PUROL Begrooting van Economische Zaken aangenomen. STATEN-GENERAAL Defensie aangesneden. Haarlem's Kunstschatten. TWEEDE KAMER J. van Zadelhoff (S. D. A. P.) Groot was de tegenstelling tusschen het begin en het eind van den middag. Dit dank ten wij aan den heer v. Zadelhoff (s.d.), die al jongejannend, In den aanvang der vergade ring als specialist on het zoo vreedzaam gebied der zoetwatervisscherij optrad om tot besluit van de heden gehouden beraadslagingen in zijn hoedanigheid van mili tair specialist zijner fractie over de gruwe len van den modernen gasoorlog uit te weiden. Och, waren de om standigheden maar zoo, dat Defensie-de- batten in 's lands ver gaderzaal niet meer. noodig waren. Voor mijn part mocht de Kamer zich gerust zoo'n heelen middag bezig houden met het weren van buitenlandsche siioefc of niet al te vlug gecontingenteerde aal en paling. Zoo glad waren deze beestjes, d.w.z. hun contingenteering, dat de handel, aldus o.m. Mr. Westerman's klacht, niet eens gele genheid had gehad zich aan te passen. Glad der dus dan de dienaren van Mercurius waren aal en paling geweest. Nu dat zegt wat! De besprekingen over de afdeeling „vissche- rij" van de begrooting van Economische Zaken bracht zoo nu en dan de uitspraak van Prof. Pel in herinnering omtrent het visschen, als meest gezonde, want o zoo kalmeerende, sport. Kalm ging het ook bij deze materie toe. Over het algemeen tenminste. Want wel viel eenige deining waar te nemen met betrekking tot het visscherijproefstation, waarvan de Re geering geen subsidie meer beschikbaar stelt. Een anders in den regel zoo bezadigd- man als Prof. Visscher (a.r.) bleek over deze zaak al heel slecht te spreken te zijn. Een cama rilla had zich hier doen gelden, machtsmis bruik was er gepleegd; de hooggeleerde klaag de zelfs over eigendunkelijk optreden van ambtenaren aan wier deskundigheid en objec tiviteit men moest betwijfelen. Het optreden t.o.v. het proefstation bleek intusschen bij tal van sprekers, zooals de heeren Lovink (c.h.), Duymaer van Twist (a.r.), v. Kempen (lib.) ontstemming - verwekt te hebben. Minister Steenberghe verklaarde echter geen vrijheid te zien om nog eens terug te keer en op wat, vóór zijn ministerieele leven een aanvang nam, Mr. Verschuur in dezen al beslist had, waarop diens decisie nog eens bevestigd werd onder het interimaat van Dr. Colijn. De heer Drop (s.d.) achtte dit standpunt van den Minister..toch 'niet juist. En dus kwam hij. met een'motie voor dèn dëg, ohi'de'Regéêfing uit te noodigen opnieuw de subsidieering van het visscherij-proefstation te overwegen. Na dat Minister Steenberghe en de voorsteller dei- motie met een beroep op een voor -de Kamer inderdaad niet overzichtelijke corréspondentie over en weer geprobeerd hadden elkaar bot te laten vangen, zorgde de heer Schouten (a.r.) er voor, dat het niet al te woelig in den visch- vijver werd. Zijn denkbeeld om de stemming over deze motie pas later te doen plaats heb ben, nadat de Kamer eerst eens precies om trent de jongste historie dezer kwestie zou zijn ingelicht, vond algemeene instemming. Behalve een sterk verkorte opvoering van „Dood water" onder regie van den heer Zandt (St. Ger.)die het n.l. had over den nood der ex-Zuiderzee-visschers, had o.a. ook nog de vertooning van het film-drama van het vis- schersbedrijf te IJmuiden plaats. De heer Brautigam (s.d.) bepleitte spoedige hulp voor deze tak van industrie. Mr. Westerman (Nat. Herstel) beval verlichting der op de zee- visschersbedrijven rustende lasten aan en bracht tevens het door de Kamer v. Koop handel voor Noord-Holland ten behoeve van zee- en zoetwatervisscherij ontworpen plan in herinnering. Ook Minister Steenberghe toonde zich met het lot der IJmuider visschers begaan. De financieele toestand maakt z.i. echter slechts een geleidelijk optreden mogelijk. Zeven leden brachten hun stem tegen de begrooting van Economische Zaken uit. De van dë vorige week nog aanhangige, dooi den Minister totaal overbodig verklaarde mo- tie-Hiehistra (spoedige indiening eener Pacht wet) ging er met 2249 aan; alleen de s.d.a.p. de communisten, rev.-soc. en de heeren v. Houten (c.d.u.) en Mr. Arts (R.Kv.) stemden voor. Daarop traden de voor- en tegenstanders van bezuiniging op Defensie weer het strijd perk binnen, benevens Ds, LIngbeek, die zeer breed ging uitmaken, hoeveel ruimte wel een aalmoezenier, de Minister van Defensie en een vlootpredikant op een oorlogsschip in beslag nemen. Dit, aangezien tot zijn groote onte vredenheid laatstgenoemde functionaris we1 eens aan wal wordt achtergelaten. De beide te velde getrokken partijen waren vanmiddag in aantal even sterk. Aan den eenen kant vuurden de heeren Tilanus (c.h.) en Mr. Westerman deze laatste deed het met grof geschut op hen. die bezuiniging op Defensie bepleiten. Aan den anderen kant ondernamen de heeren S-chilthuis (v.d.) en v. Zadelhoff (s.d.) een aanval op Minister Dec kers' begrooting, welke zij juist veel te hoog vonden, wat zii beiden bovenal toeschreven aan het door hen gelaakte feit, dat de Re geering nog steeds t.a.v. de weermacht een •doelstelling" nastreeft, die feitelijk onjuist zou zijn en bovendien bij gebrek aan geld niet te verwezenlijken ware. Nakoming onzer Volken bondsverplichtingen moet volgens dit tweetal hèt richtsnoer wezen, een zienswijze, die Mi'. Westerm.an juist buitengewoon zielig dooi den voorzitter 00 zijn vingers getikt, sprak lui daarop van „betreurenswaar-dis-" vindt, want dit Kamerlid beschouwt alle verdragen bij voorbaat reeds als vodjes papier. Tracta- ten en de Volkenbond zeggen hem niets. Kort om. dank zij de in den loop der jaren toege paste bezuinigingen hebben wii voleens hem nu alleen nog maar een speelgoedleser, dat quantitatief totaal onvoldoende is, Bepaald pijnlük wps voor dit oud-lid der bezuinigings- commissie Wei ter de interruptie van den hec -Schaepman c.r.k.), dat hij dan toch maar zelf in die commissie met vergaande bezuinigings voorstellen op defensie accoord was gegaan! Thans denkt hij er in elk geval anders over. Vandaal"; zijn pleidooi voor het in -het leven roepen van een door een heffing-in-eens te vormen 100 millioenfouds, dat diehen moet H. W. Tilanus om den voor hem gelaakten achterstand op maritiem gebied in te halen: het voordeel hiervan zal z.i. meteen .zijn, dat ongeveer de .helft van deze som weer onder de bevol king zal komen aan io.onen voor de arbei ders aan den scheeps .-bouw enz. De heer Tilanus (c.h.) meende in het bijzonder op grond .van de militaire maat regelen elders, dat nu .ten onzent de aan vankelijk voorgeno- .men bezuinigingen op Hoofdstuk VIII, onmogelijk zijn. Opvat ting allerminst gedeeld door den heer -Schilt- huis (v.d.), die dan ook bevestigde, dat zijn fractie haar stem aan deze begrooting niet zal geven. Ter verklaring van de homogeniteit met betrekking tot het Hoofdstuk Defensie, tusschen zijn twee partijgenooteh in het Ka binet èn de overige Ministers voerde hij aan. dat men hier wel te doel zal hebben met een dier meer voorkomende gevallen waarin een minderheid in de Regeering zich tenslotte voegt naar de meerderheid. Ook al zijn de vrij zinnig-democraten in het algemeen tot steun aan dit bewind bereid, zij hoeven ten slotte toch niet met elk onderdeel van het Regeeringsbeleid in te stemmen. Aldus het antwoord aan hen, -die de gedragslijn der fractie van den heer Schilthuis niet goed be grepen. Van de rede van den heer Tilanus dient overigens nog vermeld, dat deze spreker niet veel geloof in het capitulantenstelsel koeste rend er zich niet tegen zal verzetten, dat hij van de afschaffing der burgercorveeërs nog niet zulk een belangrijke bezuiniging scheen te verwachten, terwijl hij verder de opheffing van het vooroefeningsinstituut wel een voor deel achtte. Tot besluit van den middag gaf de heer v. Zadelhoff (s.d.) o.m. zeer uitvoerige tekst kritiek ten beste aangaande congres-resolu ties en andere uitspraken zijner partij op het stuk van Defensie. Hierbij kwam hij ook nog op tegen de z.i. onjuiste voorstelling van zaken als zouden de sociaal-democraten er ooit Tol- stoi-aansche opvattingen 00 na gehouden hebben. Maar de heer v. Zadelhoff c.s. afwij zend tegen wat de Regeering t.a.v. luchtafweer wil. uitgaven voor bescherming der burgerbe volking tegen de gevaren van gas- en brand bommen-aanvallen achten zij wel gerecht vaardigd, mits een en ander onder leiding der burgerlijke.overheid geschied-de .Tot wat op dit- .gebied technisch eri financieel mogelijk 'is. zijrivde" socialisten bereid hun medewerking te verleenen. E. v. R. VERPLEEGDE UIT PSYCHOPATENASYL ONTSNAPT. Naar wij vernemen heeft een verpleegde van het Psychopa-tenasyl te Avereest, die toestem ming had gekregen om te Amsterdam een be spreking te voeren, kans gezien aan zijn be waker te ontsnappen. Ik damp Gij dampt I Hij/Zij dampt Wij dampen Gij dampt Zij dampen Wat is -dampen -dampen ©-dampen -dampen ©-dampen ©-dampen ij dampt 061ÏBïp©-dampen dampen D0BflTip©-dampen (Adv. Ingez. Med.) Spaansche Cortes ratificeert in eersten termijn. Eenig verzet tegen de handels overeenkomst met ons land. Beperking van den Nederlandschen invoer. In de Cortes hebben de afgevaardigden van Santander, naar V.D. uit Madrid meldt, zich verzet tegen de ratificatie van de handels overeenkomst met Nederland. De afgevaardig den van Valencia steunden de ratificatie. De minister van handel verklaarde daarop dat de belangen van één afzonderlijke streek niet de overhand mochten krijgen ten nadeele van het geheele land, dat profiteeren zou van deze overeenkomst. De overeenkomst zou geenszins een dumping van Nederlandsche goederen be gunstigen aangezien er quota in worden be paald, welke de Nederlandsche exporten een goed stuk beneden het niveau der laatste jaren zouden houden. De minister drong dan ook bij de Cortes aan op ratificatie van de overeenkomst, welke hij een dringende zaak achtte. In zijn verdediging van de ratificatie zeide de afgevaardigde voor Valencia Garcia Guijarro, dat de Nederlandsche producten die in Spanje ingevoerd werden hoofdzakelijk be stonden uit voortbrengselen der Nederlandsche koloniën, zooals koffie, copra enz. welke Span je, wanneer zij niet uit Nederland werden in gevoerd, uit andere landen zou moeten impor teeren. Bij de stemming werd ten slotte de Spaansch-Nederlandsche handelsovereenkomst in eerste lezing goedgekeurd. Heden zou de definitieve ratificatie aan de orde komen. GoedEoope groenten voor ondersteunde werkloozen. Prijs van 4 cent per kilo aangenomen. Groenten- en fruitcentrale zal aan de Gemeentebesturen leveren. Gemeenten moeten beslissen of een proef zal worden genomen. DE DAMES IN OSS LATEN ZICH OOK NIET ONBETUIGD. De gemeentepolitie van Oss werd gisteren gewaarschuwd dat van een marktkraam goe deren waren weggenomen. Op aanwijzing van een koopvrouw kon de hand gelegd worden op een boodschappen- tasch, waarin zich de .gestolen goederen, be n-evens belastingpapieren en een portemon- naie met eenig geld bevonden. - Twee vrouwen, mej. D. en vrouw v. d. W., die van diefstal verdacht werden, zijn in den loop van den dag gearresteerd. Een gedeelte lijke bekentenis is reeds afgelegd. Bij een in gesteld inderzoek te hunnen huize vond men nog een partij nieuw goed, waarvan de her komst niet kon worden vastgesteld. Het on derzoek wordt nog voortgezet. De vrouwen zijn in arrest gehouden. Naar wij vernemen is in het overleg tusschen de departementen van eco nomische en van sociale zaken de volgende regeling voor de verstrekking van goedkoope groenten ontworpen, nadat deze materie met de contact commissie uit de vakcentrales over legd was. De leiding voor de levering van de te dis- tribue-eren groenten berust bij de Nederland sche groenten- en fruitcentrale. Deze instel ling zorgt voor den inkoop der benoodigde hoeveelheden en voor de verlading tot aan de plaats van distributie. Als maatstaf voor het gebruik wordt aangenomen een half pond groenten per dag per hoofd. Een gezin zonder kinderen zou derhalve, indien het voor de geheele week groenten wil betrekken, in aanmerking komen voor een hoeveelheid van 31/2 K.G. Bij de thans bestaande prijzen zou de Nederlandsche groenten- en fruit centrale de groenten franco-station kunnen leveren, voor 31/2 cent per kilo, hetgeen voor een gezin zonder kinderen voor een volle week groen, ten beteekent een uitgave van 14 ct. per week. Door de genoemde centrale wordt wekelijks in het begin der week aan de betrokken ge meentebesturen medegedeeld, welke groen ten de daarop volgende week verkrijgbaar zullen zijn. Het gemeentebestuur laat hiervan onverwijld in de stempellokalen mededeeling doen. De ondersteunden kunnen dan op een bepaald centraal punt opgeven of, en zoo ja, hoeveel groenten zij de volgende week wen- schen te betrekken. Voor het afhalen van de groenten aan het station en het distribueeren over de daarvoor in aanmerking komende winkeliers wordt dor het gemeentebestuur gebruik gemaakt van ondersteunde werkloozen, die .daarvoor 10 pet, boven hun steun ontvangen. Indien voor de behandeling van de aan vragen om groenten door de ondersteunden en het uitreiken van de bons en de daarmede samenhangende administratie geen personeel beschikbaar is, neme het gemeentebestuur daarvoor ondersteunde werkloozen, die dan boven hun steun een bijslag tot een gepaald percentage ontvangen. Door het gemeentebestuur wordt bekend gemaakt, dat de winkeliers die de goedkoope groenten in hun winkel willen verkoopen, zich moeten opgeven. Zouden er te veel winkeliers in een bepaalde wijk komen, dan is het ge meentebestuur .beyoegd, de verstrekking aan een kleiner aantaltoe. te wijzen. Bij de bestelling, van de .groenten aan liet centrale punt worden terstond bons afgegeven terwijl de betaling gelijktijdig door de onder steunden moet plaats vinden. De ondersteun den geven daarbij op, bij welken winkelier zij de groenten wenscben te k-oopen. Op den bon wordt dan de naam van den winkelier en de week van aflevering vermeld. De winkelier ontvangt bij de aflevering van de groenten geen geld, doch neemt alleen Een mooi schilderij van Jan Weissenbruch. Het mooie blanke schilderij van Jan Weis senbruch, dat wij hierboven afgebeeld zien, behoort al jaren tot mijn groote genegen heden uit de verzameling in Teyler's Museum. Wanneer we dus, ter afwisseling, deze week eens een schilder uit de negentiende eeuw gaan behandelen, sprak het bijna van zelf dat ik mijn oog op dit „riviergezicht bij Els- wout" liet vallen-. En dat te eerder omdat over den schilder én zijn tijd nog wel wat te ver tellen valt en omdat juist dit schilderij zoo duidelijk een bepaalden tijd illustreert: zoo ongeveer 1850. In de huizenpartij rechts voe len wij de achttiende eeuw nog even heel sterk, 'in het linksche deel, het eigenlijke riviergezicht met zijn .bewogenheid in de lucht, is al een Jacob Maris op komst. Door zijn tijd- genooten werd deze schilder veelal geprezen om zijn waarheidsliefde, en een enkele vond hem zelfs te scherp in de tegenstellingen tus schen licht en schaduw. Voor ons gevoel maakt dat scherpe, klare, nergens verdoezelende sentiment juist een attractie uit en zeker, wanneer zooals hier in het Teyler-schilderij, dat scherpe nergens hardheid wordt, is dat het geval. De uitvoerigheid, waarmee zoo een paar houten balken en een hoop steenen op den voorgrond gegeven zijn, zonder dat ze door suffe schoolmeesterachtigheid aan de frissche charme der voorstelling schade doen, is wel zeer opmerkelijk. In het laatst der achttiende en het begin der negentiende eeuw vindt men die „aankleeding" van een terrein vaak op sloome, karakterlooze, door de routine ver slapte wijze behandeld. Hier zit er weer pit in de wijze van plaatsen en teekenen, zooals ook het geheele voorgrond je en de berm van den dijk met groote vastheid van doen zijn uitge beeld. De leuke, ouderwetsche koepel achter het sluisje geeft aan de voorstelling dat knusse rustige van den tijd mee, doch doet dat zoo pienter-zelfbewust, als wilde men ons waar schuwen, dat wie dit zoo schilderde, om den drommel geen dooie diender was. Jan Weis senbruch is inderdaad één der symptomen van een herleving, van een wakker-worden, in de kunst geweest. De Weissenbruchs zijn een familie van schil ders. Onze Jan wordt in roemruchtigheid later verre door zijn neef Jan Hendrik overtroffen. Dat is de man van de hooge wolkenluchten boven grijs-groene landschappen, waarvan Teyler ook een mooi specimen bezit. Die neef heeft later den tijd van den export naar Amerika in volle vreugde gekend, doch men moet daaruit niet afleiden dat het den oude ren Jan in zijn dagen aan waardeering heeft ontbroken. Hij is zelfs Eerelid van het Haar- lemsche Kunst Zij Ons Doel geweest en offi cier in de orde van den Eikenkroon! Maar vóór den oorlog van '70 ging in het Hollandsch kunstwereld je alles veel kalmer en was met minder publiciteit verbonden. Jan werd in 1822 in Den Haag geboren en zou in dezelfde stad 58 jaar later sterven. Hij werd in zijn jeugd leerling van Sam. Verveer en werd in hoofdzaak schilder van stadsge zichten, dorps- en riviergezichten, waartoe hij gaarne de kleinere plaatsen in het land .van Arkel en de Tielerwaard opzocht. In zijn jonge jaren heeft hij veel gelithografeerd voor de Kunstkroniek doch in die lijn heeft later zijn jongere broer Frederik Hendrik, wien hij les gegeven had, veel meer gepresteerd. Nog een andere neef Izak Weisenbruch had een zekere bekendheid als houtgraveur en als wij nu nog even memoreeren dat de beroemde J. H. al weer een schilderenden zoon had, Willem, die nog in leven is, dan geloof ik, dat wij alle leden der familie, die zich met kunstproductie heb ben bezig gehouden, opgenoemd hebben en in de juiste relatie tot elkaar gebracht. Jan, onze held van vandaag, heeft echter nog een zeer verdienstelijk feit in zijn credit. Hij hèeft namelijk, met een paar vrienden, onder de schilders van zijn dagen de belang stelling weer gaande gemaakt voor de ets kunst. Met drie anderen stichtte hij de Haag- sche etsclub, drie anderen, wier namen U niets zullen zeggen, zoo ge in de kunsthistorie dier dagen niet een weinig tehuis zijt, maar die, in die periode, toch wel opmerkelijke fi guren geweest zijn. Het waren Hardenberg, Craayvanger en Van der Drift en zij kwamen ieder en Vrijdagavond bij elkaar in het atelier van Hardenberg. Later kwamen daar nog een paai' andere thans vergeten artisten bij, zooals Joseph Hartogensis, Van der Maaten, Van Deventer en Van den Bergh en men kan in al die bezigheid gerust een voorlooper zien van de Nederlandsche Etsclub, zooals die in de jaren tusschen 1880 en 1890 weer uit de asch der Haagsche te voorschijn kwam. Al is nu een schilder als Jan Weissenbruch in onze dagen niet zoo populair geweest als de Marissen, Toorop of Van Gogh men moet daaruit niet concludeeren dat het hem ik zei het reeds aan waardeéring ooit ontbrak. Toen hij in 1845 (dus 23 jaar oud) te Brussel exposeerde kochten de Belgische minister Van de Weyer en de Engelsche gezant Hamilton Seymour zijn werk. Zes jaar later krijgt hij de Belgische Leopoldsorde en nog vier jaar later, koopt op de Parijsche Wereldtentoonstelling Napoleon III twee schilderijen van hem. Wanneer wij in oude veilingscatalogi gaan nasnuffelen hoe het publiek het werk van Jan Weissenbruch waardeerde dan is ook dat re sultaat zeer bevredigend. Wij zien dan zijn prijzen zoo ongeveer evenwijdig loopen met die van Verveer en Roelofs. In 1871 wordt er zelfs een dikke 2000 gulden voor een Jan Weis senbruch op een openbare veiling besteed en nog in 1918 brengt een stadsgezicht te Amers foort het tot 120Ö gulden. Dat zijn wel niet de fantastische bedragen die voor andere latere artisten der Haagsche School zijn uitgelegd, maar het wijst toch op een constante waar deering van een fijn en serieus artist. Men heeft intuïtief gevoeld dat in Jan Weissenbruch een artistieke belangrijkheid steekt die geheei staat buiten tijdswaan of modegril. Teyler kan er trotsch op zijn, een van zijn typeerendste zuiverste werken te kunnen vertoonen. J. H. DE BOIS. WOENSDAG 28 NOV. 1934 de bon van den ondersteunde in ontvangst. Tegen overlegging van de bons ontvangt de winkelier dan te zijner tijd van het gemeente bestuur zijn winst. Deze regeling is Maandag 28 dezer met de vertegenwoordigers van een achttal gemeen ten op het departement van sociale zaken besproken. De afgevaardigden van die gemeentebestu ren zullen thans elk voor zich aan het college van B. en W. de vraag voorleggen, of het bereid is, op grond van de ontworpen rege ling aan het nemen van een proef mede te werken. Van de beslissing zal op korten termijn aan den minister van sociale zaken mededeeling worden gedaan. Tegen O. S. P.-voorzitter weer 9 maanden geëischt. Verzoek tot invrijheids- stelling afgewezen. Hooger beroep voor Amsterdamsch Hof behandeld. Korten tijd na afloop van de relletjes in dë hoofdstad in Juli j.l. verscheen in „De Fakkel" het orgaan van de O. S. P. een artikel van den heer J. P. Schmidt den partijvoorzitter geti teld „Wie zijn de opruiers". Eenigen tijd geleden is S. door de rechtbank veroordeeld wegens opruiing tot een gevange nisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest. S. kwam van dit vonnis in hooger beroep, hij gaf toe het artikel te hebben geschreven, doch ontkende hiermede opruiing te hebben gepleegd, of daartoe de bedoeling te hebben gehad. Dinsdag werd zijn zaak voor het Amster- damsche Hof behandeld. Evenals in de eerste instantie werd verd. verdedigd door Mevr. Mr. S. de Ruyter—De Zeeuw. Getuige a décharge was o.m. Jhr. Frank van der Goes, journalist uit Largn.a Getuige meent dat verd. in het bewuste artikel niet aanzette tot daadwerkelijk verzet. Bovendien behoorde deze methode niet thuis in de partijpolitiek. De actie in den Jordaan werd door de partij niet goedgekeurd, doch diende omeezet te worden in een klassebewuste actie. liet artikel was bestemd voor de leden van de O. S. P., die de richting en de meening van het partijbe stuur kennen. Verdere getuigen a décharge waren nog Edo Fimmen, mx. Men-dels, dr. P. Endt en prof. Mannoury. De proc.-generaal was van meening, dat S. zich inderdaad aan opruiing had schuldig ge maakt. Een deel van de oplage van „De Fakkel" was voor straatverkoop bestemd en kwam dsu in handen van politiek ongeschoolden. Het speet spr., dat verd., die als een rondborstig man bekend staat, niet eerlijk bekent welke bedoeling hij met het artikel had: nl. de uit breiding van de verzetsbeweging in de Jor daan, aanzetten tot geweldspleging, vernie ling etc. De straf der rechtbank is streng, doch men dient rekening te houden met den tijd, waarin het feit is gepleegd. Spr. requireerde bevesti ging vanhet vonnis der rechtbank (negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest). De verdedigster bestreed het requisitoir en vroeg onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachte. Dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Arrest 11 December. wlfl "den WW 101 fi^r VOeten' Gesprongen handen,ruwe huid (Adv. Ingez. Med,) Politie achtervolgt rolschaats- enthousiasten. Razzia te Amsterdam. Op het gladde asphalt van de Spuistraat, de Molsteeg, de Torensteeg' en omgeving te Amsterdam verschijnen avond aan avond tien tallen jongelieden, die daar de rolschaatsen onderbonden en urenlang lange jachten ont ketenden, waardoor voorbijgangers voortdu rend gevaar loopen, dat zij omver-gebotst worden, terwijl de winkeliers steen en been klagen dat het publiek wegblijft, omdat het een heilige vrees koestert voor deze rol- chaatsenenthousiasteii. Aangezien het euvel ernstige vormen begon aan te nemen, heeft de politie Dinsdagavond krachtig ingegrepen en met flinke macht, waaraan ook eenige manschappen op den motor met zijspan deel namen een razzia onder de jeugdige overtre ders van de politieverordening gehouden. Ve len van hen zochten naar alle kanten een goed hee_n komen, hetgeen niet wegnam dat een flink aantal jongelieden in den kraag gevat en naar het bureau opgebracht werd. Daar is proces-verbaal tegen hen opgemaakt, terwijl de rolschaatsen in beslag werden ge nomen. Men hoopt dat de schrik er nu goed in zit en de rust in deze buurt eindelijk zal terugkeeren. Jan Weissenbruch, riviergezicht bij Elswout. NIEUWE MOTORSTRANDREDDING- BOO^. De Noord en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij heeft den bouw van een tal houten motorstrandreddingboot van het type „Eierland" opgedragen aan de firma gebr. Taat te Katwijk aan Zee. Deze boot zal „Joan Hodshon" gedoopt worden, naar een der vijf oprichters van de N.Z.H.R.M. De afmetingen van de boot zijn: lang 10.30 M., breed 3.20 M„ diepgang 0.50 M. De schroef loopt in een tunnel; de motor is een 30 P.K. Fordson tractormotor. De boot zal Juni 1935 gereed zijn en voorloopig als reserve voor de motorstrandreddingbooten „Eierland", „Ba rend van Spreekens" en „Jhr. H. J. Ortt" te Harlingen worden gestationneerd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2