MIJN HA Jiïtomm Duitschland's bewapening in het Lagerhuis besproken THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. Stop hoest tochl Radio-Procramma DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 BUITENLAND. ENGELAND Het Lagerhuis was Woensdag in afwach ting van de debatten over het voorstel van Churchill tot verhooging van de Britsehe be wapeningen, in het bijzonder van de lucht strijdkrachten dicht bezet. BALDWIN. Churchill ving zijn uiteenzettingen aan met te constateeren. dat hij een oorlog niet on middellijk voor de deur staande of onvermij delijk achtte. Maar het schijnt hem zeer moei lijk toe de conclusie te ontkomen, dat- Groot-Brittannië onverwijld zorg moet dragen vaor zijn veiligheid, aangezien dit anders fjpoedig buiten zijn macht zal liggen. Het groote nieuwe feit, dat de opmerkzaamheid van ieder land in Europa en in de wereld opeischt is, dat Duitschland weer bewapent. Dit feit dringt bijna al het andere op den achtergrond. De fabrieken van Duitschland werken eigenlijk onder oorlogsomstandighe den. Duitschland bewapent te land. in zekeren zin ter zee en wat Groot Brittannië het meest aangaat, in de lucht. Het ergste wapen in de lucht is de brandbom. Een week of tien dagen hardnekkige bomaanvallen op Londen zouden 30 tot 40.000 menschen dooden of verminken en in korten tijd zouden drie of vier millioen menschen uit de stad het land in gejaagd wor den. Uitvoerig behandelde spreker het probleem van den aanval en keerde zich vervolgens tot de kwestie der afweer daartegen. Spr. merkte op, dat ieder deel van het land zich bijna binnen draagwijdte van een luchtaanval be vindt. Het is zoo goed als nutteloos wanneer men het voornemen oppert de Britsehe arse nalen en fabrieken naar de Westkust te ver plaatsen. Men moet het gevaar daar waar men staat tegemoet treden en men kan er zich niet aan onttrekken. Spr. hoopt, dat de regeering niet de wetenschappelijke kant van de bescherming der bevolking Zal verwaar- loozen. De eenige practische en veilige ver. dediging is den vijanden evenveel schade toe te brengen als hij Engeland zou kunnen toe brengen. Dit procédé kan in de practijk vol ledige bescherming bieden. Wanneer dit zou kunnen worden bereikt, wat beteekenen daar tegenover dan 50 of 100 millioen ponden ster ling, die kunnen worden opgebracht door leening of aflossing. Groot-Brittannië moet thans besluiten, het koste wat het koste, in de eerstvolgende 10 jaren een luc-htstrijdmacht te onderhouden, die essentieel sterker is dan de Duitsche. Het zou een groote misdaad tegen den staat, zijn, wanneer de een of andere Brit sehe regeering zou toelaten, dat de sterkte van de Britsehe luchtstrijdkrachten beneden die van Duitschland zou dalen. Voortgaande raakte Churchill in het kort üe vraag aan of het nuttig was door den Volkenbond het instellen van beschermende voorposten op het continent na te streven en ging daarop voort, -dat er geen reden was aan te nemen, dat Duitschland, Engeland zou aan vallen. Het Duitsche volk heelt zeer vriend schappelijke gevoelens jegens Engeland, zoo dat men niet verwachten kan dat van Duitschland een aanval op Engeland zou uit gaan. Maar het zou spoedig in het vermogen van de Duitsche regeering liggen dit te doen, wanneer Groot-Brittannië niet zou handelen. Alles, wat bij de organisatie der Duitsche re geering noodig is om zonder aankondiging een aanval van stapel te doen loopen is het besluit van een handjevol mannen. Het is een gevaar voor geheel Europa, dat Engeland zich in deze positie bevindt. Het gevaar zou Engeland binnen zeer korten tijd overvallen, wanneer het niet onmiddellijk zou handelen. Het geheim van de Duitsche bewapeningen moet worden opgehelderd. Duitschland be wapent in overtreding der verdragen. Thans beschikt Duitschland over zijn militaire lucht strijdkrachten met de noodzakelijke aanvul lingsdiensten op den grond, met reserves en geoefend personeel en materiaal. Dat alles wacht slechts op een bevel om samengevat te worden. Deze onwettige luchtstrijdkrachten hebben spoedig hetzelfde niveau bereikt als de Engelsche. Het volgende jaar omstreeks den zelfden tijd, wanneer Duitschland en Enge land zich aan hun programma's houden zul len de Duitsche militaire strijdkrachten min stens zoo sterk zijn als de Britsehe. Eind 1936 zal de Duitsche militaire luchtstrijdkracht bijna 50 pet. sterker zijn en in 1937 de dub bele sterkte bereikt hebben van die van En geland. Duitschlands civiele vliegtuigen kun nen gemakkelijk worden omgebouwd, terwijl die van Engeland voor oorlogsdoeleinden waar deloos zijn. De traineerende politiek van de Britsehe regeering ook slechts enkele maan den voort te zetten zou beteekenen Engeland berooven van de macht ooit de Duitsche in spanning te overvleugelen. Na hem nam Baldwin het woord namens de regeering. Hij verklaarde, dat dit een der; moeilijkste en belangrijkste problemen was, die het huis kon bespreken. Het is een pro bleem, dat door de regeering in ieder geval binnen korten tijd aan het parlement had moeten worden voorgelegd De geheele kwestie betreft niet alleen Engeland en zijn verdedi gingsmiddelen, maar geheel Europa. Maar zelfs nu, nu de dingen zoo duister lijken, heeft j spr. de hoop niet opgegeven dat een bewape ningsbeperking van eenigen aard tot stand zal komen. Spr. wil niets zeggen om de toe nadering niet te bemoeilijken en hij hoopt, dat Duitschland, wanneer het de rede leest, ieder woord dat hij zal uitspreken lezen zal en de redevoering zal beoordeelen naar haar geest, zonder afzonderlijke woorden er uit te belichten. Een der bases van het thans be staande wantrouwen is de onwetendheid bui- Churchill, Baldwin en Lloyd George aan het woord. Churchill uit zijn ongerustheid over de Duitsche luchtvloot. „Geheimzinnigheid binnen Duitschland basis van het wan trouwen buiten Duitschland," aldus Baldwin. Isolement dient verlaten te worden. ten Duitschland en de geheimzinnigheid bin nen Duitschland. Spr. merkt op. dat hij geen critiek zal uitoefenen op de nieuwe regeering van Duitschland. Ieder land moet doen, wat het met betrekking tot zijn regeering goed acht. Spr. wilde een aantal cijfers geven, maar ten gevolge van het feit. dat Duitschland een donker land is, kan hij geen garantie voor deze cijfers op zich nemen Geruchten hebben de ronde gedaan, dat Duitschland een leger op de been brengt. De Britsehe regeering is van meening. dat deze geruchten gebaseerd zijn op het feit, dat Duitschland zijn leger met langen diensttijd, groot 100.000 man bezig is uit te breiden tot een leger voor vredestijd, groot 300.000 man. Dat was de eisch die ge steld was, toen Duitschland zich uit de ont wapeningsconferentie terug trok. Tot welken omvang deze plannen uitgevoerd zijn kan spr. niet met zekerheid zeggen. ,,Ik denk, dat het juist is te zeggen, dat de Duitschers bezig zijn met het scheppen van een luchtstrijdmacht. Ik denk voorts, dat de meeste berichten, die hier te lande en in de dagbladen gegeven wor den, zeer overdreven zijn. Ik kan geen feite lijk aantal noemen van types of vliegtuigen, maar ik kan twee schattingen geven, tus- schen dewelke de juiste getallen zich waar schijnlijk zullen bevinden. De cijfers waar wij over beschikken gaan van het getal, gegeven door een uitnemend deskundige en uit een bron van ontwijfelbaar gezag, groot 600 mili taire vliegtuigen in totaal en het hoogste ge tal, dat wij hebben en dat eveneens uit zeer goede bron stamt, gaat niet boven de 1000 uit. Engelands direct gereede luchtmacht be staat uit 880 toestellen terwijl er nog een veel grooter aantal aanwezig is dat bestemd is voor vervanging, proefnemingen etc. Voortgaande zeide Baldwin, dat er op dit oogenblik geen reden was voor ongepaste angst en nog minder voor paniek. Geen onmiddel lijk gevaar bedreigt Engeland of iemand an ders in Europa. Mocht zich een gevaarlijke situatie ontwik kelen, waarvan men op dit oogenblik nog geen teekenen ziet, dan zal de regeering niet onvoorbereid verrast worden. Nadrukkelijk ontkende Baldwin, dat Groot Brittannië algemeen in de lucht achteraan komt. Ingaande op de verklaring van Churchill verklaarde Baldwin, dat het niet juist was. dat Duitschland spoedig den stand van Groot- Brittanië nadert. Duitschland is inderdaad actief bezig met de vervaardiging van mili taire vliegtuigen, maar zijn werkelijke sterkte bedraagt geen 50 pet van de tegenwoordige sterkte van Engeland. De Britsehe regeering is vastbesloten, aldus Baldwin, onder geen voorwaarde eenigerlei inferioriteit met betrekking tot welke lucht macht ook te aanvaarden. Baldwin zeide verder dat het een deel van de tragedie van Duitschland was dat het zich, losgemaakt hebben van het gezelschap der naties en zijn pogingen geconcentreerd heb bend op het verkrijgen van zijn vroegere in- dustrieele positie, in groote mate afhankelijk is van de vriendschap en den handel van zijn buren. Wanneer zal het dit erkennen? Als het zijn geheimzinnigheid laat varen en als wij met het land kunnen spreken over de dingen die Europa verontrusten, zal het de besprekingen kunnen heiwatten met zijn bu ren die allen bereid zijn het te helpen, wat betreft den handel en de stabilisatie der in ternationale wisselkoersen. Zoolang het ge ïsoleerd blijft, zal de achterdocht toenemen en zullen wellicht ook zijn moeilijkheden toene men. Zijn rede besluitend zeide Baldwin te hopen, dat dit debat dat ingegeven werd door den wensch, de waarheid inzake Europa te ken nen, een nieuwe gelegenheid zal bieden om de naties van Europa bij elkaar te brengen en dat na het schouwspel van de degeneratie van Europa in de laatste twee jaar de stem van verstand en vrede zich zou doen hooren. Morgan Jones, die vervolgens het woord voerde namens de Labour-oppositie, critiseer- de den duideiijken en bewusten wensch de verantwoordelijkheid voor een „oorlogsstem ming" op de pacifisten te schuiven. Spreker gelooft niet, dat men in Europa tot overeen stemming kan komen bij een systeem van bondgenootschappen van groote mogendhe den, die zich tegen elkander wapenen, zooals zij dat hebben gedaan in de dagen voor den oorlog. Lloyd George verklaarde, dat het van mili tair standpunt bezien geen twijfel lijdt, dat Duitschland, wat zijn verdediging betreft, on eindig veel sterker is dan een jaar geleden. Doch 't is iets anders te beweren, dat Duitsch land de sterke Fransche vestingen zou kun nen passeeren. Het zou beter zijn dat Duitsch land zou mededeelen, wat het uitgeeft, dan dat het geheimzinnig doet. Ten slotte verzocht Lloyd George de regeering in overweging te nemen de Europeesche mogendheden te over reden haar toezeggingen en plechtige belof ten te zullen ontwapenen, wanneer Duitsch land dat doet, opnieuw in overweging te ne men. Tot dat zulks geschiedt, zult gij geen vrede in Europa hebben. Lloyd George sprak als zijn overtuiging uit, dat de wereld „van ons verwacht, dat wij hier een voorbeeld geven". De Lagerhuisdebatten werden voortgezet door Winterton, een der conservatieve leden die het amendement van Churchill steunen. Deze verklaarde, dat het onzin is het Lager huis in te praten, dat ontwapening de eenige kwestie is, welke Duitschland verbittert. „Wij wenschen de machtigste van onze vroegere vijanden niet even sterk in de lucht te zien als wij zelf, zoolang Duitschland opzettelijk uit den Volkenbond is getreden en het z.g. col lectieve vredessysteem ter zijde heeft ge schoven Wij kunnen niet toestaan, dat Duitschland in de lucht onze meerdere is. In Frankrijk zijn berichten verspreid volgens welke het Duitsche legere op korten termijn, bestaande uit 300.000 man is ingedeeld in 21 tamelijk goed uitgeruste divisies. Aldus deze spreker. Pevan (Labour-oppositie) critiseerde de rede van Lloyd George, welke hij een der [evaarlijkste noemde, welke thans in het La gerhuis is gehouden. De leider der Labour-oppositie, Lansbury, verklaarde dat de Arbeiderspartij van mee ning is, dat het bij de niet-nakoming der bij het vredesverdrag gedane beloften vroeg of laat tot een ontzettenden oorlog zal komen. Tenslotte sprak nog de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Sir John Simon, die op merkte, dat de rede van Baldwin niet een eenvoudige verklaring is. De regeering heeft reeds sedert eenigen tijd het probleem nauw keurig bestudeerd. Voor de rede werd gehou den, is de inhoud er van ter kennis gebracht Apoth. co Droauico (Adv. Ingez. Med.) van den Rijkskanselier, van Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten Wanneer wij tot overeenstemming zouden kunnen komen, zouden wij gaarne zien eer. ontwapening tot een laag niveau overeen te komen. Anders zouden wij genoegen moeten nemen met een zoo laag mogelijk niveau. Wij verklaren opnieuw, dat wij voor een geregelde beperking zijn inplaats van voor wapenings wedloop en ongeregelde bewapening. Het amendement der Labourparty op het amendement van Churchill op de nota van antwoord; op de troonrede werd verworpen met 276 tegen 35 stemmen. Churchill trok vervolgens zijn amendement in. Het adres van antwoord werd vervolgens goedgekeurd. Danfziï Nieuwe Senaatspresident gekozen. De Volksdag van Danzig is gistermiddag bijeengekomen teneinde den opvolger van den afgetreden president van den senaat dr. Rauschning te kiezen. Met 41 stemmen van de N.S.D.A.P. tegen 2 stemmen blanco werd de vice-president _van den senaat "Arthur Karl Greiser gekozien. De overige 29 afgevaardigden van de oppositiepartijen namen aan de stem ming niet deel. Grieser heeft na zijn verkiezing een regee- ringsverklaring afgelegd. Spr. begon met hulde te brengen aan de nat.-soc. bevolking. Spreker riep alle kringen der bevolking van Danzig op tot samenwerking aan de groote taken der toekomst. Ten slotte zeide hij nog, dat de vriendschappelijke politiek ten opzichte van Polen zou worden voortgezet. Niets zal worden veranderd in de tot dusverre tegen over Polen aangenomen houding. Integen deel de nat. soc. Danzigsche regeering zal streven naar een verdere vervolmaking van deze wederzijdsche betrekkingen. ZiuïiclP Amerika. Bolivia's president genomen. gevangen Reuter meldt uit New York: De president van Bolivia, Salamanda, is door troepen ge vangen genomen in de buurt van Chaco Boreal. Deze mededeeling is ontvangen van offi. cieele zijde te La Paz. Salamanca had zich naar den Chaco begeven om naar aanleiding van de jongste nederlaag van het leger van Bolivia een wijziging te brengen in het opper bevel van het leger. Frankrijk. Grondslagen voor het socialis- tisch-communistisch front. Daartoe gemachtigd door den nationalen raad der socialistische partij, heeft het partij bestuur zijn goedkeuring gehecht aan den door Léon Blum opgestelden tekst van het antwoord op het voorstel der communisten tot het vormen van een eenheidsfront. Met slechts één stem tegen werd naar Reu ter meldt, besloten direct onderhandelingen te openen over de opstelling van een gemeen schappelijk program, op basis van het socialis tische ontwerp, en tegelijkertijd van gedach ten te wisselen over de grondslagen van een eenheidspartij. De voornaamste punten van het socialisti sche antwoord zijn: nationaliseering van het credietwezen, de banken en het verzekerings bedrijf, socialisatie van.de kapitalistische mo nopolies en de groote productie- en handels organisaties, ontwapening en verzoening tus- schen de volken. Er wordt voorts op gewezen, dat de meeste, door de communisten voorgestelde maatre gelen. niet op bezwaren stuiten, doch niet van socialistischen oorsprong zijn. De Jouvenel heeft vertrouwen in Hitler's vredeswil. De „Tribune de Genève" publiceert een .in terview met den Franschen senator Henry de Jouvenel, waarin deze zich uitspreekt ten gunste van een eerlijke poging om met Hitier tot een accoord te komen. Ook ten opzichte van de Saarkwestie verklaarde De Jouvenel zich voorstander van een rechtstreekse he Duitsch-Fransche gedachtenwisseling. Hij betreurde het dat men de Fransch-Duitsche besprekingen over de Saar, in 1931 heeft onderbroken. Frankrijk heeft slechts één be lang: het waarborgen van de vrijheid der stemming. Overigens is het bij de Saarkwes tie niet geïnteresseerd. De Saarlanders moe ten hun wil kenbaar maken, dat is niet Frankrijk's zaak. De Jouvenel is voorts van oordeel, dat men aan Hitiers vredesbetuigingen geloof hechten kan omdat het immers ook in het belang van Duitschland is. dat de vrede bewaard blijft. Men kan van Hitier al het mogelijke zeggen, maar niet dat hij de ziel van het volk niet verstaat. Als hij dus zoo vaak het woord vred' gebruikt, dan moet hij daarbij een bepaalde gemoedsgesteldheid bij zijn volk veronder stellen. In ieder geval went hij zijn volk aan deze politiek. Het is volgens de Jouvenel slechts zaak de methode van onderhandelen te vinden. Wat Hitier zegt. en doet bindt zijn volk. Daar Hitier heeft verklaard, dat hij zich zal hou den aan den uitslag van de volksstemming in het Saargebied zal men zich reeds heel spoe dig een oordeel kunnen vormen over zijn op rechtheid- Na 13 Januari moet men het psy chologische moment aanvatten. De juiste methode is die van Locarno geweest. Ook het pact van vier staat op den voorgrond. De Volkenbond komt echter eerst in de tweede plaats. Gemève, iaarsche regeering heeft geen effectieve maatregelen willen treffen, waardoor de tegen Joego Slavië gerichte daden van terreur kon den leiden tot de misdaad van Marseille. De regeering van Joego Slavië beschouwt het als haar voornaamste internationale plicht deze verantwoordelijkheid ter kennis te brengen van het hoogste orgaan der Volkcnbondsge- meenschap. Hongaarsche verdediging. De leider der Hongaarsche delegatie Eek- hardt heeft Woensdagavond laat een tegen verklaring gepubliceerd op het memorandum van Joego Slavic, waarin o.m. betoogd wordt, dat het de regeering van Joego Slavië er slechts om gaat Hongarije te belasteren om zuiver politieke bedoelingen. De moordenaar is. volgens Eckhardt, in Hon garije geheel onbekend en heeft daar nimmer gewoond. Juist is, dat drie der samenzweer ders voor den aanslag in Hongarije hebben gewoond. Hongarije heeft de regeering van Joego Slavië reeds volledige opheldering ge geven over het kamp van Janka Poeszta. Sinds het laatste voorjaar heeft de Hongaarsche re geering de nooclige maatregelen genomen om er voor te zorgen, dat de Joego Slavische emi- granten Janka .Poeszta verlaten. Overigens is Janka Poeszta geen kamp, maar een beschei den boerderij, waar 30 of 40 Kroatische emi granten waren ondergebracht. Het geheel was een particuliere aangelegenheid. De Hongaar sche regeering is door de opheffing van het kamp geheel tegemoet gekomen aan de eischen van Joego Slavië. Voorts protesteert Eckhardt tegen het bij de zaak betrekken van Hongaar sche officieren. Evenmin zou ooit van Hon gaarsche zijde financieele steun zijn verleend. De Zuid-Slavische verwijten aan Hongarije. Het Zuid-Slavische memorandum, dat zoo als reeds gemeld, Woensdagmiddag bij den secretaris generaal van den Volkenbond is ge deponeerd, gaat na een uitvoerige historische inleiding over tot het eigenlijke vraagstuk van de verantwoordelijkheid voor den aanslag te Marseille. De kwestie van de verantwoordelijkheid, aldus wordt gezegd, wordt opgehelderd door drie feiten: 1. de keuze der misdadigers is ge schied op Hongaarschen grond onder de terroristen, die in speciale kampen lang en zorgvuldig voor de uitvoering van dergelijke handelingen waren voorbereid. 2. de samenzweerders hebben het Hongaarsche gebied ongehinderd en voorzien van Hongaarsche passen ver laten. 3. de aanslag te Marseille is de uit werking van de terroristen actie die jarenlang op Hongaarsch gebied is geleid en ondersteund. De Hongaarsche regeering wordt verweten, dat zij ondanks herhaalde klachten geen effectieve maatregelen tegen de terroristen in de jaren 1930 tot 1934 genomen heeft. Eerst in April 1934 heeft de Hongaarsche regeering het aanwezig zijn van terroristen op Hon gaarsch grondgebied gedeeltelijk toegegeven Dank zij het dulden door de Hongaarsche re geering en den steun der overheid, is een corps van geoefende moordenaars en misdadigers kunnen ontstaan in een ware misdadigers- school. In het „terroristenseminarium" van Janka Poeszta hebben de organisatoren van den aanslag op koning Alexander de uitvoe rende organen van hun wandaad^ gezocht en uitgekozen. Tegenover het internationale onderzoek heeft de Hongaarsche regeering. aldus wordt verder verklaard een systematisch negatieve houding ingenomen vql uitvluchten en tegen strijdigheden. De misdaad van Marseille wordt het natuur lijke resultaat genoemd van een sedert lang georganiseerde misdadigersbende, welke tegen Joego Slavië gekant was. De autoriteiten van één staat staan onmach tig tegen dergelijke terroristische organisaties en zonder internationale samenwerking is de bestrijding van dezen bizonder gevaarlijken vorm van criminaliteit onmogelijk. De Hon- ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELLINC. ppïlüi Eenmaal binnen zette Wogram ons kereltje op de tafel voor zich. „Zóó." zegt hij, „dan kunnen wij wat beter met elkander praten; nu merk je niet het verschil tusschen ons. Zeg nu maar eens wat je mij te zeggen hebt." Toen heeft Thijs weer van het verhaal van Krak gesproken; maar Wogram sprak: „Ik weet het al, ik ken die Krak; mij stuurde hij zijn eksters ook. Zij hebben al mijn bergen kaal gestolen." „Wij wilden," zoo ging Thijs weer voort, „hem weer al zijn edel- steenen ontnemen en komen vragen of U daar soms wat hulp bij wilt verleenen. Want zie, dit is het punt waarop al onze plannen steeds weer vastloopen; hoe kunnen wij ooit op de maan belanden?" „Het plan," riep Wogram, „vind ik prachtig; en voor wat hulp moest je bij mij juist zijn! Want let eens op wat ik je zeg; met een katrol en flink wat touw, mét pijl en boog, breng ik je zeer snel van de aarde en veilig naar de maan." Bloedig gevecht met Chineesche communisten. Meer (lan duizend dooden., SHANGHAI. 28 November (V.D.) Vol gens berichten van de zijde der Chineesche regeering hebben de regeeringstroepen na een gevecht van 48 uur aan de grens der pro vincies Kiangsi en Hoelan meer dan duizend communisten gedood en twee duizend gevan gen genomen. De regeeringstroepen waren versterkt met cavalerie en vliegtuigen. Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Hel behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft! Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op hel borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en sloppen. En morgen ziel Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. (Adv. Ingez. Med.) ■UilRlll* VRIJDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM, 301 M. 8.VARA. Gramofoonmuziek. 10.VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Voordracht door Rolien Numan, 10.35 Gramofoonmuziek. 11.— Voordracht door Rolien Numan. 12.— AVRO. Lunchmuziek door het orkest van het Rem brandt Theater te Amsterdam olv. Daaf Har- togs. 1.45 Voordracht door Folkert Kramer. 2.15 Kamermuziek. 2.45 Gramofoonmuziek. 4. VARA. Knipcursus door Mevr. A. van Blanken van Kuyk. 8e les. 4.45 Gramofoonmuziek. 5. 5Na schooltijd. 5.30 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 6.— Gramofoonmuziek. 6.15 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 6.30 Gramofoon muziek. 6.45 Eddy Walis en zijn orkest. 7.30 Geordende productie en distributie door Her man Vos. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.56 Herha ling SOS-berichten. 8.— Sluiting. 8.— VPRO. Cursus drie levensbeelden uit de Evangeliën. Spreker: Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman 8.30 Concert. 9.— Cursus: De rechtvaardiging van de Godsdienst door het denken. Spr. Dr. H. de Vos. 9.30 Concert. 10.Vaz Dias en Vrijz. Godsdienstig Persbureau. 10.15 Lezing. Twee filmgebeurtenissen (Dood Water en Koningin Christina. Spreker Jan van Kasteel. 11. VARA. Jazzmuziek. 11.30 Populaire gramofoon muziek. 12.Sluiting. HUIZEN, 1875 M. 8.— KRO. Morgenconcert. 10.— Gramofoon muziek. 10.30 Uitzending voor fabrieken. 11.— Gramofoonmuziek, 11.30 Uurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.— Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.Kro-orkest olv. Johan Gerritsen. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.10 Ope rette-programma door het Kro-orkest olv. Jo han Gerritsen. 3.Gramofoon-opera-pro- gramma. 4.Kro-kamerorkest olv. Johan Gerritsen. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.Land- bouwerisiswetten door Th. Arts. 5.30 De Kro- boys olv. Piet Lustenhouwer. 7.10 Politiebe richten. 7.15 De psychologie van het getuige nis door Dr. Jac. van Dael. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.15 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 9.— Het Kro-symphonie-orkest (U. S. O.) olv. Henri van Goudoever, m. m. v. Henk Wezel, cello. 9.35 Gramofoonmuziek. 940 Cello-soli door Henk van Wezel. A. d. vleugel Fred Bos- hart. 9.50 Kro Symphonieorkesfc (U. S. O-) 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gregor Serban en zijn Roe meensch orkest. 11.15 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 13