HET NIEUWE AVONDBLAD St. Nicolaas Wijk aan Zee - Bouwterrein- OLPENBARNEVELT OF WILHELMUS PENAAL 19e JAARGANG No. 331 DONDERDAG 79 NOV. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algerneene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meet 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden tn^dedeeilngen dubbele prijs. ALLE AD VERTEN '1'IëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HWH' NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; G00— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verbes van een duim; 150— bij verbes van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verbes van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visscbers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, Indien Hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevaben. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN De woningbouw in Velsen- Noord. Wie vestigen zich in de nieuwe woningen? Het is een bekend feit, dat het met den grooten trek naar onze gemeente afgeloopen is. En daardoor is ook de tijd voorbij, dat de woningmarkt jaarlijks met 600 a 700 woningen werd verruimd. Er is stilstand en daardoor werkloosheid gekomen in de eens zoo leven dige bouwindustrie, waarin eenige jaren ge leden honderden bouwvakarbeiders een flink stuk brood verdienden. Stilstand? Dit is niet geheel juist. Wel in dat deel onzer gemeente, waar vroeger het meest werd gebouwd, n.l. in IJmuiden. Hier kan men het aantal op dit oogenblik in aan bouw zijnde woningen tellen op de vingers van één hand. En zoo is het niet alleen op dit tijdstip, zoo is het al sedert eenige jaren. Sedert eenige jaren is het gedaan met den woningbouw, die voorheen zoo intensief was- dat het heele aspect van dit deel der ge meente zich in den loop van een luttel aantal jaren radicaal wijzigde. Maar in andere deelen onzer gemeente werd het bedrijf, zij het ook in een langzamer tempo, voortgezet. Driehuis gaf den stoot; la ter volgde Santpoort. Waren het in IJmuiden voornamelijk ar beiderswoningen, in Driehuis en Santpoort bouwde men veelal woningen voor midden standers. En thans is het Velsen-Noord, dat de be langstelling der bouw-industrie op zich heeft weten te vestigen. Wij hebben er vroeger al eens op gewezen, dat ïn dit deel van dé gemeente ook midden in den crisistijd, in zekeren zin van een wo ningnood gesproken kon worden. En wat we thans zien gebeuren, bewijst de juistheid hier van. Het lag voor de hand, dat de bouwindustrie zich in dit deel van de gemeente toelegde op den bouw van arbeiderswoningen. Immers kon worden vastgesteld, dat een groot deel der ar beiders, werkzaam aan papierfabriek, hoog ovens, stikstoffabriek en cementfabriek ten getale van eenige duizenden, voor een groot deel niet daar woonde, waar men dit zou ver wachten, n.l. in Velsen-Noord. Zij woonden in IJmuiden. in Beverwijk en in Wijk aan Duin. De bouwexploitanten redeneerden dat, wan neer er in Velsen-Noord maar goede en goed- koope arbeiderswoningen gebouwd werden, er geen twijfel aan behoefde te bestaan, of er zouden wel bewoners komen opdagen. De praktijk heeft hen in hun optimisme niet beschaamd. Laten we eens kijken, wat er zich op het ge bied van den woningbouw in Velsen-Noord heeft voltrokken. De woningen in de Smidt van Gelderstraat, bestemd voor personeel van de papierfabriek kunnen gevoeglijk buiten beschouwing worden gelaten. Maar daarna werd een 90-tal woningen ge bouwd aan de Watervlietstraat en verder de Geelvinkstraat in den Wijkermeerpolder. Nette arbeiderswoningen waren het, „van alle ge makken voorzien". En ook niet te duur. Ze zijn thans nagenoeg alle bewoond. Waar de bewoners vandaan zijn gekomen? Het antwoord op deze vraag is verrassend: uit Velsen-Noord. voor een groot gedeelte al thans, voor een ander gedeelte uit IJmuiden en IJmuiden-Oost en voor een heel klein ge deelte uit Wijk aan Duin. Deze woningbouw heeft dus een wel is waar logische, maar voor eigenaars van woningen in Velsen-Noord en IJmuiden minder aangename verhuizing te weeg gebracht. Het gevolg immers was, dat in IJmuiden en IJmuiden-Oost het aantai leegstaande woningen nog grooter werd en in Velsen-Noord, ook buiten het min of meer in een kwaden reuk staande blok aan de Noorderlaan, woningen leeg kwamen. Het was dus geen intercommunale, doch een communale verhuizing, die het gereed komen van dit woningblok in het leven riep. Want, zooals reeds gezegd, slechts een klein gedeelte van de nieuwe bewoners kwam uit andere gemeenten en wel uit Wijk aan Duin. Dat dit aantal niet grooter was, valt niet te verwonderen, want ook in Wijk aan Duin wordt druk gebouwd op een plaats, die weinig verder van het industriecentrum ligt dan de nieuwe blokken in Velsen. Te begrijpen is het, dat een groot contingent der nieuwe bewoners geleverd werd door IJmuiden-Oost. En met de thans verhuisde gezinnen is het aantal candidaten voor een woning in Velsen-Noord nog geenszins uitgeput. Want nog tal van ar beiders, werkzaam bij papierfabriek, hoog ovens enz. wonen nog hier, hebben dus nog het Noordzeekanaal tussehen de plaats waar zij wonen en die waar zij werken en daar tegen is wel eenig bezwaar. Alleen van de 950 arbeiders werkzaam aan het hoogovenbedrijf bedraagt dit aantal reeds 240 in IJmuiden- Oost en 71 in IJmuiden. Opvallend is tevens, dat van hier uit ver huizingen naar Wijk en Duin voorkomen. Het "bouwen wordt voortgezet. Na de hon derd woningen ten Oosten, komen de honderd ten We sten van den Wijkerstraatweg. n.l. die op Schulpen. Ook dit worden goedkoope en aardige woningen, zoo luidt het. Wanneer de ze gereed zijn gekomen, zuilen opnieuw weer woningen in Velsen-Noord en in IJmuiden- Oost leegkomen, vermoedelijk bijna evenveel als er nieuwe gebouwd worden. Er valt bij deze volksverhuizing nog iets waar te nemen en dat verklaart in zekeren zin de verhuizingen, waaraan-, niet ten grondslag ligt de bedoeling van den verhuizer, om dich ter bij zijn werk te gaan wonen. En dit is: de drang naar het wonen in allermodernste woningen met vaste waschtafels, glas-in-lood enz. De bouwondernemers weten dezen drang naar een woning, waarin een zekere luxe DAN DE MEEST GEVRAAGDE MODELLEN. EEN FIJNE SIGAAR!! Goed nieuws voor de kinderen van IJmuiden. (Adv. Ingez. Med.) tentoongespreid wordt, heel handig te exploi- teeren en bouwen dienovereenkomstig, waar toe zij in staat worden gesteld door de lage prijzen van het benoodigde materiaal. Het feit dat verhuizen bedstroo kost, blijkt geen over wegend bezwaar te zijn. Op grond van de redenen, hierboven uiteen gezet, mag verwacht worden, dat. wanneer de woningen op Schulpen gereed zijn. een nieuwe ontvolking van IJmuiden-Oost zal plaats vinden. VERLOTING „WILHELMINA". A.s. Vrijdagavond zal in De Witte Bioscoop de trekking plaats vinden van de door de Chr. Muziekvereeniging „Wilhelmdna" geor ganiseerde verloting van een tafelbiljart. De opbrengst van deze verloting is bestemd: voor het aanschaffen van nieuwe muziekinstru menten. Belangstellenden hebben toegang tot de trekking. EEN GOEDE BEURT VOOR BUREAU WIJSMULLER Bij de behandeling voor den Raad voor de Scheepvaart inzake de stranding van het ss. „Lingestroom" op de Noorderpier, heeft dit college terecht gewezen op de belangrijkheid van een welbeschermde haven. Sleepboothulp, zoo zegt de Raad in zijn uit spraak, was hier verrassend snel aanwezig. Ten duidelijkste is hier gedemonstreerd, hoe nuttig het is met het oog op de veiligheid zoowel van de scheepvaart als van de haven, dat ter plaatse sleepbooten gereed liggen om onmiddellijk l*ilp te kunnen bieden. Voor de N.V. Bureau Wijsmuller's Sleep- hulp- en bergingsdienst, die bij deze stranding als bij zoovele noodgevallen, direct ter hulp snelde en binnen 15 minuten met een 2-taï sleepbooten ter plaatse was, moet dit oordeel wel een voldoening zijn. Vooral na de voor eenige jaren gevoerde campagne van enkele Amsterdamsche autoriteiten dat de IJmuider haven geen sleepbooten noodig had, moet de meening van een gezaghebbend college als bovengenoemd, de koene bergers een hart onder den riem gestoken hebben. Ook wij hebben het reeds meer malen uitgesproken: IJmuiden kan niet zonder sleepbooten! De sleepdiensten hebben in dezen tijd natuurlijk ook een zware „struggle fer life" te voeren en sterke broeders steunen hier de zwakkeren. De groote Amsterdamsche reede- rijen mogen immer het belang van een goed. geoutilleerde, veilige haven blijven inzien. WEENSCHE AVOND H. O. V. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondagavond a.s. onder directie van Frits Schuurman een volksconcert in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem. Soliste is Hen- riette Sala (zahg). Het programma vermeldt de Unvollendete de ouvertures Fledermaus en Dichter und Bauer voor orkest; de soliste zingt de Früh- lingsstimmenwalzer en de Aria der Königin der Nacht uit de Zauberflöte. HALLELUJAH ZINGT TE AMSTERDAM. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" dir. Theo van Zutphen, heeft Dinsdagavond op verzoek van het Amsterdamsch Mannen koor „Adama van Seheltema" een bezoek aan de hoofdstad gebracht. Dit mannenkoor, dat eveneens onder leiding van denzelfden direc teur staat, vierde dien dag zijn 45-jarig be staan met een groot feestconcert in de concert zaal van Krasnapolsky. Op deze uitvoering waren alle koren van Theo van Zutphen aan wezig, die afwisselend enkele nummers ten gehoore brachten. Hallelujah oogstte met haar optreden veel succes. VISSCHERIJNIEUWS IN EEN NOTEDOP. Ondanks de slechte besommingen giste ren waren niet minder dan 5 trawlers, die minder dan f 1000 besomden, aan den afslag schijnen er voorloopig niet meer trawlers opgelegd te zullen worden. De Emma IJM 177 kwam binnen met defecte winch. De Kunstkring „Het Schouw spel". Het werk wordt in elk geval voortgezet. Men heeft uit de bladen reeds kennis ge nomen van het gebeurde met het Interna tionaal Bureau „Holland", het bureau dat de voorstellingen exploiteert van den Kunstkring „Het Schouwspel". Aangezien de Kunstkring „Het Schouw spel" ook in onze plaats een afdeeling heeft hebben we eens bij den vertegenwordiger van het bureau, den heer F. Hinrichs geïnfor meerd hoe het staat met de belangen van de 460 leden van zijn afdeeling. De heer Hinrichs achtte het een storm in 'n glas water en gaf als zijn meenmg te ken nen, dat de zaak wel weer in het reine ge bracht zou kunnen worden. De organisatie telt thans 40 afdeelingen met zeker 40.000 leden. De afdeeling Utrecht bestaat reeds 14 jaar. Het bureau werd opgericht uit ideëele overwegingen, n.l. om iedereen in de gelegen heid te stellen, goede tooneelvoorstelilngen te bezoeken en de menschen zooveel mogelijk van de straat te houden. Dit laatste ligt ook ten grondslag aan de uitbreiding, die het bureau de laatste jaren heeft gekregen, toen ook in andere plaatsen afdeelingen werden ge. sticht.Hoe belangrijk het werk van den kunst kring is mag blijken uit het feit, dat de af deeling Amersfoort 1700 leden telt. Het bericht van het gebeurde in Haarlem trof de heer Hinrichs zeer. Maandag heeft hij nog contributie geïnd bij de weekleden, heeft hij ook nog f 52 naar Utrecht gegireerd ten bewijze waarvan hij ons het re?u toonde. De afdeeling hier heeft geheel aan haar verplichtingen voldaan. De leden hebben on geveer 26 weken contributie a 12 ets. per week betaald en hebben daarvoor 2 voorstellingen kunnen bijwonen. Zij komen dus in geen ge val te kort. Dinsdagavond heeft er nog een conferentie plaats gevonden met de gezelschappen, waar in de mogelijkheid van voortzetting van 'net werk besproken is. De heer Hinrichs zal zich persoonlijk in Utrecht op de hoogte stellen van den stand van zaken. Indien onverhoopt de N.V. haar bedrijf zou moeten staken, stelt de heer Hinrichs zich voor, de zaak van de afdeeling IJmuiden in samenwerking met de directie van Thaïia voort te zetten. Het spreekt vanzelf, dat de heer Hinrichs ten zeerste betreurde wat er gebeurd is. Hij is er met hard werken in geslaagd in IJmui den een sterke afdeeling te vormen en zou natuurlijk ongaarne zien, dat al zijn werk thans tevergeefs zou blijken. Ongetwijfeld zullen de leden in IJmuiden met belangstelling afwachten wat er verder gaat gebeuren. VISCH ALS BETALING. Een directeur van een Deensche circus onderneming, die op IJsland vertooningen gaf, was gedwongen om kabeljauw aan te nemen bij gebrek aan voldoende geld onder de be volking. De bezoekers konden aan de loketten toe gangsbewijzen krijgen tegen uitwisseling van visch. Den volgenden dag verkocht de direc teur zijn zonderlinge recette aan een groot handelaar in visch! CONCERT „KUNST NA ARBEID" In ,,'t Wapen van Velsen" geeft de Harmo nie Vereeniging „Kunst na Arbeid" Zaterdag avond een concert onder directie van M. Kley. Onder de uit te voeren werken treffen we aan: Einzug der Gaste van Wagner (marsch) Rossini's ouverture Tancred; Suite Ballet van Popy; Fantaisie over Hoffman's Erzahlungen van Offenbach; Ouverture Neurenberger Puppe door Adam; een fantaisie naar motie ven uit de opera Faust, een wals van Wald- teufel en een marschpotpourri van Maas. Tot 1 Maart 1935 10-15% reductie op de bestaande grondprijzen. N.V. BUFFET-MAATSCHAPPIJ E. P. U. TELEF. 3O06 - WIJK AAN ZEE (Adv. Ingez. Med.). Bij onze St. Nicolaaskrant. De krant is natuurlijk voor de groote men schen. Wat kan het de kinderen schelen, wat er in Genève of in Rome of Weenen wordt besproken. En bovendien, het is toch allemaal narigheid wat er in de krant te lezen staat. Gelukkig behoeven onze jongens en meisjes zich daarover het hoofd niet te breken. Als die de krant „ter hand nemen" zooals dat in deftige taal heet, dan doen ze dat alleen om het kinderverhaaltje te lezen; Zaterdags middags maakt natuurlijk een uitzondering, dan grijpen ze allen naar de krant om de kinderrubriek van mej. Vijlbrief te verslinden. Maar dit stukje is nu eens heelemaal voor de kinderen alleen. Jongens en meisjes van IJmuiden, we hebben jullie wat te vertellen. En wat we jullie te vertellen hebben is goed nieuws. Sinterklaas komt! Op uitnoodiging van de IJmuider Courant. In een open lan dauer zal hij door IJmuiden rijden. Wanneer komt hij? Woensdag 5 December is de groote dag. Des middags 2 uur arriveert de goede Sint aan het station IJmuiden. Daar komt de met twee paarden bespannen landauer voorrijden om Sint Nicolaas. die natuurlijk vergezeld is van zijn zwart knechtje op een gemakkelijke wijze te brengen waar hij wezen moet. Het eerst gaat het naar ons kantoor in de Kennemerlaan. Iedere jongen en ieder meisje van IJmuiden weet natuurlijk waar dit kan toor is. Kijk goed uit. jongens en meisjes. Want de goede Sint doet meer dan rondrijden. Gedurende den geheelen rit zal hij noten uit strooien. De route, waarlangs de bisschoppelijke lan dauer zal rijden is: Station, Bloemstraat, Julianabrug. Kennemerlaan. Bij ons kantoor wordt halt gehouden. Sint Nicolaas zal met de overeenkomstig zijn hooge waardigheid voor geschreven ceremoniën door onze redactie ontvangen worden. Natuurlijk behoort daarbij een kopje thee met speculaas. Hij zal even van zijn vermoeiende reis uitrusten en dan weer zijn tocht door IJmuiden vervolgen en wel dooi de Grahamstraat, Huygensstraat. over de Julianabrug naar de bewaarschool in de Pres. Krugerstraat, steeds maar noten strooiende. Na een bezoek aan de bewaarschool wordt de tocht vervolgd door de Keizer Wilhelmstraat naar het lokaal van de rubriekertjes. Prins Hendrikstraat No. 117. Hier komen alleen de rubriekertjes, die trouw de middagen bezoeken en trouw elke week hun briefje schrijven. Het spreekt vanzelf, dat de goede Sint niet met leege handen komt. Wat hij meebrengt ver klappen we natuurlijk niet. Dus jongens en meisjes van de kinderrubriek, doet jullie best nog eens, want jullie weet, wat er op het spel staat. Juffrouw Vijlbrief zal zeker Zaterdag in de rubriek nog wel het een en ander hier over te vertellen hebben. Het belooft reusach tig te worden, daarvan kunnen juUie verzekerd zijn. Maar Sint Nicolaas moet verder. Want zijn einddoel is het Magazijn Kofa, Kanaalstraat 63—65, waar hij voorloopig zijn tenten zal op- Dat wordt dus een fijne middag voor de jeugd van IJmuiden. We hebben al gehoord, dat Sint-Nicolaas een geweldigen zak noten meeneemt, dus, jongens en meisjes, er valt heel wat te knabbelen. Maar als jullie broer tjes of zusjes hebt, die zelf niet bij den blijden intocht aanwezig kunnen zijn, moeten jullie natuurlijk wat voor hen bewaren. En jullie bent natuurlijk allen in de Kennemerlaan, om, den goeden Sint, als hij bij ons bureau uit stapt, een ovatie te brengen. OPENING DER TENTOONSTELLING B. L. O. SCHOOL. Een der lokalen van de B.L.O. school aan de Houtmanstraat is herschapen in een ten toonstellingszaal. De geëxposeerde voorwer pen zijn de werkstukken, in het afgeloopen schooljaar door de leerlingen vervaardigd. Woensdagmiddag vond de opening der ten toonstelling plaats, hetgeen geschiedde in tegenwoordigheid van een helaas niet al te groot aantal belangstellenden. Onder dezen merkten wij o.a. op burgemeester Rambonnet, die de tentoonstelling zou openen, de wet houders J. C. Dunnebier en P. Bosman, den gemeente-secretaris, den heer Suwerink, hoofd van de afdeeling Onderwijs, eenige raadsleden, onderwijzers enz. Het hoofd der school, de heer A. P. Stolk heette namens het personeel de aanwezigen welkom. Met de tentoonstelling wordt be doeld, aldus de heer Stolk, een beeld te geven van het dagelijksch werk der leerlingen. Het beeld is uit den aard der zaak onvolledig want er zijn altijd dingen die niet vastgelegd kunnen worden, als bijvoorbeeld het huis- houdonderwijs voor meisjes. Toch is getracht zooveel mogelijk volledig te zijn. opdat een zuiver beeld gegeven wordt. In elk geval, al dus de heer Stolk is het bewijs geleverd, dat er met de kinderen nog wel iets bereikt kan worden. Hierna verkreeg de burgemeester het woord. Het deed spreker een genoegen, als beheerder van de portefeuille van onderwijs in het col lege te kunnen voldoen aan het verzoek, de jaarlijksche tentoonstelling te openen, in de eerste plaats om te demonstreeren, hoe be langrijk burgemeester en wethouders het werk van de school vinden. Dikwijls wordt dit niet genoeg gewaardeerd. Het buitengewoon lager onderwijs, aldus spreker, is bestemd om die genen, die anders zijn dan anderen, maar daarom nog niet minder, een opleiding te geven, die hen op lateren leeftijd van nut kan zijn. Opvallend is het, dat de leerlingen niet zooveel afwijken van anderen. Alleen de gewone wijze van onderwijs geven is voor hen niet geschikt. Voor elk moet een bijzondere methode gevolgd worden. Men heeft deze methode gezocht en ook gevonden. Dit wil nog niet zeggen, dat de te bereiken resultaten niet dezelfde zijn als bij het gewone onder wijs. Ook met hen, welke tot cle achterlijken behooren wordt nog veel bereikt. Het speet den burgemeester, dat van het zoo groote onderwijspersoneel in de gemeente zoo weinigen aanwezig zijn. Hij hoopte, dat dit alsnog beter zal worden. De tentoonstelling heeft ook het nut, dat de aandacht op het werk der leerlingen wordt gevestigd niet alleen van het publiek, maar ook van de onderwijzers. Hij ziet in het streven van de gewone scholen, om zooveel mogelijk hun leerlingen te behouden een ooi-zaak, dat het aantal leerlingen der school niet grooter is. Men zal dingen te zien krijgen, waarvan men zich afvraagt, hoe het mogelijk is, dat de kinderen zooïets tot stand brengen. De burgemeester sprak ten slotte de hoop uit, dat <fe belangstelling voor het onderwijs wordt verhoogd en dat velen de tentoonstel ling zullen komen bezichtigen, opdat men kan zien wat hier door het onderwijzend per soneel, door zich met hart en ziel aan het onderwijs te geven, wordt bereikt. Verder hoopte de burgemeester, dat de aanwezigen, waar ook, een woord zullen spreken in het belang van de school. Hierna verklaarde de burgemeester de ten toonstelling voor geopend. Mede namens het personeel dankte de heer Stolk den burgemeester voor zijn waardee- rende woorden. Met belangstelling bezichtigden de aan wezigen daarop de tentoongestelde voorwer pen, waarvan vele hen door de wijze van uitvoering en samenstelling verbaasd deden staan. „RUBBER" IN THALLA. Een naamloos tooneelgezelschap, onder lei ding van Louis Saalborn, voerde voor een zeer matig bezette schouwburgzaal van Tha lia het tooneelwerk „Rubber", ontleend aan het bekende boek van mevr. M. H. Szekely Lulolfs, op. Het gegeven is onzen lezers zeer zeker be kend genoeg, zoodat wij daar niet verder over zullen uitwijden. Het is door de bewerkers van het tooneelstuk grondig omgewerkt. In de rolbezetting merkten we o.a. op Louis Saalborn, Jan van Ees, Folkert Kramer, Carla de Raet, Atie Crok, Ada van Duyl, Amsy Moïna. Voor detooneélbewerking is de episode van het huwelijk van John van Laer met Renée tot uitgangspunt genomen. De tragische mis lukking van dit huwelijk vormt de kern van het tooneelstuk. Wij zien John voor en na zijn huwelijk in de verwaasloosde assistenten- woning, wij wonen de uitbundige tooneelen bij in de plantersclub en iets van de idylle tussehen Renée en een harer aanbidders. Deze idylle neemt vasteren vorm aan en Renee iaat haar echtgenoot in de rimboe achter rubber De décors vermochten een Indischen sfeer te suggereeren, die de spelers in de hoogte punten van hun spel belangrijk wisten te on- derstreepen. IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Frey kwam hier van Rouaan binnen om bij de Hoogovens een partij ijzer te laden en vertrok daarna naar Londen om de lading voor Zweden te comple- teeren. Gestrand. Het Noorsche stoomschip Frithjof Eide, dat eenige dageen geleden in ballast van hier naar Narvik vertrok om erts te laden, is op de Noorsche kust gestrand en zal vermoedelijk verloren zijn. De opvarenden zijn gered. VELSEN De Gemeentebegrooting. Voorstellen der s.-d. raadsfractie. De s.d. raadsfractie heeft in verband met eenige begrootingsposten voorgesteld: 1."te schrappen de onder no. 106 genoemde bijdrage aan de burgerwacht groot f 1200 en het hierdoor vrijkomend bedrag te bestemmen voor bijdrage aan het comité voor school- voeding; 2. te schrappen het onder no. 112 uitgetrok ken bedrag van f 1500 voor den luchtbescher mingsdienst en van het hierdoor vrijkomend bedrag f 150 te bestemmen voor bijdrage aan het Centraal Drankweercomité en f 1350 voor bijdrage aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose; 3. over te gaan tot verlaging van den gas- prijs en dezen met ingang van 1 Januari a.s. te bepalen op 8 ct. per M3. voor levering over den gewonen meter en 9 ets per M3. voor le vering over den muntmeter. Naar aanleiding van dit laatste voorstel herinneren B. en W. er aan, dat zij 30 Octo ber j.l. mededeelden, dat bij hen in overweging is, de vraag in hoeverre verlaging van de gas- tarieven mogelijk is. Ten opzichte van het voorstel merken B. en W. op, dat het bij hen wel eenige bevreemding wekt, dat de voorstellen niet aangeven de dekkingsmiddelen voor het tekort van f45825, dat door de voorgestelde gasprijsver- laging zou worden veroorzaakt. B. en W. ach ten het niet mogelijk, thans over dit punt een beslissing te nemen en stellen den raad voor, het voorstel in hun handen te stellen om ad vies. Het ligt in de bedoeling van B. en W„ in de in December te houden vergadering de na dere regeling van den gasprijs aan de orde te stellen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1