Brieven van een Controleur B.B. ruw en koud weer Een sultan betrekt een nieuwe woning. Vóór het paleis gedurende de toespraak van den controleur. Dit wordt weer eens een lange en ik hoop interessante kroniek, daar ik veel kan ver tellen over de opening van het nieuwe Sul- tanspaleis alhier en over. alle feestelijkheden, die daarmee gepaard gingen. Zondag begon het voorspel al met het op meten en classificeeren van de paarden die aan de. races zouden meedoen. Er werden 82 Candida ten, het puikje van het paardenras hier, voorgebracht, waaronder twee van mij., n,l. de beroemde Djawang die ik al drie jaar liet meeloopen en dan een nieuw paard, dat nog nooit meegeraced heeft en dat ik „Manis Ketawa" oftewel glimlach doopte. Na. het op meten had de verloting plaats en bleven we nog een tijd gezellig in de soos plakken om de diverse kansen te bepraten, 's Middags de mail afgedaan en 's avonds niet te laat naar bed, omdat ik den volgenden morgen om 5 uur alweer op moest om den Resident en an dere autoriteiten aan de grens te gaan afha len. We gingen met drie personenauto's en een vrachtauto naar het op 130 K.M. 'afstand ge legen Koaenko, waar we net op de grens van Bima en Soembawa waren en waar volgens afspraak de Resident met gezelschap om een uur of elf per prauw zou arriveeren. Wij wa ren er om half elf en begonnen te wachten, het werd twaalf, een, twee en drie uur en nog niets te zien. De wind voor de prauw was dan ook beroerd. We1 rammelden van den honger, gingen dus even terug naar het nabij gelegen Karoenggo, waar we eten en drinken gereed hadden en versterkten daar den in- wendlgen mensch. Toen weer gauw terug naar onze wachtplaats. Toen wij juist daar aange komen waren, stak de prauw zijn neus in den modderigen oever en baggerde het heele stel den wal op, te weten:. Resident met twee Assistent-residenten van Koepang en Bima, de Sultan van Bima, de overste van Koepang met den Kapitein en de Luitenant van Dom- poe met den Landbouwconsulent van Koepang. Hongerig en dorstig reden allen naar Ka- roenggo, waar de rijsttafel, waarvoor Datoek Dipati en ik gezorgd hadden, gereed stonden, en die op een heftige manier werd aangeval len en nagenoeg geheel verslonden. Ik heb. zelden menschen zoo zien eten. Het was on derwijl 5 uur geworden en we propten ons in de auto's die ons na ruim drie uur rijden in Soembawa brachten. De Resident en de twee Assistent-residenten logeerden bij mij; in de Passangrahan had ik 6 menschen onder kun nen brengen, terwijl de anderen bij kennis sen logeerden. Ook in de kampongs en kotta was het bar en bar druk, daar er honderden menschen van heinde en ver naar Soembawa waren toegestroomd om de groote feesten mee te maken. Het was dan ook al die feestdagen een kleurige en fleurige drukte van belang op het anders zoo stille Soembawa. Toen we thuis kwamen, werd er natuurlijk eerst zwaar ge- mandied daar we alle vier een langen en war men dag achter den rug hadden, waar je zoo echt gaar van wordt. Toen genoten we van ijskoude drankjes uit mijn frigidaire en toen pas over twaalven aan het souper! Daarna te bedde. Wij sliepen als rozen. Den volgenden morgen om 7 uur was alles weer present en zaten we onder een kopje koffie en een babbel te kijken naar de massa menschen die a.1 voorbij kwamen, om in de buurt van het paleis zich op een goed plaatsje op te stellen. In den loop van den morgen kwamen diverse gasten van Koepang langs om ook nog even dienst te bespreken, daar men als ambtenaar natuurlijk niet alleen voor zijn plezier die verre reis naar hier kon maken. Om de beurt kwamen de gewestelijke dokter van Koepang, het hoofd van de B. O. W., een tweetal inspecteurs van onderwijs, een van Koepang en een van Batavia, een Inspecteur van het IJkwezen, een inspecteur van de B. P. M. (op reis voor voorbereidingen voor de luchtrace) en dan nog een kapitein en machinist van de Merel. Alles kwam z.g. en soms cok wel echt voor dienst. Om 11 uur werd ons allen maar feitelijk alleen den Resident, een aubade door een duizendtal schoolkinde ren gebracht, allen in zwart broekje met wit baadje, oranjesjerp, en Hollandsch vlaggetje in de hand. Ze zongen een liedje, liet fluit- orkest speelde een mopje, ze maakten diverse standen en marcheerden weer af om zich bij de Astanah (dat is Paleis) voor verdere diensten op te stellen, 't Was een aardig ge zicht, vooral die zee van duizend wapperende vlaggetjes. We wachten nog even en gingen toen tegen twaalf uur naar het paleis om daar de aankomst van den Sultan en de Sul tana te zien, waarna de officieele opening zou plaats hebben. We wachten allemaal in een daarvoor opgestelde tent, daar we het paleis natuurlijk niet mochten betreden vóór het geopend was. Het was twaalf uur in den middag in de droge moesson, een extra warme dag dus, meer dan erg warm. Maar wat we zagen was de moeite waard, dat vergoedde veel. De Sultan werd in een langen optocht binnen gebracht. Eerst de 24 soldaten van den Sultan in hun eigenaardige dracht, met twee kakelbonte aanvoerders en twee man in oude maliënkol ders, daarna wel een honderdtal hadjis met hun gele doeken om het hoofd en de kleurige pijen, dan de 15 districtshoofden, allen in zwart met goud uniform en met p' dra gers achter hen, dan de twee Date in groot pontificaal adatuniform, en c prachtigen draagstoel, door een v gedragen, Sultan en Sultana, beid- met goud uniform, dan een vijftig!' .da mes in hun eigenaardige kleeding: roode sa rong, zwart doorschijnend baadje, roode hoofd kap met zilveren loovertjes, daarachter weer de adat-functionarissen, een honderdtal kam ponghoofden, allen in zwart uniform met oranje bandelier. Het laatste deel van den weg, dien deze optocht afliep, was afgezet door de schoolkinderen, die bij het passeeren met hun vlaggetjes zwaaiden. Op het. zeer ruime erf waren zeker een vierduizend a vijf duizend kampongmenschen, ook allemaal in kleurige kleeding verzameld, zoodat dit alles een buitengewoon mooien indruk maakte. Toen het erf door den' optocht betreden was, werd eerst zevenmaal om een eigenaardig huisje met zeven draken gedraaid, waarna de Sultan en Sultana uitstapten, binnen gingen om de ritueele voet- en handwassching te on dergaan, zoodat ze rein en schoon hun nieuwe huis konden betreden. Daarna traden Sultan en Sultana voör de breede trap van het pa leis, waar wij allen stonden te wachten. Toen was het mijn beurt om in een lange speech in mijn functie van Controleur en Kashou der van de Landschapskas, het paleis aan den Sultan over te dragen. Ik kon er op wijzen dat deze Astanan, die haast 50.000 heeft ge kost, in de malaise kon gebouwd worden, door dat steeds de bestuursvoering met optimisme geschied was. Dat door extra prestatie van de bevolking de algemeene 'vooruitgang Van het land er niet door geschaad was. Het paleis is een gebouw van 20 bij 60 M. oppervlakte, met ruime galerijen en ont vangstzalen, twee verdiepingen hoog, met twintig, kamers, geheel van Soembawa mate riaal opgetrokken met electrische verlichting (iets heel bijzonders hier), waterleiding en complete meubileering. Een werk van drie jaar, dat volledig,,en in. de. puntjes kon afge leverd worden. Jj Nadat ik een kwartier gesproken had, droeg ik het paleis over, vroeg of de Resident het koord wilde doorknippen, wat hij natuurlijk (dat hadden we immers afgesproken) gaar ne deed, op welk moment een- kanonschot donderde, door nog zes gevolgd. Daarna be traden we allen het paleis, feliciteerden' Sul-, tan en Sultane, waarna de Sultan een speech afstak om in dank dit nieuwe paleis te aan vaarden van zijn bevolking. Daarna speeches van Resident, Overste, A. R., Datoek Ranga, en Dokter, de laatste als gemachtigde van de landschapsambtenaren. Toen gingen we ver der het gebouw binnen, de zeer ruime voor galerij, waar met een speech van den Inspec teur van Politie (namens Veldpolitie en Inl. ambtenaren een prachtig portret van de Ko ningin werd overhandigd; door V., die na mens ons Europeanen een groote staande klok presenteerde, door agent K. P. M., die namens de Directie een mooi tegeltableau aanbood, door de Hoofden van Arabieren en Chineezen, die ook souvenirs overhandigden. Verder waren er nog een massa presenten van Inlanders die tentoongesteld waren. Na dat we onze dorstige speech-kelen gelescht hadden, trokken we allen weer op de vóór- galerij, waar eerst weer een défilé van de schoolkinderen plaats had, toen een optocht van een honderdtal kamponghoofden te paard, weer allen in hun keurige uniform, ge volgd door een 60-tal echtparen te paard, de man voorop, de vrouw er achter met opge trokken beenen, allen in kleurige en wappe rende kleeren, een bar aardig gezicht. Na afloop maakten al die hoofden front naar het paleis en brachten hun groet. Hier mede was de plechtigheid afgeloopen. We to gen naar huis,' waar we gauw onze warme kleeren uittrokken, in de mandiekamer kro pen, er verkwikt uitkwamen en een stukje aten. 's Middags (er bleef niet veel over, want we waren pas om drie uur thuis) lekker in pyjama thee gedronken, toen om acht uur weer in pakain deftig, gelukkig wit, en naar het paleis, waar we eerst onthaald werden op allerlei Inlandsche dansen en om 10 uur aan tafel gingen, met zijn veertigen aan de hoofdtafel, terwijl er aan de bijtafels nog een honderd Inlandsche ambtenaren zaten, zoo dat de Sultana eventjes op den eersten dag dat ze in haar nieuwe huis zat, een diner souper aan honderd vijf tig gasten kon aanbie den, voorwaar een geweldige prestatie. Om twee uur trokken we naar huis. Den volgenden morgen om 9 uur begonnen de races, die zeer spannend waren. Daarover in een volgenden brief. Verplichte kindertoeslag in bedrijven? Regeering bereidt een regeling voor. Slechts daar ingrijpen, waar een vrijwillige regeling bestaat. Hooge Raad van Arbeid zal advies uitbrengen. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hooge Raad van Arbeid aanhangig ge maakt een voor-ontwerp van een wettelijke regeling in zake.verplichte bedrijfskindertoe- slag. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen omtrent dit voor-ontwerp prae-advies uit te brengen. In de memorie van toelichting zegt de mi nister aanleiding te hebben gevonden om de indiening, van een wettelijke regeling ter zake te bevorderen. Uit de cijfers der laatste volles- telling valt te berekenen, dat nog geen 23 pCt. van het totaal aantal gezinnen in Nederland meer dan drie kinderen telt en nauwelijks 14 pCt. meer dan vief. Het zijn dus niet alleen de zeer groote gezinnen, wier levenspeil zich op een lager niveau dan het gemiddelde moet instellen. Op zichzelf zou dit, naar men mag aan nemen, nog niet tot een ruime invoering van het stelsel van kindertoeslagen geleid heb ben. De zaak krijgt een ander aspect, wanneer het loonpeil aan den lagen kant is. Kan onder die omstandigheden een gezin met drie of vier kinderen zich niet meer dan het noo- dige aanschaffen, dan is het duidelijk, dat de groote gezinnen tekort komen. Dit is nu in allerlei kringen aangevoeld als een ongezonde toestand en door het geven van kindertoeslag tracht men althans de grootste moeilijkheden voor de kinderrijke gezinnen uit den weg te ruimen. Wanneer men aldus in een bedrijf de han den ineenslaat om tot een kindertoeslagreke ning te komen, dan verdient die daad van solidariteit naar het oordeel van den minister toejuiching. Kan hier echter ook een taak liggen voor de overheid? Of moet deze af zijdig blijven, ook thans nu de groote gezin nen meer dan in normale tijden de steun der kindertoeslagën noodig hebben? De minister acht het -alleszins verdedig baar, dat de overheid door ten dezen een grens te stellen aan de individueele vrij heid van den werkgever, er toe medewerkt, dat hetgeen de. groote meerderheid van een bedrijf tot nu toe .op het gebied van kinder toeslag vrijwillig in stand hield, niet in ge vaar gebracht wordt doof het afzijdig blijven van een_ minderheid in het bedrijf. Primair is de elsch, dat een vrijwillige regeling bestaat. Het ontwerp laat het aan den minister over te bepalen, of het deel van het bedrijf, waar voor de kindertoeslagregeling geldt, voldoen de groot is om invoering van verplichten kindertoeslag gerechtvaardigd te kunnen hee- ten. vDe bestaande fondsen worden in de wette lijke, regeling ^ingeschakeld. -1 Brutale beröovÜTg door jongmenseh. Dame enveloppe met inhoud ontrukt. Toen een dame, die Maandagavond in de Ceintuurbaan te Amsterdam in een winkel in- koopen had gedaan, op haar fiets stapte, werd zij geruimen tijd gevolgd door een jong menseh, dat eveneens een rijwiel bereed. In de Koningslaan gekomen, kwam hij naast haar rijden en, haar aansprekende, deelde hij baar mede, gezien te hebben dat zij in den winkel een gulden te weinig van het wissel geld had terugontvangen. De aangesprokene had het geld in een 'enveloppe gedaan, die zij niet had weggeborgen. Zij stapte van haar fiets om zich van de bewering van het jong menseh te overtuigen. Laatstgenoemde griste haar op hetzelfde oogenblik de enveloppe, die een bedrag van f 4.75 bevatte uit de hand en ging er vandoor. De dame ontmoette even daarna een agent, wien zij een vaag signale ment van den dader kon opgeven. Wel vertel de zij, dat hij op een fiets reed, die de aan dacht trok door het vele nikkel. De agent ging op onderzoek uit en mocht, op den Willems parkweg gekomen het genoegen smaken, daar een jongeman aan te treffen wiens fiets veel overeenkomst had met de door de bestolene gegeven beschrijving. Aangezien de wielrijder bovendien geen. licht op had, hield de agent hem aan en bracht hij hem over naar het bu reau Overtoom. De dame, wier adres was ge noteerd, werd op het bureau ontboden. Zij ontdekte in den arrestant onmiddellijk den man, die haar beroofd had. De enveloppe was niet op hem bevonden, wel het bedrag van den inhoud. Na zijn verhoor is hij achter slot en grendel Belgische kocht voor 3000.-. DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 Winkeliers ontvingen echter geen cent. ROTTERDAM, 26 Nov. (V.D,) De cen trale recherche te Rotterdam heeft aange houden de 42-jarige Belgische juffrouw R. M L. geboren S. Over haar waren bij de po litie een groote hoeveelheid klachten ingeko men wegens flesschen trekker ij. Zij heeft bij verschillende winkeliers groote inkoopen gedaan als serviezen, bontjassen, tafelzilver en een complete keukenuitrusting, alles ter waarde van bijna f 3000. Een groot deel van het gekochte, dat alles niet betaald werd, was nog niet afgeleverd Wat wel door winkeliers aan haar was afgeleverd kon de politie in haar woning in beslag nemen. ZAANSTREEK HOOPT NOG OP SAMEN VOEGING. In verband met het feit, dat dezer dagen bekend is geworden, dat de heer D. J J. Heb lema, tegen 1 Febr. 1935 om gezondheidsrede nen ontslag als burgemeester van Zaandijk heeft gevraagd, heeft het comité tot samen voeging van Zaangemeenteri den minister verzocht geen definitieven opvolger te benoe men, zoolang de kwestie der samenvoeging nog hangende is. Verpanding van effecten. Overdracht van beschikkingsrecht of van eigendom? Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van zekeren de Ch. tegen de curatoren in het faillissement van de firma Scheurleer en Zonen. Appellant de Ch. had op 18 November 1931 aan de firma Scheurleer en Zoonen verpand drie aandeelen in de N.V. Bagelen Thee en Kina Mij. en twee certificaten van aandeelen in de N.V. Panolan. Na de faillietverklaring der firma vorderde appellant deze stukken als zijn eigendom te rug. Curatoren beriepen zich daartegenover op het feit, dat in de tusschen appellant en de firma gesloten prolongatie-overeenkomst en de daarbij behoorende akte van surplus geen nummers van de in pand gegeven effecten zijn vermeld en op de bepalingen der overeen komst dat de firma gemachtigd zal zijn de verpande effecten desgewenscht in haar al- gemeenen effectenvoorraad op te nemen en dat de firma slechts van premieloten de ge deponeerde nummers heeft .te verantwoorden. Voorts beriepen curatoren zich op het feit. dat de firma dan ook inderdaad de effecten in den algemeenen voorraad heeft genomen, waaruit zij de gevolgtrekking maakten, dat appellant niet een recht op afgifte had van dezelfde fondsen als die, welke destijds door hem aan de firma zijn' ter hand gesteld, maar alleen zou hebben behouden een recht op uit levering van gelijksoortige fondsen. Het Hof heeft de ingestelde vordering toe gewezen. R. K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOTJW- BOND. De algemeene vergadering van den R. K. Diocesane Land- en Tuibouw bond (L.T.B.) is! Maandag' in' gebouw St.-Bavo gehouden. De heer G. W. Kampschroër, voorzitter, sprak het openingswoord. Hij installeerde den nieuwen geestelijken adviseur, prof. Cleophas. Spr. besprak den sléchten toestand in het land- en tuinbouwbedrijf, waarvan vooral de tuinbouw het zwaar te verduren had. in het afgeloopen jaar. De reserves zijn uitgeput en. hoogere uitkeeringen zijn drin gend noodig. De steun zal met- 3 millioen wor den verhoogd waardoor de steun zal olijven zooals die in 1933 was, doch dit is te weinig. De Veehouderij is er slecht aan toe en inkrim ping van beider productie is geboden. Hierna werd pastoor Kok voorheen geestelijk adviseur van den Bond, die binnengekomen was, gehuldigd. Drie borden van Delftsch blauw werden hem aangeboden. Verschillende afdeelingen maakten er be zwaar tegen, dat de secretaris van den Bond benoemd is tot secretaris van de Landbouw organisatie in Noord-Holland. Deze cumulatie van functies zou niet aanbevelenswaardig zijn De voorzitter zette uiteen, waarom het van groot belang is, dat de seretaris zitting heeft in de Prov. Landbouworganisatie. Mochten echter nadeelen optreden, dan zullen nadere maatregelen overwogen worden. Herkozen werden tot bestuursleden de hee- ren Jac.. Groen te Zuid-Scharwoude en Th. F. van Rijn uit Lisse. Prof. Cleophas hield in de middagvergade ring een rede waarin hij de groote werkkracht van zijn voorganger, pastoor Kok, aanstipte. Hij spoorde de aanwezigen aan krachten te verzamelen om de zware tijden het hoofd te kunnen bieden en dan zal een gehard geslacht Vele afdeelingen wilden de hypotheek- en anti-executiewet ingevoerd zien. Volgens het hoofdbestuur zijn de voorbereidingen in een gevorderd stadium. De voorzitter is van mee ning, dat de wet niet achterwege kan blijven. Na uitvoerige discussies werd tenslotte een telegram aan de regeering gezonden, waarin men zijn spijt uitdrukt dat wettelijke regelin gen van het vraagstuk der vaste lasten uit blijven. Maatregelen zijn reeds in de troonre de van 1933 aangekondigd en die maatrege len moeten genomen worden. De openbare en stille executies nemen teeds toe. De voorzitter zei, op een wensch van Loosduinen om den gouden standaard los te laten, dat de regeering dien standaard riet los zal laten, naar zij heeft gezegd, Het hoofd bestuur verwacht als logisch gevolg hiervan verlaging der vaste lasten. Het lid van het hoofdbestuur de heer Groen betoogde, dat de kleine bedrijven van de teelt beperking groote nadeelen ondervinden Mogen autobussen niet in beslag genomen worden? Haagsche Hof beslist van niet. Het gezelschap .ie trap van het Paleis, na de openingsplechtigheid. In het midden de Sultan en de Sultana. Het Haagsche Hof heeft het vonnis van den president der rechtbank aldaar bevestigd, waarbij het inbeslagnemen en -houden van autobussen van ondernemers, die „wilde diensten" tusschen Amsterdam en Rotterdam onderhielden, niet toelaatbaar is geacht. Ook 't Hof heeft thans beslist, dat een dergelijke inbreuk op het eigendomsrecht van particu lieren te '••er gaat, daar het houden van autobussc niet aan bijzondere voorwaarden gebonden, noch onder bepaalde omstandig, heden verboden is. De Tel. meldt, dat de dienst tusschen Rot terdam en Amsterdam lieden weer zou be ginnen, zonder dat gevaar voor inbeslagne ming dreigt. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884. 27 November; Wij kunnen niet nalaten onze stad- genooten te wijzen op de mensch- lievende poging van de Gebr. Van Amstel, Kloppersingel 15, die de winst hunner melkinrichting, te maken op 1 December a.s., zullen ter hand stellen aan den Burgemeester, ter tegemoet koming in de ondersteuning van de Algemeene Armen alhier, terwijl een ieder die dien dag zijn melk aan ge noemde inrichting koopt, den prijs zelf moet bepalen, met andere woorden, dat zoo men een kan melk koopt, en men geeft b.v.b. 25, 50 cents of meer, het overschietende bedrag mede ten bate der Algemeene Armen komt en aan den Burgemeester wordt ter hand gesteld. Wij betwijfelen niet of deze poging tot leniging van den nood van zoovele onzer arme stadgenooten verdient alle aan beveling, daar ieder in de gelegenheid is iets tot dit goede doel bij te brengen. n ere me mild en zachf ^.gpclvoor handen en gelaat (Adv. Med.) N. V. V.-petitionnement aan den Minister aangeboden. Ruim anderhalf millioen handteekeningen. De minister van sociale zaken, prof. Slote- maker de Bruine heeft zich bereid verklaard heden het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en een delegatie van de hierbij aangesloten vakbonden te ontvangen, teneinde het petitionnement voor betere werkloozenzorg in ontvangst te nemen. Handteekeningen werden in 745 van de 1076 in ons land bestaande gemeenten inge zameld. Het totaal aantal bedraagt 1.556.747 zijnde ruim 35 pet. der meerderjarige bevol king. Dit is het grootste resultaat tot nog toe ooit met een petitionnement in ons land bereikt, In Zeeland, Limburg en Noordbrabant wer den in het geheel 141.920 handteekeningen bij eengebracht, in Friesland 116.764, In Amster dam 187.358, DE KNOEIERIJEN BIJ DE AMSTERDAM- SCHE GROENTENMARKT. Zaak naar het Haagsche Hof verwezen De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de- zaken van K. en De J., veilinghouders van de Amsterdamsche groentenmarkt, door het Ge rechtshof te Amsterdam wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van valsche stukken, elk veroordeeld tot 9 maanden. Op grond dat het Amsterdamsche Hof met zijn beslissing is gegaan buiten de ten laste- legging, heeft de Hooge Raad het arrest ver nietigd en de zaak verwezen naar het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD. Naar we vernemen heeft de politie te Den Kaag de vrouw uit de Kranestraat die Don derdagmiddag gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van acht maan den, hedenochtend op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen dat opzet om het kindje van het leven te be. rooven uitgesloten moet worden geacht. Wel zal de vrouw vervolgd worden terzake van dood door schuld en eventueel wegens ver- waarloozing van het kind. Crematie prof. W. de Sitter. Onder zeer groote belangstelling heeft te Westerveld de crematie plaats gehad van den te Leiden gestorven hoogleeraar en directeur van de Leidsche sterrenwacht, prof. dr. W. de Sitter. Prof. de Sitter was een sterrekundige met een wereldnaam. De rector magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. W. van der Woude, zeide. dat de Leidsche Universiteit, trotsch op de Sitter is geweest om de wijze waarop hij Leiden's naam heeft hoog ge houden. Niet minder eert men hem echter als vriend in den senaat en in den kleineren kring van de faculteit. Hij was een goed mensch en meer dan een verstandig man, hij was een wijs man. Dr. J. H. Oort, conservator bij de Sterren wacht sprak een herdenkingsrede uit. Prof. 'de Sitter, zoo besloot hij, voor ons allen, die met u samen werkten, door uw heengaan is een leegte gekomen, welke niet .aan te vullen is, maar het hooge ideaal, dat u zich gesteld had en trouw, waarmee u dat door uw geheele leven heen hebt nagestreefd staat als 'n stralen de herinnering, die ons ook nu nog moed in spreekt, in onze gedachten gegrift. Prof. dr. J. Huizinga herdacht den over ledene als vriend. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE IN AUTHENTIEKE ACTE. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewe zen in de zaak van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage tegen een arrest van dat gerechtshof waarbij A. J. K., candidaat-notaris te 's-Gravenhage, van rechtsvervolging is ontslagen ter zake van het hem ten laste gelegde plegen van valschheid in geschrifte in een notarieele akte, nl. de op richtingsakte van de N.V. Parkflat Marlot. Hij had daarin de valsche opgave doen opne men, dat f 40.000 in contanten gestort was, terwijl in werkelijkheid belangrijk minder ge stort was. De hooge Raad heeft den cand.-notaris tot f 1000 boete subs. 3 maanden hechtenis ver* oordeeid.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2