Postraket. Het Einde van Socrates. Er is weer zoo'n klein, fijn boekje van Chari- varius verschenen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon. Het bezingt in verzen Het Einde van Socrates. Een kleine trilogie is het, geput uit Plato's geschriften Apologia, Crito en Phaedo, en gegoten in den vorm van een tooneelstuk. Dit klinkt nogal geleerd, en die klassieken der Grieksche Oudheid schijnen inderdaad velen volmaakt onbereikbaar. Maar toch zouden die velen dit boekje kunnen koopen en ervan ge nieten. Zij zouden er zelfs een St. Nicolaas- cadeau van kunnen maken, ook voor menschen die niet uitmiddelpuntig zijn en geen leeraren aan gymnasia. Want het fijnste in dit fijne boekje is zijn eenvoud, zijn begrijpelijkheid. Die uit zich in de eerste plaats in zijn taal. „Menig lezer, aan den gebruikelijken stijl der vertalingen gewoon, zal even onthutst staan over mijn Hollandsehe Hollandsch," zegt Charivari us in zijn inleiding. „Maar als hij van den schrik bekomen is zal hij. hoop ik, toegeven dat ik gelijk heb zoo te schrijven. Het is een door vele classici aanvaard dogma, dat een vertaling uit het oud-Grieksch moet klin ken als een thema van een leerling van het Gymnasium." Charivarius geeft dusdanige citaten. Ze zijn om van te rillen. Hij voegt eraan toe: „Had Socrates zoo gesproken, dan zou hij uitge lachen zijn. Hij was een man uit het volk en sprak op zijn rondwandelingen langs markten en werkplaatsen doodgewone taal, met ter men en zinswendingen, die iedereen dagelijks gebruikte. Om den indruk weer te geven, dien zijn woorden op den Griek maakten, moet men dus ook in het Hollandsch de termen en zins wendingen kiezen die ieder Hollander buiten het Gymnasium dagelijks gebruikt. Hijzelf zegt in den aanvang van zijn pleidooi, dat hij slechts eenvoudig, gewoon kan spreken; zeker zal hij geen mal vreemde taal-les Grieksch spreken, en wat mijn critici ook mogen zeg gen, ik moet mij het recht voorbehouden zui ver Hollandsch te schrijven. Ik heb er mijn leven lang voor gestreden." Aldus opent deze ketter onder de classici, deze man die zich een soort Latijnsch pseu doniem durft.aanmatigen schoon hij Nolst Trénité heet eh den humor mint, de poorten van het Walhalla voor de Eenvoudigen-van- Stijl. Maar nog zullen niet velen hunner er binnentreden, want de naam Soci*ates schrikt de meesten al af. Toch is het zoo mooi, zoo eenvoudig, en zoo leerrijk in dezen tijd van massa-vergoding en massa-gedaas: van be roepsboksers, Zesdagenrenners, filmsterren systemen en de propaganda-redevoeringen van meneer Goebbels. Socrates was een opvoeder en zijn levens doel was de zedelijke verbetering der men schen. Hij streefde naar rechtvaardigheid en liet zich leiden door een zeer scherp, be- heerscht, gezond verstand. Daarmee vetwierf hij grooteu invloed, zoodat gij u, in dit geze gend tijdperk, niet in uw gedachten naar het oude Griekenland behoeft te verplaatsen om te begrijpen dat hij werd aangeklaagd. De aanklacht luidde: „Socrates is misdadig, de goden die de stad erkent niet erkennende, en andere nieuwe godheden invoerend; misda dig is hij ook, daar hij de jongelieden ver derft". Dwaalt uw geest nog niet naar zekere concentratiekampen? Herinnert gij u niet pas gelezen te hebben, dat weer een gedenk- teeken voor Felix Mendelssohn-Bartholdy is afgebroken? Schiet Einstein u niet te binnen? Maar Einstein ging heen, hetgeen bewijst, dat hij minder groot is dan Socrates was. Na Socrates' Pleidooi (eerste deel der trilogie) en zijn veroordeeling ter dood volgt het Aanbod (tweede deel) van zijn vriend Crito. Deze Crito biedt hem de gelegenheid te vluchten. Hij is een rijk man. En bovendien wil men Socrates wel oogluikend laten gaan. Maar Socrates, na een oogenblik van weifeling, wei gert nadat de stemmen der Wetten tot hem gesproken hebben. „Wat blijft er van de lessen, die gij hebt gegeven, Dat men als burger trouw, als mensch moreel moet leven? Wat blijft er van uw laatste groote levens les. Toen gij met breed gebaar, aan 't eind van uw proces, Verwierpt verzoek te doen in ballingschap te leven, Hoewel gij wist, dat dit zou worden toe gegeven? Toen hadt gij kunnen gaan. Maar neen, gij hieldt u groot, En boven ballingschap verkoost gij fiel den dood". „Gij blijft uw plicht getrouw. Gij zult u niet verzetten. En als gij u dan ginds in 't Eeuwig Rijk bevindt, Treft gij de heerschers van den Hades welgezind, Als een, die onrecht leed naar eigen, vrome wenschen. Niet door den wil der Wet, maar door de schuld der menschen." Zoo vindt dan (derde deel der trilogie) deze heros, deze Alom-Bekende Soldaat als ik mij de zonderlinge tegenstelling tot een mas sa-ideaal veroorloven mag den Dood. Het is verleidelijk veel meer te citeeren uit dit kleine boekje vol groote gedachten ln een voudige taal. Ik zal mij bepalen tot het slot van Socrates' pleidooi: „De dood is toch geen slaap, geen einde- looze nacht? Gelukkig is het lot, dat mij daarginder wacht; De godheid roept. Ik ga, vol vreugd het hoofd geheven, Niet naar een duister eind, maar naar een eeuwig leven. Slechts éen verzoek. Wanneer mijn zoons volwassen zijn. En mëëdoen aan den dienst van leügen en van schijn, Berispt hen dan, zooals hun vader, lange jaren, De andren heeft vermaand, toen zij nog kindren waren; Als gij hun leert dat goed is goed, dat slecht is slecht. Doet gij zoowel den vader als den kindren recht. Nu gaan wij allen. Ik ga sterven, gij gaat leven. Wie kiest den besten weg? God zal het antwoord geven". Er zal een tijd komen, een tijd van bezin ning, wellicht spoedig, want kan de we reld nog veel dwazer worden dan zij nu is? waarin werk van zoo subliemen eenvoud als dit boekje groote vermaardheid zal verwer ven: een tijd waarin men niet alleen begrij pen zal, dat Trénité Socrates begrijpelijk en zuiver Hollandsch liet spreken, maar zelfs dat hij Socrates zijn humor nog liet uiten in zijn stervensuur. Men moet een grooten geest wel zeer eerbiedigen als men hem niet alleen zijn eenvoud, maar ook zijn humor laat. Dit wordt zoo heel erg groot. Tenslotte mag ik Trénité's rehabilitatie van Xantippe niet onvermeld laten. Zij, Socrates' vrouw, is in de historie ten onrechte afge daald tot de rol van „heibei". De schrijver weerlegt dit op grond van zijn bronnen-studie en citeert haar authentieke afscheidswoor den tot haar ten doode gedoemden echtge noot: „Ach, Socrates", zoo sprak zij bij den drempel, snikkend, En op ons allen, die daar zwijgend stonden, blikkend, „Dit is de laatste keer, dat gij uw vriendenkring Om u verzameld ziet." Meer zei zij niet, en ging. Het klinkt, ook in dezen vriendelij k-simpelen vorm, als de apothéose van een leven van vrouwelijke zelfopoffering. R. P. BEVERWIJK Eerste winterconcert van de Beverwijksche Harmoniekapel Een interessant programma. Voor een stampvol Kennemer Theater gaf de Beverwijksche Harmoniekapel Dinsdag avond haar eerste winterconcert. De voorzitter de heer N. J. Groot verwel komde in zijn openingswoord in het bijzonder de Beschermvrouwe, Mevrouw A. A. van Hattum—Dekker en de afgevaardigden van de zustervereenigingen uit Haarlem en Vel- sen. Met groote voldoening kon spreker mede- deelen, dat het Beverwijksche publiek de oudste plaatselijke vereeniging niet in den steek heeft gelaten, toen de gemeente zich genoodzaakt zag het subsidiëeren achter wege te laten. Verscheidene plaatselijke or ganisaties steunen thans de kapel met een jaarlijksche donatie. Het concert werd daarna geopend met de Egmont-ouverture van Beethoven. Hoe men er ook over moge denken, dat deze prachtige muziek voor blaasorkest werd gearrangeerd, zeker is, dat de Harmoniekapel van dit werk een interessante vertolkingg gaf. De heer Hofmeester zorgde door een rustige en zekere leiding voor een goed sluitende en stevige verklanking. De Harmoniekapel gaf er blijk van, dat er weer hard gewerkt wordt, om het vroegere hooge peil te bereiken. Veel jongere krachten zijn thans in het orkest opgenomen en de Harmoniekapel gaat thans de vruchten trekken van haar van wijs beleid getuigende besluit van eenige jaren geleden, om door de oprichting van een adspirantencorps de noo- dige reserves op te leiden. Meer en meer gaan deze jonge musici zich aanpassen, hun techniek gaat vooruit en het embouchure wordt zekerder. Dat bleek wel uit de wijze, waarop de fantaisie „Terpsichore" van Ganne en vooral ook de mooie ouverture JTtaliënne a Algiers" van Rosssini werd ge speeld. Vooral in deze laatste ouverture werd technisch knap werk geleverd. De midden stemmen vonden wij dezen avond al heel goed op dreef, wat niet wil zeggen, dat wij geen bewondering zouden hebben voor de uit stekende verrichtingen van het groote koper en van het houtregister. Verdienstelijk solowerk viel ook te genieten van fluit, hobo en bijzonder goed ook van de clarinet in es. Zoo schonk het optreden van de Harmonie kapel weer volop muzikaal genot. Veel waar deering moest men eveneens hebben voor de zoo moeilijk te spelen Mozart-muziek in Ernst Urbach's potpourri over de werken van dezen meester. De heer Ab. Mey speelde het A concert voor clarinet van Mozart hoogst verdienstelijk. De solist beschikte over een heel mooi- clarinet- geluid. Het produceeren van deze mooie toon is een gave, dat is eenmaal niet aan te lee- ren. Ook tegen de technische moeilijkheden bleek de solist wel opgewassen te zijn. De heer H. W. Hofmeester verzorgde op keurige wijze de pianobegeleiding, voor den pianist een minstens even moeilijke opgave als voor den solist. Het publiek waardeerde dit goede samenspel zeer en beloonde beiden met een langdurig applaus. Tér afwisseling van liet muzikale gedeelte van het programma had het bestuur zich de medewerking verzekerd van den illusionist L-arette. geen onbekende medewerker ove rigens. Eenige jaren geleden trad hij ook voor hij ook eenige jaren geleden trad hij voor de de Harmonikapel op. Hij oogstte met zijn expe rimenten een daverend succes. Zijn vinger vlugheid is fabelachtig en de toeschouwers rolden van de eene verbazing in de andere. 1-Iet bestuur bleek met het engageeren van dezen artist een goede keuze te hebben gedaan. Zijn succes was groot. Na afloop van het concert vonden de tal- looze danslustigen nog eenige uren gelegen heid zich aan Terpsichore te wijden. De heer Leo Peelen zorgde voor een vlotte leiding en Roemer's Band voor de goede dansmuziek. Als geheel dus een zeer geslaagde avond voor de Harmoniekapel. GEEN BOLBEPLANTING IN DE GAZONS. Evenals vorige jaar heeft de V. V. V. ook in dit najaar pogingen aangewend, om de noodige bloembollen ter beschikking gesteld te krijgen voor de beplanting van de open bare perken in de gazons In het voorjaar werden deze bollen na den bloeitijd ingevolge de saneeringsbepalingen vernietigd. De" V.V.V. ontving echter van de Ned. Sierteeltcentrale bericht, dat dit jaar voor het door Vreemde lingenverkeer beoogde doel geen bloembollen konden worden afgestaan. Onze mooie Bree- straat zal het dus in het voorjaar zonder bloemen moeten doen, want noch de gemeen te, noch de V. V. V. kunnen de benoodigde 15.000200.000 bloembollen bekostigen. Heb ben dus vorig jaar duizenden menschen eerst nog van de tulpen en hyacinthen ge noten alvorens de bollen werden vernietigd men geeft er thans de- voorkeur aan de bloembollen in de veilingen op te slaan, wel licht in de hoop, dat de handel zal opleven en deze voorraden toch nog koopers zullen vinden. De Ned. Sierteelt-centrale heeft het ver zoek van de V.V.V. afgewezen, na advies van de commissie uit de vakgenooten. De com missie voor de onpersoonlijke reclame, die in deze perkbeplanting terecht een uitstekende en doeltreffende propaganda zag voor het vak, heeft dit negatieve resultaat blijkbaar niet kunnen ver-hoeden. Mogelijk kan de V. V. V. nog iets doen voor de zomerbeplan- ting, want fleurige en kleurrijke bloemperken vormen een attractie voor de vreemdelingen en worden bovendien ook door de ingezetenen op lioogen prijs gesteld. HOOGOVEN TOONEEL. Het Hoogoven Tooneel zal op 10 Januari in het Kennemer Theater alhier een voorstelling geven. KERSTPOST VOOR DE SNIP. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor alhier verzoekt ons opneming van hei volgende In verband met de dit jaar plaats gehad hebbende herdenking van Nederland en Cu racao zal in de tweede helft van de maand December a.s. door het K. L. M.-vliegtuig „Snip" een bijzondere vlucht van Nederland naar Suriname en Curacao worden onder nomen. De gelegenheid wordt opengesteld om in Ne derland ter post bezorgde, volledig gefrankeer de gewone en aangeteekende brieven, brief kaarten en andere stukken bestemd voor Su riname, Curacao, Cuba, Bonaire, Saba, St. Eustatius, St. Martin (Nederlandsch gedeelte) met bedoelde vlucht te doen overbrengen. Waardezendingen en pakketten zijn van dit vervoer uitgesloten. Voor deze verzending, welke alleen op risico van. de afzenders zal plaats hebben, zal boven dé gewone porten en rechten een luchtrecht verschuldigd zijn van fl per 5 gram. De stukken moeten zijn voor zien van een luchtpost-etiket en van de aan wijzing „Per vliegtuig Snip". De voor bijzonde re postvluchten bestemde driehoekige lucht postzegels ad. 30 ct. zijn ten postkantore ver krijgbaar. Betreffende dé verzending met dit vliegtuig van post, door personen, die geen re laties hebben in de genoemde streken, worden aan het postkantoor inlichtingen verstrekt. RIJWIELDIEFSTALLEN. 1 Een jongeman, die eenige oogenblikken ver toefde in een winkel aan de Meerstraat, kwam bij zijn terugkomst tot de ontdekking, dat zijn nieuwe fiets was gestolen. Reeds den volgenden morgen werd het karretje hem ech ter reeds weer thuisbezorgd. Het was blijkbaar om het belastingplaatje en de lamp te doen geweest, want deze beide onderdeelen waren van de fiets verdwenen. Iemand, die zijn fiets voor het veilingsge bouw „Centrum" zette, kwam er slechter af en zag van zijn rijwiel heelemaal niets terug. GEHEELONTn. TOONEELVEREENIGING „NIEUW LEVEN". De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft haar tweede uitvoering in dit seizoen vastgesteld op Donderdag 24 Januari 1935. VOORDRACHTAVOND JAN MUSCH. Naar wij vernemen zal Jan Musch in de tweede helft van de maand Januari een voor drachtavond houden voor het Nut van 't Al gemeen. ST. NICOLAAS IN DE R.K. FRÖBELSCHOOL. St. Nicolaas zal zijn jaarlijkseh bezoek aan de R.K. Fröbelschool, de weesjes en de oude van dagen van het St. Jozefgesticht op Maan dag 3 December brengen. THEOSOFISCHE LEZING. Men schrijft ons: Maandagavond hield de Loge „Kennemer- land" voor Beverwijk, IJmuiden en Omstre ken, der Theosofische Vereeniging. Nederland- sche afdeeling, haar eerste lezing van dit seizoen in café „Royal" te IJmuiden-Oost. Spreekster was mevr. A. v .d. Meulen-Hibma uit Haarlem met het onderwerp: „De Bijbel in het licht der Theosofie". Mevr. v. d. Meulen gaf een uiteenzetting van de nBijbel. zooals men deze zeker zeer weinig gehoord zal hebben. Wij vernamen hoe er. zoowel door het Oude Testament als door het Nieuwe een draad loopt, welke steeds weer voert tot de grondbegrippen gelegen in de mystieke getallen 3, 7 en 12. Gezien in het licht der theosofie komt eerst duidelijk naar voren welk een machtig symbolisch werk de Bijbel is; hoe achter elk schijnbaar eenvou dig verhaal een groote diepe beteekenis ligt en van welke enorme waarde dit alles is voor den mensch en de menschheid. Het is. zooals spreekster in den aanvang zeide. wanneer wij den Bijbel beschouwen in het licht der theosofie, dan kómen wij tot de ontdekking, dat het een samengegroeid ge heel is en het grootste occulte werk van de wereld. En inderdaad, zooals spreekster verschillen de hoofdstukken uit den Bijbel besprak en verschillende hoofdpersonen aan ons voorbij liet gaan. werd een lijn gegeven zoo grootsch en zoo waardevol, dat het je verbijsterde, en de personen die naar de lezing luisterden zul len zeker geen spijt hebben gehad van hun aanwezigheid; zij zullen den Bijbel thans ter hand nemen en hem met geheel andere oogen gaan zien. Het licht dat de theosofie op den Bijbel werpt maakt dit werk tot een schoon geheel vol mystiek en het doet ons beseffen hoe klein de mensch is tegenover zulk een wijs heid, maar toch ook met mogelijkheden en een toekomst zoo schitterend, dat men zich daarvan geen denkbeeld kan vormen. Alle stadia die de mensch doorloopt, die elk mensch aoorloopen moet om tot bovenmen- schelijke volmaking te komen, zijn in den Bij bel vastgelegd en opgenomen in de beschrij vingen en verhalen. Steeds weder wordt de levensgang vermeld, de nederdaling in de stof, de involutie, en de vrijmaking uit de stof. de evolutie, met de beproevingen en in wijdingen die de mensch moet doormaken en den strijd tusschen het lagere en het hoogere in den mensch. Spreekster vergeleek het scheppingsver-haal uit den Bijbel met de ochulte leerlingen der theosofie, vertellende dat het woord „mensch" feitelijk „denker" beteekent, dat zoolang hij niet denkt, hij zich in het paradijs waant, niet kennende het goed en het kwaad; hoe de slang het „verstand" beteekent. de spiraals gewijze werkende kracht der Godheid. Lang stond spreekster stil bij de vorming van het 5e ras waartoe wij behöoren, verklarende het WOENSDAG 28 NOV. 1934 (In Frankrijk zal dezer dagen geëxperimenteerd worden met het schieten van raketten met brievenpost naar Engeland). Tante Pos d'r Fransche zusjè Gaat aan het raketspel doeii. Ook al lijkt voor die ontspanning Dit nu niet het best seizoen. Tante's zuster schiet haar brieven Per raket naar Engeland, Na een heele reeks van ploffen, Komen zij aan d' overkant Daar ontplooit een para/Sjuutje En, zoo stel ik het me voor. De raket daalt door den schoorsteen Van een Engelsch postkantoor. Zij moet erg zorgvuldig mikken, Als het einddoel Londen is, Want het spreekt als ze maar raak schiet, Schiet ze hoogstwaarschijnlijk mis. En daalt zulk een postraketje In een drukke stadswijk neer, Dan werkt dit niet stimuleerend Op een vreedzaam postverkeer Er is steeds toch weer iets nieuwers Op het punt der sport: tran-sport, Tante Pos is aan 't verjongen, Tot ze straks weer bakvisch wordt 'k Wil niet ouderwetsch gaan lijken, Maar 'k vertrouw toch nog zoo niet, Dat ze met mijn kostbre brieven Nooit tekort of over schiet. Ik voor mij geef mijn epistels Met bestemming over zee, Vooralsnog met zoo'n oudbakken Elfendertigst vliegtuig mee. P. GASUS. verhaal van de Zandvloed, dat zijn oorsprong heeft in het verzinken van het werelddeel „Atlantis" in den Oceaan, dat Noach de Ma- noe was van het nieuwe ras, die dit ras vorm de en leidde; ook de vorming van het arisch- semietische ras werd uiteengezet. Het Nieuwe Testament in het licht der theosofie doet veel begrijpen wat onverklaar baar schijnt, de symbolische beteekenis der evangelieverhalen, de geboorte, leven en lij den van den Christus, De evangelieverhalen zijn niet de geschiedenis van die eene figuur, maar de geschiedenis van wat wats, wat is en wat zijn zal. het zijn de mysteriën van de ingewijden en ze geven den weg aan om voor uit te komen, sneller vooruit te komen, waar bij men. volgens de spreekster, 12 eigenschap pen moet ontwikkelen. Tenslotte gaf spreekster nog een uiteenzet ting van de beteekenis der 7 kruiswoorden en van het Onze Vader, welke niet naliet indruk op de aanwezigen te maken. Nadat nog enkele vragen door mevr. v. d. Meulen naar genoegen werden beantwoord sloot de voorzitter, die de bijeenkomst ook ge opend had, met een woord van hartelijken dank aan de spreekster, de vergadering. Kunstkring „Het Schouwspel" bestaat nog. Pogingen de moeilijkheden op te lossen. Geen definitieve resultaten bereikt. EEN MOLENVLIEGTUIG LANDT IN PARIJS. Ter gelegenheid van de lucht vaarttentoonstelling te Parijs streek een autogiro voor het Grand Palais, waar de expositie gehouden wordt, neer. Naar wij vernemen hebben besprekingen, die Dinsdag te Amsterdam gevoerd zijn tusschen de vertegenwoordigers van de leiding van den Kunstkring „Het Schouwspel" en de ver tegenwoordigers van enkele zich gedupeerd gevoelende tooneelgezelschappen, niet tot een definitief resultaat geleid. Wat deze gezelschappen betreft, waren aan wezig de heeren Fritz Bouwmeester, namens „Het Nieuwe Schouwtooneel", Pierre Mols, na mens ,De Vereenigde Schouwspelers" en Hans van Meerten, namens het „Groot Nederlandsch Tooneel". Laatstgenoemd gezelschap zou naar ons nader is meegedeeld in Maart a.s. voor „Het Schouwspel" een tournee ondernemen, terwijl zulks met- het gezelschap van Esther de Boer van Rijk, dat niet aan de besprekingen van gistermiddag heeft deelgenomen, in Jannuari het geval zou zijn. Ook met Pierre Mols zou voor deze maand wederom een overeenkomst worden aangegaan. Verklaring namens den Kunstkring. Namens de leiding van den Kunstkring „Het Schouwspel", welke organisatie te Utrecht haar hoofdkantoor heeft werd V.D. medege deeld, dat er geen sprake is van het niet 'anger voortbestaan van de verschillende af- deelingen, die „Het Schouwspel" in Nederland telt. Hoewel men V.D. toegaf, dat er zich moei lijkheden hebben voorgedaan, verzekerde men, dat deze binnen den kortst mogelijken tijd zul len worden opgelost. Uitvoeriger toelichtingen ten deze zullen zeer binnenkort volgen. Men zeide voorts nog. dat de af deelingen van „Het Schouwspel", over geheel Nederland verspreid, thans ongeveer 25.000 leden tellen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam, Rott. n. N.-York p. 25 (n.m.) Lizard. Breedijk, Rotterdam n. Philadelphia 25 (3.23 n.m.) 150 mijl West van Land's End. Lochmonar Rotterdam naar Vancouver 26 te San Francisco. Lochkatrine Vancouver naar Rotterdam 27 van Los Angeles. HALCYON LIJN. Rozenburg 26 Nov. van Algiers naar Huelva. Stad Zaandam 26 te Sas v. Gent, voor Vlaard. Stad Zwolle Tenes n. Antw. p. 26 Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (thuisr.) 27 te Suez. Randfontein (thuisr.) 27 v. Lor. Marques. Bloemfontein 26 v. Kaapstad n. Algoabaai. WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 27 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk Rott. n. Australië 27 te Antw. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Serooskerk (thuisr.) 25 te Colombo. JAVA—NEW-YORK LIJN. Palembang 26 van Batavia te New-York. Tabinta, Batavia n. New-York 23 v. Colombo, Kota Baroe, 27 van Rotterdam naar Ham burg. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Tosari, Vancouver naar Bombay 25 van Be- la wan. Tarakan, Calcutta naar Vancouver 24 van Manilla. Silvermaple, Calcutta naar Vancouver 26 van Manilla. Silverpalm, Calcutta naar Vancouver 25 van San Francisco, Silvercedar, 25 van New-Orleans naar Cal cutta via Zuid-Afrika. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Saleier (thuisreis) 27 Nov. van Port Said. Simaloer (uitreis) passeerde 25 Nov. Dun- geness. Tabian (thuisreis) 26 Nov. van Sabang. Poelau Tello, 27 van Amsterdam naar Ham burg. STOOMVAART MIJ .OCEAAN. City of Eastbourne, Rotterdam naar Dairen 27 van Shanghai. Agamemnon, Japan naar Rotterdam pass. 26 Perim. City of Oran 27 van Rotterdam n. Dairen. Savpedon, Japan naar Rotterdam 25 te Sin gapore. Dardanus, 24 van Rotterdam te Yokohama. Aeneas, Japan naar Rotterdam pass. 26 Gi braltar. Eurybates, Batavia naar Amsterdam 26 van Pt. Sudan. Teiresias, Batavia naar Liverpool, 26 van Penang. Titan, Rotterdam naar Japan passeerde 26 Perim. Glaucus, Batavia n. New-York 25 te Sin gapore. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland, Vancouver n. Liverpool p. 26 Panama-Kanaal. Flandria (uitreis) 26 (2 n.m.) van Lissabon. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 26 van Malaga naar Melilla. Ajax 27 van Stettin te Amsterdam. Barneveld 24 v. Pto. Chicama n. Guayaquil. Calypso 26 van Bari naar Barletta. Deucalion 26 van Setubal naar Lissabon. Hermes 26 van Izmir naar Amsterdam. Ganymedes 26 van Stamboul naar Salonika. Nereus 26 van Gijon naar Oporto. Orpheus 26 van Kopenhagen naar Gothen burg. Tiberius 26 van Napels naar Castellon. Vesta 26 van Cadix naar Ceuta. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (uitreis) 26 November te Montevideo. Alphacca (thuisreis) 26 Nov. van Montevideo. Alwaki (thuisreis) p. 25 November Madeira. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (thuisreis) p. 26 Nov. (2 n.m.) Perim. Blitar (thuisreis) 27 Nov. (1 v.m.) te Suez. Tapanoeli 25 van Batavia naar Rotterdam. AANGEKOMEN 26 November: Ousel s.s. Livei'pool Odysseus s.s. Hamburg Brunla s.s. Oslo City of Dundee s.s. Glasgow 27 November: Ajax s.s. Stettin Belgia s.s. Gothenburg VERTROKKEN 26 November: Robert Sauber s.s. Immingham Star of Alexandria s.s. Sunderland Eilianus s.s. Rotterdam 27 November: Castor m.s. Drogheda Arete s.s. Rotterdam Houtstof voor Velsen. Het van Stockholm komend Zweedsche stoom schip Loke heeft bij de Papierfabriek te Vel sen een partij houtstof gelost en ging daarna naar Amsterdam verder om de overige lading te ontschepen. Stukgoed gelost. Omdat de voor Amsterdam bestemde hoe veelheid lading zeer gering was heeft het Duitsche stoomschip Nicea, van West Indië komend, in de Buitenhaven alhier bedoelde lading gelost en vertrok daarna naar Ham burg. Reis voortgezet. Nadat de'tijdelijk geloste lading weer was ingenomen zou het stoomschip Orestes, dat op reis van hier naar Bourgas met schroef- schade te Algiers moest binnenloopen, heden de reis naar de bestemming voortzetten. Voorzichtigheid betrachten. Deze week werd te Rotterdam door P. Smit Jr. N.V. ten overstaan van diverse autoritei ten, o.a. Rijkshavenmeester, Insp. v. d. Ha venarbeid, de Scheepvaart Inspectie en de vertegenwoordiger van de Centrale Werkge vers Risico Bank, een goed geslaagde demon stratie gegeven met een schokbreker op de handstuurbeweging, welke aangebracht was op een havensleepboot en ook op andere sche pen reeds met groot succes wordt toegepast. Met een d.g. schokbreker zijn ongelukken uit gesloten, daar het verraderlijke terugloopen van het stuurrad wat zwaar lichamelijk letsel tengevolge kan hebben, uitgesloten is. Schadevaring. Het Duitsche stoomschip Robert Sauber heeft bij het binnenkomen in de Binnenhaven een meerstoel geraakt en beschadigd. Gisteren heeft het stoomschip bij het uitgaan een borg steling voor de betaling der schade afgegeven en kon daarna pas vertrekken.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5