Vain Tunis naar Rome. HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/ 35 N.O.T. en N.U.M. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 De autostrada. De N. O. T. van 1914. Colosseum en poort van Constantijn te Rome. We gaan naar Rome! Dezen keer wat vroe ger. Maandag 's morgens vertrekt het toe stel al om half acht van Kereddine om vóór de lunch in Rome te zijn. Helaas neemt het niet de mooie route over Sicilië, maar den korteren weg langs Sardinië's Zuidpunt. Mooie toestellen hehben die Italianen. Flinke ruime kajuiten, die heide eigenlijk reusach tige drijvers zijn, waardoor het toestel op het water en in de lucht vaster komt te liggen. Keurig geüniformeerde piloten, een behoor lijk ingebouwde radio enz. Het weer is nog altijd een beetje buiig, maar de weerberich ten luiden goed. Toch moeten wij een groo- ten omweg maken, maar dat heeft weer an dere redenen. De Franschen schijnen ook hier alweer zooveel oorlogsmaatregelen te hebben genomen, dat het den Italianen over al ten strengste verboden is over land te vlie gen, op gevaar af oogenblikklijk met scherp beschoten te worden als zij de een of andere versterkte kustplaats zouden naderen, wat nog al eens moeilijkheden geeft, vooral als zij boven een wolkenzee komen aanzetten. Tot straf daarvoor heeft de Fransche regeering de maatschappij laatst gedwongen een piloot te ontslaan. Wij zwaaien dus met een groo- ten boog om elk puntje van elk schiereiland heen en houden zooveel mogelijk het midden van elk vaarwater. En daar tegenover vlie gen wij nu thans rustig over de berghellin gen van Sardinië, terwijl de Franschen er al tijd minstens vijf mijl uit de kust moeten blij ven. Zooals wij nu vliegen is het natuurlijk veel gezelliger, vooral boven het stadje Ca- gliari, waarboven wij een grooten kring be schrijven. Een prachtig rotsnest, een echt zee- roovershol, maar van rijke zeeroovers dan, die een groote burcht en kathedraal hebben gebouwd midden in hun stadje boven op de rots en den rotsmuur naar boven hebben verlengd tot wallen en kanteelen en hoekto rens. Thans loopt een breede autoweg langs de rotsflanken naar boven en ligt rondom den heuvel een visschersstadje, met een vroolijk uitziende haven. Wij hebben er een uur op onthoud, want onze passen passeeren er de Italisansche douanen. Ik wil wat gaan wan delen, maar dat zal niet gaan. Wij liggen aan de kade van een militair vliegterrein en de passagiers mogen alleen in het gebouwtje der Maatschappij vertoeven. Eindelijk krijg ik vergunning om er vlak voor de deur op een stoel in het zonnetje te gaan zitten! We stijgen weer vlot op en kunnen even de mooie rotsachtige kust van Sardinië bewon deren. Dan gaat het weer recht zee in en is een dik uur lang niets te onderscheiden dan lucht en water, zelfs geen .zeilschuitje. Tot een bleeke band het diepe blauw aan den ho rizont begrenst, een geel strand zichtbaar wordt, witte gebouwen, een groen achterland met enkele heuvels, die al spoedig verdwij nen in een waas, daar de krachtige zon uit de door de lenteregens doorweekte velden wolken van waterdamp doet opstijgen. Dat moet Italië zijn, maar eerst na scherp uitkij ken vind ik de huizenzee van Rome op den achtergrond en ontdek ik een slingerend zilveren lintje, zooiets als een kronkelende Leidschevaart of als de Linge, als u die kent. Dat moet de Tiber zijn. Een rivier van niks en ik houd even mijn hart vast, als wij daar met een vaartje van honderd kilometer tus- schen de horens van een koe door, rakelings over een geit, scherend over de rietpluimen net precies midden op het watervlak landen, waar zoo weinig ruimte is, dat geen twee vliegtuigen elkaar zouden kunnen passeeren. Onze bekwame stuurman heeft juist 'n kron kel weten te vinden, die recht tegen wind lag en nu taxiën wij een paar bochten door en komen over een breedere watervlakte keurig naar de aanlegplaats, waar een viertal der gelijke watervogels gemeerd ligt, o.a. de be roemde Trimotore, de trots van Italië's vlieg tuigbouw. Het is weer een watervliegtuig, van het type, dat Balbo wereldberoemd heeft ge maakt. Het neemt achttien passagiers mee met een kruissnelheid van 235 KM. per uur. Dus nog niet bepaald het ideale toestel voor 'n lijn naar Indië bijvoorbeeld. De fabrikant is Savoia-Marchetti en het is in elk geval het beste vliegtuig, dat op het oogenblik in de Middellandsche Zee wordt gebruikt. Ostia, het oude stadje aan den Tibermond, is tegenwoordig een zeer moderne badplaats, waar dus voor mij niets te zien is. Wij gaan naar Rome in een der comfortabele autocars van de maatschappij en natuurlijk over een auto-strada. Een geweldige baan, waaruit wij leeren begrijpen, dat dit Italiaansche woord over heel Europa gebruikelijk is ge worden Merkwaardig voor onze begrippen is, -dat we op dit misschien dertig kilometer lange prachtige traject tweemaal moeten stoppen. Een keer om tol te betalen en de tweede keer om je briefje te laten zien, waar mee natuurlijk veel meer tijd verloren gaat dan ge door snelheid wint. Wij suizen over den breeden asfaltweg. Slechts enkele kleine villatjes wagen zich schuchter tot dicht er bij. Dan plots een reu zen obstakel midden op den weg, die zich even in tweeën splitst om dan weer één glanzend breede baan te vormen. Omze wagen zwiert met een zeventig kilometer vaartje vlak langs denTriomfboog van Constantijn. Met een verschijnt rechts het geweldige muren- gevaarte van het Colosseum, linksdat moet het Forum Romanum zijn met daar boven de Palatinum. Links en rechts overal - oude muurbrokken, gebroken zuilen enz. Dan even een visioen van marmer en goud en plots de drukke moderne stad. Reuzen ma gazijnen en hotels, drukke beweging in de Straten, een enorm aantal politieagenten en dan stoppen wij voor de Albergo Bristol. Ik ben er gauw weer uit ook. Een groote zegezuil staat er viak voor! Marcus Aurelius leert mijn gidsje. Mij bost hoor maar het is een pracht ding. Een steen-kolom van anderhalf a twee meter middellijn, misschien twintig meter hoog en rondom versierd met basreliëfs, beeld houwwerk, voorstellende de veldtochten en overwinningen van den vorst. Buitengewoon zuiver bewaard is dat prachtige werk. Maar wat staat daar boven op den zuil? Een hei ligenbeeld en op gindschen obelisk, aan alle vier kanten versierd met de grillige hiero- glyphen die vijf duizend jaar geleden daarin gebeiteld zijn, staat een groot ijzer-en kruis. De prachtige Triomfzuil van Trajanus ver heft zich op tien meter afstand van een groote kerk. Het Forum Trajani begint vorm te krijgen. Overal verrijzen zuilen, die weer opgestapeld worden uit de brokstukken, die rondom verspreid liggen. Tempelforidamen- Triomfzuil van Marcus Aurelius te Rome. ten teekenen zich af, mooi versierde kapitee- len zijn netjes op rijtjes gelegd. Daar vlak achter weer een paar moderne gevels, een parkje, waarvan de begane grond een paar meter hooger ligt dan die van het oude Fo rum, want nieuw Rome is boven op de eer ste verdieping van oud Rome gebouwd. Veel wordt er gesloopt, om de oude kern der hui zenstapels bloot te leggen. Waar het oog gaat midden tusschen pleinen en parken, tusschen kerken en hotels, tusschen autobussen en ge duldige ezeltjes rijzen de oude muurblokken torenhoog op. Vooral het Colosseum is wer kelijk kolossaal. Een stierenvechter-arena van honderd meter middellijn en vijftig meter hoog opgetrokken muren er rondom heen. Daar kan men zich werkelijk even in oude tijden terugdenken. Overigens lukt dat heel slecht in Rome. Alles ligt er door elkaar, oud en modern, gaaf kunstwerk en vormlooze baksteen hopen; een gezellige bende, zooiets als op mijn schrijftafel. Het modernste van Romeis er nog niet. Maar er is ruimte voor opengelaten. Tegenover het Forum Tra jani zijn tegen een loodrechten wand vier omlijstingen aangebracht. In de eerste be vindt zich een kaart van Europa, waarop dui delijk afstekend van de rest der aardbewo ners de uitgestrektheid van het Romeinsche rijk in zijn grootsten bloeitijd is aangegeven. Op het tweede paneel is maar een heel klein opvallend vlekje te vinden; Rome als middel punt van een kerkelijken staat. Het derde paneel toont groot Italië van Victor Emanuel II, wiens geweldig gedenkteeken, marmer en goudglanzend op eenigen afstand den hori zont begrenst. Het gedenkteeken van den man, die Italië's kleine staten tot één mach tig Koninkrijk vereenigde. De vierde omlijstingis nog leeg. Wat zou daar komen? Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Auto botst tegen een huis op. Een doode en vier gewonden. Nachtelijke ramp te Goirle. GOIRLE, 26 Nov. Hedenmorgen omstreeks drie uur kwam de heer A. de Jong uit Goirle met zijn auto, waarin een gezelschap van zes personen uit Tilburg was gezeten, uit Ant werpen. In de Bergstraat te Goirle reed de auto, ver moedelijk door het te ruim nemen van een bocht, met het achterwiel tegen het huis van den slager van Erven, waardoor de linker zij wand van den wagen werd ingedrukt. De ach terwand werd als 't ware weggescheurd. Door den harden slag werden de bewoners van de in de buurt liggende huizen gewekt. Men vond een zestal personen verspreid over de straat liggen. Direct werden dr. Daniels, een geestelijke en de politie gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek, dat de heer Oerlemans uit Tilburg op slag was gedood. Zijn vrouw was ernstig gewond. De chauffeur, de heer A. de Jong, hing nog achter het stuur. Toen hij met veel moeite er achter vandaan was gehaald, bleek dat hij zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. De heer Bezems had een gebroken arm, terwijl zijn echtgenoote met den schrik vrijkwam. Van de verder inzittenden bekwam de weduwe Smit-Van Rooy geen letsel, terwijl haar broer, de heer van Rooy verwondingen opliep. Het vooive deel van de auto werd door den slag nog een eind meegesleurd en kwam tegen een huis aan, waardoor ook dit deel van de wagen deerlijk beschadigd werd. Alleen de motorkap bleef heel. De lich ten van de auto brandden nog. De gewonden zijn per auto van de G. G- D. naar 't St. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg ver voerd. INSTITUUT HAAMLEM Noord, TEL. 167X6 Berekent thans nog voor een geheel 11mot garantie - Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunattand. f 3.— Iedere Tand meerf 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3.— Goudvulling vanaf. f 9. Goudkroon vanaf 116. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.60 Mondonderzoek kosteloos Sproekuron alle werkdagen ?M 9-12 ca ran 1-4 nor Zaterdag* van 9-12 nr AVOND SPREEKUUR Dioxkg, Woensdag en Donderdag 7-9 ur. BESLIST PUNLOOZE BEHANDELING d0.rN.d.rl.nd.ohJgn(jarts (Adv. Ingez. Med.) Scbeepsbotsing op de Theems. DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 Nederlandsch schip gezonken; de opvarenden gered. LONDEN, 26 Nov. (V.D.) Op de Theems nabij Silvertown heeft hedenmorgen een bot sing plaats gehad tusschen het Nederland- sche motorschip Pinguin en het DuitsChe vaartuig Vadderherris. De Pinguin is direct na de botsing gezonken. De kapitein en de vier leden der bemanning sprongen over boord. Zij konden worden gered, en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De Vadderher ris moest in zinkenden toestand aan den grond worden gezet. De Pinguin is een sinds kort in de vaart zijnd motorvaartuig van een paar honderd ton en behoort thuis te Hoogezand. Eige naar-kapitein is de heer Mees Cramer. LONDEN, 26 November (V. D.) Het op de Theems tengeovlge van een aanvaring met een Duitsch schip gezonken Nederlandsche motorschip Pinguin, was op weg naar Ant werpen. De schipper is A. Beek, wiens vrouw zooals reeds gemeld, kon worden gered. De bemanning weigerde zich in het ziekenhuis te laten verplegen doch maakte wel gebruik van de medische hulp. Shaw heeft een hartaanval gehad. Thans weer herstellende. LONDEN. 26 Nov. (V. D.) De 78-Jarige too- neelschrijver G. B. Shaw heeft eergisteren een hartaanval gehad en in verband met zijn hoogen leeftijd maakte men zich ernstig on- p. rust. Gisteren evenwel konden zijn dokto ren mededeelen, dat Shaw weer herstellende en dat zijn toestand in het geheel niet ernstig Was. Ford en Roosevelt verzoend. Ford Jr. dineert bij den president. NEW YORK, 26 November (V. D.) De zoon en compagnon van den automobielmagnaat Henri Ford, Edsel Ford en echtgenoote heb ben gisteren te Warm Springs in den staat Georgia gedineerd bij president Roosevelt op diens buitenverblijf. Deze ontmoeting wordt algemeen beschouwd als het einde van een meeningsverschil, dat geruimen tijd tusschen Ford en den president heeft kunnen bestaan naar aanleiding van de codes der N.R.A. Edsel Ford erkende, dat hij een bezwaar schrift tegen toepassing der N.R.A. code had onderteekend en verklaarde, dat de arbeids voorwaarde in de Fordfabrieken geheel met die der code overeenkwam. Nieuwe gloedwolken uit de Merapi. Geen vrees voor de bevolking. DJOKJOKARTA, 26 Nov. (Aneta). Het hoofd van den Vulcanologischen Dienst dr. Stehn deelde mede, dat twee nieuwe gloed- wolken uit de Merapi opstijgend zijn gecon stateerd, welke hun weg namen door het Senowo-ravijn. Men heeft het raadzaam ge acht de bevolking te waarschuwen, doch voor vrees bestaat geen grond. De afstortingen tre den steeds hooger op, thans bijna tot aan den top van den krater. De nieuwe lavastroom schuift langzaam vooruit in Noordelijke richting. „Oostenrijksche Legioen" voorgoed van de baan. BERLIJN, 26 November (V. D.) Naar uit Muenchen verluidt zal het in de bedoeling liggen het Oostenrijksche legioen in Beieren per 1 December stilzwijgend van het tooneel te doen verdwijnen. Uit dit uit Oostendijksche Nazi-vluchtelingen bestaande legioen zijn reeds 6000 man naar de S.A. over gegaan, doch wat men met de overigen moet doen vormt een groote moeilijkheid in Duischland. De situatie wordt nog ingewikkelder door dat de voormalige Oostenrijksche gouw leider Frauenfeld in een financieel schan daal is verwikkeld, wegens het misbruiken van een half millioen mark, die bestemd wa ren voor het legioen Naar verluidt zou Frauenfeld momenteel te Berlijn vertoeven om zich op bevel van Hitier te verantwoorden. Concentratie van Oosten rijksche troepen?. Aan de Joego-Slavische grens. LONDEN, 26 Nov (V.D.) De Daily Herald meldt, dat Oostenrijksche troepen uit Weenen en uit het Burgenland aan de Joegoslavische grens zijn geconcentreerd tot versterking van de troepenmacht aldaar. Het betreft infanterie, lichte artillerie en Heimwehrt-roepen. De nieuwe maatregelen. De N. U. M. van September 1917 werd opge richt om een einde te maken aan den om vang der vele distributie- en uitvoercommis- sies en eenheid te brengen in de uitvoerrege lingen. Zij vervulde met betrekking tot den goederenuitvoer een eenigszins overeenkoms tige taak als haar zoo veel oudere zuster de N. O. T., die reeds van het najaar van 1914 haar aandacht besteedde aan den overzee- schen import en die tot stand kwam door het initiatief van de in September van dat jaar gevormde Commissie voor den Nederland- schen Handel. De N. O. T. heeft het groote geluk gehad, dat zij zich een vertrouwenspo sitie heeft weten te verwerven bij de andere mogendheden. Vooral bij die landen, die de zeeën beheerschen en die door deze machts positie de goederenaanvoer van ons land in zoo belangrijke mate beheerschten. Dat Duitschland in dat verband een rol van meer ondergeschikte beteekenis speelde, is duide lijk en dat de goede verstandhouding tus schen de N. O. T. en de Engelsche Regeering den Duitschers niet aangenaam was, is vol komen begrijpelijk. De N. O. T. was een cri sisproduct, een gevolg van de blokkade-poli tiek der geallieerde landen. Haar taak was buitengewoon moeilijk te volvoeren. De om vang van haar werkzaamheden nam in korten tijd geweldige afmetingen aan. Kritiek is haar natuurlijk niet bespaard gebleven. De omstan digheden brachten -met zich, dat de N. O. T. zich noodgedrongen moest richten naar de zijde van Groot Brittanië. V0 wapen der txandelsblokkade door de ge allieerde landen toegepast, werd een dusdanig strijdmiddel tegen de centrale rijken en zoo consequent toegepast, dat de neutrale rijken en daaronder in de eerste plaats: Neder land in hoe langer hoe moeilijker omstan digheden geraakten. Niet alleen de doorvoer, maar ook de invoer kwam in het gedrang. De N. O. T. is zeker niet in staat geweest om de bestaande belemmeringen te verhelpen. Men zou zelfs kunnen zeggen: niettegenstaande het bestaan der N. O. T. ondervond de handel voortdurend meer belemmeringen. Al naar gelang de behoefte in ons land steeg aan be paalde goederen uit de centrale rijken, des te moeilijker werden de problemen, welke om oplossing vroegen. Uitvoer uit die landen werd evenwel alleen toegestaan tegen contra prestatie. Het is dan ook volkomen begrijpe lijk, dat er een gevoel van verluchting op ging, toen men in 1919 besloot de N. O. T. te liquideeren. Niettegenstaande alle kritiek is de algemeene opinie, dat de N. O. T. naast vele vijanden vele vrienden had, dat zij velen geholpen heeft en dat de geschiedenis meer goeds van haar zal vertellen dan van de N. U. M. De nieuwe maatregelen. Wij leven in 1934. De Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer der Staten Ge neraal over de begrooting van Economische Zaken, onderteekend door Minister Mr, van Steenherghe, heeft onze bijzondere aan dacht. Daaruit blijkt, dat ons maatregelen ter controle van den uitvoer te wachten staan. Zij zijn „in een vergevorderd stadium van voorbereiding". Een volstrekte centralisatie ligt niet in het voornemen. Wel is een con trole noodzakelijk, ten einde te voorkomen, dat een achterstand in de betalingen ont staat. Daaruit blijkt, dat het clearing-geval met Duitschland de directe aanleiding is voor de komende controle op onzen uitvoer. Maar tevens volgt daaruit, dat de oude N. U. M., het centrale orgaan, als zoodanig niet weer ten tooneele zal verschijnen. Maar er is nog een belangrijk verschil. In de oorlogsperiode werd de N. O. T. als het ware uit den grond ge stampt, binnen luttele dagen. Over ervaring op het gebied van de centralisatie van den in voer had men niet de beschikking. Thans is dat anders. Het overbekende Crisis In- en Uit voerbureau te 's Gravenhage zal waarschijn lijk gereorganiseerd worden en aan de Uit- voeivafdeeling zal de regeling van den export worden opgedragen. De totstandkoming van dit nieuwe instituut is een consequentie van het door de Regeering aanvaarde standpunt om het internationale betalingsverkeer te re gelen. Gaat men daartoe over, dan is een toe zicht op den uitvoer onontbeerlijk. Want juist het ontbreken dezer controle heeft ons reeds parten gespeeld. Het clearingsverdrag met Duitschland is er het meest sprekende voor beeld van. Deze soort van overeenkomsten noodzaken om nauwkeurig na te gaan, of het goederenverkeer, waarvoor men een beta lingsregeling heeft getroffen, in feite ook dat is, waarvoor van het betalingsaccoord wordt gebruik gemaakt. Alleen wanneer daarop af doende controle bestaat kunnen klachten weerlegd worden, dat voor doorvoer-artikelen, dus voor producten van vreemde herkomst, gebruik gemaakt wordt van de betalingsmo gelijkheid uitsluitend bedoeld voor Nederland sche goederen. Zoo meteen zal moeten blijken of de nieuwe N. U. M. zal voldoen. Onder de bestaande omstandigheden is haar oprich ting niet te vermijden. De bonafide expor teurs zullen haar waarschijnlijk met gejuich ontvangen. Minder populair worden dan haar voorgangster uit de oorlogsperiode is bijna niet mogelijk! MOLLERUS. Autobus-ondernemer veroordeeld. Organiseerde ritten van Amsterdam naar Rotterdam. AMSTERDAM, 26 November (V. D.) We derom stond een autobus-ondernemer H, v. d. Z., voor den kantonrechter terecht. Hij had ritten georganiseerd van Amsterdam naar Rotterdam v.v. tegen zeer lage prijzen. Ver dachte was niet verschenen en de zaak werd bij verstek behandeld. In Augustus en September hebben agenten van de verkeerspolitie geconstateerd dat de touringcar van den ondernemer geregeld met een betrekkelijk groot aantal passagiers van de Rozengracht alhier vertrok. Twee chauf feurs antwoordde op de vragen van den kan tonrechter, dat ze slechts reden als er een ge zelschap was. De ondernemer v. d. Z. had de auto voor enkele dagen van den chauffeur gehuurd. De ambtenaar was van meening dat geld boeten niet meer helpen en requireerde een gevangenisstraf van een week. De kantonrecht ter was van meening, dat concurrentie met de spoorwegen hier geschiedde. Daarmede heeft de rechter zich echter niet bezig te houden. Hem raakt slechts de juri dische zijde en niet de economische. Vonnis vijf maal vijf gulden boete, subsi diair vijf dagen hechtenis. Nederlandsche onderscheiding voor Albury's burgemeester. Naar we vernemen heeft de Nederlandschë regeering den consul-generaal te Sydney, den heer Staal .opgedragen om aan de burge meester van Albury mededeelingen te doen van zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Onze consul-generaal heeft hieraan ge volg gegeven met gelijktijdige overreiking van de bij de onderscheiding behoorende versier selen en onder mededeeling dat de onder- scheiing beschouwd moet worden als een er kenning van de door den burgemeester ter gelegenheid van de Uivervlucht verleende medewerking en tevens als blijk van waar deering voor de hulp door de bevolking van Albury aan de bemanning van het K.L.M.- vliegtuig verleend. (Haagsch Corr. Bur.)' Onderwijzers protesteeren. Tegen voorgenomen klassificatie. Zaterdag hield de Onderwijs Centrale voor de provincie Noord-Holland een vergadering in de Harmonie te Alkmaar over de her classificatie. De voorzitter wees er op, dat her classificatie voor alle onderwijsmenschen en rijksambtenaren 4 of 8 procent salariskorting beteekent. De menschen uit de kleinste plaatsen 2ullen dit het beste voelen; zij toch hebben voor de opvoeding hunner kinderen de meeste kosten te maken, om van al het andere niet te spreken. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den. heer De Bruyn van de Unie van Christelijke onderwijzers, die er op wees, dat bakens een brief aan het Georganiseerd overleg de korting 1 Januari zal ingaan, hoe noodlottig dat is en dat de onderwijzers en Rijksambtenaren toch moeten vasthouden aan een levenspeil. Spr. zette de geschiedenis der classificatie uiteen, die vóór den oorlog niet in de admini stratie bestond. De betreffende staatscommis sie kwam toen met een hoogste korting van 20 procent. In 1919 kwamen er voor de salari- eering der ambtenaren 3 klassen. De duurste gemeente voor inwoning was toen Zandvoort en Stedum de laagste. Toen kwam met zekere willekeur de classificatie in verband met de dieptepunten, waarbij soms met 1 punt ver schil een gemeente in een lagere klas kwam. Een zegening hiervan was, dat er geleidelijk een opschuiving naar hooger klas kwam. Van ons wordt weer het grootste bedrag gevraagd, terwijl wij b.v. door minder gunstig ziekte verlof, toch al bij andere ambtenaren achter staan. Die kortingen door classificatie loopen. niet evenwijdig met de duurte. Van de eerste klas gemeenten degradeeren er 8, van de 2e 14, terwijl 697 gemeenten in de vierde komen. Vele van de 2e komen nu in de vierde, maar in 2 etappes n.l. met 1 Januari 4 procent en met 1' Juli weer 4 procent. Noord-Holland komt er nog het beste af. De le klas blijft zoo, maar wij moeten opkomen voor onzen stand. Wij willen geen degradatie, maar unificatie. Daarna hield de heer van Goetkens, be stuurder der Hoofdenvereeniging een causerie. Hij vond die herclassificatie een onverkwikke lijke zaak. Het mooie is echter dat 7 organi saties op onderwijsgebied eendrachtig samen komen, omdat 't geldt het belang van allen, 't Dringt toch wel als er 5 a 600 menschen ter meeting komen om de classificatie te bestrij den. Elke classificatie mist voldoenden grond. Men kent de nooden van het platte land en het tobben van den jongen onderwijzer met 15 gld. per week. Dat nu weer minder dreigt te worden. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarin de vergadering als haar oordeel uitspreekt: dat de reeds bestaande classificatie een on recht is voor de onderwijzers en door de mu tatie van personeel, welke er een gevolg van is, schade berokkent aan het onderwijs, dat de verscherping der classificatie een ver grooting van 't onrecht voor de betrokken leerkrachten beteekent en voor het onderwijs ten plattenlande nog grootere schade met zich mee zal brengen, dat de salariëerlng van de onderwijzers door de voortdurende kortingen op een peil is ge bracht, dat niet in overeenstemming is met de maatschappelijke positie van den onder wijzer, dat bovendien de voorgenomen regeerings- maatregel een nieuwe salarisverlaging uihoudt, die een groot deel van 't onderwijzerscorps, met name de laagst bezoldigden betreft. Zij doet met klem een beroep op de regee ring de voorgenomen plannen tot herclassifi catie terug te nemen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7