meestal raderbooten, haclden in 1879, wegens gebrek aan ander nuttig werk voor hun sleepbooten, hunne booten uitgerust met een boomtrawl. Maar omdat de booten niet geschikt waren voor het maken van lange reizen op de Noord zee. konden ze slechts gebruikt worden voor de visscherij langs de kust. Aldus begon de stoomtrawlvisscherij in de Britsche wateren. Nochtans waren reeds voordien eenige stoomtrawlers in bedrijf gebracht. In een brief van 3 September 1883 aan de redactie van de Marine Engineer vestigde Mr. W. E. Redway van Milford Haven er de aandacht op, dat de stoomtrawlvisscherij niet het eerst van de Tyne. maar van South Devon werd uitge oefend. In 1867 bouwde George Bidder den stoomtrawler Florence, die in 1868 van stapel liep, maar na een proeftocht afgekeurd werd omdat hij te klein was. Een ander vaartuig werd in 1869 gebouwd en door G. R. Stephen son aan de Tyne van machines voorzien. Het werd uitgerust met eenvoudige condenseeren- de machines. De Barter, zooals deze trawler werd genoemd, vischte wel goed, maar er deed zich het ongerief voor, dat de vischlijn her haaldelijk in de schroef verward raakte. Ook deze trawler bood onvoldoende ruimte voor bemanning en visch en om die reden werden de machines uit het schip verwijderd en de Barter werd een zeiltrawler. Een derde boot werd in 1872 in Dartmouth gebouwd. Deze was voorzien van een hulpschroef en de. stoom- kaapstander waarmee ze was uitgerust diende gedurende vele jaren als model voor de op de Noordzee gebracht kaapstanders vóór de komst van de trawl-winch. Spoedig hierna begon men de groote beteekenis van de stoom machines voor de trawlvisscherij in te zien en het was een belangrijke schrede in deze rich ting toen in 1882 de Grimsby and North Sea Trawling Company haar eerste stoomtrawler door Earl's Shipbuilding Co. liet bouwen. Sommige van deze schepen werden gebruikt, al naar het uitkwam, nu eens als trawler, dan weer als carrier, waardoor men er van ver zekerd was, dat ze nooit stil behoefden te liggen. De voordeelen van den door stoom gedreven trawler en zijn meerderwaardigheid boven het zeilschip komen duidelijk naar voren alleen al wanneer men bedenkt, dat in vroegere dagen een smack van den Humber soms een week noodig had om de Doggersbank te be reiken en eveneens voor haar terugreis en dat met een waardevolle lading visch aan boord, wat natuurlijk in haar besomming tot uiting kwam. Van 1876 tot op heden is een heele tijd en men is altijd geneigd de tegenstelling: Diesel- stoom van thans te vergelijken met de tegen stelling: stoom—zeil van vroeger. Sneller over tocht van de visscherij gronden naar de haven, minder gebruik van brandstof, kleiner beman ning, een zindelijker schip, meer ruimte voor visch bij dezelfde afmetingen, dit zijn slechts eenige van de voordeelen_ die zich langzamer hand doen gevoelen. Men kan constateeren, dat in het buitenland practisch gesproken alle booten voor lange reizen gebouwd om boven genoemde redenen door Dieselmotoren wor den voortbewogen!?) Maar zelfs in Engeland heeft de Dieselmotor voor de kleinere Noord- zeebooten en de drifters en andere schepen, die thans gebouwd worden, geen concurrentie. Animo voor stoom. Hull, Grimsby, Fleetwood en Milford Haven schijnen onverwoestbare bolwerken te zijn voor de stoommachine, voornamelijk door de be staande belangen, deels echter door wantrou wen in wat de Diesel beteekent. Zelfs hier doet zich het verlangen tot bezuiniging gevoelen en de stoommachine, die in moderne trawlers van Hull en Grimsby wordt gebouwd is een belangrijke schrede voorwaarts, vergeleken bij hetgeen vroeger werd gedaan. De reeders weten, dat een moderne machine een bespa ring aan brandstof geeft en zelfs zij. wier be lang aan de eene zijde vraagt naar besparing en aan de andere naar het gebruik van hoe meer steenkool hoe liever, zijn tot de ontdek king gekomen, dat dit niet strookt met de eigenschap van een schip, zoo veel visch als maar mogelijk is in den kortst mogelijken tijd aan te voeren. Mr. Hardy zingt ten slotte een loflied op den Dieseltrawler waarbij hij er op wijst, dat voor onderzoekingsvaartuigen als het Fran- sche oceanografische vaartuig, de in IJmui den welbekende President Theodore Tissier steeds Dieselmotoren worden gebruikt. Hij geeft een uitvoerige beschrijving van dit vaartuig, evenals van de Noorsche beug- visschers Eldoy en Brategg, om ten slotte electromotoren voor visschersvaartuigen te bespreken. Niemand weet, zoo besluit hij, waar heen deze ontwikkeling ons de komende 25 jaar zal voeren. Niemand zal zeggen, dat, wanneer er althans het benoodigde kapitaal voorhan den is, zij ons niet zullen voeren in de rich ting van beter en zuiniger visschen. Terug ziende naar de dagen van voorheen zal men ontdekken, dat er een logische ontwikkeling bestaat van den dag af toen de sleepboot schippers van de Noordoostkust als visschers naar zee voeren omdat er in hun eigen bran che niets meer te verdienen viel. OPENING BAZAR P. VERMEULENSCHOOL. Gistermiddag vond in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de opening plaats van den bazar der P. Vermeulenschool. Nadat de heer B. Schipper, hoofd der school een woord van welkom had gesproken, werd de heer P. Verhoog, voorzitter van het schoolbe stuur in de gelegenheid gesteld, den bazar te openen. Alvorens hiertoe over te gaan memo reerde de heer Verhoog de geschiedenis van de school, die in 1867 werd gesticht. In de ruim 60 jaar van haar bestaan ging haar weg niet steeds over rozen. Financieele zorgen zijn er altijd geweest. Maar steeds heeft het school bestuur zich door de moeilijkheden heen we ten te slaan. Deze bazar is ook weer georgani seerd om den financieelen toestand te verbe teren. Het is, aldus spreker, niet de eerste bazar die gehouden wordt. De eerste werd ge houden in 1917, de tweede eenige jaren gele den en dit is de derde. Om aan te toonen, dat de school ook nu, ondanks de gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwijs, financieele moeilijkhe den kan ondervinden besprak de heer Verhoog de financieele regeling tusschen overheid en schoolbestuur. Na een opwekking tot de aan wezigen te hebben gericht om veel op den ba zar te koopen en na een woord van dank te hebben gesproken tot degenen, die den bazar hebben georganiseerd, verklaarde de heer Ver hoog den bazar voor geopend. CONCERT NIEUW-HOSANNA. De concerten van het Chr. Gemengd Koor Nieuw-Hosanna, waar de heer S. Wiersma den directeursstaf over zwaait, mogen zich altijd in een buitengewoon groote belangstelling ver heugen. Ook nu was de Patronaatszaal tot in de uiterste hoeken met zangliefhebbers ge vuld. Dat een voornaam deel van deze belangstel ling het gunstig bekend staand kinderkoor „Klimop" geldt is begrijpelijk. De heer Wiersma heeft het honderdtal jeugdigen tot een knap- gedisciplineerd corps weten te vormen, dat voor Nieuw-Hosanna zeer zeker een steun pilaar voor de toekomst is. Van dit nieuw-Hosanna zijn wij immer zulk een goeden zang gewoon te hooren, dat we eigenlijk alleen iets zouden behooren te ver melden, wanneer het bij uitzondering eens slecht wasl Ook ditmaal mogen we weer aan een wel geslaagd concert terugdenken. De voorzitter, de heer Klees, heette allen welkom en ging in gebed voor. Van Nieuw Hosanna hoorden we daarna het concoursnummer van Huis ter Heide, Belofte van- 01. Koop. Deze zware compositie werd op waarlijk fraaie wijze door de zangeressen ver tolkt. Wij schrijven met opzet over de vrouwe lijke helft van het ensemble, omdat de heeren wel wat aan den zwakken kant waren; vooral het dunne basregister deed een gemis voelen. Het dameskoor is uitstekend; moeilijkheden in modulatie en rhythme werden glansrijk over wonnen. Ook Hamel's Brechtjebuur, dat voor de sopranen nog een moeilijk moment juist tegen het eind bevatte, had artistieke kwali teiten. Het meisjeskoor ,,'t Harpje" bleek in het af- geloopen half jaar flinken vooruitgang geboekt te hebben. Al was het repertoire wat zoetelijk, het werd zeer verdienstelijk gezongen. Trou wens het materiaal is in orde. Den directeur echter niet uit het oog verliezen! De Klimoppers waren thans aan de beurt en oogstten van zelf sprekend spontaan applaus, 't Was keurig. Het teere Angelus van Cath. van Rennes en Dopper's geestig werkje Die Waghondjes lieten niet na bewondering te wekken. Niet in de eerste plaats voor het en semble dan wel voor den Sisyphus-arbeid van den dirigent, die een 100-tal vroolijke bengels zoo weet te leeren zich ordelijk te gedragen en ordelijk te laten zingen. Mozart's Wiegenlied viel ten slachtoffer aan het mannenkoor. Het koortje schoot te kort om ons te kunnen voldoen. Het knapenkoor was alleraardigst. Bravo voor het kopstem zingen, jongens. De cantate van H. J. den Hertog, het Vacantie-Kinder- feest, deed het goed. Met onverdeelde instem ming heeft het auditorium naar den zang van de jongens van Wiersma geluisterd. Dit was een optreden, dat om herhaling vraagt, al zij het dan niet het vacantie-kinderfeest, welks eentonigheid moeilijk met een vroolijke va- cantie in overeenstemming te brengen is! De pianiste, mej. Chr. Preenen, die den ge- heelen avond zoo bescheiden de onontbeerlijke pianopartijen op loffelijke wijze verzorgde, mogen we niet vergeten te noemen. Een donderend applaus was de beloonini voor de allerkleinste meisjes, die vergezeld van hun poppen, een 2-tal poppenliedjes zongen. Zonder een bisseeren van het eerste nummer liet het enthousiaste publiek hen niet gaan. Directeur Wiersma sprak een woord van hartelijken dank aan de dames Schaap, Krij- tenberg, Preenen en de Graaff voor de toe wijding, welke zij als leidsters der kinder- afdeelingen gedurende den studietijd betoond hebben. Hendrika van Tusschenbroek vervaardigde een 2-tal Chineesche Schimmenspel-versjes, die met veel succes werden voorgedragen. Vooral het Baanvegerliedje sloeg in. De kin deren-medespelenden vermaakten zichzelf be grijpelijkerwijs het meest. Avond-Cantatie van Cath. van Rennes, graag gezongen componiste, werd ons opge diend dooi* het meisjeskoor. Het werd fijntjes genuanceerd en beschaafd-ingehouden gezon gen. Dit mogen we mede tot het beste van den avond rekenen. Superieuren zang bood men ons in Bonset's In 't Woud en van Beethoven's Elegische Ge- sang, met harmonium-en pianobegeleiding. Dit was voornaam van gehalte! Directeur Wiersma werd terecht dankbaar toegejuicht. Als er iets voor den criticus te wenschen overblijft, dan is het, dat wij Nieuw- Hosanna zelf gaarne wat meer op de planken gezien (en gehoord!) hadden. Wie weet W. EEN NATIONALE D AMD AG. Evenals verleden jaar de districtsbond Noord-Holland van den N. D. B. te Haarlem zal dit seizoen de districtsbond Zuid-Holland een nationalen damdag organiseeren. Voor de zen nationalen damdag zijn uitgenoodigd de districten Amsterdam, Noord-Holland, den Haag en Rotterdam. Noord-Holland komt met de volgende spe lers uit: 1. B. Dukel, 2. P. J. van Dartelen, 3. J. B. Sluiter, 4 Zitman, 4 B. Mayr, 6. A. Ligthart, 7 .Berkemeyer, 8. Teunisse, 9. Giskers, 10 Ka- pelle. Reserve: P. Leyte, J. W. van Dartelen. On rust, Beets en van Krieken. Indeeling 2e en 3e klas bondscompetitie. De indeeling der 2e en 3e klas van de com petitie van den districtsbond Noord-Holland is als volgt: 2e klas: Beverwijk I, Den Helder I, Haarlem II, Haarlemsche Damclub n, Damclub IJmuiden II. Castricum I en Zaandam H. 3e klas: Haarlemsche Damclub III. Haarlem HI. D. C. IJ. Hl, Den Helder H, Zaandam IH. Den llen December zullen D. C. IJ. H en III en Den Helder II en III elkaar te Alkmaar ontmoeten. D.C.IJ. II brengt het volgende tiental „in het veld", G .Postma. C. Bais, v. d. Velde. K. de Jong, Souverein. Koeteier, Vrij hof, A. Post, Ott, T. Postma. D.C.IJ III is sa mengesteld als volgt: H. de Boer, F. Dukel, Laros, de Beurs, Engelhart, Smit, H. Buis, v d. Heyde, Outenaar, de Wild?. Ongetwijfeld twee sterke tientallen, die on getwijfeld in hun afdeeling goed voor den dag zullen komen. D. C. IJ IV, dat in Februari uitkomt, is als volgt samengesteldA. Schager, C. Buis. H. Meijer, van Stralen, A. J. Visser, Schouten Outenaar. v. d. Gaag, Visser, Ras, Reserves: Klinge, Plug, Broek, Postma, D. Boer, Schob v. d. Sluis. VELSEN CONCERT SOLI DEO GLORIA. Op Zaterdag 8 December zal het Chr. Ge mengd Koor Soli Deo Gloria, dirigent de heer S. Wiersma, een concert geven in het gebouw Concordia der Kon. Ned. Papierfabrieken. Medewerking aan deze uitvoering verleent het kinderkoor ..Klimop", de onderafdeeling van de Chr. Gemengde Zangvereeniging Nieuw- Hosanna te IJmuiden-Oost. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkloos ingeschreven 489 bouwvak arbeiders, 364 metaalbewerkers, 44 kantoorbe dienden, 27 huisbedienden. 47 houtbewerkers, 351 man visscherij personeel w.o. 90 havenar beiders, 601 losse en fabrieksarbeiders, 275 in overige beroepen, benevens beneden den leef tijd van 18 jaar: 3 bouwvakarbeiders, 18 me taalbewerkers, 19 kantoorbedienden, 12 huis bedienden, 1 visscher, 50 losse en fabrieksar beiders en 7 in overige beroepen. Het totaal der ingeschreven werkzoekenden bedroeg der halve 2309. Drukte in de keuken in de Houtmanstraat. Meer dan ^400 kinderen genieten thans van het mooie werk van het comité voor school voedmg, dat op initiatief van mejuffrouw Vijl- brief werd opgericht. Meer dan 400 hongerige magen van kinderen, voor wie een extra voe ding noodig werd geoordeeld, worden thans viermaal per week gestild, dank zij de offer vaardigheid van vele ingezetenen, dank zij de hulpvaardigheid van een aantal dames, die de bereiding der spijzen op zich hebben geno men, daarbij op lofwaardige wijze geholpen door een aantal werkloozen voor het schillen van de aardappelen en het overbrengen van de bereide spijzen naar de verschillende scholen. Dat er heel wat werk verzet moet worden behoeft wel niet gezegd te worden. Maar al len, doen het werk met liefde, wetende dat zij een mooi stuk sociaal werk verrichten. Maandagmorgen zijn we met onzen foto graaf even de keuken aan de school in de Hout manstraat, waar alles klaargemaakt wordt binnengevallen. De massa-bereiding was in volen gang. Het menu van den dag, rijst met rozijnen, rijk voorzien van boter en suiker stond in een 14-tal groote ketels op de gas komforen te koken. Een paar dames hadden de handen vol om er voor te zorgen, dat er niets aanbrandde. En onderwijl was een zes tal andere dames aan het klaarmaken van het menu voor den volgenden dag, welk werk be stond uit het schoonmaken van gekookte biet. In een ander lokaal waren werkloozen bezig met het schillen van aardappelen, welke beide ingrediënten de bestanddeelen vormden van het volgende menu: stamppot van biet. Er wordt zooveel mogelijk voor afwisseling gezorgd en we hebben kunnen zien en ook geproefd, dat de bereiding van het voedsel met de grootst mogelijke zorg geschiedt. Het spreekt vanzelf, dat de menu's steeds enkel voudig zijn, maar de wijze van bereiding en de samensteling zijn borg voor een voedzaam, gezond en smakelijk middagmaal. Officieel bezoek. Dat ook het gemeentebestuur belang stelt in het mooie werk, werd eveneens bewezen. Want burgemeester Rambonnet en de heer P. Bosman, wethouder voor sociale aangelegen heden kwamen een kijkje nemen. Met belang stelling hebben beiden het werk gadegeslagen. Er is meer geld noodig. Men weet, dat reeds een aanzienlijk bedrag- door het comité is bijeengebracht. Nog steeds bestaat er gelegenheid wat voor dit goede doel te offeren en de heer Plu, penningmeester van het comité zal gaarne giften in ontvangst nemen van hen, die nog geen bijdrage geschon Twee dames in actie. ken hebben. Want er is meer geld noodig, wil men het beoogde doel, het verschaffen van maaltijden aan alle schoolgaande kinderen, die het noodig hebben, ten volle bereiken. Het comité heeft zijn taak noodgedwongen moe ten beperken. Het wacht gaarne verdere giften af, die het in staat zal stellen, meer klantjes te bedienen. Er zijn natuurlijk vele ingezete nen geweest, die met hun bijdrage gewacht hebben tot het woord in een daad zou zijn omgezet. Welnu, men ziet het. ook de daad is er. Men stelle het comité niet teleur. Voor de genen, voor wie een bijdrage ineens te be zwaarlijk is bestaat gelegenheid het werk door het wekelijks koopen van een bon, financieel te steunen. SCHEEPVAART. In de afgeloopen week zijn voor de havens in onze gemeente aangekomen 11 zeeschepen, waarvan 6 voor de Hoogovens, nl. 4 met erts, 1 met kolen en 1 om te laden; 1 voor de pa pierfabriek met hout en 4 voor IJmuiden, waarvan 1 met ijs. 1 met stukgoed en 2 poli- tiekruisers. Van de Hoogovens vertrok in deze week maar één schip met een lading ijzer en wel naar Zweden. Van deze 11 aangekomen schepen zijn er niet minder dan 6 Zaterdag aangekomen, waarvan 3 voor de Hoogovens, 2 voor IJmui den en 1 voor de papierfabriek. Burgemeester Rambonnet en de heer Bosman in de keuken. Tusschen de bezoekers mejuffrouw .Vijlbrief. - Het weren van inbreuken op natuurschoon. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor de Verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon (vastgesteld bij besluit der Prov. Staten van 16 Juli 1912) te wijzigen. De aanleiding tot dit voorstel is gelegen in het feit, dat de bedoelde verordening op steeds grooter schaal wordt ontdoken. De mogelijk heid voor deze ontduiking wordt gevonden in artikel 2. lo., bepalende, dat het verbod, ver vat in artikel 1, niet van toepassing is. in zoover het geldt reclame voor zaken, die wor den vervaardigd of verhandeld of voor bedrij ven. die worden uitgeoefend op of in het on roerend goed. Van deze bepaling wordt nu meer en meer gebruik gemaakt om reclames aan te brengen op plaatsen, waar zij naar de strekking der verordening niet behooren voor te komen. Dit geschiedt, doordat aan de ge bruikers van de onroerende goederen, waar op of waaraan men reclames wenscht aan te brengen een dikwijls zeer geringe hoe veelheid van de zaken, waarvoor reclame ge maakt wordt, in voorraad geeft en hen als verkooper aanstelt, dan wel doordat men hen aanstelt als agent of subagent van eenig be drijf. Daarbij is het geenszins de bedoeling, dat de gebruiker van het onroerend goed in derdaad in de in voorraad gegeven goederen zal handel drijven of als agent of subagent zal optreden: de eenige bedoeling is, dat de uitzondering van artikel 2. lo der verordening van toepassing zal zijn en een reclame kan worden aangebracht daar, waar dit anders niet mogelijk zou zijn. Op deze wijze verrijzen op tal van plaatsen reclames voor verschillen de soorten van motorolie, voor verzekerings maatschappijen enz., zonder dat ter plaatse van eenigen werkelijken handel of van eenig werkelijk agentschap sprake is. Het verbod wordt aldus illusoir gemaakt, aangezien de belanghebbenden, indien tegen hen op grond der verordening wordt opgetreden, een beroep kunnen doen op meergenoemde uitzonderings bepaling. Een dergelijke ontduiking kan niet lijdelijk worden aangezien. Het is om deze reden, dat Ged. Staten voor stellen uit art. 2, lo. de uitzondering voor za ken, die worden verhandeld of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed, te schrappen. Het is intusschen geenszins de bedoeling, dat de reclame voor zaken of voor bedrijven, die te goeder trouw en niet om de verordening te ontduiken op of in het onroerend goed worden verhandeld, resp. uitgeoefend, onmo gelijk zal worden gemaakt. Zij stellen daarom voor het eerste lid van art. 3 aan te vullen in dien zin, dat voor de hier bedoelde reclame door Ged. Staten vrijstelling verleend zal kunnen worden. Het ligt in het voornemen, indien het voorstel aanvaard worden, deze vrijstelling te verleenen in alle gevallen, waar in "van werkelijken handel of van werkelijke bedrijfsuitoefening ter plaatse te goeder trouw sprake is. Handel en bedrijf zullen dus door deze wijziging van de verordening niet worden getroffen; slechts ontduiking zal wor den gekeerd. Van de gelegenheid maken Ged. Staten ge bruik nog eenige andere wijzigingen voor te stellen. Tegen de bestaande verordening kan als bezwaar worden aangevoerd, dat zij, naar de letter gelezen, ook treft reclames binnenshuis, bijvoorbeeld de reclames die zijn te vinden in café's. Dit is uit den aard der zaak niet de be doeling. Door de invoeging van punt i van ar tikel 2 wordt aan dit bezwaar tegemoet ge komen en komt onomstootelijk vast te staan, dat de verordening slechte treft de reclames, bij welker verbod het openbaar belang be trokken is. Zooals artikel 2 der verordening thans luidt, staat het, indien geschil ontstaat, aan den rechter te beoordeelen. of het gebied, al waar zich 'n bepaalde reclame bevindt, al dan niet als landelijk beschouwd kan worden. Dit kan, nu de grens tusschen het landelijke en het niet-landelijke gebied niet altijd scherp te trekken is, voor de Provincie tot moeilijk heden leiden, in geval maatregel worden genomen tot opruiming van de reclame en de rechter daarna zou blijken over de bedoelde grens een ander oordeel te hebben dan het College van Ged. Staten. Voorgesteld wordt allen twijfel op te heffen door voortaan van de toepassing der Verorde ning slechts uit te zonderen de reclames, wel ke voorkomen binnen de door Ged. Staten ingevolge art. 27 der Wegen wet vastgestelde grenzen van de bebouwde kom of kommen der gemeente. Intusschen heeft deze vaststelling nog niet voor alle gemeenten plaats gehad. Vandaar dat art. 2, eerste lid, 3o. is gehandhaafd en daarnaast in een tweede lid het nieuwe cri terium is opgenomen, dat zal gaan gelden naar gelang de grenzen der bebouwde kom men zullen worden vastgesteld. In het derde lid is het geval voorzien dat Geci. Staten ten aanzien van eenige gemeente zullen bepalen, dat er geen aanleiding bestaat de grenzen der bebouwde kom of kommen in gevolge art. 27 der Wegenwet vast te stellen. In dat geval zal de Verordening in de geheele gemeente toepassing dienen te vinden, aange zien de vaststelling van de bebouwde kom of kommen slechts zal achterwege blijven voor die gemeenten, welke in haar geheel als lan delijk beschouwd hunnen worden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1