DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN- Schip van verm. aankomst Laatste bericht Atxeri Mendi Rosario 4 Dec. 26 Nov. van Teneriffe. Arcwear La Plata Amplegarth Buenos Aires 7 Dec. Amstelland Vancouver Achilles Calamata 29 Nov. Alcinous Batavia 23 Dec. Amassia West Indië 15 Dec. Amazone West Indië Aizkarai Mendi Buenos Aires bevracht. Bennekoon Chili 23 Nov. van Curasao. Brits urn Buenos Aires 4 Dec. Barn e veld Chili 24 Nov. van Pto Chimaca. Boskoop Chili Bodegraven Hamburg Beijerland New Castle 30 Nov. Boschfontein Hamburg 29 Nov. Boekenheim Tampa 29 Nov. 27 Nov. van Valentia. Puerto Barrios 21 Nov. van Barbados. Coblenz Japan 4 Dec. 25 Nov. van Pt. Said. Com. Charles Meric Hullva Cottica West Indië 11 Dec. 26 Nov. van Parimaribo. Deucalion Midd. Zee 27 Nov. te Lissabon. Den Haag Aruba in lading. Enggano Ned. Indië 7 Dec. 23 Nov. van Port-Said. Eurybates Batavia. 13 Dec. 26 Nov. van Pt. Sudan. Euterpe Bordeaux 4 Dec. in lading. Gaas terl and Buenos Aires 13 Nov. van Bahia. Ned. Indië 18 Dec. 22 Nov. van Colombo. Ganymedes Constantza 25 Dec. 26 Nov. van Stamboul. Goodleigh Nicolajeff 28 Nov. 22 Nov. van Gibraltar. Heemskerk Zuid Afrika 17 Nov. van Kaapstad. Hermes Bourgas 26 Nov. van Izmir. Heidelberg Ned. Indië 18 Jan. 21 Nov. van Belawan. I. P. Goulandris Buenos Aires 13 Dec. 17 Nov. vertrokken. Ned. Indië 8 Jan. 21 Nov. van Macassar. Irene Gdynia 8 Dec. in lading. Joh. de Witt Batavia 28 Nov. van Genua. Juno Midd. Zee 11 Dec. 28 Nov. te Catania. Joh. van Oldenbarnevel Batavia 25 Dec. in lading. Josiah Macy Constantza in lading. Kalypso Vergotti Beunos Aires in lading. Laertes Batavia 15 Dec. 24 Nov. van Pt. Said. Meerkerk Japan 28 Nov. van Gibraltar. Myrmidon Batavia 29 Nov. 28 Nov. van Londen. Buenos Aires 11 Dec. 24 Nov. van Bahia. Japan 26 Nov. van Hongkong. Melampus Hamburg 29 Nov. 28 Nov. van Bremen. Motorcarline Aruba 2 Dec. 11 Nov. vertrokken. Neumark Ned. Indië 31 Dec 25 Nov. van Singapore. Nijkerk Oost Afrika 28 Nov. van Pt. Said. Rosario 12 Dec. 10 Nov. van Buenos Aires, Oberon Haifa 22 Dec. 19 Nov. vertrokken. Buenos Aires 22 Dec. 29 Nov. vertrokken. C. F. Liljevalch Londen heden 27 Nov. uitgeklaard. Poelau Roebiah Ned. Indië 22 Nov. van Belawan. Perratis L. Cambanis. Beunos Aires in lading. Poelau Laut Batavia in lading. Peisander Batavia 4 Jan. in lading. Pluto (Ned.) Stettin in lading. Poelau Tello Hamburg in lading. Reggestroom West Afrika 22 Nov. te Cape Mouat. Randfontein Zuid-Afrika 27 Nov. van Lor. Marques. Ranja Sundsvael 20 Nov. vertrokken. Riga 1 Dec. 22 Nov. vertrokken. Serooskerk Japan 27 Nov. van Colombo. Saleier Ned. Indië 27 Nov. van Pt. Said. Saaie Japan 14 Dec. 26 Nov. van Pt. Sudan. Syra West Indië 28 Nov. van Cartagena. Sebastian Bilbao (v. IJm.) in lading. Schokland Methil 29 Nov. 27 Nov. vertrokken. Telamon Alexandrië. 8 Dec. 24 Nov. van Malta. Theseus Danzig 1 Dec. 27 Nov. te Kopenhagen. Tabian Ned. Indië 26 Nov. van Sabang. Tiberius Midd. Zee 12 Dec. 26 Nov. van Napels. Trajanus Hamburg 2 Dec. vertrekt 1 Dec. Vulcanus Midd. Zee 30 Nov. 28 Nov. van Ouessant. Venezuela West Indië 11 Dec. 26 Nov. van Barbados. Wm Wilberforce W. Afrika 24 Nov. van Winnebah. Zeelandia Buenos Aires. 1 Dec. 28 Nov. van Lissabon. Zuiderkerk Japan 24 Nov. te Kobe. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TB IJMU1DBN AANGKKOMEK SCHEPEN Hoogovens Hoogovens Zweedsch Zweedsch s.s. s.s. Frey Ingarö Rouaan Helsingborg laden erts VELSEN Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Heden vóór 15 jaar opgericht. Het is heden 15 jaar geleden, dat in onze gemeente werd opgericht de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. 29 November 1919! Welk een belangrijke datum in de geschiedenis der tuberculose bestrijding. Van dien datum af immers werd de strijd tegen „de witte pest" met energie ter hand genomen, van dien datum af dateert het prachtige werk van deze sympathieke vereeni ging. Welk een zegenrijke arbeid is er in dit tijdsbestek door de vereeniging al verricht; in hoeveel gezinnen is in deze jaren niet verlich ting gebracht, hetzij door uitzending van een door deze gevreesde ziekte aangetast gezins lid. hetzij door verbetering van de huisvesting of op andere wijze. Hoe velen hebben niet ge profiteerd van de voorlichting van den con- sulteerenden geneesheer en van de huisbezoek sters. Het is vooral wijlen dr. Onnen geweest, die den stoot tot oprichting der vereeniging heeft gegeven, welke oprichting geschiedde na een in Hotel de Prins gehouden openbare ver gadering. Achtereenvolgens waren als consulteerend geneesheer aan de vereeniging verbonden de doktoren Anema, van Slooten en Kielstra die allen door hun ernstig werken veel tot den succesvollen arbeid van de vereeniging heb ben bijgedragen. Ook van het gemeentebestuur heeft de ver eeniging steeds de grootst mogelijke mede werking mogen ontvangen. We zeggen niet te veel als we de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose het troetelkind van het gemeente bestuur noemen. En ook van de zijde der bur gerij heeft de vereeniging steeds veel blijken van sympathie mogen ontvangen. Als er eens voor een bepaald doel of door bijzondere om standigheden meer geld dan gewoonlijk noodig was. kostte het nooit veel moeite, een aantal 'dames te vinden, bereid, een bazar te organi- seeren of op andere wijze geld in te zamelen. Het zal moeilijk zijn, lof te zwaaien aan al degenen, die de vereeniging in haar moeilijken strijd op bijzondere wijze gesteund hebben. Daarvoor is dit aantal te groot. Maar een uit zondering mogen we wel maken. En dit geldt in de eerste plaats den voorzitter, den heer Unger, die van de oprichting af, waartoe hij ÏPQii wijlen dr. Onnen den stoot heeft gegeven, deze functie bekleedt en wel met zooveel lief de, met zooveel ijver, dat we de vereeniging niets beters kunnen toewenschen, dan dat zij nog vele jaren den heer Unger als voorzitter mag behouden. De heer Unger is niet het eenige bestuursild, dat thans nog in functie is. Ook mejuffrouw Herbert en de heer D. Schuit zijn van de op richting af in het bestuur vertegenwoordigd geweest en ook zij hebben veel voor de ver eeniging gedaan. De heer A. Peek, propagandist der vereeni ging schrijft ons in verband met dit jubileum het volgende; De Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose bestaat heden, Donderdag 29 November 15 jaar. Het bestuur dezer vereeniging besloot deze herdenking in allen eenvoud door te laten gaan. Wij hadden niet anders verwacht, doch kunnen niet nalaten allen, welke, helaas te maken hebben met deze vereeniging, te com plimenteeren met het zoo moeilijke, maar toch zeker dankbare werk dat deze vereeniging ver richt en waarvoor zeker het bestuur alle hulde toekomt. Veel, zeer veel medewerking ontvangt het bestuur zoowel van overheidswege als van particulieren, waarvoor het bestuur zeer dank baar is. Met nauwgezetheid wordt elk geval over wogen en gecontroleerd en dat dit er vele zijn, bewijst wel, dat door den propagandist op 28 November 1934 het 2283e gezin is ingeschre ven. U te vermoeiën met getallen hoeveel in die 15 jaren naar sanatoria zijn uitgezonden, hoeveel keer hulp in de huishouding, toeslag op woninghuur, versterkende middelen, ver betering woningtoestand enz., enz. werd ver strekt, zou te veel ruimte vorderen. Wij ge loven gerust te kunnen volstaan, met te me- moreeren. dat het bestuur alles in het werk stelt om die gevreesde ziekte, de Tuberculose, zoo veel zij kan te beperken. En daarom, waar honderden in de gemeente Velsen zich hebben opgemaakt de vorige week het bestuur der K.L.M. en de wakkere beman ning van de Uiver in het bijzonder te huldi gen voor de prachtige prestatie, welke zij tot eer der Hollandsche driekleur hebben vol bracht, dient toch zeker ook een kleine atten tie te worden volbracht aan de Vereeniging tot bestrijding der T.b.c. in de gemeente Vel sen en aan het bestuur in het bijzonder. Huldiging vraagt het bestuur zeker niet doch een bewijs van medeleven in woord en daad zou zeker welkom zijn. Toont nu uw medeleven in den strijd tegen de Tuberculose. Het adres van den penningmeester is Kom passtraat no. 1 IJmuiden en het gironummer -is 24967. Opleving in de papier industrie? Cellulosefabriek weer in vol bedrijf. Zooals men weet, zag de directie der pa pierfabriek zich in het begin van den zomer genoodzaakt, in verband met de verminderde vraag, de cellulosefabriek één dag per week stop te zetten. Voor de aldaar werkzaam zijn de arbeiders beteekende dit een gevoelige loonderving. Naar wij thans vernemen, is gisteren aan de betrokken arbeiders medegedeeld, dat van dien dag af weer op volle kracht wordt ge werkt. GAS- EN GASPRIJSPOLITIEK. Den 7en Augustus 1934 besloot de Raad. dat in 1934 geen afschrijving zal plaats hebben op de eigendommen van het gasbedrijf van de gelden, welke boven het door de gemeente verstrekte kapitaal in eigendommen van het bedrijf zijn belegd en door de bedrijven voor gas en water geen rente zal worden betaald aan de reservefondsen. Bij Gedeputeerde Staten bestond tegen het achterwege laten van de afschrijving op een deel der eigendommen van de bedrijven aan vankelijk bezwaar, doch nadat B. en W. ter zake hun standpunt hebben uiteengezet, heeft dit College bovengenoemd besluit den 21en November jl. goedgekeurd. Bij het opmaken van de begrooting van het gasbedrijf voor 1935 is rekening gehouden met het feit, dat bovengenoemd besluit niet zou worden goedgekeurd. Nu dit echter voor 1934 alsnog is goedgekeurd, komt het B. en W. ge- wenscht voor, voor 1935 dezelfde gedragslijn te volgen. Daardoor komt voor 1935 beschik baar een bedrag van f 17.000. In afwachting van een door den Raad eventueel te nemen beslissing inzake eene verlaging van den gas- prijs, zouden B. en W. dit bedrag voorloopig voor dit doel willen reserveeren. In verband met het vorenstaande stellen zij dan ook voor. inzake de afschrijving het be sluit te nemen zooals dat in concept bij de stukken is gevoegd en de ontwerp-begrooting van het gasbedrijf voor 1935 te wijzigen als volgt: Volgno. 28 ..Afschrijvingen". Te vermin deren met f 17.000 en te brengen op f 39.493,92 Volgn. 32a. „Reserve voor gasprijsverlaging f 17.000. VERKEERSONGEVAL. Gisteren reed bij het afrijden van de pont een van de auto's* tegen het achterwiel van het rijwiel van den heer P. Toen de bestuurder van de auto bemerkte, wat hij gedaan had, gaf hij vol gas en liet den heer P. met zijn beschadigde rijwiel staan. BEVERWIJK VEREENIGDE VEILINGEN EN VRIJE VEILING 28 Nov. 1934 Breekpeen per kist 5580 Spinazie per kist 2045 Sla per kist 20—30 Boerekool per kist 2040 Andijvie per kist 1540 Wortelen per bos 610 Raapstelen per bos 3 Pieterselie per bos 1—3 Selderie per bos 23 Prei per bos 58 Bloemkool I per stuk 810 Idem II 3—4 Tomaten per K.G. 8—20 Uien per K.G. 2—3 Wortelen per K.G. 12-, Roode kool per stuk 35 Gele kool per stuk 3—6 Spruiten per K.G. 514 Groene kool per stuk 25 Knollen per stuk 2—6 Rammenas per stuk 23 NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Een prettig kinderfeest. Woensdagmiddag was de zaal van het Ken- nemer Theater voor een groot deel gevuld met een blijde kinderschare, die door het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen was uitgenoo- digd om een kinderfeest bij te wonen. Ook vele leden waren daarbij aanwezig en zij heb ben zich al evenzeer als de kinderen vermaakt. Nadat de presidente Mevr. Moens een kort welkomstwoord had gesproken werden uit volle borst St. Nieolaasliedjes gezongen, die door de Kennemer Boys werden begeleid. Toen nog een vroolijk stukje muziek en dan kwam de goochelaar, naar wiens optreden hevig werd verlangd, aan de beurt. Prof. Ben Ali Libi had er uitstekend slag- van, om het jonge volkje eenige uren op zeer prettige wijze bezig te houden. Hij deed aller lei prachtige en geheimzinnige toeren, die het anders zoo luidruchtige jonge volkje tot stomme verbazing bracht. De professor was buitengewoon op dreef en de tijd vloog als het ware om. In de pauze ontvingen alle kinderen bovendien nog een versnapering, die natuur lijk gretig aanvaard en niet minder gretig ver orberd werd. De Kennemer Boys zorgden er door het geven van een vroolijk stukje muziek wel voor, dat de pauze niet lang viel. Zoo werkte alles er toe mede, om dit kinderfeest prachtig te doen slagen. Zeer voldaan over het genotene trok de jeugd, in het besef een „fijnen mid dag" te hebben gehad tegen half vijf huis waarts. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 28en November 1934. Spinazie per kist f 0.32f 0.60 Andijvie per kist f 0.13f 0.40 Koolrapen per zak f 0.75 Wortelen per bos f 0.07f 0.10 Bieten per K.G. f 0.03 1/2 Aardappelen, klei per K.G. f 0.05f 0.08 ld. zand per K.G. f 0.09 Spruitjes per K.G. f 0.05f 0.13 Boerenkool per bak f 0.12-f 0.32 Roode kool per 100 f 3f 6 Savoyekool per 100 f 2f 5 Bloemkool per 100 f 5—f 12 Uien per Kilo f 0.03 1 '2 Prei per bos f 0.06f 0.09 Sla per kist f 0.15f 0.30 Pieterselie per bos f 0.03 Selderie per bos f 0.02 1/2 Appelen per Kilo f 0.14f 0.20 Peren per Kilo f 0.08f 0.23 Druiven per Kilo f 030f 0.40 Brusselsch lof per Kilo f 0.14f 0.20 OP HEETERDAAD BETRAPT. Hedenmorgen bemerkte een slager, wonon- de aan den Rijksstraatweg te Heemskerk, dat een jongeman een fiets meenam, die voor de slagerij was geplaatst. Hij belde ijlings de politie te Beverwijk op en verzocht aanhou ding. Intusschen had de benadeelde fietser de diefstal ontdekt. Hij was den dief op een ander rijwiel achterna gegaan. In de Bree- straat te Beverwijk maakte hij het publiek op den vluchteling opmerkzaam, die werd ge grepen. Op het politiebureau werd hij aan een verhoor onderworpen. Het bleek een 17-jarig jongmensch uit Alk maar, die verklaarde, door de werkloosheid tot zijn daad te zijn gekomen. De zaak is in handen der marechaussee ge geven. IJMUIDEN L>UlNDt,KL>AU VI 1NUV. I?34 NAT. CHR. GEHEEL-ONTHOUDERS VEREENIGING. Gisteravond vond in het Koning Willems huis een propaganda-vergadering van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, plaats. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door de voorzitster, mevrouw Tismeer de Waard geopend. De vergadering werd opgeluisterd door zang voordrachten en lichtbeelden. Vooral dit laat ste droeg niet het minst bij tot het slagen van den avond. L. Tismeer. die geregeld ieder jaar een of meer reizen met een visschers- vaartuig meemaakt, vertoonde een serie, door hem zelf op zee gemaakt opnamen. Tal van mooie kiekjes ook van de oude visscherij wer den op het doek gebracht. Zoo werd o.a. te zien gegeven dat er nog Katwijkerbommen onze Visschershaven, die toen nog klein was, bezochten, verder mooie vogelvluchtopnamen van het opkomend IJmuiden met de Coöperatieve Vischhal. de eerste trawlers en tenslotte fraaie plaatjes van een reis met een der nieuwe motor trawlers de R.O. 53 Dirkje. Prachtige opnamen werden hierbij vertoond van de Zusterschepen de R.O. 16 Betje en de R.O. 15 Antje. Bij al de vertoonde beelden werd door den heer Tismeer een onder houdende explicatie gegeven, waarbij hij wees op de moeilijkheden, waarmee -de Vis- scherlieden op zee te kampen hebben. Bij het zien van dit alles moet men bewondering hebben voor onze visschers dat zij ondanks het moeilijke leven, steeds weer welgemoed zeewaarts gaan. De N. C. G. O. V. kan op een goed geslaagden avond terugzien. BESOMMINGEN. Trawlers: Cornells. IJM. 15, 530 manden 2490 Adriatic, IJM. 18, 330 mnd. 1650 Gerbeerdina Johanna, IJM. 38. 1000 3330 Hercules IJm. 196, 960 mnd. 3300 Derika 7, IJM. 417, 410 mnd. 1780 Flamingo, IJm. 42, 75 mnd. 1020 Jenny Elsa, IJm. 88. 80 mnd. 970 Kotter E 416 f 1070. Logger: KW 41 f 520. MARKTPRIJZEN VAN DONDERDAG 29 NOV. Tarbot per K.G. f 0.85f 0.65. Tongen per K.G. f 0,75—f 0.49. Zetschol per 50 K.G. f 18. Kleine schol per 50 K.G. f 21—f 8.20. Schar per 50 K.G. f 8.80—f 1.10. Rog per 20 stuks f 13f 6.50. Groote poon per 50 K.G. f 5.10f 2.20. Groote schelvisch per 50 K.G. f 17f 11.50. Middelschelvisch per 50 K.G. f 16f 11. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22— f 7.60. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 16f 3.90. Kabeljauw per 125 K G. f 40—f 18. Groote gullen per 50 K.G. f 12.50—f 4.80. Kleine gullen per 50 K.G. f 10f 1.60. Wijting per 50 K G. f 3.10—f 2.40. Makreel per 50 K.G. f 5.30—f 1.35. Heilbot per K.G. f 0.75—f 0.46. Leng per stuk f 1.20f 0.35. Koolvisch per stuk f 0.35f 0.08. Versche haring per kist f 2.80f 1.20. Middel hake per 125 K.G. f 76. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 28f 26. Kleine hakP per 50 K.G. f 21—f 13. meldt: Hoogste borometerstand 776.5 m.M. té Muenchen. Laagste barometerstand 733.3 m.M. te Vardö. Het Koninklijk Huwelijk. LLONDEN, 29 November (VI).) een schitterende omlijsting van pracht 'schoonheid, waarin de majestueuze plechtig heid van het religieus ceremonieel op in drukwekkende wijze was verbonden aan de praal van den Staat, is de Hertog van Kent, de jongste zoon van den Koning en de Konin gin van Engeland, heden in het huwelijk ge treden met Prinses Marina van Grieken iand. Het was inderdaad een gebeurtenis, die de millioenen ontroerden, die zich verdrongen in de feestelijk versierde straten om slechts een glimp te kunnen opvangen van het jonge paar. De route, welke tussohen het paleis en de abdij werd gevolgd, was een gloed van kleuren Vlaggen van alle naties hingen van de ge bouwen, vele honderden extra-vlaggenstokken waren op de daken en aan de bovenste ven sters der huizen bevestigd; de tribunes, welke op de open plaatsen waren opgericht, waron blauwgeschilderd, omdat de beroemde Parlia ment Square tegenover de Abdij een schilderij was van blauw, rood en goud. In de historische Whitehall wapperden au: benden gekleurde vlaggetjes van een aantal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat om vangerij ke bloemversie- ringen met slingers van anjes, groen sleutelbloemen in alle nuances, waren opge hangen. De politie-autoriteiten hedden bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Niet alleen waren ongeveer achtduizend man op straat, doch om te voorkomen, dat iemand in staat zou zijn moeilijkheden te veroorzaken uit een venster langs de route, hadden zij lijsten laten opmaken van de toeschouwers, die kamers of vensters langs de route hadden gehuurd. Speciale maatregelen waren genomen om driehonderd invalide oud-strijders in staat te stellen de Koninklijke stoeten te zien voor bijtrekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdij waren ongeveer 1800 uitnoodigingen verzonden. Bij het naderen van den tijd der plechtig heid bereikte de spanning bij de menigte haar hoogtepunt. Men rekte zich uit om de koninklijke optochten te zien passeeren en een luid gejuich barstte los. toen bekend werd dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey. Langzaam reden zij, geëescorteerd door cavalerie in groot tenue, langs de ontzagge- lipke menigte aan weerszijden van de route, voortdurend, luide toegejuicht. Wellicht nog geestriftiger waren de toe juichingen voor Prinses Mariin-a, toen zij met paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schilderij van gratie en schoonheid. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hetog van Kent, ver gezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. James-palace, voor zijn laatste rit als vrijgezel. Zijn gelaat stond in een lach bij het aanschouwen van de enthousiaste menigte. In de Westminster Abbey. De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die begroet wer den door vele Koninklijke gasten en de hooge geestelijken. Ten alle gasten zich bij den in gang hadden verzameld, traden de Koning en de Koningin het kerkgebouw binnen en be gaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een indrukwekkend oogenblik. Alle piacht in de Abbey aanwezig, was ten toon gesteld. en voorspelt: Zwakken veranderlijken wind. Later waar schijnlijk uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot half of licht bewolkt. Weinig of geen neer slag. Kouder des nacht. Later ists kouder. Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Koninklijke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Koningin Mary zaten bij het altaar de Koning en de Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België, Prinses Paul van Joego-Slavië, een zuster van Prinses Marina, de graaf en gravin Toerring. haar andere zuster en zwager, prins Waldemar van Denemarken. Prins George van Griekenland. Prinses Maria van Griekenland en de Groothertog en Groothertogin Cyril van Rusland. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-miniters, de leden van het parlement, diplomaten, ambassadeurs en gezanten ow. de Nederlandsche gezant jhr. mr, R. de Marees van Swinderen. Eenige minuten nadat de Koning en de Ko ningin het kerkgebouw waren binnengetre den. arriveerde de bruidegom, die plaats nam bij de treden naar den kansel om daar op zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de Prins van Wales en de Hertog van York. die in over eenstemming met de gewoonte bij Konink lijke huwelijken, optraden als zijn begeleiders. Het groote moment was echter de aankomst van de bruid kort daarop. Aan den grooten westelijken ingang van de Westminster Abbey werd zij ontvangen door den deken dr Foxley Norrls, den kanunnik van de Westminster en andere functionarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruismeisjes, waarbij Prin ses Juliana zich bevond. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een ja- oon van witte crêDe, doorweven met een dun nen zilveren draad en droegen bouquetten van kleine witte rozen, bijeen gehouden door een zilveren lint. Zij vormden een uitstekenden achtergrond voor de bruid. Prinses Marina's japon was van witte zil- verbrocaat. waarop in zilver een Engelsche roos was geborduurd en zii scheen het tame- Ujk sombere nor taal van de Westminster Ab- bev te verlichten. De Prinses droeg een sluier van orachtige antieke kant, een familiebezit, dezelfde sluier, die baar moeder Prinses Nicholas bi.i haar huweliik droeg Een diamanden -tiara, die fon kelde en schitterde als duizenden lichtjes, kroonde haar hoofd en zij droeg een bouquet van sneeuwwitte lelies. Aan den arm van haar vader. Prins Nico la as trad zii de Abdij binnen, gracieuselijk ge- vo'trd door de bruidsmeisjes On de treden naar den kansel voegde de Hertog van Kent zich bij ziin bruid, waarna :le huwelijksplechtigheid een aanvang nam. De huwelijksplechtigheid. In tegenstelling met. de imnoseerende praal v-ui-'ton Was de dienst in de kerk zeer eenvou- 'h°\ Het huweïhk werd op de gewone wijze, waarop zulks in de Engelsche kerk geschiedt, ingezegend. Toen de deken van de Westminster Abbey de gebruikelijke vermakingen vooras, kon men in de kerk een speld hooren vallen. Daarop volgde het indrukwekkendste mo ment van de geheele plechtigheid, de inzege ning van het huwelijk door de Aartsbisschop pen van Canterbury en York. De eenvoudige ring. gemaakt van goud uit een mijn in Wales, werd gezegend en de Her tog schoof hem om den vinger van zijn bruid. Zij waren man en vrouw. Een gemengd koor van zeventig stemmen, bestaande uit het koor van de Abdij, het koor van de Koninklijke Kapel en vertegenwoordi gers van het koor van de St. Georges Kapel in Windsor zong vervolgens eens nsalm. De voorzanger van de Westminster zong de smeekbeden, waarna het jong getrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de Aartsbis schop van York de overige gebeden las. Van het altaar sprak de Aartsbisschop van Canter bury den Hertog en Hertogin van Kent toe en gaf hij hun zijn kerkelijke zegen. Nadat het „God save the King" en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plech tigheid waren ten gehoore gebracht, begaven der Hertog en de Hertogin van Kent zich met hun familieleden naar de kapel van St. Ed ward the Confessor, achter het groot-altaar. Daar lagen op een eikenhouten tafel de twee registers, die moesen worden geteekend. Na deze ceremonie begaf het jonggetrouw de paar zich met de leden van het koninklijke gezelschap door den westelijken uitgang van de Abdij naar buiten, gevolgd door de pro cessie van geestelijken, gekleed in schitteren de roode gewaden. Buiten stond de auto voor het jonge paar gereed: eerst stapte de bruid en daarna haar echtgenoot in. Terug naar het paleis. Toen de auto. geëscorteerd door cavallerie, zich in beweging zette o mtorug te rijden naar Buckingham Palace, steeg opnieuw een luid gejuich uit de menigte op. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DONDERDAG 29 NOVEMBER Thalia Bioscoop: „Malle Gevallen"' 8-15 uur. Bioscoop de Pont: Vergadering der N. S. B. VRIJDAG 30 NOVEMBER Thalia Bioscoop: Miss Fane's Baby is ont voerd. 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Hoepla". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 29 NOVEMBER Palace, Cinema Variété: „Tarzan's verdere avonturen". Op het tooneel: The Fellows, dans fantasieën. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blossom Time", Schu- bertfilm. Op het tooneel: Chick Finks Trio, sensational roller skaters. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Koningin Chris tina" voor de vierde week geprolongeerd. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 NOVEMBER Bioscopen, nieuw oma.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5